Bankbiljet in rol pepermüS Stad en Omgeving Admiraalssloep en loods van de K.V.D. een prooi der vlammen Over kerels van ijzer..... Nieuws van het eiland Texel Winkelier ruilde zijn motorfiets tegen twee duistere „Mosquito's" Ontploffing in motor oorzaak van de brand Matroos licht gewond IVA 2 en WCW 2 (heren) zo goed als kampioen IN HET KORT Tot tweemaal toe ruzie gemaakt De landskampioenschappen volleybal Wintercompetitie HBC Wie heeft vreemdelingen onder zijn dak? WSOV „Rijkswerf" brengt „Schakel over" Filmavond over de N.S. voor de Reisvereniging Verkeersborden moesten het ontgelden Een dubbele verrassing Burgerlijke Stand Het gebeurde in Nieuwediep Tussen Haaks en Kuifje Hef lag voor hef grijpen Uif de Raadsporfefeuille Wieringermeer De uitgifte van boerderijen in de N.O.-polder Breezand VAN MARSDIEP TOT IJ DINSDAG 9 JANUARI 1951 Omstreeks kwart over negen gistermorgen brak brand uit in het bootbuis van de Koninklijke Marine, dat nabij het Ankerpark is gelegen. In deze sloepen- loods bevond zich de Admiraalssloep, die zou worden gestart. Toen een matroos daartoe pogingen aanwendde, deed zich in de motor een ontploffing voor. Vrijwel gelijktijdig vatte het hout van de loods aan alle kanten vlam. Hoewel ▼rij spoedig kon worden begonnen met de blussingswerkzaamheden, kon men toch niet voorkomen dat de loods volledig uitbrandde. Matrozen van de Kleine Vaartuigen- dienst waren de eersten die de vlam men te lijf gingen. Al vrij snel kregen «ij hulp van Hr. Ms. ,.R.S. 1" waarvan het waterkanon in werking werd ge steld. Mot bijzonder gewaardeerde as sistentie van de inmiddels gearriveer de gemeente-brandweer kon het vuur met zes stralen op afdoende wijze worden aangegrepen. Vanzelfsprekend werden do nodige voorzorgsmaatrege len in acht genomen, voor het geval zich alsnog ontploffingen mochten voor doen. Gelukkig had deze vrees geen grond, zodat verder onheil kon worden voorkomen. De matroos die de motor startte werd gewond aan gezicht en handen, doch, naar wij vernamen, niet ernstig. Hij begaf zich naar de Zieken boeg. waar hij werd verbonden. Ook de vrees voor belendende magazijnen van de Kleine Vaartuigendienst en de brugwachterswoning bleek ongegrond te zijn, mede door het doortastende op treden van de brandweer onder leiding van de commandant, de heer K. Rij Na de belangrijke wedstrijd tussen IVA 2 en WGW 1 (heren) om de eerste plaats in de tweede klasse A, die na spannende strijd met 64 door de IV A- heren werd gewonnen, heeft eerstge noemd team thans ook kans gezien om de laatste uitwedstrijd van dit seizoen tegen Disnie 3 te winnen. Onze stad genoten zegevierden met 91. M. Oos terbeek, die inviel voor Keyser, weer de zich kranig en won zijn drie par tijen. Ook Hemelrijk gaf zijn tegenstan ders weinig ljans slagen. Hij ver zamelde eveneens drie punten voor zijn club. De Bunje zegevierde in twee partijen, doch moest tegen Dekkers (Disnie) het onderspit delven. Hemel rijk en De Bunje wonnen samen het dubbelspel. Na deze klinkende over winning rest IVA 2 nog één wedstrijd tegen Adelborsten 2. Wordt die ge wonnen, of gelijkgespeeld, dan zijn de reserves van IVA kampioen en volgt automatisch promotie naar de eerste klasse. Daar WGW zich reeds defini tie* van de tweede plaats heeft ver zekerd, kan dit team zich vast gaan voorbereiden op de komende promotie wedstrijden. IVA 3 (heren) speelde gedurende het afgelopen weekend twee wedstrijden. In de ontmoeting tegen WGW 2 werdrn Zaterdagavond de punten broederlijk