Stad en Omgeving Jan de Kleijn trad op voor de Helderse Bouwarbeiders Het ,,A tot Z-cabaret" op zijn best Volgende avond met Van lependaal? Helder klopte Alcmaria Victrix met 63 Algemene vergadering van de Helderse Sportraad Maritieme functies in Indonesië Cruno houdt Zaterdagavond zijn Neijjoarsvisite Tussen Haaks en Kuifje IN HET KORT Voetbal Meer Amerikaanse oorlogs schepen gebruiksklaar Alkmaars orgel voor Bandoeng Zijpe Burgerlijke Stand Onderscheidingen uitgereikt Anna Paulowna P.J.C. in jaarvergadering bijeer Protest tegen overdracht „Tjerk Hiddes" Julianadorp IN HET KORT Texel Eerste lepelaar gesignaleerd Komen en gaan Bevolking met tien inwoners gedaald Burgerlijke Stand Peulvruchten MAANDAG 8 JANUARI 1951 De feestavond van de afdeling Den Helder van de Algemene Nederlandse Bouwarbeidersbond, die Zaterdag in „Casino" werd gegeven, stond evenals vorig jaar in het teken van het „A tot Z-cabaret", bestaande uit een zestal, dames en heren, die de kunst van de kleine k wonderwel verstaan. Het bet- hoeft dus geen verwondering te wekken, dat de aanwezigen (de zaal was tot ln alle hoeken gevuld) met volle teugen hebben genoten van een lach-en-een- traan-programma, dat volledig boeide en bovendien artistiek uitstekend was verzorgd. Goede effecten werden bereikt door een viertal in de zaal opge stelde schijnwerpers, die grillige schaduwen opwierpen tegen het vale pro sceniumdoek. Het idee is oud, maar een gezelschap als dat van Jan de Kleijn. dat zelfs de kleinst© theaters en zalen bezoekt, ondervindt er veel plelzier van. Zo ook de bezoekers. „langs-de-lijn-profeetje", dat het grote gebeuren in de schaduw stelt van de Zondagse voetbalwedstrijd. Lachorka- nen waren het gevolg van de ouder wetse en de moderne dans. Besluiten wij met een welgemeend compliment aan het adres van Jan de Kleijn, die een zo voortreffelijk troepje naar ge noegen weet te leiden. Deze geslaagde avond werd besloten met een bal, waarvoor de muziek werd verzorgd door „The Musical Ramblers". Natuurlijk behoort bij een Bonds- avond een toespraak die een propagan distisch karakter draagt. Die kwam dit maal voor rekening van de heer Rin- gersma, de penningmeester van het hoofdbestuur, nadat de afdelingssecre taris, de heer J. Witmer, een inleidend woord had gesproken. Laatstgenoemde vroeg de aandacht voor een steunbon- nenactie, die in de pauze zou worden gehouden. Uit de opbrengst daarvan hoopt men binnenkort de leden van de afdeling boven de vijf en zestig jaar een prettige dag te bereiden. De heer Witmer had trouwens nog een verras sende mededeling. Aan het eind van de avond, toen hij de dames en heren van het „A tot Z-cabaret" met enkele vriendelijke woorden van dank voor een klaterend applaus had gehaald, verklaarde hij namelijk dat het in de bedoeling ligt om voor de eerstvolgende avond de bekende schrijver Willem van lependaal uit te nodigen. Van deze po pulaire auteur is zeker een leerzame en geestige avond te verwachten. Het „A tot Z-cabaret" bracht de ca baret-revue „Hocus-pocus-pats!", waar mee een succesvolle avond was verze kerd. De meeste waardering ondervond Jan de Kleijn, die de revue schreef op muziek van Jac. Schutte. Hij excel leerde in elk onderdeel, uitgezonderd in de schets „Ik betaal", die Ap Hofstee volop de gelegenheid bood om zich