Naar een nieuweWestersestrategie Oost-Azie? in Ook bont voor sportkleding Ontruiming van schijnt zeer „valkuil" Korea wel mogelijk Bertha-kraag krijgt weer een kans a'leen op „Hervatting besprekingen basis van souvereiniteit" Aggressie kan toch gestraft worden Sansevieria's of Vrouwentongen Onenigheid op,,Oranje' overmutsjes Appels weer naar Belgie Grote Drie zullen Rusland om opheldering vragen De trek naar Israël Amerikaans senator laakt Britse export naar Rusland Dria overwinningen voor de Pranse regering Generaal de Lattre bezocht Mois-stam LAATSTE NIEUWS Indonesisch sfandpunt inzake Nieuw-Guinea Zware brand in Virginia Benegal Rau naar Londen Anna Paulowna Genotvolle avond voor bejaarde inwoners Marktbericht DINSDAG 9 JANUARI 1951 (Van otxse diplomatieke medewerker) TERWIJL 'n 'orel opnieuw alle kanonnen bulderen, breken de (redelegeerden T jjpp verenigde Naties in Lake Success zich het hoofd over de vraag, hoe ze weer tot zwijgen te brengen. Dat schijnt onder de huidige, omstandigheden een hopeiow taak. Rood-China wil niet onderhandelen, alvorens alle Verbonden troepen (rit Korea zijn teruggetrokken en de vertegenwoordigers van Peking in de V.N. zij" toegelaten. Aanvaarding van de eerste, absurde Voorwaarde zou echter een beloning van aggressie betekenen en gelijk staan met verraad aan l,ct Handvest. Daartoe is, behalve de landen van het Sovjetblok, geen lid bereid pe aangewezen weg zou natuurlijk zijn, de aggressor, China, openlijk te ver oordelen en sancties tegen dit land toe te passen. In bepaalde Amerikaanse kringen wordt daarvoor gepleit. Vele Aziatische stat enechter hebben er onge twijfeld grote bezwaren tegen en zelfs Amerika's intiemste bondgenoten, zoals de Britten en de Fransen, zullen moeilijk te winnen zijn voor maatregelen, die wel eens op een grote oorlog met China zouden kunnen uitdraaien. verslijten, die in de Atlantische ruimte niet gemist kan worden. Gaat China daarom door en er is helaas weinig reden om er aan te twijfelen dan moet de gehele Westerse strategie in het Verre Oosten grondig herzien wor den. In het kader van een dergelijke p meer dan een vrij vruchteloos ge- palaver is dus voorlopig van de zijde van de Verenigde Naties niet te reke nen en het ziet er naar uit, dat men voor woorden met een werkelijke in houd gedurende lange tijd op de leger communiqués aangewezen zal zijn. Dat is, van Westers standpunt bezien, een somber vooruitzicht. De geunifi- eeerde strijdkrachten, met hun supe rieure bewapening en hun meerderheid ter zee en in de lucht, zijn zeker in staat de Chinese massalegers voor on bepaalde tijd te weerstaan op een be trekkelijk klein bruggenhoofd, zoals de uit het eerste stadium van de oorlog bekende „doos van Poesan". Maar China schijnt volkomen bereid de macht van zijn onuitputtelijk mensen reservoir ook in Indo-China en zelfs in Hongkong, waar men verre van gerust over de naaste toekomst is. te doen gevoelen. Of het zo handelt in een overwinningsroes dan wel als uitvoer der van een internationaal communis tisch complot, doet eigenlijk niet veel ter zake. Zowel in het ene als in het andere geval immers zou het Westen zich gesteld zien tegenover een ge vaarlijke 'communistische aggressie op twee of drie plaatsen in Oost-Azie te gelijk. En wat dan? Hét is duidelijk, dat de Westerse na ties zich, behalve in Korea, niet ook nog eens elders in het Verre Oosten mogen binden. Dan zouden zij kracht herziening schijnt een ontruiming van Korea, Indo-China en Hongkong geens