Bertha maakte triomfante intocht in Bergen op Zoom Bertha Hertogh op Schiphol De Tweede Kamer bespreekt de bijzondere rechtspleging Pakistan is boos Versieringen bleven vrij wel achterwege De politie kon juichende mensenzee ternauwernood in öedwang houden De .Maastricht landde niet in Karatsji Mohammedaanse Liga wil boybotvan Nederland Dodencijfer in Singapore tot zeventien gestegen Diplomaten sprekenover Staakt het vuren" Zuid Molukken van de K.P.M eisen half millioen Machinist reed te snel op onveilig haandeel VERTOEFT DEGRELLE IN SPANJE? Voorrang voor de Franse begroting van defensie Min. Struycken oordeelt mild over Beheersinstituut Rechtsherstel en gratie Franse socialisten willen geen ambassadeur in Madrid Een autobus sloeg om Pensioengrondslag van hef Rijkspersoneel verhoogd Frans bioloog onderzocht Waddenzee-mosselen De Graaf onderhandelt met Nancy Smakelijk! AP het anders zo verlaten Emmaplein in een der buitenwijken van Bergen op Zoom heerste gisteravond een stem ming, alsof er een vuurwerk zou wor den afgestoken. Het plein zelf was af gezet, maar rondom kon men over de hoofden lopen. Om zeven uur 's avonds hadden velen zich al een plaatsje ver overd. Uren lang verdroegen zij met echt-Bergense vergenoegdheid het lange staan en de geniepig langzaam opkrui pende koude. Versieringen waren ach terwege gebleven. Wel hadden alle omwonenden 's morgens reeds vroeg de vlaggen uitgestoken, maar deze moesten op last van de overheid weer worden ingehaald. (Van een eigen verslaggever) gERGEN OP ZOOM heeft Bertha Hertogh gisteravond een ontvangst bereid zo stormachtig, en zo hartel«k, dat de meest uitbundige vreugdemanifestaties, die het Jubelstadje aan de Oosterschelde heeft gekend, verre overtroffen wer den. Toen enkele minuten na half twaalf de karavaan van auto's het Emma- plein opreed, werden de duizenden Bergenaren, die reeds van zeven uur af had den staan wachten, dol van blijdschap. Het sterke politiecordon werd door broken en de menigte stroomde op de woning van het gezin Hertogh af In een onderdeel van een minuut was Bertha echter achter de deur van de ouderlijke woning verdwenen, zodat men slechte een glimp van haar had kunnen op vangen. De Bergenaren waren echter niet weg te slaan en vormden, terwijl de politiemannen worstelden om hen in bedwang te houden, spreekkoren: „Bertha, Bertha". Het duurde lang, maar ten slotte kwam het grote moment, dat een raam «p de bovenverdieping open ging en - terwijl een lichte sneeuw begon te vallen verscheen in de vensteropening een meisje in het helle licht van de schijnwerpers, wit van vermoeidheid maar met een stralend gezichtje. Minuten lang wuifde zU naar de menigte, die spontaan een „Lang zal z« leven" aanhief. Daarmee kwam een einde aan een waarlijk fantastische ontvangst. Een versiering was echter overge bleven: een luisterrijke toegangspoort stond voor de deur van de woning van de familie Hertogh. 's Ochtends was deze door de omwonenden opgetrok ken. Zij prijkte eerst met het opschrift „Leve het Gouden Bruidspaar", maar dit werd schielijk vervangen door de woorden „Slamat Tadang di Rumah", het Maleis voor Hartelijk welkom in de ouderlijke woning. De aankomst £)E menigte verkortte 's avonds het lange wachten met gezang en voet- getrappel en zij nam zelfs de mede deling, dat Bertha wellicht pas om een uur zou arriveren, gemoedelijk op. „Het is wel frisjes op mijn toffels, maar mijn voeten houden het nog wel een paar uur vol", verzekerde een oud heertje om half elf. Hij en al de anderen be hoefden echter geen uren meer te wachten. Tegen half twaalf kwam een motorordonnans aansnellen met de tijding, dat de auto's binnen enkele minuten zouden arriveren. Op dat mo ment verschenen de andere zes kinderen van de familie Hertogh, Corrie, Wiesje, Ria, Keesje. Karei en Benny getooid met bloemen op de drempel. Zij begon nen van alteratie alvast te juichen. Nog