Gligoric zet Stahlberg voet dwars VAL DA .cnisa 1 DAGEN 1 Hoofdklasse biljarters zijn gestart Technisch onderwijs wordt in nieuwe banen geleid JIMMY BROWN ALS BOKSER Najdorf zet zijn zegetocht voort Euwe blijft op de vijfde plaats Het Radioprogramma Neem een doos echte UW HOEST Karei Lotsy ontslagen uit ziekenhuis Bartali in de Ronde van Duitsland? Meiz scoorde de hoogste serie AUTO REED OP TRUCK De Wegenwacht fluit Prins Bernhard bezocht de Karei Doorman Pim, Pam en Pom als schatgravers Experiment op 22 scholen Soldaten varen thuis KERKELIJK NIEUWS Twaalf jaar geëist wegens Silbertannemoord BOAC staakt haar overzeese luchtlijnen Koperverbruik in V.S. wordt ingekrompen GULDEN'REGEN/ koop DEZE WEEK^ 9 VRIJDAG 1 DECEMBER 1950 De positie van Najdorf in het wereldschaaktournooi te Amsterdam begint reeds ais min of meer onaantastbaar te beschouwen, hoewel de Argentijn nog verschillende niet gemakkelijke partijen wachten. Men is nu benieuwd, wie de volgende plaatsen zullen bezetten en vooral ook of Euwe zich nog wat omhoog zal werken. Euwe bouwde tegen Foltys in een soort Cambridge Spring-variant eer belovende stelling op. Foltys verdedig de zich echter goed, zag kans, nadat reeds enkele stukken verloren waren, de ruil der koningin af te dwingen en plotseling was de stelling dood. Er »olgde remise na negentien zetten. Het was de tweede remise, di reeds spoedig tot stand kwam. De snelste was die in de partij KottnauerRossolimo. Het enige' voor deel dat wit had bereikt, was een al leenstaande d-pion van zwart, hetgeen In de bereikte stelling niet van bete kenis wag. Na 16 zetten werd de vrede getekend. Nu volgde een overwinning in de partij Golombek—Pirc. De Brit behandelde de opening vreemdsoortig. De pionnen aan de damesvleugel wer den opgeruimd, wit kwam niet tot de rochade en stond reeds bij de 20ste zet hopeloos. Zeven zetten later streek hij de vlag. O'Kelly trad tegen Reshevsky aan en behandelde 'n Konings-Indische naar eigen inzicht. Wij geloven niet, dat hij deze behandeling meer zal toe passen, want hij kreeg zeer moeilijk spel, verloor een pion en na 36 zetten harde strijd het gevecht. Pilnik ver raste Najdorf in het middenspel met het schijnoffer van een paard. De aal gladde Argentijn pareerde op vernuf tige wijze en haalde nog een pion voor deel uit het grapje. Pilnik hield zoveel zwakke plekken in zijn stelling over, dat hij het bij de 41ste zet welletjes vond. Zeer interessant was de partij Gli goric—Stahlberg, een Siciliaanse ope ning a la Najdorf. De Zuidslavische kampioen kluisterde de Zweed aan zijn stoel en veroverde de kwaliteit voor een pion. Bij de hervatting zal moetan blijken of Stahlberg zich nog redden kan. Donner versloeg Tartakower. Tn het in bliksemtempo gespeelde slot kreeg de Nederlander een machtige vrije a-pion, die de partij te zijner gun ste besliste. De partij v. d. BergKra mer bood wisselende kansen en werd afgebroken in een voor eerstgenoemde iets gunstiger positie. SzabadosTri- funovic en Gudmundssonv. Scheltin- ga zullen eveneens vanmorgen worden voortgezet. Trifunovic en Gudmunds son staan beter. De stand na de vijftiende ronde luidt: 1. Najdorf (Argentinië) 12'/; pnt; 2. Reshevsky (Ver. Staten) 11 pnt; 3. Stahlberg (Zweden) 9'/i pnt en 2 afge brokenpartijen; 4. Gligoric (Zuidslavie) 9% pnt en 1 afgebr; 5. Euwe (Neder- Een overeenkomst tussen de Ne derlandse Dagbladpers en de Radio Unie dwingt ons voortaan het radioprogramma in onder staande vorm te publiceren. Tot onze spijt zijn wij verplicht ge worden het programma voor hedenavond te laten vervallen. ZATERDAG 2 DECEMBER HILVERSUM I, 402 m.: 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed en liturgi sche kalender. