Toespraken van Groten der Aarde REBUS-PRIJSVRAAG f 500 aan prijzen i I EEN GROTE VOOR ONZE ABONNE'S DE WEDSTRIJD Zwitsalettenj OUDS Kinawijn Paus Pius kondigt de ontdekking van het graf van Petrus aan jsm «totAxsd ren£ fvLrve 4® Tr"sssJWJSft De Kerstrede van de Koningin Hoofdprijs: een R4DI0T0ESTEI of HEREN- of DAMESRIJWEL naar keuze Verstekelingen leden kou en honger DAGE Ic Kerstboodschappen uit alle windstreken Pr. Adenauer Bereid tot verdediging D Dr. Prees De ware samenwerking Het grote aantal oplossingen, dat binnenkwam na elke wedstrijd, welke in de loop der jaren door ons werd gehouden, heeft duidelijk bewezen, dat de meesten onzer abonné s interesse hebben voor een prijsvraag, Ongetwijfeld een verheugend verschijnsel en voor ons tevens een aansporing om van tijd tot tijd met een wedstrijd voor de dag te komen. En ditmaal willen we het er maar eens dik opleggen! Niet minder dan 500,aan prijzen stellen we beschikbaar voor onze GROTE REBUS-PRIJSVRAAG hoofdprijs een radiotoestel of heren- of damesrijwiel, naar keuze. Voorts een groot aantal luxe- en huishoudelijke artikelen, w.o. een theeservies, schemerlamp, electrisch strijkijzer, kapstokkleed, enz. Het ligt in onze bedoeling één wedstrijd te houden voor alle bladen, die door onze N.V, worden uitgegeven) Schager Courant, Dagblad Kennemerland en Alkmaarsche Courant, Dagblad De Zaanlander Dagblad voor West-Friesland, kunnen aan deze gezellige wedstrijd deelnemen, met gelijke kansen. Gedurende de periode van 28 December tot 8 Januari plaatsen wij om de andere dag een rebus. Deze moet U oplossen, uitknippen en bewaren. Wanneer U alle zes slagzinnen, welke in rebusvorm worden gegeven, hebt gevonden, wacht U totdat de datum van inzending bekend wordt gemaakt. Dus vooral geen aparte oplossingen insturen, maar de knipsels bewaren tot het moment, waarop deze via onze bladen worden opgevraagd. U kunt morgen aan de slag, want dan wordt de eerste van de serie van zes rebussen opgenomen en, zoals gezegd, vervolgens om de andere dag! Ook deze keer verwachten we een enorm aantal inzendingen, hetgeen andermaal het bewijs zal leveren, dat U ons blad, speciaal als streek- krant, dubbel en dwars op prijs stelt. Wij wensen U veel succes! Engels schip had „zwarte' lading aan boord gxxxxxxxxx Het Radioprogramma WOENSDAG 27 DECEMBER 1950 JIJDENS de afgelopen Kerstdagen hebben talrijke groten dezer aarde Kerst- *,onn' ar* urees voor de Amerikaanse radio, terwiil irenpraii v^.i de Nederlandse militairen richtte. 0 Keneraal Kruls lich tot Prinses Wilhelmina Uitweg uit de chaos TN haar Adventboodschap heeft H.K.H. Prinses Wilhelmina erop gewezen, dat er ontegenzeglijk een grote onbevre digdheid van geest en hart bestaat te midden van de stoffelijke en geestelijke chaos en de angstpsychose onbevre- len leven. In Gods uitspraak in Jesaja ziet H.K.H. de oplossing. „Want als wij maar willen, ernstig willen, doet God in en door Christus de rest. Zijn eindeloze liefde en geduld, die al ons denken en begrip te bovengaan, hebben uitkomst gebracht uit de nood, waarin de mensheid zich door eigen schuld gestort heeft." Na herinnerd te hebben aan de blijde boodschap zei Prinses Wilhelmina, dat er in het cpenbare le ven niets iE gekomen van waarachtig heid, naastenliefde, eenvoud en eer- (Vervolg van pag. 1) Ons wordt nu een kans geboden iets van de wereld te maken. Nooit waren we technisch beter toegerust, noch geestelijk rijper, noch zo aan 't losscheuren van verkeerde tradities. Doen wij het niet, dan verdienen w? zeker niet, het aardrijk te beërven. Het is merkwaardig, dat dit inter nationaal saamhorigheidsgevoel onbe wust, instinctief, veel sterker leeft dan men oppervlakkig gezien aan neemt. Ik ben zelf in de gelegenheid geweest, dit waar te nemen. Wij hoe ven ons dat alleen maar allen bewust te worden en wij zijn een heel eind verder. Onze wereld een heel stuk bewoon baarder te maken is eigenlijk maar zo'n kleine prestatie, vergeleken bij wat een mens verder in zijn leven presteren moet. Op een feest als Kerstmis, mogen wij daar met elkaar wel over spreken, want we weten