zins onmogelijk. De Westerse defensie zou dan gebaseerd dienen te worden op Formosa, Japan, de Philippijnen en Malakka. Deze gebieden zijn voor de Chinezen vrijwel onbereikbaar de eerste drie, omdat zij overzee liggen en China geen vloot heeft, die ook maar bij benadering tegen die der Amerika nen en Britten op kan, en Malakka, omdat het voor de technisch niet mo dern uitgeruste Chinese legers te ver ligt. Natuurlijk zou dit voor het Westen een verlies aan prestige meebrengen, maar vele strategen, in het bijzonder in Europa, achten zo'n oplossing toch het tegendeel van rampzalig. Zij wijzen er op. dat op deze wijze in Oost-Azie aanzienlijke krachten ten bate van West-Europa kunnen worden vrijge maakt. En daarbij zou China de straf voor zijn aggressie zeker niet behoeven te ontgaan. Want niet alleen kan men het door een economische blokkade gevoelig treffen, men kan het boven dien onthouden, wat het 't innigst wenst: Formosa. In een gunstiger situa tie zal men dit eiland dan altijd nog kunnen gebruiken als ruilobject ter herwinning van de gebieden, die men de Chinezen tijdelijk misschien zal moeten laten. Het passagiersschip de „Oranje" ver trok Zaterdag met vier uur vertraging uit de haven van Djakarta, daar zich aan boord enige moeilijkheden met de Indonesische bedienden voordeden. Vrijdag hadden zij zich aangemons terd en verschenen Zaterdag aan boord. Zij droegen toen evenwel muts jes op het hoofd, in plaats van de voorgeschreven hoofddoek. Hoewel de maatschappij „Nederland" niets heeft tegen het dragen van deze „kopiahs", zag de gezagvoerder zich toch genood zaakt het dienstverband te verbreken daar in verband met deze kwestie nog besprekingen gaande zijn met de be trokken vakbond. Zolang nog geen wijziging in de arbeidsvoorwaarden is aangebracht, dient het personeel zich disciplinair te gedragen, daar de stoomvaartmaatschappij geen inbreuk op de aanmonsteringsvoorwaarden kan toestaan. De „Oranje" is ten slotte op eigen kracht uitgevaren, daar het sleepboot- personeel in de haven van Priok zich solidair toonde met de Indonesische bedienden. J^OOP zo tegen Kerstmis nog eens langs de bloemenwinkels en u zuit wellicht nog terug komen op uw be sluit, het dit jaar zonder bloemen en zonder planten te doen. Bloemen en planten beschouwt men tegenwoordig als zijn beste vrienden en goede vrien den behoudt men liefst zo lang moge lijk. U vindt het zonde van die win terbloeiende begonia's, dat ze soms zo spoedig hun bloemen en knoppen la- >ten vallen en u zoudt voor dat geld veel liever een andere, meer houdbare plant gehad hebben. Laat ik u dan één goede raad geven: Koop een Sanseve ria of een Vrouwentong. Ja, boze tongen hebben wel eens beweerd, dat deze plant zijn naam ontving omdat de blad- punten zo scherp zijn, doch daarvan wil ik in geen geval de zegsman zijn. U kunt de Sansevieria's in verschillen de grootte en vormen krijgen; de kleur kan grijs-groen, doch ook geel-groen zijn. Ik vermoed dat u de meeste oe- langstelling zult hebben voor de San- sevieria met gouden randen; die is in derdaad ook bijzonder mooi. Het is een prettige kamerplant, speciaal bestemd voor het moderne interieur. Ik zal niet beweren dat zé in een ouderwetse ka mer niet tot haar recht komt, zeker ook daar is het een gewilde gast, doch juist door lijn en vorm leent ze zich zo bijzonder voor de moderne kamer. U kunt er lang pleizier van hebben, zodat de tamelijk hoge aanschaffings prijs niet een bezwaar behoeft te vor- mem Het is helemaal niet zo