Stad en Omgeving Prachtige recreatie-zaai een trots bezit van de V.B.Z. KERSTBRODEN Helderse vissersvloot kreeg er „de Kleine Marie" bij Polder Het Koegras vergaderde Zaterdag in Julianadorp Gebr. PRONK Marinierskape geeft kerkconcert Home-trainingswedstrijd van D.O.K. was tot mislukken gedoemd Gireer i fcSKA Tevredenheid in afd. Anna Paulowna van „Bloembollencultuur Burgemeester verrichtte ,,openings-stoot" Mede bedoeld als cultureel centrum Jan Pronk reed de snelste tijden Eerste proefvaart werd een succes ,,A\cmaria" kon revanche nemen Ook HORGEN een SENSATIE uw abonnementsgeld! Geen modder en vuil in de sioten Frans Vroolijk bezocht de T ransportarbeiders Kerstbijeenkomsten in de Ned. Hervormde kerk Volksonderwijs" bestaat sedert Vrijdag weer Revue voor de P.v.d.A. Ongeluk liep goed af Tussen Haaks en Kuifje Best jaar voor bloembollenvak In 1951 geen afdelings contributie I.V.A. verloor van D.S.S. MAAXDAO H UMHHBM 1W» De Militaire Belangenvereniging van Beroepsschepelingen bij de Zeemacht heeft de tweede „etappe" er op zitten, sinds de vereniging in Maart van dit jaar in het gebouw Keizerstraat 92 zijn secretariaat vestigde. De eerste belangrijke stap was dus deze vestiging van het secretariaat, en Zaterdagmiddag werd daar aan met de officiële opening van de benedenzaal als recreatie- en cultureel-cen- trum nog een schrede toegevoegd. En deze tweede „etappe" zal in de toekomst worden gevolgd door het wegbreken van een muur, waardoor de reeds zo prach tige benedenzaal ruim negen meter langer wordt. Maar zo ver is men nog niet, en dus bepalen wij ons tot de feestelijk bijeenkomst van Zaterdagmiddag. Al van de straat af was te zien, dat In het gebouw van de V.B.Z. iets bij zonders aan de hand was. Wie dan ook een blik wierp door de grote ramen, ontwaarde in de eerste plaats tal van fleurige bloemstukken. Temidden daarvan waren de genodigden gezeten, onder wie wij opmerkten de Comman dant Zeemacht Nederland, vice-admi- raai J. J. L. Willinge, de burgemeester van Den Helder, mr. G. D. Rehorst, de Comandant Maritieme Middelen, kapi tein ter zee D. J. Kommer, en de wet houders L. F. van Loo en P. J. Dies- bergen. In het bijzonder werden deze autori teiten welkom geheten door de voor zitter van de V.B.Z., majoor-machinist W. Overeem, die in zijn openingswoord zijn vreugde uitsprak over de tot standkoming van een zo fraaie recrea tie-zaal. Majoor Overeem was er van overtuigd, dat van het gebouw een grote waarde uitgaat. Men kan er ont spanning vinden, maar de leden van de V.B.Z. zullen ook in de gelegenheid worden gesteld zich geestelijk meer te ontwikkelen. Bovendien kan men even neerstrijken om rustig een ogenblik het woelige stadsverkeer gade te slaan. Vervolgens stelde majoor Overeem de commissie voor, die zich met de ex ploitatie belastte. Deze commissie be staat uit majoor-hofmeester J. van der Berg (voorzitter), sergeant-schrijver E. Smit (secretaris), korporaal-kok H. Kruize en militair-werkman M. Wil- lems. De aanwezigen konden ook ken nis maken met de beheerders, de heer en mevrouw Donkervliet, voor wie een moeilijke taak is weggelegd. Majoor Overeem ging voorts in het kort na, welke de mogelijkheden van het nieuwe centrum waren. Hij zeide, er zich van bewust te zijn dat de moei lijkheden groot en vele waren, doch dat de mogelijkheden daaraan onge twijfeld het hoofd konden bieden. Na dat de spreker voor