Truman gaf bevredigende garantie over gebruik van de atoombom Stormachtige ontvangstop Schiphol Moh. Roem naar Indonesië Dienstplichtigen blijven nog onder de wapenen GRATIS Chinees luchtoffensief in Korea? VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Ko-ït BeAleJfc Zwaar weer in de Golf van Biscaye 15 IW 73e Jaargang No. 10978 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna ATTLEE IN LAGERHUIS: Communistisch China behoort in V.N. Keus tussen oorlog of onderhandelen Lloyds gelooft niet in oorlog Amerikaanse verhezen: 33.878 man China's voorwaarden voor vrede Weerbericht ATTLEE ZATERDAG VOOR DE RADIO Bemiddelingsplan voor Korea aangenomen Onoverbrugbaar verschil maakt overleg nodig Nog vierduizend man in Indonesië Bertha Hertogh in het vaderland terug Een vader ontmoet zijn hervonden kind Duizenden belangstel lenden verdrongen zich EEN. duizendkoppige menigte wachtte buiten Schiphol om een glimp van het gezin Hertogh op te vangen, wan neer de auto onder een stevig politie- Tsjang Kai Sjek zendt zijn agenten naar het vasteland Elf schepen in nood Mr van Heuven Goedhart door V.N. benoemd BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Poetgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: 3. BIJLSMA en C. KRAK HEIMSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 4.50, per maand f 1.50 bij vooruitbetaling plus incassokosten De Britse minister-president. Clement Attlee. heeft gisteren tijdens het debat over zijn bezoek aan Washington in het Lagerhuis verklaard, dat hjj aangaande het gebruik van de atoombom een verzekering heeft gekregen, die hij volkomen bevredigend achtte. Hij heeft hieromtrent geen nadere bijzonderheden mede gedeeld. oorts heeft hij als de mening van zijn regering uitgesproken, dat de communistische Chinese regering in de V.N. vertegenwoordigd behoort te zijn. Dat zou misschien reeds het geval zijn geweest, ais Korea er niet tussen was gekomen. De eerste stap naar oplossing van het Koreaanse probleem is be ëindiging der vijandelijkheden. Wij moeten, zo zei Attlee, door onderhandelen een regeling trachten te bereiken of we glijden af naar een oorlog. Chtu'chill, die namens de oppositie het woord voerde, sprak zijn spijt uit over de trage gang bij de Europese de fensie en zeide voorts het te betreuren, dat Attlee niet uit Washingtong is te ruggekeerd met de garantie, dat Ame rika geen gebruik van de atoombom zal maken, alvorens zijn bondgenoten te hebben geraadpleegd. Ten aanzien van Korea merkte Chur- chill op. dat men geen voorbarige hoop aangaande het welslagen der onder handelingen moet koesteren. Voorts zei de oppositieleider, dat er geen sus- singspolitiek dient te worden gevoerd, die voortkomt uit zwakheid of vrees. Olie op de golven te werpen kan in sommige omstandigheden goed, in an dere verkeerd zijn. Ten slotte drong Churchill er nog maals bij de regering op aan, niet over te gaan tot nationalisatie van de ijzer en staalindustrie. Deze opmerking werd met groot gejouw begroet. Bevin, die als laatste het woord voerden, heeft als zijn mening uitge sproken, dat de huidige grimmige tij den waarschijnlijk niet tot een oorlog zouden leiden. China wil werkelijk de strijd in Korea beëindigen maar drf Sowjetunie wil haar doen voortduren. Het zou de Sowjetunie gelegen komen Chinese manschappen te gebruiken om Amerika bezig te houden en zijn eigen strijdmacht voor Europa en de rest van ons te reserveren. Na de rede van Bevin eindigde het debat zonder dat er gestemd was. Lloyds in Londen stelt de kans 1 op 50, dat er vóór September 1951 een we reldoorlog uitbreekt. De maatschappij heeft de Canadese internationale post- zegeltentoonstelling welke 21 Septem ber 1951 begint, verzekerd tegen het risico, dat vóór die datum vijandelijk heden zullen uitbreken. De premie is 2 van de verzekerde waarde van de postzegels, dus de kansberekening 1 op 50. Een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht heeft te Washington ver klaard. dat er aanwijzingen