f Herdenking gevallenen „7 December"-divisie JUIHÜTJES UW Heeft Noord-Holland boven het IJ behoefte aan een M.T.S.? Het Australische Engels wordt een geheel nieuwe taal Nieuws uit Wieringen Volume-kwestie Vraagstuk mevele aspecten Keuring van maten en gewichten In- en afgeschreven personen Texel Besommingen IJmuiden St. Nicolaas bezocht de kleuterschool Immigranten moeten eerst goed gewoon Engels leren Nieuwe woorden en termen met gewijzigde betekenis Te koop aangeboden Personeel Te koop gevraagd Te huur aangeboden Te huur gevraagd Ruilen Diversen OMZET VERGROTEN HELDERSE COURANT VRIJDAG 8 DECEMBER 1900 De uitbreiding van het zielental heeft er toe geleid, dat jaarlijks rond 63000 jonge mensen in het arbeidsproces moeten worden opgenomen, een om standigheid, die een steeds groter pro bleem gaat vormen. En zulks temeer, waar bepaalde sectoren van het ar beidsproces practisch overvoerd zijn en geen of nagenoeg geen krachten uit dit vrij grote aantal kunnen opnemen. De regering, die in de allereerste plaats gehouden is de volkswelvaart te bevorderen en werkloosheid te voorko men, heeft enige maatregelen getroffen om de doorstroming op de arbeids markt te bevorderen. De twee belangrijkste daarvan zijn de steun van de emigratie en voorts de bevordering van de industrialisatie. Over eerstgenoemd onderwerp be hoeven wij feitelijk weinig te zeggen. Men weet, dat jaarlijks duizenden nij vere werkers met hun gezinnen deze lage landen verlaten om in Australië, Canada, Zuid-Afrika of in de jonge staat Israël een nieuw bestaan op te bouwen. Naar mate de industrialisatie toe neemt d.w.z. het fabriceren van producten, die tevoren grotendeels uit het buitenland moesten worden inge voerd zal het karakter van de wer kende bevolking geleidelijk aan ver anderen. Wij zullen een naam moeten veroveren als land van industrie. Maar nimmer zal een goed product kunnen vervaardigd worden zonder dat men beschikt over de ingenieurs, die het ontwerpen, de opzichters en voor lieden, die constant leiding moeten ge ven en de vakmensen, die het met be hulp van vernuftige machines moeten vervaardigen. De stelling, dat de praktijk de beste leermeester is, moge dan nog onver minderd van kracht zijn gebleven ten slotte is ook de theoretische vor ming van zeer groot belang en hier in hebben, voor wat de opleiding van jeugdige vaklieden betreft, de am bachtsscholen een grote taak. In Noord-Holland boven het IJ zijn Alkmaar. Den Helder, Hoorn, Edam en Zaandam zo gelukkig een dergelijke school te bezitten, die niet alleen voor deze steden zelf, doch ook voor de wijde omtrek van groot belang is. Is de theoretische opleiding tot vak man derhalve regionaal goed gere geld, toch valt het op, dat in dit ge deelte der provincie met zijn enige hon derdduizenden inwoners geen Middel bare Technische School bestaat en zij, die een dergelijke inrichting zouden willen bezoeken op die te Amsterdam of te Haarlem zijn aangewezen. Wanneer ooit tot stichting van een M.T.S in midden en noordelijk Noord- Holland zou worden overgegaan, zou het meest centraal gelegen punt, n.1. Alkmaar daarvoor de aangewezen plaats zijn. De vraag rijst echter of er werkelijke behoefte aan een M.T.S. bestaat. Als alle leerlingen, die zich voor de opleiding aan een dergelijke school aanmelden geplaatst konden worden dan zou het antwoord zeker bevestigend luiden. Daarmede zou men echter in dezelfde fout vervallen, die gemaakt werd met het stichten van een veel te groot aantal U.L.O.