Peking bereid tot onderhandelen? Stichting voor de Landbouw sprak met minister Mansholt Troepen uitTsjoninbekken hebben Hamhoeng bereikt V.S. zullen staat van oorlog met Duitsland beëindigen Dr. B unche ontving Nobelprijs sis»® S£S=«pf VERENIGDE NOORD -HOLLANDSEDAGBLADEN Toelaiing tof VNdehoofdvoorwaarde? Uitspraak in zaak-Bertha verdaagd Attlee sprak met Canadees kabinet KoAi BeifaJi Sjafruddin voorziet grote moeilijkheden Maandag 11 Dec. 1950 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna 75e Jaargang No. 10974 LAKE SUCCESS HEEFT WEER HOOP Dertien landen zetten hun bemiddelingspoging voort Trek vreemde troepen uit Korea terug Opgewonden menigte voor het Gerechtshof Reeds passage besproken Grondslagen voor melkprijsberekening weer in stucfie Amerikaanse achtste leger over 38ste parallel Stroom van Chinese troepen houdt aan Geen wijziging in positie der bezettingstroepen „Diepe teleurstelling Westerse landen voor een gesprek van „Grote Vier" Plecht gheid te Oslo Weerbericht Zevenendertig doden bij vliegramp in Afrika AUTO REED IN KANAAL Twee inzittenden verdronken Afkondiging nationale noodtoestand in V.S. Nina Davidnova gaat naar Rusland terug FRANCO EIST GIBRALTAR Stafchefs Atlantisch Pact morgen bijeen Omdat Nederland Nieuw- Guinea niet afstaat BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK IIELDERSE nil lilïï TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes")tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 4.50, per maand 1.50 bij vooruitbetaling, plus incassokosten Volgens gewoonlijk welingelichte kringen te Lake Success heeft de regering te Peking uiting gegeven aan haar bereidheid, om deel te nemen aan een ronde-tafelconferentie met Amerika, Rusland en Engeland over een algemene regeling van de kwesties in het Verre Oosten. Peking zou er echter op staan, op een voet van algehele1 gelijkheid aan de conferentie deel te nemen. Waar nemers zijn van oordeel, dat deze voorwaarde de eis inhoudt, dat communistisch China tot de Verenigde Naties zal worden toegelaten. Peking zou verder van oordeel zijn, dat ook problemen als Korea en Formosa aan de orde d'enen te komen. Zaterdag heeft de gedelegeerde van India. Sir Benegal Rau, een onderhoud gehad met de leider van de commu- nistisch-Chinese delegatie, Woe Hsioe- Tsjoean. Woe heeft nadien nog met Trygve Lie, de secretaris-generaal van de VN. gesproken. Rau heeft na afloop van zijn gesprek met Woe medege deeld. dal Peking waarschijnlijk een zorgvuldige beschouwing wijdt aan het beroep van de dertien landen in Azie en het Midden-Oosten, om de strijd krachten 'bij de 38ste breedtegraad balt Wysjinky siell voor: De Sowjetrussische minister van Bui tenlandse Zaken, Andrej Wysjinsky, heeft Zaterdag bij de politieke com missie der V.N. een resolutie inge diend, waarin wordt aangedrongen op de onmiddellijke terugtrekking van alle buitenlandse troepen uit Korea en waarin wordt aanbevolen, dat het Ko reaanse volk zelf zijn problemen zal oplossen. Wysjinsky verklaarde, dat dit de enige manier is, waarop de vrede hersteld zou kunnen worden. te doen houden, en verlangend is, de strijd zo spoedig mogelijk te staken. De vertegenwoordigers van de dei- tien landen hadden op grond van deze bespreking met Woe opnieuw verga derd en besloten, htin pogingen voort te zetten. Overigens is niet medege deeld, om welke voorwaarden China een eind aan de strijd zou willen ma ken; ook heeft Rau geen rechtstreeks antwoord ontvangen op het verzoek van de dertien landen om te verkla ren, dat de Chinese opmars bij de oude grens tussen Noord- en Zuid-Korea 'al eindigen. Sir Benegal heeft het voornemen, in