ADELAAR ZEEP Vijf-en-twintig centimeter dikke ijsschotsen kropen grommend tegen de dijk op 5 Duizenden onschuldige kinderen dragen het zware leed der ontheemden nc""' akkertje Nieuwe candidaten voor de Thiery- millioenen KRUIEND IJS BEDREIGDE Gaat W.-Duitsland mee spreken over Europese legermacht? Gloednieuwe ijsbrekers knapten als luciferhoutjes De brandsirene loeide over het eiland Vrijwillig afgestaan, zegt de pleegmoeder per dubbelstuk Vet en overvloedig schuimend de ideale huishoudzeep Tijdel ij k( aanbieding Stadss van Parijs eigendom Generaal Eisenhower komt Zondag in Parijs P.T.T. had druk werk Millioenen vluchtelingen in West-Duitsland (3) Heimwee naar het land, waaruit de millioenen verdreven werden Nederlanders worden hartelijk ontvangen AMERIKA PROTESTEERT BIJ FRANKRIJK Westel. mogendheden wensen verduidelijking Nehroe bepleit toe nadering tot China Oproep tot geen verdere invasies op Helgoland rheumatiek? kerkelijk nieuws Woensdagmiddag werd het vaccin met de benodigde instrumenten on der leiding van dr. Herzberger en enige assistenten, die bij het inenten behulpzaam zul en zijn, over het ijs van Monnikendam naar Marken vervoerd. Even voor het vertrek: links een slede met voedsel, die ook naar Marken is vertrokken. Bonn verwacht uitnodiging Dc Westduitse regering verwacht spoedig een uitnodiging van Frankrijk om op voet van gelijkheid deel te ne men aan besprekingen te Parijs over een Europees leger, zo wordt te Bonn verklaard. De besprekingen worden omstreeks midden Januari gehouden en betreffen het Franse plan voor een Europees leger. Zij staan los van de on derhandelingen tussen de hoge com missie en West-Duitsland over de be wapening van laatstgenoemd land, waartoe op de Brusselse conferentie is besloten. (Van onze speciale verslaggever) jyjARKEN TROK gisteren weer tallozen vreemdelingen. In hoofdzaak foto grafen en filmmensen. Daar waren twee oorzaken voor. In dc eerste plaats het initiatief van dr. F. Pasdeloupe, de eiland-dokter, om dc zeshonderd eiland bewoners te injecteren met influenza-virus-vaccin, en in de tweede plaats het kruiende ijs, dat in de nacht van 1 op 2 Januari de paalhuizen aan de Zuidkant van het eiland, bij Rozenwerf, zo angstig bedreigd heeft. De Marker vishande laar A. Zondervan, had het er gewoonweg druk van. Met zijn vier-persoons Minor maakte hij heel wat ritjes MarkenMonnikendam vice versa. In minder dan tien minuten reed hij de toegevroren Gouwzee over. Met bossen stro, om de 25 meter in het ijs geplant, hebben de Markers de route van het eiland naar de vaste wal gemarkeerd. Gewoonlijk zetten de Markers en Monnikendammers samen die baan uit. Dit jaar heeft Monnikendam het de Markers alleen laten opknappen. daardoor wellicht hun kracht te bre ken. Een klein-menselijkc strijd tegen de natuurkrachten, die grommend en krakend op hen aanrolden. Slechts twintig meter. Het ging er niet om de ijsmassa over de gehele dijk tegen te houden. Dat was onbegonnen werk. Slechts twin tig, misschien dertig meter grond moes ten op het aanrukkende monster be vochten worden. Een gigantische strijd, waarin diezelfde natuur zich echter plotseling als helpster annonceerde. De wind draaide wat naar het Zuidwes ten, en werd minder. Het gevaar was geweken. Maar hoe groot het' gevaar geweest is, men kan er nu nog een duidelijk beeld van krijgen, wanneer men de zes, zeven meter hoge ijsdui- nen ziet, die even" verderop .tot over de dijk zijn geschoven. De nood van het ogenblik klinkt nog door in de verhalen over het gebeurde, die de bevolking weet te vertellen. Maar ook in de angstkreet van die oude Marker, die naar buiten kwam rennen, toen een fotograaf enige plaat jes wilde maken en daarbij de mede werking gekreken had van een vrien delijk oud Markerinnetje uit een dei- bedreigde huisjes. De fotograaf liet het