Stad en Omgeving DE FILMS VAN DEZE WEEK Voor 1951 werd beroep op het Vlaams oerdeel over Nieuwediep Rijk gedaan De heer G. v. d. Sluijs onder grote belangstelling ter aarde besteld Een vreemdeling ziet de dingen anders Het leven is niet altijd diepe ernst „Jolson sings again" „De slangenkuil" IN HET KORT Last van de koude Museum: „De Waddenzee in de winter" Zijn zoontje mishandeld Tussen Haaks en Kuitje Motorrijwiel verbeurd verklaard Het Scapino-ballet voor de Helderse V.U. Urk heeft financië Erwordt'sZondags zand gestrooid bij gladheid Aartswoud Wierlngen Korte baan-wedstrijden van „Westerland" Texel ,,Zijn leven was dienen'' Julianadorp Geslaagd bal-masqué IN HET KORT Behoedt uw schapen voor leverbot Callant soog Burgerlijke Stand sSoZT Pï"°' We« DONDERDAG 4 JANUARI 1951 „Den Helder is een mooie merinsstsd" HOLLAND is een merkwaardig land van tegenstellingen. De gordijnen in de café's Kjn poLlv-bt mot daartegenover noch rolluiken noch slnitgordijnen in de partïcu'iete woidugen. Wanneet men een avondwandeling maakt, kijkt men dwars dor-r alle nmu; heen in woon- en ïitkamors en ziet men de kinde ren spdcr. srhrih'aat, stoeien of eten: vader of grote broer een sigaar roken of de gazet leaon m. moeder handwerk doen of boterhammen snijden. Spottend noon tn de MoUMidera dat zelf „voor de etalage zitten" maar thuis doen ze hetzelfde. Langs deze weg laten wij U weten, dat na de succesvoile Kerst- en Nieuw jaarsavonden, wij besloten hebben in het vervolg elke tweede Zondag van de maand een £EN ANDÏRB tegenstelling is het ge bruik van tapijten. Zij doen niet al leen dienst als vloerbedekking, maar als tafelversiering in cafés en restau rants en als schilderij in de woonka mers. Op de schoorsteenmuur, waar wij doorgaans een kruisbeeld de ereplasts geven, vinds u een vierkant, gebloemd stuk zijde, in ruitvorm opgehangen. En meestal in donkere kleuren. Of dit een betekenis heeft, weten we niet. Nieuwediep. Het is reeds avond wanneer wij Den Helder binnem en. Dat lijkt wel een haven! En nog el een oorlogshaven. Wij zijn een uur over tijd, maar dat vindt men, gezien de afstand, niet zo erg. Gulle ontvangst, prettige kennis making, lachende gezichten. Een spe ciale wacht doet overuren om ons wel kom te roemen. Eten en slapen is, zoals naar ge woonte in Holland, uitstekend. Vooral het ontbijt is voor Beigisciie begrip pen overvloedig en voor Franse magen ondankbaar. Maar we zijn nu eenmaal 300 km van Brussel en 600 km van Parijs. In hat hotel krijgen we een sleutel met een enorme geëmailleerde plaat, die het kamernummer aangeeft. De plaats is minstens 10 x 10 cm groot. Weinig aesthatisch. onhandig, rinkelend ■ls een v.aaisck'1 wingsbel, maar eigen lijk cnflioffelijk te verliezen of in uw zak te vergeten. Het doet me denken aan de kamersleutel van een hotel in Roes-lare, w»ar de sleutel vastzit aan een langwerpig' houten blok. Het is even onhand'f en ik heb reeds talrijke ma«»n ifiija handen bezeerd. Artikel zes LJST vergunningssysteem voor café's dat in Holland hoogtij viert, en de stijv» «rnst der bewoners, leiden soms tot grappige en voor onze Belgische mentaliteit ondenkbare toestanden. Wij vonoen er wen reglement voor gebruik vai- h»t r»dio apparaat, met een merk waardig arttkei zms (om nooit te verge ten). H«t aopaiaat moet onmiddellijk stil gel«gd ww den, zodra het publiek gaat meev'.ngenlül Belgische, Franse of Duitse eafi- en hotelhouders zouden tegen deze bepaling heftig protesteren en hun vertegenwoordigers in de