Probleem van huisvesting gerepatrieerden JtaUcmo VOOR IEDERE/HUISVROUW! Minister tevreden over de woningbouw UNTER Belangrijke vergadering ie Alkmaar Ontwortelden, die onder dak moeten Oekrains meisje verdween in Brussel Vastgehouden op de Russische ambassade Partij-Aminah tekent nu formeel appèl aan Honderd personen krijgen Nederlanderschap terug Dii jaar bijna 50000 nieuwe huizen Soepel optreden in de vrije sector Lucia-feesi in Zweden O. E. E. S. onderhandelt over grondstoffen voor Europa Scheepvaartberichten a eerlijk HIJDAG 8 DECEMBEK lodd j^ADAT de Commissie Noord-Holland inzake het woonruimtevraagstuk op 0 Februari een oprichtingsvergadering mn het contact-orgaan Noordholland had gehouden te Amsterdam, vond Ponderdag de eerste najaarsvergade ring plaats in de Raadszaal te Alk maar. Een groot aantal burgemeesters, wet houders en hoofden van huisvestings- bureaux, vertegenwoordigende ruim 50 gemeenten in dezé provincie, was gsnwezig toen de voorzitter, de heer A. W. H. de Kok, wethouder voor Volkshuisvesting van Bussum de ver gadering opende. De heer B. Felfs, inspecteur vbn de Dienst voor Maatschappelijke Zorg in Noordholland van het Departement van Binnenlandse Zaken, sprak over het onderwerp: „Huisvesting van gerepa trieerden". Ten gevolge van het historisch ge beuren zijn grote groepen van perso nen naar Nederland gekomen, waarvan een groot gedeelte hier nimmer te vo ren is geweest. Deze mensen, die ge heel ontworteld zijn, hebben onze hulp dringend nodig, opdat zij hun ge zin kunnen opbouwen en zich zullen kunnen aanpassen. Er is getracht hen via een aantal opvangcentra over het gehele land te distribueren doch de stroom is zo ge groeid, dat zulks niet mogelijk bleek. Zij werden daarom voorlopig onderge bracht in DUW-kampen, hotels, pen- iions e.d. Hierin vertoefden op 16 November J.l. 2915 gezinnen welk aantal op 1 Ja nuari nog met 1000 zal zijn gestegen. De regering heeft maatregelen moeten nemen om hen zo snel mogelijk over het land te verdelen. Demoralisering in de opvangcentra zou zeker niet uitblijven terwijl egn verder verblijf bovendien enorme fi nanciële offers zou vergen. Het ver blijf van één persoon kost gemiddeld f 100 per maand. Een andere moeilijkheid is. dat zich onder de gerepatrieerden veel voorma lig KNIL-personeel bevindt, dat nu is overgegaan naar de Koninklijke Land macht. Huisvesting van deze mensen op hun standplaats is uit hoofde van militaire overwegingen zeer gewenst, doch ook financiële- en morele facto ren spelen daarbij een belangrijke rol. Bovendien moeten de hotels en pen sions op 1 Mei of uiterlijk 1 Juni a.s. weer voor de zomergasten beschikbaar zijn, die een veel hogere prijs betalen. Vóór 1 April zullen derhalve woningen beschikbaar moeten komen. De moei lijkheden. waarmede de gemeentebe sturen reeds te kampen hebben met de huisvesting van eigen burgers zijn vol doende bekend en toch worden zij thans geplaatst voor het probleem der gerepatrieerden. Er moet geholpen worden. Het betreft hier mensen, die, wan neer zij in Rotterdam of Amsterdam de boot verlaten, letterlijk op straat staan Zii moeten worden geholpen aan woon gelegenheid. De regering helpt hen met het verstrekken van meubelvoorschot ten, doch de woningen moeten door de gemeentebesturen worden toegewezen. Van regeringszijde is getracht dit te bevorderen door het in uitzicht stellen van bouwvolume op de basis van één duplex-woning voor 4 gezinnen. Van dit aanbod is practisch (in het bijzon der door het