-scholen. Men moet bij het stichten van scho len het belang van de mens en dat van de gemeenschap goed in het oog hou den. Over het algemeen genomen, zijn er te weinig producenten in verhouding tot het aantal consumenten. Nog steeds is er vraag naar goed geschoolde vak lieden en het zogenaamde kader, dat uit die geschoolde vaklieden naar vo ren komt. Het is juist de groep der „werkmeesters", waaraan een nijpere gebrek bestaat. Helaas heeft de werkmeester hier te lande nog niet dezelfde waardering gevonden als zijn Belgische collega die de titel draagt van werkplaats-in genieur en die daarnaar óók wordt gehonoreerd. Voor dergelijke krachten, die het materiaal met hun handen kunnen verwerken en theoretisch vrijwel het zelfde niveau hebben bereikt als een M.T.S.-er, bestaat bij onze Zuiderbu ren een behoorlijke opleiding. Belgie heeft daarmede een belangrijke voor sprong. Voor die vraagstuk bestaat ook in ons land belangstelling. Daaruit is te Rotterdam een opleiding ontstaan voor werkmeester. Deze opleiding is gecombineerd met die tot leraar bij het Nijverheidson derwijs. Het is noodzakelijk, dat een derge lijke opleiding zich in de directe na bijheid bevindt van de industriecentra, zodat b.v. alleen plaatsen als Amster dam, Rotterdam e.a. daarvoor in aan merking komen. Aan dit soort van op leiding zal wil de industrialisatie kans van slagen hebben vóór alles aandacht moeten worden geschonken en daaraan moet prioriteit worden verleend. Indien in midden Noord-Holland, i.c> Ie Alkmaar, een M.T.S. zou worden ge opend dan zou zij zeker een voldoend aantal leerlingen trekken doch het evenwicht vaklieden-wcrkmeesters- eonstructeurs zou dan in nog hoger mate worden verstoord dan thans reeds het geval is. Daartegenover staat echter het grote voordeel, dat jongelieden, die thans een administratief beroep kiezen dan de technische richting zouden kunnen volgen, die ondanks het verstoorde evenwicht toch betere perspectieven biedt dan de administratieve richting Hiermede komt mogelijk de meest belangrijke ajjde naar voren. Er dient n.1. van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen meer leiding uit te gaan met betrekking tot het stichten van scho len. Dit ministerie laat thans het ini tiatief over aan de activiteit van de gemeentebesturen. Zo zijn er scholen verrezen, die voldeden aan de verlan gens van de ouders en van de leer krachten zonder dat er evenwel reke ning werd gehouden met de plaat singsmogelijkheden in de maatschap pij- Het Ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen zal dan ook moeten samenwerken met dat van Economische Zaken en het Centraal Bureau voor de Statistiek. Aldus kan worden vastgesteld van welk soort scholen er een teveel en van welke er te weinig zijn en kan men tevens voorlichting geven aan de ouders, die voor hun kind een beroep moeten kiezen. Indien dit alles zou uitwijzen, dat midden- en noordelijk Noord-Holland inderdaad werkelijke behoefte heeft aan middelbaar technisch onderwijs, dan kan de stichting van een M.T.S in ernstige overweging worden ge nomen. Stewardess Rose Colosono keek wel even verbaasd, toen zij bij aan komst op het vliegveld