Thierys doen opnieuw een naar millioenen-erfenis greep De nood klopt aan tuindersdeuren SI!! Zk6éc//xteavZèj>.f Verhoaïng minimum-prijzen verlangd Alleen export kan ons redden WEK DE GAL IN UW LEVER GP Het eerste werk: acten verzamelen De heer Panhorst uit Alkmaar voorzitter Passiespelen brachten half millioen winst VIJF DODEN DOOR SCHIETPARTIJ De situatie in het consurnpüegebied Alkmaar-Beverwijk-Purmerend critiek Beroep op overleg en samenwerking Pim, Pam, Pom als schatgravers «ja/Krass bwms» MAANDAG 18 DECEMBER 1950 Dertig erfgenamen beramen een plan (Van onze speciale verslaggever). J-JET aandeel van de heer B. C. Panhorst te Alkmaar in de Thiery-miliioenen is niet meer te koop. Na Zaterdag met ongeveer dertig mede-erfgenamen in „Oporto" te Amsterdam te hebben beraadslaagd, heeft zyn gereserveerde houding weliswaar nog geen plaats gemaakt voor een laaiend optimisme,, maar wel heeft hü de overtuiging gekregen, dat thans de voorwaarden ge schapen zjjn om over ongeveer vijf jaar de zekerheid te hebben of de mil lioenen-erfenis, welke de trouwe dienaar van de schatrijke Venetiaanse koop man Tipaldi naliet al of niet in het bezit van de erfgenamen komt. Volgens een financieel deskundige wordt deze erfenis, berekend naar de koers van 1724, op minstens 160 millioen gulden geschat. De „Vereniging ter beharti ging van de belangen van de erfgenamen" is na twintig jaar rust weer actief geworden. Onder voorzitterschap van de heer Panhorst en met medewerking van bekende genealogen en het gratis advies van een jurist zullen dc nako melingen van Pierre Thiery een nieuwe greep naar de schat doen. {N de gezellige huiskamer van de heer Panhorst aan de Nieuwpoorts- laan te Alkmaar met mevrouw Pan horst en de 20-jarige Josepliine als aandachtige toehoorders de kleine Jan had meer belangstelling voor zijn speelgoed-olifant kregen wij inzage van een afschrift van de stamboom zoals die door de vermeende erfge namen bij de Parijse rechtbank was ingediend. De stamboom was opge steld door Tr. Stefani, superintendant van de Staatsarchieven te Venetie en op 3 October 1890 door de Nedcr- laJidse consul-generaal te Venetie Tei- xeira de Mattos gelegaliseerd. Uit ver geelde geboortebewijzen werd het ons duidelijk op welke gronden de heer Panhorst aanspraak maakt op een deel van de erfenis. De Weesper kleer maker Jan Baptist Thiery liet een dochter na, Julie genaamd, die huwde en haar dochter opnieuw Julie noem de. Deze Julie trouwde met Lodewijk Schoonhoven cn schonk op 13 Maart 1868 het leveil aan Josephine Maria, de moeder van de heer Panhorst. Zijn grootmoeder overleed op genoemde da tum in het kraambed. Dit is de reden, dat het aantal erfgenamen van deze tak zich nog slechts beperkt tot ze ven personen, t.w. de heer Panhorst en zijn broers en zusters. De huidige voorzitter van de Ver eniging van Erfgenamen was reeds lid van de vereniging onder voorzitter schap van de heer G. H. F. Jagerman. In 1929 kreeg het bestuur van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken de ITIT alle hoeken van het land was de nakomelingschap van de Weesper kleermaker Jean Baptist Thiery, die de millioenen van Pierre had kunnen opeisen, naar de hoofdstad getogen om iets te vernemen omtrent het plan om de millioenen-erfenis in handen te krijgen. Daar waren onvervalste Thiery's, Verges, Jagermans, Panhor- sten, alsmede Thirys en Tierys, fami lieleden, wier namen in de loop der jaren door onnauwkeurige ambtenaren van de burgerlijke stand