onverwacht reed een grote auto het pleintje op. Op dat moment was het publiek niet meer te houden en rende naar de woning. Pas op het laat ste moment konden de agenten, die even de kluts kwijt waren en reeds met hun gummiknuppels begonnen te zwaaien, een keten' vormen. Omringd door haar uitgelaten broertjes en zusjes betrad Bertha. terwijl een regen van confetti op haar neerdaalde, voor de eerste maal de ouderlijke woning. Dit ging zo snel, dat de fotografen geen kans zagen, dit moment te vereeuwigen. „Bertha, Bertha" NOG verder drong het publiek op en begon om het meisje te roepen. Bertha hoorde het echter nauwelijks. Doodop, maar even vrolijk als tijdens de autotocht naar Bergen op Zoom -at zij tussen haar zusjes en broertjes aan de gezellig gedekte koffietafel en haar gitzwarte ogen dwaalden langs de bloe- menschat, die in de kleine woonkamer was opgehoopt om ten slotte te blijven rusten op het wonderlijk kalme gelaat van haar moeder. „Bertha, Bertha" schalde het over het Emmaplein. Tenslotte bezweek vader Hertogh voor de aandrang van het pu bliek en de tientallen fotografen en journalisten. Gevolgd door haar fami lieleden ging.het meisje de met guir landes versierde trap op en even later verscheen het kind voor het open raam. Toen kende de vreugde der Bergenaren geen grenzen meer. En het duurde lange tijd. voordat zij het kind toestonden, zich terug te trekken. (Vervolg van pagina V) Tranen vloeiden, maar anderen dan de betrokkenen maakten zich van de situatie meester en brachten het gezin naar de kleine ontvangkamer op Schip hol, die reeds grotere figuren binnen haar muren geherbergd heeft Weer verliepen voor de wachtenden in het testaurant minuten, die diep van gela denheid waren, zoals Schiphol ze maar zelden beleefde. Aanvankelijk was gezegd, dat slechts Vader en moedei' Hertogh de pers in de gelegenheid zouden stellen, enkele vragen te beantwoorden. Bertha was overspannen, heette het in die eerste mededeling. Later werd het ceremoni eel gewijzigd. Ook Bertha zou tien mi nuten in het restaurant komen, om de fotografen gelegenheid te geven, wat plaatjes te maken. En zo gebeurde het. Bertha, zwijgend, verlegen, zenuw achtig frommelend aan haar witte plas tic handtasje en zich even later ver krampt de handen wringend om haar onmacht voor deze feestvertoning.. Me vrouw Hertogh, een grote bos voor jaarsbloemen in de arm. geklemd, ver moeid glimlachend. Vader Hertogh, ma ger «1 aorgendoorgroefd achteraan met een comitélid. Nadat zij gezeten waren, diepte vader Hertogh een papier uit zijn zak op en las een verklaring vor. die pijnlijk nauwkeurig op de zwarte schijven voor Brussel werd vastgelegd. „Ik ben blij, dat alles achter de rug is", zei hij. „en dat ik ons kind na zo lange tijd hier weer gekregen heb. Na tuurlijk ben ik ook blij, dat mijn vrouw weer terug is en dat zij Bertha heeft kunnen meebrengen. Niemand zal kun nen begrijpen, hoeveel ik en de kinderen in de afgelopen tijd hebben geleden. De gebeurtenissen in Singapore hebben mij diep geschokt. Groot medelijden heb ik met de gewonden en met allen, die door de gebeurtenissen schade heb ben geleden. Ik dank allen, die hebben meegeholpen. om mij mijn verloren kind terug te geven, in1 het bijzonder de minister van Buitenlandse Zaken, de ambtenaren van zijn departement, de consul-generaal in Singapore, de heer en mevrouw Kooy, waar mijn vrouw heeft gelogeerd, het Nederlandse Rode Kruis, mevrouw Houtman, het comi té in Bergen op Zoom, de Engelse ad vocaat in Singapore en iedereen uit mijn omgeving, en allen over de gehele we reld, die ons hun sympathie gaven en met ons meeleefden. Niemand zal ons kwalijk nemen, dat wij thans gaarne met rust gelaten willen worden. Nog werd medegeedeld, dat mevrouw Hertogh veel te moe was, om vragen te beantwoorden. Zij zei slechts, da zu zich geheel aansloot bij de woorden v haar man. Bertha liet dit alles gein over