van Londen begroet werd door een vreemd soortig uitgedost personage, ver gezeld van een luipaard. De aan wezigheid van het Afrikaanse stamhoofd Mako Hlubi en zijn „huisdier" op het vliegveld was al spoedig verklaard. Met het vlieg- tuig bleek n.1. een film „De mijnen van Koning Salomo", welke dezer dagen te Londen vertoond zal wor den, te zijn meegekomen, en Hlubi wilde zich persoonlijk van de goe de overkomst op de hoogte stellen. Nog tot 30 September 1952 is het op de maten en gewichten voorkomende goedkeuringsmerk, de letter S, geldig. Daarna geldt als goedkeuringsmerk voor twee jaren de letter T. Reeds in 1951 zal in verschillende gemeenten gelegenheid bestaan maten en gewichten, met uitzondering van galzen maten, gasmeters en meetwerk tuigen ter herkeuring aan te bieden, o.a. te Slootdorp op 11 Juni: Wierin- gerwerf op 11 Juni; Middenmeer 12 Juni; Hippolytushoef 13 en 14 Juni; Westerland 14 Juni; Oosterland 15 Juni; Nieuwe Niedorp 17 Mei; Oude Niedorp 13 Mei; Zijdewind 18 Mei; Winkel 21 Mei; Barsingerhorn 22 Mei; Haringhuizen 22 Mei; Kolhorn 22 Mei; Dirkshorn 23 Mei; Harenkarspel 23 Mei; Schagen 28, 29 en 30 Mei; Sint Maarten 30 Mei; Schagerbrug 4 Juni; Oudesluis 5 Juni; Keinsmerbrug 5 Juni; Burgerbrug 5 Juni; 't Zand 6 Juni; Petten', 6 Juni; St. Maarten 7 Juni; Callantsoog 7 Juni; Wieringer- waard 8 Juni; Anna Paulowna 18 en 19 Juni; Willemsoord 20, 21 en 22 Juni; Den Burg 25 en 26 Juni; De Hoorn 27 Juni; De Kooij 27 Juni; Oosterend 28 Juni; Oost 28 Juni; De Waal 28 Juni; Oude Schild 2 en 3 Juli; De Cocksdorp 4 Juli; Den Helder 5, 6, 9, 10, 11, 12, 13, 16, 17. 18, 19 en 20 Juli; Warmenhui- zen 23 Juli; Schoorl 24 Juli; Bergen 25 en 26 Juli; Egmond aan Zee 30 Juli; Koedijk 9 Augustus; St. Pancras 13 en 14 Augustus; Zuidscharwoude 15 Au gustus; Broek op Langendijk 16 Au gustus; Oudkarspel 20, 21 en 22 Au gustus; Heerhugowaard 23 Augustus; Obdam 27 Augustus; Hensbroek 28 Augustus; Alkmaar 2, 4, 5, 6. 7, 10, 11, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 24. 25, 26 en 27 September; Oudorp 28 September; Oterleek 28 September; Castricum 2 en 3 Augustus; Bakkum 3 Augustus; Heiloo 6 en 7 Augustus; Limmen 8 Augustus. Ingekomen: C. v. Genderen en echtg., van Anna Paulowna; J. M. Beu- kema van Apeldoorn; C. Eveleens van Doniawerstal; A. Schaddelee van Kat wijk. Vertrokken: L. C. Kolff naar Voorst; mej. R. Roosendaal naar Rot terdam-Hoek van Holland; A. Koster naar Harlingen; mej. T. Groenhof naar Hilversum; mej. J. Geertsema naar Amsterdam; mej. J. Martens naar Wie- ringermeer; P. Ottens en gez. naar Westdongeradeel; G. A. Toren naar Groningen. PROCES-VERBAAL OPGEMAAKT Door de technisch opzichter der Vis serijen werd proces-verbaal opgemaakt tegen de visser de S. te Oen Oever wegens het voorhanden hebben van 255 stuks ondermaatse bot. BURGERLIJKE STAND Ondertrouwd: D. P. J. Uijthof en J. M. Rotgans. Gehuwd: T. W. Ophoff en J. M. Beukema. BRIDGECLUB „TEXEL" De uitslag van de zesde competitie avond is als volgt: A lijn: 1. J. Bruin Brinkerhof en 2. Koningsveld—ten Cate. B lijn: 1. de heer en mevr. J. C. Bruin en 2. Wessels—Idema. Urk VISAFSLAG URK Aangevoerd aan Visafslag Urk op 5 Dec. 1950 door 32 vaartuigen: 1942 pond snoekbaars 6569 cent; 252 pond rode baars 41 cent en 1486 pond voorn 5% cent. Alles per pond. URK 6 Dec. 1950. Aangevoerd aan de visafslagop 6 Dec. door 26 vaartuigen: 3364 pond snoekbaars 0,63'/!