Stad en Omgeving HAV-ploeg hernam in de eerste klasse de leiding Kamer van Koophandel besprak belangrijke vraagstukken Gemeenteraad morgenavond bijeen Nieuwe R.H B.S. zal verrijzen tussen Celebesstraat en Timorlaan Cultureel Nieuws Voorstellen inzake de bouw van vier lagere scholen en een nieuwe Rijks H. B. S. wordt afgebroken Helder A1 Uit de Raadsportefeuille Met „Gysbert Japicx" 't Skaed fan Fryslan De nieuwe Chr. school aan de Wilhelminastraat Naar een ontwerp van prof Wieger Bruin T roepentransportschip „Cyrenia" in Tussen Haaks en Kuifje „Turnlust" gaat Zaterdag naar Alkmaar De stand in de dam- competitie BESOMMINGEN IJMUIDEN De basketball-competitie W.S.O.V. strandde op solide verdediging Drie overwinningen voor HCSC Scherpe actie tegen verhoging veetarief IJ-ponten Nog langere wachttijden bij Hembrug Urk Raadsvergadering op komst Burgerlijke Stand Texel Burgerlijke Stand Callantsoog Marktbericht Leeuwarden MARKTBERICHTEN MAANDAG 11 DECEMBER 1950 De leden van de gemeenteraad hebben Zaterdag de agenda ontvangen voor de reeds aangekondigde raadsvergadering van morgenavond. Het is weer een lijvig programma, dat moet worden afgewerkt, hoewel er bij de vijf en veertig agenda punten maar weinige zijn, die aanleiding tot gewichtige discussies zullen geven. Als eerste punt wordt genoemd de installatie van de heer B. Schreuder (CPN) als lid van de raad. Dan is er een vijf en twintigtal ingekomen stukken, welke wel voor kennisgeving zullen worden aangenomen. QrLnnor Het voorstel tot het beschikbaar DOeraeriJ V3n OCnippGr stellen van credieten voor de bouw van Van de voorstellen, die door B. en W. zijn ingediend, noemen wij als de belangrijkste: Het voorstel tot wijziging van de in structie voor de directeur van de vlees keuringsdienst. Het voorstel tot het verlenen van medewerking aan het bestuur van de schoolvereniging „Laat de Kinderkens tot Mij komen", door beschikbaarstel ling van de nodige gelden voor de bouw van een nieuwe lagere school aan de Wilhelminastraat. Het voorstel tot het beschikbaar stel len van een crediet voor het afbreken van de voormalige boerderij van de de heer C. Schipper aan de Jan Ver- failleweg. Het voorstel, tot het verkopen van grond aan de Staat der Nederlanden ten behoeve van de bouw van een R. H. B. S. Het voorstel tot het aankopen van een perceel grond nabij de Jan Ver failleweg, van de heer H. D. Dienaar, ten behoeve van het Plan Groot Den Het voorstel tot wijziging van de Al gemene Politieverordening. Een crediet van duizend gulden wordt gevraagd voor het afbreken van de voormalige boerderij van Schip per aan de Jan Verfailleweg. De daar aan verbonden werkzaamheden willen B. en W. ondershands opdragen aan de heer D. de Graaf Jzn. te Julianadorp, voor de som van f 300.—. Voor bijko mende kosten (o.a. kosten van toe zicht) wordt f 700.— geraamd. Op 16 Mei stelde de raad een cre diet van f 52.000.— beschikbaar voor de bouw van transformatorhuisjes te Huisduinen, aan de De la Reystraat, bij de Prof. Blokstraat, de Burg. Hou- wingsingel, de Bassingracht en de Jan Verfailleweg. De grond op de drie eerstgenoemde plaatsen is eigendom der gemeente. B. en W. stellen voor, de onderhavige perceeltjes in erfpacht aan de provincie uit te geven. Op 31 Juli 1950 eindigde de huur overeenkomst met het Rijk inzake het voormalige kledingmagazijn aan de Jacob van Heemskerckstraat, ten be hoeve van Openbare Werken. Voorge steld wordt, het gebouw opnieuw voor drie jaar te huren. Mede in verband met de stijging van het leerlingenaantal wordt een uitbreiding van de schooltuin bij de BLO-school gewenst geacht. Hiertoe vragen B. en W. een crediet van f 8200.