Japan tegen herbewapening en vreemde steunpunten Helder niet langer ongeslagen, BKC en ZAP nog wel Zaandijk bracht witjakken de eerste nederlaag toe In enerverende strijd deelden H.R.C. en O.S.V. de punten Tineke Wierstra een kunstzinnig meisje") Ook H.V.C. gaf (tegen V.V.A.) geen krimp 3 s Reserve-elftallen van H.R.C. wonnen (4-2) «vc zvv BKC met de hakken over de sloot Succes versloeg Limmen in aardige wedstrijd Achterstand werd tot 3—4 ingelopen de Kostbare fouten in achterhoede Beide clubs scoorden drie keer Roodjakken stonden met 3-1 voor Veertien milliard dollar voor luchtmacht der V.S. Besprekingen te Brussel Yoshida's nieuwe koers Een belangrijk besluit voor de wereldpolitiek Zwenking naar het vasteland van Azie Het komende Hoogoven- Schaaktournooi te Beverwijk MAANDAG 11 DECEMBER 1950 niet grote eens niet Door diverse terreinafkeuringen bleef gisteren van het toch al KNVB-programma weinig over. Het veld van Helder werd nu afgekeurd. De witjakken waren hierover wellicht 10 verbaasd, dat zij zich door Zaandijk lieten verrassen. Helder verloor met 4—3 en leed daarmede dus zijn eerste nederlaag. HRC speelde in een vriendschappelijke wedstrijd tegen OSV met 3—S gelijk. 4 A. BKC ging gewoon dóór. De Rijp dat zich uitstekend heeft geweerd, moest met 21 het onderspit delven. BKC is dus nog ongeslagen. Succes geeft de achtervolging nog niet op. Limmen ondervond dat in een 41 ne derlaag. VVW en Randers brachten het elk tot drie doelpunten. Afgelast werd Purmerend—Andijk. Ook in deze klas se wordt in de lagere regionen een in teressante strijd gevoerd. Afdeling 4A: 11 10 10 6 10 6 4 0 17— 8 16 10 S 3 2 26—18 13 9 5 2 2 25—15 12 9 4 4 1 10— 6 12 10 5 1 4 21—24 11 10 S 3 4 10—16 9 10 3 3 5 ^4—19 8 10 3 1 6 19—24 7 8 2 1 1 17—18 5 10 1 1 8 12—26 10 7 2 1 23— 6 16 8 5 2 1 24— 9 12 10 2 3 27—20 12 10 4 4 2 13—12 12 10 3 4 3 17—14 10 9 4 1 4 17—27 9 9 S 1 5 18—19 7 10 2 3 5 13—30 7 10 3 0 7 15—19 6 10 1 3 6 12—24 5 afdeling ging slechts Itn de tweede klasse A wist HVC ongeslagen te blijven. De Amersfoor ters keerden met een puntenverdeling (2—2) van het gevreesde WA terug. Een alleszins bevredigend resultaat van de Keistedelingen. In de tweede klasse B werd de wedstrijd ElinkwijkAFC afgelast. De ontmoeting Volendam— Watergraafsmeer eindigde in een 20 overwinning van de thuisclub. De wijd- broeken bewezen behalve zichzelf de staartclubs Alcmaria Victrix en HRC een goede dienst. Afdeling 2A: Velox Stormvogels De Spartaan UW WA OSV Vriendensch. Schoten TOG Afdeling 2B: Volendam Elinckwijk West-Frisia ZFC Zeeburgia Hercules AFC HRC Watergr.meer Alcmaria V. 3 A. In deze afdeling git één wedstrijd niet door, en wel GVO Kinheim. Toch kon ZW maar één punt nemen op Kinheim. daar de ont moeting tegen IVV in een 2—2 gelijk spel eindigde. Niet slecht gedaan van IW. Alkmaarse Boys deed van zich spreken door een puntenverdeling met Velsen. Ook hier waren de cijfers 2—2. Inderdaad heeft DTS ook zijn negende wedstrijd verloren. DEM klopte deze zwakke ploeg met 30. QSC moest beide punten aan het bezoekende Hol- landia laten (12). Afdeling 3A: Kinheim Hollandia Wiik aan Zee IW Velsen DEM C.S.V. G.V.O. Alkm. Boys QSC DTS 3 B. Zoals w Helder op eigen terrein tegen Zaandnk met 4—3 zijn eerste volle verlies. On getwijfeld een zeer