gedeeld (55). Zondag gelukte het onze stadgenoten in de uitwedstrijd tegen TOS 1 evenwel niet om beslag te leggen op de tweede plaats. De Nieuwediepers verloren met 64. Fla- meling won voor IVA drie partijen. Ook G. Oosterbeek weerde zich uitste kend. Hij versloeg Zijp Jr. in twee games. De beide andere partijen ein digden met gering verschil in neder lagen. Greiner had een slechte dag en verloor alle partijen. De Langedijkers zijn door hun overwinning vrijwel ze ker van de tweede plaats. WGW 2 is zo goed als kampioen, en zal dus wel naar de tweede klasse promoveren. ma. Binnen een half uur had men de vlammenzee bedwongen, waarna met een schuimblusser nog op veiligheid werd nageblust. Het boothuis was intussen geheel in as opgegaan en ook van de Admiraals sloep was weinig over gebleven. Het vaartuigje was half weggezonken in het troebele water. Slechts een zwart geblakerde boeg stak zich verslagen boven de verkoolde resten van het boothuis uit. Ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan van de Padvinderij in Den Helder wordt Donderdag 11 Janua ri in „Centraal" een kampvuuravond gegeven. Door middel van lantaarn plaatjes, vervaardigd naar talrijke ar chieffoto's, krijgen de bezoekers een beeld van hetgeen in de Padvindersbe weging hier ter stede sinds 1911 is voorgevallen. Hedenavond wordt een vergadering van de gemeenteraad gehouden. Het befaamde Scapino-ballèt ver zorgt vanavond in Casino voor de Hel- derse VoTkuniversiteit een belangwek kend dansprogramma. Voor de afdeling Den Helder van de Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen wordt vanavond in „Musis Sacrum" een filmavond gegeven door de Vereni ging voor Nederlands Fabrikaat. Op Zaterdagavond 20 Januari geeft de gymnastiekvereniging „O.K.K." een soirée-dansante in „Formosa". De Veilingvereniging „Den Helder" bestaat op 20 Januari veertig jaar. Ter gelegenheid daarvan wordt op Dins dagmiddag 23 Januari een receptie ge houden in „Formosa". De Ode November was voor Jan R. uit Den Helder, die gisteren voor de Alkmaarse Politierechter terecht stond, bepaald geen geluksdag. R. ging een café binnen en kreeg daar spoedig ru zie met een hem onbekende man over een paar dames. Nauwelijks was de kalmte weergekeerd, of R. kreeg het met een matroos aan de stok. De mili tair had zich net een fris glas bier laten inschenken, do"h voor hij op de vrede kon drinken R. het glas te pakken en nam een p„ar flinke teugen. Dat was te veel gevergd van de aanwezige marinemannen en in het handgemeen dat volgde werd de uniformjas van een der matrozen gescheurd. De man die als getuige was opgeroepen, was gisteren niet ter rechtszitting aanwezig. Voor de verdachte was dit een meeval lertje, daar de matroos anders een ci viele vordering zou hebben ingesteld waardoor het avontuur voor R. nog duurder zou zijn geworden. Nu eiste de officier f 10 subs. 5 dagen; de politie rechter sloot zich hierbij aan. De landskampioenschappen volleybal wedstrijden tussen de kampioens- ploegen van de vijf districten zul len dit jaar op Zaterdag 28 April te Utrecht worden gehouden. Het bestuur van het district Noord-Holland heeft de datum van 14 April vastgesteld waarop te Amsterdam de kampioens- ploegen van Amsterdam, Haarlem, Zaandam en Den Helder zullen uit maken wie zich kampioen van district Noord-Holland mag noemen. Bij de voortgezette wintercompetitie van de Helderse Bridge-Club 1945 was de uit slag na de eerste ronde: A-lijn: 1. KersbergenVisser 38 p.: 2. Doms-Bakker 35,5 p.; 3. SlemmerBak ker 35 p.; 4. GrandeSteinberg 33,5 p.; 5. DuikersRoozing 31 p.; 6. SelierZoon 29,5 p.; 7. heer en mevrouw Schotmans 26,5 p.; 8. DekkersSnoerwang 23 p. B-lijn: 1. RammersDe Vries 61 p.; 2. SmitSwennen 60 p.; 3. KemperOver- eem 59 p.; 4. heer en mevr. Besterveld 56 p.; 5. Van PraagSpruit 55 p.; 6. Benne- kerFeenstra 54 p.; 7. Vrij vogelVan Ar- kel 52 p.; 8. MudVerbeek 49,5 p.; 9. me vrouw Schneidersmevrouw Feenstra 47.5 p.; 10. heer en mevrouw Meijer 46 p. C.