—. Een crediet van f 2700.wordt gevraagd voor het aanbrengen van een hekwerk om het gebouw van school 4 aan de Pasteurstraat en het aanleggen van een tuin bij dit gebouw. Voorgesteld wordt, de heer P. H. Eiikman, die sedert 18 Augustus 1946 op arbeidsovereenkomst werkzaam is als geneesheer (later geneesheer-direc teur van het gemeente-ziekenhuis en tevens als directeur van de GGD, met ingang an 1 Januari 1951 in vaste dienst als zodanig te benoemen. een openbare lagere school met gym nastieklokaal aan de Fazantenstraat en in Oud Den Helder. Het voorstel inzake de bestemming van grond voor de bouw van een twee de R. K. Meisjesschool. Het voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan de heer ir. J. F. A. Alozerij als directeur van de dienst van Openbare Werken, met ingang van 1 Februari 1951. Het bestuur van de Christelijke schoolvereniging „Laat de Kinderkens tot Mij komen" heeft op 1 Decembber 1950 aan het gemeentebestuur verzocht, overeenkomstig artikel 72 der Lager Onderwijswet de nodige gelden be schikbaar te 'ellen voor de bouw van een nieuwe lagere school aan de Wil helminastraat. Deze school zal moeten dienen ter vervanging van de Groen van Prinste- rerschool aan de Koningstraat. Dit wordt noodzakelijk geacht, omdat le het gebouw zeer verouderd is, 2e een speelplaats ontbreekt, 3e de ligging van de school zeer ongunstig is, en 4e van wege de aanwezigheid van verkeers gevaren. B. en W. kunnen hiermee instemmen en stellen thans de raad voor, de gevraagde medewerking te verlenen. In aansluiting daarop heeft het col lege een voorstel ingediend tot het aankopen van een dertiental perceel tjes grond met een totale oppervlakte van ongeveer negenhonderd vierkante meter tegen een prijs van 3.75 per vierkante meter. Op 5 September 1950 zond de directeur-generaal van de Rijkgebouwendienst aan het gemeentebestuur van Den Helder een afschrift van een brief, waarin de minister van Ondrwijs, Kunsten en Wetenschappen mededeelde, dat hij het voortbestaan van de Helderse RHBS noodzakelijk achtte. Tevens werd daarin aangedrongen op het met spoed ontwerpen van een bouwplan. De Rijks gebouwendienst heeft de opdracht daartoe inmiddels aan prof. Wieger Bruin verstrekt en hem tegelijk verzocht, namens de Rijksgebouwendienst besprekin gen te voeren over de plaats van het nieuwe schoolgebouw. Bij het bepalen van de grondp.ijs is er van uitgegaan, dat het Rijk in deze aangelegenheid als oorlogsslachtoffer moet worden beschouwd, omdat het hier de herbouw betreft van een op last van de bezetter afgebroken pand. Daarom stellen B. en W. aan de raad voor, de grond voor de volgende prij zen te verkopen: pl.m. 3380 m2 le klasse grond a 10.50; pl.m. 770 m2 tussenklasse-grond a 9.pl.m. 650 m2 3e klasse grond a 3.75; pl.m. 1500 m2 kerngrond a 0.75. De stedebouwkundige en de direc teur van Openbare Werken hadden in tussen reeds aan B. en W. advies uit gebracht over de plaa s, die daarvoor huns inziens het meest in aanmerking kwam. Mede op grond van dit advies, en na overleg met prof. Wieger Bruin, had men de keuze tussen het terrein nabij het toekomstige gemeentelijke lyceum (achter de Javastraat, tussen Celebesstraat en Timorlaan), er het terrein achter de B.L.O.