Program voor verdediging van vrije wereld Rust aan het Koreaanse front Huurverhoging blijft 15 pCt. r Nederland wil Nw-Guinea houden Zes personen te Beilen verdronken VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Moeder wierp vier kinderen uit raam Twee doden, twee zwaar gewonden Abe Lenstra niet naar Parijs Zaterdag 9 Dec. 1950 75e Jaargang No. 10973 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Truman en Attlee werden het eens over: Amerika en Engeland bereid tot onderhandelingen in Korea Jonge boeren terug uit Amerika Versterking Atlantische gemeenschap Schuhmacher verwerpt plan voor Duitse bijdrage Chinezen versterken hun strijdmacht in 't Westen Truman vraagt 6 milliard Britse officieren beletten massamoord Weerbericht Het Indonesische voorstel afgewezen Conferentie raakt in impasse Schaarste aan materiaal en stijgende bouwkosten bemoeilijken de volkshuisvesting Geen voorrang meer aan verwoeste gebieden KOAI Re.UteJk Leven op andere planeten Nina Davidosa werd niet ontvoerd INDISCH VOORSTEL VOOR „STAAKT HET VUREN"? Westen gaat accoord met conferentie „Grote Vier" Auto schoot door brug leuning kanaal in BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BÏJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 4.50, per maand 1.50 bij vooruitbetaling, plus incassokosten TRUMAN EN ATTLEE HEBBEN ALS RESULTAAT VAN HUN BESPRE KINGEN EEN PROGRAM VAN TIEN PUNTEN SAMENGESTELD VOOR DE VERDEDIGING VAN DE VRIJE WERELD IN EUROPA EN IN A55IE TEGEN EEN COMMUNISTISCHE AANVAL. HET PROGRAM VERMELDT GEMEENSCHAPPELIJKE DOELSTELLINGEN VAN DE BUITENLANDSE POLITIEK OM DE VREDE TE BEWAREN, DE KRACHT VAN DE VRIJE WERELD TE VERGROTEN, DE OORZAKEN VAN VREES, GEBREK EN ON TEVREDENHEID UIT TE SCHAKELEN EN DE DEMOCRATISCHE LEVENS WIJZE TE BEVORDEREN. Er zal, aldus het programma, niet worden toegegeven aan aggressie, waar ook ter wereld. Wel zijn Engeland en de Ver. Staten bereid om te trachten een eind te maken aan de vijandelijkheden in Korea door middel van onderhande lingen. Beide landen zijn het volledig eens over de behoefte aan onmiddellijke actie van alle landen van het Noordatlantisch Pact om hun pogingen tot het opbouwen van hun defensie te intensiveren en de Atlantische gemeenschap te versterken. De militaire capaciteit van de Ver. Staten en Engeland zal zo snel mogelijk moeten worden vergroot en de wapenproductie uitgebreid om alle vrije landen, die thans verenigd zijn in een gemeenschappelijke defensie, te helpen. Ten aanzien van de atoombom heeft Truman Attlee verzekerd, dat hij hem op de hoogte zal houden van een eventueel gebruik van de bom. Truman verklaarde te hopen, dat de toestand in de wereld geen aanleiding zou geven tot het gebruik van dat wapen. £)E Verenigde Staten en Engeland blij ven van mening verschillen over de kwestie van het toelaten van de re gering van Peking tot de V.N.. Enge land is voorstander van toelating, doch Amerika blijft zich hiertegen verzet ten. „De geschillen moeten echter geen belemmering vormen voor onze ver enigde poging ter ondersteuning van pilHlllllllHIlHIllIHHI Een radeloze dertigjarige Indonesi sche vrouw wierp Vrijdagavond haar vier jonge kinderen uit het raam van de tweede verdieping van een woning in de Gerard Doustraat te Amsterdam, omdat zij meende dat een brand op de eerste verdieping van het perceel, het vluchten via de trap reeds onmogelijk had gemaakt. De vlammen sloegen op één hoog naar buiten toen de angstige moeder haar baby, een meisje van drie maan den, naar beneden wierp, waar in al lerijl toegeschoten buren het wichtje in hun handen opvingen. Het volgend kind. een twee-jarig meisje, werd op dezelfde wijze gered. Toen waren an dere buren met een dekzeil naderbij gesneld, waarin achter elkaar een vier en een zesjai'ige jongen en tenslotte de moeder zelf veilig belandden. De brand, die op zichzelf geen ern stig karakter had, werd met twee stra len in zeer korte tijd geblust. Autobotsing door misi Een ernstig ongeval op dc Rijksweg Ede—Arnhem ter hoogte van hotel „De