ge' mcenjeraad doen interpelleren, want zijn hun inrichtingen geen kermisten ten, het zijn evenmin begrafenisonder nemingen. Er is weliswaar een mi nimum van tact en eerbied nodig te genover de andere gasten, maar het lever, is niet altijd diepe ernst. Laten we de stemming van een vrolijk ge zelschap niet bederven. HELDER is Gezellig centrum een mooie marine- P|EN stad, waarvan het winkelcentrum erg gezellig aandoet, maar geen indruk geeft van havenstad. Gezien de bevol king moet het op de spitsuren ontzet' tend druk zijn, want 30.000 mensen blij ven toch niet bestendig vastgekluisterd in de buitenwijken. Het nieuwe stads gedeelte is veel ruimer, vol licht, lucht en zon, dat merkten we pas goed toen we bij een avondwandeling van Huis duinen terugkeerden. Deze wijken wa ren practisch verlaten, eenzaam als Ro- binson op zijn eiland, maar het cen trum was overvol, badend in licht, met babbelende en slenterende wandelaars. Enkele winkels waren niet verlicht en brachten een schaduw op het stads beeld. Het gaf nochtans geen storende of doodse indruk, zoals deze van de Parijse avonduren. Daar was het op recht benauwend en beklemmend tus sen de hoge woongebouwen. Een wandeling langs de zeedijk is een genot voor wie de zee lief heeft. Moeder Zaliger is aan de zee geboren en die erfelijkheid doet zien nog gel den. Het ia dezelfde zee in wezen, maar woester, geweldiger, omdat ze bij Den Helder niet in haar loop wordt ge stuit. Het ontbreken van een zandig strand geeft haar een woeste indruk en men voelt zich bestendig bedreigd. Deze indruk wordt verstevigd door de zware en logge dijkvesting uit de oor logsjaren. Het lijkt wel of men de ver sterkte burcht doorloopt. Enig! Texel. A AN DE HAVEN kochten we enkele zichten, maar de verkoper vergiste zich in het port, Onze Belgische vrien den kregen allemaal strafport te be talen. Heel in de verte ligt Texel, het Dezer dagen bracht een jour nalist uit Cent een bezoek aan Den Helder. Bij die gelegenheid kwam hij ook kennis maken met de redactie van de Helderse Cou rant. Ongevraagd zond hij ons na dien een uitvoerig artikel, waarin hij zijn indrukken over zijn reis naar Den Helder weergeeft. Het zou te veel ruimte in beslag heb ben genomen, wanneer tcv het reisverhaal in extenso hadden ge plaatst. Daarom hebben wij het bekort, zonder echter verande ringen in de stijl, de woordkeus en de inhoud aan te brengen. Da lezer treft dit alleszins lezens waardige, en in verschillende op zichten ook leerzame artikel, hierbij aan. merkwaardige eiland van vissers en boeren, van fijnen en groven. Onze gastheer schonk ons een boek over dat eiland. We hebben het in één adem uitgelezen. Het heeft ons getrof fen, niet alleen om de merkwaardige toestanden der eilandbewoners, maar om diverse eigenaardigheden. De auteur heeft namelijk kwistig heel wat ge westuitdrukkingen neergeschreven, die een verbazende overeenkomst vertonen met het dialect onzer zeeprovincie. West-Vlaanderen kent geen ij-klank en gebruikt eveneens ie, alhoewel deze uitspraak vermoedelijk verbandt houdt met de nabijheid van Frankrijk. In het Frans bestaat de ij-klank evenmin en de Fransen verwarren ij met y. Ooster end en Oostende behoren tot dezelfde stam. Ook de uitspraak ui wordt uu zoals schuit-schuut, met dien verstan de dat ch-k wordt zoals in het Afri kaans, en ook wel in het Frans in de samenstelling sch. De auteur vertelt over 'n man wiens bijnaam ,.De Kluut" houden, te beginnen 14 JANUARI a.s. Wij helpen U er de volgende