verminkt werden, doch die desalniettemin be wijzen kunnen, dat zij van de Franse richard afstammen. Onder het gezel schap bevonden zich goed gesitueerde burgers en middenstanders, gepension neerden en arbeiders. Dames in bont mantels uit het Haagje zaten naast vrouwen in gekeerde wintermantels, heren in tailormade costuum naast een C en A-tje, maar allen hebben een ding gemeen; de stille hoop, dat hen binnen afzienbare tijd een gouden re gen in de schoot zal vallen. Plannen gesmeed J7EN snelvuur van vragen brandde los toen men de indruk kreeg, dat de zaak serieus was opgezet en.... de erfenis minstens 160 millioen gulden bedraagt. De mededeling, dat mocht de erfenis worden toegewezen mi nister Lieftinck zich zeker wel over 80 millioen gulden zou ontfermen, kon geen afbreuk doen aan de plannen. Per slot van rekening is de resterende tachtig millioen toch altijd nog de moeite waard. Besloten werd de be staande vereniging ter behartiging van de belangen van de erfgenamen nieuw leven in te blazen. De heer De Munck, hoofdbestuurslid van het Genealogisch Instituut zegde zijn medewerking toe en mr. J. W. F. Z. de Rijk, een jong jurist uit Haarlem, bood gratis juri disch advies aan. Er werd een nieuw bestuur gekozen, dat bestaat uit de heer B. C. Panhorst te Alkmaar, voor zitter; mej. Elsa Jagerman te Amster dam, een nichtje van de oprichter, secretaresse; G. Tiery, administrateur penningmeester, H. Jagerman uit Oegst- g'eest persverzamelaar; J. Veer uit Abbnes, genealoog en mr. De Rijk uit Haarlem, juridisch adviseur. De con tributie ter bestrijding van de kosten werd gesteld op f 0,20 per week, zodat dit voor geen enkele erfgenaam een bezwaar behoeft te zijn en tevens bij velen de vrees voor oplichting weg nam. Eens per maand zullen alle erf genamen het te stichten familieorgaan de „Gids der Thierys" ontvangen, waarin zij op de hoogte gehouden zul len worden van de stand van zaken. Op Tweede Kerstdag komt het bestuur bijeen om het operatie-plan op te stel len. Reeds Zaterdag kregen alle aanwe zigen de opdracht om de nodige hu- welijksacten, overlijdensacten en ver dere papieren te bemachigen, waaruit de afstamming van de Weesper kleer maker Jean Baptist Thiery moet blij ken. Hiermede zal lange tijd gemoeid zijn. Geschat wordt, dat er ongeveer honderd erfgenamen zijn, al valt dit aantal niet met zekerheid te zeggen. Als men weet, dat de heer Panhorst een zuster in Canada heeft, een ande re erfgename kinderen in China en Japan en een complete serie acten nodig is welke teruggaat tot 1842, het jaar waarop J. B. Thiery op 74-jarige leeftijd te Amsterdam overleed, dan kan men zich voorstellen, dat het jaren zal duren alvorens men met enige kans op succes een proces kan beginnen. Het zal overigens niet het eerste proces zijn, dat te Parijs werd ge voerd. Zoals bekend stelde de Parijse rechter in 1911 driehonderd erfgena men teleur met de mededeling: „Gij zijt nakomelingen van Nicolas Thiery. Bewijs mij, dat u afstamt van Pierre Thiery en ik zal u de erfenis toewij zen". De stukken over dit proces be vinden zich in handen van de vereni ging. toezegging, dat indien men met gedo cumenteerd materiaal kon komen, op de steun van de regering gerekend kon worden. De erfgenamen hopen, dat deze belofte nog van kracht is. Fabeltjes. JN de loop der jaren hebben in de familie talrijke fabeltjes de ronde gedaan. Erfgenamen zouden vergif tigd zijn of op andere wijze van het leven beroofd, de erfenis zou reeds' eenmaal uitgekeerd1 