Huurverhoging blijft 15 pet Szabados-Reshevsky werd toch remise Bruiloft I I I I I I I I PREFECT ANGLIA Onze zorgen rond Flora's kinderen Een sneeuwpak en een hansop Kruiswoordpuzzelaars aan de slag! De Mohammedanen op Malakka houden protest meetings Soldaten varen thuis I I Kees Broekman maakte snelle Sport III t kort - 362 automobilisten in de Rally van Monte Carlo Binnenkort Chinese aan val in Indo-China? Uit de neus van een vliegtuig gered Dodelijke aanrijding bij Hensbroek Eerste vrouw in Malakka terechtgesteld KERKELIJK NIEUWS Advent ZATERDAG 9 DECEMBER 1950 tussen Van Scheltinga-Golombek (En parttj uit de 17e ronde van het Amsterdamse schnaktournooi tussen Seabados (Italië) en Reshevsky (Ver. Staten), die Donderdag voor de derde maal was afgebroken na 105 zetten, is zonder verder te spelen remise ge geven. De afgebroken party uit de acht tiende ronde tussen de IJslander Gud- mundsson en de Italiaan Szabados is door laatstgenoemde opgegeven. De afgebroken party uit de 18de ronde OP HET MATJE J.JET was allemaal begonnen met een huwelijk. Precies andersom als in de boeken van wijlen Courths Mahler. waar de graaf altijd op bladzij 347 stralend opblikt tot zijn schuchtere bruid, over wier oranjebebloesemd hoofd de perelende klanken van Wag- ners Lohengrin wentelen. Zo staat het altijd omstreeks bladzij 347 ge hoeft er mij niet op aan te kijken. Courths Mahler terzijde: in het ge val van Pieternella Gaasblok was het drama dan met een huwelijk begon nen. Hetgeen overigens meer naar de werkelijkheid des barren levens is. Hendrik Blauwsteert, de caféhouder, die vandaag de getuigerol vervulde, deed een omstandig en duidelijk ver haal in de sfeer der oorlogscorrespon denten. De zus van Pieternella was die dag getrouwd met Willem Peerde- wei en d'r was, nadat de bruidsstoet ten stadhuize het boekje met de twaalf bemoedigende lijntjes had afgehaald, een stevige borrel gedronken vanwege de vreugd en tot heil van 't paar. En omdat de families tóch zo gezel lig bijmekaar zaten, had Pieternella die het bier best maar de borrel beter vond een oude bloedvete ter sprake gebracht, stammend uit de tijd toen haar moeder uit bakeren was geweest bij de achterneef van Willem Peerde- wei. „Jullie hebbe me moeder minder brood gegeve dan je hier an borrels opzuipt" had ze gezegd en toen Was het allemaal Korea-met-Chinezen ge worden. Menheer de prezedent, in notaim lagen d'r vier vrouwen over mekaar te kriele as.... as.... as varkens, zei de caféhouder. Heeft Pieternella bosjes haar ge trokken uit het hoofd van mevrouw Peerdewei? Bosjes? Menheer ze plukte dat mens of 't een gans was. En maar spoege èn maar slaan èn maar schreeu- we. 't Was kepleet de slag bij Water- loo. Pieternella, die een teder hoofddoek je droeg met allemaal rozen en serin gen, schoof het op aggressie en inter vent ie en provocatie van de wederpar- tijders. Mijntje van Giel had 'r ouwe zuursmoel genoemd en Teuntje van Kris van Sieme had 'r een lelle bel geheten, waarna de ouwe mevrouw Peerdewei de zaak over de 38ste breedtegraad had gejaagd, zeggende dat Pietertje net zo vergiftig krank jorum was als d'r ouwe jenevervaer en d'r ontaard-vervuilde moeder. Ik la me ouwelui niet in de goot schoppe door die griebus, zei het meis je met de tedere hoofddoek en de rech ter paste op die zinsnede een keurige correctie toe. Hij zei: als Pieternella naar de politie gelopen was instede van zich tot plukarbeid te begeven dan zouden de rollen