week door een kleine annonce nog even aan herinneren! Tot volgende week Zondag avond in Fonnosa. is. Dit woord is specifiek Gents en be doelt een goedzakkige, zelfs iets dwaze- onnozele persoon. Niettegenstaande onze taalgemeen schap begrijpen we niet veel van de Hollandse „godsdiensttwisten". Mis schien is het juist de diepere ernst, de koppigheid en het meer ruwe klimaat (die tot meer huiselijkheid aanleiding geeft) die deze tegenstellingen voedsel hebben gegeven. Wij buigen nochtans diep en erkennen graag dat de diverse kerkgemeenschappen hun godsdienstig leven nauwkeurig volgen, zij het dan ook, naar onze maatstaf, iets te scherp afgelijnd. De weg terug. DIJ DE TERUGKEER werd onze gast heer tevens gids. Hij reed voorop en nam de duinenweg. Heerlijk! Vijftig ki lometer vlak bij de zee en geen water gezien! Merkwaardig! Een verbazende goede weg en prachtige zichten. Het werd trouwens een verrukking toen we plots in bossen en heuvels terechtkwa men en we kunnen ons zeer goed inden ken waarom deze streek Klein-Zwit- serland wordt genoemd. Men behoeft inderdaad niet veel verbeelding te heb ben om zich een ander bergland voor de geest te roepen. Dit artikeltje is niet bedoeld als een nauwkeurig verslag over de reis, maar als een kort en overzichtelijk relaas als herinnering en een blijvend aandenken voor de toekomst. Deze Hollandse reis is niet de eerste en onze sruelle terug keer uit Arnhem in 1939 zijn we beslist nog niet vergeten. Maar het is de eerste maal dat we hierover een reisverhaal maken en onze beschouwingen onder woorden brengen. Wij moeten elkander beter leren ken nen en begrijpen, niet oppervlakkig en steunend op losse indrukken, maar be wust over de verschillen en: begrijpend voor elkanders gewoonten en zeden. Staatsgrenzen zijn de grootste hinder nissen tot een beter begrip onder de mensen en deze Chinese muren moe ten we proberen, met man en macht omver te denken. Niet het geweld brengt de oplossing, wel de rede, het verstand en de wil. G. HAELMAN. DE WITTE: Nog maar kort geleden overleed Al Jolson. Hij stierf, hoewel hij meer dan twintig jaren op de planken had ge staan ert een weinig in het vergeetboek was geraakt, niet als een onbekende. Dat had hij te danken aan de verfil ming van zijn levensloop. Men herin nert zich nog „The Jolson Story". Door deze film verkreeg Al Jolson wederom een grote populariteit, die zelfs in de Amerikaanse bioscopen ten minste recordrecettes deden noteren. In grote hoeveelheden kwamen Jolson-gra- mofoonplaten op de markt, die nimmer vergeten melodieën weer zo veel aan dacht gaven dat men kon spreken van concurrentie voor Bing Crosby en zijn kornuiten. Want die succesfilm bracht Jolson opnieuw voor de radio, waar hij bewees ook als crooner zijn man netje te staan. Waar hij bewees, hoe gemakkelijk het is om met lichte stem buigingen de Amerikaanse bakvissen ondersteboven te zingen. Maar Jolson was méér dan een crooner. Dat blijkt vooral uit de wijze waarop hij „Sunny Boy" kon zingen. Men behoefde de woorden niet te verstaan om door een warme ontroering te worden getroffen. Al Jolson brengt zijn „Sunny Boy" en tal van andere songs in de tweede en laatste film „Jolson sings again". Deze prent draait vanavond voor het laatst in de Witte bioscoop. Men be hoeft zich niet te verdiepen in het kleuren-procédé. En ook niet in an der ons onbekende, toch imponerende, overvloedigheden. Men kijlce slechts naar de artist Jolson, ook al wordt die gespeeld door Larry Parks. Laatst genoemde