de politieke commissie een voorstel te doen naar aanleiding van zijn bespre kingen met Woe. Er is gisteravond nog maals een bespreking van de dertien gedelegeerden gehouden. Rau had toen nadere instructies van zijn regering ontvangen. Ook in Pe king worden thans onderhandelingen gevoerd. Overigens wordt in Lake Success, waar thans een bepaald hoopvolle sfeer heerst, aangenomen, dat de Aziatische landen zullen trachten, de onderhande lingen rechtstreeks over te brengen naar de politieke commissie, door mid del van een resolutie inzake een sta king van de strijd in Korea. Amerika zal zich niet tegen de reso lutie verzetten als zij tenminste geen aspecten in zich bergt, die lijnrecht tegenover de verklaring van Truman en Attlee staan. De toelating van Pe king tot de V.N. als voorwaarde voor het houden van besprekingen ove>" Korea zou Amerika bijvoorbeeld niet toestaan. Hedenmorgen verzamelden zich bij het oppergerechtshof te Singapore meer dan tweeduizend opgewonden Moham medaanse demonstranten. Speciale poli- tieversterkingen drongen de schreeu wende menigte met knuppels terug. De zitting vin het Hof werd verdaagd tot morgen. Daarvoor marcheerden 60 personen over het grasveld voor het gebouw. Zij droegen (Ie vlag met de groene ster en de halv* maan van de Islam met zich mede. Wr verschenen ook spandoeken waarop de „vrijlating" van Bertha uit het klooster geëist werd. Het Hof zal morgen uitspraak doen over de kwestie, of Bertha met haar moeder naar Nederland mag vertrek ken of dat zij onder jurisdictie zal moe ten blijven van het Britse gerecht tot dat hei beroep is behandeld (dit zou in Maart geschieden). De Nederlandse autoriteiten, aldus zijn van oordeel, dat het Hof de uitvoe ring van het vonnis zal bekrachtigen. Er zjjn daarom reeds plaatsen in een toestel van de K.L.M. geboekt onder de naam „Mr. en Mrs. J. Jones". Bertha speelt piano Weliswaar was de protestdemonstra tie, die Zondag voor het klooster De Goede Herder te Singapor» zou worden gehouden, afgelast, maar niettemin was ®en grote menigte mensen voor de in gang van het gebouw bijeengestroomd. Er is echter niets geheurd. Extra po- litiehulp werd ingeroepen. Toen mevrouw Hertogh de menigte huiten zag, barstte ze in tranen uit. Een zuster vertelde, dat Bertha haar had getroost en gevraagd had, of zij de mensen moest vragen, weg te gaan. Haar moeder zei: „Neen". Nu en dan zagen de saamgestroomde mensen het Deisje in de tuin van het klooster spe len in een nieuwe groene tafjurk en rode schoenen, 's Middags was er in het klooster een concert. Betha speelde na afloop een paar liedjes. De Mohammedaanse leiders hebben gisteren overlegd, wat hun te doen staat, wanneer het Hof morgen beslist, dat de uitvoering van het vonnis, waar bij Bertha onder de hoede van haar moeder wordt gesteld, niet wordt op geschort. SIR BENEGAL RAU bemiddelen Politiek van Londen en Ottawa komt overeen De Britse premier. Clement Attlee Zaterdamiddag per vliegtuig van New- York naar Ottawa gevlogen. Na aan komst in de Canadese hoofdstad heeft hij met zijn ambtgenoot, Louis St. Laurent, over de toestand in het Verre Oosten gecojifereerd. Na afloop hiervan ging Attlee in bespreking met het Ca nadese kabinet. St. Laurent zei na zijn gesprek met Attlee: „Naar wat ik ver nomen heb. zullen de V.N. niet uit Ko rea worden verdreven." Attlee's besprekingen met het Cana dese kabinet werden een uitbreiding van de conferentie met Truman ge noemd. Behalve de crisis in het Verre Oosten zouden ook de versterking van West-Europa en de behoefte aan stra tegische grondstoffen zijn besproken. Verklaard werd, dat de Canadese en de Britse politiek