-lijn: 1. BrederodeSchra 38,5 p.; 2. heer en mevrouw Van der Put 38 p.; 3. en 4. heer en mevrouw Lelie en De Ligt— Bambach 32 p.; 5. JurriaanKrap 31,5 p.; 6. heer en mevrouw Planken 24,5 p. Reeds eerder wezen wij er op, dat onmiddellijk aangifte moet geschieden wanneer zich in onze stad vreemdelin gen bevinden. Daar het evenwel nog voorkomt dat dit wordt nagelaten, waar van grote moeilijkheden het gevolg zijn delen wij nogmaals mede dat stadge noten die vreemdelingen onderdak verschaffen daarvan terstond aangifte dienen te doen bij de commissaris van politie op het hoofdbureau aan de Kerkgracht. Krijgt men dus familie, vrienden of kennissen uit het buitenland op bezoek, dan brengt men de commissaris van po litie daarvan in kennis. Blijft men in gebreke, dan kan een geldboete van ten hoogste vijfduizend gulden worden op gelegd. De WSOV „Rijkswerf" brengt voor haar leden op Vrijdag 12, Zaterdag 13, Maandag 15 en Dinsdag 16 Januari de radio-revue; „Schakel over". Voor deze avonden, die in „Casino" worden ge geven, werd een aardig programma uitgevoerd dat ongetwijfeld weer ten volle zal boeien en doen genieten. De muzikale omlijsting is natuurlijk van de „Werfmelodisten". Na elke avond ligt voor de aanwezigen de dans vloer gereed. D« tweede avond, die in dit seizoen door de Nederlandse Reisvereniging wordt gegeven, zal gewijd zijn aan de Nederlandse Spoorwegen. Op Vrijdag avond 12 Januari worden voor leden, introducé's en belangstellenden enkele films over de N.S. vertoond, waarbij de heer A. A. Antheunisse. van de Eco nomische afdeling der N.S. te Utrecht, de inleiding en de commentaar zal uitspreken. De avond, die wordt gege ven in „Musis Sacrum", begint om acht uur. Op de derde avond, te geven op V/oensdag 28 Februari, zullen films over Zwitserland worden vertoond. In de nacht van Zaterdag op Zon dag betrapte een politieman twee ma riniers en een matroos vrijwel op he terdaad, toen zij zich aan ergerlijk van dalisme schuldig maakten. Op de An- kerparkbrug hoorde de wetsdienaar plotseling twee klappen. Toen hij zich omdraaide zag hij twee verkeersbor den op de brug liggen. Het drietal werd naar het bureau aan de Spoor- gracht gebracht. Daar verklaarde één van de drie, dat hij uit baldadigheid twee borden van hun voetstuk had ge slagen. Hij was bereid de schade te vergoeden. x i.» Toen de winkelier L. uit Eierland enige weken geleden zijn dochter met een bankbiljet van f 25 wilde verrassen, kon hij nauwelijks bevroeden dat dit nobele gebaar zou eindigen met een grote verrassing voor hem zelf. Een il lusie armer stond hij gisteren voor de Alkmaarse Politierechter, mr. J. N. Al- blas, waar hij moest getuigen tegen zijn plaatsgenoot Willem B., wie ver duistering ten laste was gelegd. Om de verrassing voor zijn dochter des te groter te maken had L. het bankbiljet in een rolletje pepermunt verstopt. Hij vergat echter in welk pakje hij het geld had gedaan en toen de vrouw van Willem B. om een rol pepermunt vroeg, kreeg zij bij vergis- Bevallen: J. W. Bijl-Hocque, z.; J. B. M. Grömmel-Koopman, d.; B. Boere-van Dam, z.; S. Blom-Leijenaar, z.; J. van Eijk-Kroon, d.; L. Korbee- Bouthoom, d.; J. Sprenkeling-Wouda, d.; G. Regelink-Postma, d.; S. Bloemen- daal-van Keimpema, d.; J. M. Renes- Brakhoven, z.; M. C. Dekkers-van Straalen, z.; A. Klein-Tijsen, z.; M. de Boer-Kuut, d.; H. Borst-Molanus, z.; E. G. Hooijschuur-Timmer, d.; W. A. Maas-Stakenburg, z.; E. H. van der Laag -Visser, z.; T. Kristensen-Sweig, z. Ondertrouwd: W. J. Grimijzer en A. B. Oom; P. Smit en M. Purmer; M. J. A. Pluijmers en M. Wiggers. Gehuwd: C. Meijerink en M. Jans sen; W. Kok en J. W. Hulleman. Overleden: M. de Kok, m., 74 jr.; A. Krul, vr., II jaar; C. Muller, m., 83 jaar Op de Middenweg kwamen verle den week twee auto's met elkaar in botsing. De bestuurder van een luxe auto, een acht en vijftig-jarige dame. verleende geen voorrang aan een uit de P J. Blokstraat komende bestelauto. Een botsing was onvermijdelijk. Beide voertuigen liepen vrij ernstige schade op. Op dezelfde dag hadden twee vrachtauto's op de Westgracht nabij de Keizerstraat een aanrijding Hier werd lichte schade genoteerd. Van een woning in de Wilhelmina- straat werden de voorkamer-ruiten in gegooid. Ook van een huis aan de Jan Verfailleweg werden ruiten vernield. De PT.T. deed bij de politie aan gifte van vermissing van een loden radio blok-kabel. De kabel was onge veer vijf en dertig meterlang. In een zaak te Julianadorp ont vreemdde 'n achttien-jarige jongen uit een portem >nnaie negen gulden en vijftig cent. Aanvankelijk ontkende de knaap. Later verklaarde hij echter schuldig te zijn. Hij had al eens een poging tot diefstal bij anderen onder nomen. l^JANNEER wij u vra gen: „Geeft u eens een voorbeeld van een kerel van ijzer?", wat zal dan uw antwoord zijn? Misschien of zelfs waarschijnlijk denkt u het eerst aan mannen als De Ruyter, Jan Pie terszoon Coen, Eisenho- wer, misschien aan John- ny Weismuller, Luc van Dam, Gerrit Schulte, an ders aan Westerling, Giu- liano of een dergelijke geweldenaar. Het is. nu eenmaal niet abnormaal om meer dan normale aandacht te schenken aan de uitvliegrs op verschil lend gebied. Dat komt omdat wij onwillekeurig de prestaties van andere mensen gaan afmeten naar onze eigen capacitei ten. Het kan echter zijn dat een ogenschijnlijk normale prestatie van iemand in wezen een krachttoer is, die verui gaat boven wat allerlei „uitblinkers" tot stand brengen door alleen maar de hun gegeven^ mogelijk heden op voor hen vol komen normale wijze uit te buiten. Dit klinkt wat ingewikkeld, maar wi) hopen toch dat het dui delijk is. JJAAROM zouden tcy nooit, wanneer boven genoemde vraag aan ons was gesteld, de naam van Jacob Ras hebben ge noem d. Alleen reeds om dat wij tot gistermiddag vier uur deze 23-jarige Helderse jongeman hele maal niet kenden. Door toevallig omstandigheden kwamen wij met hem in contact, en moesten reeds na een betrekkelijk kort gesprekje erkennen, te doen te hebben met een „kerel van ijzer", die weliswaar nooit tegen Luc van Dam in de ring zal gaan, en ook nooit gelijk MacArthur te vel de zal trekken, en even min ooit een revolutie zal ontketenen. Maar toch y^ANT Jacob Ras is vrijwel geheel blind. Hij ziet ongeveer even veel van de wereld als wij, wanneer wij door een blad vetvrij papier kijken. Mocht dit bij de lezer enige ontroering verwekken, of zelfs me delijden, laat hij deze ge voelens dan snel van zich schuiven, want daarvoor is geen enkele reden. Ke rels