deed zelfs Jolson versteld staan door diens voortreffelijke imita tie van een groot talent. De stem die men hoort is van Jolson zelf. Hoe men het voor elkaar kreeg Parks voor Jol son te laten spelen, wordt in de film gedemonstreerd. Wie vanavond tijd heeft moet naar Jolson gaan. Al was het alleen maar om een carrière te zien groeien. TIVOLI De Tivoli-directie wist voor vanavond beslag te leggen op het vele malen bekroonde filmwerk „De slangenkuil' met Olivia de Havilland, die door een wondergoede vertolking van de hoofd rol een tweede „Oscar" verwierf. Over deze film werd reeds zo veel geschre ven, dat wij het laten bij een aanbeve ling. „The snake pit" is een opmerke lijke film. Sollicitanten zijn opgeroepen ter vervulling van de vacature van een leraar* iö de Franse taal en letterkun de aan de Rijks HBS te Den Helder, welke -acalur» me» ingang van 1 Sep- tembfc' moet worden vervuld. In de NOP" lazen wij het ver zoek om overschrijving van P de Haan van Helder naar HCSC. Voorts heeft C. J A. Leibbrand (HRC) over schrijving naar Helder aangevraagd. Op Dinsdagavond 9 Januari houdt de auto- en motorclub „Den Helder en Omstieten" 'naar jaarvergadering in de bovenzaal van „Het Wapen van Den Helder" aan de Spoorgracht. Gerardus N. en Jan van B„ twee inwoners van Den Helder, betraden gisteren gezamenlijk de zaal waar de Alkmaarse politierechter, mr. J. Al- blas, zitting hield. Beide mannen was ten laste gelegd dat zij uit een onbe woonbaar verklaard huis een paar deu ren hadden gesloopt, welke zij gebruikt hadden om hun eigen huis vrij van tocht te maken. De officier van justi tie, mr. A. W. Holsteijn, eiste tegen beide verdachten f 40 subs. 20 dagen Mr. Knüwer, de raadsman van Ge rardus N„ vertelde iets meer over de achtergrond van deze diefstal. De twee verdachten wonen in een krotje dat de huiseigenaar niet wil laten her stellen. Van B„ die gauw last van de koude heeft, haalde N. over samen met hem in een vervallen huis, dat practisch niets meer is dan een puin hoop, enkele deuren weg te halen. N beschouwde zich als vinder en hij heeft zich niet gerealiseerd dat hij zich aan diefstal schuldig maakte. Mede met het oog op het nog blanco straf register van N. vroeg mr. Knüwer een voorwaardelijke veroordeling. Mr. Alblas veroordeelde N. hierna tot i 15 subs. 10 dagen. Van Bdie zijn medep'ieb igheid ontkende, werd bij gebrek aan bewijs vrijgesproken. In het Museum Den Helder zal de heer I. Kristensen van het Zoölogisch Station op Zaterdag 6 Januari een voordracht houden over het onder werp: „De Waddenzee in de winter' Voorts zal een film worden vertoond over de strandkrab. Kinderen kunnen naar de heer Kristensen luisteren van zeven tot acht uur. Volwassenen vol gen tussen acht en negen uur. Zon dag zijn de aanvangsuren, eveneens voor „De Waddenzee in de winter" voor kinderen drie uur en voor vol wassenen vier uur. De Alkmaarse politierechter, mr. Alblas, veroordeelde gisteren, tijdens de eerste zitting in het nieuwe jaar J. H. A. uit Den Helder tot een maand gevangenisstraf voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar en een boete van f 25 of tien dagen. A. stond terecht omdat hij zijn zoontje had mishandeld. De zaak was reeds op 7 Augustus in behandeling geweest, bij welke gelegenheid A. verstek had la ten- gaan. Ook thans was hij niet ver schenen. Bij het bepalen van de straf maat is rekening gehouden met ver schillende verzachtende omstandig heden. Het Deense kustertje „Elisabeth' heeft gistermorgen