platteland) géén gebruik gemaakt. Een aanbod dat in betere aarde viel bestond uit het beschikbaar stellen van bouwvolume met verminderde rijksbij drage voor 5 woningen voor iedere 4 gezinnen, dié vóór 1 Januari zouden worden gehuisvest. Doch ook dit had nog bezwaren, waarom bij circulaire van 30 November nogmaals een nieuwe regeling werd vastgesteld. Overigens is verhoging van de bouwcapaciteit hier DAAR NIET HIER WEL het lekkerste middel tegen verkoudheid pi® 30 cent per 100 gram te lande niet mogelijk, indien men be paalde spanningen wil ontgaan. „Onderduikers". Een groot aantal gerepatrieerde per sonen is in het Westen des laads neer- gestieken en ook het verschijnsel van onderduiken komt weer voor. De „on derduikers zijn bang, dat hun een vestigingsvergunning zal worden ge weigerd en dat zij uit de woning zul len worden gezet. Zij onttrekken zich aan de belasting administratie en de inschrijving bij dé bevolkingsregisters zodat b.v. geen in lijving in het leger plaats vindt. Daar enboven worden vele gemeenten te zwaar belast. Gedurende de eerste helft van 1951 worden nog weer 2500 gezinnen ver wacht. Dertig procent daarvan zal huis vesting verkrijgen bij familie en vrien den. In totaal zullen hier te lande rond, 8000 gezinnen moeten worden gehuis vest. Daarvan zal Noord-Holland er 1700 moeten opnemen. Na aftrek van de 30 pet., die zelf huisvesting zullen vin den, blijven er dus 1400 gezinnen over. De Woensdag door de Eerste Kamer aangenomen Wet Huisvesting Gerepa trieerden heeft nog al wat stof doen opwaaien omdat gemeend werd, dat de autonomie der gemeenten en hun woonbeleid zou worden doorkruist. Daarvoor behoeft geen vrees te be staan, want de vorderingsbevoegdheid zal in déze provincie niet worden uit geoefend, tenzij daarom wordt ver zocht. Toch moet er iets gebeuren. Ieder voelt zijn eigen moeilijkheden doch de woningzoekenden dient duidelijk te worden gemaakt, dat er een groep mensen bestaat, die het nog moeilij ker heeft dah zij. In garnizoensplaatsen. Van de 1400 gezinnen zal een groot aantal moeten worden ondergebracht in de garnizoensplaatsen van leger en vloot. Van het voormalig KNIL-personeel zullen 437 leden standplaats in Noord holland krijgen en wel: Amsterdam 174. Haarlem 86, Laren 56, Naarden 42, Bussum 37, Weesp 24, Velsen 16, Hil versum 3, Alkmaar 2, Den Helder 1. Aalsmeer 1. 224 naar Den Helder. Voor de Koninklijke Marine be draagt het aantal: Den Helder 224, Am sterdam 80, Hilversum 64, Haarlem 8. Van de 1400 op te nemen gezinnen zijn er dus reeds 813 economisch aan een gemeente in Noord-Holland gebon den. Ondanks de afbraak van \ïA ningen in de oorlogsjaren zal het ge meentebestuur van Den Helder geen bezwaar hebben tegen de vestiging van 224 gezinnen van marinepersoneel. Hetzelfde geldt voor Laren, Naarden en Weesp, al is hulp van de omliggen de gemeenten wel zeer gewenst. Men kan toch ook niet zeggen, dat Velsert zwaar belast is, omdat de hoog ovens daar gevestigd zijn en uitbrei ding behoeven. In Noord-Holland me! 1.824.305 inwoners zal dus één gezin per 1000 inwoners worden ondergebracht. Er mogen in ons land geen kampongs ontstaan. Het is een nationale doch ook evenzeer een menselijke plicht de gerepatrieerden in een voor hen vreem de omgeving de helpende hand te bie den, waarvoor de belangen van andere woningzoekenden moeten wijken. In Noord-Holland zal in 1951 alles moeten worden afgedaan. De heer Fels deelde vervolgens de aanslag mede, die aan de diverse ge meenten is opgelegd. Voor de