zijn, dat de Chinese luchtmacht een luchtoorlog op grote schaal gaat voeren. In het Donderdagavond door het hoofdkwartier van generaal MacArthur te Tokio uitgegeven communiqué wordt o.m. meegedeeld dat de laatste eenheden van de verbonden troepen in Noord- Oost-Korea, de mannen van het afge sneden tiende Amerikaanse legercorps, die het bruggenhoofd van Hoengnam, waar de inscheping der geallieerde troepen plaats vindt, verdedigen, een communistische strijdmacht, die door de geallieerde stellingen was gedrongen, heeft terug geworpen. Het in Noord-West-Korea opererende, achtste Amerikaanse leger is, in de na bijheid van de 38ste breedtegraad, drie tot vijf kilometer gevorderd, waarbij Het te Peking verschijnende „Volks dagblad" noemt volgens Radio-Peking de volgende vredesvoorwaarden voor het Stille-Oeeaangebied: 1. Terugtrekking van de ..Ameri kaanse aggressieve troepen" uit Korea en Taiwan (Formosa). 2. Beëindiging van „de omsingeling van China". 3. „Stopzetting van alle oorlogs voorbereidingen en elke militaire ex pansie". Verwachting, geldig tot heden avond: Hier en daar nevel of mist. overigens veel bewolking met plaatselijk enige sneeuwval. Zwakke tot matige veranderlijke wind. In de ochtend lichte vorst, 's middags dezelfde of iets hogeie temperaturen dan gisteren. ZA'I EKDAG: Zon op 8.42, onder 16.29. Maan op 12.56, onder 0.07 •E.K.) Amerikaanse Militaire Politie be waakt een groep krijgsgevangenen, die bij Hamhoeng gevangen zijn genomen. Zij zeiden, dat ze blij waren krijgsgevangen te zijn ge maakt. krachtige tegenstand, vermoedelijk van Noordkoreanen, werd ondervonden. De Amerikaanse verliezen in Korea beragen tot acht dezer 33.878 man. Hieronder zijn 5258 gesneuvelden, 607 aan hun verwondingen bezweken en vijf aanvankelijk vermisten, die thans omgekomen blijken te zijn. Er zijn 5.143 vermisten en 22.870 gewonden. De Britse minister-president, Clement Attlee, zal Zaterdagavond een radio rede tot het Britse volk houden. Commissie van Drie moei basis voor bestand zoeken De Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties heeft met 52 tegen 5 stemmen, bij één onthouding, het voor stel der dertien Aziatische landen voor een staken van het vuren in Korea goedgekeurd. De Sowjetgroep stemde tegen, natio nalistisch China onthield zich. Gezien het Russische standpunt verwacht men niet veel succes van de poging om tot staking van het vuren te komen. Het voorstel houdt in de benoeming van een commissie van drie om een basis vast te stellen, waarop een bevre digend bestand in Korea kan worden bereikt. De voorzitter van de Assem blee. de Pers Nasrollah Entezam. zou een - der drie leden moeten zijn. Alge meen wordt verwacht, dat Entezam Sir Benegal Rau van India en Lester Pearson van-Canada als de andere twee leden van de onderhandelingsgroep zal benoemen. Mr. Moh. Roem, de leider van de In donesische delegatie der conferentie over Nieuw-Guinea, heeft na afloop van de gisteren gehouden zitting me degedeeld, dat hij vandaag naar Indo nesië zou vliegen teneinde met zijn re gering overleg te plegen. Roem ver wacht vandaag over een week in Den Haag terug te zijn. De volgende be spreking is daarom vastgesteld op vol gende week Zaterdag. De beide dele gaties zullen echter ook tijdens de af wezigheid van mr. Roem contact kun nen onderhouden. op de tweede Indonesische mondelinge nota, die op 11 December was aangebo den. Daarin heeft de Nederlandse de legatie haar standpunt aangaande de souvereiniteit over Nieuw-Guinea ge handhaafd. Er is in de. jongste Indonesische no ta twijfel uitgesproken ten aanzien van de juiste uitoefening van het zelfbeschikkingsrecht in Nieuw-Gui nea. Bij handhaving van het Neder landse bewind z,ou dit gebied immers bedoeld zijn als een reservoir voor Ne derlanders en Nederlands-gezinde In donesiërs, zo is verondersteld. De Ne derlandse regering heeft zulks nadruk kelijk tegengesproken en verklaard, dat bij de uitoefening van het zelfbe- I schikkingsrecht alleen- de oorspronke- Tevoren