Hernieuwd overleg over melkprijs Offensief der V.N. in N.W.-Korea verloopt volgens plannen Dr. Euwe is de remise-koning Burgemeester van Harlingen ere burger van Amerikaanse staat Texas Herv. Synode behandelt Ordinantiën DE LANDBOUWBEGROTING IN TWEEDE KAMER Minister Mansholt zegt een ruimere toewijzing van veevoeder toe Half December weer 1 Benelux-conferentie r\E t.b.c.-bestrijding onder het rundvee, U die voor het gehele land gecoördi neerd moet worden met kleine dif- derentiatiès voor de provincies 'al niet kunnen wachten, totdat de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie tot stand gekomen is. Zij zou dan nog wel drie jaar uitgesteld moeten worden. De minister meende, dat er zo spoedig mogelijk mee be:*ion moet worden. Een Marathon-partij van 109 zetten Brand in pelgrimskamp Strijdgroep van Zweden ter beschikking van V.N. „Mei Kerstmis naar huis" McArthur maakte vlucht boven het front In Korea sterven meer burgers dan soldaten Vorstelijke ontvangst Jeugdreceptie op onze ambassade te Londen Grotere bevoegdheden voor Bonn-regering Wegenverkeerswet o p 1 Jan. in werking De Vietminh hebben Tanmai omsingeld KERKELIJK NIEUWS Syngman Rhee duldt geen inmenging van V.N. Duitsland erkent zijn buitenlandse schuld Merle Cochran morgen in Nederland Wie werd met Pietje bedoeld ZATERDAG 25 NOVEMBER 1950 (Van onze parlementaire redacteur). gIJNA twee en een half uur heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening, de heer S. L. Mansholt, Vrijdagmiddag nodig gehad om alle vragen en opmerkingen te beantwoorden, die zestien afgevaardigden hem de dag daarvoor hadden voorgelegd, toen zij zijn begroting voor 1951 bespraken. Uitvoerig is hij daarbij op allerlei kwesties ingegaan. Bijzondere aandacht schonk hij aan het prijsbeleid en met name aan de ver laging van de basisprijs van de melk. Het resultaat van het door de regering gevoerde prijsbeleid in het algemeen zo oordeelde hij is niet ongunstig ge weest. De goed geleide bedrijven hebben er een behoorlijk bestaan door gevon den. Het verzekeren van bestaanszekerheid legt aan de regering een grote ver antwoordelijkheid op. Zij heeft deze zo opgevat, dat de prijzen steeds gezamen lijk zijn bezien. De boerenbedrijven hebben door de regeling van de prijzen van verschillende producten, ook wanneer zij op een bepaald artikel wel eens minder verdienden, een redelijk rendement kunnen verkrijgen, doordat andere producten weer meer opleverden. Bij het veschaffen van garanties is de mede werking van de georganiseerde landbouw noodzakelijk. Deze garanties zijn steeds gegeven, ongeacht de opbrengst van een bepaald product zoals bijvoor beeld veevoeder in een zekere periode. beseffen, dat de aanleg grote finan ciële offers zou vergen. Er moet nage gaan worden, of deze verantwoord zijn. De beslissing van de regering is daar over nog niet gevallen. Bij de replieken bleef de motie, die de heer F. den Hartog (VVD) over de melkprijs in petto had, achterwege. Op deze motie zinspeelde ook de heer A. W. Biewenga (AR), die er eveneens vóór zou stemmen, als ie minister het overleg met de georgani seerde landbouw niet wenste te her openen. Dr. ir. W. J. Droesen (KVP) bleek WAT de melkprijs betreft, merkte de bewindsman op, dat hij geen enkel bewijs had gehoord, dat een melkprijs van 17cent te laag is. Het kabinet acht 17 y, cent op grond van alle ge gevens, die het ten dienste staan, een redelijke garantie. De