Itomado i De zetmachine Abbekerk heeft éénkamer-gemeentehuis met kerkergewelf er onder fr*r" L4 Maar het zal niet lang meer duren De toss lag wat zwaar op de maag ok met Kerstmis practische cadeaux van KAARSENHOUDERS Coördinatie van de atoomcontröle Zeven jonge Fransen op weg naar Nieuw-Guinea Ilse Koch afwezig Maar het proces gaat voort Geen besprekingen op basis van Praagse besluiten Trumanspreekt Zaterdag Samenzwering tegen generaal MacArthur Kindje verkouden? Nederlands-Duitse handels besprekingen opgeschort HL 1 üf tol - W. A886KeOK (Van onze speciale verslaggever) gINNEN afzienbare tijd zal Noord- Holland een curiositeit verliezen, waarvan betrekkelijk weinig mensen In ons gewest ooit weet gehad hebben. Het gemeentehuisje van Abbekerk «en dorpje van omstreeks duizend zie- len tussen Medemblik en Hoorn zal eerlang gesloten worden. De oude Ne derlands Hervormde pastorie zal ge meentehuis worden, zodra redelijke huisvesting zal zijn gevonden voor de drie gezinnen, die dit grote huis nu nog bewonen. Verwacht mag worden, dat dit volgend jaar zomer het geval zal zijn. Op datzelfde ogenblik zal Ab bekerk het stedeke Abbekerk, vol gens oude kronieken een stuk ge moedelijkheid afsluiten, waarvan wij de weerga in ons land niet kennen. Men zegt, dat het huidige gemeente huisje van dit Noordhollandse dorpje het kleinste van Nederland is. Het is in feite een éénkamer-gemeentehuis. De secretarie is tevens trouwzaal, raadszaal en burgemeester-kamer. Acht a tien maal per jaar wil een huwend paar hier voor de ambtenaar van de burgerlijke stand het ja-woord spreken. Dat betekent, dat het secre- tariewerk dan evenzovele malen opge schort moet worden tot na de huwe lijksplechtigheid. Wij geloven niet, dat dit tot débac- les geleid heeft, want het is daar in Abbekerk een klein, maar punctueel ambtenarencorps, dat de gemeentelijke administratie in orde houdt. Behalve burgemeester-secretaris P. Krom, re sideren hier een ontvanger en een ambtenares. Er zou in de kamer niet eens plaats zijn voor meer functiona rissen. Vroeger was dat niet zo'n be zwaar. Toen was de burgemeester meestal een hereboer uit de omge ving, die thuis nog wel een beste ka mer over had om in zijn vrije uren oor te lenen aan de klachten en pro blemen van zijn dorpsgenoten. De ad ministratie, die geleid werd door de secretaris, die overigens de lopende zaken gemakkelijk kon afhandelen, was nog niet zo omvangrijk als tegen woordig. Het gemeentehuis diende dus practisch alleen voor vergaderingenen huwelijksvoltrekkingen. Dat is tegenwoordig anders gewor den. Abbekerk is uit z'n gemeentehuis gegroeid. En wij betreuren het. Het is zo'n aardig gebouwtje op historisch fundament. Het jaartal 1830 staat in de gevel getekend onder het kleurige wapen, waarin een kerk voorkomt. „Dat is alleen het bouwjaar van het bovenstuk", zegt burgemeester P. Krom, wanneer wij hem in het „op kamertje" ontmoeten. Welgeteld tien traptreden hebben ons in dat „opka mertje" gebracht. Het is er heerlijk warm; een snorrende Salamander staat midden in de kamer, die veel van zijn gemoedelijkheid verloren heeft, sinds er wat stalen opbergkasten een .zake lijker sfeer in brachten „Toen ik een paar jaar geleden kwam, leek het hier meer een aangeklede kamer dan een gemeentehuis", voegt de heer Krom er aan toe. „Wanneer we straks in een ander huis komen, zal de aankleding nog wel zakelijker worden en de oude gemoedelijke sfeer zal wel helemaal verdwijnen". Oud stadsrecht Is de weinig fraaie bovenbouw van het huidige gemeentehuisje van 1830, het onderstuk is kennelijk van oudere datum, al valt het jaartal niet te schatten. Dat onderstuk is een oude kerkergevangenis, een gemetzeld koe pelgewelf met zware eiken gevange nisdeuren, waarop vervaarlijke schar nieren genageld zijn en een nog ver- vaarlijker smidsslot. Door een paar smalle muurspleten, die uitmondden in het portaal van het gemeentehuisje en een indruk geven van de dikte van het metselwerk van het keldergewelf, werden de voormalige gevangenen van