allen heel goed, dat onze levens niet beëindigd worden, dan nadat we uiteindelijk het uiterste geofferd hebben van wat we bezaten zij 't, dat dit verspreid ligt over een heel leven, zij 't dat het samenga- voegd is in enkele seconden. De maskeraden, die de tijden ver binden als wereldse heerschappijen, worden toch daarheen geleid, waar de dreigende volkomen vernietiging zich overgeeft aan de lotsbeschikking van de wereld door God. Daarom zullen tij, die, door inzet van hun eigen le ven, trachten te komen tot begrip van deze lotsbestemming, dienstknechten zijn van God, zij zullen in het Kerst feest het eeuwige licht ontmoeten, dat in de duisternis aanwezig is en zij zul len daaruit de kracht ontvangen om de mensheid door de duisternis heen te leiden naar zijn bestemming van kinderen van God in de wereld. Voor hen zal Christus niet een his torisch feit betekenen, maar het le vende zoenoffer voor nu en alle tijden. Bij regen of zonneschijn Smakelijk en opwekkend Koortrwerend en versterkend De oude fle» vervingen wij om praetliche redenen door een handiger model. f llJtpe i/i t- Sm I I7t fi 'I> X l* lijkheid des harten. „Er zullen nooit .ge noeg mensen kunnen zijn, die Christus laten z:en in het dagelijks leven, op kantoor, op de fabriek, op de boerderij, in hun gezinnen, die naastenliefde be trachten, en zichzelf vergetend, zich aan de medemens geven", aldus H.K.H., die besloot met de woorden van Chris tus: „Blijf in mij en ik in u". Paus Pius Xlt De kloof is vergroot pAUS PIUS XII heeft in zijn Kerst boodschap verklaard, dat onder het Hoogaltaar van de Sint Pieterbasiliek het graf van Petrus gevonden Is. In het graf zijn menselijke beenderen aange troffen, doch het was niet mogelijk met zekerheid te bewijzen, dat zij van Sint Petrus zijn. De Paus zei verder, dat de viering van het Heilig jaar de meest optimis tische verwachtingen had overtroffen. Sprekend over „mensen, die zich laten verblinden door economische beloften" zeide de Paus: „Wij leven in een perio de van crisis voor het kapitalistische systeem. De klove, die de wereld in twee kampen verdeelt, is zodanig ver- gioot, dat de vrede op gevaarlijke wijze bedreigd wordt. Het is nodig, dat men niets ongedaan laat om de gevoelens van goedheid en medelijden ten op zichte van de volken, die oprecht en uitsluitend naar vrede streven, te be vorderen en dat het wederzijdse ver trouwen en de eerlijkheid bij bespre kingen op nieuw gaan heersen in de wereldlichamen. Het is tijd, dat men elk volk de vrijheid laat om het leven van al de andere volken te zien en dat men een einde maakt aan de afzondering van sommige landen van de rest van de beschaafde wereld, daar die afzon deringen in zo grote mate de zaak van vrede schaadt". President Truman Naar vrede en vrijheid DRESIDENT TRU MAN riep alle Amerikanen op tot gebed voor een vre de, die de vrucht is van rechtvaardig heid. Wij zijn allen verbonden in de strijd tegen de ty- rannie van 't com munisme. Het com munisme is godde loos. Democratie is de oogst van het geloof, het geloof in zichzelf, in zijn buren, in God. Het krachtigste wapen van de democratie is niet het kanon, de tank of de bom. Het is het geloof het geloof in de broederschap en de waardigheid van de mens voor God, De president van de Ver. Staten sprak er ten slotte zijn vertrouwen over uit, dat de vrije vol ken gestadig zullen blijven voortschrij- den op de weg naar „vrede en vrij heid". iE Duitse bonds kanselier Ade nauer verklaarde, dat de Bondsrege ring in haar plicht te kort zou schie ten, indien zij zich niet bereid ver klaarde om de vrij heid aan de zijde van de vredelie vende volken te verdedigen. Doelend op de Duitsers uit de Sowjetzone zei Adenauer; „Met die pe droefheid kijken wü over de muur, OPLOSSING HERSENGYMNASTIEK X BeU, 2 Veuve Cliquot, 3 H« 1»P weg, omdat het ratelen door de ratels g veroorzaakt wordt; deze is vergit g- huisvrouw zet de vuilnisbak bulten, van de titels waaronder Hare Majestei' Koningin Wilhelmina incognio reisde, i Bonen worden niet gezaaid maar 8® 6 Harriet Beecher S'owe, 7 Met de veld loop, 8 15 cent, 9 In 1825 de eerste winkel in Amsterdam met verschillende atae Hngon en etalages, 10 Een potvis is ge vis maar een zoogdier. OPLOSSING KRUISWOORDPUZZLE Horizontaal: 1. krijgen; 4. atavis me; 10. Irene; 11. eminentie; 12. schroef. 