teleurstellend sultaat van onze stadgenoten, die ditmaal echter niet mee zat. RKVVA. dat met 3—0 over Rivalen zegevierde gaat nu eeliik met Helder aan de kon Vitesse '22 moest in Amsterdam "en punt punt bij ZSGO laten (1 1). In de kopgroep zal het nu geducht gaan spannen, want met één wedstrijd meer gespeeld haalde Vitesse evenals Helder en RKVVA dertien punten. Terrasvo gels deed het zeer verdiensteliik tegen De Meteoor (2—2). Ook in de staat van deze afdeling neemt de spanning ge weldig toe. De wedstrijd DEC—Alwavs Forward werd afgelast. Afdeling 3B: RKWA Helder Vitesse Alw. Forward Zaandijk Meteoor ZSGO Terrasvogels DEC Beverwijk De Meer Rivalen 10 6 3 1 20—10 15 9 6 2 1 19— 7 14 10 5 3 2 21—12 13 9 5 2 2 19—12 12 9 4 2 3 15—14 10 9 3 4 2 21—20 10 10 3 3 4 14—12 9 11 3 3 5 15—20 9 9 4 0 5 14—23 8 10 2 3 "S 15—14 7 7 1 3 3 10—11 5 9 0 0 9 6—34 0 reeds schreven, leed re- het 9 5 3 1 19—11 13 9 5 3 1 18—11 13 10 6 1 3 19—15 13 9 5 1 3 20—15 11 8 4 1 3 21—16 9 9 3 3 3 14—16 9 10 3 3 5 17—17 9 8 2 3 3 15—20 7 9 1 3 16—21 7 10 2 3 5 14—20 7 9 1 4 4 15—20 6 9 1 4 4 14—20 6 De geel-zwarten konden deze keer niet op dreef komen. De oorzaak daar van was in de eerste plaats het hals starrige vechten van de bezoekers, die een uitstekende indruk hebben achter gelaten. De Polderse voorhoe de heeft overigens enkele opgelegde kansen onbenut gelaten, maar toch. een gelijk spel of zelfs een kleine overwinning voor de bezoekers was onder deze omstandigheden geen onre delijke uitslag. Vooral in de eerste halft waren de blauwhemden het meest in de aanval, de weinige Polderse aanvallen, vooral in het eerste halfuur, waren wel ge vaarlijk, doch leverden geen enkel doel punt op. In de 17e minuut was een schot van Klompmaker zó hard, dat IJsselstein de bal wel ving, doch ach ter zijn doellijn werd gedrukt (01). Eerst toen begonnen de Poldersen terug ie slaan, vinniger dan daarvoor. Een Plotselinge uitval bracht Blok in vrije Positie; zijn afgemeten voorzet gaf Van Teulingen volkomen vrij spel en Vee- •han het nakijken (11). Na de hervatting waren het de Pol- kersen, die over het algemeen in de meerderheid waren, afgewisseld met snelle, gevaarlijke aanvallen der be zoekers. Verre schoten waren de enige oplossing, want de Rijper achterhoede (Zv, aan en Klinkhamer met Veeman) hield haar domein aardig schoon. Een kwartier na de hervatting benutte Muntjewerf een vrije schop van pl.m. 20 meter op de juiste wijze; Veeman stop- ia wel, doch niet voldoende. (21). BKC Succes Grasshoppers Randers HSV VVW Purmerend Limmen Zeevogels Zouaven Andijk De Rijp 41—14 27—13 15—18 13— 7 17—17 16—12 20—26 18—25 13—28 19—27 16—23 9—18 4 B. ZAP moest gisteren in Oude- sluis één punt achterlaten (1—1). Dat betekent, dat ZAP dus nog ongeslagen aan de kop gaat, zij het met vier ge lijke spelen. In 4 B werd alleen nog gespeeld WieringerwaardVrone. Laatstgenoemde club zegevierde met 9 8 10 8 8 10 10 10 10 10 3—2. Afdeling 4B: ZAP 9 5 4 0 28— 8 14 Texel 10 5 3 2 23—11 13 Oudesluis 10 4 4 2 20—17 12 RKAFC 10 4 3 3 19—16 11 Bergen 9 4 2 3 16—12 10 Vrone 10 4 3 4 19—22 10 St. George 8 2 5 1 14—12 9 Schagen 9 4 1 4 19—11 9 Watervogels 9 2 4 3 15—15 8 Westfriezen 9 2 1 6 14—24 5 W'waard 9 2 1 6 16—30 5 Koedijk 6 1 0 5 7—21 2 Reserve klassen: Helder 2 verloor met