zich heen gaan. Ze steunde hoofd op haar handen en wendde zien ten slotte met een enkel geR^erd Woord tot haar moeder. Resoluut s de heer Hertogh op en met eel?.?wc.f van spot in zijn stem dankte hij a voor de belangstelling. Die spot w gerechtvaardigd, doordat de man z tijdens zijn toespraak voor zichzel' nauwelijks verstaanbaar ha maken door het gekrijs in alle van de persfotografen. Een bata j flitslampen en camera's werd op familie gerieht. Op en overel£®®r J", gen de heren, om hun p'aatje,^t0. niet te missen en als hyena s ten zij elkaar hun prooi. Een schandelijke vertoning, over de meningen der aanwezigen verdeeld waren. De directeur-generaal van de bur gerluchtvaart is Pakistan heeft aan de vertegenwoordiger van de KLM te Karatsji gevraagd, waarom de Con- stellation Maastricht, die Bertha Her togh en haar moeder naar Nederland bracht, niet te Karatsji ie geland. Vol gens de dienstregeling is Karatsji toch een landingsplaats. De piloot gaf aan de contróle-toren van Karatsji geen reden voor het niet landen op. doch zei slechts, dat hem door zijn maatschappij was verzocht, rechtstreeks naar Dharan te vliegen, aldus de verklaring van het ministerie.' Mohammed Karin Gani, leider van de Mohammedaanse Liga te Singapore, heeft te Koeala Loempoer verklaard, dat aan alle Mohammedaanse landen zal worden verzocht, een boycot van Nederland te steunen, totdat Bertha Hertogh is teruggekeerd tot „haar ei gen volk". In Januari zal in Karatsji een Mohammedaanse wereldconferentie worden gehouden. Daar wil Gani steun trachten te verwerven voor zijn denk beelden. Voorts wil hij de Indonesische rege ring vragen, haar betrekkingen met Nederland te verbreken. De toestand te Singapore was gister rustig. Een officier van de luchtmacht overleed aan de verwondingen die hij Maandag had opgelopen en een Chi nees, die Dinsdag door de politie was neergeschoten overleed eveneens, waar door het totale aantal doden op 17 is gekomen, waarvan zes Europeanen. Sir Behegal Rau (met rug naar de camera), de afgevaardigde van India, bespreekt met andere afge vaardigden van de Verenigde Na ties te Lake Success het voorstel van het Aziatisch-Arabisch-blok om het vuren op Korea te doen staken Luisterend naar Sir Rau, v.l.n.r.: Jean Chauvel (Frankrijk), Ernest Gross (Verenigde Staten), John Ross (Verenigde Staten), J. E. Coulson (Groot Brittannie) en Francis Lacoste (Frankrijk). Zuid-Afrika zal op grond van een drie-mogendhedenovereenkomst ura nium uit de goudvelden leveren aan Amerika en Engeland. Reeds is begon nen met het ontwerpen en bouwen van een fabriek voor de verwerking van deze materie. Dit werk wordt als een dringende zaak behandeld. Namens de Republiek der Zuid-Mo- lukken heeft de procureur mr. J. A. J. Bottenheim de tenuitvoerlegging van het vonnis in kort geding, gewezen door de president van de Amsterdamse rechtbank, contra de Koninklijke Pv ketvaart Maatschappij, verzocht. In dit vonnis werd de K.P.M. veroordeeld tot het betalen van een dwangsom groot 250.000 gulden per dag per schip indimi. het vervoer vaïï troepen van de Repu bliek Indonesië naar Ambon zou wor den voortgezet. De Republiek der Zuid-Molukken stelt, dat de K.P.M. na het wijzen van dit vonnis nog twee schepen met troe pen naar Ambon heeft doen varen en eist thans de uitbetaling van een be drag van 500.000 gulden door middel van het leggen van beslag op eigen dommen van de maatschappij. De K.P.M. heeft opheffing van dit beslag gevraagd. Hierover zal wederom in kort geding door de president van de recht bank op 22 December a.s. 