de reis voortgezet De Duitse kustvaarder „Califor nie" vertrok gistermorgen eveneens De plaats van bestemming is Keulen Het is morgen hoog water om 4.35 en 17.25 uur en laag water om 11.00 en 23 35 uur De temperatuur van het zee water was 2,5 graden Celsius. In de avond van de dertiende Octo- ber had bij De Kooy een ernstig ver keersongeluk plaats. Een motorfiets, waarop twee jeugdige inwoners van Den Helder gezeten waren, reed in een bocht tegen een bermplank waardoor beide jongemannen kwamen te vallen. De bestuurder brak een been en de duo-passagier liep onder meer een schedelbasisfractuur op, waardoor hij geruime tijd in levensgevaar verkeer de. Gelukkig herstelde hij en gisteren vergezelde hij zijn vriend naar het Ge rechtsgebouw te Alkmaar waar deze terecht moest staan omdat het aan zijn schuld te wijten was dat de ander zwaar lichamelijk letsel had bekomen Ter rechtszitting bleek dat de mo torfiets eigendom van de twee jonge lieden was. Hoewel de verlichting de fect was geweest, had Johannes M.. die geen rijbewijs bezat, met een snel heid van ruim veertig kilometer gere den. In een bocht werd hij verblind door een tegenligger, waardoor hij in de wegberm kwam met bovengenoemd noodlottig gevolg. De ongelukkige duo passagier getuigde dat zijn vriend wel goed gereden had, hetgeen de officier een „Nou, prima...." ontlokte. Mr. Holsteijn betoogde dat de twee jongemannen elkaar op het slechte pad hadden gebracht. Om te voorkomen dat zij nogmaals het verkeer in ge vaar zouden brengen, eiste de officier verbeurdverklaring van het motorrij wiel. De eis tegen M. was voorts f 40 subs. 20 dagen en het vonnis dienover eenkomstig. Op Dinsdag 9 Januari verwacht de Helderse Volksuniversiteit zijn leden in Casino een prachtige avond te kunnen aanbieden met het optreden van het „Scapino-ballet". Men zal zo wel van solo- als van groepsdansen kunnen genieten, nadat een inleiding over danskunst in het algemeen de aanwezigen „ballet-rijp" heeft ge maakt. De uit te voeren dansen zul len bovendien van een duidelijke toe lichting worden voorzien. Op het pro gramma komen voor: dansen op his torische grondslag, die men stijldan sen zou kunnen noemen; dansen, in klassieke balletstijl, de dans, die het eerst op de Académie de danse et de musique. door Lodewijk XIV in 1661 te Parijs gesticht, werd gedoceerd; dansen met een verhalend karakter, pantomimische en dramatische dans geheten; nationale dans, gestyleerde volksdansen van verschillende landen. Dit programma en een tiental njede- werkenden garanderen een waarde volle avond. iz olrrpmppn fn met het hploiJ t. N. een vergadering, welk.nn- uur aan een stuk duurde "vooraf werden meenteraad de begroting 1951. v°owr enige grondaaanvragen behandeld, £5 na werden aangehouden voor nader on derzoek en in verband met de aanslui g het uitbreidingsplan Noord. VervoCM met algemene stemmen het be<draS goeding ex. rat. 101 der L.O.-wet 1920 vast gesteld op f26,- per leerling, voor gewoo L.O.: f 30,- per leerling, voor het voort gezet L.O. en f 35,- per leerling voor het l'.L.O. Tot tijdelijk leraar aan de Larnlh"'^- houdschool werd benoemd de heer R. &0' en tot tijdelijk assistente mej. Putter te Zwolle. De burgemeester gaf daarop een algemene toelichting op de begroting. Voor het eers moet een beroep worden gedaan op het Rijk- Do begroting 1951 was anders niet sluI'e"° te krijgen. Een bedrag van ongeveer f 70.000,- werd geraamd als bijzondere uitkering uit het gemeente-fonds. De oorzaak hiervan is