Is het Verre Oosten strategisch te handhaven? De Westerse politiek speelde Moskou in de kaart Ten kan Zuiden rustige van twintigste breedtegraad wereld geschapen worden HET COMMUNISME KLOPT OP DE DEUR Defensielijn dwars door Afrika Hoortwie klopt daar lntelligence Service der V. S. faalde opnieuw Uit het verschil der meningen wordt de waarheid geboren T I iopn.BR. tfN.BR. (Van een bijzondere militaire medewerker). JJET heeft geen zin de ernst van de militaire situatie op Korea te verbloe men. Na de oorspronkelijke successen van MacArthur, welke de inter nationale wereld reeds tot onvoorzichtige juichkreten verlokten, is gebleken, dat andermaal ongemotiveerd optimisme tot desastreuse gevolgen heeft ge leid. Zelfs een figuur als MacArthur, die in het voorste geUd in de strijd tegen het communisme thuis behoort, heeft zich klaarblijkelijk ernstig vergist in de schatting van het potentieel der tegen hem strijdende troepen op Korea. Nauwelijks enige dagen geleden voorspelde de legendarische generaal, dat zijn soldaten het Kerstdiner thuis zouden nuttigen. Thans vechten deze sol daten met de rug tegen de muur, volslagen verrast door de heftigheid en de kracht van het plotseling losgebarsten offensief der verenigde Noord- koreaanse en Chinese strijdkrachten. Het zal vermoedelijk nooit onthuld worden waaraan deze onverwachte tegenslag te danken is, doch een als MacArthur zou zjjn gezaghebbend geluid niet zo optimistisch hebben doen klinken als h(j niet volkomen overtuigd was van de waarheid zijner voor spelling. Het is niet gewaagd de veronderstelling te uiten, dat de Amerikaan se lntelligence opnieuw gefaald heeft, zoals zjj ernstig gefaald heeft bij het begin der operaties op Korea, toen de opmars der Noordkoreanen in haar fel heid de gehele wereld verraste en verschrikte. J^ET is een beangstigend idee te moe ten vaststellen, dat ook in de af gelopen wereldoorlog de inlichtingen diensten der geallieerden op critieke ogenblikken verzuimden te waarschu wen. Het Ardennen-offensief der Duit sers in December 1944 kwam even on verwacht voor Eisenhower als thans de furieuse stoot der Noordkoreanen. Terwijl Von Rundstedt zijn stoot op de hartader der geallieerde verbin dingslijnen in Belgie voorbereidde, was voor de Amerikanen het Kerstverlof in Parijs in volle gang en dreigde een débacle, welke blijkbaar door de ge allieerde inliclitingenorganen niet was voorzien. Slechts door ijlings ingrijpen van Montgomery werd Kerstmis 1944 geen ommekeer in de veldtocht tegen Duitsland en konden de fouten der ge allieerde lntelligence nog tijdig wor den geredresseerd. Ook thans sprak MacArthur van „Kerstmis thuis". De parallel met Kerstmis 1944 is opvallend. Doch in wezen is de toestand op Korea en in het Verre Oosten oneindig veel ern stiger dan in 1944 bij het Ardennen offensief het geval was. Terwijl toen, dank zij ie aanwezigheid van voldoen de reserves en de betrekk :lijke zwak heid der Duitsers, aan Von Rundstedt een beslissend halt kon worden toege roepen, staat het thans nog te bezien of MacArthur de situatie in het Verre Oosten in de hand kan houden. MacArthur. „The lucky general". De afgod van millioenen Amerikanen. De man, die het getij tegen de Japan ners door zijn ijzeren energie en on buigzame wilskracht en bekwaamheid deed keren en wiens ster sindsdien niet is gedaald. Tot enige dagen ge leden, want de situatie is ernstig, niet alleen militair, doch ook politiek. Do wereld heeft zich langzamerhand af te vragen of Amerika, al dan niet symbolisch, doch in leder geval onvol doende gesteund door een aantal klei nere naties, opgewassen blijkt te z(jn tegen de gezamenlijke militaire macht van Rusland en communistisch China In één onzer vorige artikelen spra ken wij van het avontuur, dat het de tachement Nederlandse militairen op Korea ging ondernemen. Hoe goed en hoe symbolisch ook bedoeld, moet toch eens ronduit worden gezegd, dat aan dergelijke avonturen voor eens en voor altijd een einde dient te woeden ge maakt. Te Lake Success wordt blijk baar onvoldoende beseft, dat oorlogen slechts door soldaten, vliegtuigen