Show-avond als luisterrijke inzet Maandag COUPONS NQORDEU&REEDTE DE FILMS VAN DEZE WEEK Bij ESKA Ir Tuinman sprak voor de H.M.V.L. over de nieuwe pachtwet AS5AUT 1950 Keurig verzorgd programma in een iot sprookjespaleis herschapen Instituut Indonesische jonkers voerden offerdansen uit DE SHOW werd gisteravond bijge woond door verscheidene militaire en burgerlijke autoriteiten, onder wie wij opmerkten de Bevelhebber der Zeestrijdkrachten en waarnemend Chef van de Marinestaf,de vice-admiraal jhr. E. J. van Holthe, de Commandant Zeemacht Nederland, de vice-admiraal J. J. L. Willinge, en de burgemeester van Den Helder, mr. G. D. Rehorst, die allen vergezeld waren van hun echt genoten. NA„ het openingswoord door de presi dent van de Senaat, de sergeant adelborst P. C. van der Hoop, en de ge bruikelijke Vlaggeparade werd door het korpskoor het Adelborstenlied ge- gongen. Toen werd de aandacht van de vele honderden in feestelijke kleclij ge stoken Assaut-gangers opgeëist door het eerste deel van „t Assaut-fregat", een afwisselend programma in cabaret stijl, waarin o.m. op geestige wijze de telkenjare weerkerende examen-ver schrikkingen werden geparodieerd. De artisten, die het Korps blijkbaar in ruime mate rijk is, hadden gezorgd voor diverse aantrekkelijke décors, waarvan het „Boemeltreintje" (een heuse coupé derde klasse, niet-roken met uitsluitend staanplaatsen) wel bij zonder aardig was. In het tweede deel van het cabaret-programma werden de verdrietelijkheden, die met het begrip „weekend" samenhangen, op originele wijze bezongen. Veelbelovende show voor de Kerstdagen Beiaard-concert Tussen Haaks en Kuifje Uitslag examens Waddenzee-mosselen nog niet aangetast TIVOLI: „De blauwe lamp" DE WITTE: „Texas" IN HET KORT V/D WITTE CO. Visser bezocht café, ondanks verbod Ambtelijk element op de voorgrond Zoals steeds een SENSATIE MÊmm mm Dm leeëntrein zou gister middag om drie minu ten over twee arriveren'. Maar het lukte niet. Temid den van vele Adelborsten, stampvoetend in een licht sneeuwbuitje, vertoefde ook Gradus bij het station. Even eens stampvoetend. En met een hart, dat ongeduldig brandend al dat schoons ver beidde. Gradus heeft zo ee-is om zich een gekeken, luiste rend naar het gekwetter van N'euwediepse schonen, min stens zo bekoorlijk als de tientallen die op komst wa ren. Hij heeft met enkele anderen geneuried: „Daar komme de feeë, daar komme ze an", en toen ze er waren heeft hy de politie in actie gezien en de taxi-chauffeurs. De laatsten glunderlachend om hun vrachtjesde eer sten om.... wél, om de Adelborsten en hun feeën. Want die beide stralende feestgangers, de Adelborst en de fee, mochten gezien worden. De Adelborst glim mend opgepoetst, de fee steelse blikken werpend op ZATERDAG 18 DECEMBER 1950 QE JAARLIJKSE FEESTELIJKHEDEN ter gelegenheid van het Assant der Adelborsten zijn gisteravond ingezet met de traditionele show in het „Zaaltje". Het festqn was met dezelfde luister omgeven als voorgaande jaren. Ook ditmaal was vrijwel het gehele woongebouw van het Koninklijk Instituut omgetoverd tot een sprookjespaleis. Alle moeite, die de jonkers zich de laatste maanden, hebben getroost om dit alles voor te bereiden, werd reeds op deze eerste Assaut- avond ruimschoots beloond. Een gedeelte van het Korps moest verstek laten gaan, daar de jongstejaars Adelborsten van zee- en vliegdienst zich voor hun eerste oefenreis op zee