-school aan de H. A. Lorentzstraat, hoek Pasteurstraat. De minsiter van Onderwijs en de di recteur-generaal van de Rijksgebou wendienst geven de voorkeur aan liet eerstgenoemde tprrein, dat een opper vlakte heeft van ongeveer 6300 vier kante meter. Aan boord van het troepentransport schip „Cyrenia" zijn op weg naar onze stad en omgeving: fam. Jaasma, Jacob v. Heemskerkstraat 28, Den Helder; fam. Zwaneveld, Polderweg 22, Den Helder; K. Vlaming, Oost 118, Texel: W. Pardeel, Betse 3, Hypolytushoef, H. W. Baars, Ruyghweg 7, Den Helder: P. Dal, Zuidstraat 17, Den Helder; C A. v. d. Enden. Ooievaarstraat 107. Den Helder; L. Folkers Wagenstraat 13, Den Helder; P J. G. de Graaf, Kru- gerstraat 100, Den Helder; G. Hout riet, Bassingracht 55, Den Helder; A. Zonderwijk, Violenstraat 40, Den Hel der; A. J. Legerstee, Rozenstraat 5, Den Helder; F. A. Sturk, Nieuwe weg 16, Anna Paulowna; M. J. Uyl, Reiger straat 54. Den Helder; F. Vuurmans. v. Limburg Stirumstraat 27, Den Hel der. Het was een goed idee van het be stuur der Fryske Krite deze maal een gezelschap van buiten uit te nodigen voor de jaarlijkse toneeluitvoering. Het was de toneelgroep van de Enkhuizer krite „In 't Skaed Jan Fryslan", die Zaterdagavond „De alde Kloklieder" ten tonele bracht. De voorzitter de heer S. Prins opende de avond en be tuigde er z'n spijt over dat er weinig Friezen aan de uitnodiging gehoor hadden gegeven zodat de zaal zeer matig bezet was. Na het openingswoord werd het Friese volkslied staande door de aanwezigen gezongen. Het was de spelers van Enkhuizen wel toevertrouwd het publiek te boei en met het toneelstuk in vier bedrij- van „De alde Kloklieder". Aller sym pathie ging uit naar Pake Haitsma, voortreffelijk gespeeld door de heer L. Huver, en diens kleindochter Matsen, die beiden door Ulbe en Tet, Pake's joon en schoondochter uitgebuit wer den. Als zij tenslotte bij een hevig on weer hun enige dochter Mata en hun hele boerderij verliezen noemt Pake dit de straf, hun door God opgelegd. Beiden beseffen thans hun liefdeloos heid, vooral voor hun nichtje Matsen, die zij dan als hun kind aannemen. De heer Prins dankte de spelers na mens de Krite en sprak de hoop uit dat het niet de laatste maal geweest was dat de krite „In 't Skaed fan Fryslan" de gast was van „Gysbert Japicx". Veel Friezen bleven nog enige tijd bijeen op het bal dat met de „Skotse Trye" werd geopend. Het is morgen hoog water om 9.55 en 21.55 uur, en laag water om 4.00 en 16.00 uur. De Christelijke gymnastiekvereniging .Turnlust" heeft na haar uitvoering niet stil gezeten, want er moest hard worden gewerkt om nog te kunnen deelnemen aan de onderlinge wedstrij den die op 16 December te Alkmaar worden gehouden. En zo gaan Zater dag elf dames en negen heren (zowel in de eerste, tweede als derde graad) van „Turnlust" met tal van andere gymnasten hun krachten meten. Voorts staat op het programma van „Turnlust", om op tweede Pinksterdag met een zo groot mogelijk aantal leden naar de Gewestelijke dag te Gouda te gaan. De onlangs opgerichte kleuter afdeling voorziet in een behoefte. Al na drie weken blijkt deze afdeling weer groot te zijn, zodat 'n uitbreiding van de lesuren tegemoet kan worden gezien. De kleuter-afdeling oefent op Woensdag van twee tot drie uur in ge bouw „Irene" in de Hoogstraat. Het is