Tegen pijnen! Reyer Pieterse hanteert nu het stuurrad Opperschipper O. Blauw verlaat de Koninklijke Marine „Marinemagazijnen" brachten in Casino „Alles komt in orde" Nrd. Holl. Bond vergaderde van Melkslijters Alkmaar in Predikbeurten "WITTE tiRVIS" Taf zijde DESTOFFENHAVEN Ook CarelJongerling is Nieuwediep niet vergeten Cees en z'n vrouw werken in de keuken Mannen moeten geen bier gaan drinken Hartelijk afscheid aan boord van het wachtschip Bestuur Ambachtsschool ongewijzigd Nutsspaarbank in November IN HET KORT Structuurwijziging in de H.A.V. MSC wacht- Maandag een belangrijke schaakavond HCSC in Enkhuizen tegen Dindua 2 Geslaagd debuut van nieuwe vereniging Volleybal-contact met de Zaanstreek Welkome baten voor de t.b.c.-bestrijding Tussen Haaks en Kuifje Sinterklaas vraagt nog even de aandacht Verdachte had goede dag Anna Paulowna Twee belangrijke sportfeiten Organisatie staat er goed voor Marktbericht VRIJDAG 8 DECEMBER 1950 EYER PIETERSE zond ons dezer dagen zijn vijfde brief, waarin wij lazen: oest ik ten aanzien van getrouwde mensen met kinderen zeer pessimistische geluiden laten horen, geheel anders is dit voor de vrijgezellen en jonge mensen zonder kinderen. Natuurlijk zijn ook voor hen de gewone moeilijkheden weg gelegd, maar wat betreft het verkrijgen van onderdak of woonruimte liggen hun kansen veel en veel gunstiger. Daarbij gevoegd dat er werk in overvloed is dat vrij behoorlijk wordt betaald, maakt Australië voor hen wel een land met toekomst. thuis. Voor hen is het een reuze „makkie", dat het huis om tien uur 's morgens is gedaan. Daar komt geen stofzuiger bij te pas. Een bezem, een emmer water en een zwabber zijn nu de instrumenten. Het wordt de laat ste tijd steeds drukker in het kamp. De bevolking breidt zich regelmatig uit. Deze week kwamen er enkele vliegtuigen met Nederlanders, een schip met Engelsen en een schip met verplaatste personen uit Duitse kam pen. De Helderse Spoorstraat 's mid dags om twaalf uur zou hier werkelijk een stil straatje zijn. Een groot deel van de D.P. is tijdelijk in tenten onder gebracht, wat met het regenweer van de laatste tijd nu niet bepaald een pretje is. Australië beleeft op het ogen blik de zwaarste regentijd sedert hon derd jaar. Er zijn (gelukkig niet bij ons) grote overstromingen. Verzakte wegen en weggespoelde spoorwegen zijn daarvan de gevolgen. Een oud-stadgenoot. Om nog even terug te komen op de Getrouwde mensen zonder kinderen werken dn Australië gewoonlijk beide, want ook voor vrouwen zijn allerlei mogelijkheden en betrekkingen. Een slaapkamer met ontbijt komt hier onge veer vijfentwintig gulden. Warm-eten doet men dan in de stad. De vrijgezel len hebben een heel goed bestaan: be hoorlijke lonen en geen zorgen. Zij kunnen heel gemakkelijk geld sparen, maar dan moeten zij niet de gewoonte van vele Australische mannen gaan overnemen door veel bier te drinken en te gokken op race-paarden en race honden. Want dat kost altijd geld. De Australische werkman gaat om vijf uur niet direct naar huis, zoals wij dat na ons werk gewend zijn, maar haast zich in een voor hem heel snel tempo naai de „Pub". Dit bierhuis sluit om zes uur. |ïen heeft dus precies een uur de tijd, om een aardige hoeveelheid vrij koppig gerstenat door't keelgat te laten glijden. Natuurlijk zijn ook in dit geval uitzon deringen, zij het ook niet veel. Ik zou een ieder die naar Australië gaat