zijn en verdere verzinsels. Zelfs indien het laatste 't geval zou zijn dan nog zullen de erf genamen de Franse staat aanspreken. Overigens lijkt dit mede met het oog op het proces van 1911 wel zeer on waarschijnlijk. De heer Panhorst en zyii vromv cn dochter blijven onder het nieuws van de Thiery-miliioenen volkomen nuch- ter, en Jantje vindt voorlopig zyn auto ped en de sneeuw wel mooier dan de mogelijkheid, dat hij eens enkele ton nen zal erven. Het pessimisme van de heer Panhorst heeft plaats gemaakt voor de wetenschap, dat er nu goede kans bestaat, dat eens en voor altijd de gedachte aan de erfenis verbannen wordt, ofdat men over enkele ja ren rond de tafel zal zitten om ile ont vangen bankbiljetten na te tellen. En in dat geval zal de heer Panhorst, die kassier bij de NACO is, het met de no dige vakbekwaamheid doen De netto winst van de passiespelen te Oberammergau dit jaar bedraagt ruim een half millioen Duitse Marker. (450.000 gulden). De verkoop van toe gangsbewijzen bracht ongeveer 4.725.000 gulden op, die van foto's boeken en gidsen 612.000 gulden. De burgemeester heeft er op gewezen, dat de winst Oberammergau over de ko mende „negen magere jaren", waarin de spelen niet opgevoerd worden heen moet helpen. Bij een schietpartij in dc straten van Bologna, gevolg van ecu dramatische achtervolging' van twee gangsters, die daags te voren te Rome een bank had den overvallen, werden vyf personen gedood en talrijke andere gewond. Onder de doden telt men een agent, een der gangsters en een voorbijganger. De vijfde is een der vier aanranders, die in een bioscoop te Bologna zelf moord heeft gepleegd. De andere twee gangsters werden aangehouden. De twee overlevenden van de bende, die nog geen 25 jaar oud zijn, hebben be kend talrijke andere overvallen in de noordelijke steden te hebben gepleegd ZESMOGENDHEDEN-CONFERENTIE OVER PLAN-SCHUMAN VERDAAGD De zesmogendhedenconferentie over het plan-Schuman voor de fusie 'van de steenkool- en staalindustrie is Zon dag tot Januari verdaagd. (Vervolg van pagina 1) JN onze provincie moeten wij onder scheid maken tussen vier gebieden, aldus ging de voorzitter van de Pro vinciale Commissie, de heer J. P. Nijs- sen verder. De situatie in De Streel; steekt zeer gunstig af bij de rest, dank zij een goede vroege aardappel-oogst met hoge prijzen, een goede pootaard- appelmarkt en een uitstekend verloop van de handel in bloemkool. Het uit vallen van Duitsland als afnemer van bloemkool per 1 November werd vrij wel geheel gecompenseerd door de aan koop door Belgie, Zwitserland, de En gelse legers in Duitsland en zelfs Zwe den. De omzetcijfers van de bloembol lenveiling in Bovenkarspel tonen aan. dat het ook in deze sector goed is ge gaan. Minder gunstig was het aan de Langedijk. Een grote overproductie had tot gevolg, dat alleen al 20 millioen kg. witte kool onverkocht bleef, terwijl ook het doordraaien van rode en gele kool aan dc orde van de dag was. Hier blijkt duidelijk, dat er een teveel van deze producten wordt geteeld, want ook in het gunstige jaar 1949 draaiden gro te partijen rode en witte kool door. Naar normale jaren. ^fAT de afzet betreft, gaan we weer terug naar normale jaren. Sinds de oorlog hebben wij nog geen normaal jaar gehad. In 1946 had men het rege ringscontract cn was er honger in Duitsland; 1947 was een abnormaal droog jaar waardoor Frankrijk en Belgie als toevallige afnemers op de Nederlandse markten verschenen; 1943 kende het centrale contract met