thans wellicht anders verdeeld zijn geweest. D'r is géén recht, beweerde Pietje met een zenuwbibber, maar de rechter betoogde, dat ze het tegendeel te er varen zou krijgen. Mevrouw Peerdewei, die teuterig voor de tafel schoof, had dikke vlok ken grijs haar in een krant meege bracht vanwege het wettig en overtui gend bewijs en de rechter keek naar het opengevouwen dagblad, alsof er adders en schorpioenen langs de letters kropen. Het 'Werd veertig gulden boete, want ge kunt de bruiloftsvreugd nu eenmaa' niet ongestraft zó hoog opvoeren, dat ge des bruidegoms moeder kaalplukt ah ware zij een braadkip. KAREI geland) is na 48 zetten in remise ge ëindigd. Kottnauer (Tsjechoslowakije) heeft zonder verder te spelen zijn partij tussen Pilnik (Argentinië) gewonnen gegeven, terwijl de partij tussen Trifunovic (Zuidslavie) en Naj- corf (Argentinië) eveneens zonder verder te spelen in remise is geëin digd. De stand luidt, na afsluiting van de achttiende ronde: 1. Najdorf 14 Pt.; 2. Reshevsky 13pt.; 3. Stahf- berg 12% pt.; 4. Euwe 11% pt,; 5. en 6. Gligoric en Pirc 11 pt.; 7. en 8. Rossoiimo en Pilnik 10y, pt.- 9 Trifu novic 10 pt,; 10. O'Kelly 9 pt.; 11. en 12. Tartakower en Donner 8 pt.; 13. en 14. Foltys en Gudmudsson 71/2 pt.; 15. en 16. v. d. Berg en v. Scheltinga pt.; 17. Kottnauer 6 pnt. 18, 19 en 20 Kramer, Szabados en Golombek 5 pt. We zien Najdorf rechtstijdens de partij tegen dm. P. Trifunovic. De zaak-Bertha Hertogh In heel Malakka zijn door de Mo hammedanen bgeenkomsten als pro test tegen het verloop in de zaak- Bertha Hertogh. In de grote moskee te Singapore is door de voorzitter van de Mohammedaanse liga, Karin Ghani, aangekondigd, dat er Zondag een optocht van meisjes, allen van de leeftijd van Bertha, in protest naar het klooster, waar Bertha en haar moeder verblijf houden, zal trekken. DORSETSHIRE (rep.) DjakartaRot terdam, was op 6 December 200 mijl O.Z.O. van Malta. CAMERONIA rep.) Djakarta-Amster- dam op 9 Dec. te Aden verwacht. 4-deuri 2-deuri Vraagt de Official Ford Dealei vooral het aardige boekje .FantastischSterk" Ukuntdan meteen afspreken voor een proefrit. N.V. NEDERLANDSCHE FORD AUTOMOBIEL FABRIEK AMSTERDAM Kees Broekman heeft Vrijdagavond op de baan te Hamar een 3000 meter gereden tegen, het horloge. Onze land genoot noteerde de fraaie tijd van 4 min 56,7 sec., een uitstekende prestatie in het begin van het seizoen, vooral indien men bedenkt, dat zijn persoonlijk record op deze afstand op 4 min. 52,4 sec. staat. Naar de KNAC meedeelt zullen aan de Rally van Monte Carlo, die van 23 tot 31 Januari wordt gehouden, in totaal 362 automobilisten deelnemen, Van hen vertrekken er 8 uit Oslo, 67 uit Stockholm, 129 uit Monte Carlo, 65 uit Glasgow, 76 uit Lissabon en 17 uit Palermo. (Veryolg van pagina 1) De achterstand kan in 1960 ingehaald zijn, mits een redelijk aantal duplex - woningen wordt gebouwd. Zet men geen duplexwoningen, dan zal het wel 1964 worden.... Per jaar zijn alleen al 21.000 woningen nodig voor de op vanging van het normale accres. 