wtsim DANSEN NOORDERBREEDTE Stad en Omgeving Oefensmaldeel in Nederland terug FORMOSA Helderse A-ploeg speelde tegen Forto een fraaie wedstrijd RESTANT COUPONS ESKA- Veelzijdig optreden van Georgette Hagendoorn voor de Volksuniversiteit Pleiter voor het „menselijk recht hoorde driehonderd gulden vragen Verenigings- Bestuurders Hr. Ms. „De Bittergistermiddag in Nieuwediep Reis met uitstekend rendament Gireer uw abonnementsgeld! IN HET KORT MUTATIES Bij DE MARINE HET CONCERT DOOR DE MARINIERSKAPEL „Nieuwe Koers" koos een voorlopig bestuur Begaafd artiste met grote opmerkingsgave Avond vol contrasten Kantonrechter kon ditmaal niet mild zijn „Nou, ik groet je" UW pttWIÏTE# CO. Dat Helder toch. Op de voorpagina van welhaast alle kranten in ons goede land. Omdat er nog al koud gevoetbald werd Zondag. Gradus heeft ook zitten kij ken. Met z'n bevroren tenen op z'n rug, z'n rug in z'n schoenen. Met z'n neus in z'n zakdoek. Allemaal van de kou. Dank zij Helder. Dank zij Gradus' liefde voor de voetbalsport. Volleybal-contacf mei de Zaan en Amsterdam Stadgenoten verloren alle ontmoetingen Hr. Ms. Flores tijdelijk naaf Vlissingen HELDERSE COURANT WOENSDAG 20 DECEMBER 1950 Na een oefenreis van circa zes weken is gistermiddag om drie uur Hr. Ms. fregat „De Bitter" te Nieuwediep teruggekeerd. Het vlaggeschip van het smaldeel, Hr. Ms. „Karei Doorman", ankerde gistermorgen weer in de Rotterdamse haven. Blijkens het oordeel van de commandant, de kapitein ter zee C. W. Slot, is het doel der oefeningen (het oefenen van de vliegers in de Amerikaanse wijze van landen op een vliegdek) bereikt. Na deze training zullen deze vliegers enige tijd bij de Engelse marine worden gedetacheerd. Hr. Ms. „Karei Doorman" gaat Vrij dag naar de werf van Wilton Fyenoord te Schiedam. De opvarenden krijgen dan verlof en de bodem wordt voor enige tijd in dienst opgelegd. De com mandant kon geen mededelingen ver strekken over hetgeen nadien met het vliegkampschip zal gebeuren. Kolonel Slot uitte zijn grote tevre denheid over het verloop en de resul taten der oefeningen. Ook de oefenin gen voor de kanonniers, tegen duik- bootaanvallen, zijn zeer nuttig geble ken. „De reis heeft zijn rendement dubbel en dwars opgeleverd", zo ver klaarde de commandant. Hr. Ms. „De Bitter" Het fregat, dat als volgschip van Hr. Ms. „Karei Doornman" heeft dienst ge daan, heeft enige moeilijkheden gehad met het voortstuwingsmechanisme, doordat de „De Bitter" sneller moest Ter besparing van incassokosten kunt U gebruik maken van de girodienst door uw abonnements geld voor het le kwartaal 1951, groot 5.15, vóór 31 December op girorekening 449041 ten name van de Helderse Courant te storten of van Uw rekening te laten over schrijven. Weet u ook, dat u alle rompslomp kunt vermijden door de girodienst opdracht te geven het abonne mentsgeld voor ieder kwartaal automatisch van uw rekening af te schrijven? Maar stelt u de over schrijvingsdatum dan vast op een datum vóór het begin van het kwartaal, daar anders de kwitan ties (verhoogd met incassokosten) reeds verzonden zijn. DE DIRECTIE. Op 12 Januari zal ten raadhuize worden aanbesteed het verplaatsen van de houtloods, het wachtgebouw en een gedeelte van het hekwerk op het Genie-terrein aan de Hoogerwerf- straat. De heer B. Vader, machinebank werker A bij de Rijkswerf, werd (te rekenen met ingang van 1 October 1950 af) bevorderd tot commandeur. Vanavond wordt in de bovenzaal van Casino een contactavond gehouden ter gelegenheid van het éénjarig be staan van de infanterie-klasse