r Een nieuwe „Messias" zoekt het uitverkoren volk in Australië Josepha en haar twee mannen Twintig kilometer ver in het binnenste der aarde Shaw's as in zijn tuin uitgestrooid Jeanne d Are heeft een navolgster gekregen franse immigrant speelt de „geestelijke wereld leider" Een nieuwe regering in Finland Modeshow in hei Concertgebouw Alle demonstraties in Egypte verboden KERKELIJK NIEUWS Franse wet weet er geen raad mee Mr Houwing overleden „Panther"-jager landt op „Boxer' Vietminh bedreigt een nieuwe Franse post ROTTERDAM WENST EEN VLIEGVELD BIJ SCHIEVEEN Frans anti-communistisch wetsontwerp ingediend Geen monument KERSTVERRASSINC VOOR DE WEGENWACHT Oostenrijk heeft de grootste grot van Europa Nog pas een deel onderzocht VRIJDAG 24 NOVEMBER 1950 _F IvmjIIK (Va" °nze correspondent te Sydney) D Au.fraïë™ h,T,Tï fchetJÜ,de werelddeel over het algemeen zo van de Australiërs heeft (ook al heeft men nog nooit een Australiër ontmoet) is riie van een wat ruwe en ongepolijste, doch eerlijke, gastvrije en hartelijke Mant - zo van mannen en vrouwen, die het bloed van de pioniers nog in de aderen he^ ben en het eelt van de werelddeelbouwers nog aan de handen. Dit beeld is over het algemeen wel ju.st. Maar zo heel veel verschilt de gemiddelde Australiër nu eok weer niet van de gemiddelde Engelsman of West-Europeaan Fen v ontwikkeld gevoel voor vrijheid, onafhankelijkheid en gelijkwaardieheiTl™ "u" individu - een wat onverschilliger houding ten opzichte van etiquette ent'radT tóe maar verder is het toch niet zo'n buitenbeentje. tradi- J)OCH wat voor beeld men ook van de Australiërs mag hebben, weinigen zullen aan de tegenvoeters denken als aan het uitverkoren volk dezer tijden. En de Australiërs zélf wel het aller minst. Desondanks heeft hier zojuist een wonderlijke figuur voet aan wal gezet om eens met eigen ogen te zien, of hij de bewoners van het vijfde we relddeel niet het uitverkoren ras der aarde kan maken. Deze gebaarde figuur met lange haren en een wit kleed zoals gedragen werd ten tijde van het aardse leven van Jezus Christus, heeft op zijn geboorte bewijs staan Serge Raynaud de la Fer- rière en zijn paspoort onthuld, dat hij Fransipan is en 34 jaar oud. Zelf noemt hij zich echter „Zijne Heiligheid Mahat- ma Chandra Balan Guruji, Groot-Dig nitaris van de Geestelijke Leiding van de Wereld". In minder bescheiden buien #oemt hij zich „Opperste Regent van de Universele Grote Broederschap" en vertelt, dat zijn naar schatting 18 mil- lioen volgelingen hem als de Nieuwe Messias beschouwen. Nu zal deze leider van de Universele Groot Broederschap welke volgens zijn zeggen 3000 jaar geleden in Tibet werd gesticht, ook wel in andere delen Ier wereld van zich laten horen en dus voor velen wellicht niets nieuws zijn. Maar het bijzondere van zijn verschij ning hier is wel, dat hij zoju'^J hele maal uit Tibet gekomen is om hier het uitverkoren volk te komen zoeken. Hetgeen voor de Australiërs natuurlijk bar vleiend is! „De Maagd van Dubbo" Volgens een 32-jarige huisvrouw uit de provinciestad Dubbo, een moeder van vier bloedjes van kinderen, zal hij in zijn missie zeker wel slagen, wan* zij is er heilig van overtuigd, dat zü de Australische Jeanne d'Arc is. Deze tweede Jeanne d'Arc. volgens het be volkingsregister mevrouw Heiier. heeft al dezelfde missie als de Groot-Dignita ris van de Geest,ëliike Leiding der We reld. nameliik de vrede, rechtvaardig heid en allen omvattende broederschap te brengen. Mevrouw Heiier is nog wat beschei dener dan de nieuwe Messias. Zij is er van overtuigd, dat niemand haar ge looft, maar dat kan haar niets schelen, want zii gelooft vast en heilig in zien- zelf. Dat