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws. 10.00 Voor de huisvrouw. 9.30 Wa terstanden. 9.35 Kamerorkest. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Metropole-orkest. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Orgelconcert. 12.00 Angelus. 12.03 Gram.muziek. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Gram.muziek. 12.55 Zon newijzer, nieuws en\ katholiek nieuws. 13.20 Symphonette Orkest en solisten. 14.00 Piano en orgel. 14.20 Engelse les. 14.40 Gemengd koor. 15.00 Kroniek van letteren en kunsten. 15.35 Fanfare-orkest. 16.00 Gram.muziek. 16.20 Boekbespreking. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de kinderen. 18.00 Filmprogramma. 18.15 Nederland industriali seert: klankbeeld. 18.25 Gram.muziek. 18.40 Regeringsuitzending: „Zoeklicht op de Wes terse defensie". 19.00 Nieuws. 19.15 „Dit is leven", causerie, actualiteiten en sport. 19.27 Orgelconcert. 19.52 Journalistiek weekover zicht, 20.00 Nieuws. 20.05 Radio-Schaakwed strijd Noorwegen—Nederland en de gewone man zegt er 't zijne an. 20.12 Gram.muziek. 20.15 Lichtbaken. 20.40 Steek eens op, heren. 21.00 Gevarieerd programma. 21.53 Wat zou u doen? 22.00 Populair concert. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Es peranto. 23.22—24.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 Vara, 19.30 VPRO, 20.00-24.00 VARA. - 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws en weerberichten. 9.12 Gram.muziek. 10.00 Me dische causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continu-bedrijven. 11.40 Piano-voordracht. 12.05 Gram.muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Dansmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole orkest. 13.50 Gram.muziek. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Politie-kapel. 15.15 Boekbespre king. 15.30 Piano-voordracht. 15.45 „Van de wieg tot het graf", causerie. 16.00 Gram. muziek. 16.30 Sportpraatje. 16.45 Utrechts Stedelijk Orkest. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Vara-varia. 18..20 Hawaiian- muziek. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 »,Passepartout", causerie. 19.40 „Het oude tes tament in deze tijd", causerie. 19.55 „Deze week", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio- Schaakwedstrijd Noorwegen—Nederland. 20.06 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.30 Dansorkest. 22.00 Socialistisch commen taar. 22.15 Strijk Sextet. 22.40 „Onder de pannen", hoorspel en nieuws. 23.15 Wereld Schaaatouraooi. 23.20 Kwartet. 23.40—24.00 Gram.muziek. F3ASTIL_L-ES V O O F* land) 9'/i pnt; 6/7 Pirc (Zuidslavie) en Rossolimo (Frankrijk) 9 pnt; 8. Pilnik (Argentinië) 8 pnt; 9. Trifunovic (Zuid slavie) 7% pnt en 1 afgebr; 10. O'Kelly (Belgie) Th pnt; 11. Donner (Neder land) 7 pnt; 12. Tartakower GV- pnt- 13 Foltys 6 pnt;. 14/16 Van Scheltinga (Ne derland), Gu Imundsson (IJsland) en Van der Berg (Ned.) 5 pnt en 1 Afgebr partij; 17. Kottnauer (Ts.Slow.) 5 pnt; 18. Golombek (Engeland) 4% pnt; 19. Szabados (Italië) 4 pnt en 2 afgebro ken partijen; 20. Kramer (Ned.) 4 pnt en 1 afgebroken partij. Voor de veertiende ronde, welke Za terdag wordt gespeeld, zijn vastgesteld: O'KellyFoltys; RossolimoEuwe; KramerKottnauer; TartakowerVan der Berg; PilnikDonner; Pirc Najdorf; Stahlberg—Golombek; Trifu novicGligoric; v. ScheltingaSzaba dos; ReshevskyGudmundsson. De heer Karei Lotsy heeft gisteren het Diaconessenhuis te Haarlem, waar. hij geopereerd is, mogen verlaten. Het zal evenwel nog