15 pet. huurverhoging De kwestie van de huren noemde hij nog steeds een lastig vraagstuk. Tot een verdere verhoging wenst hij niet over te gaan. De minister kondigde aan, dat op zeer korte termijn nadere mededelingen zijn te verwachten over de compensatie voor de 15 pet. huur verhoging, die begin volgend jaar in werking treedt, als de Eerste Kamer spoedig met de behandeling van de belastingontwerpen gereed komt. Bij de replieken gingen enige afge vaardigden op detailkwesties in. Bij de beantwoording daarvan verklaarde de minister o.a., dat aan de verwoeste ge bieden, waarvoor reeds zeer veel ge daan is, niet langer voorrang gegeven kan worden. Hij deelde mee, dat de gemiddelde inhoud van de na de oor log gebouwde woningen groter is dan die van vóór 1940 verrezen woningen en dat hij met zijn ambtgenoot van Oorlog en Marine overleg zal plegen over de eventuele bouw van huizen voor Oorlog en Marine. Fransen vragen V.S. om hulp De Franse autoriteiten hebben aan Amerika doen weten, dat zij vóór 15 Februari een aanval van de Chinese communisten in Indo-China verwach ten. Zij hebben -eeds een dringend be roep gedaan op de VS om uitbreiding van de militaire hulp aan hun troepen in het Verre Oosten. Men is te Washington van oordeel, dat er voor een ingrijpen op grote schaal door de Chinese communisten inderdaad aanwijzingen zijn. Deze ko men overeen met die welke voorafgin gen aan de invasie van de Chinezen in Korea. Militaire deskundigen te Was hington zijn van oordeel, dat de Fran se strijdkrachten minder goed opgewas sen zullen zijn tegen de Chinese com munisten dan die van MacArthur in Korea. De Fransen zullen verder moe ten terugtrekken. De Jackson Memorial Cup, voor de beste prestatie door een in Brittannia geboren athleet, is voor 1950 toegekend aan Jack Horden, de kampioen van Europa marathon die tevens houder is van de Empire titel. Tijdens het proefdraaien van een „Thunderjef'-gevechtsvliegtuig te Detroit werd sergeant Robert Lewis de neus van het toestel in gezogen. Alleen zijn voeten staken nog uit 't vliegtuig. Een werktuig kundige zag het ongeval gebeu ren, pakte zijn voeten beet, zette zich schrap tegen de inlaatklep en trok hem er ongedeerd uit. De piloot had de motor stilgezet, om dat hij voelde, dat deze zwaar ging. De inhoud van de zakken van Lewis werd het toestel inge zogen de ritssluiting van zijn uniform gescheurd en zijn hand schoenen werden binnenste buiten gekeerd en afgetrokken door de luchtstroom. Vrijdagavond omstreeks half zeven is de 42-jarige W. J. H. te Hens broek, die op een bromfiets naar huis reed, door een personenauto aange reden. De man was vrijwel op slag dood. Een Chinees meisje van 24 jaar, Wong Ah Moei, is te Penang in Ma lakka opgehangen wegens het in be zit hebben van slaghoedjes en kruit. Zij is de eerste vrouw, die in Malakka krachtens de noodbepalingen is te rechtgesteld. In totaal zijn in Brits Malakka 116 personen wegens „terro risme" geëxecuteerd. Natuurlijk hebben mijn getrouwe lezeressen mij ook deze keer niet in de steek gelaten, en verscheidene brie ven hebben eens precies uit de doekjes gedaan, hoe dat nu zit met die bloe menkwekerij. Zó precies, dat ik met een verlegen oog schuin naar de sta pel blocnote-velftn kijk, want als ik dat allemaal haarfijn in de krant moet gaan zetten, zijn wij er over een maand nog zoet mee. Behoeft ook niet. Uit alle epistels heb ik wel ongeveer de zelfde algemene regels kunnen peuren dat is alvast een flinke portie hoofd schotel. En daaromheen garneren we het geheel dan met de vrolijke peter selie van aardige bijzonderheden. Mocht de kwekerij in uw eigen ven sterbank, na toepassing van al deze goede raadgevingen toch niet willen floreren, dan moet u mij niet boos aankijken, want ik heb het alles ook maar van horen zeggen. Allereerst decreteren do liefhebsters dat de ware artiste in het plantenkwe- ken altijd begint