als boertjes uit de Achterhoek" aan een goed-lachs publiek toe te vertrou wen. Voorts verkreeg Ap Hofstee een dankbaar applaus na enkele zangnum mers. Extra vermelding verdient het duetje met Siny Mooten in „Bloemen". Die Siny Mooten wist trouwens ook raad met haar warme stem. Zij ver gastte de aanwezigen tevens op een aardig stukje acteerkunst in „Het zèlf- portret". Nel Brink en Christien van Meeteren speelden klare dramatiek in „Moederdag", waarmee zij zelfs zakdoe ken voor de dag brachten. Het gehele programma werd van begeleidende muziek voorzien door Gerard in 't Veld aan de piano. Wij ontdekten in dit programma en kele originele vondsten. Uitstekend lukte de mislukte finale, die het hele gezelschap „Hocus-pocus-pats" van het toneel moest af werken. Apart was het gezamenlijke optreden van De Kleijn en Hofstee, toen zij hun spookgeschie denis opdisten. Jan de Kleijn in zijn eentje vóór de pauze was enig als het In Den Helder kan men het voetbal len niet laten. Was Helder op 17 De cember de enige in het gehele land dat de voetbalschoenen aantrok (met D.E.C. dan natuurlijk), gisteren behoorden de Witjakken eveneens tot de weinigen die koning Voetbal wilden dienen. Helder had Alcmaria Victrix op bezoek. Hoe wel de stormachtige wind het spel schade deed, kan toch over het alge meen worden gezegd dat onze stadge noten de sterksten waren. Alcmaria Victrix verkoos in de eerste helft te gen de wind in te spelen, wat een zeer moeilijke opgave bleek te zijn. De Alkmaarders slaagden er dan ook geen enkele maal in het doel van de witjakken te doorboren. De thuisclub scoorde in die periode zes maal, door Veenendaal, Heyster (3) en Van der Meulen (2). In de tweede helft lagen de kaarten enigszins anders, maar ook toen de monstreerden Van der Meulen o.s. een golider spelletje. De Alkmaarders wisten slechts driemaal te doelpunten, zodat de eindstand 6—3 werd. Wij zei den het reeds, er werd vrij goed ge voetbald, ondanks de slechte omstan digheden. De weinige belangstellenden zagen vooral de voorhoede van de wit jakken goed op dreef. Vermelden wij nog, dat bij Helder voor de rust Vee nendaal de rechtsbuitenplaats bezette, en na de rust Schouwenaars. De Helderse Sportraad houdt op Vrij dag 19 Januari in „Musis Sacrum" een algemene vergadering, die om kwart over acht aanvangt. De agenda ver meldt onder meer de volgende pun ten: benoeming kascommissie (uit le den van HRC, HTC en WGW tafelten nis), reorganisatie-plannen van de Hel derse Gemeenschap, bespreking van de mogelijkheden van toetreding als lid van een overkoepelende organisatie op sportgebied. vaststelling jaarlijkse Sportdag 1951 op 14 Mei (Tweede Pinksterdag) en bestuursverkiezing. In verband met het bedanken van de he ren P. Th. Luyckx en W. F. Langerak als bestuursleden, stelt het bestuur als nieuw lid voor de heer H. A. En klaar Jr. De functie van vlagofficier der Ko ninklijke Marine in Indonesië en com mandeur der Koninklijke Marine te Surabaia, benevens die van comman dant marinekazerne Weltevreden en van plaatselijk commandant der Ko ninklijke Marine te Djakarta zijn thans vervallen, zo deelt de Marine-voor lichtingsdienst ons mede. Ingesteld werden de functies van Nederlandse militaire missie, hoofd afdeling zeemacht Djakarta, van Ne derlandse militaire missie, hoofd-afde- ling