komt waarschiinliik. dóórdat ze pas sinds kort de tweede Jeanne d'Arc is. terwijl de Mahatma reeds drie jaar geleden door z.iin 18 millioen vol gelingen tot Opoerste Regent gekozen werd. Zowel Serge Ravnaud de la Fpi-nère als mevrouw Heiier hebben '"at. zo in de volksmond .bet tweede opzicht" heet. Alleen op wat verschillend oebieh De Mahatma heeft biivoorbeeld de dood van Hitier en Roosevelt zo "el ais het uitbreken van de tweede we reldoorlog voorzien, trwiil de Australi sche Jeanne d'Arc bijvoorbeeld in 1840 en 1945 de winnaar van de grootste paarden-race van bet Zuideliik half rond de Melbourne Cup. zag. Met 'de tweede Jeanne d'Arc en de Nieuwe Messias oaat. Australië dus een goede toekomst, tegemoet. Voor wie er belang in stelt- de Onnerste Regent van de Grote Broederschap heeft zo juist voorspeld, dat raket,schenen bin nen 10 jaar de maan zullen bereikm en dat bet einde van de wereld nog m geen millioenen iaren zal komen. Hot recent van Ser«e Ravnaud is ge lukkig nooal eenvoudig w'i Probeert, namelijk iedereen hetzelfde te lat-m denken en dezelfde trillingen uit te zenden. Hij zal dus nog wel even werk .nebben, want voordat de heren Tru- man en Stalin of de heren Sukarno en Gerbrandy hetzelfde denken zal er nog wel heel wat aan die trillingen veran derd moeten worden. Maar om te beginnen houdt de Ma hatma Chandra Bala Guruji al van iedereen (volgens zijn zeggen althans) en is mevrouw Heiier uit Dubbo er diep van overtuigd dat zij de mensheid kan leiden zoals de Franse Heilige de legers van Frankrijk. Wellicht aardig is nog te weten, dat Serge Raynaud zegt, dat hij allerminst een fanaticus is, terwijl mevrouw Hei- Ier van zichzelf zegt, dat zij maar een gewone huisvrouw zonder veel school kennis is. Eenvoud is altijd het ken merk van het ware.... De Finse premier, Urho Kekkonen, heeft medegedeeld, dat hjj zal trachten een coalitie op brede basis te vormen „omdat de binnenlandse en buitenland se politieke aangelegenheden zeer ern stig zijn". In verscheidene parlementaire krin gen is verklaard, dat het door de rege ring ingediende stabilisatieprogram niet uitgevoerd kan worden, indien de par lementaire basis van de regering niet verbreed wordt. In het belang van het land achtte de premier het nodig een regering te vormen waarin alle par tijen „volgens hun numerieke sterkte in het parlement" vertegenwoordigd zouden zijn. Eldin Pasja, de Egyptische minister van Binnenlandse Zaken, heeft giste ren alle demonstraties in geheei Egypte verboden. Dit besluit werd ge motiveerd met de mededeling, dat er opstandige elementen onder de demon stranten waren aangetroffen. De Woensdag afgekondigde noodtoestand zal tot nader order duren. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te Jaarsveld (toezegging)- J. W. v. d. Linden te Kamerik; te Melis- zand (toezegging): J. T. Doornenbal te Oene; te Midwold Oldambt: J. van Dul- leman te Oudega (W.); te Rumpt: dr. M. H. A. L. H. v. d. Valk te Weert. Be dankt voor Waddinxveen, 2e pred.pl.; W. de Bruyn te IJselmuiden; voor Gies- sendam: A. J. Wijnmalen te Oldebroek. Beroepbaarstelling: ds G. Moen, predikant-directeur van het internaat Ruimzicht te Doetinchem, stelt zich be roepbaar. Gereformeerde Kerken. Beroepen te Schoonebeek: L. Zwa nenburg, res. legerpredikant, woonachtig te Middelburg: te St. Jacobiparochie, te Fries (D.) en Reitzum: G. Bouma, candi- daat te 's Gravenhage. Christ. Gereformeerde Kerken. Beroepen te Urk: J. C. van Raven- swaay te Zaamslag. Te Gilirath, ten noorden van Aken, nabij de Nederlandse grens zal een nieuw vliegveld voor de Britse luchtmacht worden aangelegd. BLOEDPLASMA UIT RIETSVIKER D: Zuidafrikaanse patholoog