kleurig geklode vrouwtje alleen maar naar de ijsber gen kijken. „Niet doen, niet doen kwam de oude baar naar buiten stui ven. „We hebben in nood gezeten, moet je nou poppenkast maken". En nog eens „Niet doen, niet doen", zo door dringend, dat het vrouwtje niet anders kon, dan zich angstig in haar huisje terugtrekken, waar ze ons even later de zware zeker wel honderd jaar oude, handgesmede bijl toonde, die de avond van Nieuwjaarsdag weer zulke goede ^IIET IEDEREEN heeft voor held ge studeerd. Ook wij niet. We voelden ons gemis aan heldhaftigheid, toen we gister in de kleine Minor stapten en weldra over de ijsvlakte snorden, die vlakker is dan geboren en getogen Mar kers zich kunnen herinneren, dat de Gouwzee ooit geweest is. Fier hadden, we onze benauwdheid voor dit onge kende avontuur van een autorit over het ijs trachten te verdoezelen. Hon derd meter buiten de haven van Mon nikendam won de benauwdheid het echter. Zo losjesweg voor geen geld zouden we onze angst natuurlijk tegen over onze medepassagiers en de onbe vreesde bestuurder hebben laten blij ken informeerden we toen even, wat de bestuurder meende, dat ons te doen stond, wanneer de ijsvloer het onver hoopt op onze rit zou begeven. Wat antwoordt ons de olijkerd? „Een boei uitgooien, meneer. Dan weten ze ten minste straks als het gaat dooien, waar ze ons vinden kunnen". Bij zoveel doodsverachting past slechts een eer biedig zwijgen. We hebben dus gezwe gen. De Markers hielden zich schuil in hun gezelligee sneeuwbedekte groen witte huisjes, waarin de kachel rood gloeiend stond. Sijtje Boes was druk aan de schoonmaak in haar winkel. Ze vertelde zich 's middags even te moeten laten inenten tegen dc griep. „Helemaal gratis. Een knap stuk werk van dokter Pasdeloupe. Die heeft er helemaal voor gezorgd. Twee dokters en enige vrouwelijke assistenten van de Philips Roxane Medische Fabrieken in Weesp zijn ervoor naar het eiland gekomen. Omdat Marken zo geïsoleerd is, zullen de heren goed statistisch ma teriaal kunnen verzamelen over de uit werking van het vaccin. Natuurlijk doe ik er aan mee. Het zou toch dom zijn zo'n gelegenheid te laten voorbij gaan. De dokter heeft een circulaire rondgestuurd. Daarin heeft hij alle eilanders opgewekt te komen. Ik ga heen, en ik denk wel alle eilanders". Na dit gesprek hebben we de zuid kant van het eiland opgezocht. Het ijs kruide. Hier, nabij de buurtschap Rozenwerf gebeurde het die avond van Nieuw jaarsdag, dat het ijs hevig krakend over een onafzienbare breedte de dijk kwam oplopen. Grote bazaltblokken werden zonder moeite uit de dijk gelicht door de 20 a 25 centimeter dik ke ijsschollen. De solide en nauwelijks een maand geleden gereed gekomen ijsbrekers voor de dijk zware schuin oplopende balken, kaliber meerpalen, Zoals men die bij de sluizen in de gro te vaarwateren vindt, maar dan nog beslagen met een zware rail en steu nend op een even zware balk, die diep in de bodem gedreven is knapten al? luciferhoutjes af. Een medogenloze kracht, die met angstige zekerheid de huisjes op de dijk naderde. Dat was 's avonds omstreeks half zeven. Door de hevige wind uit het Zuiden, die de avond van Nieuwjaarsdag opstak, was het ijs gaan kruien. Geen moment onderschatten de be woners van de bedreigde huizen net gevaar. Zij sloegen alarm bij de brand weer, en de commandant liet onmid- delijk de sirene loeien op het Buurt huis Men dacht eerst aan brand, maar dra wist men wat er gebeurde. Met bijlen en voorhamers gewapend trok Markens weerbare manvolk naar de bedreigde plek, om de aanrukkende schotsen in ijltempo te vergruizelen, en diensten bewezen heeft. „Altijd staat- ie klaar meneer" zei ze. „Zeker al vijf tig jaar. Maar zo heb ik het nog nooit meegemaakt". Ook elders langs de IJselmeerdijk is het ijs aan het kruien geweest. Niet zo erg als op Marken. En