Al 200 slachtoffers in Singapore Acheson komt naar Prussel Nederland vroeg zelf uitstel van Beneluxconferentie De delegaties leggen thans de gewisselde stukken op tafel Plan voor bestand op Korea krijgt voorrang op agenda Tweejarige dienstplicht in landen van Atlantisch Pact Vier jaar geëist tegen inbreker Nieuwe versterkingen voor de Chinezen in aantocht VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Reserve-officieren onder de wapens Woensdag 13 Deo. 1930 75e Jaargang No. 10976 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Vlieringen en Anna Paulowna Bertha Hertogh op weg naar Nederland Twaalf personen werden bij onlusien gedood „Grote Vier zullen over Duitsland spreken Er moeten nu besluiten worden genomen Tekort op onze betalingsbalans was nog te groot Plannen voor dekking worden thans uitgewerkt Geen wijziging in de standpunten Weerbericht Overeenstemming over Duitse defensiebijdrage Voor diensttijd van plm zes weken ina wenst vreed zame regeling, zegt Rau MONTGOMERY EIST: Deze verdachten zijn hard op weg om misdadigers van groot formaat te worden'' Zaankanters op rooftocht Radiorede van Truman Twee en een haSI jaar voor Oudewaters bankdirecteur Mongoolse ruiters, nazaten van Djengis Khap BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK HELDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.50, per maand 1.50 bij vooruitbetaling, plus incassokosten JJERTHA HERTOGH en haar moeder zijn op weg naar Nederland. Gistermiddag werden zü door de politie naar het vliegveld Kallang begeleid, alwaar de K.L.M.-Constellation „Maastricht", die gistermorgen onder commando van ge zagvoerder Vis uit Djakarta vertrokken was en in afwijking van de dienstrege ling een tussenlanding te Singapore maakte, gereed stond. Vandaag landt het toestel te Bangkok en Donderdagavond te 19.30 wordt de „Maastricht" op Schip hol verwacht. Ondertussen luwen de onlusten in Singapore. Dinsdagavond is door de autoriteiten medegedeeld, dat men de toestand thans begint te beheer sen. Het aantal gewonden bedraagt thans meer dan 200. Twaalf personen wer den gedood. Tussen vriendinnen Een gelukkig lachende Bertha Hertogh met twee vriendinnetjes tijdens haar verblijf in het kloos ter te Singapore in afwachting van haar vertrek naar Nederland. Toen gistermorgen wederom grote groepen Mohammedanen samenschool den, vonden zij met rimboehoofddek sels getooide Goerkha militairen, die juist van de strijd tegen guerrilla's in Johore kwamen, tegenover zich. Reeds spoedig braken wederom onlusten uit, welke tot gevolg hadden, dat met in gang van gisteren een uitgaansverbod werd afgekondigd voor de tijd tussen zonsondergang en zonsopgang. De fanatieke oproerlingen bekogelden gebouwen van Nederlandse banken en firma's alsmede het gemeentegebouw. Auto's werden omver gegooid en in brand gestoken, Europeanen aangehou den en afgeranseld. Vier bataljons Goerkha's en Maleise militairen pa trouilleerden door de stad. Zij hadden dertig gevechtswagens tot hun beschik king. Toen fanatieke Mohammedanen 'n dreigende houding aannamen, open den de Goerkha's het vuur. Drie Ma- leiers werden gewond. Een helicopter van de RAF met een politie-officièr aan boord, vloog voort durend boven de stad om de militairen op de grond de plaatsen aan te geven, waar zich menigten vormden. Tot nu toe werd, voor zover het per sonen van Nederlandse nationaliteit betreft, slechts bericht, dat mevrouw T. H. Hut ernstig werd gewond. Zij kreeg een slag met een fles, die een schedelfractuur veroorzaakte. De Britse minister van Koloniën, W. L. Blythe, heeft in een speciale radio uitzending medegedeeld dat de