dezelfde cijfers als Helder 1: 34. Vo lendam vertrok dus met beide punten. HRC 2 en HRC 3 wonnen beiden met 42. respectievelijk van Zaandijk 2 en ZFC 3. Met een nuttige 20 voorsprong door een gelukkige treffer van midvoor Bos en een goed doelpunt van Van Goor, die handig een back omspeelde en daarna onhoudbaar scoorde, ging Succes de rust in. Deze voorsprong mocht verdiend genoemd worden, want zonder tot grote hoogte te komen wa ren de Successers geregeld in de aan val geweest. Ondanks de sterke druk op het Limmendoel was de stand kort vóór de rust nog dubbel blank. De na een half uur spelen aan Limmen toe gekende strafschop had ongetwijfeld 'n keerpunt in deze wedstrijd kunnen be tekenen. Hollander maakte hands in het strafschopgebied, doch keeper IJzer, die weer in grootse vorm was stopte de lage schuiver op voortreffe lijke wijze. Het veldspel der gasten deed zeker niet onder voor dat van Succes, maar de Limmen-voorhoede miste de nodige stootkracht. Het be nutten van de strafschop zou het reeds grote enthousiasme waarmede de gas ten speelden zeker hebben opgezweept. Nu hield Succes het heft in handen. Reeds spoedig na de rust werd C. Rotgans door Bos in de gelegenheid ge steld te doelpunten. Met deze 30 voorsprong leek de overwinning voor Succes zeker te zijn. De reactie van dc gasten was echter fel. Door hun onver moeide ijver wisten zij de thuisclub in het defensief te dringen en toen ditrm enige tijd tot een doelpunt leidde, uit een voortreffelijke trekbal van de linksbuiten, was het pleit nog lang niet beslist. Limmen gaf geen duimbreed toe. Het werd een forse partij, maar de uitsekend leidende scheidsrechter hield de touwtjes strak. Het verre opdring en der verdediging werd Limmen nood lottig. Na enige gevaarlijke doorbraken der Succes-voorhoede werd een vier de doelpunt gescoord, toen Van Gier een ver vooruit gespeelde bal nog vóór de uitlopende keeper en de toesnellen de backs kon bereiken. In de stand 4kwam geen verandering meer. Door de strijdvaardigheid van Lim men en het harde werken van Succes was het een zeer aantrekkelijke wed strijd welke veel spannende momenten bracht. De Franse communistische partij heeft een oproep gepubliceerd tot het houden van protestdemonstraties tegen de herbewapening van West-Duitsland Deze zouden hedenmiddag worden ge houden. [)E NEGENTIENJARIGE Tineke Wier stra uit Purmerend is een kunstzin nig meisje. Toen zij als asthma-patiënte kuurde in Zwitserland r ze was toen zestien werd ze geïnspireerd door de typisch Zwitserse bouwtrant en maakte zij van triplex een miniatuur-chalet, zo kleurig en verbluffend nauwgezet, dat ieder die het zag, vol bewondering was. Terug in Holland, bij haar ouders in Purmerend, die het Noordhollands Kof fiehuis exploiteren, vervaardigde zij een natuurgetrouwe maquette van 't eiland Marken met zijn curieuse paalwonink- jes. Het is deze maquette geweest, die de aandacht getrokken heeft van de heer Bouma, directeur van het Zuider- zee-museum in Enkhuizen. Op zijn ver zoek maakte ze een soortgelijke ma quette van Urk, dat andere Zuiderzee- eiland, waarvan we over enige tiental len jaren alleen nog maar een herinne ring zullen bewaren. Om Urk in minia tuur te copiëren had ze nog geen veer tien dagen nodig. Het was weer een juweeltje van