bevinden. Zjj zullen straks kunnen genieten van uit gebreide reportages, die hun ongetwijfeld door hun oudere collega's met en thousiasme zullen worden verstrekt. door de eigenlijke partij op de sabel des te beter tot haar recht kon komen. „'t Assant-fregat". Het sprak welhaast vanzelf, dat voorts enige onderdelen van de show waren gewijd aan de lichamelijke en filitaire training der jonkers. Zo werd er een boeiende turndemonstratie ge geven en een buitengewoon correct uitgevoerde demonstratie sabelscher- men. Het was voor de leken onder de toeschouwers bijzonder prettig, dat eerst een toelichting werd gegeven, ge volgd door een vertraagde uitvoering der verschillende bewegingen, waar- Tijdens de show die gedurende de Kerstdagen in de B.L.O.-school door de Sierduiven H. en O. en de aqua riumvereniging „Rasbora" wordt ge organiseerd, zullen vele bijzonderheden uit de vogel- en vissenwereld te zien zijn. Eén van de zeldzaamheden langs de Nederlandse kust, het zeepaardje, zal men levend op de tentoonstelling aantreffen. Die diertje werd deze zo mer door enkele jongens met een bandkorretje in de Waddenzee gevan gen. Een merkwaardige vis, de prik, zuigt zich met zijn gedoomde zuig- mond aan het lichaam van een grote vis vast en raspt zich door de huid heen om zich ten koste van zijn gast heer vol te eten. Dan laat de prik weer los, zuigt zich aan een steen vast, en gaat rustig zijn maaltijd verteren. De koper-groene snotdolfjes, ook uit het Nieuwediep afkomstig, zuigen zich met hun tot zuignap vergroeide buikvinnen aan de wand van het aquarium, en wachten, tot een aasgarnaaltje (uit het Timorpark!) zó dicht in hun nabij heid komt, dat zij het zonder veel moeite kunnen verschalken. Ook een kleine haai ontbreekt niet. Verder zullen de organistoren trach ten allerlei bijzondere dieren uit de tropen te tonen, van een winterbroed- sel van zeldzame vissen uit Afrika tot waterschildpadjes uit Zuid-Amerika en axolotls uit Mexico toe. Bovendien is het mogelijk geworden dank zij de medewerking van het Museum Den Helder, het Zoölogisch Station en de Australische ambassade, tijdens de show zonder extra kosten de kleurenfilm van het Grote Barrière Rif enkele malen per dag voor de be zoekers te vertonen. Deze unieke film zal door een deskundige worden toe gelicht, zodat een ieder een indruk krijgt van de merkwaardige gemeen schap die zich op en onder een levend koraalrif bevindt. Wij vernamen nog, dat deze tentoon stelling van sierduiven en aquaria Za terdagavond om half acht door burge meester Rehorst zal worden geopend. Maandagmiddag geeft de stads- beiaardier, de heer Tj. Joh. Dito, weer een concert op het carillon. Tussen vier en vijf uur zal het vol gende programma worden uitge voerd: 1. „Een lied van de zee", Hartog; 2. „Komt allen tezamen" (Kerstlied)3. „Zie aan de boomp jes lichtjes stralen"; 4. „Kniel ne der voor Gods liefdemacht", Bort- nianski;-5. „Laat de klokken lui den"; 6. „De ere Gods in de na tuur", Beethoven; 7. Varia. Colonne geweer. J7EN SFEERRIJKE bijdrag werd ge leverd door een groep Indonesische adelborsten, die op het rhytme van exotische muziek en zang een klassie ke Sumatraanse offerdans uitvoerden. De show werd ook ditmaal op interes sante en suggestieve wijze besloten met de Colonne Geweer, waarbij een tam boer en pijper het tempo bepaalden. De gasten van het korps konden in dit slotnummer zien, welke resultaten de