de rakkers van de schout kennelijk geproviandeerd. Had de wieg van Dik Trom ooit in Abbekerk gestaan, wij garanderen, hij zou nimmer uit het ca chot gekomen zijn. Deze curieuse gevangenbewaarplaats duidt er op, dat dit gemeentehuisje van Abbekerk in het grijs verleden ook rechthuis geweest moet zijn. Ze ker is, dat een schout hier standplaats gehad heeft. In 1414 heeft Abbekerk stadsrechten verwoven. Schellinkhout was Abbekers moederstad. Onder Abbekerk ressorteerden ook de dorpen Twisk en Midwoud. Er bestaan nog oude keurboeken met verordenin- gen van 1531 af, die vastgesteld zijn door schout, schepenen en burgemees- teren van de stad Abbekerk. Deze plattelandsgemeenten met stads rechten zijn een Noordhollandse merk waardigheid. Van sommige gemeenten zijn ze later ingetrokken, o.a. van het genabuurde Hoogwoud. Van Abbekerk echter nimmer. Tot troost van Hoog woud diene, dat de in het stadsrecht verankerde privilegiën in deze moder ne tijd geen waarde meer hebben.... De verhuizing van Abbekerks secre tarie naar een groter huis gaat straks niet betekenen, dat 't oude gemeente huisje verwaarloosd zal worden. Wat men er precies mee gaat doen, valt nog niet te zeggen, maar unaniem zijn de vroede vaderen het er over eens, dat het in ere moet worden gehouden. In Auch, een plaatsje in Zuid west-Frankrijk zou een voetbal wedstrijd worden gespeeld tussen twee plaatselijke elftallen. Voor de aanvang van de wedstrijd riep de scheidsrechter de beide aan voerders bij zich voor de gebrui kelijke opgooi. Hij haalde een franc te voorschijn „Kop", zei de aanvoerder der gasten en daar wentelde het muntstuk zich door de lucht. Even later vroeg zo ongeveer iedereen zich af, waar de franc was gebleven. Op de grond lag hij niet. Daar zal men plotseling de captain van de thuisclub een benauwde bewe ging maken. De man had het muntstuk ingeslikt en moest on middellijk naar een ziekenhuis worden vervoerd. De geschiede nis vermeldt niet, hoe de franc lag, toen de chirurg hem verwij derde. Er zal dus, wanneer bin nenkort de wedstrijd wordt ge speeld, opnieuw moeten worden getost. Verend en daardoor ge schikt voor dunne, zowel afs voor dikke kaarsen., Per set van 5 stuks 0.60 De algemene vergadering der V.N. heeft met 48 tegen vijf stemmen (de Sowjetgroep) bij drie onthoudingen (Joegoslavië, Pakistan en Indonesië) een door acht mogendheden (waaron der de V.S., Engeland, Frankrijk en Nederland) gesteunde resolutie goed gekeurd, waarin de leden van de Vei ligheidsraad en Canada worden geïn strueerd als speciale commissie van twaalf verslag uit te brengen over methoden om het werk van de com missie voor atoomenergie der V.N. en de commissie voor de klassieke wape nen van de V.N. te coördineren. Zeven ondernemende jonge Fransen, onder wie een verpleegster, zijn uit Rome vertrokken voor de volgende étappe van hun trektocht naar Nieuw- Guinea. Zij zijn op 6 November uit Parijs vertrokken en hopen over on geveer drie jaar op de „plaats van be stemming te zijn. Zij willen de binnen landen van Nieuw-Guinea onderzoe ken. KONINKLIJKE GEEFT OBLIGATIELENING UIT De N.V. Koninklijke Nederlandse Pe- troleummaatschappij zal overgaan tot de uitgifte van een obligatielening, groot f200.050.000, rentende 3% pet, in stukken van f 1000.Deze lening aal kunnen worden omgezet in aandelen, tegen een koers van 290 pet. Bij de hervatting van het proces te gen Ilse Koch, de „heks van Bucltm- wald", gedroeg de verdachte zich zo danig, dat de president van het Hof de zitting verdaagde om een medisch onderzoek van haar mogelijk te ma ken. Ilse Koch reageerde niet op de vragen, die haar gesteld werden en had huilbuien. Na het onderzoek verklaarden de drie gevangenisartsen, dat Ilse Koch zich opzettelijk heeft opgewerkt tot een zenuwinstorting om „van een zeer dreigende toestand te ontsnappen in een geestesziekte". Zij bevalen aan, dat de verdachte enkele dagen in een ziekenhuis zou worden opgenomen. De president van het Hof besloot de zitting voort te zetten in haar afwe