NQORDEI)E.REEDTE Leger des Meils aan de vooravond van het diamanten jubileum Texelse raad zal Woensdag zijn standpunt inzake verbinding met Den Helder bepalen Mi „Vrijdag de Dertiende tweemaal met succes opgevoerd honderd gulden Zesfig jaar Leqerarbeid in Den Helder Hartelijke v/aardering in brede kring Eerste Legerzaal in Dec. 1890 geopend Gecompliceerde aanrijding op de Polderweg Wie heefteen letter van onze slagzin Mazelen-epidemie KOOPT BIJ OUDES CHILD OF7 Meerderheid van B. en W. prefereert Oudeschild Spoedige beslissing dringend gewenst SINT V/D WITTE 8, CO. IN HET KORT ZATERDAG 25 NOVEMBER 1950 |^OE ZOU HET TOCH KOMEN, dat het Leger des Heils een grote waardering ontmoet in een kring, die bijna de hcie samenleving omvat? Het zijn immers niet alleen de „gelovigen", die de arbeid van het Leger des Heils respecteren. Wij weten maar al te goed, dat juist in verschillende kerkelijke gemeenschappen een principiële critiek bestaat op de wijze, waarop het Leger des Heils werkt aan de uitbreiding van Gods Koninkrijk. Een critiek, welke uiteraard een har telijke waardering niet uitsluit. Ook degenen die geen betekenis hechten aan het begrip „Koninkrijk Gods", en die op grond daarvan onverschillig zouden kunnen staan tegenover het Leger, koesteren (een enkele uitzondering daar gelaten) sympathie voor de mannen en vrouwen in uniform, die niet strijden voor aardse belangen, maar worden gedreven door een hogere roeping. school te Amstelveen, om aldaar tot officier in het Leger te worden opge leid. Zo draagt de arbeid van het Korps Den Helder niet alleen vruchten voor de bevolking van de stad zelf, maar ook voor velen daarbuiten, die strass, wanneer de vijf kadetten tot officier zijn bevorderd, onder hun leiding zul len getuigen van hun geloof. Met een enkel woord van dank voor het vele werk, door het Helderse Leger des Heils ook op maatschappelijk en sociaal terrein verricht, wiAen wij dit artikel besluiten, onder het uitspreken van de wens, dat onze Heilssoldaten nog vele jaren actief en blijmoedig mo gen arbeiden aan de vervulling van hun hoge en schone roeping. WANNEER HET LEGER iedere Zater dagavond in de Spoorstraat zijn openluchtsamenkomst houdt, kunnen we tientallen belangstellende stadgeno ten zien staan. Sommigen blijven lang geboeid door de koorzang en de getui genissen, anderen houden slechts even de pas in om een ogenblik te luisteren. Maar op de gezichten van al die toe schouwers staat zelden iets te lezen van minachting of spot. Dat is misschien vroeger wel eens anders geweest, maar tegenwoordig is er zeker sprake van een algemene achting. Van de vele oorzaken, die daarvoor zijn aan te wijzen, willen wij er twee belichten. Het Leger des Heils zal in de eerste plaats „veld hebben gewonnen' door de grote vasthoudendheid, de onvermoei baarheid en de activiteit van zijn sol daten. Het Leger heeft de wereld ervan kunnen doordringen, dat het strijdt uit een diepe, onwankelbare overtuiging. Het wil die overtuiging uitdragen, zon der opdringerige inmenging in anderer gevoelens. Hoezeer ook het Leger in de openbaarheid strijdt, kan toch niet worden gezegd dat zijn soldaten een tegenstand opwekkende tactiek volgen. Eén van de kenmerkende eigenschap pen van de Heilssoldaat is immers de blijmoedige bescheidenheid, die ge paard gaat aan een grote innerlijke ze kerheid. In een wereld, die lijdt aan een steeds ernstiger wordende verva ging van het normbesef, en waarin meer en meer psychologische „verkla ringen" worden gezocht voor verkeerde handelingen, wordt het toch blijkbaar nog gewaardeerd, wanneer een individu of een groep wil leven op de basis van vastomlijnde beginselen. Niemandsland Een tweede