geruime tijd duren, voordat de heer Lotsy zijn werkzaam heden zal kunnen hervatten en daar om zal hij eerst nog elders een rust kuur ondergaan, welke hem weer ge heel en al op krachten moet brengen. Naar het Italiaanse blad „Momentb" meldt, zal Bartali waarschijnlijk, met een Italiaanse ploeg van 10 tot 12 ren ners, deelnemen aan de ronde van Duitsland, die in 1951 voor de eerste maal na de oorlog zal worden gehou den van 28 Juli tot 13 Augustus. Duitse renners zouden anderzijds aan de ron de van Italië deelnemen. Geen van de Italiaanse renners, die voor deze Tour de France gekozen worden, zal opge nomen worden in de ploeg voor de Duitse ronde. Het peil van de eerste middagpar tijen welke om het kampioenschap van Nederland hoofdklasse 47/2 was zeer verschillend. Hoewel De Leeuw in zijn partij tegen Oosterhout startte met een serie van 46, was hij aanvan kelijk vrij slecht op stoot. Hij faalde enkele malen jammerlijk en herstelde zich pas in de tiende beurt, toen hij met een fraaie serie van 112 een vei lige voorsprong op Oosterhout kreeg, die er in zijn eerste partij al heel wei nig van terecht bracht. De Rotterdam mer wist het in zijn 20 beurten slechts tot 120 punten te brengen. De Leeuw had na zijn hoogste serie nog 10, niet al te beste beurten, nodig om de 400 vol te maken. Beter spel bood de par tij Metz tegen Téegelaar. Teegelaar startte veelbelovend met een serie van 35, maar kwam verder weinig aan bod. Metz die in zijn tweede beurt een serie van 59 maakte, kwam na 3 slech te beurten uitstekend op stoot en wist in zijn zesde beurt de partij uit te maken. Zijn serie van 336 gaf prachtig spel te zien. Toen hij de 290 had be reikt werd hij voor een hopenloos lij kende situatie geplaatst, maar hij wist zich meesterlijk uit de perikelen te redden. Met deze serie van 336 evenaarde hij het Nederlandse record van Van de Pol. Doordat de partij echter uit was, kon hij het record niet verbeteren. Ook Kees de Ruyter was uitstekend op dreef. In de vijfde beurt van zijn partij tegen Eichelsheim bouwde hij een fraaie serie op en in moeilijke si tuaties maakte hij een paar prachtige stoten. Hier bleek ook duidelijk het verschil in speelwijze van Metz en De Ruyter. Terwijl Metz voor zijn serie geruime tijd nodig had, hield De Ruy ter steeds een hoog tempo vol. Op 278 miste hij echter een vrij gemakke lijke stoot, zodat aan zijn serie een ab rupt einde kwam. In de volgende beurt noteerde hij elf en in de zevende beurt maakte hij met een serie van 73 de partij uit. Eichelsheim kwam er een voudig niet aan te pas. Hij behaalde slechts 39 caramboles in totaal. Hoe wel veel minder fraai dan de partij De Ruyter—Eichelsheim bracht het treffen Kruythof—Sweering veel meer spanning. Kruythof maakte een goede indruk. Series van 37, 86 en 52 volg den elkaar vrij snel op. Sweering had aanvankelijk ook zijn goede momen ten, maar was vrij onzeker. Na acht beurten had Kruythof 194 en Sweering 153 punten. Laatstgenoemde begon even later aan een fraaie serie, maar toen hij 111 punten had, miste hij een gemakkelijke bal. Nadien bracht hij er totaal niets meer van terecht. Hij poe delde meermalen en Kruythof steven de inmiddels langzaam maar zeker naar de 400 en besliste deze partij, die meer dan 2l/2 uur had geduurd, in zijn voordeel. De beide eerste avondpartijen brach ten twee winnaars tegenover twee verliezers. De Ruyter had ook aan Oosterhout een zacht eitje, al bereikte deze met 11,8 een hoger gemiddelde dan 's mid dags. Hij dankte dit aa neen serie van 43 in zijn laatste beurt. De Ruyter no teerde series van 88, 129 en 