Stad en Omgeving Driehonderd kanaries garanderen interessante tentoonstelling Ambachtsscholieren vierden in Casino hun feestavond „Wat is en wat wil het Humanistisch Verbond?" Markiberichien Zelfstandig optreden van „Onze Kamerzaiger" Bezichtiging tot en me Zondagavond Boeiende opvoering van «Gaslicht" in de Marine- cantine Oorlogsbodems op weg naar Den Helder jan Kooger overleden Geslaagd optreden van |0PgeaV0derd De boksende kangoeroe IN HET KORT HCSC vriendschappelijk tegen Zeemacht I Georgette Hagendoorn komt Dinsdag voor de V.U. Tussen Haaks en Kuitje Evacuatie der 60.000 Texel VERJAARDAG ORANJEBOOM BIER PREDIKBEURTEN Breezand Urk Afwijzend beschikt op motie-Finsterwolde Felle strijd op het groene laken Wieringen Uitvoering „Apollo' Burgerlijke Stand VAN MARSDIEP TOT IJ Overzicht Schager markt In het voormalig Algemeen Militair Tehuis in de Keizerstraat heerste gister avond een drukte van belang. Ongeveer driehonderd prachtige vogels, het eigen dom van leden van de Helderse vereniging van kanariekwekers en vogellief hebbers „Onze Kamerzanger", roerden zich dat het een lieve lust was. Bepaald grappig was het „sputteren" van de tentoongestelde vogeltjes, toen de voorzitter van „Onze Kamerzanger", de heer J. Oderkerk, de tentoonstelling met een enkel woord opende. De heer Oderkerk wees in de eerste plaats op de grote moeilijkheden die aan de organisatie van deze expositie waren voorafgegaan. Eerst Maandag was men er zeker van, dat men een tentoonstellingsgelegenheid had gevon den. De heer Oderkerk wilde dan ook niet nalaten, de heer Kaspers, die de vereniging deze zaal beschikbaar stelde hartelijk dank te zeggen. Daarna ver telde de spreker in korte trekken iets over de bedoeling van de wedstrijd iie aan de tentoonstelling was verbonden. Deze diende natuurlijk in de eerste plaats om de kwekers aan te moedigen, hen op te wekken tot topprestaties. Vervolgens deelde de heer Oderkerk de uitslag van deze wedstrijd mede. Het hoogste aantal punten (eigen- kweek 1950, kleurvogels) bedroeg aoht en tachtig. Er kwam geen kampioen uit de bus, daar er vier vogels waren die dit aantal punten bedongen. De uitslag was: Wiringa met zilver Isabel (88), Rosa met zilver Isabel (88), met zilver Agaat (88) 'en met oranje bruin (88). Bij de zangvogels werd de eerste plaats gedeeld door exemplaren van de heren F. W. d. Hilst en L. Riemers (80 punten). Hierna memoreerde de heer Oder kerk, dat dit de eerste tentoonstelling was nadat „Onze Kamerzanger" op eigen benen kwam te staan en voorts dat dit jaar de leden van „Kanaria" zich bij zijn vereniging aansloten. Het was een tot in de uiterste hoeken gevulde Cantine, waarvoor de Haagse toneelvereniging „Kunst na den Ar beid" gisteravond het bekende Toneel stuk „Gaslicht" opvoerde. Nadat luite nant ter Zee le klasse U. F. van Veen alle aanwezigen hartelijk had verwel komd, traden de spelers onder leiding van mr. Claasens voor het voetlicht, en zij wisten de zaal vanaf het eerste mo ment te boeien. De voortdurende span ning waraonder Mrs. Mannington leeft was voelbaar. Haar echtgenoot, die twintig jaar tevoren in het huis waar zij nu wonen een moord heeft begaan en nu naar het terrein va de misdaad is teruggekeerd, zoekt iedere avond naar de juwelen die hij nooit heeft kunnen vinden. Zijn vrouw weet door dat het gaslicht lager gaat branden dat zich nog iemand in het huis moet be