wel van belang, zo vernamen wij, dat de driehonderd leden regelma tig de oefenavonden bezoeken, daar voor het komende seizoen verscheide ne belangrijke sportgebeurtenissen op het programma staan. Nieuwe leden kunnen zich melden bij de secretaris, Molengracht 4. Voor de competitie van de Prov. N. H. Dambond speelden de beide tien tallen uit Alkmaar in Den Helder te gen de Helderse dammers. DDD won met groot verschil van de HDC reser ves. HDC I klopte DDD II royaal. De competitiestand is nu: DDD 5 gespeeld 10 punten HDC 4 gespeeld 7 punten Damlust 4 gespeeld 4 punten Winkel 4 gespeeld 4 punten Excelsior 3 gespeeld 3 punten Texel 2 gespeeld 2 punten Zijpe 3 gespeeld 2 punten HDC 3 4 gespeeld 0 punten DDD 2 4 gespeeld 0 punten DDD bindt Zondag in Den Helder de strijd aan met damclub Texel. De besommingen van Zaterdag wa ren trawlloggers KW 84 f 3550; kotters: KW 10 f 3070; IJM 246 f 1515; KW 189 f 360; haringloggers: KW 48 f 8200: 9 f 7180; 147 f 1390; 159 f 5810; 176 f 7200. Prijzen per kg.: gr. tong 2.802.60; grm. tong 2.041.96; kim. tong 1,94 1.79; kl. tong I 1,741,55; kl. tong II 1,35—1,13; tarbot I 2,15—1,80. Prijzen per 50 kg.: tarbot IV 56; gr. schol 85; kim. schol 75; kl. schol I 61; kl. schol II 66—34; schar 32—14; bot 42 36; verse haring 1511.60; wijting 32—20,50. De aanvoer bedroeg 2630 kisten, waar van 2425 kisten haring. In verband met het Sint Nicolaasfecst was de afgelopen week voor de baSh,Ct~ ballcompetitie maar een klein wedstrijdprogramma samengeste r w slechts twee wedstrijden gespeeld, en wel voor de eerste klasse er^"" tin_ belang voor de bezetting van de bovenste twee plaatsen was e on tussen HAV en WSOV. Deze strijd heeft niet die spanning gegeven, die hadden verwacht. Tot de rust hield de wedstrijd nog een belofte in, maar daarna was het alles H.A.V. wat de klok sloeg. Geen enkele keer konden de Werfsporters nog gevaarlijk worden. Al hun aanval len liepen kapot op de solide zone defensie der HAV-ers. En toen de spe lers van WSOV verzuimden snel ge noeg in de verdediging terug te komen bij de HAV-aanvallen. ja, toen was het pleit beslecht. Met 165 zegevierde HAV waardoor deze ploeg thans de leiding in de eerste klasse heeft her nomen. In de tweede wedstrijd, die van Oranje Blauw tegen Zeemacht, ver rasten de officieren ons door snel, open en goed geplaatst spel, waartegen Zee macht geen afdoende verdediging had. Met de rust was de stand reeds 217. Het einde kwam met 4117. De stand in de eerste klasse Heren is thans: HAV 6 5 0 1 10 104— 76 KVH 5 4 0 1 8 125— 66 WSO V 5 4 0 1 8 101— 74 Or. BI. 4 2 0 2 4 93— 94 Adelb. 5 2 0 3 4 91—120 Helder 4 0 0 4 0 57— 78 Zeem 5 0 0 5 O 81—144 Deze week zullen een tweetal oefen wedstrijden worden gehouden, respec tievelijk tussen twee selectie-teams uit de eerste klasse en tussen twee uit de Na een periode van rust, kwamen Zaterdag weer enkele elftallen van HCSC in het veld. Het tweede elftal speelde in de polder tegen Breezand- boys 1. De HCSC'ers stelden niet te leur, hoewel men éénmaal in eigen doel schoot. Maar nog voor de rust wisten onze stadgenoten gelijk te ma ken 11). In de tweede helft was de thuisclub iets meer in de aanval. Vijf minuten voor het einde scoorde Cor- nielje na goed doorzetten voor HCSC. het winnende doelpunt (12). Door deze overwinning behield HCSC 2 zijn kans op de eerste plaats. De HCSC-adspiranten a zegevierden met 71 over Breezandboys