emi greren willen aanraden, zich zo gauw mogelijk bij allerlei gewoonten aan te passen, doch niet bij bovengenoemde. Niemand neemt het u kwalijk wanneer U het niet doet. Wanneer men in Australië is, dan is het zeer nuttig om in Sydney eens naar de Nederlandse Legatie te gaan. Het gebeurt heel vaak, dat men u daar hel pen kan en u behoort daar ook uw adres op te geven, zodat bekend is waar u zich in Australië bevindt. Dit laatste kan men natuurlijk ook schriftelijk doen. Voor hen die daar belang in stellen volgt hier het adres: Nether- lands Legation, Kembla Building llth floor, Margaret street, Sydney. „Het vraagstuk" Reeds vele Nederlanders zijn daar op de goede weg geholpen, en ook wij zijn er bijzonder vriendelijk ontvangen. Maar ook voor de mensen van de Le gatie is het zeer moeilijk iets te d-oen, wanneer een vraag betrekking heeft op huizen voor gezinnen met kinde ren. Dit is nu eenmaal „het vraagstuk". Wijzelf zijn nog steeds kampbewoners en beginnen ons al een beetje thuis te voelen. We hebben ons hokje gezellig gemaakt, en voor de rest doen we maar net of we aan het kamperen zijn. Het is grappig, wanneer wij in verschillen de brieven lezen dat over ons allerlei geruchten gaan. De één vertelt dat m'n broer en ik conducteur op de tram zijn, goed verdienen en een huis heb ben. de ander heeft ons op een farm ondergebracht, en de derde beweert dat wij volledig in de put zitten en het min of meer moede hoofd neerslachtig laten hangen. Van dit laatste is geluk kig helemaal niets waar. We zijn in goede conditie en houden de moed er best in. De waarheid is, dat wij hebben besloten om voorlopig in het kamp te blijven. Volgens de reglementen van het Gouvernement moet men, in ieder geval de man. na vier weken het kamp verlaten. Daarop is één uitzondering: wanneer men in het kamp werkt. En dit is nu juist wat wij voor elkaar heb ben weten te dokteren. Mijn broer Cees werkt al een dag of tien in de keuken (zijn vrouw komt daar ook te werken), en ondergetekende is juist deze week twee keer met een hoofd van de garage en met een truck de bergen in geweest, om getest te wor den als chauffeur. Dit alles onder het motto: „Het geluk is voor de domme". Dat dit gezegde waarheid bevat is weer eens gebleken, want uit een grote groep mensen werden een Joegoslaaf en ik aangewezen om in de toekomst het Gouvernement als chauffeur te d'enen. Over enkele dagen moet ik be ginnen. En zo zullen wij in Australië ons eerste geld verdienen. Wij zullen trachten te sparen, en in de toekomst iets anders te bemachtigen. Geen vacantie-oord Natuurlijk is het Bathurst Migratian Camp geen vacantie-oord met een prima Franse keuken, mooie slaapka mers enzovoorts. Maar als men er aan gewend is, is het er wel te houden. Ook onze vrouwen voelen zich er al aardig VOOR ZONDAG 10 DECEMBER DEN HELDER, Ned. Herv. Gem., Nieu we Kerk, Weststraat, 10,30 uur ds Enk laar; Palmstraat 10 uur ds Borghardt, 19 uur de heer E. Wanders; Huisduinen 19 uur ds Borghardt. Gereformeerde Kerk Bethelkerk, 9,30 uur ds Hartkamp, 14,30 uur ds Hartkamp, 17,30 uur ds Hartkamp: Rehobothkerk, 10 uur ds Swen, 17,30 uur ds Swen. Chr. Gereform. kerk, Steen gracht, io en 17 uur ds D. Biesma van Amsterdam. Gereform. gemeente, Jan- zendwarsstraat, 10 en 16 uur leesdienst. Gereform. kerk (art. 31), Wests'raat, 8,30 en 17 uur, ds F. Tollenaar. Doopsgez. gem., Kerkgracht, 10,30 uur ds J. J. J. van Sluijs. Baptisten Gem., Weststraat, 12 uur Zondagsschool, 16 uur ds C. van Wier; Dinsdag 20 uur vrouwenvereniging; Donderdag 20 uur bidstond. Evangeli satie Vijzelstraat, 10 en 19,30 uur samen komst, 12 en 14,30 uur Zondagsschool: Woensdag 20 uur Bijbelkring; Donderdag 19,30 uur Vrouwenkrans; Zaterdag 20 uur openluchtsamenkomst (Visbuurt). 