dr. J. C. Thomas die een bezoek aan Enge land bracht, heeft aan een vertegen woordiger van de „Natal Daily News' verklaard, dat Zuid-Afrika binnenkort in staat zal zijn „dextran" te produce ren, een kunstmatig bloedplasma, dat uit rietsuiker gemaakt wordt. Er worden thans in Engeland proeven genomen. Slagen die dan zal er in Zuid-Afrika een fabriek w-orden opgericht, die een half millioen liter „dexran" zou kun nen maken. MAN VOORTVLUCHTIG MET DRIE PLATINA RINGEN. De politie te Amsterdam zoekt naar een 23-jarige man, die voortvluchtig is met drie platina ringen ter waarde van f 10.000 van een Amsterdamse dame. De man was met de dame op bezoek bij een mevrouw in de Vale- riusstraat. De eigenaresse der ringen zou voor de maaltijd zorgen en had daarom de ringen afgedaan. De man zeide plotseling wat asperine te wil len kopen en toen hij na verloop van tijd niet terugkeerde, bleken de rin gen verdwenen. Onder regie van Carel Briels heeft de gezamenlijke Nederlandse kleding industrie in het Concertgebouw te Amsterdam, dat voor deze gebeurtenis een totale metamorphose had 'ondergaan, een show gegeven. Aan deze modeshow werd een bijzonder cachet gegeven doordat zij werd afgewis seld door korte sketches; het optreden van een ballet en twee orkesten. OORLOGSTRAGEDIE IN FRANKRIJK (Van onze correspondent te Parijs) ££EEL FRANKRIJK spreekt dezer dagen over de wonderlijke en trieste geschie denis, die madame Josépha Mellinger, wonend in een klein Frans stadje in Elzas Lotharingen, is overkomen. De kranten schrijven er met grote koppen op hun voorpagina over en ledereen vraagt zich af, wat de nu vier en dertig jarige Josépha zal gaan doen. Gistermiddag is te Amsterdam plot seling overleden de heer mr. W. M. Houwing. directeur van de Amster- damsche Bank N. V. Incasso Bank N V. De heer Houwing, die de leeftijd van 58 jaar heeft bereikt, was sinds 1 Mei 1932 directeur van de Amsterdamsche Bank N.V.. waar hij op 1 April 1923 tot procuratiehouder was benoemd. Hij werd te Hoorn geboren en studeer de te Leiden rechtswetenschappen. De heer Houwing bekleedde ver schillende functies in de bankiers- en zakenwereld van de hoofdstad. BEZOEK VAN ZUIDAFRIKAANSE STUDENTEN AAN ONS LAND Een gezelschap van 30 studenten, leden van de Afrikaanse Studentenbond komt in December naar Nederland. Voorts zal een gezelschap van ongeveer 125 studenten, leden van de Nationale Unie van Zuidafrikaanse studenten ren be zoek aan Nederland brengen, in Februa ri 1951, COMMUNISTISCH COMPLOT OP FORMOSA OPGEROLD Op Formosa zijn zes hoge Chinese re- geringspersonene onder wie twee ge neraals en een kolonel door nationalis tische vuurpelotons terechtgesteld op beschuldiging van ondergrondse com munistische activitelt.#Volgcns een na tionalistische woordvoerder is een groot communistisch complot opgerold. Een .,Panther" straaljager van de Amerikaanse Marine landt op het dek van het Amerikaanse vlieg- dekschip „Boxer". Door de enorme snelheid van de straaljager vergt een goede landing op het kleine dek het uiterste aan bekwaamheid pan de piloten. TOSEPHA trouwde vóór de oorlog met de man harer dromen, die zij al van de schoolbanken kende en op wie ze al lang verliefd was. Joseph Mellinger heet hij en het huwelijk werd geslo ten in het gemeentehuis van het klei ne stadje Kirsch. Elzas Lotharingen was toen natuurlijk Frans, maar nadat Frankrijk bezet was, decreteerde Hit- Ier onmiddellijk dat de Elzas en Lotha ringen tot het derde Rijk behoorden en dat de bewoners de Duitse nationali teit kregen. Mellinger en zijn vrouw werden dus Duitsers en de jonge echt genoot werd gedwongen het pakje van de Wehrmacht aan te trekken om zijn