van ijzer hebben geen medelijden van node en wensen niet te funge ren als ontroeringver- wekkend medium. Kerels van ijzer grijpen naar de mogelijkheden die hun zijn gegeven, en slaan zich door de moeilijkhe den en door het hele le ven heen, met een reële kijk op het tekort, dat zij ten opzichte van an dere mensen hebben. Maar tevens met een hel dere blik op de vele mo gelijkheden, die zij bij hun geboorte hebben meegekregen. Bij Jacob Ras zijn dat in de eerste plaats zijn optimisme en doorzettingsvermogen, en in de tweede plaats zijn warme belangstelling voor heel veel zaken en zijn heldere verstand. JOEN hij nog op de Re- hobotschool was, volg de hfj de lessen als ieder ander kind. Alleen was op zijn bank hij zot in de voorste een lampje bevestigd. Hij kwam nor maal door zijn lagere schnn'fiid heen. en ging toen naar het Blinden instituut te Bussum. Ook daar was hij een dank bare en veelbelovende leerling. Met een ijzeren wil en een grote concen tratie heeft hij zich eerst geworpen op de studie voor het Middenstands diploma. Hij behaalde dit in 1947. Toen ging hij al z\jn aandacht concentre ren op het tabaksvak met als resultaat dat hij begin 1948 het diploma vakbekwaamheid voor de tabakshandel behaalde. Een half jaar later volg de het diploma handels correspondentie Neder lands. In 1949 was hij ge diplomeerd typist, en daarna ging hij zich vol ambitie (en aanleg!) wij den aan de muziek. Hij bezit nu een diploma, dat hem de bevoegdheid geeft tot het geven van piano lessen. Hij heeft geen piano thuis staan, maar als hij er wel één bezat, dan zou hij het liefst werken van Bach spelen. "JJJN laatste prestatie is het behalen van het diploma Stenografie Groote (130 letergrepen per minuut). Nu hij, en kele weken geleden dit doel heeft bereikt, kon hij het Blindeninstituut verlaten, in de overtui ging, voldoende be kwaamheden te bezitten om zich een weg door het leven te kunnen banen. De karaktereigenschap pen, die daarvoor nodiq zün. ontbreken hem geenszins.' Menig „nor maal" mens met een be hoorlijke positie kan wat dit betreft niet in Jacob's schaduw staan.' Wij heb ben respect voor Jacob. Een bescheiden jongen maar een kerel van ii~pr. Om dit even vast te 1 en- gen. schreven wij dit stukje. Over enige weken zal Prins Car naval weer de scepter zwaaien als heerser over het „Rijk der Dwaas heid". Nu reeds is men ijverig in de weer met de voorbereiding om zo goed mogelijk uitgerust aan het Vastenavondfeest te kunnen deel nemen. De keuze der maskers vooral geeft vele hoofdbrekens. Vele toekomstige „leutmakers" stellen zich dezer dagen voor de spiegel de vraag „Staat het mij?" Aan de gemeentelijke visafslag te Den Helder werd gedurende de vorige week aangevoerd: 353 kg. bot; 808 kg. garnalen; 28 kg. kaan; 183 kg. kabel jauw; 47 kg. rog; 1113 kg. schar; 7477 kg. schol; 273 kg. tarbot; 3539 kg. tong; 601 kg. wijting. Vijf mijnenvegers van het zesde flottielje en Hr. Ms. „Schiermonnikoog" keerden gisteren van de Binnenhaven op hun station in de haven terug. Uit het Noordhollands kanaal kwam binnen de Nederlandse kustvaar der „Wiema", die van Rotterdam op weg was naar Vatsö. Het scheepje zet te gisteravond zijn reis voort. Het is morgen hoog water om 9.50 en 21.45 uur en laag water om 4 en 15.45 uur. De temperatuur van het zeewater was 4.1 graden Celsius. Gevonden; Blauwe autoped (geel tasje aan het s'uur)bruine alpinomuts: blauwe ballpointpen; broche met parel en medaillon; zilveren broche: ceintuur; paar grijze