met een of ander ge kregen stekje. Een mooie forse plant in de winkel kopen, alla, dat is geen kunst. Maar zo'n afgesneden takje van een begonia of geranium te zien uit groeien tot een weelderig en robust volwassen exemplaar: dat is pas je ware. Dan moet men niet per sé alle plan ten willen kweken, maar de ervaring moet leren welke het goed doen in uw vensterbank, en welke spoedig gaan kwijnen. Hebt u een raam op de zon kant, zet er dan geen primula's of va rens in. Van varens vooral is dat te begrijpen: het zijn oorspronkelijk bos planten en vragen dus om een niet te lichte standplaats, vochtige omgeving en lichte grond. Geraniums en Ster van Bethlehem daarentegen houden van licht; en Vlijtige Liesje matig, Be gonia's ook niet al te overdadig. Te felle zon is trouwens voor de meeste bloeiende planten nadelig; de lief hebsters schermen die dan ook spoe dig af. Allen zijn zij het eens over ge regeld en vooral niet te sterk planten- mest geven. Besproeien, door het ge hele gelid in de regen te zetten, doel de meeste planten ook geweldig op fleuren. Maar.... pas op voor kouvat ten. (De verzorgsters praten over haar bloemen of het babies zijn: en zo heel mal is dat ook weer niet). Dus alleen een mals voorj aars- of zomerregentje benutten, maar na de eerste nachtvorsten zo'n koude douche niet meer geven, de stakker zou het meer kwaad dan goed doen. Wel de planten, vooral de bloeiende, geregeld dopen"; in een teil met lauw water zetten tot het borrelen ophoudt, schrijft een lezeres. Zij doet dan met een een lepel plantenmest in het wa ter. Niet bloeiende geraniums, fuch sia's en derge'ijke overwinteren bijna droog in de kelder. Uitgebloeide plan ten worden kort afgesneden en krij gen dan een poos rust met weinig wa ter. Heeft men varens Adianthums en andere planten met veel blad (die dus veel verdampen) in een warme kamer dan kan men ze mooi in conditie hou den door ze dagelijks te besproeien met een verstuiver; een soortgelijk apparaat als wij voor eau-de-cologne gebruiken. Misschien is dat weer spe ciaal voor planten te krijgen. Het lauwe sproei water wordt dan tot fijne damp verstoven en houdt de bladeren lang vochtig. Zoiets moet u echter, in de goedheid van uw hart, niet uithalen bij gloxinia's, bladbegonia s, bloeiende azalea's en dergelijke (evenmin als bij nestvarens), want dan gaan de blade ren rotten en de mooie bloemen smet ten als nat papier. Neemt u ook deze goede raad van een liefhebster ter- harte: prop niet teveel planten in uw vensterbank, ook niet als zij nog kle-n zijn. Een gezonde plant groeit en vraagt steeds meer ruimte, en ten slotte lijkt het gelid dan veel op een stukje oerwoud waar doorheen wij nog met moeite iets van het daglicht ont waren. U kent ze ook wel, die raam vlakken welke bijna geheel gevuld worden door enorm uitgegroeide gera niums of balseminen, terwijl meestal ten overvloede nog een flinke tra- descantia als hangplant het laatste restje bovenlicht wegneemt. De be woners van het huis hebben óók nog recht op een lichtstraaltje, voor wie het vergeten mocht. Planten moeten sieraad blijven, geen breeduitgegroei- de potentaten die alle licht en lucht voor zichzelf opeisen. Dat wij ook de planten kiezen die bij de stijl van onze meubilering passen, spreekt wel van zelf. Een kamerlinde of een ficus doen het prachtig tegen de achtergrond van een licht en strak interieur. In een donkere kamer met ouderwetse meu bels stemmen ze de toeschouwer rond