mal dat zo'n plant een tiental jaren behoudt ~en die dan door de bloemist nog ver scheidene malen laat delen, zodat u ook vrienden en kennissen een genoe gen kunt doen met een jong exem plaar. De vermeerdering van deze ex centrieke plant geschiedt door middei van stekken en delen, doch wanneer geel-bonte vormen gestekt worden, zullen ze niet geel-bont blijven, maar grijs-groen worden. Dus dient men ze te delen, wil men althans de mooie gouden randen behouden. Wie zich een exemplaar aanschaft, doet er goed aan voor ogen te houden, dat de plant 's winters niet te veel wa ter moet hebben en ook niet met koud Water begoten mag worden. De tem peratuur mag niet te laag zijn, in een normaal verwarmde kamer zal ze zich het best op haar gemak voelen. Tegen het voorjaar kan de plant zonodig ver- Pot worden, doch dat behoeft men niet elk voorjaar te doen. Wanneer dat om de twee of drie jaar gedaan wordt is het voldoende. De planten kan men bij niet verpotten op kracht houden door ze wekelijks een lichte oplossing van Pokon toe te dienen. boger taxitarief in den haag De Haagse gemeenteraad heeft beslo ten het taxi-stadstarief in Den Haag te verhogen. Ingevolge dit besluit mag Voor de eerste 333 beladen afgelegde nieters of gedeelte daarvan f 0.75 wor den gerekend, vermeerderd met f 0.10 voor iedere 333 meter, die verder wordt gelegd. Voor wachten mag per twee m,MWw f 0.J0 worden berekend. De invoer van Nederlandse appels in Belgie en Luxemburg is met ingang van gisteren weer toegestaan, met uit zondering van de soort goudreinetten, zo deelt men ons van de, zijde van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede. Op het 14 October j.1. van kracht ge worden algehele verbod van invoer van Nederlandse appelen werd reeds begin December van het vorig jaar ontheffing toegestaan voord de invoer van de soort Cox's Orange Pippin. De Belgische regering meende dit invoerverbod indertijd te moeten in stellen, daar naar haar oordeel de Ne derlandse appels beneden de gestelde minimumprijzen werden verkocht. De oorzaak van hervatting van de import zal vermoedelijk moeten worden ge zocht in het oplopen van de appel- prijzen in Belgie. Voor de hervatte uitvoer van appels zijn naar soort en kwaliteit minimum- exportprijzen vastgesteld, welke vari eren van f 16.70 tot f 64.70 per 100 kg netto, franco Nederlands-Belgische grens. Het antwoord van de Westelijke Grote Drie op de jongste Sowjetnota ten aanzien van een conferenite der Grote Vier is nog steeds te Washington in overweging. Verwacht wordt, dat opheldering zal worden gevraagd over de volgende twee punten; of Rusland wil toestemmenin uitbreiding van de agenda tot andere kwesties dan alleen van Duitsland en Oostenrijk en in een meer diepgaande bespreking door plaatsvervangers van de Grote Vier, die uiteindelijk de agenda zonden moeten opstellen. Het Joodse Nieuwsagentschap meldt, dat een half millioen emigranten, af komstig uit 58 landen, zich tussen Mei 1948 toen de staat werd gesticht en December 1950 in Israël heeft ge vestigd. De meesten waren afkomstig uit Oost-Europa, de Sowjet-Unie en China. Van dit half millioen emigran ten hebben thans meer dan 350.000 be trekkingen en huizen. Ongeveer 107.000 wonen in hutten of tenten, doch zij werken. Minder dan 40.000 emigranten, meest oudere mensen, bevinden zich nog in kampen voor emigranten en zijn werkloos. De democratische Amerikaanse se nator Herbert O'Conor heeft beweerd, dat de Britse uitvoer van strategische materialen naar de