Lake Success is niet optimistisch Tuinders luiden alarmklok Oorlog is niet onvermijdelijk Charles E. Wilson krijgt zeer ingrijpende bevoegdheden GRATIS VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Militaire positie van V.N. wordt beler Noordhollandse veilingen bijeen Conferentie van westelijk halfrond Maanckg 18 Dec. 1950 75e Jaargang No. 10980 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Lees voor uitvoerige verslagen Uw streekkrant Delegatie van Peking vertrekt morgen Beide partijen worden minder inschikkelijk Peking-delegatie zal morgen vertrekken Peking (onder zekere voorwaarden) bereid troepen terug te trekken Generaal Woe: Amerika is de schuldige Attlee ziet mogelijkheden in Korea Binnenkort in staat te onderhandelen Weerbericht Evacuatie der 60 000 m m Acheson naar Brussel Blokkade van China KcPii ReAteJk Blanco volmacht voor beheersing der industrie Truman vraagt 1.8 milliard voor voorraadvorming Export van groenten en fruit in laaisie halfjaar 47 millioen kg. minder dan in 1949 De Import-sigaretten worden veel duurder In Den Helder werd wel gevoetbald Een en twintig landen uitgenodigd Zi, BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: 3. BIJLSMA en C. KRAK HELDERSE COURANT Vele waarnemers te Lake Succes zijn van oordeel dat de kans op een com promis inzake Korea verder verwijderd is dan ooit. Woe Hsioe Tsjoean, de leider der communistische Chinese delegatie heeft Zaterdag n verklaring afgelegd, waar in hij de terugtrekking van alle vreemde troepen uit Korea eiste. Hij kondigde voorts aan dat h« Dinsdag naar Peking terugkeert. Aangezien men een paar dagen geleden nog geloofde, dat de Chinezen misschien zouden instemmen met het vaststellen van een demarcatielijn en de geleidelijke terugtrekking van de ÏIÏÏ1S n"? •>meent men' dat de Chinese houding minder inschikkelijk is geworden. De Amerikaanse regering is thans echter onverzettelijk gekant tegen elk compromis over Formosa „met het pistool op de borst". Wysjinsky op de valreep: De Sowjetrussische minister van Bui tenlandse Zaken, Wysjinsky, heeft op een persconferentie op het Franse schip „Liberte", waarmede hij na de verdaging van de algemene vergade ring der VN uit New York naar huis ie vertrokken, verklaard het met pre sident Truman eens te zijn, dat oorlog niet onvermijdelijk is. „De eerzame en verstandige mensen willen geen oorlog. Alleen zij. die winst maken, willen oorlog en zij die de wereld beheersen. Naar mijn me ning zijn dergelijke mensen niet geheel normaal", aldus Wysjinsky. In zijn in het Engels gestelde verkla ring critiseerde hij de Verenigde Sta ten, dooh bood het Amerikaansevolk „wensen van vrede, welvaart en geluk voor het nieuwe jaar" aan. Volgens Wysjinsky waren „niet al leen de beginselen van het handvest van de VN doch ook de procedure regels van de algemene vergadering sy stematisch en op flagrante wijze ge schonden telkens wanneer zij niet te pas kwamen in de kraam van de Ame rikaanse delegatie, welke wordt nage volgd door de delegaties van de andere leden van het Noordatlantisch pact". Woe Hsipe-Tsjoean, de leider van de delegatie van Peking, deed Wysjiqsky uitgeleide. De Zuidkoreaanse nationale verga dering heeft zich met algemene stem men uitgesproken voor een vredelie vende regeling van de oorlog in Ko rea. De beslissing van de algemene vergadering der VN tot instelling van een speciale commissie van drie voor dit doel werd goedgekeurd. De strijd wordt inmiddels in onver- mindere hevigheid voortgezet. De Noordkoreanen zijn thans de 38ste breedtegraad wederom gepasseerd. Zondag is n.1. de bezetting van Jonan gemeld, een plaats op 13 km ten zui den van deze grenslijn aan de kust ge legen. Vijftien km ten noordwesten van Tsjoentsjon, iets ten zuiden van deze breedtegraad hebben de Zuidelij ken verwoede tegenaanvallen onder nomen. Overigens is het aan de fron ten betrekkelijk rustig. De Chinezen hebben nog steeds geen pogingen on dernomen om de 38ste parallel te over schrijden. Wel bestaan er aanwijzingen voor de concentratie van een aanzien lijke communistische troepenmacht in de omgeving van Jontsjon en Jong- pjong, twee