131. Metz, die als zwaarste tegenstander voor De Ruyter in dit tournooi geldt, steeg in zijn avondpartij tegen Eichels heim niet tot zo grote hoogte als 's middags. In zijn zevende beurt maakte hij een mooie serie van 140, maar daarna had hij nog zes beurten nodig om de 400 vol te maken. Eichelsheim was aanmerkelijk beter dan in zijn partij tegen De Ruyter, maar hij strandde steeds door slordig afwerken. De uitslagen van de laatste avond partijen luiden: Kruijthof 400 15 90 26.66 Teegelaar 281 15 41 18.73 Sweering De Leeuw 306 400 23 23 114 103 13.30 17.39 ."1* Die knagende Rheumatische pijnen in al Uw leden moet ge in de oorzaak aantasten. Die oorzaak is als regel onzuiver bloed. Begin daarom een Kruschen-kuur. Wonderlijk die aansporende werking der zes minerale zouten, die Kruschen bevat en die de bloedzuiverende organen dag na dag op toeren houden en daarmede hun natuurlijke krachtige werking geven. Als lever, nieren en ingewanden weer op volle toeren hun functies verrichten, kun nen onzuiverheden in het bloed zich niet meer vastzetten' en daarmee is dan de oorzaak van Uw pijnen in de kiem gesmoord. Neem daarom Kruschen. Regelmatig! En hoe eerder hoe beter. (Ingezonden Mededeling) Kort na middernacht is te Roosen daal een kleine vierpersoons DKW-auto met linnen kap, op een onverlichte stilstaande truck met oplegger, gere den. Van de drie inzittenden van de DKW werd de 42-jarige gehuwde kap per F. Heesbeen uit Roosendaal op slag gedood. De 40-jarige begrafenis ondernemer Jac. van Overveld, even eens uit Roosendaal, liep zeer zware verwondingen op en werd in bewus teloze toestand naar het ziekenhuis Charitas te Roosendaal vervoerd. De bestuurder, de heer Johan van Over veld, liep slechts lichte verwondin gen op. JN HET CONCERT der verkeersgelui den op onze grote wegen zal zich dezer dagen een nieuw instrument voegen: de Wegenwacht-fluit. Het komt dikwijls voor, dat de Wegen wacht een bepaalde auto of motor wil laten stoppen. Aan inhalen valt echter meestal niet te denken en claxonne ren trekt niet genoeg de aandacht. Voortaan zullen de Gele Rijders in dat geval daarom hun bedoeling kenbaar maken door twee stoten op een fluit. De weggebruiker, die dit opvallende signaal hoort, doet er goed aan zich er even van te overtuigen of het stopte ken niet voor hém bedoeld is. Het sig naal wordt alleen in dringend noodza kelijke gevallen gegeven. Zo kon de Wegenwacht bijvoorbeeld een telefonisch ontvangen boodschap voor de weggebruiker hebben. Verder wordt het stopteken gege ven wanneer een weggebruiker zich. zonder het zelf te weten, in ernstig gevaar bevindt. Dit kan het geval zijn als een wiel slingert, als dekzeilen langs de wielen hangen en kans lopen in brand te vliegen, als de lading van een vrachtwagen gevaarlijk verschuift als een nummerplaat, uitlaat of ander onderdeel loshangt, als op een te slap pe band of bij avond zonder licht ge reden wordt. „DE ZON IS MIJN NOODLOT" Een roman van ongewone betekenis. HetSt. Ntcofoosgeschenk bij uitnemendheid! Prins Bernhard is Woensdagavond na een bezoek van twee dagen aan het Nederlandse vliegkampschip Karei Doorman in La Valetta, de hoofdplaats van Malta, teruggekeerd. Daar heeft de Prins als gast van Prinses Elisabeth en de Hertog van Edinburgh de nacht doorgebracht. Hij is gistermorgen per vliegtuig vertrokken in de richting van ons land. De Prins is gisteravond om half negen in zijn eigen Dakota, de PH- PBA op het vliegveld Schiphol geland. LAATSTE POST VOOR HR. MS. KAREL DOORMAN Luchtpost, bestemd voor opvarenden van de schepen behorende tot 't oefen smaldeel in de Middellandse Zee moet uiterlijk 4 December op de bus ge daan worden. Dit is de laatste gelegen heid voor het jenden van brieven naar het smaldeel. De adressering blijft: rang, kwaliteit, naam, stbnr, a/b Hr. Ms. Amsterdam-Schiphol-Marine. 