modelleerkunst, hoewel Urk minder kleurig is dan Marken. Bei de maquettes hebben een waardige plaats gekregen in het Zuiderzeemuseum in Enkhuizen. yiNEKE, uitermate bescheiden en te- ruggerokken meisje, volgt sinds een TINEKE WIERSTRA kunstzinnig knutselwerk Het is Zaandijk gistermiddag gelukt om Helder beide punten afhandig te maken. De witjakken leden in dit seizoen dus hun eerste nederlaag. Het begin van deze voor Helder zo teleurstellende ontmoeting was zeer sensationeel. Reeds na negen minuten nam Helder de leiding. Nog geen minuut daarna scoorden dé' ë0*® v')f -minuten later schoot dezelf- gasten de gelijkmaker, en daarna binnen korte tijd nog een doelpunt. Na de rust werd die voorsprong zelfs tot 14 vergroot, en leek een grote Helderse neder laag onafwendbaar. Helder bleef evenwel dapper volhouden en wist de achter stand tot 34 te verkleinen. Het wilde gistermiddag niet vlotten bij de witjakken. Ondanks hun harde werken en een veldoverwicht. De ach terhoede maakte ditmaal fouten, die Helder duur kwamen te staan. Doel man Boekei had zijn dag niet. Het ge volg was, dat hij enkele malen faalde. En wanneer een keeper faalt, wordt er meestal gedoelpunt! Spil Van der Neutt had zijn handen vol aan de jeugdige middenvoor Groot. Daar de beide backs er ook niet direct goed in waren, ont stonden soms gevaarlijke situaties voor de Helder-veste. De voorhoede van de thuisclub begon veelbelovend, maar zakte later weer af. De Zaandijkers verdedigden toen zó stevig, dat er bijna geen doorkomen aan was. Helder maakte nog al eens de fout, de bal te veel door het midden te spelen. Daar was het leder steeds een prooi voor spilW. Kat, die goed op dreef was. Ook dcc'rrv-n T'pt gaf geen pardon, jat Helder bij de 4—1 achterstand niet de moed liet zinken, pleit zeer voor het gehele elftal. Alles, maar dan ook alles, werd geprobeerd om gelijk te kunnen maken. Wij zagen zelfs Him- pers en Beekhoven in de voorhoede aan het werk. Steeds weer kwam Hel der terug, en als men even meer geluk had gehad, dan zou een puntenverde ling beslist zijn gekomen. Maar het luktè niet. Er is echter nog niets ver oren, zodat de witjakken zich geen al te grote verwijten behoeven te maken Scheidsrechter Lensen was er gisteren wel eens een keerje rfiaast. soms trad hij niet streng genoeg op, wanneer het spel even fors dreigde te worden. Helder won de toss en verkoos tegen de wind in te spelen. Middenvoor Groot mocht dus de bal aan het rollen brengen. Helder nam het leder meteen over. Uit deze aanval schoot Heyster de bal in de handen van de keeper. Zaandijk ging daarna in de aanval. Puhl kon ten koste van een corner op de doellijn redding brengen. De cor ner werd door Van der Meulen onder schept. Snel ging de bal naar Veenen- daal, die goed wist voor te zetten Heyster schoot echter net naast. Even later overkwam Van der Meulen hetzelfde. In dit geval ging de bal hoog over. De wedstrijd was negen minuten oud. toen Heyster en Veenen- daal na goed doorzetten door de ver dediging van Zaandijk wisten te ko men. Keeper Kat was al geslagen, toen Veenendaal hard inschoot (1—0). Der tig seconden later strafte Groot een fout in de achterhoede van Helder af en het was 1—1. Meteen na de aftrap nam Zaandijk de bal over. Deze aan val eindigde met een goed gericht