Eisenhower nadert de Nederlandse grens °pdedla^erran^l Pla n voor maatregelen tegen Communistisch China Zware gevechten bij Osan VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Gistermiddag in Brussel geland Premiers van Britse Gemenebest voor vredesverdrag met Japan Ko-hi B Een Internationale organisatie voor verdeling van belangrijke grondstoffen Woensdag 10 Jan. 1951 76e Jaargang No. 10997 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna VAKBONDSLEIDER VAN C.I.O. HEKELT TAFT .Senator in wezen dictator" Taft wil de Sowjetunie waarschuwen Demonstraties wierpen schaduw opParijsbezoek Veertien Perzische collega's gaan hongeren Onthuld door Warren Austin Verschil van mening over Formosa Weerbericht wast kapper berden Regiment Chinezen in hun slaap overvallen Mensenvordering in het Noorden Vonden elf Noren on bekend graf in de golven? Aan Amerikanen in Indo- China en Hongkong Dief stak zijn arm door loket van postagentschap Een begrijpelijk besluit van de Israëlische regering Plan van Grote Drie naar de O. E. E 5- STEUN AAN TUINBOUW BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK HELDU ('01 tarieven: Advertenties: 16 ct p m.m Kleine advertenties („Juffertjes'-') tot 15 woor- aen f 1.—. elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten I, op Orly, waren ook gistermiddag op het Brusselse vliegveld Mels- k strenge veiligheidsmaatregelen genomen toen om vier uur generaal hower met een speciaal Constellation-vliegtuig voor een kort bezoek aan B^l'ie arriveerde. Hedenmiddag te half vijf wordt de opperbevelhebber op hiuhol verwacht. Na de begroeting begaf Eisenhower zich naar de wachtende t! rnalisten in een der salons, welke zij overigens tijdens de aankomst van de neraal niet mochten verlaten, om zijn vreugde uit te spreken over het feit, aT hij zich weer in Belgie bevond. Hij verzocht de pers het publiek duidelijk maken. dat hij zich in Europa bevindt om bij te dragen tot het handhaven 'n de vrede en de veiligheid in de wereld. „Wij willen een organisatie schep en om de cultuur, die Europa heeft groot gemaakt, te beschermen", aldus Kisenhower, die er verder op wees, dat zijn huidig bezoek aan Belgie voor namelijk ten doel heeft oude vriendschapsbanden aan te halen. In de toekomst zal hij besprekingen hebben met de militaire leiders van land-, lucht- en zee macht om over zaken te spreken. —m^mMHMHiimHiiiMiiHinniuniininRliHniniNiiiMHHUiH James Carey, secretaris generaal van het grote Amerikaanse Vakverbond C I.O., heeft te Columbus, in de Ameri kaanse staat Ohio. een felle aanval ge daan op Robert Taft. in verband met diens jongste senaatsrede, waarin hij het beleid van president Truman heeft bestreden. Carey zeide in zijn toe spraak, dat de „Tafts en Hoovers", het zij willens en wetens, hetzij onopzette lijk, evenzeer helpers zijn van Stalin, ais zij indertijd door hun isolationisme in de kaarten van Hitier en Mussolini speelden. Hij zeide voorts, dat de tijd nu was gekomen om openlijk te ver klaren, dat deze mannen in wezen dic tator zijn, nu zij willen dat wij in deze worsteling op leven en dood onze bondgenoten zullen opgeven. De vooraanstaande Republikeinse lei der Robert Taft heeft verklaard, dat hij er voorstander van is Rusland te waarschuwen, dat een aanval op West- Europa oorlog met de Verenigde Sta ten zou betekenen. „Wij zijn ten nauwste betrokken bij het welzijn van West-Europa. )e kwestie is echter, hoe wij het best een eventuele oorlog kunnen uitvechten. Een oorlog te land met Rusland moe ten wij zeker niet kiezep. Op dit ge bied zijn de Russen ons de baas. Ter zee en in de lucht kunnen wij meer presteren", aldus Taft. Naar verluidt zou Eisenhower thans kennis nemen van de huidige stand van de bewapening in Belgie en de toekomstplannen dienaangaande. Reu ter meldt in dit verband, dat de Bel gische strijdkrachten thans uit 73.000 man bestaan, doch dit jaar tot 150.000 uitgebreid zullen worden. Belgie