in hoofd zaak het uitvoeren van grote openbare werken, welke niet langer kunnen worden uitgesteld. Een algeheel nieuw rioleringsstelsel met een zuiverings-inrichting vergt een uitgaaf van nn g'eveer f 80.000,-. Voor de bestrating, welke thans zeer slecht is, is f 135.000,— nodig. Voor het eerst zijn in de begroting verwerkt rente en aflossing van het nieuwe schoolgebouw, dat ruim f 200.000,- heeft gekost. Voorts is voor een nieuwe gemeente-werkplaats, inclusief brand weer-kazerne f 70.000,- geraamd en voor het bouwen van dienstwoningen f 37.500,—. De middelen der gemeente zijn ontoereikend om al deze nieuwe uitgaven te dekken. Wel kon svegens rechten op de visafslag het oude bedrag van f 50.000- nog worden ge handhaafd tot eenzlefde bedrag als io 1950 wegens de ondernemingsbelasting worden be groot, maar deze bedragen wegen niet vol doende op tegen de hiervoren bedoelde hoge kosten. Aan de algemene beschouwingen over de be groting namen deel de heren J. Bakker (A.R.) en K. Koffeman (Gein. Bel.). Beiden stemden KERKELIJKE VERKIEZINGEN Het Kiescollege van de Ned. Herv. Ge meente koos in de vacatures P. Grootes en W. Koorn, die zich beiden niet meer herkiesbaar stelden, tot ouderlingen de heren G. Dekker en W. Tromp. In de plaats van de heer W Tromp werd als diaken gekozen de heer C. Muntjewerff, terwijl de diaken J. Zwaag werd herko zen. IJs en weder dienende, houdt de IJsclub „Westerland" te Wiering-m heden een korte baan wedstrijd voor dames over een afstand van hondera- veertig meter. Er zal worden gereden volgens het prestatie-systeem. Ver melden wij nog, dat aan deze wedstrij den behalve vele Friese rijdsters ook Rina Kooy deelneemt. In totaal is een bedrag van twee honderd gulden aan prijzen beschik baar gesteld. UIT HET HANDELSREGISTER In het Handelsregister is de volgende wijzi ging opgenomen: Wieringer Sport- en Leder huis, Wieringen, Beltstraat 69. Bedrijf uit gebreid met kleinhandel in hengelsportartikelen ACHT-EN-ZESTIG AANVRAGEN VOOR EMIGRATIE! In 1950 hebben, volgens de Texelse Cou rant, acht-en-zestig Texelaars bij het Arbeids bureau een aanvrage voor emigratie ingtediend: tien voor Canada, zes-en-vijftig voor Austra lië en twee voor Nieuw-Zeeland. Lege plaats in Zijper gemeenschap Onder zeer grote belangstelling heeft gistermiddag op de begraafplaats te St. Maartensbrug de begrafenis plaats gehad van de heer G. v. d. Sluys. Voor dien hadden velen zich verzameld in de Ned. Hervormde Kerk teneinde de overledene de laatste eer te bewijzen. Onder de aanwezigen bevonden zich het voltallige gemeentebestuur van de Zij- pe, Mevr. Breebaart, raadsleden en tal rijke anderen, hetgeen reeds op deze wijze getuigde van de vooraanstaande plaats, welke de heer Van der Sluys in leven in de Zijper gemeenschap heeft ingenomen. iToen de kist met vele bloemstukken bedekt in het midden van het kerk gebouw was opgesteld, nam als eerste burgemeester D. Breebaart het woord. Hij schetste hoe de heer Van der Sluys zich gaf aan twee dingen: In de eer ste plaats aan zijn gezin en naaste om geving, in de tweede plaats aan het algemeen belang. Hij vervulde vele ja ren verscheidene functies. Als wethou der kwam hij met talrijke problemen in aanraking. In de eerste plaats ging zijn belangstelling uit naar de minder be deelden en de ouden van dagen. Hoewel zijn lichamelijke krachten langzaam af namen bleef zijn geest fris en jong. Van der Sluys gaf de stoot voor de bouw van een nieuw verzorgingshuis voor de ouden van dagen. Hij