Hr. Ms. „Kortenaer" behouden op haar basis teruggekeerd GOEDKOPER NOORDER&REEDTE GOEDKOPER DE FILMS VAN DEZE WEEK Thuisreis uit Indonesië via havens in Australië en Nieuw-Zeeland OPRUIMING Film over het Groot Barrière Rif tijdens tentoonstelling BEKENDMAKING OPRUIMING NA EEN LANGE REIS uit Indonesië is Hr. Ms. torpedo boot jager „Kortenaer", onder commando van de luitenant ter zee der le klasse F. L. Capel, gister middag tegen half twee te Den Helder teruggekeerd. Des morgens had de Com mandant Zeemacht Nederland, de vice-admiraal J. J. L. Willinge, een inspectie bezoek aan boord gebracht. Om precies kwart over één was het ty gunstig en kon Hr. Ms. „Kortenaer" de haven binnenlopen. Zoals gebruikeiyk speelde de Marinierskapel het volkslied, toen de jager het Wierhoofd passeerde. Aan stuur boord stonden vele leden van de bemanning in de houding, onderwyi steels uitkykend naar de wal, in de hoop familieleden te ontdekken temidden van de grote menigte die de oorlogsbodem verwelkomde. Valreep kraakte onder de last der bezoekers DAN IN DE ENVOOR DE helder V/D WITTE CO. De HD 37 ving gisieren een Octopus Beiaard-concert Kerstwijdingsavond voor slechthorenden Sluiting kantoor van de Gemeente-ontvanger Tussen Haaks en Kuitje TIVOLI „Kinderen van de straat" DE WITTE: „Vulcano" gradus DAN IN DE ENVOOR DE IN HET KORT Marine-officier ontving Verzetsster Oost-Azie Uitdeling Kerstpakketten van het Leger des Heils ZATERDAG 23 DECEMBER 1950 Malta was de laatste haven, die door de „Kortenaer" werd aangedaan. Toen ging het in één ruk huiswaarts. Maan dag omstreeks het middaguur kwam „Lange Jaap in zicht en anderhalf uur later klauwde het anker van de jager in de bodem van Texels ree. Nog één mijltje en dan zou de thuisreis vol bracht zijn. Gistermiddag was het zo ver. Vóór de Kerst in Nieuwediep, waar het heel wat frisser is dan in de tropen, een koude overigens die de mannen graag voor lief nemen. Hr. Ms. „Kortenaer" zal nu spoedig uit dienst worden gesteld om op de Rijkswerf een grote onderhoudsbeurt te ondergaan. Geassisteerd door sleepboten draai- <t*> Hr. Mi. „Kortenaer" achterin de braven en zocht zij even later, met de kop naar buiten, ligplaats voor de Atjehloods. De familieleden stonden te popelen van ongeduld om aan boord te gaan, en trachtten soms de politie te verschalken door stiekem een pasje voorwaarts te maken. Hun geduld werd gelukkig niet te lang op de proef ge steld, want de commandant liet het publiek aan boord toe zodra zijn schip goed en wel afgemeerd lag. Een ware bestorming van de torpe- dobootjager volgde. De „Kortenaer" kon er tegen maar de valreep was niet tegen een dergelijke belasting bestand. Eén der draagbalken bezweek waarna men netjes één voor één over de zwie pende plank stapte. In een ommezien van tijd was toen de jager dicht be volkt met mannen vrouwen en kinde ren. Voor de meesten was het een weerzien na twee en een half jaar, want in Mei 1948 vertrok Hr. Ms. „kortenaer" naar Indonesië. Lange thuisreis Vooral de laatste maanden is de naam van de bodem menigmaal in het nieuws gekomen. Men herinnert zich het optreden van de jager tijdens de gebeurtenissen op Ambon. De „Korte naer" keerde naar Surabaja terug en werd weldra naar Nederland gediri geerd. Het bleek echter een thuisreis met onderbrekingen te