de medewerking bij de voorbereidende werkzaamheden nog de luitenant ter zee der le klasse De Groot van de „Marcandi" had dank gezegd, besloot hij met de wens dat het gebouw een sieraad voor de ge meente Den Helder zou mogen zijn. Aan burgemeester Rehorst werd daar op verzocht bij wijze van „aftrap" op het biljart de eerste stoot te doen. De heer Rehorst kweet zich ook van deze taak op zeer verdienstelijke wijze. Geopend De secretaris van de exploitatie commissie, de heer E. Smit, noemde het gebouw een burcht voor de V.B.Z., waarna hij namens de commissie zeide de exploitatie gaarne over te nemen. Toen verklaarde majoor Overeem het centrum voor geopend. Vice-admiraal Willinge zeide, dat hij met belangstelling naar de woorden Keizerstraat van de vorige sprekers had geluisterd. Het deed hem genoegen ook te zijn uitgenodigd, en hij prees de voortva rendheid in onze stad. „Wanneer men zo doorgaat", aldus de admiraal, „dan zijn wij over enkele jaren nog beter gehuisvest dan voor de oorlog". De ad miraal hoopte, dat de V.B.Z haar wen sen in vervulling mocht zien gaan, op dat de Koninklijke Marine daarmee gediend zou zijn. Burgemeester Rehorst gewaagde van krachten die de mens »in drijfzand brengen, maar ook van krachten die maken dat het leven waard is geleefd te worden. Hij zeide er van overtuigd te zijn, dat de V.B.Z. in de laatste richting werkzaam wilde zijn. De bur gemeester noemde deze opening weel een mijlpaaltje in de lange weg van de wederopbouw, niet alleen in ma teriële, maar ook in geestelijke zin. De heer Rehorst sprak de verwach ting uit, dat in dit gebouw zegenrijk werk mocht worden verricht, en zeide dat het gemeentebestuur, wanneer mo gelijk, bereid was medewerking te verlenen. Uitbreiding? Achtereenvolgens voerden nog het woord en de heren Van Pappelendam (oudste ere-lid en oud-voorzitter van de V.B.Z.), majoor-schrijver W. Mes- sink (pas uit Indonesië teruggekeerd), opper-telegrafist Erkelens (namens alle afdelingen) en de heer Lub (na mens de Algemene Militaire Pensioen- bond). De meeste sprekers zinspeelden op uitbreiding van de zaal, zodat de voor zitter in zijn wederwoord niet kon nalaten te vertellen dat de zaal negen meter langer wordt, wanneer de tus senmuur zou worden verwijderd. Dat zal wellicht in de toekomst worden bereikt. Resumerende kunnen wij vaststel len, dat de Marine er een recreatie- zaai heeft bij gekregen, die zeker aan de verwachtingen kan voldoen. De leden van de V.B.Z. kunnen er met recht trots op zijn. Het gebouw is op Zondagen geopend van 's morgens tien tot middernacht en op andere dagen van 's middags twee uur tot midder nacht. Voor zeshonderd genodigden Op Donderdagavond 21 December zal de Marinierskapel onder leiding van de kapitein der mariniers G. Nieuwland voor de burgerij concer teren in de Nieuwe Kerk aan de West straat. Bij het organiseren van deze avond heeft men niet gedacht aan het heffen van een toegangsprijs. Men heeft dit maal besloten, aan verschillende groe peringen uit de burgerij een aantal uitnodigingen te zenden, tot een totaal van circa zeshonderd. De keuze is ge vallen op de leden van het gemeente bestuur, de vereniging „Moed, Volhar ding. Zelfopoffering", een aantal leden van het personeel der Rijkswerf, de Marine-magazijndienst, het Loods wezen, de Kustverlichting, de bestu ren der verenigingen die zich op cul tureel terrein bewegen, de nagelaten