56. Brigadier Slim kijkt Pom ver rast aan. „Jij bent nog niet zo dom als je er uit ziet", merkt hij dan op. „Nee meneer.... ehbrigadier be doel ik", verbetert Pom haastig. „Deze gulden bewijst, dat de rovers hierlangs gekomen zijn en.... als we nog meer guldens kunnen vinden, weten we waar de rovers langs gereden zijn!" „Pom, dat is een reuze idee", roept de brigadier enthousiast. „Je kon best eens gelijk hebben. Misschien liggen er nog wel meer guldens op de weg. En het is onze taak om die te vinden. Ga je gang!" Ook de agenten krijgen op dracht om naar verdere guldens uit te kijken. „Vooruit mannen, aan het werk!", roept de brigadier opgewon den. „Nu zal blijken of dit hondje ge lijk heeft en of wij de rovers op het spoor zijn!" 0P 22 ambachtsscholen in ons land wordt momenteel bij wijze van ex periment het onderwijs volgens een nieuwe methode gegeven. Verschillen de bezwaren van het oude onderwijs tracht men hierbij te ondervangen door in de eerste plaats do eigenlijke beroepskeuze niet vóór het begin maar in de loop van de opleiding te doen plaats vinden. In de tweede plaats wil men de belangstelling voor het theo retisch onderwijs stimuleren door dit tot een geheel te maken met wat de jongen met zijn handen leert maken. DIT „stelsel van de belangstellings centra" kent men ook bij het mo derne lager onderwijs. Bovendien zijn aan negen ambachtsscholen voorberei dende klassen verbonden waar de van de lagere school gekomen jongens op hun aanleg worden onderzocht. Dat het zover is gekomen is te danken aan het vooruitstrevende werk van twee enkele jaren geleden door de minister van O. K. en W. ingestelde commissies. Het zal nog anderhalf a twee jaren duren voor het experiment zover is gevorderd, dat een definitieve beslis sing omtrent de nieuwe methode ge nomen kan worden. De eerste indruk ken zijn echter reeds gunstig. Het cur susjaar wordt verdeeld in een aantal perioden van twee weken. In zo'n pe riode wordt een bepaald werkstuk ge maakt en het gehele onderwijs komt in het teken van dat werkstuk te staan. Wordt er b.v. een hondenhok gemaakt, dan wordt er tevens een op stel geschreven over „De Hond", bij de meetkundeles wordt de vorm van zo'n hondenhok behandeld en ook wordt de hond zelf besproken bij het vak „kennis der natuur en hygiëne". Zo gaat het met alle onderwerpen. In de „voorbereidende klas" wordt gewerkt met metaal, hout, verf en klei ten ein de het gevoel voor kleur en vormen en het waarnemingsvermogen te ont- 12. Ksssjt, deed Jimmy tegen de ballen gehakt, maar ze bleven rustig liggen sudderen. Ja, als jullie dan niet weggaan, dan pak ik je weg, mompelde Jimmy, die met zijn vingers een der bal len uit de hete jus viste. Werkelijk verrukkelijk bromde hij, terwijl hij ze een voor een achter z'n kiezen stak. Een beetje heet, maar voortreffelijk van smaak. Op dat ogenblik weerklonk er een stem door het huis. Mannie!, riep mevrouw van de zolder. Ga 's gauw kijken of de gehaktballen niet te hard braden. gXXXXXXXXX XXXXXXXXXX X DOOR LOULA G. ERDMAN X XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX 59) Wat zij niet wist was, hoe Harlan hierop zou reageren. Zij deed geen moeite samen met hem te blijven, zij bleef apart zitten, was er tevreden mee naar hem te kijken, verheugd te zien hoe hij zich, in elk opzicht van alle anderen, die er waren, onder