plaatsen vlak bij de vroe gere grens tussen Noord- en Zuid- Korea. Artillerie heeft hier een twee duizend man sterke communistische troepenmacht beschoten. De communistisch-Chinese delegatie bij de VN zal Dinsdag in haar geheel vertrekken. VN-functionnarissen hadden ver wacht, dat Woe Hsioe-Tsjoen, de lei der van de delegatie, beschikbaar zou blijven voor onderhandelingen met 'e eommissie van Drie voor een staken van het vuren in Korea, welke heden morgen een interium-rapport zal in dienen. De commissie van Drie kondigde aan, dat zij Maandagmorgen een interim rapport zou indienen bij de politieke commissie. QP een persconferentie te Lake Succes heeft de leider van de delegatie van. Peking, Woe Hsioe-Tsjoean, verklaard, dat zjjn regering „bereid is te pogen de Chinese vrijwilligers te adviseren de militaire operaties, die zjj genoopt *9" geworden te ondernemen, spoedig te beëindigen indien aan zekere voor waarden wordt voldaan." Woe zei verder, dat de werkelijke bedoeling van het voorstel tot een staken van het vuren was, de Chinese vrijwilligers en Noord- Koreanen de handen te binden, zodat de Amerikaanse strijdkrachten haar aggressie zonden kunnen voortzetten. WOE protesteerde er krachtig tegen, dat hij niet de gelegenheid had ge kregen in de politieke commissie een rede te houden over de beschuldiging van Amerikaanse aggressie tegen China. Dit was volgens hem te wijten aan „de manipulaties van het Brits Amerikaanse blok". De Chinese volks republiek moest ten volle erkend wor den, zowel bij de regeling van Aziati sche aangelegenheden ais in de V.N. Slechts dan zouden de pogingen om de belangrijkste wereldproblemen met vreedzame middelen óp te lessen resul taat kunnen hebben. Woe herhaalde de reeds herhaalde lijk van Sowjetrussische zijde gestelde eis van terugtrekking van alle buiten landse troepen uit Korea en om het Koreaanse volk zelf zijn problemen te laten oplossen. Trumans verklaring. TRUMANS jongste verklaring over de atoombom, het gemeenschappelijk communiqué van Truman en Atlee en de afkondiging van de nationale nood toestand in Amerika gaven volgens Woe blijk van de „ware bedoeling ach ter het voorstel om eerst het vuren te staken in Korea". De bedoeling hiervan is namelijk ook de bezetting van For mosa te doen voortduren, een herleving van het Japanse militarisme onder lei ding van MacArthur mogelijk te maken en het Amerikaanse volk in de afgrond van de oorlog te jagen", aldus zeidë Woe. In de rede, die Woe voor de politieke commissie had willen houden, had Wee een resolutie willen voorstellen waarin de Veiligheidsraad werd verzocht sanc ties tegen de Verenigde Staten toe te passen en Amerika aan te sporen zijn troepen uit Korea en Formosa tej-ug te trekken. - r Clement Attlee, de Britse minister president, heeft Zaterdagavond in een radiorede tot het Britse volk verklaard te geloven, dat de Verenigde Naties binnenkort in staat zullen zijn over Korea te onderhandelen, aangezien hun militaire positie daar beter werd. De actie van de Chinese troepen had „een gevaarlijke toestand gevaarlijker gemaakt, omdat, als aggressors hun zin krijgen, alle landen ter wereld, die in geweld geloven, worden aangemoedigd, en wij weten uit prvaring wat dit bete kent", zo zeide Attlee. „Wij moeten uns daarom schrap zetten tegen toegeven, als dit woord betekent 'n willoze over gave aan wetteloos geweld". „Daartegenover mag het Koreaanse conflict niet ontaarden in een wereld oorlog. Wij moeten een regeling trach ten te vinden, die de oorzaken van dé wrijving weg neemt en toch het gezag van de Verenigde Naties handhaaft". Attlee zeide, dat er geen grond was voor enige bezorgdheid dat de atoom bom zal worden gebruikt. Intussen Verwachting tot Maandagavond. Wisselend bewolkt met hier en daar, vooral in de kustprovincies, een enkele bui. Aanvankelijk ma tige tot vrij krachtige wind tus- sen Zuid en Oost, later meest matige wind uit uiteenlopende richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Dinsdag: Zon op 8.45. onder 16.20; Maan op 13.27, onder 3.48. moest een sterke verdediging op een gezonde economie worden gevestigd. De punten, waarop