betrekkingen van militaire oorlogs slachtoffers e.d. Het programma van het concert, dat van acht uur tot half tien wordt ge geven, zal nog nader worden bekend gemaakt. Hoewel een ieder „D.O.K." stellig een goed hart toedraagt, zal men zich met ons hebben afgevraagd waarom het programma vermeldde, dat om acht uur zou worden begonnen, ter wijl het bijna negen uur was toen de wijzers van de „home-klok" hun eerste ronde draaiden. En toch was het begin van de avond nog wel goed, want voorzitter De Boer huldigde de club- De Helderse vissersvloot is wederom uitgebreid. En Zaterdagmiddag maakte de nieuwe aanwinst, de motor-viskotter „De Kleine Marie" de eerste proefvaart. Was het een wonder, dat de gelukkige eigenaar, de heer K. Post, en de schipper glunderden toen alles zo naar wens verliep tijdens deze tocht? Eenmaal door de sluizen had men het al spoedig dóór: „De Kleine Marie" is een schip waarop men rekenen kan. Vanavond spelen twee Helderse volleybalteams te Zaandam tegen een Zaans team en het Amsterdamse ..For to". De eigenaar-reder toonde een groot zelfvertrouwen bij het besturen van de kotter, dat zeker niet was misplaatst. Met een afgestelde motor op een toe rental van 320 liep het schip, eenmaal buiten, toch nog een acht mijls-vaartje, wat alleszins bevredigend was te noe men. Koers zettend naar het Molengat kwamen in de grotere deining de capa citeiten van het schip pas goed tot hun recht. Schipper Van Loosen, naar zijn mening gevraagd, kon niets anders zeg gen dan: „Een pracht van een schip meneer, daar kunnen we een zeetje mee afwachten". En de ingewijden, die we ten wat deze schipper met de zoveel kleinere en oudere „H.D. 7" presteerde, weten wat zo'n uitspraak wil zeggen. Op de terugweg gaf de eigenaar van de nieuwe „zeven" nog even een kleine demonstratie van de bestuurbaarheid, door zijn schip haarscherp langs de Texelse boot te laten aanlopen om de heer G. Vlaming van Texel, die de proeftocht ook meemaakte, over te zet ten Eenmaal thuis was men eenstem mig van mening, dat de nieuwe „H.D. 7" een prachtige aanwinst is voor de Helderse vloot. Het scheepje ziet er dan ook best uit. De fraai gebogen lijn en de brug met In „Centraal" heeft de Helderse wielerclub ,.D_O.K." eerst sedert vele jaren weer eens een zogenaamde veertien veertien jaar geleden werd gewonnen met een veisohi Alkmaarder* waren seconden. Zaterdagavond waren de rollen omgekeerd. De mate- hun Helderse wielerbroeders de baas, al dient gezegd, dat het gebrekkige mate riaal een juiste beoordeling onmogelijk maakte. kapioenen. Trompetter kreeg, als club kampioen, het eerste boeketje bloe men. En daarna waren aan de beun De Neeve (B-klasse) en Swart (C-kl.). Over de wedstrijden zelf kunnen wij kort zijn. De eerste rit was al meteen sensationeel. Op de groene rollen (groene pijl) reed voor D.O.K. de snelle sprinter Post. De beide pijlen haastten zich onder het dreunen van de hargl draaiende rollen naar t eind punt (de afstand bedroeg vijfhonderd meter). Maar plotseling hield Post op, omdat men hem uit het publiek had toegeroepen dat hij er al was. De tijd van zijn tegenstander werd geldig ver klaard. Post moest later op de avond alleen overrijden. Dat ging hem goed af in 20.4 sec. Er werden evenwel snellere tijden gemaakt. Daar de groene rollen aan merkelijk lichter reden (dat bleek al spoedig) kon D.O.K. een flinke voor sprong nemen. Die