moeten worden. Na het vertrek uit Surabaja stoomde de „Kortenaer" naar de wateren rond Nieuw-Guinea, waar vrijwel iedere baai en haven werd bezocht. Het wa ren drukke weken, waarop een bezoek aan enige Australische havens volgde. De jager bezocht o.a. Brisbane, Auck- land, Sydney en Wellington, waar de Hollandse club een grandioos feest op touw had gezet. In Sydney werd aan een aldaar woonachtige Nederlandse ex-vlieger het Vliegerkruis uitgereikt tijdens een „Alle hens" aan boord van Hr. Ms. „Kortenaer". In Brisbane was de torpedojager het stukje Nederland se bodem, waarop de consulaire amb tenaar ter plaatse een Kruis van Ver dienste kon uitreiken. De commandant, luitenant ter zee Capel, vertelde ons, dat de „Korte naer" in de verschillende Australische havens bezoek heeft gehad van een groot aantal geëmigreerde Nederlan ders. Vooral degenen, die reeds jaren geleden uit Nederland vertrokken, leg den een grote belangstelling aan de dag. Het behoeft geen betoog, dat ook de opvarenden van de „Kortenaer" de nodige contacten hebben gelegd, tij dens de keren dat kon worden gepas sagierd. Van Australië ging de reis naar Nieuw-Zeeland, waar de „Kortenaer" eveneens zeer gastvrij werd ontvan gen. De minister-president inviteerde de commandant aan een lunch met het kabinet en voorts werd luitenant ter zee Capel in de gelegenheid gesteld, een parlementszitting bij te wonen. Op alle mogelijke manieren werd ge tracht, het verblijf voor de opvaren den van de jager bijzonder aangenaam te maken. Toen volgde de lange ruk over de Indische Oceaan. Wekenlang stevende de „Kortenaer" in de een zaamheid van deze uitgestrekte we reldzee, terwijl de mannen aan boord de dagen aftelden. Met het prettige vooruitzicht, nog vóór de Kerst thuis te kunnen zijn, klopten zij hun wacht- jes. HEREN ULSTERS, vanaf 66.50 HEREN WINTERJASSEN vanaf79.00 JONGENS WINTERJASSEN vanaf36.20 JONGENS JOPPERS, vanaf 22.75 HERENCOSTUUMS, kamgaren vanaf74.90 JONGENSPAKJES, vanaf 39.45 GROTE COLLECTIE HERENHOEDEN, vanaf 9.75 ONTHOUDT KOOPT BIJ ééN DING! v. d. WITTE o.a. Constant, H.D.Z. en Dukaatringen. Prijzen met inlev. v.a10.75 zonder inlev. v. a20.1 le kl. Reparatie-inrichting Gedipi. Horlogemaker en Goudsmid. I KEIZERSTRAAT 103 Van hedenavond af t/m Dinsdagavond (Tweede Kerstdag) wordt enige malen per dag de interessante kleurenfilm „Het Groot Barrière Rif" vertoond voor de bezoekers van de tentoonstelling van sierduiven, kanaries, aquaria etc., die op deze dagen in de B.L.O.-school wordt gehouden. Op deze tentoonstelling zal men voorts een grote inktvis (een Octopus) kunnen zien, die gisteren door de HD 37 werd gevangen. Dit dier heeft een plaatsje gevonden temidden van een rijke collectie zeldzame zeedieren, die in de omgeving van Nieuwediep werden aangetroffen. Tijdens een proefvertoning, die gis termiddag werd gegeven, bleek de film „Het Groot Barrière Rif" een prachtig beeld te geven van het merk waardige leven op een koraalrif. Te midden van de felle kleuren der diverse koraalsoorten leven allerlei vissen, die eveneens met de bontste kleuren zijn getooid en juist daardoor in deze omgeving niet opvallen. Sommige van deze koraalvisjes ver tonen een nauwe samenleving met be paalde rif-anemonen: bij gevaar ver stoppen zij zich tussen de bescher mende tentakels der