der Na tionale Reserve te Den Helder. De Zeevaartschoolvereniging Den Helder geeft vanavond in de grote zaal van Casino haar jaarlijkse feest avond. De prijzen van de verloting, ge organiseerd door „Onze Kamerzanger", ziin gevallen op de nummers 627, 104, 944, 531, 951, 915, 701, 498, 220, 813, 129, 296, 643, 490 en 742. Zij kunnen worden afgehaald bij de heer G. G. Rosa, Gravenstraat 104. Mutaties bij de Marine De schout hij nacht I. W. Reij- nierse is benoemd to Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De kapitein tér zee A. A. Fresco is belast met de functie van directeur van het Loodswezen c.s. in het le en 2e District te Harlingen. tevens perma nent commissaris van toezicht op de betonning en verlichting der Eems- monden Kolonel Fresco is in verband met deze benoeming ontheven van zijn functie als lid van de Nederlandse Marineraad. In zijn plaats werd de kruit°in-luitenant ter zee J. J. Hagen doorn als zodanig benoemd, en in diens functie als plaatsvervangend lid de kapitein-luitenant ter zee B. C Mabieu. De kapitein-luitenant ter zee van administratie J. Bouma is met ingang van 1 November bevorderd tot kapi tein ter zee van administratie. Aan de luitenant ter zee van de technische dienst der eerste klasse L. K'cinman is met ingang van 1 October eervol ontolag verleend wegens lang- du-iee dienst. Or> ziin verzoek is met ingang van I November eervol ontslag ver leend aan de kapitein ter zee J. M Logger. Aan de met ingang van 16 Novem ber tot deze rang bevorderde schout- bii-nacht van administratie J C. Beu gelink is met ingang van 1 December on diens verzoek eervol ontslag uit de zeedienst verleend. Aan de kapitein ter zee J. Luske (KMR) werd eervol ontslag verleend wegens langdurige dienst, De marinier der le klasse C. J. Visser werd onderscheiden met het Bronzen Kruis, welke onderscheiding posthuum werd toegekend aan wijlen de eerste luitenant der mariniers G. H. W Wouters. Het vliegerkruis werd toegekend aan de luitenant ter zee vlieger der 2e klasse J. W. Maas, de luitenant ter zee vlieger der 2e klasse R. Ockerse en de gewezen sergeant-vliegtuigtelegra fist G. J. M. Coolhaas. lopen dan zij eigenlijk kon. Toen Z.K.H. Prins Bernhard aan boord van de „Ka- rel Doorman" enkele oefeningen kwam bijwonen, heeft een Engelse torpedo- bootjager de taak van het Nederlandse fregat overgenomen. In totaal zijn er ongeveer 230 dek- landingen gemaakt. Het aantal bescha digde vliegtuigen is zeer gering en er zijn geen persoonlijke ongevallen ge beurd. Behalve aan Malta heeft de „Karei Doornman" een onofficieel bezoek aan Valencia gebracht en ca. 10.000 inwo ners van de stad hebben een kijkje aan boord genomen, evenals de leden van de Nederlandse kolonie, die dit bezoek zeer op prijs hebben gesteld. De be langstelling voor het schip was in die plaats nog groter dan op Aruba. Hr. Ms. „De Bitter" heeft nog een reis naar Syracuse gemaakt. Bij bet graf van kapitein-luitenant ter zee J J. Sterkenburg werd een herdenkings plechtigheid gehouden. Deze officier is in de oorlog aan boord van de „Soem- ba" in de Middellandse Zee gesneu veld. Deze reis is meegemaakt door de kunstschilder Flip Hamers uit Korten- hoef. Daar meer schilders op uitnodi ging van de Marine tochten hebben ge maakt, ligt het in de bedoeling in het voorjaar te Amsterdam een expositie van hun op deze reizen gemaakte doe ken te houden. Zoals gemeld, geeft de Mariniers kapel onder leiding van de kapitein der mariniers Gijsb. Nieuwland mor genavond een concert voor genodigden in de