Zegetocht van Koninklijk Paar door Londen Het banket in Buckingham Palace VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN zeezi iek New- f orkers gapen met open mond naar de rode roos, die... echt rood is Kamerlid hielpeen deserteur vluchten Mevr. Hertogh getuigde ruim drie uur Woensdag 22 Nov. 1950 75e Jaargang No. 10958 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Zelden zag Britse hoofdstad zoveel geestdriftige mensen De Koningin zag er betoverend uit Eenvoud en charme veroverden Britten HET. HOOGTEPUNT kwam echter :rans vjjf minuten later. In de verte rtaal hoorden wij het geraas van de konink lijke trein. De spanning op de pers- uten tribune steeg tot het uiterste. Om klok-klijk slag drie uur, alsof onze nog nooit vol-rliet, prezen Koninklijke Marine met geen w.o. storm te kampen had gehad, stoomde ndse de met Nederlandse vlaggen versier- .,jen, de trein het Victoria Station binnen. ZQ_' verroeren... Zijn vrees bleek echter ongegrond, want wie Enthousiasme zonder weerga Schijvenaar in het voor lopig Nederlands elftal Fraude van aannemer op Schiphol Eis: zes maanden Onderscheidingen Bertha's moeder moesf schrijfkunst bewijzen Vietminh troepen vallen aan bij Saigon Over vijf jaar in orl land kleurentelevisie Russin verdw Politie staat voor raa< Mobiele politiemacht in West-Duitsland Zigeuners in hoger beroep Weerbericht BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK HELDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 16 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 4.50, per maand 1.50 bij vooruitbetaling plus incassokosten (Telefonisch van onze correspondent te Londen) J)E INTOCHT van Koningin Jnliana en Prins Bernhard in Londen is een wave zegetocht geworaen. Uren voor de aankomst van de koninklijke #ein aan het Victoria Station was Londen al in feeststemming. De gehele mor gen was de grijze hoofdstad in een waas van motregen gehuld gewest, ma-.r desondanks schaarden honderdduizenden door weer en wind geharde Londena- ren zich als sardines opeengepakt langs de met oranje en rood-wit-en-blau v versierde koninklijke route. Koning George boog, kuste de ham. van Koningin Juiiana en leidde haar naar Koningin Elizabeth. Beide konin ginnen omhelsden en kusten elkaar en ook Prinses Elizabeth, Prinses Marga- ret, de Hertogin van Gloucester en de Gravin van Athlone ontvingen een kus van onze Koningin. Er was geen spoor van vermoeidheid te zien op het gelaat van Koningin Ju iiana ondanks de reis door de door de storm opgezwiepte golven van de Noordzee. Naar de Nederlandse mari- neattaché, de heer A. P. Bik ons ver telde, was onze koningin in het geheel niet zeeziek geweest. Betoverende vorstin. £jARE MAJESTEIT was gekleed in j een turquoise japon van zware dof- j fe zijde, een driekwart grijs Nerz bont- jasje en een kleine turquoisekleurigc j hoed met twee grote zeer elegante pa- i radjjsveren. Om haar hals een enkel snoer van grote parels en in de oren een paar schitterende lange oorbellen met smaragden. Wij zagen hoe Prinses Elizabeth in onverholen bewondering naar Prinses Margaret boog en enige woorden met haar wisselde. De Konin gin zag er betoverend uit. Zonder enig voorbehoud was zij de meest elegante i figuur op het perron, (zie verder pag. 3) TEGEN kwart voor drie Eng. tijd, het moment, waarop de Britse konink lijke familie op het vorstelijk versier de tweede perron van Victoria Station verscheen, stond het publiek al in twaalf meter dikke rijen. Het perron, dat geheel met een enorm rood tapijt bedekt was en aan weerszijden geflan keerd door twee met rode kleden om spannen tribunes, leverde een indruk wekkend schouwspel. Vanaf