Sowjetunie en an dere communistische landen, met in begrip van China, in het afgelopen jaar „alarmerende proporties" heeft aangenomen. In de eerste tien maan den van 1950 zou Groot-Brittannie voor een waarde van 132.852.600 dol lar naar onder communistisch gezag staande landen geëxporteerd hebben Ook in November en December zou de Britse uitvoer naar bedoelde landen voortgezet zijn. De Franse regering heeft gisteren tot driemaal toe het vertrouwen van de Nationale Vergadering gekregen. Gestemd werd over de eis van premier Pleven, dat de vergadering in tweede lezing totale herbewapening en mili taire uitgaven van 740 milliard francs en de hiermee gepaard gaande nieuwe belastingen van 140 milliard francs zon goedkeuren. De wetsontwerpen zijn door drie stemmingen ten gunste van de regering wet geworden. Driejarig meisje verongelukt Maandagmiddag gebeurde op de Rijswijkseweg te Den Haag een ernstig ongeluk, waarvan de driejari ge Maria J. K. het slachtoffer werd. Het meisje reed met een kinderfietsje van het trottoir, toen een vrachtauto naderde. Het staat niet vast of de vrachtwagen, bestuurd door de 36-ja- rige H. J. van de B. uit Den Haag, het kind heeft geraakt, maar wel, dat het kinderfietsje omviel, zodat het meisje op de straat terecht kwam. Nog dezelfde middag is de kleine in het ziekenhuis aan de Zuidwal overleden Om gezondheidsredenen heeft de voorzitter van het bestuur van de Elfstedentocht, de heer J. Kingma te Leeuwarden, voor zijn functie moeten bedanken. Als vermoede lijk opvolger wordt genoemd de- Wethouder van Financiën van Leeuwarden, de heer ir. K. H. Geerts. De aftredende voorzitter blijft toch nog bij zijn geliefde sport: in de afgelopen ijsperiode maakte hij nog dagtochten van minstens 70 km. Tot de felste tegenstanders van de Viet I ih, de Communistische trc n in Indo-China, behoren de leden van de ,Mois"-stam, één van de minst ontwikkelde stammen van het land. Bij iedere gelegenheid die zich voor doet bevechten zij de Viet Minh en hoewel zij slechts gewapend zijn met pijl en boog en speren, weten zij de Communistische troepen gevoelige verliezen toe te brengen. Dezer dagen bracht de Opperbevelhebber der Franse strijdkrachten in Indo-China, Generaal Lattre de Tassigny, verge zeld door Z. M. de Bao Daï, een bezoek aan deze volksstam. Bij de aan komst van Generaal de Lattre de Tassigny (rechts) en Z. M. de Bao Daï (midden) worden de gasten door enige gedecoreerde leden van de stam begroet de griep in noord-engeland neemt af Een woordvoerder van het Britse ministerie van Gezondheid heeft Maan dag verklaard, dat de ih Noord-Enge- land heersende griepepidemie haar hoogtepunt heeft bereikt en thans gaat afnemen. De handelsbesprekingen tussen Nederland en de Westduitse Bonds republiek, die de vorige maand te Den Haag zijn gevoerd en die wegens de feestdagen werden onderbroken, zul len Donderdag te Frankfort worden voortgezet. Het antwoord van de Indonesische regering op de beschouwingen in het parlement inzake Nieuw Guinea bevat de volgende drie punten: 1. De regering houdt vast aan en blijft strijden voor de aanspraak van Indonesië op West- Irian. 2. De regering is alleen bereid de onderhandelingen te hervatten op basis van de souvereiniteit van Indone sië in West-Irian. 