cijfers van het Landbouw Economisch Instituut over de zuivere kosten voor de boer bij de melkproductie aanvaardde hij. De prijs wordt echter mede bepaald door de opbrengst. Over wat te dien aanzien in 19501951 verwacht mag worden verschilt de regering met het L. E. I. van mening. Het L. E. I. heeft haar te laag geraamd. Ten aanzien van de varkensprijs is nog geen beslissing genomen. Wat de granen betreft voert de regering ze ker geen wisselvallig beleid. Als er toch veranderingen te constateren zijn, dan moet men de oorzaak daarvan zoe ken op internationaal terrein: devalua tie en Korea. De voedertoewijzingen. DELANGRIJK was 's ministers mede deling, dat de normen voor de voe dertoewijzingen soepel toegepast zul len worden. Voor de middelgrote be drijven, dat zijn die van 12 tot 20 ha, zal de norm met ongeveer 30 pet. ver hoogd worden. Dit is echter een over bruggingsregeling voor deze winter en het aanstaande voorjaar, omdat een aantal bedrijven nog niet in staat ge weest is grasland te scheuren. Ook voor de kleine bedrijven zal een ze kere overbrugging gegeven worden. Ongewenst kwam het de minister voor, voor de telers maximumprijzen voor aardappelen vast te stellen. In zekere mate bestaat voor de telers een veiligheidsklep in de vorm van fonds vorming. De steun aan tuinders. WOOR eventuele steun aan de koude- grond-tuinders wacht hij het advies af van de georganiseerde tuinbouw. In middels zijn crediet-faciliteiten moge lijk gemaakt. Het doordraaien van groenten vond hij een ernstig euvel. Het zal goed zijn, aldus de minister, als de georganiseerde tuinbouw zelf net denkbeelden komt om de dispariteit tussen productie en afzet zo veel mo gelijk op te heffen. De oogstvoorziening achtte de minis ter een nuttig instituut, mits zij be perkt wordt toegepast. Bij normale oogstomstandigheden is daarvoor een bedrag van f 500.000 voldoende. De landarbeidersorganiseties zullen bij de oogstvoorziening ingeschakeld blijven. De boeren drukte hij op het hart bij het opstellen van hun teeltplan reke- nig te houden met het aantal arbeiders, dat voor de oogst beschikbaar is. Een vrij moeilijke kwestie is net vaststellen van zbdanige pachtprijzen, dat aan de gebruiker van de grond een redelijk bestaan wordt gewaarborgd en de eigenaren aan al hun verplich tingen kunnen voldoen. Deze zaak Wordt op het ogenblik bestudeerd. Een ontwerp-jachtwet, zo deelde dc heer Mansholt voorts mede, is bijna klaar. Snelle t. b. c. bestrijding. Ten opzichte van de andere arbei ders zijn de lonen van de landarbei ders de laatste jaren niet ongunstig geweest. Er is geen reden voor om. zoals de heer Haken had gedaan, het sein op onveilig te zetten. Op de Benelux-conferentie in Luxem burg is een van de laatste belemme ringen om te komen tot de Economi sche Unie overwonnen, zo vervolgde oe minister. We zullen moeten afwach ten, of er in België nog animo bestaat Voor een gemeenschappelijke land bouwpolitiek. Nederland zal op Belgie geen aandrang uitoefenen. Wel had bewindsman er vertrouwen in, dat oe Belgen zullen gaan inzien, dat de re gelingen, die Nederland voor de land bouw heeft gemaakt, tot een uitste kend resultaat hebben geleid. Half December zal opnieuw een Be nelux-conferentie gehouden worden. De haven van Katwjjk. Op het verzoek om aanleg van een haven in Katwijk antwoordde de be windsman, dat hij de belangen van Katwjjk erkende en ook het gevaar van verzilting van de