vinden, en vermoedt dat het haar man is, die op de zolder rondsluipt. Als een rechercheur haar bezoekt terwijl mr. Mannington niet thuis is, vertelt zij hem alles, wat door haar echtvriend waandenkbeelden genoemd wordt. Re chercheur Rough begrijpt echter dat hij nu eindelijk in een oude zaak klaarheid zal kunnen brengen, en met behulp van mrs. Mannington vind hij de zo lang gezochte Barlow diamanten. Hij dwingt mr. Mannington tot een bekentenis, en na een heftige scene met zijn vrouw wordt deze weggevoerd» De vijf spelers wisten iedere situatie op het toneel te beheersen en tevens de nodige spanning er in te houden. Een enthousiast applaus beloonde hun voor treffelijke spel. Luitenant ter zee Van Veen bood alle damesspeelsters een kleine surprise aan en sprak de hoop uit dat het niet de laatste maal ge weest was dat het Haagse gezelschap in de Cantine is opgetreden. „Het is de bedoeling", zo besloot de heer Oderkerk zijn toespraak, „dat wij de kanarie laten zien zoals men deze vogel niet kent". Wat dit betreft kan „Onze Kamer zanger" zeker tevreden zijn, want de drie volières en de vele kooitjes biedpn de toeschouwers een kleurrijk beeld van de kanariekwekerij in Den Hel der. Vermelden wij voorts, dat de keu ring werd verricht door de heren A. Eising (zangkanaries)' en P. J. Helder (kleurkanaries), beide uit Leeuwar den. Vooral laatstgenoemde, krasse keurmeester geniet een goede bekend heid. Hij was in Nederland de eerste die de Agaat-kanarie teelde. Wij kun nen een ieder een bezoek aan het mi litair tehuis in de Keizerstraat aanbe velen. De tentoonstelling is geopend tot en met Zondag, van 's morgens ne gen tot 's avonds tien uur. In de loop van de volgende week zullen vier grotere eenheden van de Koninklijke Marine te Den Helder ar riveren. Allereerst wordt Hr. Ms. fre gat „De Bitter" van haar oefenreis naar de Middellandse Zee terugver wacht. De bodem kan op Dinsdag 19 December te Nieuwediep zijn. Op Don derdag 21 December zullen de beide onlangs te Boston overgenomen fre gatten, Hr. Ms. „Van Ewijck en Hr. Ms. „Dubois", te Den Helder aanko men. De schepen worden tegen het middaguur in de haven verwacht en krijgen dan ligplaats voor het Com- mandementsgebouw. De uit Indonesië thuisvarende torpedobootjager Hr. Ms. „Kortenaer", die op Vrijdag 22 De cember omstreeks het middaguur bin nenloopt, zal achterin de Buitenhaven, nabij de Koopvaardersschutsluis wor den afgemeerd. Dezer dagen is te Oudeschild op /es en zeventigjarige leeftijd overleden .Tan Kooger, in deze omgeving een be kend oud-redder. De heer Kooger, die lid was van Moed-, Volharding en Zelfopoffering, wordt morgenmiddag om twee uur op het kerkhof te Oude schild met korpseer begraven. Blijkens de Staatscourant heeft zich vorige week hier ter stede één geval van roodvonk voorgedaan. De leerlingenvereniging van de Ambachtsschool heeft gisteren in „Casino" een feestavond gegeven, die er waarlijk mocht zijn. Van het openingswoord van de voorzitter af tot kwart over elf toe hebben de zeer talrijke aanwezigen van een alleraardigst programma kunnen genieten. De toeschouwers en toehoorders, in hoofdzaak leerlingen van de eerste klassen, staken hun enthousiasme niet onder stoelen en banken. Anton Dreijer kon behalve de direc teur en de leraren met hun dames wet houder Van Loo in het bijzonder wel kom heten. En daarna zorgde de LVAS-band, onder