heeft de voltooiing van dit werk niet mogen aanschouwen, maar het zal hem hebben getroost, dat hij wist dat wij in zijn geest verder zouden werken, aldus de burgemeester, De laatste woorden, die ik van hem vernam waren: Ik kan gerust zijn. Van der Sluys, ge kunt gerust zijn Wij zullen in uw geest ver der arbeiden. Na zich nog met een enkel persoonlijk woord tot Mevrouw de weduwe Van der Sluys en familie te hebben gewend, besloot de burge meester zijn toespraak met de verzeke ring. dat de gemeentenaren van de Zij- pe de nagedachtenis aan de overledene tn hoge erg zullen houden. Nadien werd het woord gevoerd dooi de heer Koomen voor de Sociale Dienst der gemeente, de heer D. Jongejans di recteur van de zuivelfabriek „De Eens gezindheid", de heer Leeuwenhof, hoofd der school, de heer J. Kramer voorzitter van het R.K. Armbestuur te Burgerbrug en mevr. Tiesen namens de vele ouden van dagen, voor wie hij, zoals zij nog eens met nadruk naar vo ren bracht, steeds een warm woord over had en een grote steun is ge weest". Hierna sprak ds. Blok. „Het is moei lijk", zo zeide hij, „met een enkel woord weer te geven, wat het grote geweest is in dit leven. Het was geen leven voor zich zelf, maar een leven van dienen. Hij diende naar alle mo gelijke richtingen, de volledige ge meenschap. Waarom deed hij dat? zou den wij kunnen vragen. Wel, voor hem had het leven van Jezus een grote be tekenis. Ook dat leven immers straalt voor ons als één groot dienen. Vervolgens las ds. Blok enkele ver zen voor uit Mattheus 5 (zaligsprekin gen) Hij vervolgde: „De indruk van zijn leven blijft ons bij. Maar niet wat wij denken over het leven is belang- rfck, maar God. Moge Hij hem de rust geven, die hij verdient". oudsute zoon van de overledene richtte zich met een dankwoord tot de aanwezigen. „Datgene wat de sprekers over vader vertelden, is ons uit het hart gegrepen Ik ben er van overtuigd, dat vaders geest zal voortleven onder ons en zyn werk zal voortgaan. Nog een maal wü ik het zeggen: Wij hadden een grote vader. Rust i„ vrede d t hebt ge verdiend". Ten slotte begaven allen zich naar de, begraafplaats om onder plechtige stilte de ter aarde bestelling gade te in het algemeen in met het beleid va» g W„ mits bij het doen van grote uitgav enige matigheid wordt betracht. °°k Op voorstel van B. en W. werd besloten j subsidie voor het kleuteronderwijs me, te verhogen, zulks in afwachting van de trlijke regeling, waardoor reeds thans de u* ters in een betere omgeving kunnen w„t7 onder gebracht (verenigingsgebouw). Aan de commissie tot wering van school, zuim werd f 50,- vergoeding meer toegek^ dan het vorige jaar. Overigens werd de begroting ongewj^ door de Raad aangenomen. Zandstrooien des Zond» Bij het Hoofdstuk Openbare Werken Ij., voorzitter de Raad zich uitspreken over C eventueel strooien van zand op Zondag, j], straten wegens gladheid vrijwel enbegaS^Z zijn en dit ook een ongerief is voor de k?iL gangers. Met zes tegen vijf stemmen belle de Raad de maatregel in te voeren, doch „b. mand van het g'emeente-personeel te dwi„,J tot werkzaamheden, tegen welke hij prü), cipieel bezwaren heeft. Op Nieuwjaarsdag werd in café V8n Ammers te Julianadorp een druk be. zocht bal-mhsqué gehouden. Het aan. tal gemaskeerden was niet zo groot, maar het aantal danslustigen, dat on. danks storm, regen en sneeuw de tocht naar café „Prins Hendrik" had ge. waagd, overtrof aller verwachting, Voor de mooiste, leukste en origineel, ste costumes waren enkele prijzen