a. De b- adspiranten wonnen hun wedstrijd te gen Succes c met 51. Wegens afkeuring van het terrein konden de wedstrijden van het eerste en het derde elftal van HCSC geen doorgang vinden. tweede klasse. Het is de bedoeling een overzicht te krijgen van het beste spe lersmateriaal uit beide klassen, voor in het komende jaar te spelen wedstrijden tegen ploegen uit Amsterdam en (waarschijnlijk) Haarlem, maar tevens om de beste spelers extra training te geven. Voor de Dames luidt het programma voor deze week: Di. 12 Dec. Afd. B: Cito—Fac III; HAV—Hermes; HCSC—KVH II. Afd. A: Helder—AMM. In de vergadering van de Raad van Bijstand bij het Kantoor Alkmaar der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord-Holland heeft de voorzit ter, de heer S. W. Arntz, afscheid ge nomen van de heren C. Kroon (Hoorn) G. de Wolf (Purmerend), H. P. Kluit man (Alkmaar) en mr. D. Bosscher (Alkmaar), die niet in één der per I Januari 1951 te Alkmaar en te Hoorn te vestigen zelfstandige Kamers van Koophandel zullen terugkeren. De heer Arnstz wijdde eveneens ge voelvolle woorden aan de heren M. A. Kolster (Den Helder) en J. Banning (Edam), die aan het college door de dood waren ontvallen en die beiden tientallen jaren hun beste krachten gegeven hebben aan de bevordering van de belangen van het bedrijfsleven en aan het werk der Kamers van Koophandel. Als vertegenwoordiger der Kamer in de door de gemeenteraad van Alk maar in te stellen commissie van on derzoek voor het verkeersvraagstuk in deze stad werd aangewezen de heer J. Lakeman (Alkmaar). In verband met de instelling van deze commissie wees de heer J. W. A. Heuseveldt (Alk maar) erop, dat het voor het kopend publiek en de middenstand van Alk maar van uitermate belang is, niet al leen dat er goede toegangswegen naar de stad zijn, maar bovendien dat er uitstekende toevoerwegen naar het centrum zijn, zodat b.v. de bussen van buiten de passagiers in dit centrum kunnen afzetten en opnemen. Voorts zal alle aandacht besteed moeten wor den aan het inrichten van parkeerge- legenheden in het centrum. Bij de bespreking van een door net ministerie van Economische Zaken ge houden enquête bij de Kamer van Koophandel omtrent het beschikbaar stellen van bouwvolume voor bedrijfs panden voor middonstandsbedrijven wezen de heren F L. J. Putman (Alk maar), G. de Wolf (Purmerend) en A. Kuiper (Hoorn) op de grote behoefte aan bedrijfspercelen, waarvan de bouw verre bij het benodigde aantal achter blijft. Gewezen werd voorts op de prac tische onmogelijkheid om tot uitbrei ding van bestaande bedrijfsperceler over te gaan, omdat door de gemeente besturen vrijwel geen vergunning tot omzetting van woonruimte in bedrijfs ruimte wordt verleend. Aan de Verkeerscommissie der Ka mer werd in handen gegeven een schrijven van de Bond van op Coöp, grondslag werkende Zuivelfabrieken in Noord-Holland, waarin wordt verzocht voor Noord Holland een regeling te be vorderen, waardoor een aantal B-wegen tot A-wegen wordt gepromoveerd. Ge vreesd wordt n.1. dat een stringente na leving van de per 1 Januari 1951 in werking te treden Wegenverkeerswet ten aanzien van wieldruk en wagen breedte voor het bedrijfsleven funeste gevolgen zal hebben. Protest tegen verlaging veertarieven. Ernstige woorden van protest werden geuit tegen de voorgestelde verhoging van de tarieven voor de veerponten over het IJ voor personen- en vracht