zal drie divisies ter beschikking van het Atlantisch Pact stellen. Thans bestaat de hiervoor bestemde strijdmacht uit een divisie, welke zich in Duitsland bevindt. Te Brussel voert Eisenhower be sprekingen met de chefs der Belgische generale staven, premier Pholien. mi nister van Buitenlandse Zaken. Paul van Zeeland, die tevens voorzitter is van de Atlantische Raad en andere functionarissen. Voor zijn vertrek naar Nederland zal Eisenhower door Prins Boudewijn worden ontvangen. Communistische demonstraties in Parijs Ongeveer 600 politiemannen bewaak ten Dinsdagmorgen het Astoria Hotel te Parijs, waar generaal Eisenhower tijdelijk zijn hoofdkwartier had ge vestigd. Het aantal communistische demonstranten groeide in de loop van de middag aan tot ongeveer anderhalf duizend en men riep: „Eisenhower. ga terug naar Amerika" en „Wij willen vrede". De politie nam ongeveer 30 personen in hechtenis. Hier en daar raakte de politie met demonstranten tot een licht handgemeen als een communistische delegatie trachtte het hotel te bereiken om een protestresolu tie tegen Eisenhowers verblijf m Frankrijk bij het hotel af te geven. Toen het aantal demonstranten be gon toe te nemen snelden politiever- sterkingen in politie-auto's toe. Ook in de zijstraten van de Champs Elysees verzamelden zich demonstranten. Naar Reuter verneemt werd weinig gevolg gegeven aan de communistische oproep tot het houden van een „pa triottische demonstratie". Het verkeer in Parijs was normaal en slechts in enkele grote fabrieken legde een be perkt aantal arbeiders het werk neer. Veertien Perzische journalisten heb ben besloten in hongerstaking te gaan uit protest tegen het regeringsbesluit, dat maatregelen genomen zullen wor den tegen bladen, welker commenta ren het aanzien van de wettige rege ring schaden en tot opstand aanzetten. Warren Austin, de leider der Ame rikaanse delegatie bij de Verenigde Naties, heeft in een toespraak te Atlan tic City tot de vereniging van Ameri kaanse hogescholen een uit vier punten bestaand plan uiteengezet, dat de Ver enigde Staten aan de Verenigde Naties willen voorleggen en dat maatregelen tegen communistisch China behelst. De vier punten zijn: 1. Een consta tering van het feit dat de regering te Peking het gezag der Verenigde Na ties heeft getart en dat zij aggressie in Korea heeft doen plegen. 2. Een herbevestiging van de door de Verenigde Naties in Korea nagestreef de doeleinden, namelijk het bewegen van de aanvaller om zijn troepen terug te trekken en een beroep op alle sta- ten-leden der internationale organisatie om zich te onthouden van hulp aan de overtreder. De premiers van de landen van het Britse Gemenebest zijn het eens over het belang van een spoedig vredesverdrag met Japan. Op de besprekingen over het verdrag zouden naar de mening van de premiers alle belligerenten van de jong ste oorlog, met inbegrip van de Sowjetunie en communistisch China vertegen woordigd moeten worden. Indien een der betrokken landen zou weigeren de onderhandelingen bij te wonen, zouden de besprekingen voortgang moeten vinden. laten aan een conferentie van de Raad van ministers van Buitenlandse Zaken. Australië, Nieuw-Zeeland. Zuid-Afrika en Canada blijven zich kanten tegen de erkenning van Mao. Tot slot werden de problemen van het Midden-Oosten en de kwestie- Kasjmir besproken. De ministers waren het voorts eens over het belang van beperking van de omvang van de Koreaanse oorlog. Aanzienlijke meningsverschillen be stonden evenwel over de mogelijkheid van herbewapening van Japan. Aus tralië en Nieuw-Zeeland wensten, dat uitgebreide garanties zouden worden geschapen, dat de zware Japanse wa penindustrie beperkt zou blijven, ovenals de marine, de koopvaardij vloot en de zware industrieën. India stelde voor. dat er geen beperkende clausules zouden worden opgenomen, daar de groei der zware indusdrieën kon worden gecontroleerd door de toe wijzing van