zigheid. Westelijke Drie willen Frankrijk wil alle hangende kwesties regelen De antwoorden van Amerika, Enge land en Frankrijk op het Russische voorstel om een Vier-mogendheden- conferentie te houden, zullen aan het eind van deze of in het begin van d« volgende week worden verzonden. De drie regeringen verwerpen het Russi sche voorstel, om de besluiten van de conferentie van Praag als uitgangs punt voor de besprekingen te nemen. Zij stellen daarentegen voor, om langs de diplomatieke kanalen een agenda op te stellen. Frankrijk heeft zich voorstander verklaard van de regeling van alle hangende problemen. Truman zal Zaterdagmorgen vroeg zijn aangekondigde radiorede over de internationale toestand houden. Deze zal om vier uur of half vijf Neder landse tijd worden uitgezonden. Men verwacht, dat de rede de afkondiging van de nationale noodtoestand zal be vatten, dan wel op deze maatregel zal volgen. Truman zal over enkele opof feringen spreken, die de Amerikanen zich zullen moeten getroosten en over de stappen, die de regering wil nemen met het oog op de dreiging van een nieuwe grote oorlog. De president heeft gisteren bespre kingen gevoerd met de leiders Van de beide grote partijen in het Congres. Hierbij waren ook de ministers van Buitenlandse Zaken, Financiën en De fensie aanwezig. Agenten van de Amerikaanse contra- spionnage te Tokio stellen op het ogen blik een onderzoek in naar een samen zwering, die ten doel had, generaal MacArthur te vermoorden. De Japanse politie heeft twee politiemannen in Hatsjinoe gearresteerd op verdenking, dat zij samen met een groep commu nisten een aanslag op de generaal heb ben beraamd. Dan rug, keel of borstje inwrijven met ARBEID OP FEESTDAGEN Wanneer in brood- en banketbakke rijen, rijwiel- en automobielherstel- plaatsen, bierbottelarijen, limonadefa- brieken, slagerijen en vleeswarenfa- brieken op Tweede Kerstdag en Nieuw jaarsdag niet wordt gewerkt, mag in deze bedrijven tussen Tweede Kerstdag en 6 Januari op de op de arbeidslijst aangegeven vrije middag arbeid wor den verricht, mits deze "iet op Maan dag valt. De handelsbesprekingen tussen Ne derland en West-Duitsland, die op 28 November te Frankfort begonnen, zijn gisteren plotseling afgebroken. Zij had den aanvankelijk ten doel, het handels verkeer voor de laatste twee maanden van 't jaar te regelen, nu de oude handels overeenkomst op 31 October was afge lopen. Later is men ook onderhande lingen begonnen over een nieuwe over eenkomst voor 1951. Uit Den Haag wordt gemeld, dat de besprekingen zeer bin nenkort zullen worden hervat. In Februari zullen voorts te Bonn de besprekingen worden voortgezet over een Duits-Nederlands verdrag inzake sociale verzekeringen. -O JV| ■mm Hoe komt het toch eigenlijk dat de regels, die jullie op dit moment lezen, allemaal precies even lang zijn? Ja, dat hebben jullie je mis schien wel eens afgevraagd en daarom leek het me leuk om eens iets te vertellen over die grote zet-machines die bij de krantendrukkerij staan. Vroeger hadden de druk kerijen grote bakken met losse lettertjes. Stuk voor stuk werden die kleine let tertjes achter elkaar gezet maar dat nam teveel tijd in beslag want wat 's morgens gebeurde moest 's avonds in de krant staan. Toen vonden knappe mensen de zetmachi ne uit. Deze machine heeft aan de voorkant een soort van schrijfmachine en daar boven hangt een grote, drie hoekige kast, waar de letters in zitten. Een van de hoeken van die kast wijst naar be neden en is open. Nu is de machine zo gemaakt dat, als je een toets van die schrijf machine naar omlaag drukt, de letter die op de toets staat aangegeven, uit de let terkast naar beneden komt tuimelen. Zo kan je dus een hele zin schrijven want de letters komen keurig netjes achter elkaar naar beneden en worden daar opgevangen in een soort rekje. Dat rekje is een wonder lijk ding. Op de eerste plaats kan je het breder en smal ler maken. De letterzetter moet dan ook eerst weten hoe breed de regels moeten worden. De regels die jullie nu lezen zijn 4 