auto's door de gemeente Amsterdam. Zowel de heren C. Kroon (Hoorn) ils S. Koning (Den Helder) ontwikkelden hun bezwaren tegen de verouderde tol heffing. Bovendien heeft de heer C. Schmalz (Scliagen) gewezen op het ge vaar, dat door het verwachte mijden van de route naar Amsterdam over de IJ-ponten, de veerponten bij de Hem brug nog zwaarder zullen worden be last. Besloten werd tegen de verhoging een scherpe actie te voeren. De heer G. K. Oud (Purmerend) bracht verslag uit over een bespreking met de Directie der Nederlandse Bank in verband met de voorgenomen ophef fing van het correspondentschap van die Bank te Purmerend. Voor het behoud Berger tram. Van de uitgegane stukken noemen wij een schrijven aan de gemeente Alk maar, waarin wordt gewezen op de voortdurende stagnatie van het verkeer door de overweg in de Bergerweg te Alkmaar en waarin wordt gevraagd in welk stadium de plannen tot het ma ken van een tunnel aldaar verkeren, alsmede adressen aan de minister van Verkeer en Waterstaat en Gedeputeer de Staten van Noord-Holland, waarin wordt verzocht de tramlijn Alkmaar- Bergen aan Zee v.v. in de vorm van dieseltractie te handhaven. Op een aan de NACO gericht schrij ven waarin werd verzocht een aantal wachtruimten voor buspassagiers op enkele punten binnen de gemeente Alk maar te plaatsen, werd bericht ontvan gen dat terzake een voorstel aan de gemeente /Ikmaar is gedaan, doch dat hierop niet is gereageerd. Besloten werd deze aangelegenheid met de ge meente op te nemen. Volgende week hoopt de raad der ge meente Urk in openbare zitting bijeen te komen. Onder meer zal de aanbie ding van de gemeentebegroting voor 1951 met memorie van toelichting plaats hebben. Ook komt een voorstel van B. en W. aan de orde om aan het gemeentepersoneel van 1 September 1950 af een voorschot op de verhoging van bezoldiging te verlenen van vijf procent overeenkomstig de regeling van het Rijkspersoneel. B. en W. stel len de raad tevens voor om niet het verzoek te doen aan de Kroon tot ver hoging van het maximum aantal ver gunningen ingevolge de Drankwet voor de eerstvolgende vijfjaarlijkse periode. Aan de orde komt ook de gedeeltelijke sanering van het dorpsgedeelte in de omgeving van R. Kroon, hotelhouder en tot het opzeggen der huur van de grond gepacht door T. ten Napel, K. van Urk en Gebr. Romkes. uiterlijk 1 Mei 1950. B. fen W. stellen tevens voor om met ingang van 1 Januari 1951 aan de secretaris van de commissie ex. art. der Woonruimtewet 1947 een vergoe ding van 150 per jaar toe te kennen. Geboren: Pieter, z.v. P. Bakker en E. Ras; Jannetje, dv F. O. ter Beek en J. Bos; Aaltje, dv J. de Boer en J. Koffeman; Klaas, zv J. Post en S. Da- venschot. Overleden: T. Hakvoort, echtge noot van G. Weerstand. KERSTWIJDING Op 26 December zal in de Zuider- kerk een kerstwijding worden gehou den met medewerking van de verschil lende koren onder leiding van dirigent li. Kramer. Voor deze kerstwijdingen bestaat de laatste jaren op Urk veel animo. ZANGUITVOERINGEN Op 28 December zal in het gebouw Irene een zanguitvoering worden ge geven door het Chr. Mannenkoor Hal leluja 1910, Chr. Dameskoor Halleluja, Chr. Gemengd koor Zanglust. Deze ko ren staan alle onder leiding van F. Bode. DINDUA De Reciteervereniging Dindua (Door inspanning nuttig, door uitspanning aangenaam) zal op 3 en 4 Januari in het gebouw Irene een opvoering geven van het stuk: Hollands