3. De regering zal spoedig overgaan tot de vorming van een staatscommissie om de RTC-over- eenkomst aan een nadere beschouwing te onderwerpen. Minister-president Moh. Natsir deel- T\E schaatsliefhebsters onder onze lezeressen hebben tot dusverre niet over medewerking van koning Thialf te klagen gehad. Er is van geprofiteerd! Beschut door dikke sporttruien, waar van de felle kleuren cachet en sfeer gaven aan de ijspret, trok men naar de banen om rondjes te trekken of schoon te rijden. Lange broeken en ski-pantalons in originele uitvoering ziet men aller- wege. En waarom ook niet? De tijd, dat men een vrouw in lange broek belache- Zondagavond heeft te Marttinsville (Virginia-Amerika) een hevige brand gewoed, die men pas tegen de ochtend van Dinsdag meester kon worden. Vijf flatgebouwen, enkele hangaars en an dere constructies zijn vernield en een aantal gebouwen is nog beschadigd. Er zijn geen persoonlijke ongelukken voor gekomen. De schade wordt op bijna een millioen dollar geraamd. Volgens de Indiase radio heeft Sir Benegal Rau, het hoofd van de In diase delegatie te Lake Success. het bericht bevestigd, volgens hetwelk hij zich deze week naar Londen zal be geven voor besprekingen met premier Nehroe. Deze besprekingen zouden be trekking hebben op Korea en een aan tal andere kwesties. OOK IN engeland vogelpest De Britse eierenindustrie wordt be dreigd door de uitbreiding van de vo gelpest, welke in het land ongeveer 100.000 eieren per week kost. Boven dien hebben de boeren sedert November reeds 45.000 stuks pluimvee moeten do den, teneinde de »ehte te beetrijden. lijk vond, ligt gelukkig ver achter ons. Niet alleen geeft deze vorm van win- terkleding heerlijke warmte, maar ook veel gemak. In ieder geval geen gezeur met rokken, welke bij het schaatsen een ferme slag bemoeilijken. Zeiljobs en windjacks spreken, naast de truien, een hartig woordje mee. Een zeer aardig exemplaar van een wind jack zagen wij uitgevoerd in kameel haar. Over de heupen vallend, gesloten door een lange ritssluiting en met een sportiève, brede riem in afsmekende kleur als garnering, had dit warme kledingstuk bovendien een punt-capu- chon, waar door de oren tegen de felle Noordooster beschermd werden. Bij sportkleding is men er zelfs toe overgaan om hele exemplaren van bont te leveren. Reeds eerder zagen wij sport-jasjes met een brede bontkraag, doch meer en meer vinden thans de gezellige driekwart jasjes ingang. Verder was een ski-uitrusting, ge completeerd door een schattig bont- mutsje, geen zeldzaamheid. Klein en achter op het hoofd gedragen, worden deze mutsjes echter niet alleen voor sportieve doeleinden gebruikt: ook bij geklede modellen doen zij dienst. Wat zegt u bijvoorbeeld van dit snoezige modelletje van hermelijn, dat een omgeslagen rand heeft? Men lette tevens op het sieraad, dat de manne quin draagt. Een, drie, vier, ja zelfs wel vijf strengen dikke ketting vindt zijn weg. Niet zelden wordt deze aan de voorzijde gesloten door een gezellig ouderwets gouden boekenslot. Het kan een aardige halsvulling zijn bij een te diep decolleté. Het artistieke gevlekte ocelot is ook nu weer van de party, n.1. ais rand rond het charmante, pluchen hoedje met korte voile, waarbij in de rand een motiefje werd verwerkt. Ten slotte een heus niet onaardig niemendalletje van persianer, dat eigenlijk voor zich zelf spreekt. Na jaren uit de mode te zijn ge weest, komt de z.g. Bertha-kraag weer in de mode. Dit model is uitermate ge schikt voor mantel en japon. Bont met een zacht, egaal oppervlak, geeft hier bij wel de toon aan. Men kan bij voor keur een keuze doen uit sealskin of bever. Bever is kastanjebruin en heeft maaatal aan donkaar aai met weinig geprononceerde rugstreep; het meest flatteus