was van Nederlandse rijde liike bevolking zelf 'naai- staatkundige en schriftelijk antwoórd oVerhandigtrlbtesvemfmng zal kunnen bepalen. Tweede Kamer keurt weisoniwerp dienaangaande goed (Van onze pari. redacteur) In de eerste helft van dit jaar is de lichting 1949 na een eerste oefentijd van een half jaar naar huis gestuurd, teneinde kader vrij te maken voor de noodzakelijke, voortgezette opleiding volgens nieuwe methoden. Deze oefen tijd was uiteraard te kort. Daarom zijn deze dienstplichtigen, mede, omdat ons land zich niet kan onttrekken aan de uit het Atlantisch Pact voortvloeiende verplichtingen, opnieuw opgeroepen. De Tweede Kamer kreeg Donderdagmid dag te oordelen over een wetsontwerp, dat het onder de wapenen blijven van deze dienstplichtigen regelt. Verzet rees alleen van communisti sche zijde. De heer Haken van de CPN vroeg o.a., of de betrokkenen inderdaad niet langer dan tot 1 April 1951 in dienst gehouden zullen worden. Minister s'Jacob antwoordde, dat de dienstplichtigen, als zich geen onvoor ziene verslechteringen van de inter nationale toestand voordoen, inderdaad niet langer dan tot 1 April 1951 in dienst gehouden zullen worden. De Kamer keurde het wetsontwerp goed met alleen de stemmen van de communisten tegen. Ook heeft de Kamer zich nog bezig gehouden met een voorstel van de re gering, om de mogelijkheid van uit zending van dienstplichtigen buiten Europa nog met drie maanden te ver lengen. Daarbij heeft de Kamer zich vooral bezorgd getoond over het lot van de Ambonnezen, oud-KNIL-leden, die met hun gezinnen in kampen op Java zijn ondergebracht. Het gaat hier, zo deelde de minister mede, om in to taal 12.600 personen. In de komende dagen gaan vijfhonderd ongehuwden naar de Kei-eilanden, kort daarop ge volgd door een groep van duizend man, die naar Am bon terugkeert. Na aan- (Van een eigen verslaggever) JjjEN W ALGELIJKE vertoning is de aankomst van Bertha Hertogh op Schiphol gisteravond geworden, walgelijk door de schaamteloze houding vooral van de persfotografen walgelijk ook, doordat het comité van ontvangst het veer tien-jarige meisje, inderdaad nog een bind, onderdompelde in deze orgie van sensatiezucht. Er waren meer dan honderd fotografen en verslaggevers uit alle delen van de wereld in het Schipholrestaurant. Polygoon-Profilti was er met zwaar geschut en een staf van vijf cameramensen, vier electrotechnici en twee geluidstechnici en een onbekend aantal andere functionarissen. Vijf 5000-walts filmstudiolampen en nog vijf 2000 watts lampen stonden er bij het restaurant opgesteld. Reeds om 4.10 zou het Engelse 1'ologoon-Profilti-journaal naar Londen gaan met beelden van de ontvangst op Schiphol en die in Bergen op Zoom, waar nog een speciale equipe van Polygoon-Profilti was heengegaan. De Radio-Unie was er om voor de Belgische omroep een uitzending te helpen verzorgen. Het gesproken woord werd op platen vastgelegd, die met het eerste het beste vlieg tuig naar Brussel gingen. escorte de laatste etappe van de lange reis van Singapore naar huis zou af leggen. Rijen dik stonden de mensen de komst van de PH-TDO, het vliegtuig „Maastricht", af te wachten. Op het dakterras van Schiphol. Vijf minuten over half negen arri veerde het toestel. Het taxiede recht Cedert het begin van de uitbarsting van de Etna is uit de nieuwe kra ters meer dan 400 millioen m3 lava gestroomd. Daarmee is deze eruptie, wat de hoeveelheid lava betreft, de de productie in 1949 tegen 276.255.000 kg in het jaar daar voor. O Ondanks de schaarste had het Britse Lagerhuis echter geen be langstelling voor de papierlawine, die daar dezer dagen kwam binnenvallen. Nadat een door 1.340.000 personen on- te brengen. De twee giraffen uit de diergaarde Blijdorp" hebben niet zo'n sterk gestel: Tengevolge van inge- wandsstoornissen ging eerst het vijf sluiten en netjes democratisch hun iar'£e wijfje dood en anderhalve dag grootste van deze eeuw. Theodoor beurt af te wachten Q En omdat de later volgde het tweejarige