zeemacht Surabaia en van plaat selijk commandant afdeling zeemacht Djakarta. Op Zaterdag 13 Januari houdt de Gro ninger vereniging „Gruno" in Centraal zijn „Neuparsvisite", waarvoor een aardig feestprogramma werd samenge steld. De voorzitter zal de bijeenkomst openen, waarna de beroemde koffie met kouke zal worden gepresenteerd. Vóór de pauze staat behalve een ballet-num mertje onder leiding van de heer Schaap nog een toneelstukje in één bedrijf op het programma, getiteld „Gain van bai- dend". Het programma na de pauze is iets uitgebreider, en vermeldt ook weer een toneelstukje: „Hou Derk de hous- holden dee". De avond, die om acht uur begint, zal worden beëindigd met een bal. Zaterdagavond liep de Nederlandse kunstvaarder „Horizon" de haven van Den Helder binnen. Het scheepje, dat van Rotterdam op weg is naar Nijkö- ping, zette zijn reis Zondagmorgen voort. Het is morgen hoog water om 9.00 en 21.05 uur, en laag water om 3.05 en 15.05 uur. De afdeling Den Helder van de Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen geeft op Dinsdag 9 Januari een filmavond in „Musis Sacrum" aan de Koningstraat. De films worden beschik baar gesteld door de Vereniging voor Nederlands Fabricaat. Bij beschikking van de minister van Marine van 4 Januari 1951 is de heer H. J. Appelhof, bouwkundig hoofdambtenaar bij de Rijkswerf, be noemd tot bouwkundig hoofdambtenaar A, gerekend met ingang van 1 Januari 1950. ONDERSCHEIDING VOOR VICE- ADMIRAAL KIST Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw, tijdelijk vice-admiraal F. J. Kist, vlag-officier der Konink lijke Marine m Indonesië. is niet eenvoudig, te beschreven hoe een man zich voelt die het een hele lange Zondag buiten voetbal moet stel len. Wij geven onmid dellijk toe, dat de man die wij op het oog hebben best naar het voetbalveld had kunnen sloffen gis termiddag. Helder speel de immers een vriend schappelijke wedstrijd tegen Alcmaria Victrix.' Onze man zou ook wel zijn gegaan, Ware het niet dat zijn vrouw haar vijf en dertigste verjaar dag vierde. Uitgerekend op Zondag, de eerste Zondag sinds lang, die de bal weer eens aan het rollen bracht. Geen won der, dat deze verjaardag bij onze man slechts ge' deeltelijk in de smaak viel. En dat was nog te danken aan de borreltjes die met zo gulle hand werden geschonken, dat Jiet scheen dat men pa onder de tafel wilde werken. En deze strib belde maar matig tegen, hoewel tegen half drie de gewoonte-mens in hem bijna de overhand kreeg. Pa gaat namelijk immer om vijf minuten vóór half drie des Zon dags zijn geliefde gang naar het tochtige veld aan de Sportlaan onder nemen. Dat het hem gisteren aanvankelijk niet gelukte, was te wij ten aan de angst voor zure gezichten van ma en de kinderen. *Jo kon het gebeuren, dat wij onze vriend om vijf minuten over half drie aantroffen bij de kachel, terwijl zijn han den nerveus het zachte vel vaneen spinnende poes streelde. Het katje draaide zich om en om in de onrustige handen en verkneuterde zich met half-toegeknepen ogen in het zalige geluk van pa's aanwezigheid. Geen won der dat het diertje bla zend opzag, toen wij de rechterhand van de baas drukten: „Zo Kees, amu seer je je nog al?" Het antwoord bestond uit een diep brommen, dat even goed van het poesje had kunnen zijn, dat weer languit