bodem, maar aan de andere kant dient men ook te de man te zijn, die reeds een motie had geformeerd, waarin hervating van het overleg werd gevraagd. Toch dien de hij haar niet in, omdat hij het ant woord van de minister wilde afwach ten. Hernieuwd overleg. Dit antwoord kwam, nadat nog en kele afgevaardigden voor de Tweede keer het woord hadden gevoerd. De minister zeide zich over het al gemeen met het verzoek tot hernieuwd overleg wel te kunnen verenigen. Hij twijfelde er niet aan of het kabinet zal weder over de melkprijs willen spreken. Na deze verklaring kwam er niets van het indienen van de motie door de heer Droesen. De heer Beernink (CH) verzocht de stemming te willen aanhouden over de artikelen, waarin verhoging dertoo- salarissen tot uitdrukking komt. Er komt nader overleg tussen enige mi nisters en enige Kamerleden over de ze verhoging. De stemming over deze artikelen, zomede de eindstemming werden daarop aangehouden. De begroting 1951 van het Land- bouwegalisatiefonds werd z. h. s. goed gekeurd met aantekening,, dat de CPN wilde worden te hebben tegengestemd. De heer Droesen (KVP) had vooraf gevraagd naar de bezuinigingen, wel ke de regering zich voorstelt en de heer Hoogcarspel (CPN) wilde weder instelling der subsidies op het vlees. Minister Mansholt zeide geen uit eenzetting te kunnen geven over de be zuinigingen. Er is nog geen beslissing genomen. En aanleiding tot wederin stelling va subsidie op vlees is er z.i. niet. In het internationaal schaaktournooi te Amsterdam zijn thans honderd par tijen gespeeld. Tien van de negentien ronden zijn achter de rug en uit de resultaten kan worden opgemaakt, dat dr. Euwe remise-koning van de eerste helft is. In acht van de tien partijen deelde hij de eer met zijn tegenstander. Scherp daartegenover blijkt de jeug dige Donner te staan, die het minst aantal remisepartijen van alle deelne mers op zijn naam heeft staan, n.1. 3. Maar" intussen is Euwe nog steeds on geslagen, hetgeen ook met Reshevsky, Gligoric, Najdorf en Stahl'oerg het ge val is. Najdorf heeft de meeste partijen ge wonnen, vijf keer wist hij een vol punt te behalen, waarvan drie maal met "zwart. Daar staat weer tegenover, dat Stahlberg 4 partijen wist te winnen, steeds met wit spelend, hetgeen er dus op zou wijzen, dat de Zweed met de witte stukken het gevaarlijkst is. De Tsjech Foltys heeft een ander record op zijn naam staan. Hij is namelijk de enige speler, die nog geen partij heeft gewonnen. Het beeld van het tournooi tekent zich ten slotte zeer duidelijk af. De fa vorieten, degenen, die nog geen enkele partij verloren, hebben de leiding geno men, waarbij het aantal winstpartijen tegen de minder sterke deelnemers de doorslag heeft gegeven ten aanzien van de bepaling van hun plaats in de kop groep. Want in de partijen, waarin Najdorf, Reshevsky, Stahlberg, Gligoric en Euwe tegenover elkaar kwamen te zitten werd nog geen enkele maal een beslissing verkregen, hetgeen een op merkelijk feit is. Zo is het ook te ver klaren, dat de meesters aan de top slechts een half puntje onderling met elkaar verschillen. De afgebroken partij uit de achtste ronde tussen Pilnik en Trifunovic is na 109 zetten door Trifunovic op gegeven. De afgebroken partij uit de tiende ronde tussen Pirc (Zuidslavie) en Van Scheltinga werd na 59 zetten door onze landgenoot gewonnen. De stand is thans: 1. Najdorf 8 pnt; 2. Reshevsky 7% pnt; 3. Stahlberg 7 pnt; 4. Gligoric 