Engeland en de Verenigde Staten, het niet eens zijn, zouden de twee landen niet verhinde ren samen op te treden, aldus Attlee. Amerikaanse mariniers aan boord van een landingsvaartuig, waar mede zij uit Hoengnam naar de schepen der Verenigde Strijdkrach ten gebracht worden. Benelux zal gemeenschappelijke poliiiek volgen De Amerikaanse minister van bui tenlandse zak 1. Dean Acheson. is Zon dag naar Brussel vertrokken na van de president de verzekering van „zijn voi tedig vertrouwen" te hebben gekregen. Acheson verklaarde te hopen dat deze bijeenkomst van de Atlantische raad de laatste stap zal zijn naar de vorming van een internationale strijdmacht voor de Europese verdediging. Volgens inlichtingen uit regerings kringen te Brussel zullen de Benelux- landen op de aanstaande bijeenkomst van de Noordatlantische Raad steun ge ven aan elke formule die de opbouw van de Westeuropese defensie zou kun nen bespoedigen en zou kunnen bijdra gen tot volledige overeenstemming over de opneming van Duitse eenheden in het Atlantisch defensiefront. De Be- neluxlanden zullen ter conferentie een gemeenschappelijke politiek volgen. De regering van de Verenigde Staten heeft alle activa in de Ver. Staten van communistisch China en Noord-Korea geblokkeerd en de schepen onder Ame rikaanse viag verboden havens in communistisch China aan te doen. Het ministerie van buitenlandse za ken verklaart evenwel, dat de regering bereid is deze beperkingen op te heffen en de normale handelsbetrekkingen te herstellen als de Chinese communisten „hun aanvalstroepen uit Korea terug trekken en handelen overeenkomstig de principes van de Verenigde Naties". Advertentie uit de in New Delhi ver schijnende „Times of India Euro- te ^z'f4Te!gef Nat mTdoelWhuwI: ■■■■lil lijk aan te gaan. S.v.p. volledige bij- knotsen die de gehele wereld zonderheden over flat. En in de sidderen, gemaakt worden. Daar moet bewuste verlangen van elke vrouw advertentiekolommen van de ..Daily iedereen, die geschoren bf geknipt wil naar de oerman stimuleert". Dwaas Star" uit Windsor in Ontario trof worden, naar het 39 mijl verwijderde verlangen trouwens, die Amerikaanse Theodoor het volgende koopje aan: Te Santé Fe rijden, omdat alle kappers er vrouwen kunnen het best alleen af: huur ruime kamer met tweepersoons- ontslagen zijn, aangezien zij weigerden Een moedig dienstertje in Detroit wist bed en meisje. Over Windsor ge- de enige neger aldaar, een nachtwaker, een gewapende roofovervaller te be sproken: Na eerst zijn echtgenote har- te. behandelen. wegen genoegen te nemen met een telijk omhelsd te hebben verklaarde ZATERDAGOCHTEND te 10.20 uur Washingtonse tijd heeft president Tru man in de Verenigde Staten de nationale noodtoestand afgekondigd. In de door Truman ondertekende proclamatie wordt op alle Amrikanen een beroep gedaan om gezamenlijk de strijdkrachten van het land op te bouwen. Het Witte Huis heeft een lange lijst wetten met buitengewone bevoegdheden voor de president gepubliceerd, die bij de ondertekening van de proclamatie auto matisch van kracht z-ijn geworden. De bevoegdheden, die de noodtoestand de president geeft, zijn onder andere het verlengen van werktijden in leger- arsenalen. het vorderen van schepen en het oproepen van de kustwacht In actieve dienst. De president zal voorts voor defensiecontracten geen aanbe stedingen meer hoeven uitschrijven, hij zal tijdelijke promoties in de strijd krachten mogen verlenen en oorlogsschade! erzekering kunnen toestaan. Charles Wilson, de leider van het nieuw-opgerichte bureau voor defensie mobilisatie, zal alleen aan de president verantwoording verschuldigd zijn voor de controle op de productie en de mo bilisatie van de industrie. Men ver wacht, dat het bur u meer gezag over de industrie zal uitoefenen dan enige instelling tijdens de tweede wereldoor log. Het zal o.m. belasting-faciliteiten kunnen toestaan voor bedrijven, die ten behoeve van de defensie tot uit breiding overgaan en rechtstreekse le ningen aan de industrie kunnen ver strekken in het kader van het pro gramma voor uitbreidingshulp. Het programma van productiecon- tróle voorkeur, toewijzing, beper