Ginkel" kostte Vrijdagavond om half elf twee personen het leven. Twee anderen werden zwaar gewond. In een mistbank geraakte dr. A. G. Vis uit Ede met zijn luxe-auto in de rechter wegberm. De bestuurder van een achter hem rijdende vrachtauto stopte om hulp te verlenen, doch even later reed een luxe auto met een da verende slag tegen de achterzijde van deze vrachtauto. Van de vier inzitten den van de luxe wagen werd de naast de bestuurder zittende persoon op slag gedood. De bestuurder zelf overleed enige ogenblikken later. Een dame brak beide benen, een derde heer werd aan het hoofd gewond. Dr. Kurt Schumacher, de Westduits* sociaaldemocratische leider, is van op vatting, dat de voorstellen van de plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken van het Atlan tisch Pact t. a. v. een Duits aandeel in de defensie onaanvaardbaar zijn. Volgens Schumacher waren zij on verenigbaar met de gedachte van gelij ke behandeling, die de sociaal-demo- eratische partij als eerste voorwaarde heeft gesteld voor een Duitse bijdrage tot de Westerse verdediging. onze gemeenschappelijke doelstellin gen", aldus het communiqué. Beide staatslieden werden het er over eens. dat de kwestie-Formosa met vreed zame middelen moet worden geregeld en dat internationale maatregelen ge troffen moeten worden, die een bil lijke verdeling van de voornaamste grondstoffen voor de defensie en de essentiële behoeften der burgers ver zekeren. De Koreaanse kwestie MET. betrekking tot Korea wordt in het communiqué verder gezegd, dat de V.N. de missie aan de strijdkrachten niet hebben gewijzigd en dat de strijd krachten van beide landen voort zul len gaan zich te kwijten van haar ver antwoordelijkheden. „Indien de Chine zen van hun kant bewijzen tonen dat zij de Koreaanse kwestie op de grond slag van een vrij en onafhankelijk Ko rea vreedzaam willen oplossen, hebben wij goede hoop, dat men de zaak van de vrede kan hooghouden". „Indien zij dit niet doen, is het de taak van de volkeren der wereld door middel van de V.N. te beslissen hoe de beginselen van het Handvest het best kunnen worden verdedigd. Wat ons betreft wij verklaren bij voorbaat, dat wij vast besloten zijn deze te verdedigen", al dus Truman en Attlee. Naar Lake Success en Canada y/RIJDAGAVOND is premier Attlee te Lake Success aangekomen, waar hij besprekingen voerde met vooraan staande functionarissen van de V.N. Heden vloog hij naar Ottawa voor een onderhoud met de Canadese premier. Aan het Koreaanse front heerste Vrijdag een toestand van onbehaaglijke rust. In het ten Zuiden van Pjongjang gelegen niemandsland tussen de nieuwe ge allieerde stellingen en de voorhoede der Chinese comm*uiisten hebben weder zijdse patrouilles, die pogen, de kracht van de tegenstander te peilen, contact met elkaar. De Chinezen zijn Intussen Voortgegaan met de verslefking' van hun "volge opgelopen. l5at maakt de wo- strijdmacht, die tegen de Westelijke flank van de Amerikaanse linie ten Zuiden van Pjongjang wordt gericht. Voortdurend trekken versterkingen over de mon ding van de Taedong. Voor voortzetting van het militaire hulpprogram Verwacht wordt dat president Tru man in Januari het Congres zal ver zoeken voor de voortzetting van het hulpprogramma voor de defensie 6 mil- lioen dollar uit te trekken. In het eerste jaar van dit program hebben de Ver. Staten 1,3 milliard voor dit doel uitgegeven. Voor het lopende belastingjaar was aanvankelijk 1.222.500.000 uitgetrokken, doch later werd dit bedrag met 4% milliard ver hoogd. Op het centrale front in Korea zijn de verbonden troepen teruggetrokken op nieuwe stellingen. Zuidkoreaanse troepen, die zich vlak ten Noorden van de 38ste breedtegraad bevinden, stui ten op een steeds hardnekkiger wor dende tegenstand van Noordelijke communistische guerrillastrijders, die ter sterkte van ongeveer 2000 man opereren in het gebied van Jontsjon. 