21 uur bidstond. Oud Kath. Kerk, Middenweg. 10 uur Heilige Mis, pastoor JVijker. JULIANADORP: Gereform. Kerk, v.m. geen dienst, 14,30 uur ds Swen. displaced persons, deze mensen worden zo snel mogelijk dóórgezonden naar de zogenaamde „hostels", die zo dicht mogelijk staan bij de plaats waar het Gouvernement hen te werk stelt. Het zijn voornamelijk Letten, Polen, Rus sen, Hongaren en Tsjechen. Voor hen geldt, evenals voor alle andere emi granten, uitgezonderd de Nederlan ders, dat zij twee jaar op de plek moe ten werken die hun wordt aange wezen. Dit is een bepaling die men niet moet onderschatten. In de toe komst zal ik er gaarne eens op terug komen. Het is wel aardig om te ver melden, dat we op onze reizen ver scheidene malen gegeten hebben en gastvrijheid hebben genoten bij een oud-stadgenoot die in Sydney woont, Carel Jongerling. Hij was adspirant in de voetbalvereniging „Helder" en is nu al acht jaar in Australië. We hebben samen heel wat gepraat over z'n oude club en over z'n vroegere clubmak kers. Hij vraagt mij, toch vooral de groeten te doen aan de heer Zikken- heiner en alle andere jongens van „Helder". En natuurlijk ook aan z'n moeder en z'n broer die nog steeds in Den Helder wonen. Hoewel Carel met een zwaar Australisch accent spreekt, is hij Nieuwediep nog lang niet verge ten. Het is hier nu Zaterdagmiddag. We moeten nog naar de „canteen" om in kopen te doen voor de Zondag. Tot de volgende brief dus maar weer. R. C. P. Eind November droeg de chef d'équi- page van Hr. Ms. wachtschip „Neptu- nus", opperschipper O. Blauw, zijn taak officieel over aan zijn collega Boel houwer en hiermede sloot eerstgenoem de zijn marineloopbaan af. De vele vrienden, die jarenlang met hem hadden samengewerkt, waren ech ter niet van plan om met een „slap handje" afscheid te nemen van „de oude schipper" en daarom kwam men gisteravond bijeen in het onderofficie- renverblijf van het wachtschip, waat wij vele marinemannen aantroffen, velen vergezeld van hun echtgenote. Toen te acht uur het echtpaar Blauw op de speciaal voor hen versierde ze tels had plaats genomen, nam schipper Boelhouwer het woord. Hij sprak de wens uit dat het hem gegeven mocht zijn om de taak, welke hij juist op zich Bouwplan thans gereed In de gisteravond gehouden algemene ledenvergadering van de vereniging „Ambachtsschool voor Den Helder en omstreken" werden de aftredende be stuursleden (de heren J. N. E. Teune, A. A. Rueck, A. M. Engelmann en A. Kersbergen) herkozen, zodat de sa menstelling van het bestuur ongewij zigd bleef. De zojuist gereed gekomen tekenin gen van de nieuwe school (welke men op 1 September 1952 in gebruik hoopt te kunnen nemen) werden bekeken. Het architectenbureau van de heren J. A. Peters en ir. B. Roelofs heeft een zeer stijlvol geheel ontworpen, dat hoopvolle verwachtingen wekt. Het ont werpen van de plannen heeft enige vertraging ondervonden, doordat het Rijk zich ma r steeds niet uitsprak over het al of niet instellen van een voorbe reidend leerjaar, waarvan uiteraard het aantal lokalèn