scheidde door zijn ruige en vitale na tuurlijkheid. Zij genoot van zijn verlegenheid bij de liefdesverklaringen waarmee de vrouwen hem overstelpten; zij was bli) dat hij slechts weinig moeite deed zijn verachting voor hen, die plotseling van zo'n grote vriendschap voor hem blijk gaven, te verbergen. Later herinnerde zij zich met vreugde, dat het deze partij was geweest die hen werkelijk tot elkaar had gebracht. Had hij die partij prettig gevonden of was hij er door gevleid gevleid, dan zou zij nooit meer enig werkelijk; respect voor hem hebben kunnen voelen. Maar omdat hi) het aog zoals aii, iets wat schaamtevol en dwaas was, wist zij met nog groter zekerheid, dat zü beide dingen gemeen hadden, waardoor zij tot elkaar wer den aangetrokken. Ten slotte kwam hij naar haar toe. „Welke mogelijkheid is er hier van daan te komen?" vroeg hij wanhopig. Het verheugde haar ook, dat zij hem van de partij weg kon helpen met vriendelijke voorkomendheid, zodat niemand het kwalijk nam, dat zij weg gingen. Buiten riepen zij een voorbij gaande taxi aan, die hen als bij toe val langs Central Park voerde, dat rustig en groen temidden van het ja gend gewoel van de stad lag. Als had eenzelfde opwelling hem er toe bewo gen, gaven zij de chauffeur een te ken om te stoppen, en zochten zij sa men een bank op. Het verkeer, dat langs hen gleed, voortdurend en mee dogenloos, was nauwelijks meer dan een achtergrond voor de rust, die zij voelden. Mensen op banken om hen heen, of die voorbij liepen, hinderden hen evenmin. Harlan keek naar de bomen, verankerd als zij waren in de massieve rots. „Hemel," zei hij, „je zou hier niet goed maïs kunnen telen, denk je wel?" Zij begonnen over thuis te praten, een onderwerp, dat zij nauwelijks te voren hadden aangeroerd. Zij waren een jongen en een meisje van het land, die, in de grote eenzaamheid van New-York, elkander hadden ge vonden. Het werd donker, en het ver keer raasde voorbij, terwijl zij zaten te praten. Zij drongen diep in elkan ders hart, zodat zij alles wisten wat in hun beider leven van belang was angsten, dromen en verwachtingen. Het was eigenaardig, dat hij, die zo prachtig kon schrijven over de liefde tussen man en vrouw, geen woorden kon vinden om haar van zijn eigen liefde te spreken. Toen hij het pro beerde, was hij zo stuntelig, dat de groenste jongen van het land zich er over zou hebben geschaamd. Toen hij zag, dat hij zich met woorden niet wist uit te drukken, trachtte hij haar on handig naar zich toe te trekken. Geen van de jongens thuis, als zij probeer den haar te kussen op weg naar huls van de kerk of van een partij, was ooit onhandiger of dwazer geweest. Maar zij hoorde de wereld rond haar zingen bij zijn aanraking, zodat alles wat er bestond aan schoonheid en waarheid en liefde tot uiting kwamen in dat ene ogenblik, toen zijn lippen haar wang aanraakten. Zij klemde zich aan hem vast en hij kuste haar nogmaals, nu met groter zelfverze kerdheid. Later wist Allison volstrekt zeker, dat dit, zowel voor hem als voor haar, de eerste werkelijke kus wad. Zij beiden hadden zozeer afge zonderd geleefd van mensen van hun eigen leeftijd en soort, dat zij de na- tuudlijke vrijages van de anderen had den gemist. Zij, die zichzelf zo wijs en zo verre superieur boven hun om geving waanden, waren in werkelijk heid geweldig onwetend. Zij wilden onmiddellijk trouwen. Zij bezaten beiden een ontstuimge drang, een onwil om de normale gang van zaken te volgen, een volkomen gering schatting van normale, practische overwegingen. Zij wachtten niet om hun gelukskansen af te wegen. Al be merkte