tamelijk goed overeen komen. Beide landen zijn van oordeel dat de atoombom in Korea niet moet worden gebruikt en dat al het moge lijke moet worden gedaan, om op een geschikt ogenblik tot onderhandelingen met de Chinezen te geraken. De Nederlands Hervormde Kerl< in Zuid-Afrika heeft de regering ver zocht, koningin Juliana en prins Bërn- hard uit te nodigen ter gelegenheid van de Van Riebeeck-herdenking in 1952. Het belangrijkste wapenfeit van het Koreaanse front is dit weekend wel het ontzet van de vijftienduizend man Amerikaanse en Britse troepen, die uit het Tsjosinbekken naar de kust zijn opgedrongen. Zij hebben Zondag con tact gekregen met eenheden van de zevende Amerikaanse infanteriedivisie die uit Hamhoeng naar het Noorden optrok en bevinden. Overigens valt er van het front wei nig groots of hoopgevends te melden De verbonden troepen blijven terug trekken. Het Amerikaanse achtste ie ger dat aan de Westkust opereert heeft de 38ste breedtegraad bereikt In de omgeving van Hamhoeng be vindt zich thans nog een aanzienlijke strijdmacht van de verbonden troepen die van de hoofdmacht is afgesneden tengevolge van het Chinese offensief in de centrale sector. Generaal-majoor Edward Almond, die hier het bevel voert, is voornemens, zich in dit gebied te handhaven, teneinde het als basis te gebruiken voor nieuwe offensieve ope raties. Almond heeft twee Amerikaan se divisies en een Zuidkoreaanse onder zijn bevelen. Intussen blijven de Chinezen maar steeds nieuwe eenheden en voorrader, aanvoeren. Daarbij wordt gebruik 'e maakt van alle denkbare vervoermid delen, van ossenwagens tot treinen to-> Een aanzienlijke vijandelijke strijd macht trekt thans in de richting van de havenstad Tsjinnampo, aan de West De Amerikaanse regering zal het nieuw gekozen Amerikaanse Congres, dat in Januari 1951 bijeen komt, verzoeken de nog steeds tussen de Verenigde Staten en Duitsland bestaande staat van oorlog officieel te beëindigen. Hierdoor zal een nieuwe stap in de richting van een volkomen gelijkgerechtigd Duitsland worden gedaan. Deze maatregel zal overigens geen wijziging brengen in de positie der geallieerde bezettingstroepen. kust van Korea, waar de troepen over de Taedong worden gezet. Reeds is melding gemaakt van lucht aanvallen op Chinese eenheden, die zich nabij Haedjoe bevonden. Haedjoe is een havenstad aan de Westkust, slechts drie kilometer benoorden de 38ste breedtegraad. De Chinese troepen worden bij hun opmars voorafgegaan door een stroom van vluchtelingen. Voorts komen stro men rijke Koreanen uit de kringen van de regering én het leger in kleine ha vens aan de Zuidkust van het schier eiland aan. Zij betalen grote bedragen voor een gevaarlijke overtocht in wan kele bootjes naar Japan. De Chinese communisten hebben een ni -uwe Britse Centuriontank van 52 l't)h in handen gekregen. De tank was wegens een defect door de bemanning verlaten en in brand gestoken. Ver scheidene gegevens over dit wapen waren nog geheim. Nadat verleden week Woensdag een speciale delegatie van de Stichting voor de Landbouw met enige ministers had vergaderd over het landbouwprijsbeleid en met name over de aangekondigde verlaging van de basisprijs voor de melk is zoals men weet medegedeeld, dat de regering haar standpunt te dien aanzien handhaaft. De Stichting was hierover zeer teleurgesteld. Zjj heeft besloten, de Staten-Generaal over het verloop van het overleg in te lichten. De volgende dag heeft een delegatie van de Stichting nog eens met minister Mansholt en zijn naaste medewerkers gesproken. Daarbij zijn verschillende belangrijke punten ter sprake gekomen De Stichting heeft haar diepe