tussen pa's spich tige knieën was gekro pen. Het lijfje schokte, omdat het zijn plaatsje maar niet kon vinden Pa deed geen moeite om daarin verandering te brengen, zó vol ongeduld wachtte hij op ons ver zoek: „Kees, zullen we een eindje om?" En toen we het eindelijk hadden gevraagd, was het al bij na drie uur. Toen het goed tot Kees doordrong, sloeg de pendule op de schoorsteenmantel drie maal en viel het poesje met een klapje op de grond. prie minuten later ston den we in de gang. Deden erg opgelucht toen ma verscheen en mom pelden iets over „een Dijkje pikken", omdat we niet wilde weten.... Het koste ons moeite om Kees bij te houden, op weg naar de Sportlaan. Zijn benen maaiden een behoorlijk tempo. Zijn gezicht drukte spanning uit. De spanning van iemand die de trein gaat missen. Maar Kees miste zijn trein niet. Want het was pas rust, toen wij het Helder-veld betraden en ons schuchter schaarden in de rij der dapperen, die het hadden gewaagd zich bloot te geven aan de nukkige wind. Ver kleumd haalden wij het einde. Koud tot in alle vezelen, maar blij dat wij niet van onze Zon dagse gewoonte waren afgeweken. Toen we thuis kwamen vroeg zijn jarige vrouw: „En hoe heeft Helder ge speeld?" Alsof het de gewoonste-zaak-van-de wereld was, dat we naar het voetballen waren wezen kijken.... De Amerikaanse Marine heeft mede gedeeld, dat er aan plannen gewerkt wordt om het aantal vliegkampschepen dubbel zo groot te maken als bij het uitbreken van de Koreaanse oorlog. Volgens het plan zullen er nog twee slagschepen, verscheidene kruisers en ongeveer honderd motortorpedoboot jagers komen. Het vliegkampschip „Tarawa" zou weer gebruiksklaar gemaakt worden en bovendien zou het slagschip „Wis- consin" binnen een paar maanden voor actieve dienst gereed zijn. De vloot van vliegkampschepen zou tot 28 a 29 uitgebreid worden. Negen der schepen zouden een tonnage hebben van 45.000 tot 27.000. De rest zou van minder ton nage zijn. Het aantal onderzeeërs, dat weer ln dienst werd genomen, werd met opzet klein gehouden, aldus marinefunctio narissen, omdat, er grote verbetering was gekomen in de uitrusting van deze vaartuigen. De nieuwe vindingen zou den in meer recente onderzeeërs wor den toegepast. De orgelfabriek van de Fa. B. Pels te Alkmaar heeft een orgel gebouwd voor de Gereformeerde kerk te Bandung. Zaterdagmiddag werd dit orgel in tegenwoordigheid van een aantal belangstellenden, onder wie de heren dr. D. K. Wielinga, Em. Predikant te Bandung, H. L. Hoornweg en dr. J. Ozinga, officieel overgedragen. Dr. J. Ozinga, oud-organist te Djakarta, bespeelt tijdens de overdracht het nieuwe orgel. Geboren: Petrus Johannes, z. van Johannes G. Mak en Cornelia C. Meeuwisse. Adriana Sophia, d. van Louwrentius Th. Berg en Adriana J. Janssen. Jacobus, z. van Klaas Breed en Sjoukje F. Tillema. Ondertrouwd: Johannes Jaco bus Schilder, 22 jaar, tuinbouwarbei- der te Harenkarspel en Neeltje Klaver, 19 jaar, te Zijpe. Overleden: Gerrit van der Sluijs, 75 jaar, echtgenoot van Dieuwertje Blaauboer. Burgemeester mr. D. Breebaart, heeft op verzoek van de minister van oorlog aan een vijftal personen, die militaire dienst in Indonesië hebben vervuld en actief aan de strijd hebben deelgeno men, het ereteken voor orde en vrede uitgereikt, t.w. aan G. Bouman te Pet