gebeuren in vele kleuren. De vereniging Dindua geniet niet alleen op Urk bekendheid, doch ook aan de wal, gezien ook al voorstel lingen werden gegeven te Zaandam. V1SSERIJBERICHT URK, 9 Dec. 1950. Door 34 vaartuigen werden aangevoerd: 3044 pond snoekbaars 0,64—0,70; 1310 pond rode baars 0,45; 3486 pond voorn 0,06; 22 pond karper 0,27, alles per pond, en .91 bak bliek 3.36 per bak van 40 kg. Geboren; Trijntje, dv Everardus H. L. Hamerslag en Harmania L. War merdam; Willy, dv Jan Medema en Trijntje Leegwater: Petrus F. zv Jacob Dijt en Vroukje Tromp; Maria, dv Jan Trap en Alida J. van Groenigen. Ondertrouwd: Gerrit Slaman en Jan netje M. Logman; Donald L. Ridde ring en Ali A. Drijver; Jacob C. Koorn en Johanna M. Volgers. Overleden: Geertje Visman, 82 j echtg. v. Arie Ellen; Engeltje Visman. 75 j., wed. v. Cornelis Kuiter. GEVONDEN VOORWERPEN Twee shawls, herenhandschoen, ge bloemd tafelkleed, witte want, zwarte handschoen. RATTENBESTRIJDING. De rattenbestrijdingsactie zal in deze gemeente plaats vinden in de periode van 15—18 December aanstaande. Op een aantal ingezetenen is een beroep gedaan als „uitlegger" van het bestrij dingsmiddel te willen optreden. De ingezetenen wordt verzocht alle mogelijke medewerking te willen ver lenen. NOORDERMa"rKTBOND, 8 Dec 8000 kg. uien 4.10—5.70, grove uien 6.30—7.70, driel. uien 7.20—7.60, nep 12.80—14.10, 18.000 kg. andijvie 14.10 —25.70, 700 kg. bieten A 9.10, bieten B 6.40, 26.000 kg. rode kool 4.2012, 3000 kg. gele kool 5.40—6.80, 14.000 kg. groene kool 5.60—10.30, 73.000 kg. Succes witte kool 4—4.60, Deense witte kool 46. 'iet en >e» it va 1WIAHATMA GHANDI z garen voor de stofomsla, boekwerk, dat de correspon vat van graaf Leo Tolstoy e' en naar Tolstoy's geboortedorp Polyana is gezonden, om ter :;elegcn« heid van de veertigste sterfdag van da grote Russische schrijver pp diens graf te worden geplaatst. De wereldberoemde bibliotheek van het Vaticaan te Rome herdenkt dij iaar het feit, dat deze instelling voor vijf. honderd jaar werd gesticht. Dit ge schiedde op initiatief van paus Nicolaas de Vijfde, toen giften van pelgrims daartoe in het heilige jaar 1450 de mo gelijkheid openden. Gedurende de eer ste vijf jaar van haar bestaan ontving de bibliotheek 1235 Latijnse en Griekse manuscripten, hetgeen de grootste Europese verzameling vormt. Dit was juist vóór het verschijnen van de Gu- thenberg Bijbel, waarvan de boekerij er twee van de nog bestaande acht in bezit heeft. Thans telt de verzameling bijna 800.000 nummers. De oudste en kostbaarste manuscripten worden be waard in speciaal geconstrueerde sta len safes. Dezer dagen vierde de beroemde Oostenrijkse filmregisseur en roman schrijver Fritz Lang te Hollywood zijn zestigste verjaardag. INE GROOTSTE opvoedkundige cam- pagne ooit door een koloniale mo gendheid ondernomen begon kort ge- leden in de Britse Westafrikaanse ko. lonie aan de Goudkust. Het doel is de bijna vier millioen bewoners van dit gebied op de hoogte te brengen van de betekenis van de nieuwe grondwet, welke van kracht zal worden na de algemene verkiezingen in Januari 1951, Daaraan wordt medegewerkt door on geveer honderd daartoe opgeleide mannen en vrouwen met behulp van rijdende bioscopen, kaarten, gramofoon- platen, boeken en pamfletten, gesteld in de zes plaatselijke talen. Er moeten 400 plaatsen en dorpen worden bezocht. Uit de bevolking hebben zich 3000 