adelborsten op het gebied van hun practische militaire vorming reeds heb ben bereikt. De militaire demonstra ties stonden onder leiding van de ad judant der mariniers J. H. P. Oors, ae sergeant W. A. Aalbersberg, de ser geant der mariniers A. van Wijk en de korporaal der mariniers K. Kossen. Polonaise en ba). Na het beëindigen van de show werd het „Zaaltje" met spoed in gereedheid gebracht voor het bal, dat door een polonaise werd ingeleid. Op het po dium troonde de dansband van de Ma rinierskapel onder leiding van de ka pitein der mariniers Gijsb. Nieuwland. Tijdens de pauzen liet de zeer ver dienstelijk spelende Adel bosten-band „De kurkezak" zich horen. Zolang het bal duurde bleef het ook elders in het gebouw een gezellige en feestelijke drukte. Officieren, waarvan verscheidene in groot tenue, adelbor sten en burgers dwaalden met hun da mes door de gangen naar de verschil lende bars, die door hun inrichting getuigenis aflegden van de fantasie en de goede smaak van hun ontwerpers. In „Bronbeek" sproeiden heuse fontei nen en in „Czigane" speelde een groep strijkers van de Marinierskapel de ro mantische muziek der Hongaarse poeszta's. De Adelborsten hadden uit- Hr .Ms. mijnenveger „Hollands Diep", de boeienlegger van het zesde flottielje, heeft gisteren op de rede proefgevaren. De bok „Grutto" van de N.V. Van der Tak is gistermiddag weer op sleep touw genomen naar Rotterdam. Het is morgen hoog water om 0.55 en 13.55 uur en laag water om 7.55 en 19.40 uur. Maandag is het hoog water om 1.55 en 14.55 uur en laag water om 8.45 en 20.45 uur. De temperatuur van het zeewater was 4,3 graden Celsius. stekend gezorgd voor verschillende ge legenheden, waar het aan de cultinaire heerlijkheden dezer aarde geenszins ontbrak. Alle omstandigheden werkten mede. om deze eerste Assaut-avond te maken tot een luisterrijke gebeurtenis, zowel voor de Adelborsten en hun charmante feeën als voor de burgers die het voor recht hadden het feest als gast mee te maken. Vandaag en morgen blijft de Assaut- sfeer in het Koninklijk Instituut ge handhaafd. Vanmorgen maakten de Adelborsten, voorafgegaan door deMa- rinerskapel, een mars door de stad. Vanmiddag om vier uur begint in het „Zaaltje" het Adelborsten-bal, dat tot vanavond twaalf uur zal duren. Ook voor morgen werd een programma op gesteld. Het laatste onderdeel daarvan zal zijn de Taptoe, gespeeld door de band van de Onderzeedienst. Tijdens enkele dagen geleden te Am sterdam gehouden examens slaagden voor het diploma kantoor-stenografie Nederlands 130 lettergrepen de dames C. T. Bruinsma en W. Merkx uit Den Helder. Voor hetzelfde diploma slaag de tevens mej. J. H. Koopman uit 't Zand. Voor het practijkexamen ma- chineschrijven slaagde de heer W. F. Lubert uit Breezand. De geslaagden waren leerlingen van mej. D. M. de Vroome, lerares te Den Helder. In aansluiting op het gisteren ge plaatste bericht van onze Haagse redac teur, zjj medegedeeld, dat Nederlandse deskundigen actief hebben deelgenomen aan de onderzoekingen door de Franse bioloog dr. L. Lambert, inzake een eventuele aantasting van de Waddenzee mosselen door een zeer schadelijke pa rasiet. Door het Rijksinstituut voor Visserij- onderzoek was het vaartuig „V.I. 2" ter beschikking gesteld. Aan boord daar van bevonden zich, behalve dr. Lam bert, de heren dr. P. Korringa van ge noemd instituut en drs. I. Kristensen van 't Zoölogische Station te Den