king van de civiele productie en anti- hamstermaatregelen zal geheel in handen van Wilson liggen, evenals de contróle op ertsen, mineralen, brand stoffen. benzine en krachtstroom, voed sel. landbouwmachines en spoorweg en autovervoer. In feite heeft Wilson een blanco vol macht gekregen om defensie-organen in te stellen en op te heffen en te or ganiseren. Op het burgerlijke leven zal de afkondiging van de burgerlijke noodtoestand voorshands weinig in vloed hebben. Deze is hoofdza' elijk bedoeld als een psychologische aanspo ring. Truman heeft voorts 1.834.911.000 dol lar aangevraagd voor de opslag van strategisch en ander belangrijk mate riaal, dat schaars is. (Van onze speciale verslaggever). IjE NOORDHOLLANDSE TUINBOUWERS hebben Zaterdag in de jaar vergadering van de Provinciale Veilingbond in het „Gulden Vlies" te Alkmaar de alarmklok geluid. De bedrijfsresultaten in 1950 waren: dermate slecht, dat in vele tuindersgezinnen, vooral in de omgeving van Beverwijk en Alkmaar de nood aan de deur klopt. Door een uitermate vrucht baar jaar in geheel West-Europa bleven millioenen kilogrammen groenten] onverkocht, werden deswege vernietigd, of gaan In bewaarschuren een on zekere, vage toekomst tegemoet. De grauwe crisisjaren rond 1930 staan de tuinders nog glashelder voor de geest. De bittere armoede, die toen door dit deel van ons volk geleden werd, is nog lange niet vergeten. Is het daarom te verwonderen, dat zich Zaterdag een levendige en vaak felle discussie ont spon, nadat de voorzitter, de heer 3. P. N(jssen uit Santpoort, een hel licht geworpen had op de droeve resultaten hl 1950 en de heer Kemmers van het Centraal Bureau een weg gewezen had om zo mogelijk uit de moeilijkheden: te komen? Vele afgevaardigden van Noordhollandse veilingen verzochten in hartstochtelijke betogen aan te dringen op verhoging van de minimumprijzen ten einde de bestaanszekerheid van de tuinders althans iets te verbeteren. Algemeen was men van oordeel, dat het risico van de export de enige kans om (U> ondergang te ontlopen niet alleen door de tuinbouw gedragen mag worden. baar jaar, niet alleen in Nederland, maar in geheel West-Europa. De oogst was zo groot, dat een overvloed van producten ontstond, en millioenen kilo grammen groenten en fruit niet werden verkocht. Daarna deed de natte herfst vele producten op het veld in het wa ter omkomen. De tegenslagen zijn dit seizoen wel zeer groot geweest, want niet alleen dat de natuur ons parten speelde, ook de exportbelemmeringen deden hun invloed gelden. Werd in het tweede halfjaar van 1949 in Noord-Holland 57 millioen kg. groen ten en fruit geëxporteerd, in de over eenkomstige periode van dit jaar be droeg dit aantal slechts 10 millioen kg. Frankrijk nam in de tweede helft van 1949 30 millioen kg. af, thans nog geen dertig kruiwagens. De export naar Duitsland bedroeg in de laatste zes maanden van 1949 12i/s millioen kg., nu vier millioen kg. De uitvoer naar Bel- gie is vijf millioen kg. minder dan in 1949. Van de liberalisering van de han del, waarvan zoveel werd verwacht, is tot dusver nog weinig terecht gekomen. In tegendeel, het protectionisme begint overal de kop weer op te steken. Wij kunnen dan ook zeggen, dat de tuin bouw in het afgelopen seizoen in nood heeft verkeerd en wjj er eigenlijk nog midden in zitten. (Zie vervolg pag. 3) TN tegenstelling tot 1949 was de afzet van onze tuinbouwproducten in het nu bijna afgelopen halfjaar wel zeer ongunstig", aldus sprak de voorzitter van de Provinciale Commissie, de heer J. P. Nijssen in zijn beschouwing over de gang van zaken in de tuinbouw. Het jaar 1950 was een bij uitstek vrucht- ners gelaat werd ook bekroond: om dat het „de begeerte aanwakkert" en ..zo explosief is als de H-bom". IJ De baseballspeler Yogi Bera kreeg een doen troostprijsje, omdat zijn facie „het on- de Hertog van Windsor bij aankomst een harige kwestie: Amerika'S lenin« van tien dollal' waarvoor hij N°8 vrouwelijke kunstenaars op zoek «en schuldbekentenis tekende bo- te New York geïnterviewd, dat alle het ..meest stimulerende gezicht." Yfndien. D De filmspeelster Linda geruchten