uit. geloofd. De jury bestond uit de heet en mevrouw Minnes, de heer en ma. vrouw Vries en de heer Tigchelaar. De uitslag was: Enkelingen: le prijs „Veilig Ver- keer" de heer E. Zon; 2e prijs: Een bouquetje rode rozen, mej. A. Kant; 3e prijs: Slagroompudding met kersen, mej. A. Verschoor. Paren: le prijs „Pij. penrek met tabak", Alie Bregman en Gerie Jongejan; 2e prijs: Twee zigeu nerinnen, de dames Riet en Annie Mooy. De enige groep, voorstellende een groep emigranten, bestaande uit me vrouw ZonWebeling, mevrouw Breg manZon, mevrouw BakkerVoort- huizen en de heer C. Rol ontving een eerste prijs. Op 10 Januari om acht uur spreekt in café „Prins Hendrik" voor de afdeling Julianadorp van de Partij van de Arbeid de heer K. Voskuil over de politieke toestand. Op Woensdag 24 Januari om acht uur komt op verzoek van de afdeling Julianadorp van de Plattelandsvrou wen de heer Ingerman uit Haarlem spreken over het onderwerp „Emigra tie". Deze lening is voor Iedereen toegankelijk. De Provinciale Gezondheidsdienst voor Dieren in Noord-Holland vestigt de aandacht op het veelvuldig voorko men van leverbotziekte bij de schapen en op de bestrijdingsmiddelen daar tegen. De leverbot ontwikkelt zich, voor hij door het schaap wordt opgenomen, eerst in een zoetwaterslakje, dat dus optreedt als tussengastheer. De verzoeting van het polderwater door het aanleggen van de Afsluitdijk is vermoedelijk de oorzaak, dat dit slakje tegenwoordig in veel groter aantal wordt aangetroffen dan vroeger en dat als gevolg daarvan de ziekte thans meer voorkomt. De ongewoon grote regenval in het afgelopen jaar heeft er wellicht toe bijgedragen, dat de leverbotziekte in ontstellende mate optrad. De bestrijding richt zich enerzijds tegen het zoetwaterslakje. In dit op zicht kan iets worden bereikt door het strooien van landbouwzout langs de sloot- en greppelkanten. Anderzijds moeten de schapen pillen worden in gegeven, waardoor de leverbotten ut het schaap worden gedood. Dit moet regelmatig gebeuren. De gezondheidsdienst geeft in ver band met de bestrijding van de ziekte de volgende richtlijnen: 1. Ruim de slechtste dieren op. 2 Versterk de weerstand van de Geboren: Maria Brigitte te.,.. cïïs di""" Johanna H. Wortel Am., t u Maria, dochte, van PetrusTv.n m""* en en Agnes M. Zijerveld schapen door ze bij te voeren. 3 Hok de schapen 's nachts op, maar zorg voor voldoende ruimte en denk er aan, dat ze het niet te warm krij gen. 4. Geef de schapen pillen tegen lever botziekte. 5. Wees er dit jaar tijdig bij en geef de schapen reed» omstreeks September pillen. MIDDENMEER, 3 Jan. Tarw» f 21.50—f 23.75, gerst f 28.50—f 30 50, haver f 27.50-f 29.50, rogge f 28.50— I 31.50, duivenbonen f 30—f 35, capu- f 1Jolf=A 55~f 68, er°ene erwten f 38— f 39.50, Schokker erwten f 37—f 43, bruine bonen f 48—f 58.50, koolzaad ,59~f 60'5°. karwijzaad f 127.50— f 147.50, blauwmaanzaad f 137—f 150. i T^PPelen: consumptie-aardapPe* len binnenland f 8—f 10.50, export f 8 handel in pootaardappelen prac tisch stilgelegd. Vlas: voor het verhuren weinig belangstelling. ooi- en stro geperst: wit hooi t 105 i~„ H®. rode klaverhooi f 100f l10; ,er"e h°oi f 110—f 120, haverstro f 45 861'st- en tarwestro f 50f 55> roggestro f 45_f 48 grQen erwten»tro va 7 u 2' ander erwtenstro f 4045. Voederbieten met hoog gehalte t 22' 25 .Voeraardappelen f 4—f 5. eel vraag naar goed hooi en stro, aardoor de prijzen blijven stijgen- voeder practisch geruimd.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2