Duits land, waardoor dit land gedwongen werd van ons producten te kopen, wel ke men daar zelf in voldoende hoeveel heden teelde. De teelt van bewaarpro- ductcn is nog wel verantwoord. Zo kunnen we, wat de Langedijk betreft nog niet van een noodtoestand spreken. Een groot gedeelte van de oogst iigt immers in de bewaarschuren op afzet te wachten. De vooruitzichten dienaan gaande zijn vaag en veel zal afhangen van het weer van wat Belgie na 1 Januari zal gaan doen en hoe het han delsverdrag met Duitsland zal uitvallen. De uitvoer naar Oostenrijk komt de laatste weken door compensatie-trans acties wat op gang, doch betwijfeld moet worden of Frankrijk zich nog als een belangrijke koper zal aandienen. Nood in consumptiegebicd. y.AN een noodtoestand kan men eerst recht spreken als men dc situatie beziet in het zgn. Consumptiegebicd rond Alkmaar, Beverwijk, Purmerend en ^Amsterdam. Millioenen kilogram men groenten moesten hier vernietigd worden en de minimum- en vergoe- clsngsprijzen waren te laag om de nood buiten dc deur te houden. Vele tuinders in die streek verkeren in de grootste moeilijkheden en het is hard te moeten constateren, dat deze mensen weer om steun moeten vragen. In de organisaties wordt alle mogelijke moeite gedaan om enige hulp te bieden, al kan men niet verwachten, dat hierdoor de nood zal kunnen worden gelenigd. Men late zich echter niet ontmoedigen; het was im mers een abnormaal groeizaam .jaar over de gehele wereld. In het Westfriese fruitgebied zal men uver het algemeen niet ontevreden zijn. Dc oogst van het harde fruit is niet op zo spoedig mogelijk de statutaire veilplicht in te stellen. „Verplicht uw aanvoerders om lid van uw veiling te worden. Stel ze zo nodig voor dé keus: er in of er uit, doch laat uw veiling niet gebruiken voor een vuilnisvat", aldus de voorzitter. 70. Pim en Pam laten er geen gras over groeien. Ze begrijpen, dat de ro vers gebonden moeten zijn, voorda^ .e vandaan". „Ja, maar wat moeten vij nu doen? vraagt Pam. ,Wij bestijgen de ezel en gaan eens kijken of we -ie weg terug kunnen vinden. We behoe- tot "bewustzijn komen, anders is het te een grote 10 reu aan han. tje heeft er m Zo, laat ze Pam op zijn rug een grote roi touw en heeft er niets op tegen, dat Pim en lang cf de twee rovers kggen pam op zjjn rug klimmen en even la- den en Pim tegen zij,; ter stapt het vrolijk voort over de weg. - - onmogelijk hier ma, broertje. Ze kunnen hier Provinciale Veilingbond bijeen „io, nipt in de bezwaren van de De toestand in de tuinbouw is onze ker, maar we hebben meer donkere tijden gekend, welke we toch weer zijn doorgekomen. Alles wordt in het werk gesteld om het schip van de tuinbouw in veilige haven te brengen. Door sa menwerking, overleg en door schouder aan schouder te staan zullen wij ook deze moeilijke periode weer te boven komen. Met de bede, dat de Aller hoogste hierbij Zijn zegen wil geven, besloot de heer Nijssen zijn rede. N snel tempo werkte dc Provinciale Veilingbond voor Noord-Holland zich Zaterdag in het „Gulden Vlies" te Alk maar door de eerste punten van de agenda. De verslagen, de rekening en de begroting werden goedgekeurd en in de financiële commissie voor het boekjaar 1950-1951 afgevaardigden van Amsterdam, Edam en Hilversum be noemd. Ter bescherming van het West- friese fruit werd een in rood en blauw uitgevoerd wikkelmerk vastgesteld. Ten einde te voorkomen dat Engels en Duits fruit in Nederlandse wikkels en fust verpakt wordt, zal het wikkelmerk in