leiding van Wolter Weidema, voor de juiste stemming. Het orkestje bracht een viertal num mers ten gehore, waarvan wij natuur lijk noemen „De appeltjes van Oran je", waarbij echte sinaasappels de zaal werden ingegooid. Het laat zich begrij pen, dat dit zeer op prijs werd gesteld. Veel succes oogstte ook Herman Klaassen, die op verdienstelijke wijze een drietal Italiaanse liederen zong. Hij werd aan de piano begeleid door de heer Twigt. Niet minder succesrijk was het optreden van het Ambachtsscljool- duo, dat werd gevormd door Gerrit Keizer (accordeon) en Wolter Weide- ma (gitaar). Jammer van die ene snaarNadat Herman Klaassen nog even voor het voetlicht was geweest, vroeg de directeur van de Ambachts school, de heer G. G. ter Meer, enkele ogenblikken aandacht. De heer Ter Meer zeide onder andere, dat hij het werk van zijn jongens erg op prijs stelde. Een kleine, welgemeende ver maning vergezelde zijn vriendlijke woorden. Van hedenavond af t.e.m. Maan dag wordt in de Tivoli-bioscoop ver- toonu de fiim „De blauwe lamp". Toe gang achttien jaar. In de Witte-bioscoop draait tot en met Maandag „Texas". Hier is de toe gang veertien jaar. Bij het op 7 en -8 November ge houden Middenstandsexamen voor ge repatrieerde militairen, slaagde de heer J Vader tv Julianadorp. Hij was leer - ling van het instituut „Mercurius" re Den Helder. Voor het „Assaut 1950" werd de an" st van de Feeëntrein bepaald op due minuten over twee hedenmid- d„g. De feestelijkheden beginnen he denavond om acht uur in het Konink- 11. e Ins. tuut Morgenochtend om half elf wordt ien mars door de stad ge maakt langs de volgende route: Buiten haven, Hoofdgracht, Weststraat, Spoor st:nat, Koningstraat, Kerkgracht, Sin gel. Soembastraat, Boerhaavestraat, Sluisdijkstraat, Keizerstraat, Spoor- str t Weststraat, Hoofdgracht, Buiten haven Morgenmiddag tussen drie en vier uur kunnen in „Formosa" de kaarten afgehaald voor de Kerstmid- t-chting „Comité O. en O." hing Den Helder van de vereniging van huisvrou Maandag een Kerstmiddag \ïu Sacrum". Medewerking wc verleend door de Haagse voor drachtkunstenares Truus Hooyer. Wanneer de vorst niet de overhand krijgt, dan speelt HCSC 1 morgenmiddag een vriendschappelijke wedstrijd tegen Zeemacht 1. Deze wedstrijd wordt op het Ankerpark gespeeld en begint om half drie. HCSC 2 ontvangt om half drie DEK 1 uit Medemblik. Onze stadgenoten hebben een redelijke kans om ongeslagen te blij ven. Op het terrein van Watervogels wordt gespeeld HCSC 4DEK 2. Ook deze ont moeting vangt om half drie aan. Het derde elftal van HCSC gaat bij Breez. Boys 2 op bezoek. De HCSC-junioren moeten naar BKC b. Beide elftallen vertrekken om kwart vóór twee van garage Moorman. Op Dinsdag 19 December treedt mevr. Georgette 19 Hagendoorn in „Casino" op voor de Helderse Volksuniversiteit. Deze begaafde kunstenaresse wordt aan de piano begeleid door Pierre Verdonck. Zij brengt een geheel nieuw programma op de planken; onder andere een aantal Ne derlandse teksten gebundeld in de cyclus „De kleren maken de vrouw". Behalve Kerst- en verzoekliederen staat nog een sketch op het programma, die door mevr. Georgette Hagendoorn zelf werd geschre ven. Kaarten voor deze avond zijn ver krijgbaar bij de bekende adressen en bij mej. Held, Singel 53. pauze werd een toneelstukje getiteld „De boksende kan goeroe". Men heeft geschaterd van het lachen om de malle