Engel- De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, heeft Dinsdag avond in de Franse Nationale vergade ring medegedeeld, dat Frankrijk, En geland en de Verenigde Staten overeen zijn gekomen het vraagstuk ener Duit se herbewapening met de Sowjetunie *te bespreken. Hij voegde hieraan toe dat voor dit probleem nog een oplos sing dient te worden gevonden. se regering het handhaven van wet en orde zo nodig met alle middelen, die haar ten dienste staan, zal verzekeren. In het Lagerhuis De toestand te Singapore is in het Britse Lagerhuis ter sprake gekomen. Op een vraag van de leider der oppo sitie, Winston Churchill, deelde de mi nister van Koloniën o.a. mede, dat er geen aanwijzingen zijn, dat de onlus ten te Singapore door communisten zouden zijn georganiseerd. Blijkbaar ziin ze gericht tegen blanken en Indo- Europeanen. Volgens een bericht van de gouverneur te Singapore duurt de onrust voort doch is de toestand rusti ger. De Mohammedaanse organisaties werken samen met de overheid om de orde te herstellen. Om Duitslands herbewapening Raad van Atlantisch Pact Maandag en Dinsdag bijeen Wanneer Maandag en Dinsdag de mi nisters van buitenlandse zaken van de landen van het Atlantische Pact te Brussel bijeen zijn, zullen zij de Ame rikaanse minister Dean Acheson in hun midden hebben. Deze wil n.1. naar Europa komen, om zijn collega's duide lijk te maken, dat men nu beslissingen moet nemen inzake de herbewapening van Duitsland. Hij zou er voorts bij Engeland, Frankrijk en West-Duitsland op aandringen, dat deze landen tegen over de Amerikaanse plannen voor De ministersconferentie der Benelux- landen, die als het ware het sluitstuk zou moeten vormen van de ontwikke ling naar een volledige economische unie tussen de drie landen, is uitge steld. Daarover is al veel te doen ge weest. Het ANP heeft thans een uit eenzetting van deskundige zijde gepu bliceerd. waarin wordt uiteengezet, dat het verzoek om uitstel is uitge gaan van Nederland. De belangrijkste reden hiervoor was wel de stand van onze betalingsbalans. Aan Belgie moet de volgende maand worden duidelijk gemaakt, hoe wij deze zo snel moge lijk sluitend zullen maken. Het vrij grote tekort op de beta lingsbalans over 1950 was een gevolg van de toegenomen import, die samen viel met de deliberalisatie van het handelsverkeer. Daardoor werden onze DE NIEUW-GUINEACONFERENTIE Na afloop van de gistermiddag gehouden vergadering van de conferentie in zake Nieuw-Guinea is medegedeeld, dat enkele leden van de beide delegaties een vertrouwelijke bijeenkomst hebben gehouden, die in vriendschappelijke sfeer verliep. De besprekingen zouden heden worden voortgezet. Voorts is be sloten, de stukken te publiceren, welke de delegaties tot dusverre hebben gewisseld. Daaruit blijkt, dat er een vrijwel niet te overbruggen kloof tussen de standpunten der beide delegaties bestaat. Beide houden nadrukkelijk vast aan hun opvatting, dat aan hun land bij uitsluiting van alle anderen de souve- reiniteit over Westelijk Nieuw-Guinea toekomt. i Guinea het predicaat kolonialisme zou Indonesië „wil rekening houden met onze belangen De eerste stukken van de verzame ling zijn een mondelinge nota met bij behorende toelichting van mr. Moh. Roem, de leider der Indonesische dele gatie. Hierin wordt gesteld, dat uit de overdracht van de souvereiniteit over Indonesië aan de RIS voortvloeit, dat ook Nieuw Guinea binnen de gestelde termijn aan Indonesië dient te worden overgedragen. De belangen van Ne derland in dit gebied zullen worden gewaarborgd. De overdracht dient te geschieden binnen vijf maanden na de datum van 27 December 