zee-anemonen Als tegenprestatie brengen de visjes de restanten van hun maaltijd naar de anemoon, die op deze wijze gemakke lijk aan voedsel komt. Op de film zijn verder de roofzuch tige schorpioenvis te zien, wonder lijke zeekomkommers, zee-egels, naakt- slakken en schelpen, stuk voor stuk dieren, die volkomen bij het koraalrif passen. Een onderwerp, dat wel bij uit stek geschikt is voor een kleurenfilm! De toeschouwer verneemt allerlei wetenswaardigheden over de opbouw en de groei (10 tot 25 centimeter per jaar) van een koraalrif. Heeft het rif eenmaal de oppervlakte bereikt, dan krijgen de brandingsgolven er vat op en worden de hoogste punten stukge slagen. Uit het koraalgruis vormt zich een brede en hoge bank, waarop ten slotte zelfs cocospalmen en prachtige planten gaan groeien. Hier nestelen zeevogels, zoals aalscholvers, Jan van Genten en sterns. De organiserende verenigingen heb ben een goede keuze gedaan, door deze film tijdens de tentoonstelling te draaien. Ook met de beide Kerstdagen bespeelt de stadsbeiaardier, de heer Tj. Joh. Dito, het klokken spel van het Monument Nederland se Reddingwezen. De volgende pro gramma's zullen worden uitge voerd: le Kerstdag (12.15—13.15 uur 1. Hoort gij de wilde golven (St. Glover)2. 't Heerlijk Kerstfeest is gekomen, 3. De Kerstboom is de schoonste boom, 4. De herder tjes lagen bij nachten (bew. J. Veth), 5. In Bethlehem geboren, 6. komt nu allen vreugdevol (Handl), 7. Ere zij God (Schuz), 8 Varia. 2e Kerstdag (12.15—13.15 uur): 1 Een liedje van de zee (mr. J. J. Viotta), 2 Fuga G. Min. (Bach), 3. a Nocturne op 9 no. 2, b Noc turne op 15 no. 3, o Marche fune- bre op 35 (Chopin), 4 Thema uit het eerste pianoconcert van Tschaikowski, 5 Kerstfantasie (Dito). De afdeling Den Helder van de Ver eniging van Slechthorenden houdt morgen een Kerstwijdingsavond in de bovenzaal van de Lutherse kerk aan de Wezenstraat. Daee samenkomst, die om acht uur aanvangt, wordt geleid door de heer J. K. Schendelaar. Mede werking wordt o.m. verleend door het Luther Jeugdkwartet en mevr. Man Ploog, sopraan. Ook niet-leden van de afdeling zijn welkom. Door middel van een groepstelefoon zal het gebo- dene voor allen te volgen zijn. Op Vrijdag 29 en Zaterdag 30 September zal het kantoor van de gemeente-ont vanger aan de Kerkgracht gesloten zijn voor betalingen van belasting, schoolgeld gas, electriciteit, water e.d. De Nederlandse kustvaarder „Cor moran", die een lading potas van^Bre- men naar Huil moet brengen, kwam gisteren in de haven bijleggen. Hr. Ms. landingsvaartuig „LT 7 keerde gisteravond uit Rotterdam terug. Hr. Ms. torpedobootjager „Tjerk Hiddes" is vanmorgen binnengelopen en heeft ligplaats genomen achter Ht Ms. „Kortenaer", nabij de Koopvaar dersschutsluis. Het is morgen hoog water om 7.25 en 19.40 uur en laag water om 1.35 en 13.45 uur. Op Eerste Kerstdag zijn deze tijden achtereenvolgens 8.<J5, 20.15, 2.20 en 14.20, op Tweede Kerst dag 8.45, 20.45, 2.55 en 14.50 en op Woensdag 27 December 9.25. 