fratsen die op het toneel werden uitgevoerd. Een gewel dig applaus vormde de beloning voor de medespelenden. Volledigheidshalve laten wij (met een pluimpje) hun na men vólgen: Rie Heijmans, Tiny Snoek, Rietje van Willigen, Mies Smit, Ton Dreijer, Daan van Hoepen. Gerard Mooy, Lody Lasschuijt, Jaap de Klerk en Wim Duivenboden. Het stuk werd ingestudeerd onder leiding van de he ren Twigt, Middendorp en Monster. Na afloop werd nog gezellig gedanst, on danks een klein te kort aan dames Maar dat kon de stemming toch niet drukken. Vanavond is het feest voor de twee de klassers. Hr. Ms. mijnenveger „Ooster- schelde" en „Hollands Diep" zijn gis teren van de werf gekomen en heb ben ligplaats genomen in de Buiten haven. Gistermorgen arriveerde de bok „Grutto" van de rederij Van der Tak in de haven. Met het gigantische werk tuig zijn in de loop van de dag een drietal dekschuiten, die bij de werk zaamheden in de bouwput dienst moe ten doen, over de strekdam gehesen. Het is morgen hoog water om 0.00 en 12.55 uur en laag water om 7.00 en 1^45 uur. De temperatuur van het zee water bleek gedaald te zijn tot 4,3 gra den Celsius. Troepen van de Verenigde Naties 'worden met hun materiaal inge scheept aan boord van de evacua tieschepen aan het Hoengnam- bruggenhoofd. In totaal werden hier 60.000 man geëvacueerd. (ANP-Radio-Telejoto) FAILLIET VERKLAARD De rechtbank te Alkmaar heeft fail liet verklaard H. Schilpzand, handel drijvende onder de naam Gooilandia Elitezaken en wonende op Texel, Den nen H 98, Wijk H. Rechter-commissaris is mr. J. Alblas, curator mr. C. Smal Alkmaar. EIERVEILING In de week van 4 tot en met 9 De cember werden aangevoerd 62625 eieren. De gemiddelde kiloprijs be droeg f 2,70. VESTIGINGSVERGUNNING Het Ministerie van Economische Za ken heeft vergunning verleend tot het vestigen van een logement-café-restau rantbedrijf in het perceel K 89b aan de heren Jb. Geus en W. H. Lap. VISAFSLAG OUDESCHILD In de week van 410 December werd aan de visafslag te Oudeschild aange voerd: 177 kg bot; 3588 kg garnalen; 8987 kg garnalenpuf; 66 kg haring; 162 kg kabeljouw; 160 kg rog; 151 kg sar dien; 316 kg schar; 1 kg lever; 7539 kg schol; 880 kg bliek; 12 kg poon; 1089 kg tarbot; 5348 kg tong; 865 kg wulken; 1892 kg wijting; 300 kg kreukels; 4 Kg zalm; 43 kg haai. LAMP UIT DE BOEI TERUGGEVONDEN De lamp uit de aangespoelde verken ningslichtboei, van de vermissing waarvan gisteren melding werd ge maakt, is gistermorgen in de duinen bij het kamphuis „Californie" teruggevon den. Klaarblijkelijk had de bewuste jutter wroeging gekregen over zijn daad! WO dr DEN HELDER: Ned. Herv. gem., Nieuwe kerk Weststraat, 10.30 uur ds. De Hoest 20 uur samenkomst met Kerstspel: Palm straat: 10 uur ds. Borghardt, 19 uur de heer E. Wanders: Huisduinen: 10 uur ds Rasch. Geref. kerk, Bethelkerk, 9 uur ds. Swen, 11.45 uur ds. Swen, 17 uur ds Hamming; Rehobothkerk10 uur ds. Ham ming, 17 uur ds Rothuizen. Christ. Ge reformeerde kerk, Steengracht, 10 en 17 uur ds H. Eerland van Lisse. Oud Ge- reform kerk. Hoogstraat, 10 en 17 uui leesdienst. Gereformeerde kerk (arti kel 31 K.O.), Weststraat, 8.45 en 17 uu: ds. T. de Haan van Oldenhove. Luth kerk, Wezenstraat: 10.30 uur dr. J. A Stellwag. Doopsgez. gem., Kerkgrach: 10.30 uur ds. J. J. J. van Sluijs; Vrijdag 2 December 19.45 uur Kerstwijdingsavond. Oud Kath. kerk. Middenweg: 10 uur He llge Mis, pastoor