twee uur was er al een gala van uniformen, waaronder het groot tenue van de chefs van de Britse zee-, land- en lucht machten, de Lord Mayor van Londen in zijn met zwarte struisveren gedekte tricorne en zijn zwart fluwelen geheel met goud geborduurde gewaad en ambtsketen, minister-president Cle ment Attlee, de minister van Buiten landse Zaken Ernest Bevin, de minis ter van Binnenlandse Zaken Chuter Ede en andere hoge autoriteiten. Om tien voor drie tien minuten voordat de koninklijke trein uit Dover zou bin nenkomen klonk van buiten het station het Britse volkslied en enige ogenblikken later verscheen de Engel se koninklijke familie door de met oranje chrysanten en aronskelken ver sierde ingang van het perron. De Ko ning, in het uniform van admiraal van de Royal Navy, gevolgd door Koningin Elizabeth in een mauve mantel en met mauve veren getooide hoed, een parel grijze japon, drie snoeren parels om de hals en een flonkerend diamanten ornament op haar rever. Onmiddellijk achter haar liepen Prinses Elizabeth ên Prinses Margaret in toiletten, die zelfs de verwende Londenaren kreten van bewondering ontlokten. Prinses Elizabeth in een rood fluwelen mantel met zwarte hoed en rode ve ren vormde een schitterend contrast met de in een pauwblauwe fluwelen mantel geklede Prinses Margaret. Het was een schouwspel van onge kende kleurenpracht, badend in het licht van honderden schijnwerpers, en'J van alle kanten bespied door televisie-:e®^" en filmcamera's, die op volle toeren "W1 draaiden. Het hoogtepunt. Het grote ogenblik was aangebroken. De portieren zwaaiden open. De Brit- se Koning schreed drie passen naar i Li voren en met ingehouden adem zag de achtige overtocht uitgelezen schare op het perron Konin gin Juiiana kwiek en elegant met een^ïn VV3S H S 6t Koningin: Alleen hei besef van onze dienende taak jegens ieder, kan de wereld redden jjTES kristallen kronen verlichtten de hoge witte en vergulde balzaal van het Buckingham Palace waar Dinsdagavond 176 gasten zich rond de u-vormig gebogen tafels schaarden aan een staatsbanket, dat Koning George, Koningin Juiiana en Prins Bernhard aanbood. Gobelins, die het verhaal van Jason en het Gulden Viies afbeelden, sierden de wanden. Goudgele rozen, orchideeën en chrysanten dekten de tafel. Aan de rechterzijde van de Engelse Koning zaten Koningin Juiiana, de Hertog van Gloucester, Prinses Margaret, de Lord-Kanse- lier Lord Jowitt, de Hertogin van Gloucester, minister-president Attlee en Prin ses Alice. Koningin Elizabeth zat aan de linkerzijde van de Koning. Naast haar zaten Prins Bernhard, Prinses Elizabeth, mr. D. U. Stikker, de Princess Royal, de Aartsbisschop van York, Lady Patricia Ramsay en minister Morrison. In to taal zaten vijftien leden van het Britse kabinet, Winston Churchill, Anthony 'ireed :roon vier graf. H.M. Koningin Juiiana en Koning George VI in het Koninklijke rijtuig gezeten hij het verlaten van het Victoria Station. stralende glimlach op het gelaat uit de 3m trein stappen, onmiddellijk gevolgd Jacob van Heemskerck" zag bleek om de door Prins Bernhard. Het was een on-Ja& aap de ka(Je te Dover meerde. De hevlge vergefelijk ogenblik. lurende de nacht op de Noordzee woedde en maag bezorgde, was niet onopgemerkt aan Hl, .1 Koninklijk Paar zich bevond, voorbijgegaan. IJ mOCnt ZlCh niGt j Frank Guillard, de BBC-reporter, de vrees ider prettige herinneringen aan de zeereis I !E»r o j... mocht hebben gehad, Koningin Juiiana zeker LIET WAS gisteren een zware dag voor velen in Londen. Het Engelse protocol is streng en de traditie f?e-|gst doopt niet de geringste afwijking. Zij die naar Londen kwamen met de on-6 bezorgde