Nieuwe kerk aan de Weststraat. Het programma vermeldt achtereen volgens de ouverture „Oberon" van Carl Maria von Weber, de suite uit de ,Royal Fire Work Music" van Handel, het „Ballet d'Isoline" van Messager, de suite „Het Zwanenmeer" van Tschai- kowski en een suite voor militair or kest van G. Holst. Onlangs schreven wij over de oprich ting van een afdeling Den Helder van „Nieuwe Koers", de jongeren-organisa tie van de Partij van de Arbeid. Deze afdeling hield Maandagavond in het HBB-gebouw zijn eerste vergadering, tijdens welke Martijn Tjebbes (alge meen voorzitter van „Nieuwe Koers") een interessante inleiding hield. Er werd een voorlopig bestuur gekozen en er werden zelfs al plannen gemaakt. Zo zal op 28 December een Kerstbij eenkomst worden gehouden. VERKOOP BIJ SPOORSTR. 103 EEN SHOW VAN Ij B/XJJUAAvi/W triNTimeuRs IN pe ETALAGES VAN Op het Casino-toneel is gisteravond een zeer veelzijdig kunstenaresse opgetre den: Mevrouw Georgette Hagendoorn, die met de voortreffelijke assistentie van de pianist Pierre Verdonck de aandacht der omstreeks tweehonderd aanwezigen een paar uur lang gevangen heeft gehouden. Het was een avond van de Helderse Volksuniversiteit, welke er inmiddels al mee verzoend moet zijn dat de zaal slechts half bezet is. Degenen die de tocht naar Casino door het kille Nieuwediep hebben gewaagd, hebben door het belangwekkende voordrachtenprogramma hun geïnvesteerde warmte ruimschoots vergoed gekregen. korte, gevarieerde voordrachten in het Nederlands, Engels en Frans. Buiten gewoon talentvol werd het dialoogje in de „poppenkast", tussen Katrijn en de buurvrouw, uitgebeeld. Alleen reeds de bewegingen van de poppen waren juweeltjes van acteerkunst. Mevrouw Hagendoorn bewees voorts haar veel zijdigheid in Louis Davids' laatste levensliedje, „Klap eens in je handjes", en in enkele chansons waarvan het Franse ,Le Fiacre" met veel esprit en een lichte dosis pikanterie werd voor gedragen. Het gehele programma heeft de aan wezigen wel zeer veel bevrediging en menigmaal ook een weldadige ontroe ring geschonken, waarvoor zij telkens weer met een hartelijk applaus hun dankbaarheid betuigden. Zij zullen de beste herinneringen bewaren aan het laatste nummer vóór de pauze, een „sketch" van mevrouw Hagendoorn zelf. In vijf creaties ty peerde zij de reacties van enkele totaal verschillende mensen bij het zien van de „Piëta" van Memlinck. Zij getuig de hierin van een opmerkelijk scher pe kijk op het verschijnsel „mens" en zag bovendien kans haar milde en humoristische visie raak en tot in de finessses verantwoord uit te beelden. Deze van veel levenswijsheid blijk gevende karakteristiek heeft ons een ogenblik stil gemaakt, niet alleen door de (overigens wat zwakke en trou wens uitermate moeilijke) uitbeelding van de bedelares, die de diepere zin van het schilderij aanvoelde. Haar eerste voordrachten een drietal oud-Hollandse Kerstliederen waren niet meer dan. verdienstelijk. Maar reeds in „Het Carillon" van Ida Gerlagh was het zingend declameren en acteren van mevrouw Hagendoorn in hoge mate expressief. Het liedje over de Terschellinger molen, de al leraardigste ontboezeming van een Gronings boerenmeisje en de geestige voordracht over een boerderij spran kelden van leven. Zij veroverden de aanwezigen voor de artiste, die daar door een ontvankelijk gehoor voor haar eigen sketch verkreeg. Na de pauze volgde nog een serie Men heeft mr. J. 