65 km ten Noordoosten van Seoel. De mogelijkheid bestaat, dat deze groep contact krijgt met de hoofdmacht. Indien deze steeds verder blijft trek ken, zal het achtste Amerikaanse leger gedwongen worden, terug te vallen op de 38ste breedtegraad. Nog steeds pogen vijftienduizend man verbonden troepen van Kotori uit de zee te bereiken, vandaar zij scheep zullen gaan naar Zuidelijker streken. Britse officieren hebben de executie weten te voorkomen van een en twintig Koreaanse burgers. De gevangenen werden er van verdacht, communist te zijn, weshalve de Zuidkoreaanse politie korte metten met hen wilde maken. Door tussenkomst van de Britten wer den zij en nog een tachtigtal andere gevangenen op vrije voeten gesteld. De moord kon slechts worden voorkomen, door de commissaris van politie, die de Nederland heeft zich uitgesproken voor het Zweedse plan voor een be perkte protectie van de Heilige Plaatsen In Jeruzalem door de Verenigde Naties. Verwachting, geldig tot Zaterdag avond: Droog weer met over het algemeen weinig bewolking en weinig wind. In de ochtend lichte en in het Zuidoosten van het land plaatselijk matige vorst. Op ver schillende plaatsen nevel of mist. In de middag temperaturen om het vriespunt. Zondag: Zon op 8.36, onder 16.29 Maan op 10.33, onder 16.56. Maandag: Zon op 8.38, onder 16.28 Maan op 11.25, onder 18.24. executie had gelast, met de kogel te dreigen. Nederlands detachement naar het Noorden. De Amerikaanse instructie-leiding is vol lof over de trainingsprestaties en de discipline van het Nederlandse de tachement. In verband met de militai re situatie op Korea is het detachement eerder dan verwacht werd in Noordelijke richting verplaatst. Het Indonesisch voorstel betreffende de kwestie Nieuw Guinea is Vrijdag middag door de Nederlandse delegatie verworpen, aldus vernemen wij in krin gen der beide delegaties. bracht, zal zij zelfstandig over haar toekomstig staatkundig lot moeten kunnen beslissen. De Nederlandse regering is echter bereid Indonesische medewerking m de ontwikkeling van het gebied te aan vaarden. De Indonesische delegatie heeft thans tot Maandag de dag van de eerst volgende bijeenkomst de gelegen heid om het antwoord te bespreken en eventueel contact met haar regering in Diakarta op te nemen. Aan Indonesische zijde verklaarde men naar aanleiding van het Neder landse antwoord: „Er schijnt geen ge meenschappelijke basis voor discussie aanwezig te zijn". Nederland heeft het antwoord op het Indonesische voorstel 's middag» schrif telijk overhandigd. Hieruit is duidelijk geworden, dat Nederland niet bereid is de souvereiniteit aan Indonesië over te dragen. In de motivering werd ge wezen op dc zorgwekkende internatio nale situatie. Voorts werd gezegd, lat Nederland zich verantwoordelijk voelt voor het tot ontwikkeling brengen van West-Nieuw-Guinea en zijn autochtone bevolking. Wanneer deze bevolking- voldoende tot ontwikkeling zal zijn ge- Binnenkort zullen alle snelheids- en groottebeperkingen voor de Duitse scheepsbouw worden opgeheven. pï vaak glimlachende en in elk geval vriendelijke minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. dr. In 't Veld, zeide Vrijdagmiddag tijdens de ver dediging van zijn begroting voor 1951 in de Tweede Kamer, dat hij baron Van der Eeltz zeer erkentelijk was voor diens uitlating over „de persoonlijke charme van de minister", maar dat de achtergrond daarvan hem toch niet beviel. Hij rook daarin als het ware een verwijt, dat hij elegant en luchtig over de zaken zou heenlopen. Een dergelijk verwijt, zo vond hij, had hij niet verdiend, daar hij met beide benen stevig op de grond staat. Dat hij daarmede niet te veel beweerde, toonde hij ook weer deze middag aan door het woningprobleem, waarmede ons land nog altijd te worstelen heeft, niet rooskleuriger voor te stellen dan het in werkelijkheid is. Dc toekomst zag hij zelfs vrij somber in en hij was zich bewust, dat van de regering, van de gemeenten, van woningbouw verenigingen en van particulieren het uiterste gevergd zal worden om het tempo waarin thans gebouwd wordt, vol te houden. zen toelaten en moet streven naai' een sluitende begroting. „We zitten dus in de klem