1950. Indone- sie en Nederland behoren samen te werken bij de ontwikkeling van Nieuw Guinea. Maar de koloniale verhouding tussen Nederland en Nieuw Guinea dient te verdwijnen. Hierop is op 8 December van Neder landse zijde geantwoord, dat Neder land steeds weer heeft herhaald, dat Westelijk Nieuw Guinea valt buiten de overdracht van de souvereiniteit aan Indonesië. Voorts wordt ontkend, dat aan de Nederlandse arbeid op Nieuw- Verwachting, geldig tot heden avond: Half tot zwaar bewolkt met af en toe regen- of sneeuw buien. Zwakke tot matige veran derlijke wind. Temperaturen om het vriespunt tot lichte dooi. Donderdag: Zon op 8.40, onder 16.38; Maan op 12.34, onder 22.48. mogen worden gehecht. Voorlopig is het nog niet mogelijk, hier afstand te doen van het bestaande bestuursstel- sel en de bevolking zelf het bestuur in handen te geven. Degenen uit de bevolking, die een eigen oordeel kun nen vormen, wensen in overgrote meerderheid continuering van de thans bestaande verhouding tot Nederland. Dit kan niet worden genegeerd. (Zie verder elders in dit blad.) voorraden aanzienlijk vergroot. Voorts is in 1950 ongeveer twintig procent van onze nationale productie belegd in nieuwe kapitaalsgoederen tegen zeven procent in Belgie. Bovendien loopt thans de Marshallhulp langza merhand af. Om nu het tekort op de betalingsba lans weg te werken, zal de consumptie moeten dalen, een deel der investe ringen vervallen en de productie stij;< f g»n Bsrenwé! moet bet InaÉ'ffilr O' evenwicht in stand worden gehouden. De geldomloop en de credietafzetting moeten zeer nauwkeurig worden ge volgd. Tot dusverre hebben Nederland en Belgie geen uniforme landbouwpoli tiek. Daardoor zal er altijd een stuk als het landbouwprotocol nodig zijn. Met het protocol van Luxemburg zal men echter gerust in de Unie kunnen starten. Echter zal moeten worden ge streefd naar aansluiting van de land bouwpolitiek in de beide landen. Ne derland levert thans vrij veel agrari sche producten aan Belgie. Beide landen hangen op het ogen blik ten zeerste aan elkaar. Wanneer de Belgische export naar Nederland De militaire commissie van het At lantisch Pact heeft Dinsdagavond be kend gemaakt, dat zij definitieve over eenstemming heeft bereikt over de mi litaire plannen om Duitse gevechtseen heden in het Atlantisch leger op te nemen. In verband met de oefeningen m de organieke verbanden van de lichting 1949II in het laatste gedeelte van de opleidingsperiode zal een klein aantal met groot verlof zijnde oudere reserve officieren, die sinds 1945 uitsluitend hier te lande hebben dienst gedaan, in werkelijke dienst worden opgeroepen van medio Februari tot einde Maart 1951 teneinde deel uit te maken van de oorlogs-encadrering van de genoemde lichting. Politieke commissie besluit a. i Hij wilde de besprekingen voortzetten De politieke commissie van' de Alge mene Vergadering der VN heeft giste ren met 48 tegen 5 stemmen en vier onthoudingen besloten, het plan van de dertien landen, om te komen tot het staken van het vuren in Korea, voor rang te geven boven de resolutie van zes landen, waarin wordt aangedron gen op het terugtrekken van de Chi nese troepen uit Korea. De Sowjet- groep stemde tegen. Sir Benegal Rau, de gedelegeerde van India, die er op had aangedrongen, aan het plan der dertien landen de voor- zou wegvallen, zouden er voor Belgie rang te verlenen, verklaarde dat China grote moeilijkheden ontstaan. Neder land heeft moeilijkheden met zijn be talingsbalans, maar die wegen op te gen de problemen, die voor Belgie uit het wegvallen van de export naar Ne derland zouden voortvloeien. hem had verzekerd, een