schot van linksbuiten Woudt, dat doel trof. Ook hierbij ging de verdediging niet vrij-uit. Een sensationeel begin dus, met drie doelpunten binnen twee minuten. Even later had Helder pech, toen Heyster hard tegen de lat schoot. De bal werd opgevangen door Krab, die hem al even hard in de handen van keeper Kat deponeerde. Veenendaal kwam vlak daarop voor open doel te staan maar hij faalde jammerlijk. De kans van de dag! En nogmaals kreeg de Helder-rechtsbuiten een prachtige kans. Hij schoot opnieuw naast. Hel der bleef aanvallen, maar niets wilde lukken. Wél- kwam de achterhoede er beter in. Vooral Himpers bewees dat hij kan voetballen. Er moest nog even gestopt worden, toen Beekhoven ge wond raakte. Even later kwam hij het veld weer in. Vier doelpunten De tweede helft begon met een hard schot van Van der Meulen en een goed ingrijpen van Bal, toen de rechtsbui ten van de gasten gevaarlijk werd. Er waren zeven minuten gespeeld, toen Boekei een voorzet verkeerd beoor deelde. Het was wederom linksbuiten Woudt die kon doelpunten (13). Nog de speler opnieuw in. Boekei dook over de bal heen en de stand was 14. Daarbij wilde Helder het toch niet laten. De verdediging van Zaandijk werd onder sch 4 genomen. Maar nóg ging het niet. Net elftal werd gewijzigd. Van der Meulen ging rechtshalf spe len en Beekhoven rechtsbinnen. Zelfs Himpers ging naar voren. Voorlopig waren enkele corners het resultaat, doch zes minuten voor het einde ver kleinde Heyster de achterstand to+ 24. Toen Himpers twee minuten later óók doelman Kat passeerde, was het 34 geworden. De laatste seconden van de wedstrijd verstreken onder hoogspanning. Eenmaal zagen wij de witjakken juichen, maar de bal was blijkbaar niet over de doellijn heen geweest. Minister Acheson heeft in de Amerikaanse Senaatscommissie voor buitenlandse zaken medegedeeld, dat thans 44 landen tegen en 16 voor op neming van de Chinese communisten in de V.N. zijn. Toen Knjjff enkele minuten na de rust de bal uit een corner van G. de Vries langs doelman Snorhilie en OSV in het net schoot, heeft menigeen gistermiddag ongetwijfeld verwacht dat de wedstrijd met grote cijfers door Racing zou worden gewonnen. Reeds in de eerste helft had HRC de toon aangegeven, en met Knijffs doelpunt was het 3—1 geworden. Maar OSV-ers toonden aan, dat men nimmer ontmoedigd moet zijn. Er werd een geweldig offensief ingezet, en toen de wed strijd ten einde was. hadden de gasten nog twee doelpunten gescoord. De eind stand was dus 33. Al na vijf minuteft spelen in deze vriendschappelijke wedstrijd, gelukte het middenvoor Kooistra te scoren. Hij deed dat uit een voorzet van Rijkers, In de eerste helft verdeelde Kooistra het spel heel goed. Het was jammer, dat Knijff in deze periode de bal te lang bij zich hield, waardoor hij de aanvallen van de roodjakken sterk af remde. Rechtsbinnen De Wit kopte na een kwartier een bal net over het hei ligdom van Lingbeek. Kort hierop schoot dezelfde speler van dichtbij in Lingbeek's handen. Na vijf en twintig minuten schoot middenvoor Klasen uit een vrije schop over de doelman van HRC tegen de lat. De terugspringende bal werd door linksbuiten v. d. Pavert zeer hard ingeschoten (11). Een pass van De Werker naar Kooi stra, werd door laatstgenoemde tegen de staander