e.d. afhankelijk was. Het bestuur verwacht nu spoedig de of ficiële goedkeuring van het ontwerp. Ten slotte werden gisteravond enkele mededelingen gedaan omtrent de plan nen tot het instellen van een cursus fijnbankwerken, een cursus voor bak kers (overdag voor het getuigschrift „halfwas" en 's avond voor gezellen) en een cursus V.M.T.O. (voorbereidend middelbaar technisch onderwijs). In de maand November werd op de Nutsspaarbank te Den Helder op spaar bankboekjes ingelegd f 581.165,06 en te rugbetaald f 502.635.37. Vorig jaar be droegen deze cijfers respectievelijk f 418.693.07 en f 396.763.87. Er werd der halve meer ingelegd dan terugbetaald f 78.529.69. Vorig jaar f 21.929.20. Het aan inleggers verschuldigde Ka pitaal bij de aanvang van het jaar f 9.334.887.22, bedraagt nu f 8.868.523.12 (verleden jaar f 9.245.290.42). Het aantal posten van inleg bedroeg 3223 (2853), en dat van terugbetaling 2498 (2654) In November werden 206 (139) nieuwe boekjes uitgegeven. Inge trokken werden 101 (89) boekjes. In omloop zijn thans 21691 boekjes. Onder de nieuw uitgegeven boekjes bevonden zich 19 (15) boekjes voor pasgeborenen. Op deze boekjes plaatst de Nutsspaarbank een eerste inleg van f 1. De lediging van 467 spaarbusjes le verde een bedrag van f 5.028.46 aan kleine besparingen op. Op het gemeentehuis wil de Hel derse Gemeenschap hedenavond ko men tot de oprichting van een sectie muziek. Allen die daarbij geïnteres seerd zijn, worden om acht uur ver wacht. In „Casino" worden op initiatief van de Helderse Volksuniversiteit van avond films vertoond over Zuid-Airika. had genomen, met evenveel toewijding te kunnen vervullen als zijn voorgan ger dat had gedaan. Aangezien spreker echter juist aan boord was geplaatst, meende hij een „persoonlijk woord" beter te kunnen overlaten aan één van hen die de schei dende schipper jarenlang als chef d'équipage hebben meegemaakt. Uit de woorden die schipper Groot- jans hierna sprak, bleek zonneklaar wat Blauw voor de marine heeft bete kend. Node nam men afscheid van hem, maar er is nu eenmaal voor ieder een tijd van komen en van gaan en zo moest dan nu collega Blauw zijn werk overdragen aan een jongere. Als blijk van waardering voor alle hulp en steun die zeer velen van hun vertrekkende chef hadden ondervon- den> wilde men een klein blijk van er kentelijkheid meegeven. Alle spaarpot ten waren geleegd voor zover .Sint Nicolaas dat nog niet had gedaan en een prachtige rooktafel werd schipper Blauw aangeboden, in de hoop dat nij er nog jarenlang in goede gezondheid gebruik van zou mogen maken. Ten slotte sprak schipper Grootjans de wens uit dat mevrouw Blauw haai man de nodige steun zou willen geven, die hij in zijn nieuwe functie van „eer ste officier byzeuntje glazenwas ser" zeker zou behoeven, waarna haar een fraai bloemstuk werd overhandigd. Schipper Blauw kwam in Januari 1918 bij de Koninklijke Marine en ver trok in 1919 voor de eerste maal naar Indonesië waar hij jarenlang diende aan boord van Hr. Ms. „Tromp". In 1924 werd hij geplaatst bij de onderzee dienst, waar hij vijftien jaar lang onaf gebroken werkzaam was. Hij bracht het bij deze dienst van matroos tot schipper. Na de laatste oorlog groten deels in Duitse krijgsgevangenschap te hebben doorgebracht, volgde in 1945 nogmaals uitzending naar Indonesië en ten slotte na repatriëring, in 1947, zijn aanstelling tot chef d'équipage te Den