't Hooft in de loop der tijden leren kennen als eeni zeer mild vertegenwoordiger van Vrouwe Justitia, die immer bereid is me eei l t voerde verzachtende omstandigheden rekening te houden. Maar gis er moest hy onverbiddeiyk zijn, toen daar A.C.K. uit 't Zand voor em vrrs( wie ten laste was gelegd dat hij niet aangesloten was bij de Vereniging t bestrijding der tuberculose onder rundvee. Dcze K. stond in ogensc ui volledige onverschilligheid voor de balie, op de manier van „mij maa c je ni Maar hoe bedrogen kwam hij uit, deze man, die eigenlijk alleen maar correct handelde door zijn klompen buiten de deur te laten staan. K. werd conform deze eis veroor deeld. Hij was in hoge mate veront waardigd, beriep zich al-weglopend op de Verenigde Naties en kwam er rond vooruit dat hij vond op communisti sche wijze te zijn behandeld. Dit alles besloot hij bij de deur met de woor den: „Nou, ik groet je Stropen C. K. uit Texel had gestroopt. Mst een fret nog wel, toen men hem betrapte. Voor de kantonrechter verklaarde hij, dat hij van de dokter niet mocht wer ken. De ambtenaar vroeg daarop: „Bent u op dieet ook?" en voegde daaraan toen, toen de verdachte hem niet-begrijpend aanstaarde: „Konijnen boutjesDe eis luidde f 15.— of 5 dagen. De kantonrechter maakte er van f 15.— of 10 dagen, met verbeurd verklaring van de fret en vernietiging van de netjes. De verdachte wilde met alle geweld de fret terug kopen. Hij kreeg de mededeling, dat hij dan maar een brief naar Alkmaar moest schrij ven. Misschien kon het dan wel. Dronken Een drietal lieden uit Den Helder stond terecht wegens openbare dron kenschap. Vooral voor D. L. was het ernstig, want nog geen jaar geleden was hij óók voor geweest. De ambte naar vroeg f 15 of 5 dagen. De ver dachte had een pleiter meegenomen die vertelde dat L. tegenwoordig op 't goede pad is en zelfs een behandeling krijgt die hem moet helpen van de drank af te blijven. „Hij taalt er niet meer naar". De ambtenaar stelde toen voor, dan maar een voorwaardelijk" vrijheidsstraf van acht dagen te geven met een proeftijd van een jaar. De kan tonrechter vonniste met f 10 of 5 dagen. Het ging er dan om, dat verdachte K. met zijn twee runderen niet aan de eisen had voldaan. Hij beriep er zich op, dat het lidmaatschap niet verplicht was, en riep daarbij het „menselijk recht" te hulp. De ambtenaar van het O.M. memoreerde in zijn requisitoir, dat in de provincie Noord-Holland nog honderdduizend stuks vee niet tbc-vrij zijn. Hij achtte dit beschamend, wan neer men weet dat Friesland zo goed als tbc-vrij is. De ambtenaar wees er voorts op, dat vooral op het platteland het besmettingsgevaar groot is. Hij oordeelde de overtreding zeer ernstig en eiste dan ook een boete van f 309. of een hechtenisstraf van drie maan den. ZONDAG MAANDAG DINSDAG en ONTHOUDT ééN DING! KOOPT BIJ v. d. WITTE o.a. Constant, H.D.Z. en Dukaatringen. Prijzen met inlev. v.a10.75 zonder inlev. v.a. 20 le klas Reparatie-inrichting Gcdipl. Hologemaker en Goudsmid ^KEIZERSTRAAT 103 G. J. voor J S. kreeg f 5 of 3 dagen, maar V. werd weer een zwaardere straf bedongen. Daar het hier reeds een tweede herhaling gold, al was de ver dachte het er niet mee eens. „En bent u nu van plan er mee te stoppen?" wil- de de ambtenaar weten. „Misschien wel," was het onverschillige antwoord. De ambtenaar vroeg toen f 30 of 15 da gen. Het vonnis luidde conform deze eis. Slagersleed.. De rundslager G. P. uit Hippolytus- hoef stond terecht omdat hij ook paar- denvlèes voorhanden had gehad. En daarvoor had hij 'n aparte vergunning moeten hebben, f 25 of 5 dagen vroeg de ambtenaar. De kantonrechter gaf f 5 of 3 dagen, maar