6% pnt; 5. Euwe 6 pnt; 6. Rossolimo 5% pnt; 7/11 Tartakower, Pilnik, Pirc, Gudmundsson en O'Kelly 5 pnt; 12/14 Trifunovic, van Scheltinga en Donner 4% pnt; 15/20 Kramer, Szabados, Go- lombek, Van der Berg, Kottnauer en Foltys 3% pnt. VijHierr doden Bij een brand te Garhmoektesjwar (een heilige stad op ongeveer 100 km ten Noordwesten van Delhi) is een vijftiental Indische bedevaartgangers levend in de vlammen omgekomen. De brand ontstond in één van de kampen aan de oever van de Ganges, waar ongeveer een millioen bedevaart gangers zijn verzameld voor het jaar lijkse gewijde bad. Zeventig logemen ten die overvol waren, werden een prooi der vlammen. De Zweedse regering heeft besloten de militaire autoriteiten op te dragen een groep van 1000 man te vormen, die aan de V.N. ter beschikking zal worden gesteld als veiligheidsleger. Deze groep zal echter pas tegen een eventuele aan valler ingezet kunnen worden met speciale goedkeuring van de Zweedse regering. Dit regeringsbesluit moet nog door het parlement in zijn zitting in het voorjaar van 1951 worden goedgekeurd. Reuter meldt, dat de Zweedse rege ring de militaire autoriteiten heeft op gedragen „de kwestie van de organisa tie van een Zweedse gevechtsgroep te onderzoeken". De Verbonden Troepen hebben hedenmorgen hun offensief over een front breedte van 130 km in Noordwest-Korea voortgezet. Over het geheel hebben zy weinig verzet ontmoet. Gemiddeld rukten z(j gisteren zestien kilometer op. De actie verloopt tot dusverre volgens de plannen, aldus heeft generaal Mao Arthur in een persooniyke mededeling bekendgemaakt. De verliezen zijn tot dusverre buitengewoon gering. Generaal MacArthur heeft een bezoek aan het front gebracht. In zijn particu liere constellation maakte hij een ver kenningsvlucht van 320 kilometer langs de Jaloe. Het toestel werd geëscorteerd door straaljagers. Toen de generaal van In elk land, waar de furie van de oorlog doorheen getrokken is, blijft de burgerbevolking in soms meest kommervolle omstandigheden achter. Dit is ook het geval in Korea, waar vooral nu de winter zijn intrede heeft gedaan, schrijnende taferelen van bittere armoede en ellende de oorlogs tragiek bijzonder geaccentueerd wordt. Onofficiële berichten maken melding, dat het sterftecijfer van de burgerbevolking veel hoger is, dan dat van de tegen elkaar strijdende legers. De foto links toont een oude man, die gretig een stuk brood, dat hem door een Amerikaanse soldaat was gegeven, verorbert. Zijn gescheurde kleding biedt nauwelijks enige bescherming tegen de koude. Rechts: Twee kleuters in hun schamele kleding, die, dicht bijeengekropen enige warmte zoeken. De voetjes zijn bedekt met lompen. Met cowboyhoed en laarzen De burgemeester van Harlingen, de héér A. E. Hannema, is Vrijdagmorgen van zijn elfdaags bezoek aan Harlingen in de Amerikaanse staat Texas, in Ne derland teruggekeerd. Toen burgemeester Hannema uit de stratocruiser „Eclipse" van de Pan Ame rican Airways stapte, vertelde hij op getogen over zijn bezoek aan Harlingen in Texas. Men had hem in deze 45 jaar oude, 25.000 inwoners tellende stad als een vorst ontvangen. Men had hem ere burger van de staat Texas gemaakt en hij toonde het hierbij behorende ge schenk, een paar cowboylaarzen en een H.M. Koningin Juliana heeft tij dens Haar verblijf in Londen dertig vertegenwoordigers van jeugd organisaties op de Nederlandse Ambassade ontvangen. Deze recep tie op Haar