teleur stelling uitgesproken over het feit, dat de regering haar standpunt inzake de melkprijs heeft gehandhaafd. Zij heeft voorts de wenselijkheid uitgesproken, dat alsnog deskundigen van de over heid en van de Stichting tezamen met het Landbouw-Economisch Instituut verschillende technische punten, waar over met de overheid verschil van me ning is blijven bestaan, op hun juist heid toetsen. De Stichting acht het vooral met het oog op de toekomst noodzakelijk, dat omtrent deze verschil punten. die de grondslagen van de kost prijsberekeningen van het LEI voor In een door het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken uitgegeven communiqué is Zaterdag medegedeeld dat Engeland, Frankrijk en de Ver enigde Staten overeen zijn gekomen n. a. v .het Russische voorstel tot het hou den van een conferentie door vertegen woordigers der Grote Vier over Duits land, „positieve aanbevelingen" voor een eventuele bijeenkomst te doen. Onder grote belangstelling is Zondag in de universiteit te Oslo de Nobel prijs voor de vrede uitgereikt aan dr. Ralph Bunche, de vroegere bemidde laar voor de VN in Palestina. Tot de genodigden behoorden, behalve de Noorse koninklijke familie en leden van de regering en het parlement, ook Amerikaanse neger-militairen. Nadat dr. Gunnar Jahn. de voorzitter van de Noorse Nobelcommissie, Bun che lof had toegezwaaid voor zijn ar beid, stonden alle aanwezigen op, toen hem de oorkonde en de gouden medail le voor de vrede werden overhandigd In zijn dankwoord schetste dr. Bunche de grote betekenis van de prijs niet al leen voor hemzelf, doch voor alle niet blanke volkeren. Hij bracht voorts hul de aan de nagedachtenis van graai Bernadotte en aan de verzoeningsconi missie voor Palestina, van wie er tien hun leven gaven. De waarde van do prijs bedraagt dit jaar pl.m. 111.340 gulden. Later reikte koning Gustaaf in het Concertgebouw te Stockholm de No belprijzen voor natuurkunde, scheikun- Verwachting, geldig tot heden avond. Aanvankelijk in het Oos ten van het land nog zwaar be wolkt met regen en een vrij krachtige tot krachtige wind uit Zuidelijke richtingen, overigens half tot zwaar bewolkt met en kele buien en een krachtige tot "batige zuidwestelijke wind. Zach ter. Dinsdag: Zon op 8.39, onder 16.28. Maan op 11.57, onder 19.55. Qe raad van directeuren van de Ame rikaan^ bond van fabrikanten heeft verklaard dat de Duitse indu strie in het Ruhrgebied maar liever niet-militaire goederen vóór de ge allieerden kan gaan produceren, dan zich op munitiefabricage te concentre ren. O David Hertzson heeft gelukkig aangetoond dat mannen behalve ka nonnen. tanks an vliegtuigen ook nog nuttiger zaken kunnen vervaardigen: In New Vork won hij vóór zeven-en- dertig vrouwelijke mededingsters de eerste prijs op een wedstrijd voor de lekkerste appeltaart. Ondanks deze mannelijke prestatie op huishoudge llliliw IIlllimilWUMIIIIIiilllW deze wereld" verboden omdat de Ve- nus. die er in optrad slechts „gekleed was in vier duiven. Qok Julian Huxley is er van overtuigd. dat de naakte waarheid geen her berg kan vinden. Tijdens een lezing in Londen zei hij: „0(J gezette tijden voor alle mensen en meestal Voor het rnè rendeel der mensheid is deze were'' een onplezierig en vreselijk öörd, hu' maiuieiVJic H» c-- een c diensten met alle macht proberen ee' gehele Amerikaanse cultuur een vrou welijke aangelegenheid zal worden. WC.Ujft.cr auugvmgvii'iv.» - omdat het er naar uitziet dat binnen kort de meeste Amerikanen het soldn- tenpakje zullen moeten aantrekken. Daar de heer John Dopp totnutoe nog niet bij het leger was ingelijfd vroegen twee agenten hem wat hij in