mannetje, hoopt maar, dat de papierindustrie Chinese communisten ook aan India's hert, dat door de heer Gran- binnenkort nu ook eens records gaat Noordgrens ietwat opdringerig zijn, ville Wiederer in Texas aangeschoten breken. Voorlopig gaat het nog niet heeft India met de strategisch belang- werd. was blijkbaar van heel wat hard: Volgens ons aller C.B.S. bedioeg rjjjje Himalaya-staat Sikhim een nieuw kiachtige constitutie. Toen de jager 281.326.000 kg verdrag getekend. waarbij Sikhim een het dier met zi'n mes w»de afmaken. protectoraat van India blijft met auto- do°dde het stervende dier hem met nomie in interne aangelegenheden. een *raP tegen zijn hoofd. Dr. K. H. Voons. hoofd van de ornithologische afdeling van de A'damse Universiteit. Takir Nink Funk heeft zonder verdra- maakt geen jacht op dieren, doch laat gen al genoeg autonomie in interne '/e vrU. Op verzoek van professor Jo- dertekende petitie tot het houden van aangelegenheden: Hij verbeterde in hansen uit Kopenhagen zal hij deze een vijfmogendhedenconferentie over Buenos Aires het wereldrecord vasten week op Schiphol een aantal gekleur- het verbieden van de atoombom plech- door 55 dagen zonder eten in een gla- de .meeuwen loslaten. Ook in andere plaatsen in Europa zal dit gebeuren. Zulks 0111 een beter beeld te krijgen tig was ingediend, werden de pakken zen kist met vergiftige slangen doo; papier zonder geopend te zijn weer uit" het Lagerhuis gedragen. Nee. dan toonden de Franse wetsvertegen- woordigers meer interesse. Maar dat gold dan ook het wetsontwerp om hun eigen salarissen met tienduizend francs „er maand te verhogen. Het werd goedgekeurd. De Chinese delegatie bjj dc V.N. wilde ook al gebruik van haar voorrecht maken, doch kreeg de kous op de kop. Toen Generaal Woe c«. niet meteen voorrang kreeg tot een film, waarvoor de New Yorker; m de queue stonden en deswege bij de bioscoopdirectie protesteerden, kregen zij de goede raad achter de r» aan te Nu is Bertha toch nog eerder thuis dan de lichting '49. van de meeuwen-gewoonten. Ame rikaanse arbeiders letten daarentegen op de kleur van het land van her komst. Zij weigerden een lading eek- hoornhuide» uit een P.A.A.-vliegtuig op New Yorks vliegveld Idlewild te lossen, omdat de vellen uit de Sowjet unie afkomstig waren. En als laat ste kleurcnkwestic meldt Theodoor u. dat de plannen voor een internationale studentenconferentie in Z.-Afrika in het water zijn gevallen, daar werd aangekondigd, dat visa geweigerd zou worden aan personen van niet geheel blanke afstamming". door tot vlak voor het restaurant. Daar verdrongen zich de fotografen met de telelensen op hun toestel, om toch maar vooral dit eerste moment niet te mis sen, dat men vaktechnisch het drama tische hoogtepunt van de gehele Bertha Hertogh-geschiedenis wist: Het weer zien van vader en dochter, na al die dagen van voorbereiding, procesvoering, uitspraak en ten slotte onlusten in Sin gapore, waarbij de vader alleen maar was aangewezen op het nieuws, dat kranten en radio brachten Gespannen wachten Omringd door de comitéleden uit Bergen op Zoom wachtte vader Her togh zijn vrouw en dochter onder aan de aluminum trap op, die de gewoonte getrouw naar de Maastricht gereden was. Eindeloos lang leken de minuten, die hierna verstreken. Men zag enkele pas sagiers uit het toestel komen. Er werd wat gesjouwd met koffers, weer een passagier, een moeder met haar baby op de arm, nog een dame met een kind de spanning steeg ten top. Zou ze. fluisterde men in de perskamer, waar men wist, dat enkele collega's zich pas op het laatste ogenblik er van hadden laten weerhouden, Bertha en haar moe der tot aan de laatste landingsplaats op deze reis, Genève. tegemoet te reizen. Wrange grapjes, verradend de spanning onder de wachtenden, klonken reeds door het restaurant, toen een onder drukt gejuich direct echter weer ver stommend. van buiten af doordrong. Weerzien IN het felle licht van de schijnwerpers en de opflitsende blitzlampen trad mevrouw Hertogh naar buiten, direct er achter, in haar schaduw, Bertha, klein, tenger, meisjesachtig in haar bruine kindermanteltje en het onwezen lijke hoedje op haar hoofd. Onder aan de trap wachtte de vader een smar telijke ontmoeting. Afwerend deed Ber tha een stap achteruit, toen vader Her togh haar kuste, zoals een vader zijn kind zou kussen, zelfs na minder bele venissen dan die van Bertha, wier le vensloop nu reeds een spannend ver haal is voor een Amerlcan-style film scenario. 