sfeer van het Parijse bezoek nog vers in de herinnering, moesten wel tegen de straffe zelftucht der Brit- last ten zondigen. Een Nederlandse journa- had list klampte, na overal nul op het re- >elfs quest te hebben gekregen, in uiterste lant nood een der hooggemutste wachten het voor Buckingham Palace aan met demzc vraag, waar hij de perschef van Hetjpje Britse koninklijk huis kon vinden zich Enigszins hulpeloos keek de met zijn, de kolbak bijna twee meter lange „guard" de vragensteller aan met een half smekende blik in de ogen om toch ben maar te willen doorlopen. Maar de^fr journalist hield aan. Hij was niet zins, zich nogmaals te laten afwim- ^jse pelen. Toen, met nauwelijks zichtbaar,pen bewegende lippen, zei de reus: „Vraag ,y0r het een der politiemannen bij de hoofd-^n- ingang". En zijn advies nog precise-jver trend: „Kijk maar langs mijn rechteria oog, dan zie je ze staan" en de uer-Üde wondering van de Nederlander ziendejeid over het feit, dat er bij dit antwoordt de geen knikje van het hoofd noch eenl te handbeweging bleek af te kunnen, zei "e" hij verontschuldigend: „Sorry, ik mag' me niet verroereneen »e Do- alsmede talrijke ambassadeurs aan het banket aan. nen (Van onze correspondent te New York) Na een vluchtige zinspeling op het ontbreken van rozengeur in de inter nationale constellatie spreken de New Yorkers dezer dagen over haast niets anders dan de sensatie zich met eigen ogen te kunnen vergewissen van het axioma, dat een rode roos.rood is. Op de kleurentelevisie. Zjj duwen en dringen, stompen en persen om de o zo kostbare (gratis) toegangsbewijzen te bemachtigen, waarmee zij een uur lang naar de speciale uitzendingen kunnen turen, waarop Columbia Broadcasting de menigte vergast in verschillende zalen en zaaltjes in de stad, waar de eerste zestien kleurenontvangers zijn opgesteld. Eén warenhuis heeft zélf een kleu- renapparaat uitgerust met de vervaar lijke kleurenschijf en het omvormings apparaat dat nodig is om deze trans missies te kunnen opvangen; de pu bliciteitsafdeling meldde trots dat even voor de eerste uitzending begon, de vrouwelijke bezoekers op alle ver diepingen hun koopjesjacht opgaven en zich als hyena's stortten op de liften, die hen naar de televisie-verdieping zouden vervoeren. Daar zagen uiter aard de eerste rijen de nieuwe techni- color-televisie doch voor het meren deel der bezoeksters waren de enige kleuren, die zij konden zien, te vinden in de jassen en jurken van haar, die ook in de rij stonden geperst en even min iets zagen. Waarom bleef men staan, ook al ag men niets? Kon het zijn om aan klein kinderen te vertellen dat grootmoeder er zelf bij was toen de eerste televisie uitzending in kleuren plaats vond? Of omdat het één uur tijd doodde? Of niets kostte? Het antwoord is ontegen zeggelijk, dat in deze stad niets zo'n magische aantrekkingskracht uitoefent als iets „nieuws". Hoe elementair en eenvoudig het ook moge zijn, het gaat er slechts om, dat het als nouveauté is opgedist. De uitzending. De uitzending opende met een bloe- menschaal van wit kristal, met een blauwachtige reflex van water en het felle licht, dat er op scheen. Een vlees kleurige hand dompelde er een roos met groene blaadjes en rood-achtige doornen. Het werd merkbaar stil in de zaal Er klonken diepe zuchten, van het ka liber, dat men zich van vacantiereizen herinnert, wanneer men om een bocht in de weg plotseling voor een riik pa norama staat. En naarmate men meer kleuren zag, Storm en overstromingen In Californië en Nevada hebben zwa re overstroming plaats. Acht personen ziin om het leven gekomen. Eno (Neva- uni stond twee meter onder water. De twee voornaamste