gebreide handschoenen; bruine le deren handschoen; grijze hoed; handwa gen; kettinkje met kleine sleutel; grijze gebreide muts; enkele portemonnaies: blauwe jongenspet: passer; kinderschaats: paar leren schaatsbeschermers; paar grijze sokken; shawl; gymnastiekschoen; blauwe vulpen; roodbruine vulpen; twee vulpen nen in étui; paar witte wanten (gebor duurd met groen en truini: paar blauwe ■vanten: rode en grijze want. Verloren: Blauwe autoped zonder spatborden; bruine alpinomuts; doublé broche (tennisracket): bankbiljet van 10; tril in doos; bril (rose montuur); brief (aan Makelaar. Groningen); drie kwart jes; glas van horloge; paar zwarte leren motorhandschoenen; paar handschoenen met bont gevoerd; paar grijze gebreide handschoenen; kinderjasje; rode porte- monnaie, inh. f 5.50 en postzegels: porte- monnaie. inh. 8.85; idem inh. f 6.50: ge borduurd zijden beursje, inh. 0.65 en fietssleuteltje; parapluie. gouden ring m. witte steen; paar Friese schaatsen; drie sleutels; zwarte gymnastiekschoen; vul pen. Gevonden voorwerpen kunnen op het hoofdbureau van politie aan de Kerk gracht worden afgehaald, uitsluitend tus sen elf en één uur. sing het pakje waarin de surprise tet" de dochter van de winkelier zat. 'ht Thuisgekomen kon de vrouw ha ogen niet geloven en zij belde de v keiier op om te vragen of dit een clamestunt van de fabriek was. Dc ni schrok hevig en verklaarde dat t? haar het verkeerde pakje had verkoel!? Hij zeide dat hij het biljet zou korv, 1__1- *vvixien terughalen en beloofde een fruitmark als vergoeding Toen L. bij de familie r aanklopte, had hij geen fruitmand w- zich .Wel had hij echter een zak vruchten en bovendien was met Een crediet van f400.wordt ge vraagd voor de aankoop van materia len en gereedschappen, bestemd voor het handenarbeid-otiderwijs in de openbare lagere school nr. 2. De Staatssecretaris van Economische Zaken heeft aan B. en W. bericht ge zonden, dat de bij raadsbesluit van 7 November 1950 vastgestelde Winkel sluitingsverordening is goedgekeurd. Voor de bouw van twee transfor matorstations in het plan „Groot Den Helder II" (waar binnen afzienbare tijd tweehonderd woningen zullen verrij zen) wordt een crediet van f 18.500 ge vraagd. De bouwkosten zullen t.z.t. door de Provincie worden geresti tueerd. de taalkundige vorm van de dagvaar ding. De politierechter merkte op, dat „het geen krankzinnige was geweest, die de dagvaarding had geschreven" en deed uitspraak. Het werd 100 gulden of één maand hechtenis. De commissie Noordoostpolder uit de Stichting voor de Landbouw heeft de zer dagen zowel in eigen kring als met de directie van de Wieringermeer (Noordoostpolderwerken) uitvoerig de door de directie gevolgde procedure besproken bij de uitgifte 1950 van ca. 265 boerderijen. In het bijzonder be staan aan de zijde van de commissie bezwaren tegen het feit, dat van alle gegadigden (2800) verlangd wordt dat zij aantonen over het nodige bedrijfs kapitaal te beschikken. Dit veroor zaakt veel moeilijkheden en maat schappelijk ongewenste gevolgen, zo meent de commissie. Voorgesteld is om de financiële beoordeling eerst te doen geschieden, nadat een voorselec tie op grond van de overige gestelde eisen is toegepast. HERSENGYMNASTIEK OVER VERKEERSREGELS Donderdagavond komt de heer Edzet van de Rijkspolitie te Alkmaar een verkeersfilm vertonen in de Sociëteit. Voor deze verkeers- uvond staat verder hersengymnastiek (op het gehied van verkeersregels) op het programma er. er is ook gelegenheid tot