uit droefgeestig. Eén van de brieven stipt nog even een kwestie aan, waarover vele huis vrouwen met hart voor haar interieur vooral in de wintermaanden zich het hoofd breken. Behalve planten voor het raam willen wij toch ook graag iets fleurigs op tafel zetten, en zelfs op de schoorsteenmantel of in die ene donkere hoek. De tuin levert niet veel meer op en snijbloemen worden peper duur. Genoemde briefschrijfster maakt zelf bloemstukjes, dikwijls met heel eenvoudig materiaal, zoals de mooi gevlekte bladeren van de aucuba. Hebt u het ook wel eens geprobeerd met behulp van een schaaltje en een bloe- menprikker? Loopt u eens langs de etalages van de bloemisten en kijkt u eens wat een aardig stilleven zij weten te maken van een stuk of wat bruine chrysantjes en een paar lisdotten of takje lampions. Ook van droogmate- riaal en geprepareerde bladeren is zo veel aardigs op te bouwen. En hebt u het wel eens met fruit geprobeerd? Wat denkt u van een grijze schaal met een paar zachtgroene appels, donker groene peren, een klein trosje druiven en een of twee sinaasappels? SASKIA Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Amsterdam, wijk 21: J. J. v. d. Krift te Katwijk aan Zee; te Am- ste (Geld.): H. A. van Slooten te Wier den; te Ouderkerk a.d. Amstel: P. van Lelyveld te Varseveld. Bedankt voor Ameide en Tienhoven: P. J. F. Lamens te Elspeet; voor Benthuizen (toezegging)H. N. van Hensbergen te Schalkwijk. Gereformeerde Kerken. Aangenomen naar Amsterdam (va cature wijlen ds D. Sikkel): G. van Wil genburg te Aalten, die bedankte voor Overveen. Gereformeerde Gemeenten. Beroepen te Dirksland: W. de Wit te Middelburg. Baptisten Gemeente. Beroepen te Almelo: J. B. de Neef te Winschoten. Zó kunnen ze er van de winter te gen: een fijn sneeuwpak om buiten te spelen en om hiervan uit te rusten 's nachts een flanellen han sop. U kunt bei de naar hetzelf de patroon maken (ca 1.50 m stof van 140 of 3 m van 70 cm breed)alleen moet U er reke ning mee houden, dat het. sneeuw pak als een jasje over alles heen gedragen wordt en de hansop niet, zodat U voor de laatste dan geen of maar smalle naden aanknipt. Op de linker- voorbaan van het hansopje stikt U een borstzakje. U vouwt het beleg langs de voorkant naar binnen t-n brengt de knoopsgaatjes aan. Dan ver bindt U de voorbaan met 't rugpandje. De achterbanen van de broek worden van boven door bijschuiners ingeno men, waarna de zijnaden tot het teken tje, de beennaden en de middennaad aichtgestikt worden. U werkt de zijna den van de klep af en zet de bovenrand tussen een ceintuur van 70 cm lang en cm breed. Hierin worden boven de achterbaan 3 knoopsgaten gemaakt, waarmee de klep op het rugpand ge knoopt wordt. De onderkant van de mouw naait U ingerimpeld tussen een 2 cm breed boordje op handbreedte. Bij het inzetten valt de mouwnaad ca 2 cm vóór de zijnaad. Het kraagje van /6 o. V-/VJ9- z O. 5. 12. 3Q.ib.3D. Het sneeuwpak krijgt in de voorbaan een ingezette zak, die met een 2 cm breed patje van dubbele stof afgezet wordt. U kunt er evenals bij de hansop knoopsluiting in maken of er zoals op het plaatje een treksluiting onderstik- ken. Bij het laatste vervalt het beleg en wordt de 2 cm brede overslag naar binnen gevouwen. Het rugpandje krijgt nu de stippellijn als onderkant. De pijp- naden en de middennaad van de broek worden gesloten, de achterbaan met het rugpand verbonden en de zij- en schou dernaden dichtgestikt. Wordt het pakje gemaakt van een