nieuwe vaderland te verdedigen. Het geen hij met bitter weinig enthousias me deed. Na de bevrijding (de Elzas en dus Kirsch werden weer Frans) kwam een strijdmakker van Joseph aan Josépha vertellen, dat haar man op 6 Augustus 1944 was gesneuveld. De vriend had gezien, hoe hij geraakt was en dodelijk gewond bleef liggen. Later werd dit overlijden door het Franse ministerie voor de landsverdediging bevestigd. Josépha beweende haar man en de va der van haar zoon bitter, maar de tijd verging en aangezien de tijd alle won den heelt, kwam Josépha er vijf jaar later toe om een tweede huwelijk aan te gaan en wel met een oude vriend Albert Konter, die beloofde ook erg goed voor zijn stiefkind te zorgen. Al- bert bleek een heel beste man te zijn en het huwelijk was een succes. Verbijsterend telegram. TOT zijn grote ontsteltenis ontving de burgemeester van Kirsch dezer da gen een briefje van de Franse repa triëringscommissie uit Berlijn, waar in stond dat 'zich in een krijgsge vangenkamp in Kiev een 35-jarige Fransman bevind, die Joseph Mel linger heet en die spoedig naar Kirsch zal terugkeren, waar hij na een afwe zigheid van acht jaar zijn vrouw en zijn kind in zijn armen hoopt te druk ken. De burgemeester stapte naar Jo sépha en vertelde haar omzichtig, dat haar eerste man nog leeft en dat zij nu in de wonderlijke situatie verkeert met twee mannen officieel getrouwd te zijn. De jonge vrouw was er na tuurlijk helemaal van in de war. wat er niet beter op werd, toen er al spoe dig allerlei journalisten uit Parijs kwamen, die vroegen wat zij zou doen, wanneer Joseph in Kirsch terug '.ou zijn. De vrouw weet het niet, haar eerste man was haar grote liefde, maar er werd nog al eens gekibbeld en zijn opvolger was toch zo bijzonder lief voor zijn stiefkind. Zij weet net werkelijk niet en wil liever eerst eens afwachten, wat haar (eerste) man zal zeggen als hij „thuis" komt. De moeder van de verloren zoon is er ook helemaal van in de war. Zij huilt heel de dag van blijdschap, dat haar zoon niet dood is. maar zij vindt het tegelijkertijd zo bijzonder treurig, dat zijn plaatsje thuis door een ander is ingenomen, dat ze er niet van slapen kan. Rebellen van de Vietminh hebben en hevige aanval ingezet op de Franss grenspost van Tannai, die op een af stand van ongeveer twintig kilometer van Moncay, een haven en groot han- delcentrum aan de Indochinese oost kust, is gelegen. Een Franse militaire woordvoerder verklaarde, dat operaties begonnen waren om de bedreigde post hulp ta bieden. Ook op een andere post in ha® betrokken gebied was een aanval ge daan, doch hier waren terstond Fran se versterkingen naar toe gezonden. De gemeente Rotterdam, van oordeel dat de stad recht heeft op vervanging van het vliegveld Waalhaven, heeft contact dienaangaande gezocht met het bedrijfsleven. Het resultaat is, dat er een stichting in het leven zal worden geroepen, waarin de gemeente en de Kamer van Koophandel in gelijke mate participeren. Het doel hiervan zal zijn, de inrichting van een vliegveld in de polder Schieveen met alle geschikte middelen te bevorderen. Zeven en twintig rechtse vertegen woordigers, onder wie Gaullisten, heb ben in de Franse Nationale Vergade ring een wetsontwerp ingediend, vol gens hetwelk de communistische par tij verboden wordt. Men acht het niet aannemelijk, dat het anti-communistisch^ wetsontwerp nog dit jaar in besprektng komt. ZATERDAG ONTSCHEPING VAN HET TROEPENSCHIP „WATERMAN" Het troepenschip „Waterman", met repatriërende militairen van de Kon. Marine, het voormalige KNIL en van de Kon. Landmacht, wordt Zaterdag in de vroege morgenuren voor Hoek van Holland verwacht. De ontscheping