geplaatst. Rijkers schoot de terugspringende bal naast. Hij werk te de volgende aanval evenwel betef af. Uit een voorzet van G. de Vries kopte hij de bal prachtig vallend hl *2—1). Nadat Lingbeek een kopbal van Cornelissen had gestopt, en zijn colle- Sa een hard schot van P. de Vries, kon digde de scheidsrechter de rust aan. Direct na de hervatting vergrootte Knijff met het reeds gememoreerde doelpunt de voorsprong. OSV gaf zich niet gewonnen. En vooral rechtsbuiten Splunteren kreeg toen nogal eens vrij spel, waardoor hij met hoge ballen ver warring in de achterhoede van HRC kon stichten. Na een kwartier ver kleinde Klasen met een boogballetje de achterstand tot 32. Woof sterk aanvallen, en vooral technisch waren de gasten de roodjakken de baas. Tien minuten vóór het einde kreeg Splunte ren, die buitenspel stond, de bal toege speeld. Hij plaatste het leder naar Cor^ nelisse. en deze had er geen moeite mee om van korte afstand de gelijk maker te scoren (3—3). HRC verplaat ste het spel naar de OSV-helft. In het bijzonder de linkervleugel bleek nog over voldoende uithoudingsvermogen te beschikken om het de achterhoede van OSV geducht lastig te maken. P. de Vries schoot nog éénmaa' tegen de lat, en Kooistra scoorde een buitenspel doelptiot. De stand bleet d«s 3—3. jaar de lessen aan de Kunstnijverheids school in Amsterdam. Ze bekwaamt er zich in het reclamevak en hoopt straks emplooi te vinden in Zwitserland, waar ze vrij kan ademen. Haar handen vin den altijd weer nieuw werk; materiaal, dat voor een ander waardeloos is, weet zij op een of andere effectvolle wijze te gebruiken bij haar kunstzinnige knutselarbeid. Een oude leren handtas was prachtig voor de dakbedekking van enige van haar minatuurhuisjes. Een andere maal wist zij met kachelkit een treffend pannendak-effect te produ ceren. En wanneer ze zich hier niet mee be zig houdt, dan tekent en schildert ze. Van een simpel Zuid-Hollands melkers krukje maakte zij door een vrolijk bloemmotief op het bovenblad te schil deren en het geheel een mooi-groene kwast verf te geven, een artistiek bij zettafeltje voor een voornaam milieu. Tineke Wierstra is een talentvol meisje. Jo Spier heeft eenmaal bewon dering voor haar werk getoond. Het was haar een aansporing. Maar nu reeds is het waard in ruimer kring be kendheid te genieten. De begroting voor de Amerikaanse luchtmacht heeft thans een totaal van veertien millioen dollar bereikt. Het is de bedoeling dat de luchtmacht op 1 Juli 1952 vier en tachtig groepen ge vechtsvliegtuigen zal tellen. Zij om vatte acht en veertig groepen, toen de oorlog in Korea begon. Zes milliard van de veertien zullen worden ge bruikt voor het kopen van moderne vliegtuigen. In Juni 1951 zal de lucht macht 651.000 man tellen, tegen 411.000 in Juli van dit jaar. De Belgische minister van buiten landse zaken, Van Zeeland, heeft Za terdag de heren Schuman, Stikker en Bech, respectievelijk minister van bui tenlandse zaken van Frankrijk, Neder land en Luxemburg, op een martijd ontvangen. Zij hadden een uitvoerig onderhoud over de internationale toe stand. Binnenkort zullen alle snelheids- en groottebeperkingen voor de Duitse scheepsbouw worden opgeheven. (Van onze oorrespondent te Hongkong) Zelden is een bericht zozeer als de bekende bliksem-uit-heldere-hemel