21.20, 3.30 en 15.25. De temperatuur van het zeewater was 3.5 graden Celsius. Spelmoment uit het filmwerk „Vulcano" („De Witte") In de eenvoudige, menselijke film „Kinderen van de straat", die t/m Maandagavond in Tivoli wordt ver toond, wordt het probleem van de massa-jeugd in de grote steden aan de orde gesteld. De Deense cineasten, die haar vervaardigden, stelden dit pro bleem niet al te ingewikkeld. Wij zou den haast zeggen: eerder wat simplis tisch. Het is immers niet altijd zo, dat ondeugende kinderen alleen maar on deugend zijn wanneer zij vervelende grote mensen kunnen plagen, terwijl dezelfde kinderen als engeltjes zijn tegenover nobele figuren die alles ver dragen. Over het algemeen wordt de oplossing van moeilijkheden niet gevon den, wanneer alleen maar de uitersten worden bekeken. De kneep zit vaak juist in het veel groter aantal gevallen tussen de uitersten in. Dat alles neemt niet weg, dat in „Kinderen van de straat" menigmaal een fijn stukje pae- dagogiek wordt weggegeven, op een wijze die ook filmtechnisch vakman schap verraadt. Het geheel is geen emo tionele speelfilm geworden vol geladen scenes. In de Witte-bioscoop is tot en met Maandag de veelbesproken Italiaanse film „Vulcano" te zien. Over deze uit stekende rolprent, waarin men Anna Magnani de hoofdrol heeft gegeven, werd al zo veel geschreven, dat wij ons kunnen bepalen tot nog enkele waar derende regels. Vooral het spel van Anna Magnani heeft dit knappe, door William Dieterle geregisseerde werk tot zo grote hoogte gebracht. Er zijn scènes in deze film, die wij Nederlan ders niet zo op prijs kunnen stellen, doch in zijn geheel werd „Vulcano" een meesterwerk. De tegenspeelster van Anna Magnani is het Amerikaanse meisje Geraldine Brooks, dat tot wer kelijk verbluffende prestaties in staat blijkt te zijn in deze omgeving. Een prachtige film, die men zeker zien moet. Vermelden wij nog, dat de Witte-bios coop een inwendige vernieuwing heeft ondergaan. Men kent ongetwijfeld de stoelen zoals zij verleden week nog waren. Maar thans weet men zich in kleine „fauteuilles". Een tikkeltje over dreven misschien, maar stellig een enorme verbetering! De Ontvanger der gemeente, tevens Beheerder der Centrale Kas voor de Bedrijven, deelt mede, dat zijn kantoor, gevestigd Kerkgracht 3, op VRIJDAG 29 en ZATERDAG 30 DECEMBER a.s. voor het in ontvangst nemen van betalingen voor GAS, STROOM, WATER, enz. zomede voor BELASTINGEN en SCHOOLGELDEN, gesloten zal zijn. OVERAL J^ee, dit woordje „overal" heeft geen betrekking op het schone lied „Overal, overal waar de meisjes zijn daar is het bal voor mijn". Gradus wil alleen maar zeggen, dat het óveral wat is. Zoals u weet, heeft een aantal Helderse volleybal lers (er waren weer geen volleybalsters bij) een be zoek gebracht aan de Zaan. En men weet ook, dat in onze stad nog wel eens wordt gemopperd over terrein- en zaalmoeilijkheden, 't Is over al 'wat, want toen Gradus een Zaanse krant inkeek, las hfj: „Jammer is het, dat ook deze sport door het ge mis van een behoorlijke sporthal niet geheel tot zijn recht kan komen. Er waren veel toeschouwers, doch men moest staan of op elkaar gepakt op een bank zitter, zo zelfs, dat de cpelers hier last van hadden. Voorts moet men ook gevoeld heb ben, dat het niet prettig is om gasten uit Den Helder en Amsterdam in een zeer enge kleedkamer te moeten ontvangen. De Zaanstreek komt op dit gebied wel zeer achteraan en het wordt tijd, dat hierin een gunstige verandering komt. Het lijkt ons noodzakelijk, dat men bij de bouw van nieuwe gymnastieklokalen rekening houdt met de wensen van die verenigingen, die indoor- sporten beoefenen. Zaandam mag niet achter blijven. Is hier niet een combinatie mo gelijk voor een sport-con- certhal, zoals in Kromme nie, maar dan natuurlijk groter". 