reeds zo zwaar be zette programma van die dag ge schiedde op Haar eigen verzoek. De Koningin temidden van de jeugdorganisaties. breed gerande hoed. Hij heeft als ere gast een grote parade bijgewoond van cowboys met hun vee, talloze muziek corpsen en voertuigen, variërend van antieke huifkarren van de oude pio niers tot de nieuwste glanzende luxe auto's uit Detroit. Een koor van scho lieren zong te zijner ere, in uitstekend verstaanbaar Fries en Nederlands net Friese volkslied en het Wien Neerlands Bloed. De vertegenwoordigers der drie Wes terse bezettingsmogendheden hebben Bondskanselier dr. Adenauer een do cument overhandigd, waarin is om schreven welke geallieerde bevoegd heden thans, buiten de reeds overge- dragene in handen van de Westduitse regering worden gesteld. Geallieerde functionarissen verwachten dat het document binnenkort, vóór de aan komst in Duitsland van de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, zal worden gepubliceerd. Bevin wordt 8 December a.s. te Bonn ver wacht. Hij zal een bezoek van drie da gen aan West-Duitsland brengen. Bij Kon. Besluit is het tijdstip, waar op de wegenverkeerswet en het we genverkeersreglement in werking tre den, bepaald op 1 Januari 1951. De opstandelingen van de Vietminh vallen de omsingelde Franse post Tan mai aan, die 25 km ten westen van Moncay ligt. Een bevrijdingscolonne van 150 man, die onderweg zelf werd aangevallen, heeft Tanmai nog niet be reikt. Zuiveringsoperaties en patrouille activiteit werden gemeld van het zuid oosten van Haidoeong ten noord-westen van Dongtrieoe, ten noord-westen en zuid-oosten van Hadong en in het ge bied van Thaidinh. Een versterkt dorp ten zuiden van Haidoeong dat de Vietminh in handen had, is veroverd na een aanval door Franse gevechtsvliegtuigen. Naar ver luidt zijn de verliezen van de Vietminn groot. Ned. hervormde kerk: Beroepen te Loenen a/d Vecht: dr. S. v. d. Linde, oud-missionnair-predikant, woonachtig te Zeist. Bedankt voor Driessum (toezegging): G. C. Severijn te Hogeveen; voor Fijnaart: A. Makkenze te Tienhoven. Aangenomen tot bijzonder hulppredi ker te Oosterwijk: W. G. G. van Voort- huyzen, emeritus predikant te Zeist. Aangenomen tot bijzonder hulppredi ker te Over- en Neder-Asselt: T. J. H. Israël, bijzonder hulpprediker te St. Michielsgestel. De Centrale Ereraad voor de Kunst heeft de schilder Rijke Koch te Utrecht voor de tijd van een jaar uitge sloten van openbare uitoefening van zijn beroep, ingaande op de dag van de uitspraak. zijn tocht op het vliegveld bij Tokio te rugkeerde, zei hij tot generaal-majoor John Coulter: „Ik wens mijn verkla ring, dat ze allemaal hun Kerstdiner thuis eten, waar te maken". De nieuwe aanval wordt geleid door de Amerikaanse 25ste divisie. Ook ne men er de Amerikaanse 24ste divisie en de zesde en achtste Zuidkoreaanse divi sie aan deel. De luchtmacht heeft een aanzienlijk aandeel in de voorbereidin gen ervoor gehad. Vliegende Reuzen- forten wierpen meer dan 3*/2 millioen brandbommen uit. Bij Tsjengdjoe hebben troepen van de 21ste divisie voor het eerst een Rus sische tank van "het type Stalin Mark III. Het is een monster van vijftig ton met een kanon van 122 mm. en een be pantsering om de koepel van 20 cm. In een „verklaring tot het Koreaanse volk" heeft president Syngman Rhee bevestigd, dat zijn regering „nooit de inmenging zal dulden van de Verenig de Naties in de binnenlandse aangele genheden van