vrij. willige assistenten gemeld. Er is onlangs een onderzoek ingesteld in Duitsland om te weten te komen, welke Franse schrijvers in dit land jiet meest gelezen worden. Uit de verkre gen inlichtingen bleek, dat op de eerste plaats komt „Ariane. het Russische meisje" door Claudet Anet, dan volgt Pascal, vervolgens de „Symphonie Pas torale" van Gide, „Le medecin de cam pagne "van Balzac en voorts o.a. „Jean- Christophe" van Romain Roland, de romans van Satre en „Le rouge et le noir" van Stendhal. JN DEN HAAG is in principe besloten tot oprichting van een „Vereniging van vrienden van de Franse film". In Lausanne is op 70-jarige leeftijd over leden de violist Felix Keizer. Keizer was twintig jaar geleden eerste direc teur van het orkest van radio-Lausanne. Van oorsprong was de overledene Ne derlander. Morgen zal de Zweedse koning te Stockholm de Nobelprijzen voor litera tuur 1949 en 1950 uitreiken aan de Ame rikaanse auteur William Faulkner en de Britse philosoof Bertrand RusselL Op 12 December viert de Nobelstich- ting haar 50-jarig bestaan. Ongeveer 100 van de ca. 150 nog in leven zijnde Nobelprijswinnaars zijn uitgenodigd daartoe naar Stockholm te komen. Aanvoer: 56 stieren, eerste kwaliteit 1.35, tweede kwaltieit 1.26; derde kwaliteit 1.14; 65 vette koeien, eerste kwaliteit 1.45; tweede kwaliteit 1.29; derde kwaliteit 1.05; 630 melk- en kalfkoeien 525985; 152 pinken 290 535; 191 graskalveren 225—375; 525 nuchtere kalveren 3859: 842 vette weideschapen en lammeren 45—120; 447 vette varkens. Oude varkens note ren 1.551.64; vette biggen 1.60 1.70; zouters 1.501.60. 382 biggen en lopers, biggen 18—35, lopers 36—80; 34 bokken en geiten, geen notering. 64 varkens 500—810. Totaal 3396 stuks. Stieren: aanvoer iets ruimer, kalme handel, prijzen als vorige week. Melk en kalfkoeien: kleiner aanvoer, in goe de soorten vlotte handel, afwijkende soorten niet beter, prijzen als vorige week. Pinken: kleiner aanvoer, kalme handel, prijzen als vorige week. Nuch tere kalveren, aanvoer iets groter, kal me handel, prijzen niet lager. Graskal veren: veel minder aanvoer, kalme handel, prijzen als vi rige week. Var kens, aanvoer iets groter, vrij vlotte handel, prijzen iets stijver. Biggen en lopers groter aanvoer, handel iets be ter, prijzen als vorige week. Schapen: groter aanvoer, vrij vlotte handel, prij zen niet lager. Paarden: aanvoer als vo rige week, zeer trage handel, prijzen niet hoger. Kaas: Goudse volvet 2.12—2.13; Edammer 40+ 1.94—1.95; broodkaas 1.931.94. Stemming goed. 40 ALKMAARSE EXPORTVEILING Alkmaar, 8 Dec. Spruiten extra 70—81, 22—64, prei 21—32 p. kg., knolsoep 16—24, boerekool 9.50—22, witlof 22—52, tomaten 12—52, andij vie 5.5030 per 100 kg., sla 4.50— 11.50 p. 100 st., gele kool 4.505.80, rode kool 49.40, groene kool 69.40, worteltjes 14—30, uien 4—10, aard appelen 9.50 p. kg., selderie 712.50, peterselie 4—6 p. bos, stoofperen 1728, handperen Zwijndrecht 1522, appelen 15—60 p. kg. LANGENDIJKER GROENTENCEN" TRALE, 9 Dec. 4000 kg. bieten A 910—9.80, B 5.70—6.80, 8000 kg. uien 5—7.40, grove 6.60—6.90, driel. 5.60 —8.50, nep 11.50—11.80, 17000 kg. andijvie 15.30—21.20, 50.000 kg. groe ne kool 5—10.20,' 15000 kg. gele kool 4.50—6.80, 30.000 kg. rode kool 5— 13.80, 25000 kg. witte kool Sucoe» 4.90, Denen 4.70—5.20. Doorgedr*ald 2400 kg. gele kool en 1200 kg. witto kool.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2