zeker niet met zo acuut gevaar. Wij hoorden in dit verband noemen Uitdam, Volendam en Schellinkhout. De strijd om Nanno Sjoert Frau Gerda Ullner, de pleegmoeder van de zevenjarige Nanne Sjoert Mein- ders, heeft medegedeeld, dat vader Meindersc haar in 1943 vrijwillig de baby Nanne heeft overgedragen. Hij zou haar hebben gezegd, dat hij Nanne niet terug wilde hebben wanneer hij met de moeder van het kind getrouwd zou zijn. Deze mededelingen hebben bij de ouders van Nanne Sjoert veel beroering gewekt. Vader Meiders ontkent het geen Frau Ullner heeft gezegd ten stelligste. De pleegouders hebben een vergoeding ontvangen van 400 mark, terwijl zij, aldus vader Meinders, 30 mark per maand hadden gevraagd. Ook heeft hij tijdens de bezetting in Assen een kinderwagen gekocht, die bij naar de Ullners heeft gebracht, op dat zij met Nanne Sjoert ook naar bui ten konden, gaan. In Bremen waren toen geen kinderwagens te krijgen. In Assen wordt aan het echtpaar thans alle nodige rechtskundige bij stand verleend. VOOR EEN FRISSE, HELDERE WAS 11. Pim, Pam en Pom kijken elkaar aan. „Begrijp je dat nou? Ze heeft ons zeker niet goed begrepen. Dat meisje ziet ons voor handelsreizigers aan zegt Pom eindelijk. „Niet goed begrepen, roept Pim verontwaardigd. „Ze liet mij niet eens uitspreken. Ik vind het geen manier!" „Het beste is, dat we nog eens bellen, dan zal zc wel begiij- pen, dat we gasten zijn!" En meteen geeft Pom een flinke ruk aan de bel. meer Ik moet het eten opdoen zegt het meisje kortaf en sluit de deur. A. Ttnt oiu'HP Belgische Rijkswacht in de BelPsc^* provincie Namen zich rekenen tot de gerechtigden op de erfenis van naar gerechtigden op ue Franse van de erfgenamen? jranse siaat --- r.mili» Behalve de Nederlandse erfgenamen banken schuldig was aan u_ industrieel uit dc Thiery. Pas in 1932, door de toenmai Franse minister van justitie, werd aan de schijnt thans ook een provincie Namen in Belgie van plan te ge Franse minister ni 1 - zijn aanspraak te gaan maken op de voorgesteld twintig orf»pnamen befaamde erfenis van Jean Thiery. familie uit te keren. De "g. i«nVi+nu naar hun mening Volgens geruchten zouden ook een we burgemeester en een adjudant van dc te i Generaal Dwight Eisenhower, op perbevelhebber van het nieuwe Noord- atlantische leger, zal Zondag te Parijs aankomen. Er zijn strenge veiligheids- maatregele'n getroffen voor het Asto- ria-hotel, waar Eisenhower zijn tijde lijk hoofdkwartier zal vestigen. Een fotograaf, dit foto's wilde ne men van een suite van de generaal, werd niet toegelaten. Het hotel wordt bwaakt door Amerikaanse M.P.'s. Blijkens een verslag over het afgelo pen jaar heeft de PTT in 1950 in het binnenland 341 millioen brieven (1949: 329 millioen), en 76 millio-i briefkaar ten (72 millioen) en 715 millioen druk werken (719 millioen) verzonden. De verzending van telegrammen in het binnenland liep terug van 3.8 tot 3.6 millioen. Daarentegen steeg het aantal telegrammen naar het buitenland van 1.9 millioen tot 2.2 millioen. Uit het buitenland werden ongeveer evenveel ontvangen. Eind 1950 waren bij de telefoondienst 706 automatische en 660 handcentralen in bedrijf tegen resp. 672 en 704 in 1949. Er zijn thans 510.000 telefoonaansluitin gen (v.j. 470.643), 51.000 aanvragen (v. j. 62.469) staan op een wachtlijst. Er werden 556 millioen (512 millioen) lo cale gesprekken en 158 millioen (142) millioen) interlocale gesprekken ge voerd. De eerste dag van ons bezoek toen het al donker was, kwamen wij in het kamp Hage in het Regierungsbezirk Aurich, het enige, dat wij die dag heb ben gezien en dat bh ons vluchtig be zoek een naargeestige indruk maakte. Oude mannen en vrouwen, kinderen en invaliden huizen hier in vervallen mi litaire berakken. Wat men op zijn vlucht heeft kunnen meenemen, staat opgetast in een hoek van het vertrek