werd later teniet gedaan, toen de Alkmaarders van de rode op de groene rollen overstapten. Toen was er voor onze stadgenoten geen rijden meer aan. Zij konden zo hard trappen als zij wilden, maar de groene pijl schoot altijd als eerste door de finish. Tot overmaat van ramp be gon tenslotte zelfs de snelle groene pijl te weigeren, waardoor verscheide ne Alkmaarders hun rit alleen moesten overrijden. Ottenbros moest zelfs drie maal van zijn fiets stappen. Eén en ander was niet bijzonder bevorderlijk voor het goede humeur van sommige renners, al moet gezegd worden dat zij uiterst sportief steeds op hun zadels wéérkeerden. Voor de pauze, toen al les nog vrij goed marcheerde, noteer den wij nog een interessante rit van Pranger tegen onze nationale stayer kampioen Jan Pronk. Pranger reed dat de stukken er af vlogen, maar Pronk bleef hem over duizend meter met 40,9 sec. de baas. Pranger kreeg 42,1 sec. stuurhut, die boven machinehut en kajuit is gebouwd, geven het schip meer het aanzien van een trawler. Vlak achter de stuurhut bevindt zich de radio-apparatuur, en zend- en ontvang- installatie. Daar achter is de kombuis, een juweel, waar zelfs de schoorsteen niet ontbreekt. Benedendeks is de rui me kajuit met de slaapkooien, alles in lichte kleuren. Ook het vooronder biedt voldoende plaats. De visruimen en de bewaarplaatsen zijn zo gebouwd, dat elke ruimte volledig kan worden be nut. De nieuwe kotter zal waarschijn lijk morgen, na testing door de scheep vaartinspectie, door de heer Post wor den overgenomen. Hieronder volgen nog enkele gege vens. Het zeer solide en sierlijke casco van de nieuwe H.D. 7 werd gebouwd door de fa. S. Seymonsbergen te Am sterdam. De fa. W. Visser te Den Helder hoopt de casco's zelf te kunnen bouwen, wanneer men de beschikking heeft over meer ruimte. De robuste trawl- winch werd door de fa. Visser ge bouwd. Ook de masten, de motor- installatie en de verdere afbouw komen op haar naam. Verder werkten aan de afwerking nog enkele Helderse firma's mede .Bij alles heeft ook het personeel van de firma Visser weer getoond hart voor de zaak te hebben. Het schip wordt voortbewogen door een 150 P.K. viertact Industrie-Dieselmotor. Ter besparing van incassokosten kunt U gebruik maken van de girodienst door uw abonnements geld voor het le kwartaal 1951, groot 5.15, vóór 31 December op girorekening 449041 ten name van de Helderse Courant te storten of van Uw rekening te laten over schrijven. Weet u ook, dat u alle rompslomp kunt vermijden door de girodienst opdracht te geven het abonne mentsgeld voor ieder kwartaal automatisch van uw rekening af te schrijven? Maar stelt u de over schrijvingsdatum dan vast op een datum vóór het begin van het kwartaal, daar anders de kwitan ties (verhoogd met incassokosten) reeds verzonden zijn. DE DIRECTIE. De hoofdingelanden van de polder „Het Koegras" vergaderden Zaterdag in café Van Ammers te Julianadorp. Dijkgraaf G. Sleutel Dzn, opende de vergade ring, heette de aanwezigen welkom, waarna eerst de geloofsbrieven van de her kozen en nieuwgekozen heren Meskers, E. de Boer en Joh. Vries werden onder zocht en in orde bevonden. Wie er Zaterdagavond eens echt „uit" wilde zijn, de zorgen van alle dag wilde vergeten en naar Frans Vrolijk's feest- reveu is gegaan, is zeker niet teleurge steld. Het cabaret-gezelschap van Frans Vroolijk was uitgenodigd door het be stuur van de