—0,66'/»; 632 pond rode baars 0,44-0,44^; 3294 pond voorn en blei 0,05-0,11; 4 pond karper 0,25'/J per Pond- IJMUIDEN. De besommingen van Donderdag waren: haringloggers: VL 83 f 3490- 166 f 2980; kotters: KW 12 f 960, IJM 230 f 530. Prijzen per *g: «r tong 2.75-2.60, grm. tong 2.28-2^ kim. tong 1.98-1.82, kl tong I L5G- 1.23, kl. tong II 1.26-1.02; per 50 kg. kl. schol II 59—21, schar 35, v. haiing 21.50 —11.70. De aanvoer bedroeg 946 kisten, waarvan 920 haring. Uit een honderdtal keeltjes klonken op 5 December Sint Nicolaasliedjes als be groeting van de Sint en Piet in Cinema De Hoorn. Met fonkelende oogjes zagen zij op tegen de Goed Heiligman, de gever van alles. De kinderen van de kleuterschool heb ben deze morgen zeker genoten. Op een aangename en prettige wijze onderhield de grijze bisschop zich met de kinderen en nam terstond alle vrees weg. Vele kin deren gingen trots naar het podium om Sinterklaas eens te laten horen hoe goed zij wel konden zingeTl. Uiteraard moesten er een aantal kinderen bij de Sint komen. Enkelen gingen met een hangend lipje, anderen met een lachend gezicht. Het poppenkast je heeft de kinderen aangename ogenblikken bezorgd. Zij leef den mee met het wel en wee van Jan Klaassen en Katrijn. De cadeaux-uitrei- king vormde wel het hoogtepunt van de morgen. J1V de tot berstens toe gevulde spoor trein stonden op een achterbalkon fors en welgevuld, twee kennelijke gebroeders (in vee, zoals uit alles bleek) in pittige kout gewikkeld: on aangedane bastions in het gewoel der tierende menigten. Om hen perste en zwoegde de warme vleesmassa, ker mend en hijgend in de nood van haar vergankelijk bestaan. Dwars door de Zaterdagmiddag torste de trein zijn menselijke vracht. „Dut leve is ien en al teugestraideg- haid, Siem", sprak de grootste vee koper met een zwart zijden pet op het voldane rode hoofd wijsgerig tot zijn jongere broeder, die overigens zijn evenbeeld mocht heten. De omdrin gers, die dit aanhoorden op hun vier kante decimeter, wierpen een blik op de twee gebroeders en vervolgens op het pipse, tengere meisje, met de melancholieke oogopslag, dat door de spreker aan de sterke veekopershand werd gevoerd en dat welhaast verloren ging in de woede van het gepeupel. De omstanders beaamden in stilte het paradoxale van het leven in het alge meen en in de herediteit in het bij zonder. „Watte?" vroeg broeder Siem wazig en scheurde moeizaam zijn aandacht los van een blonde, platgeperste dame in de verste hoek om aan het propos deel te nemen. „Datte wai nou stein te perse en te zwete", hernam de andere geduldig, „en bekant sterreve, terwail d'r gien haan na kraait, en asse wai d'rs 'n pink of 'n skeip iets tedicht op melkare zette in de wage, hewwe je gelaik de pelisie d'rbai, met grote persee-ver- baals. En dat nou allegaar met de ver uitgang en de sosjale verzienings, zulcs geeft 'n mengs wel effies te denke, ei?" Broeder Siem, meer geneigd tot ma terialistische romantiek dan tot ethe rische filosofieën, bleef het antwoord schuldig en concentreerde zijn blik op het platgeperste meisje met het ros sige haar in de andere hoek. Iedereen wijdde zich weer met tegenzin aan zijn opdringerige omgeving. „Weer óm hewwe de pinke en skeipe den meer ruimte den