Korea". Rhee heeft zijn program uiteengezet, waarvan hij geen duimbreed zal afwij ken: verkiezingen in Noord-Korea uit sluitend voor de 100 vacante zetels in de Nationale Vergadering. De 200 reeds gekozen Zuid-Koreaanse parlementsle den zullen aanblijven. In een nota aan de geallieerde Hoge Commissie heeft de Duitse bondsrege ring zich bereid verklaard Duitslands buitenlandse schuld te erkennen. Zoals bekend was de erkenning van de buitenlandse schuld een van de ver bintenissen, die de Duitse bondsauto- riteiten moesten aangaan in ruil voor het verkrijgen van ruimere bevoegd heden in het kader van een herzie ning van het bezettingsstatuut. De an dere verbintenis heeft betrekking op de verdeling van strategische grond stoffen. Merle Cochran, de ambassadeur der Verenigde Staten in Indonesië, zal Zondag met een vliegtuig van de KLM op Schiphol aankomen uit de Verenig de Staten. Een zegsman van de Amerikaanse ambassade te 's-Gravenhage kenschet ste Cochrans bezoek aan Nederland als te zijn „van zuiver particuliere aard". Deze zegsman deelde voorts me de, dat dit bezoek in generlei verbard staat met 't standpunt der Verenigde Staten ten aanzien van de kwestie- Nieuw Guinea. De heer Cochran zal te Amsterdam lunchen met minister Mohammed Roem, waarna hij onmiddellijk Neder land verlaat voor een week vacantie in Belgie, Frankrijk en Zwitserland, waarna hij naar Djakarta zal doorrei zen. Het raadslid van Enkhuizen de heer Chr. Roosendaal, heeft aan B. en W. de volgende vragen gesteld: In het winkeliersblad nr. 10 van November 1950 komt een ad vertentie voor van het gemeente gasbedrijf met de volgende aan hef: Na 1 Januari is 't uit met de pret heeft Pietje er weeldebelasting opgezet le Is met Pietje bedoelde Zijne Excellentie Prof. Mr. P. Lief- tinck, Minister van Financiën? 2e Zo ja, acht het College van B. en W. het dan juist, dat zij als gemeentelijke overheid een rijks gezagsdrager op deze wijze te kijk zet? 3e Kunnen B. en W. de toezeg ging doen dat dergelijke onbe schaafde publicaties van gemeen tewege niet meer zullen plaats vinden?" De Generale Synode der Ned. herv. kerk nam Donderdag ordinantie I voor de ambten in behandeling. De belang rijkste wijzigingen, die aangebracht werden, zijn de volgende. In gemeen ten met minder dan 1000 zielen zal bij plaatselijke regeling het werk van het consistorie (de vergadering van predi kanten en ouderlingen) aan de gehele kerkeraad kunnen worden opgedra gen. Terwijl alleen maar een predikant praeses van een kerkeraad kan zijn. wordt de mogelijkheid geschapen dat tot praeses van ae meerdere vergade ringen ook een ouderling geroepen kan worden. Besloten werd, dat niet- gesalarieerde ambtsdragers na hun 70ete verjaardag niet ge- ol hetfaoaen kunnen worden. Ook zijn zij niet meet dan twee maal herkiesbaar. Bij ordinantie II voor de vorming van gemeenten sprak de Synode voor al over de verplichte invoering van wijkgemeenten. Een der afgevaardig den van de classis Leeuwarden uitte zijn bezwaren tegen deze invoering in middelgrote gemeenten. Daartegenover werd opgemerkt, dat deze ordinantie zeer veel verschillende toepassingen van wijkgemeenten toelaat, terwyi de eenheid van de hele gemeente behou den blijft. Bovendien zijn dispensatie mogelijkheden in de overgangsbepalin gen neergelegd. De beslissing over or dinantie III werd tot een volgende zttting uitgesteld.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 9