Centrale Bond van Trans portarbeiders. „Casino" was bijna te klein voor alle belangstellenden. Frans Vroolijk en zijn makkers wa ren wel in staat het publiek te amuse ren, en vooral, om iedereen mee te laten doen. De Waikiki hawaiïans had den beide keren zo veel succes, dat ze zonder een toegift niet van het podium af kwamen. De jodelzanger Cor Niel- son slaagde er in de aanwezigen te la ten jodelen als waren zij geboren Zwit sers. „The Handy Fools" maakten de malste capriolen. Hun lichaamsbeheer sing was zeer goed. Iets nieuws bracht mr. Antoine met zijn wonderorgel; een accordeonist, die orgelmuziek uit zijn instrument wist te halen. Natuurlijk had Frans Vroolijk zelf een groot aandeel in het succes van deze avond. In een serie kleine schetsen, maar vooral als conferencier mocht hij er zijn. Hij vergat daarbij niet het ernstige genre in zijn liedjes. Zijn ge voelige liedje „Vaarwel mijn jongen" deed het zeer goed. Vroolijk werd be geleid door Dave Marrish. Voor de pauze hield de heer L. Krook uit Utrecht een korte propaganda- speech, waarin hij onder andere mede deelde, dat de bond momenteel 35.000 leden telt. De heer H. Meier, voorzitter van de afdeling Den Helder, dankte aan het slot het gezelschap voor het gebodene, waarna velen zich nog ge ruime tijd op de dansvloer vermaakten. Na voorlezing der noiuicn, die on veranderd werden vastgesteld, werden eerst enige ingekomen stukken behan deld. Hierna werd overgegaan tot de behandeling der begroting. De .uitgaven werden geraamd op f 95858.18. Hel be drag voor onderhoud van bruggen is met f 3000 verhoogd, zulks in vrrbana met de vernieuwing van de brug over de DoggersvaartKortevliet. waarvan de kosten f 10500 zullen bédragen. D Kosten van onderhoud van de wegen zijn geraamd op pl.m. f 25000. Dit is het bedrag, dat in 1950 nodig geweest is voor aanschaffing van teer en grint. Aan de rente van de geldlening van f 80000 zal in 1951 moeten worden be taald aan rente f 1800 en aan aflossing f 16000. Wat de ontvangsten betreft, hrt volgende: Aan kasgeld is voor 1951 nog beschikbaar pl.m f 60000. Hiervan moet in 1951 gebruikt worden f 35000. zodat overblijft f 25000. In 1951 zou dan verwerkt kunnen worden met in begrip van de lasten ad f 14 per ha. f 95858,18. Voor 1952 blijft beschikbaar het restant geldlening ad f 25000 en de lasten ad f 54407,20 is f 79407,20. In 1953 zal alles alleen van de lasten moe ten worden betaald, daar de lening dan geheel is gebruikt, terwijl in 1953 het wegdek van de wegen, die thans bruik baar zijn gemaakt, opnieuw een b"urt moeten hebben, hetgeen niet van de te genwoordige lasten kan worden be taald. In verband hiermee heeft het bestuur gemeend de lasten met f 2 te moeten verhogen en zo te brengen op f 14 per ha., teneinde ook in 1954 en 1955 met het onderhoud en het in ord maken van de wegen en vaarten te kun nen doorgaan. De begroting 1951 werd na deze toe lichting op een bedrag van f 95858.18 vastgesteld. Als commissieleden voor het nazien van de rekening en verant woording van het jaar 1950 werden aan gewezen de heren K. Hoogschagen en Joh. Vries. Bij de rondvraag werden door de heren A. Zanten, Nuijens en Joh. Vries nog -mee vragen «esteld over sloten en wegen, die door de dijkgraaf na genoegen werden beantwoord. Hierna bracht de dijkgraaf het vol gende verslag uit over de werkzaam heden verricht in de polder „Het Koe gras" over het