van de opvarenden begint, behoudens on voorziene omstandigheden, Zaterdag morgen te 9.00 uur, aan de Lloydkade te Rotterdam. KOETSIER WERD DOOR HOLLENDE PAARDEN GEDOOD Twee paarden, gespannen voor de wagen van de 48-jarige landbouwer T. Klip uit Ballum bij Ameland, sloegen op hol toen zij een stilstaande vracht wagen passeerden. De koetsier kwam in volle vaart zodanig met zijn hoofd met een paal in aanraking, dat hij koft daarna overleed. £)E Franse wet weet óp dit moèilijke geval ook geen raad. De Katholie ke kerk (in Kirsch is vrijwel iedereen Katholiek) zegt, dat alleen het eerste huwelijk geldig is en wanneer Jo sépha dus niet in strijd met de voor schriften van de eerste wil handelen, dan moet zi) Albert de deur wijzen om Joseph zijn plaatsje te laten hernemen. De as van de onlangs overleden En gelse toneelschrijver George Bernhard Shaw is Donderdag in de tuin van zijn landhuis te Ayot St. Lawrence uitge strooid. Overeenkomstig zijn testament was zijn as te voren met die van zijn vrouw Drie Goudse weggebruikers hebben een klein comité gevormd met het doel de Gele Rijders van de A.N.W.B.- Wegenwacht met Kerstmis een pakket te bezorgen. Zij willen op deze wijze de mannen van de Wegenwacht, die ook in de moeilijkste omstandigheden klaar staan om te helpen, de erkente lijkheid der weggebruikers bewijzen, anders dan met een simpel „Bedankt Wegenwacht!" of (in het uiterste ge val) een sigaret. Zij vragen daartoe vóór 15 December een kleine bijdrage op giro 36140 van de Twentse Bank te Gouda, op reke ning van de initiatiefnemer, de heer G. van der Lijn, leraar M.O., aldaar. ZEEPOST VOOR OOST EN WEST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië m.s. „Oranje" (5 Dec.); Nieuw Guinea m.s. „Blitar (27 Nov.); Ned. Antillen s.s. „Bennekom" (28 Nov.); Suriname s.s. „Cottica (0 Dec.) Te Tunis heeft een botsing plaats gevonden tussen stakende landarbei ders en politie, waardoor vier stakers werden gedood en twaalf gewond Ook vier politiemannen liepen verwondin gen op. (Van onze correspondent in Salzburg) Ten Zuiden van Salzburg, tussen het Tennengebergte en de Watzman, ligt het Hagengebergte. Een aantal Oosten rijkse grotonderzoekers heeft onlangs 171 uur lang door het binnenste van deze bergketen rondgezworven ln een grote grot, de Tantalgrot. Het is de grootste holte, die men tot dusverre in de Alpenketen heeft ontdekt. Zjj heeft een lengte van twintig kilometer en vertoont hoogteverschillen van twee duizend meter, die kruipend en klim mend moesten worden overwonnen. Wanneer men dit sprookjesrijk enige eeuwen eerder had ontdekt, zou men het hebben toegeschreven aan keizer Barbarossa of aan de draak uit de Siegfriedsagen. Het is pas op 13 Juli 1947 ontdekt. Op die dag maakten Al pinisten uit Salzburg een tocht over de zuidelijke hellingen van het Ha gengebergte. Zij moesten daarbij over een veld van geweldige rotsblokken klauteren. Bij toeval vonden zo een slechts 25 cm brede opening, waar achter een grot bleek te liggen. Zij konden deze Voorshands niet verder onderzoeken.* Diepe ravijnen en hui zenhoge, overhangende rotswanden beletten hen, in het binnenste der aar de door te dringen. Latere onderzoekingen bewezen, dat duizenden Jaren oude beekjes en stroompjes zich een weg hebben ge baand door de harde kalksteen en het dolomiet van het gebergte. De Salzach moet in een periode, die ver voor de Ijstijd heeft gelegen, hier doorheen zijn gestroomd. En der deelnemers aan deze tocht schrijft in zijn verslag: „Moeizaam klimmend dringen we steeds dieper door in het t binnenste van het Hagengebergte. Het licht van de carbidlampen ontsluiert telkens weer nieuwe wonderen van de eeuwig