zeer klei-, ne bedraagt dat één woning, de iets, grotere als b.v. De Rijp, St. Pancras. Ursem, Koedijk, Oudorp, Akersloot e.d. 2 woningen; Warmenhuizen, Limmen. Egmond-Binnen, Egmond aan Zee, Schoorl 3 woningen; Zaandijk, Uit geest, Schagen 5 woningen; Beemsterj Zijpe, Heerhugowaard 6 woningen; Wie- ringen, Koog aan de Zaan, Krommenie.; Anna Paulowna 7 woningen; Castricum 8, Bergen, Heiloo, Texel en Langen- dijk 10; Wormerveer 11, Beverwijk 27, Den Helder 225, Alkmaar 39, Zaandam 42, Haarlem 161 en Amsterdam 628. In totaal bedraagt de aanslag voor de Noordhollandse gemeenten 1883 wo ningen zodat er een overschot is van 183 stuks. Bestaande woningen of pan den komen ook voor huisvesting in aanmerking. Bij grote panden dient echter op de huurwaarde te worden gelet. Het is mogelijk bij vertrek van per sonen, die willen emigreren zaken te doen bjj verkoop van hun inboedel. Van de gevraagde woningen dient per kwartaal 1/4 gedeelte beschikbaar te worden gesteld zodat einde 1951 het gehele vraagstuk is opgelost. De middag-vergadering. De voorzitter wees allereerst op de tot standkoming van de Stichting tn- terlocale Woningruilcentrale voor het bedrijfsleven te Utrecht, waarvan de directeur, de heer Visser in de verga dering aanwezig was. Berkhout, Blok ker, Limmen, Schoorl, Westwoud e.a hebben gemeend zich daarbij nog niot te moeten aansluiten doch spr. deed een oproep daartoe. Vervolgens werden, de aanwezigen in de gelegenheid ge steld vragen te stellen met betrekking tot de inleidng van de heer Fels. De heer Beerman (Chef Bureau Huisvesting Amsterdam) zeide, dat zijn gemeente niet zonder meer nog eens 628 gezinnen zou kunnen opnemen. Er zit te veel aan vast. Spr. vreest, dat er ook een trek zal komen van hen, die op het platteland werden gehuisvest en zou voorts gaarne willen vernemen hoe de spreiding in de andere provincies is De inleider antwoordde, dat de trek is bevorderd door het feit, dat de ge- repatrieeren geen woongemeente was aangewezen. Wanneer de gerepatrieer den eenmaal van huisvesting en meu bilair zijn voorzien wordt de trek prac tisch wel voorkomen. De heer Dol (Bussum) vreesde, dat indien zijn gemeente nog 33 gezinnen moet opnemen bij de 230 die nog als onvoldoend gehuisvest op de lijst staan en de 100, die ondergedoken zijn, Bus sum onbewoonbaar zal worden. De heer Fels zag dat niet zo erg in. Bussum begon immers met het plan Bouma de Victorie! Nogmaals wees spr. er op, hoeveel gezinnen op 1 Juni op straat zouden komen. De heer Schipper (Chef Bureau Huis vesting Rotterdam) achtte de huisves ting der gerepartieerden allereerst de taak der regering en vroeg of er vol doende bouwrijpe grond beschikbaar was en de gemeenten rendabel zouden kunnen bouwen. Bij bestaande wo ningen spreken de eigenaren toch ook nog een woordje mee. De heer Fels repliceerde, dat het de gemeentebesturen zijn, die weten waai de woonruimte is. Vorderingen zullen er ongetwijfeld komen. Wanneer een eigenaar niet tot verhuur bereid blijft, zal spr. niet dralen van zijn bevoegd heid gebruik te maken. De heer Wolfswinkel (Wormerveer) vroeg nadere toelichting op het begrip „opvangcentrum". Dit zijn tehuizen, die door de Rijksdienst worden geëxploi teerd en voorts hotels, pensions, kam pen e.d. Burgemeester, dr. Huygens (Ber gen) wees op de wenselijkheid, dat overleg wordt gepleegd met het Ar beidsbureau. Onder de te huisvesten gerepatrieerden, die economisch niet aan een bepaalde gemeente zijn ge bonden, zijn toch ook nog mensen, die