verkeerswegen naar Californië over de Sie/ra Mountains zijn door grondverschuivingen op ver schillende plaatsen geblokkeerd. Men raamt de schade in Californië op 12 millioen dollar. Over de Visaya-eilanden (Philippij- nen) is een wervelstorm getrokken, die LMJU A3 Het voorlopig Nederlands voetbal elftal, dat Woensdag 29 November in het Feijenoord-stadion tegen het team van Helsingborg speelt, is als volgt sa mengesteld: Kraak (Stormvogels); De Jong (Ado) an Schijvenaar (Edo); van Schijndel (SW), Terlouw (Sparta), Biesbrouck 'RCH)de Graaf (Limburgia), v. d. Tuyn (HDVS), van Melis (Eindhoven), Lenstra (Heerenveen) en Clavan (Ado). Reserves: Saris (BW), Stoffelen (Ajax), Möring (Enschede), Snoek (Eindhoven) en Boonkamp (Blauw wit). Door de recherche van de Rijkspolitie op de luchthaven Schiphol zijn aange houden een boofduitvoerder benevens een directeur van twee aannemers maatschappijen, wegens fraude bij het aanleggen van start- en rolbanen op die luchthaven. De verdachten zijn voor de Officier van Justitie te Haar lem geleid. De omvang van de fraude is nog niet vastgesteld. Het onderzoek wordt voortgezet. In de zaak van de desertie van dt dienstplichtig soldaat A. Roos heeft de Maastrichtse rechtbank gistermiddag eerst in behandeling genomen de aan klacht tegen de 46-jarige mijnwerker Bitter, die de deserterende R. naar het Tweede Kamerlid J. H. Hermans in Vaals had verwezen voor verdere hulp om naar Belgie uit te wijken. Het O.M. achtte het feit van bevordering van de sertie bewezen. De eis was een maand met aftrek der preventieve hechtenis. Het communistische Kamerlid Her mans, die erkend had geweten te heb ben, dat Roos deserteur was, stond daarna terecht. Hij verklaarde slechts uit medelijden te hebben willen hel pen. Geëist werd 6 maanden met aftrek van voorarrest. Mr. Benno Stokvis en mr. C..L. Enthoven hielden uitvoerige pleidooien. Tenslotte had zich de 48-jarige maga zijnmeester Bertrand, eveneens uit Vaals, te verantwoorden wegens bevor dering van militaire desertie, omdat hij R. de nacht van 29 op 30 Augustus in zijn huis had laten doorbrengen. B. er kende dat hij wist dat de jongen een deserteur was. Eis: een maand. de en ver, het meest blootgestelde en gebeuk te bolwerk van de vrije wereld, wiens rotsen de witte poort vormen waardoor sinds onheugelijke tijden honderddui zenden vreemdelingen zijn gegaan, die een tehuis in Engeland zochten. „Ik kom in Engeland, aldus de Koningin, met een boodschap van vriendschap van de mannen en vrouwen van Neder land voor de mannen en vrouwen van Engeland en spreek de wens uit, dat in de komende jaren niet alleen ons ge meenschappelijk belang en gezwoeg, maar ook culturele en geestelijke ver wantschap de grondslag zullen vormen van onze blijvende vriendschap". Koning George VI heeft Konin gin Juiiana de „Royal Victoria Chain" en prins Bernhard de ver sierselen van .JCnight Grand Cross of the Victorian Order" ver leend. Koningin Juiiana heeft Koningin Elizabeth en Prinses Elizabeth benoemd tot Grootkruis in de orde van de Nederlandse Leeuw en de Hertog van Glou cester, de broeder des Konings, tot Grootkruis in de orde van het Huis van Oranje. wers verder op. Wij keken naar joffers in bloesjes-met streepjes naar danseresjes met meer streepjes dan bloesjes; naar een blondje, dat in een groen en rode appel beet, naar het sap, dat over haar kin vloeide en ken nelijk een stukje make-up ruineerde, naar een Van Gogh en een modern verpakte zeep. De goe-gemeente kon niet scheiden van dit spectrum, waar in elk rood roder dan rood was, elk blauw blauwer, elk geel geler. Het waren gelukkige drommen, die de zaaltjes verlieten, na