jaar 1950. Hij consta teerde, dat hij met een bezwaard hart zijn benoeming tot dijkgraaf had aan vaard. Per. 1 Maart is in dienst getre den als voorman de heer G. Bax en per 1 April de heer R. Oost, inplaats van dc heer Stroet. Aangeschaft zijn een tractor met wa gen, zware rol en een teerketel. Als óp- slagplaats is in .gebruik genomen de boerderij aan de Klaverstraat, waar van de dors met schuur is verhuurd aan de dorsvereniging „Vooruitgang". Er is aan teer gebruikt voor een bedrag van f 11000 en grint pl.m. f 10000. Er is gewerkt met drie vaste arbeiders en tijdelijk een losse arbeider. Er is ge teerd pl.m. 60000 m2 in eigen beheer Smid en Hollander pl.m. 10000 m2. en uitbesteed aan de firma Hoogkerk- In enkele wegen, waar het paarden- pad te hoog lag, is dit uitgebroken, vlaklaag ingebracht en grint en teer in- gewalst. Teleurstelling is niet uitgeble ven. Dit moet vooral gezocht worden in het lostrappen door paarden van pas verricht werk en door het vuil, dat in het aangevoerde grint aanwezig was. Verbetering wordt hierin gezocht door en proef te nemen met gewassen en gebroken grint, hoewel dat aanmerke lijk duurder is. De schouw heeft gekost in Juni 269 man-uren en in de herfst 695 man-uren. De bruggenbouw aan de Korte Vliet is niet zo vlot verlopen, doch nu kan de aanbesteding spoedig tegem-oet wor den gezien. Voor de vaart langs de Verlengde Lange Vliet is subsidie toegezegd. De bedoeling is deze in DUW-verband te laten schonen en verbeteren. Er zijn een paar draglines aan het werk geweest met goede resultaten o.a. op enkele plaatsen 3 m3 per strekkende meter. Over het algemeen wordt er met sloten teveel op aanschrijving gevwacht Daarom verzocht de dijkgraaf hieron niet te wachten, want dan is men reeds in overtreding. Het devies moet zijn- Geen modder en vuil in de sloten. Hierna sprak de heer P. van der Vc- een dankwoord voor de werkzaamh' den door de dijkgraaf verricht in h be'-ng Van de polder in het afgelor jaar. Morgenavond, aanvangende om acht uur, wordt in de Ned. hervormde kerk te Julianadorp een Kerstwijdingsdienst gehouden, met medewerking van de Chr. gemengde zangvereniging „Zang- lust" en het jeugdkoor o.l.v de heer J. Jongkees. Het orgel wordt bespeeld door mevr. Marees. Op Vrijdagavond wordt in de zaal van de heer Van Ammers het Kerst spel „Christus komt" opgevoerd door de padvindsters. De kerkdienst op Eerste Kerstdag begint om negen uur. Ds. H. J, Trom mel heeft als onderwerp voor zijn pre- dicatie gekozen „Vrede op aarde". De Zondagsschool viert op Tweede Kerst dag feest, 's middags om drie uur met de kleintjes en 's avonds om zeven uur met de grotere kinderen Vrijdagavond werd in café „Prins Hendrik" een vergadering gehouden om te komen tot de heroprichting van een afdeling van Volksonderwijs. Deze afdeling was na een zevenjarig bestaan in 1938 ontbonden. Na een rede van het hoofdbestuurslid, de heer J. Duiker, verklaarden alle aanwezigen zich be reid als leden tot de nieuwe afdeling toe te treden. Er werd een bestuur ge vormd, dat bestaat uit de heren D. Visser, D. Purmer, J. C. Maters en I. van Soest. De afdeling zal in Februari een propaganda avond organiseren. Zaterdagavond trad voor de afdeling Julianadorp van de Partij van de Ar beid in café Van Ammers op het poli tiek lekencabaret „De Valreep" met ,,'t Staat in uw horoscoop" Dit gezelschap heeft met deze revue in achttien