en kanonnen kunnen worden uitgevoch ten en niet door debatterende diplo maten en politici. De historie leert, dat diplomaten wel oorlogen kunnen ontketenen, doch nimmer tot een ein de kunnen brengen. Het fatum van de United Nations is van den beginne af geweest, dat ei gepraat, gedreigd en met moties ge gooid is, zonder dat ook maar één drei ging of motie kon worden ten uitvoer gelegd, omdat de macht, de manu mi- litari, welke aggressors tot bezinning moet brengen, ontbrak. Korea scheen een ommekeer te zul len brengen, met dien verstande, dat de Amerikanen, gesteund door een handjevol vrijwilligers van andere landen, de stoot opvingen. In naam vechten de Verenigde Naties op Ko rea, in feite krijgen de Amerikanen de klappen. Hoe lang kan dit gevaar lflke spel nog duren? Dit is de vraag, welke ernstig moet worden overdacht. Wesierse politiek faalde UEEFT het nog zin te verbloemen, dat de Westerse, en in het bijzon der de Amerikaanse politiek, in het Verre Oosten volkomen heeft gefaald Door welke reden of oorzaak dan ook heeft Tsjang Kai Tsjek in China het onderspit gedolven; de Philippijnen kregen reeds geruime tijd geleden on afhankelijkheid; Indo-China bevindt zich in een stadium van voortdurende alarmering en terugtrekking der Franse troepen; Tibet werd onder de voet gelopen; Nepal is roerig; in hel nabije Oosten in Egypte stape len de moeilijkheden zich op; op Ma- lakka bestrijden de Britten nog voort durend het opdringende communisti sche gevaar, terwijl Indonesië weer loos aan het regiem van Sukarno werd overgeleverd. Het laatste bastion tegen het ver enigde Russisch-Chinese communisme, Indonesië, dat voor Australië een na tuurlijke afweerlijn vormt, werd door dezelfde Amerikanen en Britten, die met moeite hun positie in het y-xre Oosten trachten te handhaven, in" de handen gespeeld van een jonge staat, welke niet capabel is orde in eigen kuis te handhaven, laat staan aandacht te besteden aan internationale defensie problemen. Het is beter de ogen tijdig te ope nen dan te wachten tot ze ontijdig en dan op ruwe wijze, door de belagers van de Westerse cultuur voorgoed worden dichtgedrukt. De vraag dient te worden gesteld en dan op forse wijze of Amerika, gesteund door Europa, militair, economisch en finan cieel in staat moet worden geacht het Verre Oosten voor een verder opdrin gen van het communisme te behoe den. Zoals bekend hangen de Amerikaan se Republikeinen reeds sinds jaar en dag de theorie aan, dat het Verre Oosten voor Amerika primair is en Europa op het tweede plan komt. De democraten daarentegen wensen zo wel het Verre Oosten als Europa ge lijkelijk in hun aandacht te betrekken MacArthur scheen, voor zoverre hel Korea betreft, het Republikeinse plei dooi te hebben gewonnen. Het zou niet verwonderlijk zijn als zijn ster thans snel ging dalen en de gehele Ameri kaanse politiek, na alle voorgaande échecs, aan een grondige herziening zou worden onderworpen. Indien zulks zou betekenen, dat de democraten zich nog verder wensen te distantiëren van China, dan komt meteen de vraag naar voren in hoeverre dat dan een verruiming van steun aan de Europese defensie zou betekenen. Niet optimistisch \\HJ bekennen gaarne over de afloop van de strijd op Korea geen opti mistische verwachtingen te koesteren. Wjj huldigen de mening, dat het ge hele Koreaanse avontuur door Rus land in scène is gezet om de aandacht van de wereld op het Verre Oosten gespannen te houden en de Verenigde Naties een figuur te laten slaan, zoals sinds de opheffing van de Volkenbond nog niet weer vertoond is. Daarnaast zijn wjj van mening, dat een gelijktijdige verdediging van Euro pa en het Verre Oosten een te zware opgave zal blijken te zijn voor de de mocratische landen. Het alternatief zal moeten zijn, en dat geldt in de eerste plaats voor Amerika, öf Europa loslaten uit de de- fensiebelangen, 6f het Verre Oosten ge deeltelijk overlaten aan de communis tische invloedssfeer. Een enkele blik op nevenstaand kaartje is voldoende om te kunnen constateren, dat de Amerikaanse si tuatie op Korea uiterst, hachelijk