belangrijke oorzaak moet zijn de positie, die het Leger inneemt op het niemandsland tussen de strij dende machten op aarde, waarmee wij nu eens niet het „Westen" en het „Oos ten" bedoelen (al zou er misschien een parallel te trekken zijn), maar waarbij wjj denken aan de „kerk" en de „we reld". De „kerk" beschouwt de mens (zeer algemeen en eenvoudig gezien) als een schepsel met een eeuwigheids- roeping, wiens taak op aarde staat te gen de achtergrond der eeuwigheid. De s k" stelt een relatie tussen God en schepsel. De „wereld" richt het oog alleen op deze aarde. Met de dood komt het ein de van het leven. Ht is voor de mens slechts zaak, dat leven zo goed en aan genaam mogelijk in te richten. Door middel van menselijke normen wil ue „wereld" trachten, ook de samenleving van al die worstelende wezens zo goed en aangenaam mogelijk te organiseren. Ofschoon er de laatste jaren ook door de kerk meer aandacht wordt besteed aan de buiten-kerkelijken, strekt toch over het algemeen de werkingssfeer van de kerk als collectiviteit zich niet verder uit dan tot de „rand-Christe nen". De Evangelisatie, die door de kerk wordt gevoerd, is een onderdeel van haar taak, maar kan niet als een wezenskenmerk worden gezien. De kerk zou rustig de kerk kunnen blij ven, wanneer zij niet evangeliseerde. Het Leger des Heils daarentegen zou zichzelf niet meer zijn, wanneer het evangeliserend karakter van deze groep verloren ging. Wanneer wij het eens zo profaan mogen zeggen, staan de Heilssoldaten met één been in-de eeu wigheid en met het andere been in de zakelijke en dikwijls zo verwarde ma terie van deze aarde. Wij zullen, ook al omdat wij ons daartoe niet capabel achten, daarover geen diepzinnige filo sofische en theologische beschouwingen houden. De „man in the street", die zijn oordeel meestal instinctief velt, en het geenszins baseert op strik logische redeneringen, vraagt daar ook niet naar. Hij ziet het Leger des Heils, en bepaalt zijn houding tegenover dat Le ger. Dat kan, juist door het ontbreken van een weloverwogen argumentering een onbarmhartige en misplaatste hou ding zijn. Is het nu niet opvallend, en tegelijk ook verblijdend, dat de „man in the street" zo waarderend tegenover het Leger staat. Dat mag v°or de Heils soldaten het bewijs zijn, dgt zij bij de vervulling van wat zij als hun taak zien, op de goede weg zijn. Zegenrijk werk Het Leger des Heils strijdt met een algemene opdracht. Binnen het kader van die opdracht wordt ongetwijfeld voortreffelijk en zegenrijk gewerkt, over heel de wereld, in heel Nederland, ook in de gemeente Den Helder. Zestig jaar geleden, om precies te zijn: op 12 December 1890, ving het Leger zijn arbeid in Den Helder aan. Er is geen korps-geschiedenisboek bijgehouden, waarin de belangrijkste momenten uit de voorbijgegane jaren staan opgete kend. De eerste bevelvoerend officier I SPWSPWPM Twee ambachtsscholieren reden gis termiddag tegen half twee op de Pol derweg in de richting van het Konings plein. Ter hoogte van de Herzogstraat stak de rechtsrijdende jongen voor zijn metgezel de straat over, waarbij het voorwiel van de linker fiets het achterspatbord van de andere fiets raakte. De jongen kwam te vallen juist voor de wielen van een motor fiets, die niet meer kon uitwijken. Ook de motorrijder, de 55-jarige C. T. S, maakte een buiteling. Hij raakte bui ten bewustzijn en moest naar het ge meente-ziekenhuis worden overge bracht. De jongen kwam er met en kele builen en schaafwonden af. Ter beantwoording van deze vraag, zijn velen aan het werk getogen en druk aan het opsporen gegaan. Bjjna alle winkeliers hebben een of meer letters van onze slagzin, duidelijk zichtbaar in hun étalage