tafe relen de slechts matig bezette zaal een paar gezellige uurtjes bezorgd. Door verhindering van de hoer Van der Vaart hield de heer J, Henderikse voor de pauze een pittige propaganda rede. Zaterdagmiddag kwam de heer Van Ammers met zijn motor in aanrijding met een fietser, die naar de verkeerde kant uitweek. Fiets en motor werden flink beschadigd. De motorrijder kwam er goed af, maar de wielrijder had behalve een hoofdwonde* nogal wat schaafwonden opgelopen. De wiel 'ider bleek een doofstomme jongen te in die het sign al van de motorrijd' niet had kunnen horen. SPOORSTRAAT 103 achter zijn naam staan. Na de pauze draaide Pronk (op de voordelige groe ne helft van de home-trainer) zelfs 38,2 sec. Uit het één en ander moge wél blijken, dat aan deze ontmoeting qua krachtmeting geen waarde worden gehecht. „Alcmaria" won de wedstrijd met 402 sec. „D£).K." noteerde 411,3 seconden. Nee, dan droeg het optreden van de Morali's een heel wat vlotter karakter. Zij mochten dan ook na elk deel van hun uitstekend repertoire een hartelijk applaus in ontvangst nemen. En ver der noemen wij „The three Melodians", die voor gezellige muziek zorgden. Hr. Ms. torpedoboot jager „Tjerk Hiddes" heeft Zaterdagmiddag de ha ven van Den Helder verlaten. Zij zal optreden als volgschip, ter assistentie van Hr. Ms. vliegkampschip „Karei Doorman". Op Donderdag 21 December vaar! Hr. Ms. „Tjerk Hiddes" naar IJmui- den, om vandaar met Hr. Ms. „Korte- naer" op Vrijdag 22 December weer in Nieuwediep te arriveren. Nu Dinsdag Hr. Ms. „Pieter de Bitter" en Vrijdag Hr. Ms. .Korte- naer" in Den Helder worden ver wacht, wijzen wij er nog even op, dat men niet langs de kade met de sche pen kan meelopen. De brug over de voorhaven van de Zeedoksluis is nog voor alle verkeer gesloten. i» Vóór de aanvang van de bij de heer Bossen gehouden afdelingsvergadering van de Alg. Ver. v. Bloembollencul tuur werd het overleden lid P. Molen kamp herdacht, die zich in de huis- broeicommissie. voor de bolbloementen- toonstellingen zeer verdienstelijk heeft gemaakt voor de afdeling. In zijn openingswoord gaf de heer P. Komen een terugblik op het afge lopen jaar, dat hij voor de bloembollen cultuur een heel goed jaar noemde. On bezorgd zou men de toekomst tegemoet gaan als de grote wereldpolitiek niet het tegendeel bewerkte, want de cul tuur. die internationaal georiënteerd is, is zeer ontvankelijk voor tegensla gen. De voorzitter besloot met de wens, dat het dreigend onheil niet over de mensheid zou komen, dan zou het met bet vak wel gaan. Nadat de heren J. J. v. d. Berg Jz. en A. L. Kloosterman tot afgevaardigden ter algemene vergadering waren be noemd (de heren H. Rooyakkers en G. Timmer werden als plaatsvervangers aangewezen) kwam de beschrijvings brief in behandeling. Men sprak zich uit vóór verschillende voorstellen van het hoofdbestuur, o.a. ook dat ten aanzien van de contributie verhoging. Dc afgevaardigden kregen opdracht bij de behandeling van dit punt aan het hoofdbestuur te verzoe ken met een voorstel te komen tot wijziging van de stemtabel. dat het rechtsgevoel van de grote afdelingen bevredigt. Tweemaal is een voorstel van het hoofdbestuur afgestemd, omdat in beide gevallen aan de grootste afde lingen (Hillegom. Sassenheim en Anna Paulowna) niet meer stemmen werden toegewezen dan volgens de bestaande tabel, terwijl de kleinere afdelingen wel meer stemmen