is. Met onvoldoende middelen moet ge vochten worden tegen een onbeperkt arsenaal van mensenmateriaal, dat uit China en Mandsjoerije in schier on. begrensde hoeveelheden kan worden aangevoerd. Voor het dode materiaal zorgt Rusland. Is het onder deze om standigheden billijk MacArthur van fa len te beschuldigen? Indien de „lucky general" inderdaad, tegen de mening van Truman en het State Department in, zijn wil heeft doorgevoerd, dan treft de Amerikaanse regering zeker evenveel blaam, omdat zij MacArthur's veldtocht ten slotte heeft geautort seerd. En in dat geval gaan ook de Verenigde Naties niet vrij uit. Democratie in defensie PjOCH afgezien van een theoretisch nakaarten over de vraag wie het geljjk aan zijn zijde heeft, dient de ernst van de toestand in het gehele Verre Oosten thans aan een definitie ve beslissing te worden onderworpen, Er is geen tijd meer te verliezen: het communisme klopt aan de deur, hier, ginder en overal. De democratie is vol ledig in het defensief gedrongen. In Europa is nog in geen jaren een vol doende macht aanwezig om, zo dat nodig mocht zijn, een afdoende halt te kunnen toeroepen aan een commu nistische opmars. Het zou van een kindermentaliteit getuigen in> dit op zicht van optimisme te getuigen. In het Verre Oosten dreigt hetzelfde ge vaar. Het gezamenlijke Russisch- Chinese blok is kennelijk te machtig om te worden geneutraliseerd. De ver snippering van krachten der demo cratische machten leidt bovendien tot de formatie van twee fronten, welke elk voor zich, zowel in Europa als in het Verre Oosten, te zwak zijn om met succes te worden verdedigd. Moet, met deze wetenschap voor ogen, de huidige politiek, terwille van handhaving van prestige, worden ge continueerd? Het wordt voor de de mocratische landen in de gehele wereld een kwestie van bestaan of niet be staan. Slechts een tijdige bezinning en een radicale zwenking in de strategi sche koers zal nog uitkomst kunnen brengen. I lei zal de aandachtige lezer ongetwijfeld op wallen, dat het oordeel wan onze militaire medewerker neergelegd in nevenstaand artikel, op verschillende punten afwijkt van de mening van onze diplomatieke mede werker elders in dit blad. Wij achten deze bijdrage evenwel dermate interessant, breed van visie en zo ver uitgaande boven de dingen van de dag, dat ook voor zijn beschouwing over de controverse tussen Oost en West gaarne een plaats is ingeruimd. DE REDACTIE. Beziet men de huidige politieke con stellatie, dan liggen ten Zuiden van de evenaar twee grote gebieden waar het communisme nog geen vaste voet heeft, n.1. Zuid-Afrika en Australië. Bedde gebieden zijn landen der toe komst en is het de moeite niet waard deze gebieden der hoop, zoals zij met recht genoemd mogen worden, nu en voor altijd veilig te stellen tegenover Stalin en zijn satellieten? Zou het, om een andere vraag te stellen, van het internationale presti ge te veel gevergd zjjn om Korea, For- mosa en Honkong los te laten en ln- stede van een dubieuze handhaving van Westers gezag in deze gebieden een nieuw bastion van werkelijke demo cratie op te bouwen? De vraag stellen zal vele gevoelens kwetsen. Wjj zjjn ons bewust gevoe lige snaren aan te raken, vooral aan Britse zjjde, waar Honkong als een sterke burcht gold en nog wordt be schouwd. Wij menen daarentegen, dat ook Honkong niet zal zijn te handha ven indien de communistische wals in het Verre Oosten inderdaad in bewe ging komt. Voor Formosa geldt het zelfde en zelfs indien Amerika en Gr. Brittannie om redenen van prestige en nationaal belang tot elke prijs hun be langen in de genoemde gebieden wil len handhaven, dan nog behoort de opbouw van-teen sterk bastion ter be veiliging van Zuid-Afrika en Austra lië niet tot de onmogelijkheden. Linie dwars door Afrika J-JET moet met de maritieme mach ten van Amerika en Groot-Brittan- nie tot de tastbare mogelijkheden be horen een defensieljjn te vormen dwars door Afrika, om de gedachten te be palen bijvoorbeeld op 10° N.Br. Van zelfsprekend zal een dergelijke Ijjn in wezen totaal verschillend zjjn van de oude Maginot- of Siegfriedlinie. Het