Helder. In het Zuiderzwin ten Noordoosten van Den Oever wérd een hoeveelheid mosselen opgekord, welke ook door de Nederlandse deskundigen zijn onder zocht. Zij kwamen tot de conclusie, dat de mosselen in de Waddenzee thans nog vrij zijn1 van bedoelde parasiet, in tegenstelling tot de mosselen in de Eemsmond en de Zeeuwse wateren. De ziekte breidt zich echter sterk uit, in het bijzonder op plaatsen waar de mosselen het dichtst liggen. Dat is in de Waddenzee niet het geval, wat tot gevolg kan hebben dat de Waddenzee mosselen voor aantasting door de para siet gevrijwaard blijven. AANBESTEDING ONDERHOUD RIJKSHAVEN Het onderhoud van de werken der Rijks- zeehaven Het Nieuwediep in het jaar 1951 is gisteren door de hoofdingenieur der Rijkswaterstaat te Haarlem aanbesteed. Ingeschreven werd als volgt: Aanne mersbedrijf J. C. Kooyman, Harlingen f 17.272; firma B. M. van Nordennen en Zn., aannemersbedrijf, Giesendam 24.900 Aan de voorgevel van de Engelse politiebureaux is een blauwe lantaarn bevestigd. En naar deze blauwe lan taarn werd de film „The blue lamp" genoemd, die tot en met Maandag in de Tivoli -bioscoop wordt vertoond. Wij vernamen, dat Scotland Yard met „The blue lamp" voor de eerste maal zijn vol ledige medewerking verleende bij het tot stand komen van een film. Onder regie van Basil Dearden kwam een rol prent uit, die behalve een grote dosis sensatie een beeld geeft van het ge weldige werk dat een politiemacht ver richt. En niet alleen de moordzaken zijn in zo'n omvangrijk apparaat van belang. Ook de vrouw die haar wegge lopen hondje komt aangeven, en de man die te diep in de kan heeft geke ken worden in de belangstelling van de politie aanbevolen. Het verhaal, dat de Engelse politie volop de gelegenheid biedt te tonen wat zij waard is, gaaf over twee jeugdige misdadigers. Wan neer zij de kassa van een bioscoop plunderen, worden zij betrapt. Tom Riley (Dirk Bogarde) schiet, om te kunnen ontsnappen, agent Dixon neer. Het schot, dat dodelijk blijkt te zijn, is het sein voor een harde achtervol ging, want iedere Engelsman weet dat de Engelse politieman ongewapend is. Hierdoor krijgt de moord een extra laag karakter. Riley wordt ten slotte gearresteerd in een stadion waar wind- hondenrennen worden gehouden. Hij werd min of meer verraden door ruwe kerels uit de onderwereld, die het do den van een agent niet kunnen waar deren. „The blue lamp" is geen film die de bioscoopbezoekers tot in hart en ziel boeit. Maar Tivoli brengt wel een film, die de aandacht gevangen houdt. De week-sentimentele episoden (wat al te „menselijk" weergegeven) moet men maar met een korreltje zout nemen. Wanneer iets tot de verbeelding van de filmliefhebbers spreekt dan is dat Texas. Men ziet wilde cowboys voor zich, onrechtvaardige sherrifs, loeiende kudden vee, rokende pistolen, harde vuisten, charmante cow-girls, achter volgde postkoetsen en de zegevierende held. Tot en met Maandag vertoont de Witte-bioscoop „Texas", een film, han delend over hierboven aangehaalde on derwerpen. De geschiedenis is pittig en wordt bovendien met behulp van een aantal populaire acteurs op het witte doek gebracht. De voornaamsten zijn SPOO STRAAT lb3 Wililam Holden en Glenn Ford. Het harten-brekende meisje wordt in deze film met flair vertolkt door Claire Tre- vor. Liefhebbers van sensatie en ro mantiek? Zij gaan naar de Witte De geneeskundige dienst wordt gedurende dit weekend