de voornaamste landen gedeponeerd worden. De kosten van het onderzoek naai de stip in de kool bedragen dit jaar f 5000,—. De Provinciale Commissaris werd gemachtigd de helft voor haar rekening te nemen, terwijl de andere helft door het Centraal Bureau bekos tigd zal worden. In 1951 zal i.r Van Hoof ziin krachten aan de bestrijding wijden. De kosten worden dan geraamd op f 16.000,Het Instituut voor Plan tenkundig Onderzoek te Wageningen zal een derde gedeelte dragen, evenals het Centraal Bureau, terwijl het restant ten last" komt van de betrokken vei lingen. Deze zullen dit in de leden vergaderingen ter sprake brengen. Bij de bestuursverkiezing werd de heer S. de Boer uit Zuid Scharwoude bij enkele candidaatsstelling herkozen. Voorts werden benoemd de heren J. Schreurts te Amsterdam, J. Heering te Zwaag, P. Duyves te Noord Scharwou de en J. Boot te Blokker. De veiling vereniging Hoogkarspel kon1 niet ac- coord gaan met het prae-advies op haar voorstel tot wijziging van de sorterings voorschriften en voor bloemkool. Mede gedeeld werd. dat het hier een lande lijke regeling betreft, waarin door het bedrijfschap wel een geen wijziging ge bracht zal worden. ^/OGNUM kreeg de steun van vele afgevaardigden bij het voorstel om de plannen om in de N.O.-polder 1500 ha met fruitbomen te beplanten, tegen te gaan. De tuinbouwconsulent te Hoorn, ir. G. Rietsema, die met ir. v.d. Helm als gast aanwezig was, kon zich voorstellen, dat de fruittelers bezwaar hebben tegen uitbreiding van het areaal. Men moet echter bedenken, dat het gaat om exporteren of sterven. Wij kunnen ons alleen in de export hand haven indien wij producten hebben, die onder de gunstigste omstandigheden worden voortgebracht en dit is in de N.O.-polder het gtval. Ir. Rietsema slaagde er niet in de bezwaren van de vergadering weg te nemen. Algemeen was men van oordeel, dat de aanplant reeds groot genoeg is en dat een aan plant van 1500 ha in de N.O.-pold»r waar overigens geen staatsbe »'en gevestigd zullen worden het bestaan van de fruitkwekers in gevaar brengt. De zaak zal verder in de Hoofdafdeling Tuinbouw van de Stichting van de Landbouw behandeld worden, waarin eveneens ersnstige bezwaren tegen dit plan bestaan. Door de vierbond Broek op Langen- dijk, Noord Scharwoude, Obdam en Warmenhuizen, werd de kwestie van de veilplicht aan de orde gesteld. Het komt thans vaak voor, dat leden met producten, gangbaar aan de eigen vei ling naar andere veilingen gaan. Men wenste hieraan paal en perk te stellen en alleen in uitzonderingsgevallen schriftelijke vergunningen te verstrek ken. De heer Nijssen wees echter op de moeilijkheid, dat er tuinders zijn, die bij twee of drie veilingen ingeschreven zijn. Men zou dus eerst de ledenlijsten moeten vergelijken. De heer De Weyer (Beverwijk) was van oordeel, dat men de dingen groot moet zien. In Beverwijk heeft men de tuinders wei geadviseerd om met een bepaald product naar het Westland te gaan, alwaar de prijs der tig cent hoger lag. Besloten werd deze moeilijke kwestie opnieuw te bezien. De veiling Warmenhuizen zag gaarne een betere gelijkstelling in de rijks subsidiëring tussen kleine boeren- en tuindersbedrijven. Ook de tuinbouw zou gaarne in aanmerking komen voor subsidie voor het verbeteren van kool- schuren. het bouwen van poterbewaar plaatsen e.d. De Provinciale Commissie zal trachten bij de bevoegde organen het beoogde te bereiken. jyjEERDERE uren werd vervolgens ge discussieerd over de toestand in de