is hier slechts de bedoeling een glo bale territoriale afbakening te ge ven. De technische eisen vafi verdedig baarheid zullen nader onder het oog moeten worden gezien. De denkbeeldige lijn dwars door Afrika zou naar het Oosten moeten worden voortgezet vanaf Kaap Garda- fui naar de Zuidpunt van Voor indie, waardoor het strategisch zo belangrijke Ceylon binnen het ge projecteerde bastion komt te liggen. De Rode Zee en de Perzische Golf val len als uitgangspoorten van Europa automatisch onder de strategische be- MACARTHUR ....lucky general?.... wakingsobjecten van het genoemde gebied, dat vele uitmuntende vloot- bases bezit. De meridiaan van 10° verder naar het Oosten volgend, kan Malakka, met het belangrijke Singapore als vloot- basis, in het bastion worden opgeno men. Langs de gearceerde lijn van bij gaand kaartje wordt verder in de Zuid-Chinese Zee naar het Noorden omgebogen en kan, zo nodig, Formo sa alsnog in de grote verdedigings gordel worden opgenomen. Een blik op de kaart laat verder zien, dat in de geschetste verdedigingszóne de Philippijnen zijn opgenomen, evenals Indonesië. Ook Nieuw-Guinea zal deel moeten uitmaken van het bastion. Het is daarom uitermate bedroe vend, dat Indonesië, juist op een ogen blik, dat de wereld om bescherming vraagt tegen brutale imperialistische communisme, door Nederland zonder enig beding is overgedragen aan een staat, welke nu niet en nog in geen tientallen van jaren in staat zal zjjn een behoorlijke weermacht op te bou wen. Zelfs de bedinging van vloot- of vliegbases was blijkbaar een te gevoe lige eis voor Sukarno en de zijnen, die thans regelrecht zjjn blootgesteld aan de communistische penetratie. Zo ooit van een kapitale blunder sprake geweest is in de Nederlandse, Amerikaanse en Britse politiek, dan is dat met Indonesië het geval ge weest. Het Verre Oosten kraakt en de puinhopen dreigen binnen afzienbare tijd te zullen neerstorten over de Brit ten en de Amerikanen, die Nederland uit Indonesië hebben verdreven, als mede over hun Indonesische bescher melingen. Er is nog redding {-JET zal harde noodzaak blijken te zijn Sukarno en de zijnen zo snel mogelijk te overtuigen van de onaf wendbare eis, dat Indonesië, desnoods onder supervisie van de Verenigde Na ties, bases zal dienen af te staan ter afweer van" het communistische ge vaar. Slechts op deze wijze zal het mogelijk zijn Australië uiteindelijk te behoeden voor een gevaar, dat in In donesië reeds duidelijk merkbaar wordt. Volhardt Indonesië in de hui dige houding van volstrekt negativis me, dan zal het zelf te gronde gaan. Noch Indonesië, noch de rest van de wereld is daarmede gebaat. Door een gezamenlijk optreden kan een groot deel van de wereld nog ge red worden van chaos. Grote gebieden zullen een oase blijken te zijn indien snel wordt gehandeld en het normale nuchtere verstand de overhand kan houden over nationale sentimenten en door de feiten gelogenstrafte poli tieke denkbeelden en aspiraties. Of is de opoffering de prijs niet waard Wenst de wereld dan liever ten onder te gaan in tweedracht en aan de conferentietafel te Lake Success? Een nieuwe, rustige wereld kan wor den geschapen ten Zuiden van de twin tigste breedtegraad. Het laatste bol werk tegen Stalin en zijn trawanten. Een bastion ter beveiliging van Zuid- Afrika, Australië, Indonesië, de Phi lippijnen en aangrenzende kleinere ge bieden. Gebieden, welke thans onbe schermd liggen, terwijl de krachten elders wellicht nodeloos worden ver spild. Misschien ligt er voor het overbe volkte Nederland in deze nieuwe we reld een grote taak en kunnen de Ne derlandse energie, ervaring en kennis van het Oosten, zoals vroeger, nog eens tot gelding komen. Het is nooit te laat, ook niet voor Amerika, Groot- Brittannie en de Republiek Indonesia. om op begane misslagen terug te ko men. De vijand, het communisme, klopt op de deur. De klop is dreigend erf on heilspellend. Het laatste bastion kan nog worden gevormd. Met vereende krachten, doch bovenal spoedig, tot heil van de gehele wereld.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 3