ten, J. Bruinewoud te Keinsmerbrug, C. Genet te Stolpen, A. P. Kooijman te Zijpersluis en N. G. Zwemmer te St. Maartensvlotbrug. Eerstgenoemde per soon ontving deze onderscheiding met drie gespen, de overige militairen met vier gespen (voor elk jaar actieve dienst in de tropen één gesp). De stichting „Rijksbehoud" heeft in een telegram aan de minister-president en de Staten-Generaal geprotesteerd tegen de overdracht van de „Tjerk Hiddes" aan Indonesië. Zij zegt o.m.: „Dat deze uitlevering geschiedt inge volge de besluiten van de Ronde Tafel overeenkomst is niet waar, aangezien de RIS, waarmede deze overeenkom sten zijn gesloten, eenzijdig is opgehe ven door de machtsuprematie der republiek Indonesia, waardoor op zijn minst, althans volgens het rechtsge voel van zeer velen, aan vrijwel alle beduiten de basis ie ontvallen". De aangekondigde openbare verga dering op Woensdag 10 Januari, waar op de heer K. Voskuil zou komen spre ken, kan wegens ziekte van de spreker geen doorgang vinden. De gymnastiekvereniging „Sport- lust" geeft op Zaterdag 13 Januari voor de adspirantenafdeling in café „Prins Hendrik" een uitvoering. De padvindsters die met Kerst mis zo'n aardige avond gaven, misten nog een gramofoon, om op de muziek daarvan dansliedjes te kunnen instu deren. Dit instrument werd hun dezer dagen geschonken door mevrouw M. Speur-Koeten. Een welkome verras sing. In het Hogerveld is de eerste lepelaar waargenomen, hetgeen uitzonderlijk vroeg is. GARNALEN DUURDER DAN OOIT! De zoute garnalen bestemd voor ex port, bereikten vorige week, volgens de Tex. Crt., een recordprijs van f 2.40 per kilo. De Oudeschilder kotters en motorbotters, die hier op vissen, be reikten echter nog geen hoge besom mingen, want de vangsten lopen van 20 tot 80 kilo per dag. MILITAIR VAART THUIS. Met het troepentransportschip „Vo- lendam". dat op 17 Januari te Rotter dam wordt verwacht, vaart thuis onze inwoner W. A. Barhorst, Duinweg D 153. De afdeling van de Plattelands Jon geren Gemeenschap hield haar jaarver gadering in Veerburg. Uit het jaarver slag bleek, dat de afdeling weer acttief is geweest. Er werden in het afgelopen jaar 28 bijeenkomsten gehouden, die ge middeld door 25 leden werden bezocht, terwijl het ledental 50 bedraagt. Even als dit verslag werd het financieel ver slag en beheer van de penningmeester goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing werden de heren G. Otten, secretaris, en E. Sloot haak, die reglementair moesten aftre den, vervangen door de heer H. Hem mes en mej. B. de Veer. De voorzitter dankte de aftredende bestuurleden voor hetgeen zij in hun functie voor de af deling deden en verwelkomde de ge kozenen in het bestuur. Bij de rondvraag kwam nog de bonte avond ter sprake, die op 10 Maart ge houden wordt en waarvan het program ma zal zijn, zang, muziek, schetsjes en volksdans. Ingekomen personen: mej. M. G. A. Wuis van De Rijp; mej. E. M. van Grieken van Pur- merend; R. G. Tholen van Avereest; M. Velt. man en gezin van Avereest; mej. N. A. Crum van Den Helder; wed. A. Wijker—Stuurman van Egmond-Binnen; Jao. Jeening'a van W011- seradeel; mej. Joh. A. Bakker van Voorburg wed. Joh. M. Arentsen—Van Dam van 's-Gra- venhage; Jac. Kapitein en gezin van Den Helder. Vertrokken personen: mej. E. J. Straathof naar Wieringerwaard; mej. M. E. Meijer naar Eugsum; mej. C. N. de Graaf naar Wieringen; A. A. Knüwer—Preijde naar Den Helder; J. Glasbergen naar Den Helder; H, Jeninga naar Hillegom; P. Hage en gezin naar Nieuw en St. Joosland; mej. G. Haarsma naar Zevenaar; J. van Stipriaan naar Wieringen; B. Hueting naar Den Helder; J. Frederiks naar 's-Graven- hage; mej. M. C. Huiberts naar Nijmegtn mej. M. G. A. Wuis naar Bergen; A. J. M Mattaar naar Haarlem; G. Bruines naar Am sterdam; A. K. Bakker naar Leeuwarden. 