vredesnaam om twaalf uur 's nachts met 'n trompet, 'n geweer en patronen in een stilstaande auto van plan was: Hij wilde op 'n trompet oefenen, 't ge weer diende om lieden met beledigde -1J sim l.r fö weer aienae om ucucu mtw trommelvliezen en daardoor opgewekte s op 'n afstand meer belaagde geweldadige voornemens op 'n afstand te houden. O Nog IC liuuucii. kunst: In Bpston werd de opvoering van Cole Porters toneelstuk „Niet van De ster van de dag natuurlijk. Leo Pagano vlucht uit de gruwelijke werkelijkheid te scheppen". Myron Taylor. Ameri- ka's ambassadeur bij het Vaticaan is evenmin optimistisch gestemd: „Er wordt tegenwoordig over veel te veel dingen veel te veel gepraat", deelde hij een paar journalisten mede. Q Fn de bekende schrijver Somerset Maug- ham verklaarde op z'n zes-en-zeven- tigste verjaardag, dat hij blij was zo oud te zijn, omdat hij tenminste vóór de eerste wereldoorlog een gelukkiger tijd had beleefd. „Als ik mijn klein kinderen zie. vraag ik me vaak ang- 'ig af wat bun in hun leven te wach- ton zal staan". Nou opa Maugham. dat valt misschien nog al mee, al is 'iet dan anders dan vroeger: In Pekin 'n Illinois zijn de kinderen al even bal- 'adig als ze waarschijnlijk in het Pe kin van Mao zijn. De Kerstman werd daar bij zijn plechtige intocht met een «neeuwbalbombardement i.p.v. kerst liederen begroet. De Kerstman, d'e ""alias binnenkwam rijden werd daar- utegen vol geestdrift ontvangen. Maar ;e had dan ook zijn traditionele cos- tuum en slede vervangen door een "owboycostuum en een vurige hengst H En om ook de Duitsers hun oude gewoonten af te leren heeft het Ham- burgse stadsbestuur de Westduitse re gering verzocht nationaal-socialistische demonstraties, het dragen van nazi uniformen en het brengen van de Hit lergroet strafbaar t« stellen. de, medicijnen en literatuur uit aan prof Cecil Powell (Engeland), de Duit se scheikundigen Diels en Alder, do medici Kendell en Hench (Ver. Sta ten) en prof. Tadeus (Zwitserland) en aan de Britse filosoof Bertrand Rvs sell. De Amerikaanse schrijver Faulk- ner kreeg de Nobelprijs voor literatuur voor 1949. melk raken, alsnog een objectieve en duidelijke uitspraak komt. De minister had hiertegen geen bezwaar. Daarnaast gaf de minister de wens te kennen, met de Stichting een bespre king te hebbeii over de vraag op welke wijze aan de garantie inzake de be staanszekerheid verder inhoud zal moe ten worden gegeven. Aldus een exposé van de Stichting van de Landbouw over deze besprekin gen. Daarin wordt verder medegedeeld, dat de minister en de Stichting het in principe eens zijn over de vraag, of de t.b.c.-bestrijding onder het rundvee al dan niet behoort tot die kwesties, waarvan de regeling een taak is van het publiekrechtelijk georganiseerde agrarische bedrijf. Een vliegtuig van een Franse lucht vaartmaatschappij, dat Senegalese sol daten vanFrans West-Afrika naar Madagascar vervoerde, is Vrijdagavond in de streek van Bangoli verongelukt Er zijn zeven en dertig lijken gevon den. Drie leden van de bemanning en vijftien soldaten brachten er het leven af. Op twee na, die geen wonden had den opgelopen, zijn zij naar een zie kenhuis overgebracht. Zaterdagmorgen is de 40-jarige aan nemer H. J. Wolting uit Dalen (Dr.) vermoedelijk door gladheid van de weg en de dichte mist bij Zwinderen met zijn auto in de Verlengde Hooge veense vaart gereden. De heer Wolting en zijn boekhouder, de twintig-jarige A. Plas, eveneens afkomstig uit Dalen werden levenloos uit de wagen ge haald. De heren zouden in Hoogeveen lonen gaan uitbetalen. De heer Wol ting was gehuwd en vader van vijf kinderen. Truman overweegt George