staan. Noteer de letter en het adres van de firma en schrijf de uitkomst op het formulier, voorkomende in ons St. Nicolaasnummer. Doe mee aan deze gezellige St. Nicolaas prijsvraag en win een deel van In de Koog heerst een mazelen epidemie op kleine schaal. Van de 33 kinderen uit de laagste klassen zijn er 27 met de mazelen thuis. De „schul dige" is een zevenjarig jongetje, dat met mazelen is teruggekeerd van een logeerpartijtje in Friesland. NAPPA HANDSCHOENEN, v.a. lo 7* HERENHOEDEN, v.a89# HERENOVERHEMDEN, v.a. 59# KAPITEIJN EN M. ,OUW J. BERGSMASCHUIL De bevelvoerende officieren van het Korps Den Helder van het Leger des Heils, sinds Mei 1949. SOLDAAT OP DE THUISREIS Aan boord van het troepentransport schip Tabinta, dat op 9 December te Amsterdam wordt verwacht, bevindt zich onze stadgenoot El. Friskus, Nias- straat 6. Zoals wij gisteren reeds schreven, zou de toneelgroep van de WSOV ook Vr(j. dagavond nog het blijspel „Vrijdag de Dertiende" opvoeren. Dat gebeurde dan voor de buurtvereniging „Eendracht". Ook ditmaal boekten de spelers, onder wie enkele debutanten waren, weer veel succes. alles op z'n pootjes terecht. Chris- toffel Verbaack (J. van Leeuwen Sr.) had met behulp van zjjn vriend Hol- tink (A. Roth), zyn vrouw en haar vriendinnen een lesje gegeven. En dat zijn stiefdochter Molly -(Bep de Munck) en haar vriend Hans (J. van Leeuwen Jr.) het eens werden, was ook al weer te danken aan de vriend van de heer des huizes. Een aardigs rol had de heer K. 'oster, die als Dorus Karreman de heer Verbaack het vuur wel heel na aan de schenen legde. De regisseur, de heer Köhler, kan zeer tevreden zijn met het succes dat hij op beide avonden met zijn groepje heeft behaald. Een storm achtig applaus was de welver'1-' --de beloning. Het is voor amateurs soms moei lijk om de vrolijke toon van een blij spel te pakken te krijgen zonder er een klucht van te maken. Het is de spelers van de W.S.O.V. goed ge lukt, hetgeen vooral te danken was aan het spel van de profeet Achmed (Ben Coesel) en zyn helpster mej G. Goedegebuur. Mevrouw Verbaack en haar vriendinnen werden door deze profeet prachtig bij de neus genomen, zonder dat zy evenwel aan de waarheid van zijn woorden twijfel den. Mevr. ReindersGomes, als de ouwe-jonge-juffrouw Jansje Bevers, was goed op dreef. Dat de profeet tgn slotte door de mand viel, ge schiedde voornamelijk door toedoen van de schilder die dn hem een vroegere loodgieter herkende, en hem, geholpen door zijn meisje, aan de kaak stelde. De heer' A. Heijblok, die ter elfder ure deze rol nog moest instuderen, omdat <de heer Gijs plotseling ziek, was geworden, heeft getoond in de toneelgroep op z'n plaats te zijn. Zo als dat in een blijspel behoort, kwam was kapiteine Kate van Velthuijzen. Avond aan avond was de oude Leger zaal aan de Spoorgracht gevuld. „De duivel laat horen, dat hy ook leeft, doch zielen komen tot Jezus," lezen wij in het geschiedenisboek. In Februari 1897 werd onder grote belangstelling een nieuwe legerzaal aan de Spoorgracht in gebruik genomen. Honderden, neen duizenden samenkom sten werden op die plaats gehouden. Steeds groter werd het aantal mannen en vrouwen, die in woord en lied mee- getuigden van de liefde van Jezus, en van hun liefde voor Hem. Ook materieel ging het goed met het Leger. In 1928 werd de zaal gerestau reerd. De heropeningssamenkomst werd in Juni gehouden. „Het was warm in de natuur, maar ook in de harten der Heilssoldaten," staat in het boek. En dat ook het muziekcorps groeide en bloeide, blijkt uit de notitie van 21 Sep tember 1933, toen het instrumentarium met elf instrumenten werd uitgebreid. Het Leger werd voor het oorlogsleed en de