Allison in Harlan zulke zwak heden als zij gewoonlijk in anderen verachtte, dan scheen zij toch niet te vinden, dat dit belangrijk was. Noch zag Harlan in haar een trots en on afhankelijk wezen, dat niet alleen wei gerde iets van haar idividualiteit af te staan, maar dat, met een vrees bijna als een obsessie, beangst was voor iedere bedreiging hiervan. Zij wilden niet wachten tot zij ln Missouri konden trouwen. Zij wilden zelfs niet wachten tot Julia en Tom er voor naar New-York kwamen. Zij traden rustig de „Kleine Kerk om de Hoek" binnen en lieten zich trouwen als iedere kleine typiste en haar kan toorklerk. Hun geschiedenis kwam natuurlij' in de kranten met beider portretten De Kansas City Star nam het op, evenals de Linoolnkranten. wikkelen. Aan het eind van dit jaar wordt de jongens dan advies gegeven voor hun verdere opleiding. Dit ad vies geeft aanwijzingen in een bepaal de richting, b.v. hout- of metaalbewer king, maar beperkt zich nog niet tot een bepaald vak. Dit geschiedt pas in het tweede leerjaar. Dan wordt er voor de houtbewerkers b.v. een splitsing ge maakt in timmeren en meubelmaken. Zo wordt dus de eigenlijke beroeps keuze enige jaren uitgesteld. Met deze experimenten is men thans zowel op de neutrale als op de christelijke en katholieke scholen bezig en het schijnt dat men op de goede weg is. CAMERONIA (rep.), Djakarta n. Rotterdam, op 29 Nov. 400 mijl ten Westen van Djakarta. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Krimpen a.d. Lek: J. Arendsen te Blaauwkapel; te Nieuw Lek- kerland: L. Vroegindewey te Papendrecht. Aangenomen naar Garijp: G. v. d. Meulen te Raamsdonksveer. Bedankt .voor Wijk bij Heusden: G. H. van Kooteu te Brandwijk. Voor de Bijz. Strafkamer van de Haagse rechtbank heeft zich E. Ma- kowsky uit Emmerik moeten verant woorden wegens een door hem ge pleegde Silbertannemoord. Hij was eerder voor dit feit tot levenslang ver oordeeld, maar de zaak werd opnieuw behandeld, nadat nog een paar getui gen waren gehoord. M had te Meppel zekere Dijkstra laten neerschieten. Hij beriep zich nu op "overmacht. Dit be roep werd door de officier van justitie niet aanvaard. Wel achtte hij levens lange gevangenisstraf een te zware boete voor dit vergrijp, weshalve hij thans twaalf jaar eiste. De Britse luchtdiensten over de At lantische Oceaan en naar Australië en het Verre Oosten zullen geheel worden stilgelegd als de staking op London Airport niet binnen 36 uur ten einde is. Alleen de Afrika-dienst zal worden ge handhaafd. De diensten op het Verre Oosten, de Perzische Golf en de Oost kust van Zuid-Amerika liggen al stil. De National Production Authority heeft bepaald, dat met ingang van 1 Januari a.s. het koperverbruik in de civiele secton met 15 pet. moet wor den verminderd. De maatregel heeft ten doel koper beschikbaar te houden voor voorraadvorming voor defensie- doeleinden. SURINAME HEEFT PLM. 160.000 INWONERS In Suriname is een volkstelling ge houden, die thans vrijwel voltooid is. Het voorlopige resultaat van deze tel ling is, dat dit gebiedsdeel, de India nen en Bosnegers niet meegerekend, een aantal inwoners van 160.000 heeft, inplaats van zoals steeds werd aange nomen 190.000. Daarvan telt de stad Paramaribo alleen 75.00D. ACHTSTE MOORDAANSLAG IN P.- EN T.-LANDEN De administrateur van de onderne ming Pasir Bungur van de Pamanoekan- en Tjiasemlanden, de heer Koolhaas Re vers, is Dinsdag vermoord. Dit is de achtste moordaanslag op stafpersoneel van de P.- en T.-landen. HET ACTUELE FAM/L/EBLAo/ en hjudt twz/ej/

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 7