tuinbouw en de bestaande minimum prijzen. Na de rede van de heer Kem- mers, waarvoor wij naar elders op deze pagina verwijzen, kwamen de tongen los. Vijf veilingverenigingen hadden voorstellen inzake deze brandende kwesties ingediend. Van alle zijden werd de situatie belicht en vele afge vaardigden kwamen tot de slot-conclu- sie. dat verhoging van de minimum prijzen voor de producten noodzakelijk is. De voorzitter deelde dienaangaande mede, dat de Hoofdafdeling Tuinbouw van plan is de minister te verzoeken de minimumprijs op 75% van de L.E.I.- prijs te brengen. Verder zal de Raad van Advies van het Centraal Bureau bijeenkomen teneinde de toestand in de tuinbouw te bespreken. tegengevallen en de afzet van peren verliep naar wens. De markt voor ap pelen was minder goed, daar de uitvoer door de stopzetting van de import door Duitsland en Belgie zeer belemmerd werd. Een lichtpunt is, dat Engeland per 1 Januari een vrije invoer van ap pelen heeft toegestaan, al moet men daar bedacht zijn op scherpe concur rentie. Verder wordt gehoopt op ccn heropening van de Duitse markt. JTR hebben zich in het afgelopen sei zoen nog meer moeilijkheden voor gedaan. Hoewel de organisaties steeds tegenover dc minister dc veilplicht hebben verdedigd, heeft de minister ge meend de afzetverordening te moeten wijzigen .waardoor de publiekrechter iijke veilplicht voor breekpeen is opge heven en geen landelijke minimum prijsregeling en fondsvorming meer mogelijk is. Getracht zal worden in overleg met de betrokken veilingen een provinciale regeling voor de breekpeen in te stellen. Scherp kantte de heer Nijssen zich tegen het administratief veilen, dat een slap terug zou betekc nen en wekte de betrokken veilingen De heer Kemmers rvE HEER KEMMERS van het Cen- traal Bureau van Tuinbouwveilin gen in Nederland hield een zeer inte ressante causerie over de positie van de Nederlandse tuinbouw en de mini- mumprijzenfonds, waarbij hij erop wees; dat het gevaar niet schuilt in de moei lijke jaren, maar in de makkeljjke, die tot verslapping en achteruitgang lei den. Uitvoerig ging spr. in op de oor zaken van de slechte gang van zaken cn wees in grote lijnen de weg, welke tot de uittocht uit dc moeilijkheden kan leiden. Het doordraaien van zomer- cn herfstgroenten schreeuwt om een op lossing. In principe kan deze wanver houding worden hersteld door hogere consumptie, geringere productie en ver laging van kosten bij telers en hande laren. Propaganda en voorlichting po gen een groter verbruik per consument te stimuleren. Het Centraal Bureau voert hiervoor de op twee na grootste collectieve reclamecampagne van ons land. De tweede belangrijke factor is het welvaartspeil. Een stijging zou zeer ■welkom zijn, omdat dit een verhoging van de consumptie van groenten en fruit met zich zou brengen. Wij dienen daarbij echter te beseffen, dat wij wat dit betreft, thans in een gunstiger posi tie verkeren dan in de dertiger „crisis jaren", al heeft de oorlog het Neder landse welvaartspeil sterk ondergra ven. Het is echter de vraag of de ver regaande sociale maatregelen gehand haafd kunnen worden. De sterke volks uitbreiding zal eerst dan ten voordele van de tuinbouw komen, indien de mensen van het platteland naar de ste den zouden trekken. Liberalisatie gaat voort. R'", ons slechts dc export, waarmede het meeste te bereiken valt en waar op alle aandacht geconcentreerd moet worden. De vurig gewenste liberalisatie is onverbrekelijk verbonden aan het Marshall-plan