Wijker. Baptistei gem.12 uur Zondagsschool, 16 uur ds C. van Wier; Dinsdag 20 uur vrouwenver eniging. Evangelisatie, Vijzelstraat; 10 en 19.30 uur evang. L. J. Pasman, 12 en 14.30 uur Zondagsschool; Donderdag 19.30 uur vrouwenkrans; Zaterdag 20 uur open luchtsamenkomst (Visbuurt), 21 uur bid stond. JULIANADORP: Geref. kerk: 10 uur leesdienst, 14.30 uur ds. Hamming. Onder deze titel hield de heer Lips uit Amersfoort, organisatieleider van het Humanistisch Verbond, gister avond een rede in een openbare ver gadering van de Humanistische Ge meenschap alhier. Spr. begon met er op te wijzen, dat volgens de laatste volkstelling het aantal buitenkerkelijken in Nederland 17% van de bevolking uitmaakt, en „boven de Moerdijk" zelfs 25 Het percentage van de kerkelijk ingeze gende huwelijken is nog veel lager dan de bovenvermelde cijfers zouden doen vermoeden. Hoe denkt men over deze grote on kerkelijkheid in het Humanistisch Ver bond? Men vindt dat aldaar lang niet in alle opzichten verheugend. Van Christelijke zijde con n itcert men nog al eens gemakkelijk, dat buitenkerke lijkheid „nihilisme" betekent. Dat is onjuist. Er komt van de culturele op bouw in Nederland weinig terecht als men blijft staan bij verketteren van groepen met andere levensbeschou wing. Buitenkerkelijk Nederland is 'n voorname factor bij die culturele op bouw. Hoe is de onkerkeüikheid ontstaan? Naast de industrialisatie van de we reld waardoor geheel andere' milieu omstandigheden zijn ontstaan en de sociale strijd die onderliggende groe pen óók tegen de politiek van de ver. schillende kerken hadden te voeren, ziet spr. als hoofdoorzaak de popula- risatie van het wetenschappelijk den ken, dat voor grote groepen mensen 'n tegenstelling tussen dit denken en de vormen der godsdienstige dogma's (ai of niet terecht) met zich bracht. Spr. schetste vervolgens hoe de hu manistische gedachte zich in de socia listische en liberale stromingen in ons volk sinds 1850 heeft ontwikkeld, hoe deze gedachte enerzijds de motor was voor deze stromingen maar zich ner gens als zodanig volledig kon ont plooien. Twee werldoorlogen en een wereld crisis hebben in een kwart eeuw grote geestelijke veranderingen in ons volk teweeg gebracht. De onzekere toe komst van de jongere generatie is de grootste tragedie in de tegenwoordige toestand. Het humanisme is alléén te recht vaardigen als het een uitweg biedt in de wereldcrisis, als 't wegen kan aan geven die uit het slop leiden. Spr ziet als hoofdoorzaak van die crisis het feit, dat onvoldoende de mens zelf centraal gesteld worai in alle andere oplossingspogingen. Is het dan noodzakelijk daarvoor 'n organisatie van humanisten in het leven te roepen? Uiteraard is zonder zulk een organisatie een uitweg niet practisch door apart werkende huma nisten te verwezenlijuen. Het Huma nistisch Verbond heeft de principiële taak, wegen aan te geven die uitzicht openen de wereldcrisis te overwinnen, en de practische taak het sociale- en culturele werk in het buitenkerkelijk volksdeel georganiseerd ter hand te l nemen. In de daarop volgende leven- 'dige discussie verduidelijkte spr. ver schillend* van zijn ideeën. De gemeenteraad heeft besloten al- wijzend te beschikken op het verzoek van enige hotelhouders om het maxi mumaantal vergunningen te verhogen van drie tot zes. Eveneens wad van de hand gewezen een verzoek van de ge meente Finsterwolde om adhaesie te be tuigen aan een protestmotie betreffen de de opheffing van de aard dier ge meente. Zeer lang werd gediscussieerd ove» de in bedrijfstelling van de vismerf- fabriek. Niettemin werd aangenomen het voorstel van B. en W. om, in ai- wachting van het rapport van een des kundige, thans geen verandertag aan te brengen in de bestaande toestand. Ingekomen was een verzoek van 88 2 70 8 Personen om het bedrijf stil te leggen. 