en dit maakt het beeld vrij somber", gaf de bewindsman onom wonden toe. „We mogen evenwel niet bij de pakken gaan neerzitten. Thans komt het erop aan. te-laten zien. wat wij kunnen". Dat wag mannentaal. Zoals hij ook een manhaftige houding aannam te genover de architecten. Wij betwijfe len echter, of dit door hen gewaar deerd zal worden. Het is bekend, dat de architecten de eenvormigheid schu wen. Zij willen gaarne wat variatie in de bouw aanbrengen, hier en daar een verfraaiing of een verbetering in voeren. De minister staat nuchter op het standpunt, dat stijging van de bouwkosten voorkomen moet worden en dat daarom gestreefd dient te wor den naar de meest rationele bouw, naar normalisatie en standaardisatie. De Rijksbijdrage achtte hij voldoen de. Voor woningwetbiidragen is een nieuwe regeling in de maak, die de regeling van de verminderde bijdrage zal vervangen. De bijdragen zullen iets lager worden dan de normale. Misschien zal ook in de premierege ling voor de particuliere bouw een sterkere differentiatie worden aange bracht. Mr. In 't Veld dacht er niet aan deze premie te verhogen. Met de krotopruiming wil hij voor zichtig te werk gaan. De handhaving van een woningbouw van 55.000 per jaar. waar naar toe gewerkt wordt, is al een zeer moeilijke taak. (Zie vervolg pag. 7) jftïV"- Er is een schaarste aan materiaal {fj/slaan en de prijzen zijn dientenge- ningbouw aanmerkelijk duurder en zou in de toekomst wel eens tot ver traging van het tempo kunnen leiden. Reden voor ongerustheid is er ech ter nog niet. Een lichtpunt is, dat het woningtekort teruggelopen is van 10,8 pet. op 31 Mei 1947 tot 10,3 pet. op 31 Mei 1950. De bouwkosten worden steeds hoger. Eigenlijk zou dit tot ge volg moeten hebben een verdere ver hoging van de huren of een verhoging van de Rijksbijdrage. De minister achtte echter beide uitgesloten. De re gering kan namelijk geen sterkere spanning tussen de lonen en de prij- Ap een schilderijenveiling te Parijs werd Donderdag een zelfportret van Rembrandt voor twaalf en een half mil- lioen francs aan een niet met name ge noemde Amerikaan verkocht. Een an der zelfportret van Nederlands grootste schilder ging voor tien millioen francs naar een Franse koper. O En om de politie van Oklahoma op de kast te jagen stuurde de 23-jarige, wegens auto diefstal en oplichting gezochte Harry Arnold uit Chicago, een portret(foto) van zichzelf aan de rechercheurs die hem niet vinden konden. Nee dan kreeg de heer J. Wisman uit Oranje woud een heel wat prettiger postpak ketje. Omdat hij met z'n 42 jaren de oudste Nederlander is. die in 1950 het middenstandsexamen aflegde, kroeg hij op 5 December van minister Van den Brink een encyclopeadie vergezeld van een waarderende ministeriële brief. O In Rusland zorgt moeder aarde zélf voor de verrassingen: Tengevolge van de uitbarsting van eén onderzeese vul kaan is in de Kaspische Zee opnieuw een eilandje, ditmaal van 800 m lang. 90 m breed en 2 m hoog, uit de golven omhoog g rezen. Engeland werd daarentegen uit het luchtruim met sur- prises bedacht: Voor de negende maal Ji^og meer defensie: Het Amerikaanse leger heeft 500 Patton'-tanks in ge wijzigde uitvoering besteld. En presi dent Gottwald van Tsjechoslowakije heeft enige wijzigingen in de uniform van het Tsjechoslowaakse lfeger bevo een brok van 27 cm in het vierkant, dat voor de voeten van een schooljongen terecht kwam. Omdat de Denen vre zen ook wel eens onverwachts een en ander op hun dak te krijgen, gaan ze voor tien millioen kronen 5000 schuil kelders bouwen. De mensen niet de intelligentste vorm van leven? Hoe bestaat 't! toenadering van het leger tot zijn glo rieus voorbeeld, het Sowjetleger". Aan lieden, die dit voorbeeld nu niet zó glorieus konden vinden hebben de rechtbanken in de Russische zone van Duitsland het laatste half jaar een totaal van 45.055 jaar gevangenisstraf uitgedeeld. O Teneinde te voorkomen, dat hun te zijner tijd ook een portie daarvan toegemeten zou worden zijn in November 59 leden van de Oostduitse Volkspolitie