bezettingsellende niet gespaard, maar na de bevrijding kon de arbeid op de oude voet worden voortgezet. De 13e November 1947 was voor het Helderse Heilsleger een blijde dag. De geheel gerestaureerde en uitgebreide zaal aan de Spoorgracht werd onder aanwezigheid van Commander Charles H. Durman in gebruik genomen. Uit de belangstelling van de burgemeester, verschillende predikanten en andere autoriteiten op kerkelijk en wereldlijk terrein sprak de sympathie, die heel de Helderse burgerij het Leger des Heils toedraagt. Ook het jaar 1950 zal in de annalen van het Leger met grote dankbaarheid worden geboekstaafd. Immers werd een vijftal Helderse soldaten uitgezon den naar de William Booth-Kweek- Op Woensdag 29 November zal een speciale zitting van de Texelse gemeente raad worden gewyd aan de verbindingskwestie TexelDen Helder. Het college van B. en W. heeft de raadsleden een uitvoerig overzicht gezonden van de stand van zaken, in het bijzonder van de zienswijze die de betrokken instanties, o.m. de Rijkswaterstaat en de TESO, op het vraagstuk hebben. In het college zelf zijn de meningen verdeeld. De meerderheid bepleit eea verbetering van de bestaande verbinding via Oudeschild, de minderheid geeft de voorkeur aan een oplossing via 't Horntje. De raad zal zich voor één van beide standpunten moe ten uitspreken. Uiteraard betekent dat niet, dat de mening van de Texelse gemeenteraad in deze kwestie doorslaggevend is. staat is het vraagstuk bestudeerd. In tussen kwamen verschillende belang hebbenden met wensen en adviezen. In een op 3 December 1948 ten raad- huize in Den Burg gehouden bespre king, waaraan werd deelgenomen door vertegenwoordigers van het gemeente bestuur, de Rijkswaterstaat en de TESO-directie, werden de verschillen de mogelijkheden besproken: le: het maken van een haven ten Zuiden van de bestaande haven te Oudeschild; 2e het graven van een haven ten Noor den van Oudeschild; 3e het aanleggen van een ponthaven bij 't Horntje; 4e het treffen van een noodoplossing, be staande uit het verbreden van de ha venmond te Oudeschild. Bij de verdere bestudering van deze mogelijkheden bleek het uitermate moeilijk, een oplossing te vinden die alle belanghebbenden zou bevredigen. In de uitvoerige nota, die het col lege van B. en W. ter toelichting heeft opgesteld, wordt allereerst herin nerd aan de raadsvergadering van 26 November 1945, waarin de raad zich in beginsel uitsprak voor een pontverbin ding. Nadat de TESO bij het ge meentebestuur had aangedrongen op medewerking bij haar pogingen tot het verbeteren van de haven te Oude schild, werd op 12 September 1946 in overleg met" de Rijkswaterstaat een studie-commissie ingesteld. Op 24 April 1947 rapporteerde deze commis sie, dat haars inziens de voorkeur moest worden gegeven aan een indus trie-, vissers- en veerhaven te Oude schild. Ook vanwege de Rijkswater- De Rijkswaterstaat prefereert het sy steem van passagiers- en vrachtver voer door middel van één of meer bo ten met koplading, waarvoor dan een aanlegplaats bij 't Horntje zou moeten komen. Het bestuur van de provincie Noord-Holland acht het verbreden van de havenmond te Oudeschild het meest gewenst. De TESO heeft ern stige financiële bezwaren tegen een verbinding via 't Horntje en geeft de voorkeur aan verbetering van de ha ven te Oudeschild. De waterschappen op Texel wensen eveneens handhaving van de verbinding via Oudeschild. Vele factoren De gemeente-secretaris van Texel, de heer P. Beemsterboer, die in op dracht van B. en W. de nota heeft op gesteld, schenkt in zijn overzicht aan dacht aan alle factoren, waarmee men bij het nemen van een beslissing re kening heeft te houden. Wij noemen b.v. de efficiëntie van het vrachtver voer, de wenselijkheden ten aanzien van het personenvervoer, de eventuele verbetering van de wegverbinding met 't Horntje, de tarieven van de TESO en andere financiële aspecten van de zaak, stedebouwkundige factoren en de consequenties ten aanzien van het vreemdelingenverkeer. De nota besluit met het volgende: „Reeds eerder werd de aandacht ge vestigd op het gebrek aan eenstem- VOOR HAAR: Dameshorloge, vanaf 25.