naast het hout en de kolen, waarmee het fornuis gestookt wordt. Op de scha mele bedden ontbreekt vrijwel alles, wat men met de naam dekens kan be titelen. Wij zagen een kindje van elf weken in een totaal verwaarloosde om geving. De privaten zijn in een afzon derlijke barak en voor ouden en zieken slechts door een verre tocht door de kou te bereiken. In hokken van 24m2 waren gezinnen van gemiddeld zeven personen gehuis vest, maar zij hebben het toch nog be ter dan vele hunner lotgenoten, die in oude tramwagens ondergebracht zijn. Er hing een benauwde lucht in deze vertrekken, die enkele onder ons uit hun- eigen verbanningstijd als de spe ciale kamplucht herkenden. Wij konden hier maar kort vertoeven, want er scheidden ons nog vele kilo meters van Oldenburg, waar onze gast heren in het Evangelisches Haus lang op ons gewacht hebben. Daar waren velen bijeengekomen om ons te begroeten, de minister voor de vluchtelingenhulp in Nieder Sachsen, de heer A. Albertz, (zelf een vluchte ling uit Silezie), bisschop dr. Stahlin van de Eang. Lutherse Landeskirche, fürstin Von Schaumburg-Lippe, doch ter van de laatste groothertog van Ol denburg, vele katholieke en evangeli sche geestelijken, tal van Duitse auto riteiten op het gebied van liefdadig heidsorganisaties en vluchtelingenhulp, de Nederlandse consul, de heer Wes- sels, en last not least vele Duitse jour nalisten, die met hun Nederlandse col lega's wilden kennismaken. Er was een gezamenlijke maaltijd, waarbij tal van redevoeringen zijn ge houden. Wij hebben in die vier dagen van onze reis meer dan veertig redevoe ringen aangehoord, uitgesproken door mannen, die wellicht zelf ook onder de druk van het door de Nazi's ontke tende oorlogsgeweld hebben geleden, maar die toch hadden moeten begrij pen, dat als wij begroet worden al? ..Liebe Hollandische Gaste", onwille keurig onze gedachten teruggaan naar de jaren, dat wij onder Duitse terreur hebben moeten leven. Wij waren daar niet gekomen om elkaar op de schou ders te kloppen, noch om zoals bij zovele toespraken in kampen werd uit gesproken uit menslievendheid de noden te verlichten van hen, die net vluchtelingenprobleem over het hoofd gegroeid was. Wij waren daar alleen uit een internationaal gevoel van soli dariteit voor hulp aan de van alles beroofde vluchtelingen en in het bij zonder om een zonnestraaltje te laten schijnen in de harten van de duizen den en duizenden kampkinderen, om een deel van hen wat kleren en speel goed te brengen en het lot van deze misdeelde en onschuldige jeugd zoveel mogelijk te verzachten. Feest in Roffhauscn. De volgende morgen waren wij al vroeg op weg naai- het kamp Roffhau- sen, in welks nabijheid de fabriek van de Olympia-schrijfmachines is geves tigd. waar talrijke kampbewoners io- nende arbeid vinden. Tegen verkoop van rails aan Communistisch China De V.S. hebben bij Frankrijk gepro testeerd tegen de verkoop van 139.000 ton rails' aan communistisch China. De protesten hebben tot resultaat gehad, dat de Franse regering verbo den heeft, dat particuliere fabrikanten nieuwe contracten voor de verkoop van rails aan China aangaan. Hier had de Nationale Commissie een vrachtwagen kleren en speelgoed ge zonden, dat nog verdeeld moest wor den, maar er heerste in dit door de Commissie geadopteerde kamp al een feestelijke stemming, omdat er aan il le kinderen een pakje met speelgoed en versnaperingen zou worden uitge deeld. In de grote, feestelijk versierde kamp zaal, waar Nederlanders en Duits; autoriteiten met de journalisten sa menkwamen, stonden een paar hon derd jongens en meisjes in hun Zon dags spullen met schiterende oogjes op onze komst te wachten. Een onder wijzer liet ze een paar meerstemm.ge liedjes zingen, een klein meisje zegde een versje op en na nog enkele onver mijdelijke toespraken van onze gasthe