13. Iraanse;; 15. Oudega; 16. galmgat; 20. snoever; 22. Victor; 25. Lorelei; 28. Ran- goin; 29. Amerikaan; 30. Moore; 31. s e>" ling; 32. animus. Verticaal: 1. kniesoor: 2. IJdelhe den; 3. ereboog; 5. triviaal; 6. vee; 7. sa tijn; 8. edelen; 9. helft; 14. arm; 17. astro noom; 18. pelikaan: 19. princeps; 21. eel; 23. innemen; 24. plaats; 25. krant; 27. roede. die midden docr het Duitse grondge bied werd opgericht. In de Sowjetzone bestaat geen vrijheid en men wil de Duitsers beletten het Kerstfeest te vie ren. Ik ben er van overtuigd, dat men daarin niet zal slagen". In zijn balans over de werkzaamheden van de rege ring verklaarde de Bondskanselier, dat in 1950 werkgelegenheid werd ver schaft aan meer dan een millioen werk lozen en dat 330.000 woningen werden gebouwd. JAR. W. DREES heeft evenals de andere premiers van Marshall-lan den gesproken voor de Ameri kaanse radio. „Wij schijnen weer ver verwijderd te zijn van de idealen van een blijvende vre de en broederschap tussen de volkeren der wereld, maar dienen ons ook voor ogen te stellen wat bereikt is in samenwerking tus sen de naties", aldus Dr. Drees. „In dit opzicht is het Marshall-plan een voorbeeld van hetgeen goede wil en waar staatsmanschap voor de wereld betekenen. Het Europees herstel-pro gramma moet ons aanmoedigen het 'werk van onze hand en onze geest te richten op de versteviging van de ware samenwerking tussen de vrijheidlieven de landen ten einde onze kinderen de mogelijkheid te bieden een Kerstfeest te vieren in een wereld, waar ware vrede zal heersen". Generaal Kruis Eenmaal een vredig leven r* ENERAAL Mr. H. J. Kruis richtte zich tot de soldaten overzee met de opmerking, dat het voor een niet-nadenkend mens een geweldig V 3 verschil kan maken of men Kerstmis viert in een Hol landse huiskamer met kaary es op ta fel en een snorrende kachel, dan wel in een kazerne in de tropen. „Maar wie wel zijn diepere gedachten heeft over dit feest, zal het vieren overal waar hij ter wereld ook moge zijn en hoe ook de omstandigheden zijn. Kerst mis is een beleving van jezelf, die mooier wordt wanneer ze gedeeld wordt met verwanten en vrienden, maar ook van diepe betekenis kan zijn wanneer je eenzaam bent. „Laat er in uw hart ondanks alles wat uiterlijk zo tegen zit, toch de wetenschap zijn, dat de wereld eenmaal zal kennen wat de boodschapper van het Christelijke ge loof in uitzicht stelde; „Vrede op aard, voer allen", aldus de generaal. In zijn toespraak tot de overige le den van land- en luchtmacht onder streepte generaal Kruis, dat zij, die in staat zijn zich op de diepe betekenis van het Kerstfeest te bezinnen, de ber gen van onrust op de achtergrond kun nen plaatsen en vastbesloten kunnen voortgaan in de zekerheid, dat eenmaal een vredig leven in een vredige toe komst is, die vrede, die „door ieder van u en door mij. zelf moet worden gevon den, ook wanneer wij staan midden in de beklemmende sfeer van het ogen blik. „Het is sterkend en goed te weten, dat in gezinnen, kerken, kathedralen en kapellen voor onze mannen, die niet thuis zijn, gebeden wordt", zo besloot Mr. Kruls. VERLOVING VAN PRINS BOUDEWIJN TEGENGESPROKEN Graaf Henri de Paris, de Franse kroon-pretendent, heeft te Lissabon ontkend, dat zijn oudste dochter zich met Prins Boudewijn van Beigie heeft verloofd. Toen men hem om een com mentaar vroeg op een desbetreffend krantenbericht antwoordde hij: „Het is niet waar". met als Alle abonné's van de Helderse Courant, Nieuwe Enkhuizer Courant, Toen Zondagmiddag de luiken van het Engelse schip „Sungrest", dat juist in de Amsterdamse haven was aange komen, werden geopend, ontdekte de bemanning, dat er zich negen verste- kelingen aan boord bevonden. Het wa ren negen negers, die zich op de Goudkust, waar het schip vandaan kwam, clandestien aan boord hadden begeven, met de bedoeling op die wijze Engeland te bereiken. De arme