grondstoffen. De premiers konden verder geen overeenstemming bereiken over de -oekomst van Formosa. India en En geland wensten, dat Japan Formosa san China zou afstaan, doch de lan den. die de regering van Peking niet ebben erkend steunden de jongste merikaanse voorstellen, dat de westie-Formosa zou worden overge- Verwachting, geldig tot Woens dagavond: Geleidelijk toenemen de bewolking, maar alleen in het Zuidwesten van het land kans op enige neerslag. Meest matige wind tussen Zuidwest en Zuidoost. On geveer dezelfde temperaturen als gisteren. Donderdag: Zon op 8.45, onder 16.51. Maan op 10.51, onder 21.45. 3. Een beroep op alle leden-staten om naar draagkracht, bij te dragen aan het optreden der verbonden landen in Korea. 4. Het onmiddellijk bijeenroepen van de commissie van de Veiligheidsraad, die er mede belast is in geval van aggressie te beraadslagen over de door de Verenigde Naties te nemen gemeen schappelijke maatregelen, om aan de aanval het hoofd te bieden en nieuwe aanvallen te voorkomen. Ook viel Austin op krachtige wij: de Sowjetpolitiek in de Verenigde Na ties aan, onder meer verklarend: .jaar na jaar aanschouwden de leden der in ternationale organisatie het zich steeds verder ontwikkelen der communistische aanvalsplannen, al werd dit zoveel mo gelijk verhuld in een mist van de ver warrendste dubbelzinnigheden". J|OEWEL het grote passagierschip da „Oranje" Zaterdag vier uur te laai uit Djakarta vertrok is het toch op tijd in Singapore aangekomen. De pas sagiers hadden enkele klachten, wat het gevolg is van een tekort aan be dienden. De Indonesische bedienden hadden, zoals bekendhet schip moe ten verlaten, daar zij niet met de voorgeschreven hoofdbedekking aan boord waren verschenen. Nederlandse leden van de bemanning nemen nu hun plaats in, waardoor de scheeps- kapper momenteel borden wast. de chef-kok zich bezig houdt met tafel dekken en de slager het dessert op dient. Acht Nederlandse hofmeesters doen in de salon het werk van zestig Javaanse djongos. Personeel uit ons land is per vliegtuig op weg naar Co lombo om daar aan boord van de ..Oranje" te gaan. teneinde het perso neel te versterken. Hoewel de strijdkrachten der Chinese communisten blijven aanvallen in de buurt van het door de troepen van de Verenigde Naties prijsgegeven Woniijoe en een regiment der V.N. tien kilometer ten Zuiden van deze plaats anderhalve kilometer terugwierpen, versagen de troepen der verbonden legers geenszins en het gelukte hen zelfs bij een tegenaanval enige terreinwinst te hoeken. Een bataljon trof ten Noorden van Wondjoe een regiment Chinezen slapend in het veld aan, waarvan er driehonderd en vijftig hij de aanval werden gedood. In het Westen hebben de verbonden legers zich naar de zeven en der tigste breedtegraad teruggetrokken. Op deze plaats hebben twee Chinese divisies zich verspreid. Twee en twintig kilometer ten Zuid-Oosten van Osan worden momenteel zware gevechten geleverd. De Noord-Koreanen en Chinezen blijven zich om Osan en Soewon heen, steeds versterken. Ten Zuiden en ten Oosten van laatstgenoemde stad zijn Chinese troepenconcentraties gesigna leerd, evenals ten Westen van Osan en langs de weg van Soewon naar Itsjon, bijna vijftig kilonieter meer naar het Oosten gelegen. bevelvoerende officieren en zijn ge hele staf kon niet aan de druk van de strijdmacht der Verenigde Naties ont komen. Een andere strijdgroep heeft met steun van straalvliegtuigen en bommenwerpers, de tegenstander naar schatting J.S50 verliezen aaa doden en gewonden toegebracht. Mensen-vordering in het Noorden. In een door generaal Mar Arthur uitgegeven communiqué wordt gezegd, dat Noordkoreaanse groepen dorpen aan beide zijden van de 38ste breedte graad overvallen. Deze overvallen ge schieden in het kader van een krach tige conscriptiecampagne. Vluchte lingen verklaarden, dat patrouilles op wegen en in de bergen alle reizigers ondervroegen en alle mannen tussen de