's morgens om tien uur worden beslist. De treinramp in Belgie Het Beigische parket heeft gister morgen een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het spoorwegongeval te PoixSt. Hubert. Gebleken is, dat het ongeluk moet worden geweten aan net rijden met te grote snelheid en net veronachtzamen van de seinen door de machinist van de trein. Er is thans in het ziekenhuis te Li- bramont een zwaar gewonde Belgische dame ovc. leden. Daardoor is het aan tal slachtoffers tot drie gestegen. Bel gische deskundigen schrijven het gerin ge aantal slachtoffers toe aan de voor treffelijke constructie der Nederlandse stalen rijtuigen. De romp hiervan is vrijwel geheel intact gebleven. Een foto, gemaakt op de plaats van het ongeval. lANjg-Teldoto) Een Belgische advocaat, die zojuist uit 'Spanje is teruggekeerd, heeft aan de socialistische partij in zijn vader land medegedeeld, dat hij Leon Degrel- le, de gewezen leider van de Belgische Rexisten, heeft gezien. De Spaanse re gering heeft tot dusverre steeds ont kend, dat Degrelle in Spanje verblijf houdt. De socialistische Kamerfractie heeft twee harer leden naar de minis ter-president afgevaardigd, om dit feit te zijner kennis te brengen en er op aan te dringen, geen diplomatieke ver tegenwoordiger te zenden naar „een land. dat aan Belgische oorlogsmisda digers schuilplaats verleent". De financiële commissie van de Fran se Nationale Vergadering heeft Don derdag besloten de begroting voor de defensie voorrang boven de andere wetsontwerpen te geven. De commissie heeft de Assemblée gevraagd, de be groting ten spoedigste in behandeling- te nemen, wanneer zij 20 December bijeenkomt. (Van onze pari. redacteur) Bij de voortzetting van de behande ling van de begroting van Justitie voor 1951 noemde minister Struycken het Donderdagmiddag in de Tweede Kamer begrijpelijk, dat de straffen, die vlak na de oorlog aan politieke delinquenten zijn opgelegd, veel zwaarder waren dan de later uitgedeelde straffen. In het algemeen, zo oordeelde hij, is de bij zondere rechtspleging niet slecht ge weest in haar beoordeling van de feiten en in de bestraffing. De politieke delinquenten, aldus de bewindsman, moeten weer in het maat schappelijke leven worden opgenomen. De gevallen worden afzonderlijk beoor deeld, als mensen worden vrijgelaten; in elk geval is het een voordeel, dat de gemeenschap deze mensen aanvaardt. Tot mr. Stokvis, die had beweerd, dat de regering door haar gratiebeleid op ontoelaatbare wijze heeft ingegrepen in de rechtspraak, zei de minister, dat in het vonnis wel wordt uitgesproken, dat de veroordeelde de doodstraf verdient, maar dat aan de andere kant grote eerbied voor het leven getoond moet worden. Tegenover de uit Rusland terugge- kéërde 'politieke délinquenten Is" het standpunt ingenomen, dat zij 'door hiin gevangenhouding in Rusland al zwaar gestraft zijn. Over 't rechtsherstel spraken mej. mr. Tendeloo (PvdA) en de heren mr. Terpstra (AR) en mr. De Haas (KVP). Het bestuur van de Franse socialis tische partij heeft de socialistische mi nisters in het kabinet verzocht zich te verzetten tegen de benoeming van een Franse ambassadeur te Madrid. Premier René Pleven en Robert Schuman, de minister van buitenlandse zaken, doen krachtige pogingen om hun socialistische ambtgenoten te bewegen tot een stap, welke de meerderheid dei- ministers een noodzakelijke ontwik keling acht in de Atlantische en West- europese defensiepolitiek. Men hoopt de volgende week een beslissing te kun nen nemen. Vijf-en-twintig gewonden Woensdagmiddag is een autobus van een firma uit Maastricht met Neder landse arbeiders die werkzaam zijn >n de metaalbedrijven te Parayon. omge slagen op de hoofdweg LuikVerviers, nabij Chaudfontaine. De chauffeur pro beerde uit te wijken voor een wagen die voor hem reed en plotseling van richting verandi-rde. De 25 inzittenden zijn gewond, verschillende ernstig. Er is spoedig een Koninklijk Besluit te verwachten, waarin de twee salaris verhogingen van vijf procent, welke j -inds 1 Januari 1948 zijn gegeven, aan 1 rijks - en onderwijzend personeel, zul len worden omgezet in een vaste toe lage. Hierin is tevens de Joekesgulden opgenomen. Dientengevolge zal de pensioengrond slag voor de