vreedzame re geling van de kwestie te wensen. Jacob Malik, de Russische afgevaar digde. zag geen enkele reden, waarom aan de ene resolutie voorrang boven de andere zou moeten worden gegeven. Volgens een officiële woordvoerder van de Belgische regering heeft veldmaar schalk Montgomery, voorzitter van de defensiecommissie van de Westeuropese Unie, in een onderhoud met kolonel De Greef, de Belgische minister van lands verdediging, de eis gesteld.dat de landen van het Atlantische Pact een tweejarige dienstplicht instellen. Tot deze maatregel moet naar het oordeel van Montgomery zo spoedig mogelijk .worden overgegaan. Daarna dienen in 1951 gemeenschappelijke oefeningen te worden gehouden, niet alleen ter voorbereiding van de coördinatie van de ver schillende staven, maar ook en vooral om mogelijk te maken, dat in 1952 groot scheepse intergeallieerde manoeuvres worden gehouden. (Van onze speciale verslaggever) „Deze verdachten zjjn hard op weg om misdadigers van groot formaat te worden," zei de officier van Justitie b(j de Arrondissementsrechtbank te Alk maar, waarmede hjj doelde op Marlnus B. en Pleter H. uit Krommenie. Deze Zaankanters hadden een indrukwekkende ljjst van diefstallen op hun naam. Toen zij na hun laatste gevangenisstraf weer in financiële moeilijkheden waren gekomen, besloten zü opieuw samen een „kraak" te zetten. Tegen Marlnus B. eiste de officier een gevangenisstraf van anderhalf jaar. Pieter H„ die bovendien nog enkele „operaties" zelfstandig had uitgevoerd, hoorde in totaal vier jaar tegen zich eisen. winkelruit horloges schitteren en spoedig was het besluit genomen. De ruit sneuvelde en twaalf horloges ver huisden van de uitstalkast naar de zakken van Pieter en Marinus. De verdachten bekenden zonder meer. Alleen Marinus B. beriep zich op het feit. evenals zijn verdediger dat later deed, dat hij door Pieter H. was overgehaald. Gezamenlijk waren zij vanuit de Wieringermeer, waar zij als landar beiders werkzaam waren, naar Noord- Scharwoude getrokken met de bedoe ling om op een snellere manier „in de contanten te komen" dan hun werk zaamheid als landarbeider dat moge lijk maakte. Pieter H. zag achter een Pieter liet zich dit niet zonder meer „aanleunen". „Ben je soms vergeten, dat jij in de Wieringermeer dat jassie van die boer wilde pikken? Ja, Edel achtbare, ik heb er een hekel aan om dat hier te vertellen, maar dat is waar. Ik zou het niet gezegd hebben als hij (Marinus) mij niet had verlinkt. In Krommenie sta ik beter bekend dan hij, want ik licht de mensen niet voor een tientje op", zo vervolgde Pieter, die in heilige verontwaardiging zijn ex- maat minachtend aankeek. Deze ver dachte die een tientje te min vond, had wel een juwelier in De Rijp een aantal gouden ringen armer gemaakt. Hoe groot de waarde van deze ringen was. kon niet precies gezegd worden. Bij de opkoper had Pieter er duizend gulden voor ontvangen. Bovendien had hij ;n Uitgeest een aantal foto-toestellen van eigenaar laten verwisselen. „Ik heb verkeerd gehandeld, maar ik zal de consequenties daarvan dragen", zei ver dachte nadat de Officier vier jaar ge vangenisstraf tegen hem had geëist. Op 21 December zal de rechtbank uit spraak doen. in de oorspronkelijke volgorde van de onderwerpen. De Amerikaan Warren Austin zei zijn steun toe aan het verlenen van voor rang aan de resolutie van Rau. In deze resolutie wordt aan de voor zitter der Algemene Vergadering ver zocht, drie personen, waaronder hijzelf, op te dragen, dat zij zullen uitmaken op welke wijze een bevredigend bestand in Korea tot stand kan worden ge bracht. Deze drie personen moeten hun voorstellen