280 WERKLOZEN Aan het eind van de eerste week van Januari waren in onze gemeente 280 werklozen. Het totaal der bevolking van onze gemeente is in de loop van het voorgaande jaar met tien verminderd. Op 1 Jan. 1950 bestond deze uit 3657 man. nen, 3367 vrouwen, totaal 7024. Ingekomen 98 m. en 129 v.; geboren 80 m. en 79 v.; vermeerdering derhalve 178 m. en 208 v., totaal 386. Overleden: 21 m. en 17 v.; vertrokken 184 m. en 174 v.; vermindering 205 m. en 191 v.; totaal 396. Op 1 Jan. 1951 telde de gemeente dus 3630 m. en 3384 v., totaal 7014. Geboren: Gerarda Th., d. v. L Tervoort en P. Vroone; Christina M. H. d. v. J. E. van der Vlugt en A. C. Al- ders; Catharina W. H„ d. v. P. J. Dob- be en A. S. L. van Helvert; Geertje, d v. N. Bakker en A. Schenk; Petronella Chr„ d. v. R C. Pijnacker en G. M, Strooper; Helena M„ d. v. C. F. Ho- man en M. J. van de Voort; Wilhelmina H., d. v. A. C. van Wilsem en J. P Landman; Alida C. J„ d. v. C. J. van Haaster en C. Geerlings; Cornelis J. W„ z. v. W. van Rijn en M. Veldman; Ma rijke G„ d. v. C. van Vliet en M. C. H van den Berg; Jan, z. v. C. L. van de Klooster en M. Kuiper; Hubertus Joh., z. v. B. C. Leek en E. Schuijt; Johannes H„ z. v. H. G. H. Kosse en A. C. de Wit; Adrianus Jac. A„ z. v. Jac. P. Ver bruggen en M. J. Alders. Getrouwd: M. van den Hoek en G. Th. M. vna der Voort; A. K. L. A de Bruin en C. E. Kuijs; Jonh. de Laat en G. van Dalen; J. Landman en E. van Det. Overleden: P. Nieuweboer, 69 jr. J. Veenstra, 46 jaar; J. B. J. Lemmens 8 weken. VISSERIJBESOMMINGEN IJMUIDEN De besommingen van Zaterdag wa ren: loggers, KW 39, f2010; 56, f3090 54, f6980; 6, f5790; kotters, KW 10. f 2560; 21, f 2030; 34, f 3670; VL 28, f 290 Prijzen per kg.: gr. tong 3.652.80 gr. m. tong 2.52—2.24; kl. m. tong 2.36— 2.00; kl. tong I 2.20—1.84; kl. tong II 1.80—1.47; tarbot I 2.07—1.84. Prijzen per 50 kg.: tarbot IV 6143 gr. schol 5554; gr. m. schol 6960; kl, m. schol 7370; kl. schol I 6657; kl schol II 48—22; schar 29—21.50; bot 30 —26; verse haring 1715; wijting 30— 22.50. De aanvoer bedroeg 760 kisten, waar van 250 kisten haring. JET geschiedde allemaal tussen Hei- 1 oo en Uitgeest. Gewikkeld in een zwaartillende discussie kwamen me vrouw en meneer de trein binnen klimmen. Das allemaal goed en wel", stelde de manlijke helft vast, „maar toch is dat een kwestie die we met de hele femilie moeten bepraten. Geef mij die bufl maar effe aan!" „Je laat ëm toch vallen", opperde mevrouw met alle ervaring van een lang en troosteloos huwelijksleven, maar niet temin reikte zij hem zonder aarzelen het betrokken voorwerp. Toen ten slotte iedereen binnen was en de om- vangrijke bagage uitvoerig in het net was gedeponeerd, klopten de echte lieden elkander hardhandig maar lief. derijk de natte sneeuw van de welge vulde ruggen en zetten zich