wai, vader?" vroeg het pipse kind eensklaps van beneden. „Jaat, maidje", zei vader in het nauw gedreven, „deer vrage je wat Kaik, dat is nou om dezellefde re jen, weerom ze ok gien belasting te betale hoeve. Beeste ben beeste, die ben van- zelle weerloos en hillegaar van ons afhankelik, dat je d'r wel goed voor wezen mótte. Deer ben wei mengse voor, ei?" „Oh jaat", zei het pipse kind slechts, maar vader veekoper zat er zelf mee in. Deer ben wai mengse voor, dacht hij blijkbaar, keek om zich heen naar het gewriemel en dacht ken nelijk aan Korea. Hij schudde het filosofische rode hoofd en prevelde wat tussen de omheining zijner tanden dot op ongekuiste taal geleek. Op dat moment stopte de trein sis send op het Centraal Station. Het pipse kind werd aan de knuist van vader ontrukt en als een kanonskogel het perron opgeschoten. „Kaik 'n bietje uit, kaffert!" roep broeder Siem. tegen de massa, maar niemand luisterde. Zij hadden allen haast; het was reed* het vijfentwintigste um. (Van onze correspondent te Sydney) Met genoegen verneemt men hier, dat de gewestelijke arbeidsbureaux ini Nederlad er bij gegadigden voor immigratie naar Australië en Nieuw Zee land steeds weer met nadruk op aandringen eerst en vooral goed Engels te leren. Daar ontbreekt het helaas in negen van de tien gevallen nog heel erg aan; dat Is in de eerste plaats een geweldige hinderpaal voor de nieuw komer zelf. Dus laat het Iedere immigrant in spe goed op het hart gedrukt wordlen: leer eerst behoorlijk Engels, dan kan je later welAustralisch leren. Australisch, is dat dan een aparte taal? Nog niet, maar het is wel hard op weg een aparte taal te worden, zoals het Amerikaans een ander soort Engels is geworden dan wat men thuis In Engeland spreekt. Natuurlijk komt ieder, die behoor lijk Engels spreekt, in Australië te recht en dat zal in de toekomst ook zo blijven. Doch Engelse immigran ten, die heus hun eigen taal wel ken nen, krabben zich vaak op het hoofd bij het horen van bepaalde Australi sche woorden en uitdrukkingen, waar van ze de betekenis zelfs niet kunnen raden. Oorspronkelijk was het taaltje, dat men in het jonge Australië placht te spreken, doorspekt van woorden en uitdrukkingen uit de achterbuurten van Londen. Later kwamen daar Amerikanismen bij en toen grote aan tallen Italiaanse immigranten naar Australië kwamen, ook woorden uit het Middellandse Zeegebied. Nieuwe woorden. Van deze oorspronkelijke „woorden import" is natuurlijk wat blijven be staan. Sommige termen, die in En geland uitstierven, bleven aan de an dere zijde der aarde in leven, zij het dan ook soms lichtelijk verbasterd. Maar naast deze „import" ontstonden steeds meer nieuwe en eigen woorden in het interessante „talenlaborato rium" van het vijfde werelddeel. Een aantal van deze woorden is niet bepaald nieuw; zij hebben een geheel andere betekenis gekregen dan zij in Engeland hebben. Wanneer een immi grant zijn Australische werkmakkers over een „sort" horen spreken, dan zal hij hiervoor in zijn zakwoorden boekje alleen maar de vertaling „soort, slag of klasse" vinden en van het gesprek dus niets begrijpen. Want gedurende de laatste oorlog' is iedere ongetrouwde vrouw met uitzondering van de zusters van de spreker een „sort" geworden. Geen „good sort" of „bad sort" zoals een Engelsman ook nog wel eens kan