werken kunnen. Voorts informeerde spr. naar de afronding van de 25 pet. extra bouwvolume en de verbouwing en huurwaarde van grote leegstaande villa's. Hierop werd geantwoord: Overleg met het Arbeidsbureau zal zeker plaatsvinden. De afronding van het bouwvolume wordt incidenteel beke ken met afronding naar boven. Bij de Dienst voor M. Z. kunnen voorstellen worden ingediend tot sub sidiering van de verbouw van grote villa's tot woonruimten voor meer dan één gezin. De heer Blok (Bever-wijk) vroeg haar de soort der te huisvesten gezin nen. Bergen geeft voorbeeld. In zijn antwoord bracht de helr Fels hulde aan het voorbeeld van de bur gemeester van Bergen, die er voor zorgde, dat elk in zijn gemeente ver blijvend gerepatrieerd gezin door een andere familie werd geadopteerd. Mensen, die zich nog niet aan Hol landse toestanden kimnen aanpassen worden eerst daarmeae op de hoogte gebracht. Mr. Zeiler (Bergen) wenste gaarne te worden ingelicht of zij, die op 16 November reeds in de opvangcentra vertoefden ook reeds werden meege teld, welke vraag bevestigend werd beantwoord. Wethouder Happée (Haarlem) be toogde, dat in zijn gemeente nog zeer velen in nood verkeren. Men dient dat tegen elkaar af te wegen. Hij vreesde een opschorting van het-woningbeleid tot het vervangend bouwvolume ge schapen is. De inleider zegde een soepele sa- menvverking toe. Aan het slot der ver gadering, deed de voorzitter nog een beroep op de gemeentebesturen om de» z.g, „gemeentelozen" te helpen. Nina Davidnova, een Oekrainse wees, die enkele jaren geleden door bemid deling van de „Caritas Catholica" uit een Duits kamp voor verplaatste per sonen naar Belgie werd overgebracht, waar het thans 13-jarige kind door de echtgenote van een Belgische generaal werd geadopteerd, is een achttal dagen geleden toen zij met haar aangenomen moeder op weg was naar de Brusselse binnenstad, in de drukte verdwenen. De onmiddellijk ingestelde opsporin gen leidden naar de Sowjetrussische ambassade te Brussel, waar men zei, dat het meisje in de ambassade ver bleef. Men verklaarde het meisje, dat klaarblijkelijk verdwaald was, huilend op straat te hebben aangetroffen en omdat zij een Russische naam had werd zij naar de ambassade overge bracht. De besturen van de „Caritas Catho lica" en van het Belgische Rode Kruis hebben zich naar de ambassade bege ven om te trachten het meisje vrij te krijgen. Men zei, dat het kind aan val lende ziekte lijdt en voortdurend on der medische behandeling moet blij ven. Van de zijde der Sowjetrussische ambassade staat men echter op het De zaak-Bertha Heriogh Beriha wil niet naar Hollanc De raadsman van de partij-Aminah heeft formeel appèl aangetekend tegen het vonnis van het Singaporese hof. Indien het hof dit beroep afwijst zul len moeder en kind naar verwachting Maandag per vliegtuig naar Nederland vertrekken. Bertha zei gisteren tegen haar moe der, dat zij niet graag naar Holland ging, maar dat zij haar vader en broers en zusjes wilde zien. Zij wou proberen hen allen naar Malakka te laten komen om in Kelantan op een copra-onderneming te gaan wonen. De moslems in Singapore willen pro testeren tegen Bertha's verblijf in het klooster. Zij zijn van plan een massa vergadering in de moskee te Singapore te houden. Het ligt in de bedoeling der rege ring bij wijze van noodvoorziening verlies van Nederlanderschap ook voor oud-Spanjestrijders in ruime mate ongedaan te maken. Het daartoe strekkende wetsontwerp heeft het de partement van Jusitie reeds