zijn wel de grijze, ja bijkans blauwe vellen. Daar het een zeer sterke bontsoort is, wordt het zowel voor sportieve ais geklede creaties gebruikt. Het is echter zeer kostbaar. Een klein vel kost ƒ260, terwijl de grote vellen voor niet minder dan 325425 gulden te koop zijn. Was het omstreeks 1914 geliefd bij de herenkleermakers, thans vindt het bij de ontwerpers voor dameskleding de meeste aftrek. RITA. de Aneta mee, dat de Amerikaanse nota, waarin wordt aangedrongen op hervatting der besprekingen, door de minister van buitenlandse zaken, Moh. Roem, is ontvangen. Het regeringsant- woord is tevens een antwoord op de Amerikaanse nota, aldus Natsir. De commissie „Rijtoer ouden van da gen", gevormd uit de afdelingen Anna Paulowna en Breezand van de Bond voor Staatspensionnering, heeft onze bejaarde ingezetenen in Veerburg een prachtavond bereid. Met autobussen en particuliere auto's afgehaald en weer thuis gebracht, waren ook veraf wonenden in staat de avond bij te wonen en zo kon de heer Harder dan ook een geheel gevulde zaal welkom heten. Nadat hij wethouder mr. H. Jonker Hz. in het bijzonder had ver welkomd, hield de heer Harder een aar dige speech, waarin hij betoogde dat zij, die de school des levens doorliepen, vaak voor zwaardere examens kwamen te staan dan een gewoon examen voor één of an der diploma kan zijn en wanneer zij dan slaagden en met moed en doorzettingsver mogen de moeilijkheden overwonnen kun nen de jongeren hen daarvoor eren. Maar op deze avond was er van zwa righeid geen sprake, want O.V.K. van Winkel voerde „De gebroeders Pomper- nikkel, in zuidvruchten" op, een alleraar digst blijspel. Niet geheel onbevangen was OVK naar het critische Anna Paulowna gekomen, deelde de voorzitter van deze vereniging later mede, maar na het einde van het eerste bedrijf was men het achter de coulissen er al over eens, dat het con tact met de zaal „goed" was. Geen wonder, want O.V.K. zelf was „best". Ook om het toegiftje, een moderne sketch, is veel en hartelijk gelachen. Was het voor velen, die uiteraard zel den uitgaan, een mooie avond omdat ge noten werd van de in alles goed verzorg de toneeluitvoering, daarbij kwam de bij zondere sfeer, gevolg van het met oude vrienden en kennissen bijeen zijn, de trac- tatie op koffie en koek, die meteen gele genheid schonk oude herinneringen op halen en, niet te vergeten, de band „The Rhytm Fans", die zich zo goed aanpaste en „Daisy" en andere gezellige oude wij zen liet horen, die tot meezingen uitnood den. Het was de heer H. Jonker Sr. die er op wees, dat die bijzondere sfeer mis schien wel het allerfijnste is van zo'n uit gangsavond en van de rijtoer voor ouden van dagen en die daarvoor namens alle „bejaarden" dan ook hartelijk dank bracht aan de commissie. VLOOT TER HARINGVISSERIJ UITGEVAREN Een groot gedeelte van de vloot is ter haringvisserij naar Breskens uitgevaren. Deze tijd van het jaar wordt veelal voor deze visserij bestemd, omdat er dan met die op platvis zeer weinig is te verdienen. Vorige week waren over het algemeen de vangsten matig. MEDEMBLIK, 5 Jan. 1951. „Ons Be lang". Groene kool 7—7.90; Deense kool 66.40; Uien 3.606.20; Grove uien 5.406; Gele kool 6 307 40; Rode kool 7.1012.40; Boerenkool 9.8é 0 30; Spruitkool I 35, Spruitkool II 16—22; Spruitkool III 10—15; Drielingen 5—5.20 Breekpeen II 3.20—5; Peen III 4.60— 6.20; Nep 1212.50; Rapen 5; Ronde Bieten: I 9—9.30 en n 6—6.50; Lange I 8—8.80 m II 4—4.40.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 11