3 14 6 De gemeenteraad besloot definitief tot 2 98 6 onteigening van het land van d* beef 2 g T. Roos ten behoeve van woningbouw; 2 48 5 °ok nam de raad kennis van d® defi- j'90 j nitieve onteigening van de grond van 2 26 0 wiJlen de heer Klaas Asma; de prijs 2 o blijft f 0.65 per m2. Nog werd besloten laatste bi-i Hotel »de Kroon" gedeeltelijk sa nering toe te passen en ingaande 1 Mei a.s., op te zeggen de pacht van K. van Urk, gebr. Romkes en T. ten Nap él voor de noodgebouwen. Besloten werd tot de toekenning van drie subsidies o.a. een van f 250 aan de Vereniging van Vrienden van het Z»t- derzee-Museum te Enkhuizen. VOOR DE EERSTE MAAL IN DE GESCHIEDENIS.... Voor de eerste maal in de geschiede nis van Urk. is het mogelijk per open baar middel van vervoer het eiland op Zondag te verlaten. De autobusonder neming „Salland" heeft thans Zondags diensten naar Urk. Wie bezwaar heeft op Zondag te betalen, kan dit op een andere dag doen. VISSERIJBERICHT URK, 14 Dec. 1950. Door 46 vaartui gen werd aangevoerd: 3875 pond snoek baars 6164 cènt; 676 pond rode baars 4648 cent; 3078 pond voorn 56 cent en 21 pond karper 30 cent. Alles per pond. De biljartwedstrijd 3e klas, libre, die in café 't Centrum van de heer F. van Stein wordt gehouden, heeft een span nend verloop. Er worden mooie partijen op sportieve wijze gespeeld. Vooral de heer G. van Zandwijk, lid van de öil- jartver. D.O.R., slaat een goed figuur en doet voor veel jongere spelers niet onder. De heer Jac. Burger, voorzitter van het district Den Helder van de Ned. Biljartbond, sprak het openingswoord. Hij. prees het uitstekende materiaal dat geplaatst werd door de firma Bruin te Alkmaar, en sprak de wens uit, dat deze wedstrijd voor de nog niet aange sloten clubs van Anna Paulowna en Breezand, een aansporing zou zijn om zich ook aan te sluiten bij de HB.B. Na de tweede avond was de stand: 1 G. Hart 400 148 2 G. v. Zandwijk 393 125 3 W. Pots 388 130 4 W. Ekkebus 368 148 5 A. Hoornsman 383 154 6 L. de Snayer 295 154 7 P. Smiers 272 120 8 K. Slot 269 135 Zaterdagavond worden de partijen gespeeld. Door ziekte van een der hoofdrol speelsters zal, naar we vernemen, de PTT-toneelgroep „De Postiljon" uit Den Helder a.s. Zaterdag niet voor „Apollo" kunnen spelen. Inplaats daar van zal nu een toneelgroep uit Hippo- lytushoef, o.l.v. de, heer Js. Bosker 0z., in zaal „Wiron" optreden met het blij spel „In pyama". Hiermee had deze groep onlangs veel succes bij de uit voering van de Mandolineclub „O.K.K." Geboren: Pieter Cornelis, zoon van J. Lont en C. Visser. Martje, doch ter van F. Schaaphok en J. Menkveld. Ondertrouwd: C. P. Smit en J. M. Rasch. C. A. Ott en S. Wit. Gehuwd: J. J. van Waggendorff van Rijn en G. N. ten Bokkel. W. v. d. Laan en N. Bais C. Lont en G. M Blaauboer. COLLECTE. De alhier gehouden collecte ten be hoeve van het t. b. c.