ren, kregen alle kinderen een keurig verpakt geschenk. Wij moesten weer verder naar Schweinebrucker Fuhrenkampe waar wij ondanks onze ditmaal ledige handen met geestdrift werden ont vangen. Heimwee in dc kampen. Vier vluchtelingen leverden met Vio len en cello een keurige muzikale pres tatie, een kleine jongen declameerde op gevoelvolle wijze „Die Bergen ru- fen" en een jongens- en meisjeskoortje zong op een geïmproviseerd toneeltje liederen uit Silezië, waaruit de mees te dezer vluchtelingen afkomstig zijn. Dit heimwee naar het land, waaruit men verdreven is, ontroert onwillekeu rig allen, die met deze mensen in aan raking komen, maar men mag zich daarbij de vraag stellen of het niet verstandiger zou zijn alle pogingen in het werk te stellen dit knagend ver langen te temperen, omdat het zeker niet ondenkbaar is, dat deze verdreve nen hun geboortegrond nimmer zul'en terugzien. jrussei wuiui - staat 31 milioen papieren Franse Ja fnmtll» lamiiie uu ie v»**» weigerden echter deze naar hun mening kleine som te aanvaarden. Het stadhuis van Parijs is indertijd Het staanuis van i" -j- hersteld met een gedeelte van 't kapi taal, dat de Franse staat zich van de familie Thiery had toegeëigend. De erfgenamen beschouwen zich daarom mede-eigenaars van het Parijse stad huis. De Russische voorstellen De Verenigde Staten, Frankrijk en Engeland zullen binnenkort een nieuwe nota aan Rusland zenden, waarin ver duidelijking wordt gevraagd van Mos- kou's jongste voorstel ten aanzien van een bijeenkomst der Grote Vier. Intussen gaan de Westelijke mogend heden door met de plannen tot vorming van een Westeuropese verdedigings macht, met daarin opgenomen Duitse eenheden. Washington is van mening, dat Rusland deze plannen in de war wil sturen door te spreken over een vierlandenconferentie. Gemenebestconferentie geopend Gisteren is te Londen de Gemene bestconferentie begonnen, de vergade ring van premiers der landen, die tot het Britse gemenebest van naties beho ren. Ze waren er allen op een na: Liaquat Ali Khan, de premier van Pakistan, meende te moeten wegblij ven. Attlee heeft in zijn openingsrede gesproken over de bedreiging van de wereldvrede door de Sowjet-Unie. Hij bracht voorts verslag uit van zijn be sprekingen met Truman en wees ten slotte op de betekenis van de vraag stukken aangaande het Verre Oosten. Nehroe, de minister-president van India, heeft er op gewezen, dat China een grote mogendheid in Azie is, wel ker stem in de Verenigde Naties' dient te worden gehoord. Het is, zo zei hij, geen vazalstaat van de Sowjet-Unie, al is het daar wel een goede vriend van. Het voeren van een beperkte oorlog tegen China of een economische boycot van dit land zou de spanning in de we reld doen voortduren en de vooruitgang tegenhouden. Prins Hubertus zu Loewenstein en de twee Heidelbergse studenten, die na een verblijf sinds Kerstmis op Hel goland in Cuxhaven zjjn teruggekeerd, hebben in een schriftelijke verklaring de Duitsers aangeraden de spoedonder- handelingen over de toekomst van het eiland niet door verdere „invasies" na delig te beïnvloeden. De demonstratie was Woensdag ge ëindigd, toen „degenen, die zich op Helgoland genesteld hadden, besloten het eiland te verlaten". De wereld as thans voldoende op de hoogte van het kwaad, dat Helgoland en zijn voor malige bevolking wordt aangedaan, al dus deze verklaring. Het herstellen van dit kwaad zou een der grootste hinderpalen voor de vriendschap tus sen Engeland en Duitsland en voor de vorming van een verenigd vrij Europa uit de weg ruimen, zo eindigt de ver klaring. Nctl. Herv. Kerk. Gereformeerde Kerken Beroepen tc Hoboken (USA): dr A H. Oussorcn te Middelburg. Re'r'ó Kcrkcn ("nderh art. 31 K.O.). kerk J d»Cw l° Murmerwoude—Oen- kerk. J. de Wal te Rijnsburg.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 4