te Den Hel- der waargenomen door de artsen A. F. Thorbecke, Javastraat 113, teiefoon 2103, en J. Udding, Lijsterstraat 40, telefoon 2588. De Zondags- en avonddienst voor apotheken wordt tot en met Vrijdag waargenomen door de heer F. U Sluisdijkstraat 135, telefoon 2303; na zes uur Soembastraat 34, telefoon 3556. Nagekomen predikbeurten: L^er des Heils, hedenavond 19-15 uur bid stond, 20 uur straatzang; Zondag 10 uur heiligingsdienst, 12.15 uur Zondags school, 18.45 openluchtsamenkomst in de Spoorstraat, 20 uur verlossings samenkomst; Julianadorp, Ned. herv. gem., 10 uur, ds. H. J. Trommel. Hedenmiddag om drie uur wordt de benedenzaal van het secretariaat der Militaire Belangenvereniging van Beroepsschepelingen bij de Zeemacht in de Keizerstraat officieel geopend als recretatie- en cultureel-centrum voor de leden van de vereniging. Hedenavond om acht uur komt de wielervereniging D.O.K. in „Cen traal" op de home-trainer in actie tegen de wielerclub .Alcmaria". De Morali's verlenen medewerking en er is bal na. De Centrale Bond van Transport arbeiders, afdeling Den Helder, geeft vanavond in „Casino" een feestavond. De H.B.S.V. geeft op 21 en 22 December in „Casino" een opvoering van het blijspel „Rekeltje". Het bal na afloop staat onder leiding van de heer M. R. van Essen. De kanarietentoonstelling van „On ze Kamerzanger" in 't voormalige mili tair tehuis in de Keizerstraat is tot en met morgenavond tien uur geopend. Zondagavond biedt de suppor tersvereniging „Rood-Wit" haar leden in „Casino" de eerste feestavond van dit seizoen aan. Opgevoerd wordt het toneelstuk „Storm aan de kust". Vandaag, Maandag en Dinsdag staan op enkele punten in onze stad weer de bekende Leger des Heils Kerst- potten. De opbrengst komt met Kerst mis ten goede aan minderbedeelden. PRIJS PLUS PREMIE IN STAATSLOTERIJ In de 511de Staatsloterij, vijfde klasse, 17de lijst, viel een prijs van 1.000 plus een premie van 30.000 op lot no. 21112. Qnthoudt één ding! Koopt bü v. d. WITTE o.a. Constant, H.D.Z. en Dukaatringen. Prijzen met inlev. v.a. zonder inlev. v.a. 10.75 20— Ie klas Reparatie-inrichting Gedipl. Horlogemaker en Goudsmid I KEIZERSTRAAT103 In Juli van dit jaar wilde de visser J. H. W„ alhier, een café binnengaan. De eigenaar wilde hem niet toelaten, want de man stond op de zwarte lijst. De visser zette zijn zin toch door en de politie moest er aan te pas komen om hem te weer houden van verdere dwalingen zijns weegs. Voor lokaalvredebreuk werd W. door de Alkmaarse politierechter tot veertien dagen gevangenisstraf veroor deeld. Tegen dit vonnis werd hoger be roep aangetekend en gisteren stond de visser voor het Amsterdamse Gerechts hof opnieuw terecht. Het bleek, dat ver dachte al enkele veroordelingen wegens dronkenschap en mishandeling op zijn strafblad had staan. „Als u drinkt, bent u lastig", zei de president en hij hield verdachte voor. dat hij voordat hij het Helderse café had willen betreden, reeds vier of vijf flessen bier had leeggedron ken. Verdachte, die op het ogenblik een straf van drie maanden rijkswerkinrich ting uitzit wegens dronkenschap, vroeg in plaats van gevangenisstraf een geldboete. De procureur-generaal wilde hiervan niet horen. Hij eiste veertien dagen gevange nisstraf. Uitspraak over veertien dagen. De Algemene Vergadering heeft besloten de Indonesische bijdrage voor de Verenigde Naties vast te stellen op 6 pro mille van de