Helder. En zo liep schipper Blauw dan na vele woelige reizen een veilige haven binnen. Dat hij er nog vele jaren moge genieten van een welverdiende rust. m WL- POEDERS-CACHETS •TABLETTEN De Helderse Athletiek Vereniging bestaat niet meer als één vereniging met vier aparte afdelingen. Tijdens een vergadering, die Woensdagavond in het clublokaal werd gehouden, werd met algemene stemmen besloten dat de vier takken van sport die in de vereniging worden beoefend (athle tiek, handbal, volleybal en basketball) onder één bestuur komen. Dit bete kent, dat elk lid tegen een gemiddelde contributie mag deelnemen aan de vier reeds genoemde sporten. De contribu tie bedraagt voor senioren f 1.50 per maand, voor junioren f 105 en voor adspiranten f 0.75. Tijdens deze bijeenkomst werd te vens afscheid genomen van de heren J. Vermeer en K. Lastdrager, die bin nenkort naar Australië emigreren. Zij werden door de voorzitter van de H.A.V.. de heer H. A. Enklaar Jr„ ten afscheid bijzonder hartelijk toegespro ken. Maandagavond worden in de boven zaal van het Christelijk Militair Te huis aan de Kanaalweg belangrijke schaakwedstrijden gespeeld. Op deze avond komen namelijk twee bussen met schakers uit Purmerend, Edam, Egmond en Wieringerwerf naar Den Helder, om tegen tientallen van MSC uit te komen. MSC I ontvangt Purmerend I, waar van nog nooit werd verloren. Het zou ons zeer bevreemden, wanneer dat deze keer wél het geval zou zijn. MSC 2 krijgt het zwaarder te verduren. Dit tiental komt uit tegen Egmond I. Het is van het allergrootste belang, dat MSC 2 deze ontmoeting wint, daar dit tiental, evenals MSC 1, aan de kop van de afdeling gaat. MSC 3 bindt de strijd aan met Edam 2, een onbekend tegen stander. Met enig pessimisme wordt de strijd tegemoet gezien tussen MSC 4 en Wieringerwerf I. Het is in elk geval wel zeker, dat aan vele borden een spannende strijd zal worden gevoerd. Toeschouwers zijn natuurlijk van harte welkom. Het eerste elftal van HCSC bindt mor den in Enkhuizen de strijd aan met Din- 'dua 2, dat onze stadgenoten enkele we ken geledeh een punt afdwong. Daar het nu een uitwedstrijd betreft, zal HCSC goed op zijn tellen moeten passen om herha ling van een gelijk spel te voorkomen. HCSC 3 speelt in Medemblik tegen DEK 2. Het vertrek werd bepaald op kwart vóór één van garage Moorman. Om half twee vertrekken van dezelfde plaats de junioren, die op bezoek gaan bij Alc- maria c. HCSC 2 vertrekt om kwart ovei één per trein naar de polder. Daar gaan de reserves een moeilijke wedstrijd te gemoet bij Breezander Boys 1.' Verder worden gespeeld: HCSC a—Breezander Boys a (3 uur) en HCSC b—Succes c (4 uur). Deze laatste wedstrijden zullen ech ter wegens de vroeg invallende duisternis waarschijnlijk eerder beginnen. VOOR DE KOMENDE FEESTDAGEN. Grote sortering in div. modetinten vanaf 2.'^ SPOORSTRAAT 49. De personeelsvereniging „Marinemagazijnen", die nog maar kort geleden werd opgericht, trad gisteren in Casino met haar eerste revue-avond voor het voet licht. Wei, de kennismaking met de Magazijn-familie is niet tegen gevallen Wij kunnen de voorzitter zelfs mededelen dat het toneel van Casino in de loop der jaren heel wat gezelschappen heeft gedragen die minder presteerden dan de dames en heren van gisteravond, van wie de heren H. A. Haak van Overloop en W. Klinge in het bijzonder dienen te worden genoemd. De talrijke aanwezigen, onder wie wij