stof met vleug (bijv. fluweel), dan maakt U de naad van de kap bovenop, zoals het patroon aan geeft, maar anders kunt U hem ook middenachter laten vallen. De kap wordt van figuurnaadjes voorzien, Ie voeringkap naar hetzelfde patroon erin gezoomd en de halsrand tussen de on derkanten genaaid. Mouwen en pijpen worden door een schuifzoom met elas tiek ingerimpeld of van een gebreid boordje op pols- en enkelwijdte voor zien, wat mooier en doelmatiger is. Naar verkiezing kan er wel of niet een ceintuur of alleen een rugceintuurtje bij gedragen worden. Is het pakje voor binnenshuis bedoeld, dan is het wel handig er, evenals bij de hansop, een klep te maken en vervangt u de kap door een kraag of gebreid boordje. dubbele stof naait U onder een schuin biesje langs de halsrand. De pijpen kunt U aan de onderkant afwerken met een zoom of een opgestikt biesje of ze, zoals hier getekend is, net als de mou wen ingerimpeld tussen een boordje zetten. Horizontaal: 1. Jongensnaam; 7. soort hert; 13. dier; 14. wees gegroet (lat.); 16. slot; 17, men (Fr.); 18. Chinees geld stuk; 20. woonschip; 21. muziekterm; 22. klein roofdier; 24. handel; 27. stekje; 28. geur - reuk; 29. meisjesnaam; 30. familie lid: 32. bijwoord; 33. nummer (afk.); 34. hoofddeksel; 36. vreemd geldstuk (afk.); 37. zuivelmachine; 39. kleur; 42. thans; 43. Ned. Rivier; 44. jongensnaam; 45. insect; 48. zangnoot; 50. toets alleen (afk. muz.); 51. pias; 43. soort auto; 55. jaargetijde: 58. vaarwel (Lat.); 59. eerstvolgende (afk.); 60. spel; 62. mannelijk dier; 63. als volgt, (afk.); 64. voorzetsel: 65. naam van Friese waterwegen; 67. tinten; 68. hetzelfde (af korting); 69. moedig - dapper (Ind.); 70 glazen schenkvaas. Verticaal: 1. Vogeltje; 2. vulkaan: 3. het (Engels); 4. dorpje aan de Amstel. 5. meislesnaam- 6. Zonnegod: 7. zangnoot 3. venten; 9. gezet - vet; 10. voorzetsel "'-etalen; 15. lastig in sect: 1.9. onzijdig: 20. reigersltuif; 23. be drag; 25. afscheiding: 26. zekere dans: 27 boom; 31. voorzetsel: 35. voegwoord; 37. afstandsmaat (afk 38. vis; 40. plaat; 41 zeker onderwijs: 46. wal: 47 zangnoot; 49. teleurstellend; 51. niet voor; 52. meisjes naam; 54. familielid: 56. achten; 57 be woner van Klein-Azie: 58. heen en terug (Lat. afk.): 61. sneeuwschaats; 63 vrou wennaam; 66. en andere (afk.); 66. titel (afk.). Lied van de week 'k Heb eens even zitten peinzen Hoeveel mensen met elkaar, Van het HUIDIGE geslacht, er Zullen zijn na honderd jaar. 't Kunnen er tienduizend wezen, Moog'lijk minder, misschien meer Maar de meeste mensen leggen Wel het loodje er bij neer. Denkt u dat eens in, mijn lezer, U en ik, tot baby toe. Over honderd jaar verdwenen. Nee, ik ben niet levensmoe, Maar wél sta j' er van te kijken, Wat een leed en narigheid Volkeren elkander aandoen In die simp'le, korte tijd. Revolutie, oorlog, opstand, Hier en ginds en overal Niet voor niets noemt men deez' wereld, Wrang, het „Aardse tranendal"! Wat een geld wordt er geofferd Op het altaar van God Mars, d' Harteloze alverslinder, Koud, meedogenloos en bars. En dat alles met 't vooruitzicht, Dat wij over honderd jaar Zijn vertrokken, uitgezonderd n Enk'le oude mummelaar. Nee, als dat het einde zijn moest, Zou ik zeggen: „Knijp er uit!", Maar bóven 't rumoer der wereld Klinkt van verre het geluid Van de naderende Koning, Die de vrede brengen zal, Trots het kletteren der wapens En al 't menselijk gebral! JABSON

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 5