— Zilveren collier, met hanger, vanaf 3.75 Zilveren ringen, vanaf 0.70 Poederdozen, vanaf 10.75 Zilveren potloden, vanaf 5.75 Gouden armbanden, vanaf 45.— Gouden ringen, vanaf 15.— Gouden colliers, vanaf 17.50 Doublé horlogebanden vanaf 12.50 Couverts, vanaf 8.70 VOOR HEM: Herenhorloges, vanaf 13.50 Swan-vulpennen, vanaf 12.50 Potloden, vanaf 5.75 Stalen horlogebanden, vanaf 2.45 Sigarettenkokers, vanaf 7.50 Zilveren manchetknopen, v.a. 3.75 Zilveren dasklemmers, v.a. 3.75 Zilveren dasspelden, vanaf 2.50 Gouden ringen, vanaf 20.— VERDER NOG: Cassettes, vanaf 28.80 Pendules en electr. klokken, vanaf33.50 Koekoeksklokken, vanaf 5.75 le klas Repar.-inrichting Gediplom. Horlogemaker KEIZERSTRAAT 103 «111 migheid over de te kiezen oplossing. Over één ding bestaat echter niet het minste verschil van mening. Alle par tijen zijn het er namelijk geheel over eens, dat op zeer korte termijn de no dige voorzieningen moeten worden ge troffen. Een gevoel van dankbaarheid voor het feit, dat het Rijk heeft ge toond, dat het eveneens van de grote urgentie van het werk is doordrongen, is dan ook zeker op zijn plaats. Moge blijken, dat het aanbrengen van de zo dringend nodige verbeteringen tot de spoedig te verwezenlijken mogelijkhe den behoort!" STENO-BRIEF Qm het ingewikkelder te maken heeft men Gradus deze week een brief ge zonden, die geheel in steno was geschreven. Aan de jongeheer Gradus, stond op de enveloppe. Waarvoor dank. Meer o, wat bleek het bij ontcijfering weer een mopperbrief te zijn! Gradus gaat veronderstellen de spreektrompet te worden van sommige ontevreden stadgenoten, die niet eens hun naam onder hun lette ren zetten. Maar goed, over de brief het volgende: „Ik ben benieuwd of Gradus nu eens iets zal schrijven over ons Koningsplein, over de ambachtsschool en over de R.H.B.S." En aan deze zin gingen regelen vooraf waarvan er sommige mach tig waar waren. Maar over Schagen is Gradus het toch niet met de spreker eens. „Weet u dat ze ons in Scha gen, in dat kleine Schagen, een stuk voor zijn? Van Schagen kunnen wij nog iets leren. Ze zijn daar nu bezig om op de kerktoren een carillon te plaatsen. En het komt er. Ons carillon geeft genoeg concerten, ja concerten, maar je hoort er niets van in de stad". Het ergste vindt de brief schrijver echter de schutting op het Koningsplein. „Het moest daar een knappe om geving zijn, waarvoor wij ons niet behoeven te scha men. Het is een ergernis, en dan die vuile papieren met reclame.,.." Nou, Gradus heeft het I'veer in de krant gezet. En wacht nu met gebogen hoofd de reacties af, die wel ko men zullen. Maar dan liever niet in steno AFSCHEID ^OALS men weet, vertrekt op 15 December weer een aantal Nieuwediepers naar Australië. Bij deze emigran ten behoort ook Joop Ver meer, die zich vooral voor de athletiek en tafeltennissport in onze stad verdienstelijk heeft gemaakt. Van de tafel tennisvereniging IVA, waar van hij wedstrijdleider was. heeft hij deze week in intie me kring ten huize van de voorzitter, de heer Sinjewel, officieel afscheid genomen. Tijdens een gezellige bijeen komst werd hem een sigaren- en sigarettenstandaard over handigd, waarop de figuur van een tafeltennisser was bevestigd. Een welkom ge schenk, dat natuurlijk in