wilde verdachte niet weer zien. Voor dezelfde overtre ding stonden de slagers B. en Van V. uit Julianadorp terecht. Van V. zei, dat hij met het verkopen van paardenvlees op aanraden van de CCD was begon nen. Beiden verklaarden zich bereid een examen voor de vereiste vergun ning af te leggen, waarna de ambte naar zijn eis bepaalde op f 25 of 5 da gen. Beide slagers kwamen er ten slotte af met ieder f 10 of 5 dagen. VOETBAL En zo een innige liefde kan een Gradus duur ko men te staan. Met een lopen de neus tikt hij dit cursieve stukje voor zijn geliefde hoekje. Uit puur plichtsbe sef. Zijn naasten liggen thuis op divans, één- en twee persoons bedden en lits- jumeaux. Of bedrijven op het postkantoor, in de fa briek en in het heren-mode magazijn met zakdoeken voor de neus gebonden hun dagelijkse werkzaamheden. Zij verwijten Gradus, dat hij hen heeft aangestoken. Met een verkoudheid die er zijn mag. Alles dank zij Helder. En toch was Gradus Maandag verheugd, toen hij de kranten las: „In Den Helder wonen pas kerels. In Den Helder kijkt men niet op een laagje sneeuw. Stoere zwoegers maakten dat Heldr wél kon voetbal len". Schreeuwende koppen. Die kranten. En Gradus hoopt met de Kerstdagen geheel genezen te zijn. BAKKERS jgakkers zijn beste mensen, niet waar? Waarom zou den wij ze dan niet eens een plezier doen? Ze staan altijd voor ons klaar. Wees nou eerlijk. En als ze ons ver tellen, dat er Zondag en op eerste en tweede Kerstdag geen vers brood verkrijgbaar zal zijn, dan lachen wij slechts verheugd en zeggen: Juist, ja....". Gradus wil maar doen wéten, dat men de broodbezorgers zo vlug mo gelijk moet helpen, want die lieden krijgen op één dag natuurlijk een enorme hoe veelheid 'brood en krenten brood rond te brengen. Gradus kan zijn lezers de verzekering geven, dat hij deze regels geheel kosteloos heeft opgenomen. Ook hij krijgt drie dagen lang geen vers brood. STAMTAFEL Qradus hoorde het volgende merkwaardige verhaal, maar staat niet voor de waar heid in. Men fluistert boven dien, dat het op de Werf is gebeurd. Er zou een man zijn geweest, die elk ogenblik tot de ontdekking kwam dat men zftn banden had laten leeglopen. Zekere dag kwam hij te weten wie 't deed. En wat deed onze man? Hij ging niet op de vuist, maar hij zocht de fiets van zijn „te genstander" op. Vervolgens zaagde hij het frame van dat rijwiel door, en laste er een flink eind buis tussen. De fiets verkreeg op deze wijze een abnormale lengte. Gradus weet niet, of er nog nieuwe woorden werden uitgevonden toen de eige naar zijn „gemoderniseerde" fiets aantrof. Maandagavond trokken dertien Helderse volleyballers naar Zaandam, om daar tegen een sterke Zaanse combinatie en de Amsterdamse eerste klasser Forto een aantal wedstrijden te spelen. Hoewel geen enkele overwinning werd behaald, kan toch direct worden gezegd, dat de wedstrijden een volledig succes waren. Er werd in een prettige sfeer van sportiviteit gespeeld, die zo kenmerkend is voor de volleybalsport. nen. Daarna kwam een inzinking en de tweede game ging met 15—2 verloren. Een derde game was dus voor een be slissing noodzakelijk. In een vrij gelijk- opgaande strijd, waarbij de Helderse ploeg met serveren vele fouten maakte, wonnen de Amsterdammers verdiend met 159. Deze wedstrijd bewees wel, hoezeer het spelpeil in Den Helder is omhoog gegaan, want enige maanden geleden konden de Helderse ploegen het tegen ditzelfde Forto in geen enkel opzicht bolwerken. De algemene in druk van de Zaandammers en de Am sterdammers was trouwens., dat het