vragen stellen. Op 1 Januari zijn enige nieuwe verkeersregels ingevoerd. Ook voor hen, die menen, dat ze hun weetje weten, is er vast iets te leren! De avond is georganiseerd door de N.K. J.B., maar voor ieder toegankelijk. De winkelier J. uit 't Zand stond' gis termiddag voor de Alkmaarse politie rechter. mr. J. N. Alblas, terecht omdat hij zijn motorfiets had geruild tegen twee Mosquito-bromfietsen. die door twee jongelui op een donkere avond bij hem werden bezorgd. Het was een ge heimzinnige zaak. De jongelui kwamen aanvankelijk om een fietspomp vragen en boden even daarna hun rijwielen te koop aan. J. voelde niets voor een zoda nige transactie, maar toen de late gasten ook genoegen wilden nemen met de mo torfiets, die het eigendom van de heer J. was. werd na enig wikken en wegen de ruil gesloten. Tot driemaal toe had de verdachte ge vraagd: „Is het safe?", waarop de jonge lieden volmondig „Ja" zeiden. Dit nu achtte de officier van Justitie, mr. A. W. Holstein niet voldoende als informatie naar de herkomst van de fietsen, die uiteraard zeer duister was. Hij achtte dus schuldheling bewezen en eiste een gevoelige geldboete, aangezien ver dachte „kennelijk op voordeel was be lust geweest". Immers, de twee brom fietsen hadden een hogere waarde dan de oude motorfiets, een „Gillet" van voor de oorlog. Hij eiste tegen J. een boete van 150 gulden, subs. 30 dagen. J.'s verdediger, mr. A. Schenkeveld, zette in zijn uitvoerig pleidooi uiteen dat verdachte zeker geen winstbejag be oogde. Een taxatie van een der rijwielen door een rijwielhersteller wees uit, dat de transactie niet bepaald in J.'s voor deel was geweest. Verder trad Mr Schenkeveld op als „taalwacht" en peu terde geruime tijd aan de taalkundige „gebreken" in de dagvaarding. Hij be pleitte vrijspraak, omdat het volgens zijn lezing zó was gegaan dat verdachte zijn eigen motorfiets had teruggekregen. Een en ander natuurlijk op grond van ^11 vag plan zijn klant met f 5.— te bedenken Deze hield er echter een andere mening op na. B. was boos, omdat L. door o» telefoon niet vriendelijk genoeg tegen hem was geweest en bovendien omdat hij geen spoor van een fruitmand kon ontdekken. Hij deelde de verraste win. keiier derhalve mede dat die de helft van zijn geld, zijnde f 12.50 kon terug krijgen, maar dat hij dan niet verder moest zeuren. De winkelier nam hier- mee geen genoegen en diende een aan. klacht in en het gevolg was dat B. gl3. teren in Alkmaar terecht stond ter zakt van verduistering. De officier van Justitie, mr. A. w Holsteyn, zeide de zaak eerst als „flauw" beschouwd te hebben. Nu het misdrijf zich had toegespitst, eiste hij f 25 subs. 10 dagen. Mr. Alblas vonnist» overeenkomstig de eis en bepaalde voorts dat B. de vijfentwintig gulden, die hij in de rol pepermunt vond, moet teruggeven. LEZINGAVOND OVER CHILI Op uitnodiging van de Oranjevereniging te De Koog heeft mej. dr. Andreas voor een talrijk publiek een zeer gewaardeerd» causerie gehouden over haar reis naar Chili. Zij ving haar lezing aan met ee:, interessant overzicht van de voornaamst» geografische en klimatologische bijzonder heden. Leerzaam was ook hetgeen zij ver- telde over de merkwaardige tegenstellin gen tussen de bevolkingscentra (waar alles hypermodern is) en het platteland (waar uitgesproken „achterlijke" toestanden heersen). De lezing werd met verscheide ne mooie lichtbeelden, naar door de spreekster zelf genomen foto's, geïllus treerd. Wieringen Groot muziek-concours in Den Oever