verlaten. Van de oud-Spanjestrijders zijn er reeds 86 genaturaliseerd. Meer dan honderd zullen vermoedelijk onder de algemene regeling vallen. GENERAAL DE LATTRE NAAR AMSTERDAM? Generaal De Lattre de Tassigny, de pas benoemde Franse Hoge Commis saris in Indo-China. is Donderdag avond van Parijs naar Londen gevlo gen voor besprekingen over de defen sie van de Westerse Unie. Verwacht wordt, dat hij heden uit Londen naar Amsterdam vertrekt. Terwijl minister Teulings Donderdag in de Tweede Kamer de verhoging van de topsalarissen voor hoge ambte naren tevergeefs verdedigde, zat mi nister mr. dr. J. in 't Veld, wiens be groting voor Volkshuisvesting en We deropbouw Iaat in de middag pas aan de orde kwam, in de rijen zijner P. v. d. A.-genoten de debatten te volgen. Toen, nadat de Kamer het minister Teulings heel wat minder moeilijk ge maakt had met de begrotingen van het Staatsdrukkerij- en Uitgeverijbedrijf voor 1951, van het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds en van het Provin ciefonds, die zonder hoofdelijke stem ming na weinig of geen discussie de hamer van de voorzitter passeerden, kreeg de voorzitter der KVP, de heer W. J. Andriessen. als eerste spreker het woord over de vele woningproble men, welke actueel zijn. Spr. achtte de woningbouw bevredigend wat het aantal betreft, doch bleek over het woningpeil niet zo tevreden te zijn. De minister denkt in 1951 50.000 wonin gen te bouwen, maar dringt de mate riaalpositie niet tot een zekere reserve? Het ware z.i. gewenst over het bouw volume intensiever overleg te plegen met de daarvoor in aanmerking ko mende organisaties. Systeembouw vond hij het aangewezen mfddel om de productie tot een redelijk peil op te voeren. De heer Ten Hagen (PvdA) zei- de, dat het beleid van de minister van een zekere gedurfdheid getuigt. Hij informeerde naar de toeneming van het aantal geschoolde arbeiders en de bijdragen voor woningwetbouw wilde hij meer ingesteld zien op di recte rentabiliteit. Hij bepleitte diffe rentiatie in de soorten woningen en voorts wilde hij een woningstatistiek, omdat men thans z.i. vrijwel op het gevoel werkt. Spr. was bevreesd, dat het aantal arbeiderswoningen zal te ruglopen en dal er te veel midden standswoningen zullen komen. Ten slotte vroeg de heer Ten Hagen of het al vast staat, dat de Huurwet 1 Janua ri a.s. in werking treedt. De heer Van der Feltz (CH) meende, dat de bouwkosten niet verder gedrukt kunnen worden door rationalisatie. Een sluitende exploitatie is naar zijn oordeel niet te bereiken. De minister wil geen hogere premie, men zal dus tot een hogere huur moeten komen. Komt er geen aanpassing van de huur dan zal het woningpeil dalen. In de avondvergadering pleitte de heer A1 g e r a (AR) voor grotere vervanging van krotwoningen. Met 's ministers beleid ten aanzien van de huisvesting van gerepatrieerden kon hij zich moeilijk verenigen. Wat denkt de minister van gemeentebesturen, die geen gebruik maken van zijn aanbie ding en gerepatrieerden niet laten voorgaan? De vrije bouw moet z.i. zo weinig mogelijk worden tegengegaan. Het beste ware de vrije sector geheel vrij te laten. De heer Van Vliet (KVP) herin nerde er aan, dat hij bij de behande ling der huurwet getracht heeft de huurverhoging bepaald te krijgen op 20 pet. en hij vroeg of de minister kan erkennen dat de sterke stijging der materiaalprijzen en de loonsverhoging een verhoging van 20 pet. rechtvaar digen. Wanneer de regering niet wil komen tot een verder gaande verho ging