spelpeil van de Helderse ploegen sterk was vooruit gegaan. Dat de tweede wedstrijd van de Hel der A-ploeg tegen de Zaankant voor de toeschouwers wat minder spannend verliep, was uiteindelijk geen wonder. Een lange rust tussen de twee wedstrij den waarin een dameswedstrijd van zeer matig gehalte werd gespeeld beïnvloedde de conditie van de spelers ongunstig. Misschien dat ook de afge lopen feestdagen de officieren in de benen was gaan zitten In ieder geval was hun spel belangrijk minder dan tegen Forto. De Zaankanters wonnen met 15—10. 15—10. De laatste wedstrijd van de B-ploeg tegen Forto eindigde in een verdiende overwinning voor Forto met 15—6. 157 Cijfers, die er toch op wijzen, dat Den Helder zich niet zo maar ge wonnen gaf. Deze wedstrijden hebben vooral bij gedragen tot versterking van het con tact met landere afdelingen in de vol leybalwereld. De eerste wedstrijd bracht de Helder B-ploeg in het veld tegen de Zaankan ters. De gastheren wonnen vrij gemak kelijk met 155, 154. Toch was hst spel van onze stadgenoten niet onver dienstelijk, en individueel werden soms aardige dingen gedaan. Doch ook met volleybal is het ploegverband een zeer belangrijke factor voor goed spel. De tweede wedstrijd begon vrij sen sationeel, daar de Helder A-ploeg tegen het sterke Forto door uitstekend spel de eerste game met 15—8 wist te win- Op deze foto ziet men de zogenaamde home-trainer voor wielrenners. Het kan een nuttig instrument zijn en men kan er ook wedstrijden mee houden. Links staat de „klok" met de beide wijzers die de afgelegde meters nauwkeurig aanwijzen. Gradus' lijffotograaf maakte er een plaatje van toen als hij het zich goed herinnert) voor D.O.K. De Geenè in actie moest komen. KERSTMIS N°g een paar dagen, dan is het weer zo ver. De kerst bomen zijn al weer in het land. En de vrede komt ook wel. Ook dit jaar wordt in het Tehuis voor Ouden van Dagen aan de Duinweg te Huisduinen het Kerstfeest gevierd. En ook dit jaar (Zondagavond) ontbreekt daar niet de heer Van Loo Jr. Gradus hoorde gisteren, dat de heer Van Loo al sinds 1933 met zijn viool aan de Kerstavnden van het Tehuis luister komt bij zetten. Vóór de oorlog vormde de heer Van Loo de „extra attractie" Hij gaf dan enkele soli. En na de bevrijding kwam hij met een heel orkest. De oudjes genoten er best van. Gradus hoopt, dat er, wan neer hi.j oud is, nog een me neer Van Loo zal zijn.... MOP Qradus weet eigenlijk niet of hjj „hem" wel mag vertellen. Hoewel deze mop uit de oorlogsjaren stamt, toen alles mocht. Als je maar oppaste dat je niet werd ge grepen. Dat was ook dit tijd toen je nog op de voor grond kon treden als onder duiker. Het betrof een ge meentelijke instelling. En de mop is maar kort. Op ze kere dag kwam een moeder solliciteren naar een betrek king voor haar kind. Laat Gradus zeggen dat het kind ^en zoon was. Bij de solli citatie zei de moeder; „Ja, ziet u, hij kan niet leren. En nou had ik gedacht 'm hier op kantoor te doen". GRADU' Vandaag zal het logementschip „Leeuwerik" van de Koninklijke Ma rine Vlissingen verlaten en naar Den Helder worden gesleept. Haar plaats als wachtschip wordt voorlopig nomen door de kanonneerboot „Flores Ook dit schip blijft maar tijdelijk 'n Vlissingen, d.w.z. tot de komst van „Jacob van Heemskerck", die e'n Februari wordt verwacht. Een unieke gelegenheid om ai Uw ereleden donateurs en leden een Gelukkig Nieuwjaar te wensen, biedt U de T ot morgenavond kunt U Uw Nieuwjaarsgroet nog bij ons opgeven.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2