'Zie verder elders in dit blad). komst worden ze gedemobiliseerd. De overblijvenden gaan in Januari en Fe bruari in hoofdzaak naar Ambon. Van de KL zullen er op 1 Januari nog 4000 in Indonesië zijn, w.o. 1000 vrijwilligers. De dienstplichtigen zullen binnen maanden naar huis gaan. Nadat de minister op een, vraag van de heer Weiter nog had geantwoord, dat hij terugzending van de Ambonnezen naar Ambon verantwoord achtte en zich zedelijk jegens deze mensen ge bonden voelde, is het voorstel z.h.st. aangenomen. Het hoofd van het bureau voor poli tieke oorlogvoering van het nationalis tische Chinese departement van defen sie heeft meegedeeld, dat zijn regering agenten naai- China heeft gezonden om d« guerrillastrijders te organiseren. In de Golf van Biscaye heeft het de laatste dagen zwaar gespookt, zo zelfs, dat elf schepen in moeilijk heden zjpi geraakt en om hulp moes ten seinen. Twee meldden, dat er scheepsvolk overboord was geslagen. Vijf man worden thans vermist. Aan andere schepen is verzocht, naar hen uit te kijken. Ook van Nederlandse schepen wordt gemeld, dat rij zwa righeid hebben. De Franse vissersboot „Jany Pierre* is vergaan. De lijken van vier der op- varenden zjjn in de buurt van La Ro- chelle, aan de Franse Atlantische kust, geborgen. Vier andere opvarenden wor den nog vermist. Voorts drijft het Nederlandse motor schip Koningshaven op negentig mjjl van Óuessant verwijderd om de At lantische Oceaan rond met een gebro ken roer. De reders hebben de machi nist telegrafisch orders gegeven hoe te handelen. Gevaar voor het schip wordt niet aanwezig geacht. Een* Grieks stoomschip, cbe Agtos Spyridon, verkeert in. soortgelijke moeilijkheden. Het heeft bovendien water in èen van dé ruimen; Versohei» dene schepen hebben hun koers ge wijzigd om hulp te gaan verlenen'. Èen zware brand teistert het Ame rikaanse vrachtschip American Ban ker. Men heeft eerst getracht; zelf het vuur meester te worden, maar dat schijnt niet gelukt te* zjjn. De Nieuw 'Amsterdam is thans op weg- naar de Amerikaan, om hulp te verlenen. Om hulp is ook gevraagd door een Zweed* schip, de Scarldinavia, dat lekkage ter hoogte van de machinekamer heeft. De Nederlandse sleepboot Noord- Holland, die met een zuiger op sleep touw de Golf van Biscaye tracht over te steken, heeft geseind dat de sloep door de hoge zeeën is weggeslagen. Het Nederlandse stoomschip Oranje fontein, dat op weg is naar Teneriffe, verspeelde een ponton, die op het dek was versjord. Tot Hoge Commissaris voor vluchtelingenzaken De Algemene Vergadering der VN heeft onze landgenoot mr. G. J. van Heuven Goedhart gekozen tot hoge commissaris der VN voor vluchte lingenzaken. Hij kreeg dertig stemmen, de Amerikaan Donald Kingsley, 24 stemmen. De hoge commissaris zal vluchte lingen internationale bescherming ver lenen in het kader der VN en trachten permanente oplossingen te vinden voor vluchtelingenproblemen door rege ringen te helpen bij de repatriëring of de assimiiering van vluchtelingen bin nen nieuwe nationale gemeenschap pen. SPOORWEGSTAKINGEN IN DE V. S. Een staking van spoorwegpersoneel die Woensdag te Chicago is begonnen, is gisteren tot Washington en tot Saint-Louis uitgebreid. De bond van spoorwegpersoneel is voornemens het werk ook in andere streken te staken. De federale regering zal misschien de zaak voor het gerecht brengen. die zich nu op dit blad abonneren, ontvangen de tot 1 Januari verschijnende nummers De Directie

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 3