c.m. breed dus het rekje was afgesteld op 4 c.m. Wanneer de let ters erin zijn gevallen kan er dus best nog wat ruimte over zijn. Maar plots komen uit de bodem van dat rekje allemaal ijzeren pinnetjes naar boven die zich tussen de letters indringen. Die pinnetjes komen net zolang naar boven totdat de letters tegen de wanden geklemd zitten. Was het rekje dus op 4 c.m. afgesteld dan worden de letters precies over 4 c.m. verdeeld. Nu schiet het rek je naar de zijkant van de machine in een vorm. Plot seling vloeit de vorm vol met lood en bedekt de let tertjes. Het lood koelt direct af, wordt hard, en valt uit de vorm. En wat zien we nu? We zien dat de afdruk van de lettertjes in het lood staan. Ondertussen is er al weer een nieuwe regel ge zet en ook deze wordt in het lood afgedrukt. Zo gaat het maar door, de ene regel na de andere en allemaal pre cies even breed. Jullie heb ben natuurlijk wel begrepen dat de krant gedrukt wordt met dezi loden afgietsels. De letters zelf komen terecht in een soort lift. Ze gaan helemaal naar de top van de zetmachine en vallen daar op een wonderlijke wijze te rug in de letterkast. Precies zoals het hoort, iedere let ter in zijn eigen vakje. De letters kunnen dus di rect worden gebruikt voor nieuwe regels die dan weer in lood worden afgedrukt. De zetmachine heeft altijd let ters genoeg en dat het veel vlugger gaat dan vroeger hoef ik niet te zeggen. „Een hele kost vol lekkernijen!" docht ons muisje in haar sas Maar, had nog niet begrepen dat <Me kast een ijskast was. Jullie hebben natuurlijk wel eens gehoord van de Griekse mythologie. Daarin speelt de held Achilles een grote rol. Hij is ook de mach tige strijder, waarover Ho merus in «en heldendicht (de z.g. Hias) schrijft. AchlHes was door zijn moe der onkwetsbaar gemaakt door hem in het water van Miesje trok met al haar krachten aan de grote zwarte deur. Eindelijk stond ie op een Maar. kiertje wat stelde dat teleur.'! Want een ijzig koude luchtstroom waaide plots in Miesjes snoet. 't Muisje rilde als een rietje Brrr, Brrr, nee, dat ging niet goed! Daar moest Miesje wat op vinden want in eten had ze zin. Toen kreeg ze e^n goed ideetje rende gauw haar gaatje in. Miesje trok een warme trui aan, Ja, de dikste die ze had. Een mooie ijsmuts op haar kopje ha-ha-ha, wie doet ine wat? „Nu zal het wel beter lukken" dacht ons muisje in haar schik. Eerst ga ik een beetje schaatsen eet daarna mijn buikje dik. de Styx onder te dompelen. Zij hield hem daarbij echter vast aan zijn hiel, welk ge deelte dus kwetsbaar bleef Hij is dan ook tenslotte ge storven door een vergiftige pijl, die zijn hiel trof. Nu weten jullie ook, waaron. men wel spreekt van «en „Achilles-hiel" van iemand, die op een bepaald punt ge voelig of zwak is. VIS-PUZZLE Twee mannetjes gingen sa men vissen. Na een poosje kregen ze gelijk beet en haalden op. Maar juist op dat moment raakten hun beide snoeren in elkaar ver ward. De een ving een prach tige vis, de ander een oude schoen. Kunnen jullie zien Wi« da vis heeeft gevangen? Een amphitheater is een theater, dat rond gebouwd is en geen dak heeft. De Romeinen gebruikten het in de oudheid als kampplaats der zwaardvechters. In het midden ligt een vlak gedeel te, de zg. arena. Het Olym pisch stadion te Amsterdam kun je wel vergelijken met zo'n amphitheate». WIE HELPT DE BALLONNEN- KOOPMAN? De ballonnenkoopman is een beetje vergeetachtig. Nu weet hij toch heus niet meer voor hoeveel hij zijn ballon nen moet verkopen!! Maar jullie kunnen hem helpen. Zoek de ballon op waar No. 1 in staat en schrijf de daarbij behorende letter op een stuk papier. Zoek daarna ballon no. 2 en schrijf de letter achter de eerste. Dan no. 3, 4, 5 enz. enz. Als je alle ballonnen gehad hebt staat er ln letters een getal op je papier. Deel dit getal door het aantal ballonnen dat aan de stok van de koop man zit, dan weet je pre cies hoeveel centen één bal lon kost. Cl# 4 L «I K *>°P Pl»aP«8 SnoeSea me neg tSurasoidO

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1