omtrent een breuk tussen kende de eerste prijs toe aan de schril- js ook al zon „vrouwtjesput- hem en de hertogin kletspraatjes wa- ver Ernest Hemmingwav. op wiens ge- tei' Nadat hu met deze lieftallige een ren. En Nobelprijswinnaar William ,aat volgens de dames te lezen staat l'efdescène had gespeeld, moest haar Faillkner ook al belaagd door Theo- >cjat jjjj kaar Qp z>n |j0rst en 0p z n doors volijverige collegae antwoordde tanden heeft''. Filmster Ava Gard- op de v^iag. wat hij het meest deca dente verschijnsel in de Amerikaanse samenleving achtte: ..Het achterna lo pen, fotograferen en interviewen van mensen, omdat er iets bijzonder met ze gebeurd is". De leden van de Chinese delegatie bij de N.V. worden natuurlijk door journalisten en gehei me agenten geen moment uil het oog verloren. Weshalve Theodoor U kan melden, dat drie hunner in een New Yorkse boekwinkel voor 150 dollar boeken over atoomenergie, militaire luchtvaart en... etiquette gekocht hebben. O Dat deze .cocktail" overi gens niet zo heel verwonderlijk is Jjlijkt m Lo» Alamo», waar de atoom- 5 Ik ga maar weer terug naar eigen ■yteli, dank ik. partner Paul Douglas twee gekneusde ribben in een ziekenhuis op laten kale fateren. D Lauren Bacall is evenmin over Hollywood te spreken. ..Eigenlijk is een mens stapel gek om elke mor gen om zes uur op te staan en je voor de camera aan te stellen voor allerlei mensen, die het toch niets interes seert", verklaarde zij. Êen man in Bogota. hoofdstad van Columbia, had ook al iets tegen de film. Ontevréden met de vertoonde rolprent stak hij hel scherm in brand. O Tot slot nog een fikkie: Voor het eerst in de geschiede nis van het 132 jaar oude ..Old Vic"- theater werd dit door een Britse vorst bezocht. Koning George. koningin Eli - sabeth en prinses Margaret kwamen w M*r „Drs> Koningenavond kijken. Verwacht wordt, dat de prijs van de import-sigaretten sterk zal stijgen. De prijs van een doosje geïmporteerde si garetten, die bijvoorbeeld thans f 1.50 bedraagt, zal waarschijnlijk tot f 1.90 a f 2 worden verhoogd. De totale consumptie van sigaretten in de eerste tien maanden van dit jaar bedroeg 6977 millioen stuks, waarvan 465,8 millioen importsigaretten, hetgeen 6,6 procent van de consumptie uitmaakt. In de vooroorlogse jaren inpakte het aandeel van de import-sigaretten onge veer 11 procent uit van de totale con sumptie. Het voetbalterrein van Helder is blijkbaar gespaard gebleven voor de hagel- en sneeuwbuien welke de laat ste dagen boven Noord-Holland wer den los gelaten. In ieder geval was het terrein in zulk een goede staat dat de KNVB, niettegenstaande het feit dat alle wedstrijden in Nederland werden afgelast, het aan de plaatselijke consul overliet het terrein Zondagmorgen op zijn bespeeibaarheid te keuren. Het terrein werd goedgekeurd zodat in Den Helder de enige voetbalwedstrijd in Nederland werd gespeeld. De Nieuwe- diepers versloegen met 40 het Am sterdamse DEC. Met ingang van 1 Januari zal het weer mogelijk zijn postpakketten n.. t aangegeven waarde naar de Verenigde Staten van Amerika te verzenden. De Verenigde Staten hebben een beroep gedaan tet een conferentie van de Ministers van Buitenlandse Zaken van één-en-twintig landen van het Weste !«k halfrond om overleg te plegen naar aanleiding van „de bedreiging van de gehele vrije w ereld door het communisme". Het State-departement, dat de des betreffende mededeling deed. ver klaarde nader, dat de conferentie be doeld was om „problemen van urgente aard en van gemeenschappelijk belang voor de Amerikaanse Staten" te be studeren. Edward G. Miller Jr„ assistent minister van Buitenlandse Zaken, zeide dat dit initiatief voortkwam uit het door Truman in zijn rede tot het Amerikaanse volk uiteengezette pro gram van actie. De V. S. hoopt dat de conferentie te Washington zou kunnen worden gehouden, doch wilden hier over de andere landen raadplegen. De conferentie zou op zijn vroegst medio Februari gehouden kunnen worden, aldus dacht Miller. die zich nu op dit blad abonneren, ontvangen de tot 1 Januari verschijnende nummers De Directie

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1