zeggen, maar ge woon een „sort" Bij de aanspreektitel „mate" het Engelse woord voor „maat" is nu ook de aanspreektitel „sport" ge komen, hetgeen hier een vriendelijk naampje als „ouwe jongen" is gewor den, hoewel het ook tegenover vrou wen gebruikt wordt. Over zijn vriend sprekend heeft de Australiër het vaak over „cobber", een niets betekenend woord, dat hier ontstaan is. Gewijzigde aanduidingen. De voor zijn eigen stuk land spa rende immigrant zal al gauw merken, dat het Engelse woord allotment voor een stukje land hier niet ge bruikt wordt, maar dat dit „block" heet. Een ruzietje heet hier geen „brawl" zoals in Engelanti, maar een „bleu" (letterlijk blauw), een haven arbeider heet geen „docker" zoals in Engeland of „longshoreman", zoals in Amerika, maar een „wharfie" van het Engelse woord voor werf. Een geyser, die in het Engels ook geyser heet, wordt hier een „bath-hea- ter" genoemd hetgeen heel juist is, want het ding zorgt voor een warm bad. Het lekkere gescheld langs het lijntje van de voetbalvelden heet in het Engels „heckle" maar in het Au stralisch „barrack". Een boerderij is geen „farm", maar een „station", dus letterlijk een station. Een Engels meis je noemt haar uitzet, die zij aan het verzamelen is een „bottom drawer" (letterlijk de benedenla), maar een Ne derlandse jongen, die met een Austra lisch meisje gaat trouwen, hoort haar de schilderachtige term „glory box" (gloriedoos) gebruiken. En wanneer nij wat laat thuis komt, dan is zijn vrouw of verloofde niet „cross" zoals in Enge land, maar „cranky". Vervaging der betekenis. Een immigrant moet vooral niet boos worden, wanneer een maat op het werk zegt, dat hij er „pretty crook" uitziet. Want de nieuwe Australische vriend bedoelt hier helemaal niet, dat hij er nogal als een misdadiger uitziet, het geen volgens de dictionnair de beteke nis van die woorden zou zijn, maar dat hij er wat pipsj es uitziet. Ook zal het de Engelse nieuwkomer wat vreemd in de oren klinken, wan neer zijn nieuwe Australische vriend het over een „fair cow", letterlijk een „blonde koe" heeft. In Engeland is een „fair cow" een blonde prostitué, maar in Australië duidt men met deze term alleen maar een hinderlijk iets aan. In de beste Australische kringen hoort men tegenwoordig zeggen, dat het „curtains" voor iemand is (dus let terlijk gordijnen), wanneer hij 't aard se voor het eeuwige gaat verwisselen; men hoort het werkwoord „wipe" (dweilen of afvegen) gebruiken, wan neer men van' een idee of van een wens wil afzien. „Sterke" termen. De nieuwe Australische taal is een sterke taal aan het worden. Het dic tionnair woord „loaf" voor luieren was de Australiër niet sterk genoeg en is vervangen door „bludge", hetgeen in oorspronkelijk Engels het werk van 'n souteneur omschrijft, doch in Australi® deze betekenis helemaal heeft verloren. Een vent, die je doof staat te kletsen, wordt hier een „ear basher" genoemd, dus letterlijk iemand die je oren in slaat, terwijl daarnaast het even super be woord „no-hoper" werd uitgevonden voor de klungel, die nergens iets van terecht brengt en dus nooit hoop heeft iets te bereiken. Andere krachtige Australische bij dragen zijn de woorden „lurk" voor een zacht baantje, „larikin" voor een luidruchtige kinkel, „dinkum" voor echt of waar (wordt gebruikt in een popu laire uitdrukking „Fair dinkum", het geen heus echt waar betekent), „billa- bong" voor drinkplaats voor dieren en „wowser" voor een uiterst vroom per soon, die tegen iedere uiting van le vensvreugdeis. Tevergeefs zal men in een Engelse dictionnair naar deze woor den zoeken. Woorden, die de immigrant natuurlijk goed moet onthouden, zijn „zack" voor zes pennies, „bob" voor een shilling en „fiddeley" voor pond (betekende in het oude dievenjargon een kwart penny). Evenals in Indonesië, waar in tegenwoordigheid van de Nederlandse mili taire autoriteiten door de oudste in Indonesië aanwezige officier der 7 December-divisie een krans werd gelegd op het ereveld Menteng Pulo, werden ook in Nederland gister de gevallenen van de „7 December Divisie" herdacht. Namens de Band Oud Strijders 7 December werd een krans ge legd bij de Indonesische urn in het monument op het Damplantsoen te Amsterdam. Na de kranslegging werd een eresaluut gebracht; op de voor grond rechts de oud-commandant van de le Divisie 7 December, Generaal Majoor H. J. J. W. Diirst Britt, Ik ben ervan overtuigd dat U graag vast in Uw schoenen staat en dat U de voorkeur geeft aan degelijk maar toch elegant schoeisel. Hier ziet U één van de vele modellen van de zaak waar men zo prettig koopt! FIRMA KOPPEN, DEN HELDER. Ik sta persoonlijk borg voor kwalitt en pasvorm. De adressen Bureau en4. uitslui tend 's middags na vier uur. Wegens vertrek: in g. st. zijnde damesmantel en jurk mt 38. Corn. Ditostraat 10 boven; tussen 6 en 7 uur. Boeken voor Mercurius-Midden- standscursus 1950. Maandag na 7 uur: Beukenkampstraat 19. Middcnstandswotning in het mooie gedeelte Boerhaavestraat. Vrij van erfpacht. Hypotheek aan wezig. Br. onder nr 20, Bureau van dit blad. Een z. g. a. n. mantel maat 38, ongeveer terra kleur. Binnenhaven 130, Den Helder. Klem model herenfiets met ver lichting, „Rally", f 50,—. Nieu- weboer, Florastraat 10. Zo goed als nieuwe br. wollen meisjesmantel lft 10-11 jaar. Jou- bertstraat 62. Lange wollen dames-pantalon mt 44 f 10,—, twee meisjestassen f 5,— en kort damesjasje mt 42- 44 f 10,—. Te bevr. na 6 uur: Singel 156. Een solied huis omtrek v. Ga lenstraat. Leeg te aanvaarden. - Adres: Bureau van dit blad. Gevraagd: electricien (loodgie ter) en een halfwas. Schellinga, Van Galenstraat 48. Voor spoedige indiensttreding gevraag'd: nette aankomende ktui- denies-bediende. Aanm.: Albert Heijn, Van Galenstraat 41. Een trap voor Singer naai machine; liefst in salonkast. Soem- bastraat 44, Tel. 3280. Voor één of twee heren: zit- slaapkamer met pension op goede stand. Geen beroeps. Br. onder nr 23, Bureau van dit blad. Ongem. zit- en slaapkomer met keuken of gebr. van keuken. Br. onder nr 24, Bur. van dit blad. Wie milt mijn nieuwe woning te Vlaardingen, bev. woonkamer, 4 sl.kamers, keuken en douche- chel? Huurprijs f 6,50 p w. Inl.: 6 uurt Herzogstraat 24, Den n# 6 \i Heldw. Aangeboden: kosthuis voor één of twee personen. Vrije slaap kamer. Adr.: Bur. v. d. blad. Wie wil vader van gezin helpen aan gebruikt herencostuum mt 52 tegen kleine vergoeding? Br. onder nr 25, Bur. v. d. blad. Nieuw product bekend maken? Op de meest afdoende wijze kunt U dit ber reiken door Uw advertentie in deze courant te plaatsen. U bereikt dan een koopkrachtig publiek.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 3