in geslagen als de verklaring, die de Japanse minister-president enige dagen geleden afgelegd heeft, dat Japan geen militaire steunpunten aan vreemd» machten zal toestaan en geen herbewapening wenst. Zulks temeer daar de gehele wereld tot nu toe in de vaste overtuiging verkeerde, dat het de Aime-i rikaanse politiek gelukt was om Japan stap voor stap in haar politiek wereld systeem in te schakelen en als tegenwicht en voorpost tegen de Oostaziatische vasteland-mogendheden op te bouwen. Sowjetunie de deur opende tot de on derhandelingen en ten slotte tot on dertekening. De nieuwe koers van Japan zal niet te onderschatten uitwerkingen hebben op de gehele situatie in de wereldpoli tiek. Ten eerste wordt hierdoor bijge dragen tot het ontstaan van stabiele verhoudingen in het Verre Oosten en verder wordt het bewijs geleverd, dat de verdeling van de wereld in slechts twee kampen, die tot een oorlog moet voeren, nog lang niet zo ver gevorderd is als sommigen willen doen geloven. - Sedert 1945 leeft het als kostganger van de Verenigde Staten, een toestand, die niet eeuwig kan duren. De Ameri kaanse politiek had tot doel Japan's economische relaties met het vasteland, in het bijzonder met het China van Mao Tse Toeng, zoveel mogelijk te ver hinderen. Daar Japanse goederen in Amerika nauwelijks afzet kunnen vin den. trachtte men de Japanse export naar het Zuiden te richten, waar het echter op de tegenstand van Engeland en het Gemenebest stuit. Het uiteen- scheuren van natuurlijk bijeenbehoren- de economische gebieden door de po litiek van de „koude oorlog" kan op den duur niet zonder zware schade blijven voor de volkeren, die er het hardst door getroffen worden, in dit geval Japan. In ieder geval hebben de Japanners nu besloten daar niet meer aan mee te doen. De reden, waarom de Japanse rege ring juist nu besloten heeft het roer om te gooien, is de erkenning van het gevaar, dat door de ontwikkeling in Korea juist in de laatste weken is ont staan. Aan de ene kant blijkt duidelijk de macht van het communistische China. De gevaren, die een Amerikaans Chinese oorlog ook voor Japan met zich mee zou brengen, heeft men daar al sinds lang ingezien. Reeds bij het einde van de oorlog in 1945 hebben de Japanners, vooral de leiders van het verslag en leger, gezworen noit meer een vruchteloze oorlog in dit geweldige land te beginnen. Het is heel natuurlijk, dat Japan's ommekeer tot de neutrali teitspolitiek juist op het ogenblik plaats vind, waarop de mogelijkheid van een AmerikaansChinese oorlog een acute dreiging werd. Sowjetunie grijpt in Nog een tweede factor had een be slissende invloed op de houding van de Japanse regering. De oorlog in Korea had bij de Ver. Staten de wens nog doen groeien om Japan bijna geheel aan hun zijde te trekken. De voorbe reidingen voor een Japans vredesver drag werden daarom bespoedigd, waar bij men van de stilzwijgende veronder stelling uitging, dat de Sowjetunie een vredesverdrag, waarbij Amerika steun punten in Japan zou krijgen, nooit zou ondertekenen en dat Communistisch- China, aangezien het niet erkend was, van tevoren uitgeschakeld zou zijn. Minister-president Yoshida ageerde voor een separate vrede alleen met de Westelijke mogendheden. Toen greep plotseling de Sowjetunie bij de voor