opmerkten burgemeester Rehorst, de heer Wesseling (hoofd Marine ma- gazijnsbeheer) en de heer H. van der Houwe (vertegenwoordiger H.M.M.B. Nederland)werd een programma voor gezet, dat in vele opzichten een succes mocht heten. Natuurlijk werd niet al les evenzeer gewaardeerd en zo was het programma vóór de pauze in zijn geheel beter dan na de pauze. Vooral „De zingende trekkers" oogstten veel applaus in het eerste gedeelte van de avond. Van de voordrachten was die van de heer Van Oosterum (De Pool- vaart) de aardigste. Als schets bevre digde „Veertig jaar later" het meest. Het was jammer, dat de Wr Haak van Overloop zijn eerste terepathische experiment zag mislukken. Zijn twee de experiment daarentegen deed het zeer goed en vermocht de aanwezigen zelfs zeer te verbazen Extra vermel ding verdient nog het optreden van de heer Polak Jr, als pianist. Na de pauze waren de eerste num mers de aanloop tot een drietal hoog tepunten. Noemen wij in de eerste plaats de dames en heren die enkele populaire songs ten beste gaven, op een wijze die Bing Crosby en The An- drew Sisters bijna in de schaduw stelde. Vooral de zanger en de pianist droegen tot het welslagen van dit op treden bij. En toen kwam de gooche laar „Namlo" aan de beurt. In deze gedaante wist de heer Haak van Over loop geruime tijd volledig te boeien met een hele serie goede trucs. Tippen wij ten slotte de schets „Bobbel zoekt een huis" even aan. Daarin leverde de heer Klinge het bewijs dat hij behalve als gitarist en zanger ook als komiek zijn mannetje staat. Aan het slot van de avond mochten de heren H. H. Hooyveld (souffleur) en T. L. Nootenboom (toneelmeester) voor hun bemoeienissen achter de cou lissen een extra waarderend applaus in ontvangst nemen. En daarna kon gedanst worden. De muziek was van het „Orkest Verwoerd". Dï vorige week schreven wij reeds, dal de afdeling Zaanstreek van de N Den Helder had uilgenodigd om op Maan dag 18 December enkele wedstrijden Zaandam te komen spelen. Er besta nog geen zekerheid over het aantal pioe gen dat de reis zal kunnen meemaken, maar de technische commissie van de ai- deling Den Helder is reeds begonnen mei het selecteren van de spelers, waartoe Woensdag een aantal wedstrijden werd gespeeld. Dinsdag zal nog éénmaal een oefenwedstrijd worden gespeeld, waarna de ploeg (of ploegen?) zal worden sa mengesteld. Nu de spelers IJzendoorn, Reitsma (Zee macht), Vos (Oranje Blauw) en Korten- hoeven (Adelborsten) zijn verhinderd, zullen de teams er Dinsdag als volgt uit zien Ploeg 1: Kruimink. Okkerse. Van den Heuvel Rijnders (Oranje Blauw), Boon (HCSC), Slemmer (HKV) en Enklaar (HAV). Ploeg 2: Tinneveld, Bolhuis (Oranje Blauw), Van Breda (HKV), Post (Adel borsten), Huitinga (HAV) en v. d. Graaff (HCSC). Algemeen reserve: Buys (HKV). Zoals men weet, heeft de dames afdeling van de K.N.B.O. vorige week een bazar met een verloting gehouden ten bate van de Helderse stichting tot bestrijding der tuberculose en van het Marine Sanatorium Fonds. De prach tige opbrengst, elfhonderd gulden, werd gisteravond in „Formosa" over gedragen. Beide sociale instellingen kregen dus vijfhonderd en vijftig gul den. Namens de Stichting sprak de heer H. W. Reynen woorden van dank. Hij noemde het initiatief van de KNBO- dames een voorbeeld dat navolging verdient. Voor het MSF dankte ser geant-schrijver C. F. Sjoerd de Vries de actieve dames. De kustvaarder „Hoogeland", met een lading oesterschelpen onderweg van Fredriksund naar Great Yarmouth, is gisteren in de haven komen bijleg gen. Eveneens liep gisteren de kustvaar der „Immanuel", die een lading stuk goed van Brussel naar Kopenhagen moet brengen, Nieuwediep binnen. Het is morgen hoog water om 7.05 en 19.05 uur, en laag water om 1.10 en 13.35 uur. De temperatuur van het zee water was 6,6 graden Celsius. Van het bestuur van het Centraal Sint Nicolaascomité vernamen wij, dat er niet-schoolgaande kinderen zijn die hun Sinterklaas-presentje nog niet hebben gekregen. Men verzocht ons mede te delen dat zij hun presentje te gen inlevering van het deelnemers kaartje kunnen afhalen bij de heer Th. Veen, Ooievaarstraat 109 (Vrijdag en Maandag tussen 17 en 18 uur). De Helderse kermisreiziger Ph. G. had Woensdag een goede dag voor het Amsterdamse Gerechtshof. Hij moest in hoger beroep terechtstaan wegens heling van portemonnaies, maar door dat er een fout was begaan bij het uit brengen van de dagvaarding kon zijn berechting niet doorgaan. Het Hof moest de dagvaarding nietig verkla ren. Helemaal gerust kan de kermis reiziger nog niet zijn, want het kan best zijn, dat de procureur-generaal opnieuw besluit de verdachte te dag vaarden. Maar ook dat is niet zeker. UITSLAG AANBESTEDING Architect J. Roodenburgh uit Am- sterdam heeft namens de kerkeraad der Gereformeerde kerk te Zaandam aanbesteed het bouwen van een Gere formeerde kerk met toren en bijge bouwen (zonder pastorie) aan de Heyermanstraat te Zaandam. Ingeko men waren 21 biljetten. De hoogste inschrijfster was de firma gebrs. Vriendjes uit Den Helder voor f 287.050. De laagste inschrijfster was de firma Wassink-Van Gaderen te Middenmeer voor f 194.500. De gunning is aange houden. VERZONDEN STATUTEN Verzonden zijn de statuten van de Hengelsportvereniging „Den Helder", gevestigd te Den Helder. De volgende week hebben hier twee belangrijke gebeurtenissen plaats op het gebied van de dam- en biljartsport. Dinsdag, 12 December, vangt om 8 uur in Veerburg de massakamp aan tussen Helderse- en Polderse dammers. Een interessante strijd, waarvoor zeker belangstelling zei bestaan bij velen, die ook wel eens „schuiven en blazen" op het bord met 100 vakken. In Breezand zullen op 12, 13, 14 en Zaterdag 16 December in café 't Cen trum van de heer F. van Stein, Zand- vaart 45), biljartwedstrijden 3e klas libre gehouden worden onder leiding van het Helderse Districtsbestuur van de Ned. Biljartbond en in partijen van 100 caramboles. De besturen van „D. O. R." en de biljartvereniging „Bree zand" zijn ervan overtuigd, dat lief hebbers van een mooie partij biljart bij deze wedstrijden tegenwoordig willen zijn. De aanvang is om 7 uur 30, doch Zaterdag 16 Dec. om 8 uur 's avonds. Aan dit spannende tournooi nemen deel: 1 L. de Snayer, moyenne 3,27, „Royal", Den Helder; 2 P. Smiers, moy enne 3,27, „Breezand", Breezand; 3 G. 