kerels hadden de gehele reis geen eten gekregen en ook geen drinken en vooral toen zij in de noor delijke wateren kwamen moet de kou de hen aanzienlijk hebben gekweld, want zij waren slechts gekleed in een dunne broek en een overhemd. De bemanning van de „Sungrest" heeft niet geaarzeld om hen van kleren te voorzien. De Nederlandse haven politie heeft enkele dekens gegeven, terwijl zij bovendien, zodra zij ontdekt v/aren volop te eten hebben gekregen. Aanvankelijk was het plan de ver stekelingen, zoals te doen gebruikelijk, over te brengen naar een cel in net hoofdbureau van politie om hen koet voor het vertrek van het schip weer naa boord te brengen. Deze versteke lingen echter verzetten zich hier hevig tegen en daarom is in overleg met de kapitein van de „Sungrest" besloten dat zij aan boord konden blijven, over mits zij daar ook bewaakt zouden worden. Vrijdag vertrekt de „Sungrest" weer en dan zullen zij naar Engeland gaan. Of het hun daar zal lukken aan de wal te komen, is uiteraard nog een vraag Anders zullen zij aan boord van ie „Sungrest" weer de reis naar de Goudkust maken en „thuis" aan land worden gezet. DOOR LOULA G. ERDMAN ;XXXXXXXXXXXXXXXX> Zij kon zich Barry moeilijk getrouwd voorstellen, Beulah hoopte dat zijn vrouw lief en verstandig zou zijn. Som tijds konden personen als hij de over gang niet verdragen van een leven, dat slechts op boeken was gebouwd, tot een werkelijk leven met werkelijke mensen. Maar zelfs als Barry Kenzie en zijn vrouw een dozijn zonen zouden krijgen om de naam te laten voortleven, zou dat niets veranderen aan het feit, dat Beulah de familie een groot onrecht had gedaan. Zelfs nu, op dit ogenblik dat zij pro beerde eerlijk en moedig in haar eigen hart te zien, kon zij zich met indenken wat zij zou hebben gedaan, indien Mark, wetende dat zij geen kinderen Z kunnen krijgen, had geweigerd haar te trouwen. Wat een geluk had ÏJ gehad zo'n hui. te krijgen en zo'n echtgenoot. Haar scheen het leven dat X leidde, het enige juiste even voor een vrouw. Maar toch zou zij niet heb ben willen trouwen zoals Elaine, die Henry blijkbaar alleen had genomen, omdat zij niet de moed had ongetrouwd te blijven. Het bestaan van juffrouw Laura, al was het hard, was werkelijk eerlijker. In een gemeenschap die was geba seerd op het gezinsleven, moest de arme juffrouw Laura zich dikwijls buitenge- sloten en eenzaam voelen. Voor de vrouwen hier dicteerde de wisseling van de seizoenen de behoeften van het gezin. Zij kookten, en naaiden, en maakten in, en bereidden zeep; zij richtten woningen in en kochten voor raden en organiseerden kerkelijke bij eenkomsten. En steeds als zij bezig wa ren, hadden zij de behoeften van het gezin in de gedachte. Zelfs bij die vro lijke gelegenheden, Zondagse maaltij den, waartoe iedereen werd uitgeno digd en waarbij iedereen aanpakte en meehielp, werden alleenstaande vrou wen vergeten. Tussen getrouwde vrou wen bestond een band, waardoor zij met de grootste onbevangenheid en be grip konden praten over dingen, die haarzelf en haar gezin betroffen. Zelfs het jongste getrouwde vrouwtje voelde dit, zij trad de kring binnen met een zekere zelfverzekerdheid. Maar zelfs wanneer ongetrouwde vrouwen de beste huishoudsters waren, werden toch haar prestaties van weinig betekenis geacht. Het leek alsof deze kwaliteiten op zich zelf geen waarde hadden, maar alleen belangrijk waren in verband met het gezin. De ongetrouwde vrouwen voel den dat. De verlegenen onder haar trokken zich daarom terug, maar juf frouw Laura en haar gelijken werden luidruchtig en agressief, terwijl zij, door haar sterke wilskracht, tot in de binnenste kringen van het gemeen schapsleven doordrongen. Voor Allison was het bestaan niet zo geweest. Zelfs, ofschoon zij had gewacht met trouwen, tot er overal werd verteld dat zij stellig een oude jongejuffrouw zou worden. Allison behoorde tot een wereld, waar vrouwen al of niet trouw den, naar eigen goeddunken. Als zij verkozen om niet te trouwen vonden zij toch een volwaardig leven, en de men sen bespotten haar niet, omdat zij zo leefden. Zij vonden dingen