enthousiast verklaard te hebben, dat kleuren-tele- visie veel en vee] wenselijker, rijker, idealer is dan televisie in zwart en wit. En de Columbia-mensen glunder den. Hier, verklaarden zij, werd pu- bleke opinie „gemaakt". Processen om een procédé. Niets van dit enthousiasme, geen zwakke schaduw van dit kleurrijk schouwspel vond men in de rechtza'n. waar de concurrenten van C. B. S. hun proces begonnen om het kleurenprocé- dé van Columbia uit de aether te hou den. Achter en vóór de groene tafel waren het louter mannen in het zwart, met plechtig, bleke gezichten, die slechts af en toe rood aanliepen, wan neer zij de pointe van hun betoog spe ciale kracht wensten bij te zetten. Het groene vilt van de raadstafel was een vaa] groen. Geen mens onder de toe schouwers zei: „Moet je dat groen nou eens zien". Waar het om ging was, dat C. B. S. kleurentelevisie 10 millioen eigenaars van televisie-ontvangers zou noper speciale apparatuur te kopen ter waar de van 150 per apparaat waartegen over andere kleuren-televisie-procédé's waren bestemd om door de bestaande toestellen te worden opgevangen zon der dat ingrijpende veranderingen en hoge kosten noodzakelijk waren. Een lijkblede directeur kwam vertellen.dat zijn maatschappij het bijltje er bij zou moeten neerleggen, indien de overheid het kleurensysteem van C. B. S. zou blijven begunstigen. De rechters luis terden met strakke gezichten, terwijl hun vrouwen in een van de donkere zaaltjes in de stad vermoedelijk glun derend naar de kleur -uitzending zaten te kijken. Buiten scheen de zon van een wol kenloze herfsthemel op het straatbeeld. De flaneurs keken met zichtbaar ge noegen naar de kleurrijke parade van vrouwelijk schoon, dat tijdens het lunchuurtje verse lucht was gaan hap pen. Geen student in groentijd zou ooit naar een meiske toegaan en zeg gen: ..Wat een verrukkeüik mosterd groen truitje draagt u daar". Geen kunstzinnige dame zou op ons toe stappen en verklaren: „dat woestijn- Bleek, moe en de wanhoop nabij j^RIE EEN HALF UUR heeft Mevrouw Hertogh Dinsdag met een bleek gezicht in de getuigenbank van het Gerechtshof te Singapore gestaan, toen zij door de raadsheer ondervraagd werd over haar dertienjarige dochter Bertha. Verscheidene malen zeide de rechter haar te gaan zitten, doch zij bleef staan. Zjj ging alleen zitten toen de advocaat van Bertha de moeder vroeg te bewijzen, dat zij kon schrijven. Mevrouw Hertogh had n.l. verklaard, dat zjj van een Japans interneringskamp op Java uit een brief had geschreven om te pogen haar dochter van de baboe Aminah terug te krijgen. Mevrouw Hertogh antwoordde, dat zq te zenuwachtig was om te schrijven, maar toen de rechter haar beval te gaan zitten, schreef Mevrouw Hertogh op een blad papier de woorden „dear mother". kind terug te halen, maar werd onder weg door de Japanners gearresteerd. Pas thans, acht jaar later, heeft zij haar dochter terug gezien. Acht dagen nadat zij door de Japanners uit de hech tenis was ontslagen, heeft zij weder om getracht het kind terug te krijgen, maar ook deze poging faalde. Mevrouw Hertogh, die voor haar internering een moeilijke tijd doormaakte, verwierp de suggestie, dat zij blij was iemand te vinden, die een van haar kinderen mee nam. De rechter zeide haar, dat hij voor alles moest overwegen, wat voor het kind het beste was en vroeg, wat Me vrouw Hertogh en haar man van plan waren met Bertha te doen, indien deze naar Nederland ging. Mevrouw Her togh zeide, dat zij naar school zou worden gezonden, wanneer ze wat Ne derlands geleerd had. Na een woordenwisseling met betrek king tot de moeilijkheid om Bertha in Nederland op te voeden, vertelde Me