scheppende natuur. De berg blijft ons het loon voor ons zwoegen niet schul dig. De wanden van de grot zijn ver sierd met grote calcietkristallen, met zachtrose druipsteen en sneeuwwitte stenen pegels. Aan de zoldering han gen grote aragonietbloemen, de chry santen van de onderwereld. Iets ver der leiden gothische spitsbooggewel ven' honderden meters ver de berg in en om een slanke pilaar, door het ge weld van het stromende water uitge slepen, slingert zich een natuurlijke wenteltrap zeven meter de hoogte in". Binnen in de berg, vier en een halve kilometer van de ingang verwijderd en duizend meter lager gelegen dan deze, heeft men thans een hut ge bouwd van platen aluminium. Daar kunnen zich de onderzoekers verwar men. De temperatuur in de grot be draagt slechts twee graden Celsius Met een speciaal toestel moeten de onderzoekers zich op sommige plaat sen meer dan honderd meter diep la ten zakken. Ze moeten daarbij stalen helmen dragen, om zich tegen vallen de stenen te beschermen. Men heeft daarbij een ruimte ont dekt, van zulke reusachtige afmetin- ;en, dat de Dom van Salzburg er drie maal in zou kunnen worden onderge bracht. Ijskoude watervallen, die bij na verticaal naar de bedding van de 'atzach stromen, geven de geologen -.ieuwe Inlichtingen over de afwate- ing van het Karstgebergte, De onderzoekingen zijn levensge vaarlijk. Niettemin denkt men nog onder het gehele Hagengebergte door te kunnen wandelen. Een grote hin dernis de zg. put, de diepste plaats in de grot, die bij sterke regenval gehee\ met water wordt gevuld en dan de onderzoekers de terugkeer naar de wereld bovengron afsnijdt. Nog is slechts een gedeelte van de geweldige ruimten onderzocht. Tal van gangen wachten nog op onderzoek Echter is het thans reeds zeker, dat de grotten in het Hagengebergte een schat van nieuwe r/ntdekklngen voor de wetenschap zal opleveren. De be woners van Salsburg geloven, dat zij nu rustig het atoomtijdperk tegemoet kunnen zien. Ze hebben immers de beste schuilkelder van de wereld in de buurt. De mooie stad Salzburg in Oosten rijk, vooral bekend door de Salz- burger Festspiele, in welker omge ving zich de reusachtife grot be vindt. die nog vele geheimen der onderwereld aan de moedige on derzoekers onthullen zal. vermengd. Shaw wilde niet, dat zijn stoffelijk overschot zou worden bijgezet naast die van Engelands onsterfelijken in Westminster Abbey. ,.Ik verkies de tuin boven het klooster", zo had hij ge zegd. Ook wilde Shaw niet, dat er boven zijn graf een kruis of een ander monu ment in de vorm van „een martelwerk tuig of een symbool van e'en bloedig offer" zou worden geplaatst en geen monument mocht de indruk wekken, dat hij de beginselen van enig kerkge nootschap aanvaardde, omdat zijn reli gie niet nauwkeuriger kon worden ge definieerd dan een „geloof in scheppen de evolutie". De andere bepalingen van zijn testa ment, dat 8Q00 woorden- telt, zullen waarschijnlijk pas over enkele maan den worden gepubliceerd. CHINESE BESCHULDIGING NAAR „KLEINE ASSEMBLEE" De politieke commissie der VN heeft met 35 tegen 17 stemmen bij zeven ont houdingen besloten de beschuldiging van nationalistisch China, dat de Sow- jetunie aggressie tegenover China heeft gepleegd, te verwijzen naar de „Kleine Assemblée". Nederland en Indonesië onthielden zich van stemming, VAN RIEBEECK-POSTZEGELS De Zuidafrikaanse regering overweegt een serie bijzondere postzegels in 1952 uit te geven ter herdenking van de lan ding aan de Kaap door Jan van Rie- beeck in 1052. In 1952 zal bovendien een internationale philatelistische ma nifestatie in Kaapstad gehouden wor den.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 7