't Hart, moyenne 3,19, „V.O.G.", Den Helder; 4 K. Slot, moyenne 3,15, „H. B. C.", Den Helder; 5 G. van Zandwijk, moyenne 3,C. „D.O.R.", Breezand; 6 W. Ekkebus, moyenne 3.07, „De Poedel" Julianadorp; 7 W. Post, moyenne 3,02, „V.O.G.", Den Helder; 8 A. Hoornsman, moyenne 3,00, „De Poedel", Juliana dorp. Gistermorgen vergaderde de Noord- hollandse Bond van Melksljjters, onder voorzitterschap van de heer Jac. Beem- ster uit Heiloo, in café Centraal te Alk maar. Zoals gebruikelijk, ging deze ver gadering vooraf aan de jaarvergadering van de N.H.C.M.V., die 's middags in „Het Wapen van Heemskerk" werd ge houden. In zijn openingswoord zeide de voor zitter de geringe opkomst die waar schijnlijk aan het gure weer te wijten is te betreuren. Daarna beschreef h(j in grote trekken hetgeen er in 't afgelo pen jaar is gebeurd. Enkele feiten wa ren vermeldenswaard. Zo is er de Lan delijke vestigingsvergunning, die in deze periode is afgekomen. Verder kwam het tot een beslissing omtrent de P.B.O., die door de Christelijke en R.K. Bonden is aangenomen. De voor zitter zeide liever gezien te hebben, dat de federatie de beslissing had aange nomen. Enkele agenda-punten, betreffende de pensioenregeling en het ziekte steunfonds zouden later worden be handeld. De inspecteur van O.V., die een en ander zou toelichten was nog niet aanwezig. E- werd besloten direct over te gaan tot vaststelling van de contributie voor het jaar 1591. De con tributie werd bepaald op tien gulden evenals verleden jaar. De penningmeester lichtte hierna de var inkomsten en uitgaven over 1950 toe. De werkelijke inkomsten bedroegen f 2935,23. De uitgaven vormden een oe- drag van f 2256. De begroting voor 1951 wees een hoger bedrag aan. On der een applausje vernam de vergade ring dat er een kassaldo was van f 700. De begroting over 1951 wees uit, dat men met de te verwachten inkomsten van f 2300 de uitgaven niet geheel zal kunnen dekken en men derhalve de kas in geringe mate zal moeten aan spreken. In een kleine discussie, die hierna volgde, deelde de secretaris, de heer J Lub uit Enkhuizen, mede, dat de heer Groot uit Purmerend als bestuurslid was gekozen. De secretaris maakte zich spreekbuis van de veradering door te zeggen, dat het betreurenswaardig is, dat tal van melkslijters zich in R.K. of Christelijke bonden organiseren. Immers deze bon den zijn in Provinciaal verband niet zeer samengebundeld. Hun werkzaam heid manifesteert zich vooral nationaal. Het verdere verloop van de verga dering, (alsmede het verslag van de N.H.C.M.V.-vergadering, volgen in ons nummer van morgen. „Er was niemand thuis, toen heb ik de anthraciet maar door de brievenbus gegooid". BEURS MIDDENMEER MIDDENMEER, 6 Dec. Tarwe 21— 23.50; gerst 28—30; haver 27—30; dui- venbonen 3035; capucijners 5569; groene erwten 38—40.50 schokkererw ten 3642; bruine bonen 4555; kool zaad 5960.50; karwijzaad 120143» blauwmaanzaad 130—149, Vlas, voor verkoop nieuwe oogst verhuur per ha 1100. Voor goed land iets hoger. Aardappelen: pootgoed mt 28-35: bin- nenl. 17—33, exp. 20—30; mt. 35-45 bin nen! en exp. 16—28, boven 45 exp. 14— 17; consumptieaardappelen binnen! 7— 10.50, exp. 6—10. Handel in pootgoed 28-35 en 35—45 export vlot, boven 45 matig. Consumptie: export en binnen land matig. Hooi en stro geperst: withooi 95105; rode klaverhooi 90—100; lucerne hooi 100—110; haverstro 37—40; gerststro en tarwestro 3842; roggestro 3538; groene erwtenstro 48—52 ander erwten stro 30—40. Voederbieten met hoog ge halte 2021; suikerbieten 2030; sui kerbietenkoppen 20—22; voeder aard appelen 3.75—4.50. Aan de vraag naar stro kan momen teel niet worden voldaan, waardoor al weer hogere prijzen. Ook de grote vraag naar hooi doet de prijzen van dit ar tikel omhoog gaan. Hakvruchten °n' gewijzigd. De aardappelen zijn te vuil °n daardoor weinig animo.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2