Australië terecht komt. Gra dus blijft hier. ETALAGE Qyer enkele dagen doet Sinterklaas ook in Nieu- wediep weer zijn intrede. Gradus zal hem met gejuich begroeten, want hij heeft een overhemd nodig en een das. Natuurlijk worden er weer prachtige étalages ge maakt, opdat de Goede Sint naar behoren zijn keus kan verrichten. In zo'n Paas- beste étalage las Gradus: „Het grootste genot van een jongen is het uit en in elkaar halen van speel goed". Alle neefjes zijn onmid dellijk aan het werk ge gaan, maar het schijnt niet mee te vallen. BASSIN Qradus meldt van het hoc- keyfront: Ook dit week end geen thuiswedstrijden. Voor Zondag had men vier wedstrijden vastgesteld, die op het terrein aan de Meeu wenstraat moesten worden gespeeld. Ook Adelborsten 2 zou op dat veld spelen. De vele malen dat thuiswed strijden moeten worden af gelast, hebben een Hermes- lid op de gedachte gebracht het Meeuwenterrein om te dopen in Meeuwenbassin. Bo ven het clubblad staat tegen woordig: „De verdronken molshoop". OVERWEG Qradus hoorde van twee oudjes, die van de week over de afgesloten spoorweg wilden. Zij waren zich, toen zy uit de trein stapten, nog van geen onheil bewust en dapper sidderden zij naar hun doel, Tuindorp. Maar toen zij bij de overweg kwamen (die is immers een dag afgesloten geweest), werd hun een halt toegeroe pen. En zo oud waren de oudjes niet, of ze konden op hun schreden terugkeren. Via het Koningsplein bereikten ze ten slotte Tuindorp. Ook Gradus noemt dat (zonder leedvermaak): „Pech gehad". Qradus vertelde al, dat op 15 December weer een groep Nieuwediepers gaat emigreren. Daarbij bevindt zich ook de handstand stadgenoot'van het plaatje. U kent hem wel, al staat hij op z'n hoofd. Hij is Koos de Bruijn, de bovenman van de populaire acrobaten- groep „De Parola's". Hoe- vaak zou hij niet voor uit gaand Den Helder op z'n hoofd hebben gestaan. En toch was hij onmiddellijk weer bereid om het ook voor Gradus' lijffotograaf te doen. Op het buffet nota- bene. Wat zullen de reste rende Parola's hun makker De Bruijn missen! GRADUS De ge: :.c; kundige dienst wordt gedurende dit weekend te Den Helder waargenomen dcor de artsen J. Ud- ding, Lijsterstraat 40, telefoon 2588, en G. van der Most, Weststraat 111, tele foon 2059. De Zondags- en avonddienst voor apotheken wordt t.m. Vrijdag waarge nomen door de heer W. H. Kingma, Polderweg 25, telefoon 2581. Het Helderse Fanfarecorps geeft vanavond in Casino zijn eerste win- terconcert, waaraan na de pauze wordt medegewerkt door het revuegezel schap „De Molenwiek". Ter gelegenheid van het eerste lustrum geeft het ensemble „Sere- nata" o.l.v. de heer H. C. Bohlen van avond een uitvoering in „Formosa', met medewerking van „De Morali's" en „The Wreckers". De afdeling Den Helder van de R.K. Bond van Overheidspersoneel „Sint Paulus" houdt morgenmiddag |n de bovenzaal van Casino van half drie tot half vijf een receptie, ter gelegen heid van het veertigjarig jubileum- 's Avonds volgt in de grote zaal een opvoering van „Frederik de Stoute"- Vanavond om half negen begin nen in het clublokaal van IVA aan de Westgracbt de tafeltenniswedstrijden, waaraan wordt deelgenomen door spelers van IVA en UTTC uit Utrecht In aansluiting op ons artikel „Pelita stichtte twintig woningen in Oud Den Helder", opgenomen in de krant van Donderdag, zij medegedeeld, dat deze woningen werden ontworpen door en gebouwd onder directie van het architectenbureau J. A. Peters en ir. B. Roelofs alhier, in opdracht van het Bouwfonds „Pelita". Op 77-jarige leeftijd is te D®n Haag overleden de gepensionneerde luitenant ter zee der le klasse M. K' Medenbach.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2