die haar in teresseerden en zij waren gelukkig. Beulah begreep waarom de mensen uit het dorp critisch naar Allison keken als zij thuiskwam. Zij ging recht tegen hun opvattingen over de bestemming der vrouw in. Zij meenden, dat zij geen recht had zo volgens haar eigen idee te leven en het als normaal te beschouwen om ongetrouwd te blijven. Ten slotte, toen zij had besloten te trouwen, han delde ze helemaal niet als een getrouw de vrouw, maar bleef werken, in plaats van een huishouden op te zetten. Misschien zou 't beter zjjn geweest, indien Allison had besloten thuis te olijven na haar huwelijk. Mogelijk was het ook niet verstandig geweest voor twee mensen, die beiden even onaf hankelijk en sterk van wil waren, om te trouwen. Het huwelijk bestond uit aanpassen en het vergeten van zich zelf. Het was moeilijk om zich voor te stellen, dat óf Harlan óf Allison deze deugden zouden najagen. Zelfs Beu lah, getraind als zij was in zelfbe heersing en in het ontzien van ande ren, vond het moeilijk. Te leven met moeder Kenzie was stellig niet mak kelijk geweest. Het feit, dat zjj al spoedig had ingezien, dat Ellie, niei haar schoenmoeder, haar tot voorbeeld moest zijn, had het voor haar niet minder moeilijk gemaakt. Zij had leren koken op de manier van Ellie, en was verstandig genoeg geweest de fraaie afbeeldingen in de damestijdschriften, waaraan Julia zich hield, als de zuinige recepten, die zij van haar moeder had gekregen, re cepten voor gekookte maaltijden, voor cakes met één ei en voor voedingsmid delen „voedzaam en toch goedkoop", te wantrouwen. Door Ellie gade te slaan en vragen te stellen, had zij zich ten slotte de kookkunst van de oudere vrouw tot in de fijnste nuances eigen gemaakt. Het kwam niet zozeer op recepten aan alswel op intuïtie. DONDERDAG 28 DECEMBER HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00-24.00 NCRV. - 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed en liturgische kalender. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws. 9,10 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram.muziek. 10.00 Gram.muziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Geestelijke liederen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Piano-recital. (12.00- 12.03 Angelus). 12.15 Gram.muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws 13.20 Omroeporkest. 14.00 Gram.muziek. 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Vocaal-kwartet. 15.45 Bijbellezing. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 „De stem van de Christelijke Vakbeweging". 18.45 Gram.muziek. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.15 „Levens vragen van allerlei aard". 19.30 „In dienst van het Vaderland", toespraak. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio-Schaakwedstrijd Noorwegen—Nederland. .20.05 Gevarieerd pro gramma. 22.00 Gram.muziek. 22.15 Buitenland» overzicht. 22.35 Gram.muziek. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00-24.00 AVRO - 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Morgenwij ding. 9.25 Gram.muziek. 9.30 Idem. 10.30 „De Antwoord-man" 10.45 Gram.muziek. 10.50 Voor de kinderen. 11.00 Piano-voordracht. 11.30 Gram.muziek. 11.45 Voordracht. 12.00 Lichte muziek. 12.30 LaDd- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 „In 't spionnetje". 12.38 Piano en orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Avro-allerlei. 13.20 Accordeon-festival. 13.50 „U kunt het geloven of niet'.. 13.55 Avro-orkest. 14.30 So praan en piano. 15.00 Voor de zieken. 18.00 Gram.muziek. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpraaijc. 18.20 Idem. 18.30 Lichte muziek. 19.00 „Gesprek met de brand weerman". 19.10 Winterromantiek. 19.50 Maandoverzicht Koninklijke Marine. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio-Schaakwedstrijd Neder- land—Noorwegen. 20.06 Actualiteiten. 80.15 Philharmonisch-orkest en solist. 21.15 „De Familie Kegge", hoorspel. 22.40 Gram.muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportberichten. 23.30— 24.00 Gram.muziek.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 5