vrouw Hertogh het Hof, dat zij behalve Bertha zes kinderen had, van wie de oudste zestien en de jongste drie jaar is. Het verhoor werd verdaagd tot he den. JJITVOERIG vertelde Mevrouw Hertogh het Hof, dat zij in 1942 haar dochter Bertha voor drie dagen bij de baboe had gelaten, omdat Aminah zeide dat zij zich eenzaam voelde. Dit geschiedde enkele dagen voordat Mevrouw Hertogh het leven schonk aan haar zesde kind. Acht dagen daarna poogde zij haar UC I1C10 Dvav», zaal, het kale kantoor, de zor straat. Het leven in de metropolis gewoon voort, alsof er geen nii gloed de televisie omstraalde. Z de milioenenstad altijd. Naar wij van bevoegde zijde v men, worden in de Philips rese laboratoria te Eindhoven reeds me tijd proeven genomen met kle televisie. Deze experimenten bev zich evenwel nog pas in een vooi stadium. Men verwacht, dat pas vijf jaar de kleurentelevisie in ons een feit zal worden, zodat degene) zich gewone televisietoestellen zwart-wit uitzendingen gaan aans ten, zich niet ongerust behoeven t( ken dat hun toestellen reeds sp verouderd zullen zijn. Alhoewel ook deskundigen b voorzichtig met voorspellingen dat de techniek sneller vooruitgaal zelfs de knapste technici in hun i ste dromen durven vermoeden. In Amerika heeft juist dezer t het publiek met kleurentelevisie nen kennis maken. Sinds twee weken zjjn een Rus vrouw en haar dochtertje op ge zinnige manier uit Haarlem ve nen. Zij zijn gisteren in de have Le Havre In Noord-Frankrijk i houden en waren toen in gezc van een oud-SS-er en een Rus zeekapitein. De politie staat nu voor twee problemen: kan deze naar Nederland worden teruggeb En: wat is de reden voor haar mate geheimzinnige en zonds verdwijning? De vrouw, de 25-jarige Ulana bikof, geraakte als zovelen in zettingsjaren in een Duits kami zeild. Zij maakte hier kennis n thans 27 jaar oude Haarlemse werkman Leyenaar, met wie zij oorlog in het huwelijk trad etf Nederland kwam. Het paar vi zich in Haarlem. Ogenschijnlijk het huwelijk goed. TenminsteEnige tijd g[ kwam voor het eerst een sta1t Russische zeeman bij de familie' zoek. Hij had zich eveneens in lem gevestigd. De bezoeken h< Ter sterkte van 35.000 man In West-Duitsland zal onder leiding van de gewezen generaal van de Duitse infanterie, Anton Grasser en met toe stemming van de geallieerden, een mo biele politiemacht ter sterkte van maxi maal 35.000 man gevormd worden Zij zal worden uitgerust met revolvers -re- weren en lichte machinegeweren, af komstig uit buitgemaakte voorraden van de voormalige „Wehrmacht". De elf Westduitse staten zullen geza menlijk de kosten betalen. In eerste instantie zullen tienduizend manschap pen worden ingelijfd, die een opleiding van twee jaar zullen krijgen. Het hoofdkwartier te Bonn zal per radio met de verschillende onderdelen in ver binding staan. De 64-jarige Rosenberg, bijgenaamd de Oude Marks, die door de Maastricht se rechtbank wegens doodslag van P. Basili bij het zigeunerdrama op 11 Mei 1949 te Sittard, tot zeven jaar was ver oordeeld, is van dit vonnis in hoger be roep gegaan bij het Bosse hof. Ook Wilhelm Georg, bijgenaamd Bubi. die wegens zware mishandeling van Fr. Marks (Lolo) veroordeeld was tot twee jaar. heeft verzet tegen dit vonnis aan getekend. Verwachting tot Woensdagavond Zwaar tot half bewolkt met voora in de Westelijke helft van hei land nu en dan buien. Ongevee) dezelfde temperaturen als gisteren Aanvankelijk nog harde wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West later krachtige tot matige win' tussen Zuid en West. Donderdag: Zon op 8.13, on der 16.40. Maan op 15.36, onder 7.13.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1