Marshall, de Amerikaanse minister van Defensie, heeft Zaierdag te Washington medegedeeld, dat pre sident Truman ernstig de afkondiging van de noodtoestand overweegt. De re gering zou daardoor de bevoegdheid krijgen, ingrijpende maatregelen op economisch gebied te nemen. Marshall deed deze mededeling na afloop van een besloten zitting van de Senaatscommissie voor de toewijzin gen. Sommige senatoren hebben op de afkondiging van de noodtoestand aan gedrongen alsmede op algehele mobili satie en vergroting van de militaire productie tot op het peil van oorlogs tijd. Overigens heeft het Witte Huis ontkend, dat er enige maatregel op handen zou zijn. Nina Davidnova. het dertienjarige Oekrainse meisje, dat thans op de Russische ambassade te Brussel ver blijft, heeft Zondag twee uur met haar Belgische pleegmoeder alleen kunnen zijn. Zij wilde echter niet met haar meegaan en zal thans naar Rusland worden teruggezonden. De Belgische regering kan aan dit geval weinig doen. De Caritas Catholica zou zelfs kunnen worden vervolgd, omdat zij de Russische ambassade niet heeft inge licht over het verblijf van het kind in Belgie. Daardoor zouden de Russische instanties niet in staat zijn geweest, om na te gaan of er nog familie van Nina in leven is. Generaal Franco heef in een inter view met het regeringsblad Arriba de teruggave van Gibralar aan Spanje ge- eist. Hij verklaarde overigens, dat deze Britse kroonkolonie geen oorlog waard is en gereed om af te vallen. Waarr.e- nemers beschouwen deze verklaring als een wenk om duidelijk te maken dat met de Spaanse wensen rekening zal moeten worden gehouden, wan neer dit land deel moet nemen aan de verdediging van West-Europa. Het militaire comité van het Atlanti sche Pact; bestaande uit de stafchefs van de aangesloten landen, zal morgen in Londen bijeenkomen. Het comité zal kort daarop een vergadering be leggen met de raad van plaatsvervan gers, om gezamenlijk verschillende po litieke en militaire problemen, ver bonden aan de verdediging van West- Europa. te onderzoeken. Onder meer komt daarbij de kwestie van de West duitse deelneming aan de gemeen schappelijke strijdmacht voor de ver dediging van West-Europa ter sprake. De haven van Rotterdam boekte Zondag een na-oorlogs record: het twaalfduizendste schip van dit jaar werd binnengehaald. Verleden jaar wa ren het er 11.500. De Indonesische minister van finan ciën, Sjafruddin. heeft toen hij op zijn thuisreis in New York aankwam, ver klaard, dat hij in de toekomst grote moeilijkheden voorziet als gevolg van het feit. dal er geen overeenstemming Is bereikt over de overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië. De anti-Nederlandse gevoelens zou den in geheel Indonesië weer oplaaien Dat zou een goed funetionneren van de Nederlands-Indonesische Unie zeer kun nen belemmeren. De New York Times heeft een hoofd artikel gewijd aan het Indonesische voorstel, om de souvereiniteit over Nieuw-Guinea binnen zes maanden aan Indonesië over te dragen. Het olad zegt van dit voorstel, dat de Indone siërs waarschijnlijk hun eisen zo hoog mogelijk hebben gesteld, om er daar na met goed fatsoen iets van te kun nen laten vallen. De hoop wordt uitgesproken, dat de ze kwestie niet zal uitlopen op een nieuwe moeilijkheid in het Verre Oos ten. en dat de Indonesiërs niet zullen proberen, hun eisen door te drijven. Van het eerste belang zijn de wen sen van de bevolking van Nieuw-Gu'- nea. Het is raadzaam, beslissingen uit te stellen, totdat die wensen kunnen worden geformuleerd. Wanneer dat 'S gebeurd, zal de tijd gekomen zijn om te handelen.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1