begroting der V.N. De afdeling Den Helder van de Hollandse Mij. van Landbouw belegde dezer dagen in samenwerking met de Vereniging van Oud-leerlingen en de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting in café „Prins Hendrik" te Julianadorp een algemene vergadering. De voorzitter, de heer N. Hoornsman, kon een flink aantal leden welkom heten, waarna hij het woord gaf aan ir. Tuinman, de secretaris van de H.M.v.L., die een lezing hield over de nieuwe pachtwet. groei kon beleven. Aan zo'n pachtwet zitten twee kanten; de verpachter heeft een bepaald goed, dat hij zo goed mogelijk wil exploiteren en de andere partij wil dit in gebruik nemen om er de vruchten van te plukken. De ver pachter is daarbij aan zekere voor waarden gebonden. Het aanbod van grond zal beperkt blijven en de vraag is groot. Deze omstandigheid zou door de verpachters kunnen worden uitge buit. Daarom is een pachtverhouding niet mogelijk zonder bepaalde voor schriften die in een wet zijn vastge legd. Door de overheid kan prijs-rege- lend worden opgetreden. Zo zijn in Belgie de pachtprijzen met 170 pet. ge stegen. De verpachters streven naar Tot voor kort, aldus de heer Tuin man, bestond er geen wettelijke rege ling. Sedert 1937 veranderde veel. Toen werd een pachtwet aangenomen, waardoor de pachtregeling een snelle .:4:;'v!V FEEëN haar begeleider, die ook z'n ogen de kost gaf. En Gradus was er toch wel even een tikkeltje stil van. Omdat hij gisteravond vrij was en alleen. En moei lijk in z'n eentje colonne iabel kon gaan weggeveil. Dat doe je niet. Toch was de aankomst van de feeën de moeite waard. Ondanks de koude, rode neusjes in de kille middag. VERBETERING QnlSngs heeft Gradus ge schreven over de kuilen in het fietspad aan het be gin van de Huisduinerweg. U weet wel, over grote plas sen die je natte voeten be zorgen. Gradus heeft inmid dels geconstateerd, dat men is begonnen de kuilen uit het rijwielpad te verwijde ren. Ongetwijfeld tot grote opluchting van hen, die Den HelderHuisduinen vice versa rijden. En niet om het één of ander, maar 't is toch prettig dat het daar „rond" komt. Een fijne verbetering. NOU... ^etters zijn grappenmakers dat is in de kranten wereld wel bekend. Herin nert ge u nog de echtelijke worsteling tussen een negen en-twintigjarige en zijn drie- en-tachtigjarige vrouw? Dit wereldwonder is geen we reldwonder, kan Gradus verzekeren, 't Was gewoon een zetfout. De man, die in de fles was geweest, was niet negen-en-twintig, maar negen-en-zeventig jaar. WEG greinen komen en treinen gaan. Gistermorgen om zeven uur vertrok er een met een viertal Helderse emigranten voor Australië. Gradus hoorde, dat familie leden en vrienden hen bijzonder hartelijke uitgeleide hebben het grappige was, trein zich in beweging zette toen het gezelschap voor de fotograaf poseerde. Haast-je- rep-je werden de koffers met de emigranten in de trein geholpen. En zo gingen er weer vier; Koos de Bruijn en zijn vrouw, Joop Ver meer en Klaas Lastdrager. Gradus wenst het succes. op wijze gedaan, dat de viertal STAMTAFEL £Je vaste klant van Woens dag raakt niet spoedig uitgepraat over zijn oorlogs heldhaftigheden. Gradus vertelde u al van hem en zijn vriend in het Vreem delingenlegioen, toen de doorboring met de speei plaats vond. Maar het twee tal maakte ook nog iets an ders mee. Stamgast ging niet prat op zijn dapper heid, dit moet gezegd wor den, want toen hij