't Is óveral wit. Maar men is nooit tevreden. TJA.... ^fie kaatst.... Weet u nog van Woensdag? Van die moeder die haar zoon die niet kon leren op een ge meentelijk bureau op kan toor geplaatst wilde zien? Gradus bleek niet goed in gelicht te zijn, want hij kreeg een briefje met de volgende inhoud: „Zeg, Gradus, laat die zoon uit die oorlogsjarenmop nou toch nog journalist gewor den zijn!" Die jongen was zo dom nog niet, vindt Gradus (in zelfverweer). LIFTEN Qradus heeft in een Zaanse krant ook iets gelezen over het spel van onze vol leyballers. t Werd vast ge schreven door een grappen maker, want wij namen over: „Forto speelde zeker der en er werden weinig persoonlijke fouten ge maakt. Dit in tegenstelling tot Den Helder, waar men zich nogal eens aan duwen en liften bezondigde". Gradus zei het al: Na tuurlijk een grappenmaker. Of het is waar. VOETBAL O Nieuwjaarsdag wordt weer de voetbalwedstrijd HermesHelderse Tennis club gespeeld. Dat gebeurt ieder jaar, weet Gradus. De wedstrijd, die om kwart over twee gaat beginnen, vindt zijn beloop waarschijnlijk op het terrein van Helder. Daarna is het de bedoeling in Formosa een genoeglijk samenzijn te houden. Rneu- matische aandoeningen voorbehouden. f -*V1 v ft MP W*-*' J «v iVtXm Niet een ieder ziet kans om een „schilderstuk" te leveren zoals de heer Van Neerijnen, onderwijzer aan enkele U.L.O.- scholen hier ter stede, het presteert. Met doodgewoon wit krijt tekende hij dit prachtige landschap op een doodge woon schoolbord. Toevalligerwijs kreeg Gradus deze foto in handen, maar hij Weet dat er meer onderwijzers zijn die het „pijpje krijt" zo kunstzinnig weten te hanteren. Mocht door de reproductie iets van de diepte van het schilderij verloren *ün gegaan, Grachts garandeert, dat het móói is. HAWAII J^jen kent de „Serenata's' van de heer Bohlen. In klein ensemble treden en kele jongelui van dat gezel schap op voor de bewoners van een tweetal Tehuizen voor Ouden van Dagen. Zondagmiddag om drie uur zijn de oudjes in de 2e Vroonstraat aan de beurt en Woensdagavond om acht uur kunnen de bewoners van het Gemeentelijk Verpleeg huis te Huisduinen van de melodieuze klanken genie ten. Gradus hoorde, dat de „Serenata's" nu ook een hawaiian-gitariste in hun midden hebben, namelijk mej. Doornekamp. De ac tieve heer Bohlen besloot onmiddellijk tot de oprich ting van een hawaiian-kv/ar- tet, een soort afdeling van de „Serenata's". SCHAATSEN. Qradus heeft zijn schaatsen al weer op de zolder ge hangen. En toch heeft men ook in Nieuwediep deze week nog gereden. Ge schaatst! Woensdag al, op een stuk ondergelopen land in de buurt van de „Streep- jesberg", in de luwte van de duinenrij. Dat is achter de Donkere Duinen. Ook vol wassenen trokken daar hun eerste baantje. DAMESMANTELS, vanaf 49.90 BACKFISHMANTELS, vanaf 31.90 KINDERMANTELS vanaf 23.75 JAPONNEN, vanaf 16.90 MEISJESJURKEN, vanaf 7.40 De geneeskundige dienst wordt gedurende dit weekend waargenomen door de artsen P. Schoorl, Timorlaan 25, telefoon 3108 en J. J. Fahrenfort, Westgracht 9, telefoon 2981. Op Eerste Kerstdag (van acht uur 's morgens