dienaangaande zo spoedig mogelijk aan de Algemene Vergadering voorleggen. Europa hun eigen concrete politieke en militaire plannen stellen. Waarnemers te Londen verwachten, dat de benoeming van Eisenhouwer tot opperbevelhebber van het Atlantische leger een der resultaten van de confe rentie zal zijn. Voorts zal, naar men aanneemt, een poging worden gedaan, om de kwestie van de invloed der be wapening op de economie der verschil lende landen aan te vatten. Men twijfelt er niet aan, dat de economische vraag stukken. waarmee het Westen te ma ken heeft, en de gevolgen van de strijd op Korea voor de veiligheid van Europa bij de besprekingen op de voorgrond zullen staan. De conferentie begint Maandagmor gen met een bespreking van de minis ter van defensie. Daarop volgen, op Maandagmiddag en Dinsdag, vergade ringen van de Raad van het Pact, waar bij ook de ministers van defensie aan wezig zijn. De ministers van buiten landse zaken der Westelijke Grote Drie zullen Dinsdagmiddag een speciale ver gadering houden. Ten slotte vergadert Woensdag de consultieve raad v-n de Westelijke Unie. Vrijdag of Zaterdag Uiteenzetting van te nemen maatregelen President Truman zal Vrijdag- of Zaterdagavond een radiorede tot het Amerikaanse volk houden. Hij zal spre ken over de wereldsituatie en de bin nenlandse maatregelen, die de Ver enigde Staten met het oog op de oor logsdreiging naar zijn mening zullen moeten nemen. De Rotterdamse rechtbank veroor deelde de 61-jarige mr. C. H. V., ex- directeur van de N.V. Oudewaterse Bank uit Oudewater tot een gevange nisstraf van twee jaar en zes maanden met aftrek. De eis tegen hem luidde drie jaar met aftrek. Wegens valsheid in geschrifte werd de 45-jarige procuratiehouder J. E te Oudewater conform de eis veroordeeld tot acht maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De kan toorbedienden, de 38-jarige H. A. en de 35-jarige G. A. de J. uit Oudewater tot vier maanden voorwaardelijk en de 44- jarige adjudant-directrice V. H. van der V. uit Oudewater tot vier maanden met aftrek. De Chinese legers in Noord-Korea hebben versterkingen ontvangen in de vorm van twee divisies snelle Mon goolse cavalerie. Daardoor is het aan tal Chinese divisies gestegen tot 27, tezamen meer dan 250.000 man omvat tend. Onderwijl is al weer een nieuwe dreiging gesignaleerd: vliegtuigen van de verbonden strijdkrachten hebben even ten Zuiden van de 41s,- breedte graad een Ch'nese gemechaniseerde colonne ontdekt, die van de haven Songdjin uit ,iaar het Zuiden trekt. De Mongoolse cavalerie, die afstamt van de horden van Djengis Khan, heeft dezelfde route langs de Westkust ge volgd, waarlangs eenmaal Djengis Khan Korea veroverde. Deze troepen zijn te gen de winter gehard en licht gewa pend. Zij bevinden zich op het ogenblik Bepakt en bezakt met hun schaarse bezittingen vluchten Noordkore- aanse vrouwen en kinderen voor de nog steeds oprukkende Chinese communisten. De vluchtelingen op de foto zijn zo „gelukkig" een plaatsje op een militaire trein te kunnen bemachtigen, waarmee zij, tussen het oorlogsmateriaal ge zeten, verder naar het Zuiden ge bracht zullen worden. 30 tot 80 km ten Noorden van de nieu we verdedigingslinie der V.N. Elke di visie omvat tussen de 4000 en 7000 man. Volgens een communiqué van het Amerikaanse tiende legercorps zal het heldhaftige optreden van de Brits» en Amerikaanse troepen, die zich ove- een afstand van honderd kilometer rij dende hebben teruggetrokken uit het Tsjosinbekken. als een van de opmer kelijkste operaties in de militaire anna len wenden opgetekend.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1