en zijn vriend in de vijandelijke linie kwamen, was dat slechts te wijten aan het falen van de remmen van hun wagen. Het tweetal werd hevig onder vuur ge nomen. Zó hevig, dat Stain- gast's vriend meende zijn hoofd buiten het raampje te moeten steken, om kwaad uit te roepen: „Hé, denken jullie er om dat er mensen in zitten!" GRADUS LOF ^ieuwediep doet toch maar overal van zich spreken. Gisteren kreeg Gradus een krantenknipsel uit Nieuw- Zeeland. Daar vertoeft Kees de Bruijn, de vroegere „bo~ venman'1 van de Parola's. Tijdens gymnastiekwedstrij- den van een jeugdorganisa tie te New Plymouth gaf Keer een nummertje weg, dat er mocht zijn. In de krant stond, dat onze vroe gere stadgenoot de ster van de dag was. Of op z'n En gels: „the star of the show being a Dutch immi grant, Kees du Broun, sup- ported by C. Frasër en M. Hodder". En op z'n Nieuwedieps: „Die Kees is ook geen Lijffotograaf kwam gistermorgen bij Gradus met de droeve tijding, dat zijn toestel had geweigerd, toen hij de vier ver trekkende emigranten had willen kieken. Teleurstelling in Gradus' kamp werd opgeheven met bovenstaand plaatje van onze spoorwegovergang, waar het, als de Werf uit is, zo heeriijk druk kan zijn. Op dit plaatje valt het trouwens nóg mee. Maar soms..,, (in deze rubriek vallen natuurlijk geen karde woordeaj. enige vrijheid, terwijl de pachters tegen excessen moeten worden be schermd. De grondeigenaars zitten eveneens voor hoge kosten en voor de groep, die van de inkomsten van de pacht moet leven, is de zaak ook niet zo rooskleurig. Vroeger bestond alleen eep huur- verhouding. Men heeft toen getracht de pachtwet in een afzonderlijk hoofd stuk van het wetboek vast te leggen. Dat werd door de Eerste Kamer ver worpen. Er kwam wel een crisis-pacht wet, vooral voor de pachters die in moeilijkheden kwamen. De pachtwet van 1937 werd in de bezettinstijd ver vangen door een pachtbesluit. Dit jaar verscheen een voorontwerp voor een nieuwe pachtwet, als gevolg van een rapport van commissie Van den Berg. In dit rapport wordt verder gegaan met de rechten van de pachter. De verhouding tussen pachter en ver pachter wordt hierbij beter geregeld. Ook de actieve grondpolitiek van de regering komt in dit rapport naar voren. Voorop gesteld wordt, dat het bodemgebruik in Nederland niet zo rationeel is, als is gewenst. Daarom zal met behulp van de nieuwe pacht wet geprobeerd worden tot sanering van het bedrijf te komen; verhoging van de productie en verlaging van de productieprijs. Dan kan bij een be hoorlijke exploitatie de pachter een redelijke winst maken. Dat komt ook de verpachter ten goede. De pachtka- mers verdwijnen, alleen de grond kamers blijven. Er wordt een hoge grondraad voorgesteld in plaats van de centrale grondkamer. De dwangmid delen worden aanzienlijk verscherpt. De verpachter is verplicht binnen jestig dagen een nieuw pachtcontract ter goedkeuring in te zenden. De mi nister gaat normen vaststellen voor de redelijke opbrengst bij behoorlijke ex ploitatie. Bij de beoordeling van het pachtcontract wordt ook de omvang der bedrijven bekeken. De pacht duurt twaalf jaar voor be huisd land en zes jaar voor onbehuisd land. Een verlenging gaat in voor zes Jaai"j dit nieuwe rapport komt voor- Uiet. bezwaar naar voren, dat het am telijk element op de voorgrond treedt en de practische boer minder macht krijgt.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2