tot middernacht) door de artsen J. G. H. D. Bettink, Timorlaan 15, telefoon 2890 en dr. J. B. Proost, Zuidstraat 13, telefoon 2030. Op Tweede Kerstdag wordt de dienst van 's morgens acht uur tot middernacht waargenomen door dr. R. Franssen, Javastraat 6, telefoon 2712 en dr. M. G. Vroom, Plantsoenstraat 11, telefoon 2485. De apothekersdienst wordt tot morgenavond zes uur waargenomen door de heer W. H. Kingma, Polder weg 25, telefoon 2581. Daarna heeft apotheek Beth, Koningstraat 64, tele foon 2150, de dienst tot Maandagavond (Eerste Kerstdag) zes uur; Zondag avond en -nacht kan men zich ver voegen aan het adres Lorentzstraat 80. Van Maandag- t.m. Vrijdagavond wordt de dienst verder waargenomen door de heer D. W. de Bas, Keizerstraat 87, telefoon 2929 (na zes uur Timorlaan 31, telefoon 2420). Wij ontvingen nog de predikbeur ten voor het evangelisatiegebouw „Bethel" (v.h. Star of Hope Mission) te Julianadorp: Zondag 10 en 19 uur de heer Sanders. Eerste Kerstdag 16.30 uur Kerstfeest, Tweede Kerstdag 18.30 uur samenkomst De Chr. vereniging „Zedenop- bouw" houdt vanmiddag van vier tot vijf uur haar wekelijkse spreekuur in de ULO aan de Vismarkt. Op de avond van de Eerste Kerst dag geeft een groep solisten van de Italiaanse opera een concert in Casino. Voor de Humanistische Gemeen schap spreekt op Eerste Kerstdag in een bezinningsbijeenkomst, die 's mor gens om half elf in hotel Bellevue wordt gehouden, dr. Lubinsky uit Am sterdam. Hedenavond om half acht wordt in de B.L.O.-school aan de Hector Treubstraat de Nationale Kerstten toonstelling van sierduiven, aquaria etc. geopend. De wandelsportvereniging „D« Duinkanters" geeft vanavond in Casino een feestavond. Aan boord van Hr. Ms. „Buffel" heeft de kapitein luitenant ter zee C. Hen- drikse gistermiddag de „Verzetsster Oost-Azie 1942-1945" uitgereikt aan de luitenant ter zee der le klasse KMR L. D. de Kroon. Deze koninklijke on derscheiding werd verleend voor tij dens de Japanse bezetting getoonde bij" zondere eigenschappen. Overste Hen- drikse wees in zijn toespraak op het sterk ontwikkelde verantwoordelijk heidsgevoel van luitenant ter zee D» Kroon en diens allesoverheersend soli" dariteitsbesef. Onder zeer moeilijk' omstandigheden stichtte hy destijds een cabaretgezelschap, waarmee hy anderen ontspanning bood. Als de dagelijks» werkzaamheden aan de spoorlijn Siam- Birma waren beëindigd, dan trachtte luitenant ter zee De Kroon zijn lotge noten wat op te vrolijken. In die tijd leidde hij bovendien menige protestant se avondwijding. Luitenant ter zee D» Kroon, die tevens een grote mate van dapperheid aan de dag heeft gelegd, nam de onderscheiding in ontvangst, waarmede de korte plechtigheid te11 einde was. Dank zij de zeer gewaardeerde m®d6" werking van velen uit de burgerij werd bet Leger des Heils in s*aat gesteld, even als vorige jaren een aantal Kerstpakket ten voor minder bedeelden gereed te ma ken. Verscheidene heilssoldaten zijn ln dt Legerzaal druk bezig geweest met verde en van de verschillende artikelen over e ruim honderd pakketten. Gistermiddag is met het rondbrengen ervan begonnen. oorts konden verscheidene gezinnen niet een hoeveelheid kolen worden verblijd» ®n ontvingen enige zieken een fleurig blo«- wietjt.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2