-fonds van net NVV had een opbrengst van f 895.50 PREDIKANT AANVAARDDE BEROEP. Ds. J. van Dalen te Assen, laatste lijk missie-predikant, heeft aangeno men het beroep als evangelisatie-pre dikant van de Chr. Geref. kerk te Den Oever-Slootdorp. N- Ds. W. G. Reddingius, Ned. Herv. pre dikant te Wognum, heeft in de kerk dienst een protest voorgelezen tegen de aanneming van de nieuwe kerkorde door de Synode. Te Hoogkarspel is de voorgenomen bouw van een nieuw raadhuis uitgesteld, omdat van hoger hand geen gelden meer besteed mogen worden voor improductieve werken. Zaterdag wordt mr. J. C. Lycklama geïnstalleerd als burgemeester van Wormerveer. Na de installatie ten raad- huize volgt een défilé van verenigingen en in aansluiting daarop een receptie. Te Beverwijk is ten stadhuize het jeugdparlement geïnstalleerd. Het om vat vijf politieke partijen. De jongeren van de CPN zijn evenwel uitgesloten. Bij zijn afscheid als ambtenaar voor de sport te Velsen, is de heer P. Dijk stra vereerd met de eremedaille in goud. verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De 40.000-ste inwoner van Alkmaar kreeg van een aldaar gevestigde levens verzekeringmaatschappij een polis van f 400 In dezelfde stad werd acht maanden met aftrek geëist tegen de vrouw van een caféhouder die een be zoeker van f 200 had beroofd. De Coöp. Boerenleenbank van Oudkarspel en Noord-Scharwoude hebben tot fu sie besloten. Te Limmen is op 71-ja- rige leeftijd overleden de heer J. Val- kering Tz„ een bekend bloembollen kweker en oud-lid van Prov, Staten. j SCHAGEN, 14 Dec. De aanvoer van vette koeien was groter dan de vorige week. De handel was goed en duurder. De beste koe bracht f 1080.op. De note ring in slachtgewicht per kg was f 2.20 tot f 2.60 en f 2.70 voor de beste. Worst koeien dezelfde prijs als de vorige week. Op de gebruiksveemarkt was weinig aan gevoerd, een echte wintermarkt. De han del in melk- en kalfkoeien was vrij goed en de notering liep tot f 950.De handel In voorjaarskalvende koeien was ook vrij goed. Kalm was de handel in geldekoeien. In vaarzen was de handel matig. De note ring van nuchtere kalveren was hoger dan de vorige week en de handel was goed. Op de wolveemarkt werden de schapen en overhouders vrij stug verkocht en lager in prijs. Dit was een groot verschil bij de vorige week. De handel in biggen en schrammen zeer rustig prijshoudend. Op de kippen en konijnenmarkt de handel zeer gewoon. De prijs van de konijnen is aanmerkelijk hoger. SCHAGEN, 14 Dec. '50. 13 Paarden f 500—f 800; 6 Geldekoeien (mag.) f 450— f 525; 60 idem (vette) f 700—f 1080: S Kalfkoeien f 575—f 950; 37 Nuchtere kal veren f 30—f 80; 30 Schapen (vette) f 80— f 110; 102 Overhouders f 75—f 95: 12 Var kens (mager) f 35—f 45; 2 Zeugen f 200— f 250; 90 Biggen f 24—f 35; 14 Konijnen f 4—f 9.50; 14 Kippen f 1.50—f 4.50. ALKMAARSE EXPORTVEILING, 13 Dec. 1950. spruiten 1539, extra 45—52; Prel 1123; boerekool 6.5019; knolselde rij 1917,50; witlof 2045; tomaten 38; andijvie 5,50—25,50; sla 8; gele kool 4.50— 6,50; rode kool 49,30; groene kool 5— 6,80; bieten 6—9; worteltjes 20—31; uien 3—9; aardappelen 7,50—9; selderie 5,50— 11; peterselie 2—4; appels 12—17 (moes); druiven 87—93. WARMENHUIZEN, 18 Dec. - 42.700 kg rode kool 5-11,60; 6900 kg gele kool 4.50- 7; 32.700 kg witte kool 4.60-5.20; 300 kg groene kool 6; 2020 kg andijvie 16,40-18,10; 2300 kg bieten 6,20! 400 kg «ien 6,30-6,60.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 4