bereidingen in en direct nam de Ja panse regering de gelegenheid waar om inplaats van een separate vrede, die Japan aan één kant zou binden en het voor dit land zo belangrijke vaste land zou scheiden, een algemeen vre desverdrag op te stellen, dat ook door de Sowjetunie en China zou kunnen worden ondertekend. Daarom de ver klaring tegen herbewapening en vreem de steunpunten, die voor China en de Kleine Aatje kreeg van Sinter klaas een tramconducteurs - uitmeting. Het dertiende Hoogoventoumooi be looft een hoogtepunt te worden in de lange reeks van schaakwedstrijden, wel ke de aardbeienstad in de afgelopen jo- reri in binnen, en buitenland als be langrijk schaakcentrum bekend heeft gemaakt. De Hoogoventournooicommis- sie heeft tot nu toe toezegging gekre gen van het uitkomen van elf schaak meesters uit binnen- en buitenland, t.w. vier Nederlanders, twee Belgen, twee Argentijnen, een Duitser, een Deen en een Fin. Enige tijd terug reeds maakten wij melding van de vermoedelijke samen stelling van de hoofdgroep, welke toen zou bestaan uit Euwe, Donner, Stum pers, Kramer of van der Tol, O'Kelly, Van Seters, Hugot, Poulsen, Czerniak en Szabados. Hierin is echter wijziging gekomen. Vaststaat namelijk nu, dat de Franse kampioen Cl. Hugot en de Ita liaans-Hongaarse schaakmeester E. Sza bados niet zullen meespelen. Daarente gen zal wel Kramer een greep naar de overwinning doen. Er werden ons drie nieuwe namen genoemd, t.w. die van' Pilnik (Argentinië), Kieninger (Duits land) en Palomaa (Finland). Het medespelen van Herman Pilnik, de bekende Argentijnse meester, staat nog .niet vast, doch is wel waarschijn lijk. Inderdaad zou de deelname van Pilnik het tournooi bijzonder sterk doen worden. De Zuid-Amerikaan' immers speelde ook in Amsterdam mee en was de enige, die er in slaagde Euwe te verslaan, wat wel pleit voor zijn bij zondere sterkte. Bij meerdere gelegen heden trouwens heeft Pilnik van zijn kwaliteiten bliik gegeven. In prineine heeft ook de Duitse meester W. Kieninger toegezegd te zullen komen. Zekerheid omtrent zijn komst bestaat er echter niet. omdat de Duitser wellicht visa-moeilijkheden zal ondervinden. Het is echter te hopen, dat Kieninger deze zal kunnen over winnen. Hij was vóór de oorlog een veelbelovende jonge kracht, die enkele opvallende prestaties leverde. Na de oorlog heeft hij weinig van zich doen spreken, waaraan het isolement van Duitsland in de jaren na de oorlog niet vreemd zal zijn geweest. En de derde nieuwe naam, welke men ons vertelde, was die van de Ein V. Palomaa, evenals Czerniak een onbe kende voor ons land. Palomaa zal ech ter ongetwijfeld een goed schaker blij ken te zijn. Hij speelt n.1. aan het der de bord van het Finse tiental. Met spanning mag zijn optreden tegemoet worden gezien. Releveren wij ten slotte nog even de vermoedelijke samenstelling van de hoofdgroep: Dr. Max Euwe, J. H. Don ner. H. Kramer en dr. L. Stumpers (Ne derland); A. O'Kelly de Galway en F. van Seters (Belgie); H. Pilnik en V. Czerniak (Argentinië): Chr. Poulsen (Denemarken); W. Kieninger (Duits land) en V. Palomaa (Finland). Er zijn dus in totaal elf spelers, zo dat het geen bezwaar is, ais een van hen door omstandigheden toch niet zou kunnen meespelen.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 5