zeventienen vijf-en-veertig jaar voor de militaire dienst aanwezen. Even ten Oosten van Soewon be- ïaig zich op het ogenblik een bijzon- er grote strijdmacht van de tegen stander. Piloten van straalvliegtuigen hebben te Jonganni verklaard, dat zij achttien kilometer buiten Seoel drie honderd communisten hebben gedood, die bezig waren burgerkleren aan te trekken. Een regiment der Verbonden Legers heeft ten westen van Wondjoe een bataljon van het 27ste Noordko reaanse regiment in de pan gehakt. De Door de Amerikanen krijsgevan gen gemaakte gewonde commu nistische Chinese soldaten zitten op een vrachtauto en wachten met Oosterse gelatenheid op hun ver voer naar een der kampen. Vele van Ken leden behalve aan de in de strijd opgelopen verwondingen ook aan bevroren handen en voeten. Kerstboom dreef rond In de nacht van Zondag op Maandag heeft de 443 ton metende Noorse vrachtvaarder „Monty", terwijl het schip ter hoogte van Arendal, in Zuid- Noorwegen voer, SOS-signalen uitge zonden, die eindigden met de woorden „Wij hopen er het beste van". Te hulp gesnelde schepen hebben op de aange geven positie slechts een Kerstboom drijvende aangetroffen. Men vreest dat de elf opvarenden van de „Monty" om het leven zijn gekomen. Advies tot evacuatie De Amerikaanse consul-generaal zal aan alle hoofden van Amerikaanse fa milies in Hongkong en Indo-China een circulaire zenden, waarin zij worden geadviseerd deze gebieden te verlaten nu er nog transport mogelijkheid is. De circulaire zal verwijzen naar de ver slechtering van de toestand in het Verre Oosten. En nam duizend gulden weg Duizend gulden was de buit van een tot nu toe onbekend gebleven man, die Maandagmiddag zijn arm door het lo ket van het postagentschap aan de Putsebocht te Rotterdam stak en daar een stapeltje bankbiljetten van 25.» wegnam. Hij vroeg aan het loket een postzegel van zes cent en toen de assistente zich omdraaide naar het postzegelboek, sloeg de man zijn slag. Hij liep het post kantoortje uit en rende de straat op. Een wielrijder zette de achtervolging in, doch zonder resultaat. Israël heeft het verzoek van Enge land, Frankrijk en de V.S. om de staat van oorlog met Duitsland te beëindigen van de hand gewezen, wegens de erva ringen van vele inwoners van Israël, die in de oorlog physiek en moreel in Duitsland en de met dit land verbonden staten geleden hadden. Tsjecho-Slowakije zal dit jaar een nieuwe serie postzegels uitgeven. Zit blijkbaar niet veel gom aan de achter kant want de namen zijn nogal likkerig: „Een Mei", „De Sowjet-Russisch Tsjechoslowaakse vriendschap", „De 30ste verjaardag van de Tsjechoslo waakse communistische partij" en „Het congres der vredesaanhangers" Waar al die oorlogsdreigerij tegenwoordig vandaan komt begrijpt Theodoor gezien die laatste naam dan helemaal niet meer want nu is ook de anti-communistische „Bund Deutscher Jugend" begonnen handtekeningen te verzamelen voor een verklaring die aandringt op „een blij vende vrede in vrijheid en rechtvaar digheid en de verdediging van W. Duits land binnen een verenigd Europa. Enfin, om het klaarblijkelijke misver stand omtrent het vredesbegrip aan het licht te brengen heeft de Internationale Beweging voor Cultuurvrijheid vla pro fessor Joliot Curie de Wereldvredesbe weging tot het houden van een serie openbare debatten in Oost- en West- Europa uitgenodigd. De residentie moest daarentegen vanwege de stroom- besparing met een halve verduistering genoegen nemen. Nadat aanvankelijk reeds om kwart over zes de z.g. nacht verlichting op straat werd ontstoken zal nu, daar dit te ongerieflijk bleek deze pas om 11 uur ingaan Tot dit tijdstip brandt het normale aantal lantarens MM léiaiiHMkfceikteiihitefliiwiaÉiituiiwiiiiiiinwiiBaiiMui echter met kleinere lampen. In W. Duitsland moet men niet alleen met stroom doch ook met kolen zuinig zijn en daarom zullen met ingang van mor gen 36 expressetreinen en 16 sneltreinen uit het