en zal zich - zij 't lang zaam verder ontwikkelen. Zij is reeds gebracht van 50 op 65% en er wordt thans gedacht aan 75%. Men worstelt door een rimboe van moeilijk heden en het liykt er soms op, dat wij ons een pad banen cn achter ons het bos weer dicht groeit. De liberalisatie gaat echter door en exporteren is onze enige uitweg. De minimumprijzenfondsen kunnen op dit terrein niets doen. Het afzet- fonds is als het ware het zw.aard, waar mede wij ons een weg moeten verove ren, het minimumprijzenfonds het schild om de slagen op te vangen. De minimumprijzen hebben de tuinbouw grote voordelen gebracht als het aan bod de vraag overtrof. Zij hebben een veidere prijsdaling welke niet leidt tot een verhoogde consumptie voorko men. Komende tot een vermindering van de productie, wees de heer Kemmens erop, dat een verplichte inkrimping in loonbedrijven zou leiden tot extensieve en in gezinsbedrijven tot intensieve teelten, of verhoging van de kostprijs. Hiermede zouden wij het paard achter de wagen spannen. De tuinders zouden hun heil zoeken in warmoezerij-produc- ten, waarin de toestand reeds zeer ern stig is. Ook het verplichte opheffen van bedrijven is onmogelijk, terwijl bij de huidige bcvolpingsdruk in de tuin- bouw-gebieden vrijwillige opheffing tot gevolg zou hebben, dat onmiddellijk 'n andere kweker het opgeheven bedrijf zou overnemen en voortzetten. Export, export. JJAAR ccn inkrimping van de produc tie voorlopig niet te verwachten valt, is verruiming van de export de enige mogelijkheid. De minimuin-prüsrcge- ling hoe begrijpelijk ook, zal een derge lijke ontwikkeling nooit mogen verhin deren. Het zal voor de teler moeilijk zijn de kostprijs \-an zijn producten te verlagen, hoezeer dit ook met het oog op de buitenlandse concurrentie nodig is. Wat de arbeid van onze tuinders be treft, hebben wij 'n voorsprong op de andere Europesel anden. Het devies moet dus zijn de gevraagde producten aan te bieden in betere kwaliteit tegen lagere kosten. Daarbij heeft ook de handel 'n taak .Wij hebben geen behoefte aan een arme handel en een arme industrie, maar wel aan een efficiënte handel en een efficiënte industrie. De heer Kemmers stelde het Cen traal Bureau tot taak het verbruik in het binnenland en de export te bevor deren, de overheid te steunen en te adviseren om in deze lijn werkzaam te zijn, de voorsprong in kwaliteit te handhaven en waar mogelijk te perfec- tionneren, het wetenschappelijk onder zoek te steunen en het tuinbouwonder- wijs, waaraan wij de huidige voor- sprong te danken hebben, te stimule ren. De taak van de veilingen is deze gedachten naar boven in Prov. Com missie en Centraal Bureau en naar be neden onder de tuinders en zeker ook in eigen boezem te propageren. Van de standsorganisaties verlangde de heer Kemmens, dat zij zouden medewerken en zich niet verliezen in onvruchtbare ruzietjes. Uiteindelijk zal het echter de kweker zijn, die dit alles moet doen, want als het ooit mocht komen tot een uitsluitend binnenland se voorziening en zij zich zelfs 'n im port van producten moeten laten wel gevallen, dan is de toekomst slecht en zal dit de ondergang van een groot doel van de Nederlandse tuinbouw be tekenen. D zult ..kiplekker" 1 SU™ a springen uw lneewInrt'oet„uw Iever eeD Uter e01 ,n teert uw voedsel n°it? Iinders ver" verstoot nmrJ. u het bederft. U raakt de plantaT?d?<L en l°otn. Neem LETJlS LEVERPIL- uw BDtisver+eri 8 op t6 wekken en

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 4