betrokkenen worden ver hoogd met 10.4 pet. Voorts is een x-ege- l>ng te verwachten waardoor betrok j kenen geen nadeel zullen ondervinden I tfoor het feit, dat deze verhogingen ge- purende 1950 nog niet in de pensioen grondslag waren opgenomen. i- In Hilversum is een Amsterdamse y nkelbediende gearresteerd, die in de d gen vóór Sinterklaas in een Haags v nkelbedrijf kkenrollerij heeft ge- p aegd. De jongeman was uit een op v dingsgesticht ontsnapt. Voor de Groninger rechtbank is a it jaar gevangenisstraf geëist tegen e n man. die had getracht de portier van een snackbar neer te steken, toen deze hem wegens dronkenschap de deur w«e«. De minister antwoordde, dat het Be heersinstituut direct na de bevrijding voor een schier onmogelijke taak stond, waarbij allerlei risico's genomen moes ten worden. De klachtencommissie heeft verschei dene klachten over het Beheersinsti tuut onderzocht. Zij verklaarde er 80 °/o ongegrond. Van de overgeblevene is in 90 der gevallen een schikking ge troffen. Wat nu nog afgedaan moet worden, wordt op het ogenblik serieus onderzocht. Met de misstanden bij het Beheersinstituut, zo vond de minister, is het nog al meegevallen. De stemming over de begroting werd uitgesteld, aangezien eerst een beslis sing genomen moet worden over de topsalarisen. (Van onze Haagse redacteur) Dezer dagen is een Franse bioloog in Nederland geweest, om te onderzoe ken, of de mosselen van de Waddenzee geschikt zijn voor import in Frankrijk. Sinds de Nederlandse mosselen zijn aangetast door 'n parasiet, is de Fran se grens gesloten geweest voor dit Ne derlandse product. Dit betekent niet alleen grote schade voor de mosselen cultuur. maar ook nadeel voor Frank rijk, dat nu de voortreffelijke Neder landse mosselen moet ontberen. De Franse bioloog heeft vermoede lijk nagegaan, of de mosselen van de Waddenzee ook van de parasiet te lij den heeft gehad en of zij wellicht in zijn land kunnen worden toegelaten. Het verblijf van de bioloog hier te lande heeft slechts zeer kort geduurd. Hij is inmiddels naar Duitsland ver trokken en zal ook Denemarken be zoeken. Het ligt voor de hand, dat hij rapport aan zijn regering .zal uitbren gen. Merkwaardig is, dat de Neder landse autoriteiten van zijn bevindin gen onkundig zijn gebleven. Unaniem was men van oordeel, dat het Nederlands elftal vorige week in Parijs een behoorlijk resultaat had behaald. Ook de Fransen vonden het Nederlands elftal nog zo slecht niet en dat was voor de voetbalscouts in Frankrijk weer een gerede aanleiding hun voelhorens uit te steken. Defini tieve resultaten heboen zij weliswaar nog niet behaald, maar intussen is het toch vrij zeker dat De Graaf, rechts buiten van Limburgia en het Neder lands elftal, een profcontract voor Nancy zal tekenen. De Graaf voert op het ogenblik nog onderhandelingen. Eerst volgende week zal een beslissing vallen. DE WEDSTRIJDEN TEGEN BELGIE IN HET VOLGEND SEIZOEN De KNVB heeft aan de Belgische Voetbalbond voorgesteld in het komend seizoen de wedstrijd Nederland—Belgie in November 1951 en Belgie—Neder land in April 1952 te spelen. De Belgische bond had liever gezien dat beide wedstrijden in het voorjaar 1952 werden gespeeld, maar de KNVB heeft er op aangedrongen dat men zich houden zou aan de onlangs door beide bonden gesloten overeenkomst. Voor een gerecht in Oklahoma werd een proces ontketend over het feit, dat in een fles limonade een dode muis was aangetroffen. Ogenschijnlijk was dit een aller minst sensationele kwestie. Een bacterioloog echter, die als ge tuige werd gehoord, zorgde vooi de sensatie van de dag. Hij deed de aanwezigen gruwen, door de drank, waarin het dier had ge legen, op te dringen, ten bewijze, dat ze onschadelijk was. Hij ze' te hebben ontdekt, dat de linc nade voldoende zuur bevatte, on alle schadelijke bacteriën binnen drie etmalen te doden.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 7