zouden mogen uit brengen. De verhouding tussen het aan tal stemmen, dat een afdeling op de alg. vergadering mag uitbrengen en het aantal leden der afdeling zou daardoor variëren tussen 1 op 10 voor de kleine en 1 op 30 a 40 voor de grote afdelin gen. Bij dat afstemmen gaf Anna Paulowna beide keren de doorslag. Het hoofdbe stuur voelde er niet voor een derde keer met een voorstel te korten. tenzij A P. dat vroeg. Wat dan nu geschieden zal. De vergadering verklaarde zich tegen de door het hoofdbestuur voorgestelde afdracht aan de afdelingen. Nu, in '50 is f 4371 contributie betaald en ont' vangt de afdeling daarvan f 437,10. Maar als de contributie verhoogd wordt, zal deze f 6046,50 bedragen, dus f 1675.50 meer dan in 1950, maar zou de afdeling daarvan volgens het voorstel maar f 465.10 ontvangen of f 28 meer. Voor de verkiezing van twee hoofd bestuursleden zullen de afgevaardig den stemmen voor D, Boon Wz van Bo- enkarspel en J. G. Timmer van Bree zand. De, voorzitter, die tijdens de in het voorjaar gehouden tentoonstelling zelf buitenslands was, feliciteerde de afde ling en vooral het bestuur en de com missieleden met het mooie resultaat dat bereikt was. Na aftrek dér kosten van een uitstapje van alle medewerkenden, was er een batig saldo van 884.61. Spreker dankte allen die aan het wel slagen hadden meegewerkt, waaronder ook de pers. In verband met het gunstige finan ciële resultaat zal in 1951 geen afde lingscontributie gevraagd worden. De heren J. Captein en H. Rooyakkers zullen de rekeningen van de afdeling en de tentoonstelling controleren. Het lot besliste De heer P. de Groot, bestuurslid, moest als zodanig aftreden en was niet herkiesbaar. Na drie stemmingen moest het lot beslissen en wees de heer A. W. Captein als zijn opvolger aan. De voorzitter richtte hartelijke woorden tot de heer De Groot, door wiens jo viale houding in het bestuur steeds als in een vriendenkring gewerkt werd en die een bescheiden persoonlijkheid is, maar door zijn bekwaamheid veel voor de afdeling heeft kunnen doen. Met vriendelijke woorden werd ook de heer Captein in het bestuur verwelkomd. Bij de rondvraag drong de heer G. H. Geerligs er op aan een regeling van het stemmen ter algemene vergadering te zien te verkrijgen, waardoor ook aan de minderheid in een afdeling recht wordt gedaan. Wordt in een afdeling iets met 50 tegen 49 stemmen aangeno men, dan wordt op de algemene ver gadering namens de hele afdeling vóór gestemd. Dat geeft een onzuiver beeld van wat er onder de leden leeft. De voorzitter beloofde dit punt met de algemene voorzitter te zullen bespre- ken. Het is IVA 1 in de uitwedstrijd tegen het leidende DSS 1 te Alkmaar niet ge lukt voor een verrassing te zorgen. Onze stadgenoten verloren, zeer eervol, met 6—4, Daarbij dient in aanmerking te worden genomen, dat Makelaar bij VA wegens werkzaamheden was ver hinderd oia mee te spelen. Hij werd vervangen door Flameling.'die evenwel nog te weinig routine opdeed. Van der Vliet was ditmaal ook niet gelukkig. Met klein verschil verloor hij al zijn paitijen. Alleen Sinjewel was bijzonder goed op dreef. Hij won alle partijen. Vooral tegen Piedrich trok hij geducht van leer. Ook het dubbelspel (Sinjewel Van der Vliet) was voor de Nieuwe- diepers. Het is morgen hoog water om 3.09 n 15.45 uur en laag water om 9.40 en 21.45 uur.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2