spoorboekje geschrapt worden. yindingrijke Britten hebben iets be dacht, waarmede deze beide schaar- ste-problemen in één klap worden op gelost: In 1952 zal men in Engeland een gasturbinemotor voor het opwekken Toch eet ik liever soep met haren aan boord van de Oranje dan dat ik bij een Perzisch oppositieblad ga wesUen. van electriciteit in gebruik nemen, die zal worden gevoed door koolgas uit steenkool die te slecht is om te delven en onder de grond in brand zal worden gestoken. Dat het vuurtje van de ge stolen kroningssteen ook nog steeds ver der smeult bleek uit de diefstal van het bronzen zwaard dat de Brittania-figuur aan de voet van het standbeeld van Lord Clyde te Londen in handen placht te houden. Daar Lord Clyde in Schot land werd geboren vermoedt men hier in een tijdelijke represaille totdat de Sconestone weer boven water komt. En nu we het daar toch over hebben: Een veerman die zeven jaar geleden tot zijn grote droefheid zijn trouwring in de Maas zag tjoempen en nu door het strijken van de stuwen in die rivier, wegens de hoge waterstand, de plaats des onheils droog kwam te liggen, eens in de modder ging zoeken slaagde er inderdaad in het verloren kleinood te rug te vinden. En omdat de Sjah van Perzie binnenkort nu eindelijk ook zal •rouwen is uit Rome een speciaal K.L.M. toestel met geschenken van het Oosten rijksPerzisch cultureel centrum voor het bruidspaar vertrokken. Ten slotte nog een op stapel staand vor- stenhuwelijk: Aartshertog Frans Josef Otto van Habsburg. de 38-jarige pre tendent naar de Oostenrijkse troon heeft zich verloofd met de 25-jarige Prinses Rogma vod SaxenMsmngen. strategische, schaarse grondstoffen als rubber, zwavel, tin en zink. Beoogd wordt onderlinge concurrentie, waar door de prijzen omhoog gaan. te ver mijden. Een centraal lichaam, gevormd door Engeland, Frankrijk, de Ver. Sta ten en mogelijk nog andere landen zal de leiding hebben. Voor elk afzonder lijk product zullen bovendien commis sies in het leven worden geroepen, waarin vertegenwoordigers van de voor naamste productie- en verbruikslanden zitting zullen hebben. Minister Stikker, die voorzitter is van de Raad van de O.E.E.S., heeft gister middag tijdens een lunch met de Britse minister van Buitenlandse Zaken Be- vin, de Britse minister van Financiën Gaitskell en enkele andere functionaris sen de kwestie van de verdeling der grondstoffen besproken en de wensen van de kleine landen kenbaar gemaakt. Naar te Washington vernomen wordt, zal deze week worden bekend gemaakt dat de Westelijke Grote Drie overeen stemming hebben bereikt over een voorstel inzake een internationale orga nisatie voor de verdeling van belang- rijkke grondstoffen. Het plan zal aan het einde van deze week worden voorge legd aan de O.E.E.S. te Parijs. Het plan bevat o.a. richtlijnen voor een vrijwilige verdeling van bepaalde Rechtzaak-Bertha Hertogh duurde zeven seconden Precies zeven seconden nadat de pre sident van de Bredase Rechtbank Dins dagmorgen met het proces van de Staat der Nederlanden tegen de 13-jarige Ber tha Hertogh en de 22-jarige onderwijzer Mansoer Adabi een aanvang had ge maakt, werd de zitting reeds weer ge sloten. De Staat had beiden gedagvaard om het huwelijk tussen genoemde per sonen nietig te verklaren. De procureur van de Staat der Nederlanden vroeg bij verstek van beide gedaagden aanhou ding van de eis tot 27 Maart 1951. Tij dens de zitting was geen publiek aan wezig. Door de afdeling Tuinbouw van de Stichting voor de Landbouw zijn giste ren besprekingen gevoerd met betrek king tot de steunverlening aan de tuin bouw. De formulering van het voorstel, waarvoor aan de secretaris opdracht was gegeven, is tijdens deze besprekin gen nog gewijzigd. Het nader geformu leerde voorstel zal volgende week aan het hoofdbestuur der stichting worden aangeboden, waarna het aan de minis ter zal worden doorgezonden.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1