dan overwege zij verlaging der fiscale lasten of financiële steun. De bouw in Den Helder De heer Ritmeester (WD) op merkend, dat hü de voornemens van de minister niet begrijpt. becijferde, dat er de eerste drie jaren 60.000 wo ningen per jaar gebouwd zullen wor den. Dit is niet zo eenvoudig omdat de arbeidsproductiviteit te wensen overlaat. De montagebouw bewonder de hy niet. Spr. had bezwaren tegen de premieregeling 1950 en hy vroeg de kwestie van de bouw in Den Helder nader te willen bezien Ook in andere garnizoenssteden heeft men moeilijk heden. De heer Gortzak (CPN) betoog de, dat de achterstand in de woning voorraad is toegenomen. De huurver hoging moet z.i. niet ingaan voor er een compensatie is gevonden voor hen, 'die geen baat hebben van de belas tingverlaging. De heer Beernink (CH) bepleit te wedertoepassing der landarbeiders- wet om te komen tot vergroting van het aantal landarbeiderswoningen. De minister antwoordt Minister In 't Veld zeide ten aan zien van de overspanning van de wo ningmarkt. dat het het departement een beetje uit de hand is gelopen door allerlei omstandigheden Veel belang rijker dan het aantal woningen, dat in uitvoering is, is het aantal, dat gereed komt. Daarover heeft men niet te kla gen. In October kwamen er bijna 5000 gereed, tot November zijn dit jaar reeds 39.000 nieuwe woningen tot stand gekomen. Gaat het zo door, dan zal men over 1950 niet ver af blijven van 50.000. In zijn aan de Kamer voorge legde program was spr. uitgegaan van 40.000 woningen. Getracht wordt het evenwicht te herstellen tussen het werk, dat aan de markt wordt ge bracht en de beschikbare arbeiders en materialen. Wil men komen tot 55.000 woningen per jaar dan is het noodza kelijk, dat in dit aantal ten minste 10 a 15.000 montagewoningen worden be grepen. Het leek spr. niet gewenst de vrije sector geheel vrij te laten, doch hij zal wel soepel optreden. De minis ter zeide, dat het hem niet verstandig lijkt de landarbeiderswet op de helling te zetten. Spr. verklaarde zich bereid medewerking te verlenen aan vergro ting van het volume voor kerkenbouw. Zeeland heeft z.i. geen reden zicb te beklagen. Er is daar meer gebouwd dan er verwoest is. Men is geneigd te beweren, dat het Westen wordt be voorrecht, maar wat de woningbouw betreft is het juist andersom: Zuid- Holland, Noord-Holland en Utrecht zyn achtergebleven by de andere pro vincies. Tegen half twaalf brak de mihister zijn rede af. De vergadering werd daarop verdaagd tot Vrijdagmorgen één standpunt dat Nina Davidnova Sow jetrussische onderdane is en dus in Rusland behandeld moet worden. De Belgische veiligheidsdienst, die meent hier met een geval van kidnap ping te doen te hebben, houdt intussen met van radiotelefoon voorziene auto'» de wacht in de omgeving van de Sow- jetambassade, terwijl ook de Belgische havens en vliegvelden onder ver scherpte bewaking staan, Door het Belgische ministerie van Bui enlandsa Zaken zijn stappen gedaan om het meisje vrij te krijgen. Volgens oude traditie wordt ieder jaar in Zweden als het Kerstfeest nadert de „Lucia" dag gevierd. Dan komt de „Kaarsen Koningin", die een kroon met brandende kaar' sen draagt, gevolgd door haar „hof dames" de slapende huisgenoten, met gezang wekken. Daarna wor den koffie en versnaperingen aan geboden. De heer des huizes wordt door „Lucia" en haar „gevolg" op aangename wijze verrast. Leiders van een delegatie van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking zijn per vliegtuig uit Londen naar New York vertrokken om met de Amerikaanse autoriteiten besprekingen te voeren over de toe wijzing van grondstoffen aan Europa. Alblasserdijk, Houston—Londen, pass. 6-lt Flores Algenib, R'dam—Buenos Aires, 6-12 van Rijlcife naar Paranagua - Alkaid, R'dam— Porto Alegre, 6-12 van Las Palmas naar Recife Alnati, R'dam—Buenos Aires, 6-12 bij Tene- riffe Amstelkerk, A'dam—W.