In tegenstelling met andersluidende berichten kan thans worden medegedeeld, dat het jaar- lijkse concours vatn de Westfriese Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen op Hemelvaarts dag 3 Mei en op Zondag 6 Mei zal worden gehouden in Den Oever. Bovendien zal de 5e Mei in de feestelijk heden ingeschakeld worden, waarschijnlijk met een Bal-masqué. Het concours zal worden gehouden in een gtote tent op een terrein aan de Hofstraat, Naast de concertwedstrijd zal ook een mars wedstrijd worden gehouden. De beide con- coursdagen zullen worden besloten met een ere-wedstrijd. Om tegemoet te komen aan de grote kosten zullen ook diverse kermis-attractiei op het concoursterrein aanwezig zijn. Het bestuur van de Harmonie „Apollo" be schouwt het als een grote eer de ver schillende Westfriese corpsen, een dertigtal, te mogen ontavngen. Het verwacht dan ook veel medewerking van de Oeverse burgerij. Vooraf zal ook overleg worden gepleegd met de plaatselijke middenstand en met de afdeling Wieringen van de V.V.V., die er beide veel belang bij hebben, dat dit bondsconcours in Den Oever wordt gehouden. Immers, er worden 3000 a 4000 belangstel lenden verwacht, die zo goed mogelijk ver zorgd dienen te worden. Voor het vele voor bereidende werk, dat zal moeten worden ver richt, zullen diverse commissies worden ge vormd. Ook doet het bestuur van „Apollo" een beroep op particulieren, verenigingen en instellingen om prijzen voor het concours be schikbaar te stellen, terwijl tevens medewer king wordt gevraagd voor de vorming van een garantiefonds. ELFJARIG JONGETJE GESLAGEN EN GESCHOPT Dirk K. uit Den Oever stond gisteren voor de Alkmaarse Politierechter terecht ter zake van mishandeling. K. had een elf jarig jongetje dat vervelend was geweest, een klap en een schop gegeven en dat i*. óók tegenover lastige jongens, bii de wet verboden. De man werd gisteren overeenkomstig de eis veroordeeld tot subs. 5 dagen. Te Schagen is het 40-jarig bestaan van de Coöp. Boerenleenbank feestelijk herdacht. De heer E. J. M. Stumpel is gekozen tot voorzitter van de Kamer van Koop handel voor West-Friesland. De bil jartspeler Oosterhout is definitief win naar geworden van het te Hoorn ge houden tournooi om het zilveren J- Coenbeeld. q De winkeliers van de Westerstraat te Enkhulzen voelen zich gedupeerd door de in die straat inge voerde verkeersregeling; in een schrij ven hebben zij B. en W. een oplossing aan de hand gedaan. Een droevig ongeluk gebeurde te Zuid-Scharwoude, waar de 72-jarige groentenhandelaar P. B. in het duister te water is gelopen en verdronken. De omzet van de veiling Noordermarkt te Noord-Scharwoude was in f 322.270 hoger dan vorig jaar, doch die van de Langedijker Groentencen- trale f 117.761 lager. De directie van het Hoogovenbe- drijf te Velsen heeft aan de Hoogoven- Harmonie 96 nieuwe muziekinstrumen ten geschonken. De economische situatie in de Zaan streek bljjkt zeer gunstig; op een be volking van 93.000 zielen zijn slechts 376 werklozen. Q De heer P. Brand te Zaandijk is dezer dagen gedurende 25 Jaar raadslid. Tot voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Zaan- and werd gekozen de heer A. Vis J*» te Wormerveer. Q Te Westzaan bestaat het voornemen het postkantoor gedeel telijk in te richten tot politiepost. "°?RDE* MARKTBOND, 8 Jan. 195® HHi Peen B 4; 4®®® kg uien 4.2b-®;"' drielingen 7; 9.000 kg rode kool 16.30-" 6 90 kg Deense witte kool ®.t®""

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 8