neer, hij met de buil op zijn knieën, een grote bruine papieren zak met een mysterieuze inhoud. De monotone cadans van de nu rij. dende trein zorgde weldra voor een slaperige stilte in de roezige warmte van de wagon. In het spiegelglas, waar achter het onbarmhartige duister van de avond heerste, zaten de reizigers zoals dat gaat elkaar terloops doch nauwgezet gade te slaan. Tuurlijk houwe ze wèl van erte- soep", weerstreefde meneer eensklaps een opmerking van zijn eega van vóór de reis en gaf een voldaan klapje op de buil. Commentaar bleef uit en de stilte keerde 'weer. Aanvankelijk hoor de niemand het regelmatig terugkeren de tikgeluid, dat gelijke tred hield met het rhythmische geratel van de wie len, tot mevrouw, die nu en dan met huismoederlijke argwaan een bezorgde blik op de geheimzinnige buil wierp, plotseling kreet: „Dddr hejje de ellen de nou! Jij bent ook altijd zo onver- zi chtig!" De medereizenden scheurden zich los uit hun dolce far niente en richtten hun op sensatie beluste blikken op het echtpaar. Uit een scheur in de bruine zak tikten harde groene erwten met de onverstoorbare regelmaat van een zandloper op het plaveisel van de wa gon. Toen meneer koesterend zijn ster ke handen om de buil legde, nam het tempo van het getik allengs toe. „Jij ook met die rare zak erten", zei me vrouw gegeneerd, „die komme wel heelhuids over, ik hoor het je nog zeg gen". Meneer werd opstandig. „Welja, het idee is zeker weer van mij", mopperde hij, „hier, neem jij ze maar op schoot, dawr i# meer ruimte". Mevrouw stok triomfantelijk een paar korte dikke handjes uit om het tikkende geval over te nemen en juist was de buil halfweg op zijn tocht toen het gebeurde. „Kraaak!" zei de zak en de peulvruchten ratelden over de vloer met een geluid als van een knetterende stengun. Het echtpaar Was in paniek en boordevol wederzijdse verwijten. Het publiek gnuifde luidkeels. „Daar gaat je ertesoep", schamperde mevrouw, „je lijkt zwarte Piet wel". Meneer zei niets meer, maar liet zich met veel moeite op zijn knieën zakken en begon omslachtig het strooigoed te vergaren. Mevrouw bleef stijf rechtop zitten, want ze had een gedeelte van de buit nog nnet op haar brede schoot op gevangen. Een soldaat eerste klasse begon met ijver mee te rapen. Bijna alle erwten kwamen zo ten slotte toch nog langs een omweg op de schoot van mevrouw terecht, die er over waakte als een kloek over haar kui kens. Meneer klom amechtig weer overeind, klopte zijn broek af en of freerde de soldaat eerste klasse een sigaret. „Waar mot ik ze nou laten?" vroeg mevrouw nerveus, „we zijnder zo". Meneer begon haastig te prutsen met de kapotte buil, een oude krant en een paar eindjes touw, maar dat werd niks. Het eind van het liedje was dat ullc jaszakken en het handtasje onder protest van mevrouw werden volge stopt. Toen stopte de trein. Het echt paar liep ijlings over het kille perron. „Tik, tik, tik", zeiden de eigenwijze peulvruchten op de tegels. Ondanks de slechte weersomstan digheden verlenen de zeestrijd krachten der Verenigde Naties de grootst mogelijke steun aan de op Korea strijdende troepen. Een over zicht van het „vliegdek" van het lichte Britse vliegdekschip „The- seus" tijdens de operaties in een zware sneeuwstorm.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2