naar West Berlijn gevlucht. J Is het een wonder vrienden, dat de C.L.M. in het komende jaar ongeveer londerd vluchten met emigranten, die lit dwaze Europa gaan verlaten, zal maken? En als die landverhuizers dan uit het vliegtuig stappen kunnen ze meteen met de trein verder, want de machinisten en het treinpersoneel van de Australische staat Victoria hebben besloten hun staking, die 53 dagen heeft geduurd, tw beëindigen. Dr. Harold Urey, een vooraanstaand Amerikaanse atoomgeleerde, heeft op de universiteit van Miami verklaard, dat zijn studies weinig ruimte voor twijfel over laten aan het bestaan van leven op andere planeten. Dr. Urey zei te betwijfelen, of het menselijk ras de intelligentste vorm van leven ver tegenwoordigt. Met het s.s. „Veendam" zijn 48 jonge boeren, tuinders en landar beiders, die gedurende acht maan den in Amerika verbleven om be kend te raken met de Amerikaanse landbouwmethodenin ons land teruggekeerd. Naar de glunderè gezichten te oordelen hebben zij een goede reis gehad. Naar wij vernemen zal Abe Lenstra de reis van het Nederlands elftal naar Parijs niet meemaken. Hjj is nog niet voldoende hersteld van de hl de ont moeting tegen Haelsingborg opgelopen verwonding, althans niet voor een zo zware strijd als onze ploeg in het sta dion van Colombes te wachten staat. Men heeft alles gedaan wat mogelijk was om de Friese crack weer fit te krijgen en bondstrainer v. d. Leek Is tweemaal naar Heerenveen gereisd, maar het mocht niet baten. Piet Groene veld, de linksbuiten van Haarlem, is nu aangewezen om als reserve mee naar Parijs te gaan. Pas in de Franse hoofdstad zal de ver vanger van Lenstra worden aange wezen. Van bevoegde zijde wordt thans be vestigd dat als gevolg van geheel toe vallige omstandigheden het 13-jarige Oekrainse meisje Nina Davidosa, een achttal dagen geleden door voorbij gangers, die haar huilend in de straat hadden aangetroffen, naar de Sowjet- russische ambassade werd gebracht. Men verklaart, dat het hier geen geval van. kidnapping betreft. Het meisje be vindt zich op de Russische ambassade en dit stelt een juridisch probleem, dat de Belgische autoriteiten thans be studeren. De delegatie van India te Lake Success legt thans in overleg met andere Aziatische landen de laatste hand aan een voorstel, waarbij de V.N. wordt verzocht, terstond bevel te geven tot het staken van het vuren in Korea. Dit zou heden worden ingediend. De vertegenwoordigers van Enge- land, Frankrijk en de Verenigde Sta ten, die te Parijs beraadslagen over een antwoord op het Russische voor stel inzake een conferentie van de „Grote Vier" over Duitsland, zullen waarschijnlijk accoord gaan met een dergelijke conferentie. Vrijdagavond omstreeks acht uur is bij Beilen een personenauto met zes timmerlieden, die van de Noordoost polder op weg waren naar woningen in Emmercompascuura en Burgeroos- terveld, door een leuning' van de brug over het Linthorst Homankanaal gere den. Daar niemand bet ongeluk zag gebeuren, kon eerst anderhalf uur la ter de wagen boven water gehaald worden. De zes inzittenden bleken verdronken. Vermoedelijk is de gladheid van de weg de ze» inzittenden van de aerto noodlottig geworden. Juist ten zuiden van Beilen ligt in de weg Meppel— Assen de brug over het Linthorst Ho mankanaal. Deze brug ligt niet in het verlengde van de wegas, maar „scheef" in de weg. De auto is waarschijnlijk door de gladheid van de weg door de linker brugleuning geschoten en in het kanaal gereden. Niemand heeft het ongeluk zien gebeuren, doch om- wollenden hoorden een hevige klap en snelden toe. Zij moesten echter eerst dc auto zoeken, waarvoor het gedeelte an het kanaal bij de brug afgedregd werd. Toen de auto was gevonden, ia nog getracht de inzittenden te bevrij den, doch deze pogingen faalden An derhalf uur later kon de auto gelicht worden. Toen de wagen boven water was gebracht, troffen de redders de stoffelijke overschotten van zes per sonen aan. Vier hunner waren gehuwd.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1