-A£rika, 5-12 van Dakar naar Freetown - Amstelland, A'dam— Buenos Aires, pass. 6-12 Fernarido Noronba Amstelstad, Makassar—A'dam, 6-12 te Suez Axeldijk, 6-12 te Baltimore Barendrecht t), A'dam—Curagao, pass. 6-12 Azoren Ben- nekom, A'dam—Chili, pass. 5-12 Beachybead Bloemfontein, Kaapstad—Southampton, pass. 6-12 Kaap Verde Blommersdijk, New York R'dam, 7-12 van Antwerpen Clavella (t), Abadan—Piraeus, pass. 6-12 Masirah Eiland Cynenia (rep.), Surabaja—Marseille, 5-12 te Aden - Calte.v Pemis (t), R'dam-Ras Tanura, pass. 6-12 Ouessant Caltex The Hague (t), R'dam-Ras Tanura, 6-12 van Suez Caltex Utrecht (t), Ras Tanura—R'dam, pass. 6-12 Gi braltar Dalerdijk, Vancouver—R'dam, 6-12 te Los Angeles - Drente, 3-12 van San Fran- cisco te Portland Or Duivendijk, Vancouver R'dam, 6-12 van Cristobal Edara, 5-12 te Philadelphia Esso Amsterdam (t), Aruba— Pernis, pass. 6-12 Mona Passage Groote Beer, A'dam—Nieuw-Guinea, pass. 6-12 Ma kassar Grootekerk, 5-12 van Durban te East Londen Garoet, 7-12 van Djakarta te R'dam - Hector, A'dam-Levant, 6-12 te Sa- loniki Indrapoera, Djakarta—R'dam, pass, 6-12 Gibraltar, 10-12 12 uur te R'dam ver wacht - Jagersfontein, Beira—A'dam, pass. 6-12 Kaap Guardafui Kertosono, R'dam—Makas sar, pass. 6-12 Messina - Kota Agoeng, Dja karta—R'dam, 6-12 te. Belawan ten rede Kot» Baroe, 6-12 van Singapore naar Makassar - Laurenskerk, R'dam-Basrah, 7-12 te Aden - Lemstcrkerk, Basrah-A'dam, pass. 6-12 Oues sant - Loenerkerk, 6-12 van Basrah te Khor- ramshar - Lutterkerk, A'dam-Basrah, 6-12 van Marseille naar Genua Lawak, 4-12 van Calcutta te Vancouver - Leerdam, 6-12 van New York naar R'dam - Mirza (t), Fre- mantle—Miri, pass. 6-12 Billiton - Murena (t), Mena al Ahmadi-Liverpool, 6-12 bij Kaap Bougaroni - Overijsel, R'dam-Brisbane, pass. 6-12 Kaap de Gata naar Marseille Prins Johan Willem Friso, 5-12 van Montreal naar Antwerpen - Papendrecht (t), R'dam-Abadan, 6-12 te Port Said - Phrontis, Indoncsie- A'dain, 5-12 van Belawan - Prins Maurits, 6-12 van R'dam naar Valencia - Rempnng, A'dam—Indonesië, 6-12 van Djakarta naar Sel marang - Ridderkerk, A'dam-Oost-Afrika, pass. 6-12 Kaap St Vincent - Riouw, Halifax -Surabaja, 6-12 te Port Said - Roepat, A'dain —Indonesië, pass. 6-12 Suez Rossum, 6-12 van Setubal naar Vlaardingen Rotula (t), 6-12 van Le Havre te R'dam - Slamat, S-18 van Calcutta naar Rangoon - Stad Breda, 6-12 van CuraSao te Los Angeles - Stad Haarlem, 6-12 van Ancona naar Sfax Stad Maastricht, R'dam-Savona, 6-12 te Gibraltar -Stad Schiedam, Vlaardingen-Savona, pass. 6-12 Ouessant - Sarangan, Makassar-R'dam. 6-12 van Suez - Straat Soenda, Japan-Rio de Janeiro, 2-12 te Buenos Aires Talisse Tjikampek, 4-12 van Yokohama naar Buenos' Aires -Tabian, Surabaja-A'dam, pass. 6-12 Guardafui - Tabinta, Djakarta-A'dam, pass. 6-12 Gibraltar - Tegelberg, 6-12 van Singa- pore naar Mauritius - Veendam, 7-12 13 uur te Iloek van Holland verwacht - Weltevreden, R dam—Indonesië. 7-12 van Colombo - Win- sum, R'dam—Huelva, pass. 6-12 Burlings. HUNTER de vee Mijveeti Export - Virginie goede kwaliteit

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 5