Aanbieding Begroting 1951 kan reeds in Februari worden verwacht Schout bij nacht I. W. Reijnierse verlaat de zeedienst „Scapino-ballet'' danste voor de Volksuniversiteit BH 11 m GEMEENTERAAD DEN HELDER Een kori debat over Finsterwolde B" DE AANVANG van de eerste gemeenteraadsvergadering in het jaar 1951 heeft burgemeester mr. G. D. Rehorst met een enkel woord de algemene situatie in de wereld en in Den Helder geschetst. Het was uiteraard een vrij somber beeld, dat geen aanleiding gaf tot het uitspreken van een hooggestemde en in majeur gezette nieuwjaarswens. Maar wel gaf de burgemeester het advies, niet b|j de pakken te gaan neerzitten en ondanks alles met een gezond optimis me de moeilijkheden, die ook hier in Den Helder zullen rijzen, het hoofd te bieden. Nieuwjaarstoespraak van de burgemeester Tussen Haaks en Kuitje BESOMMINGEN IJMUIDEN Muziek in de raad Huisvrouwen zagen enkele leerzame fabrieksfilms Einde van eervolle maritieme loopbaan Goede avond, ondanks vele tekortkomingen Casino was tot de laatste plaats bezet ft» Leerzame avond van de Vrouwenbond NVV directeur van de Vleeskeuringsdienst niet met ingang van 1 Januari 1951 heeft kunnen aanvaarden. Hij had ziju benoeming aangenomen, zodat hij vol gens de heer S. Prins (WD) ver plicht was zich daaraan te houden. Het gemeentebestuur van Den Helder behoeft er geen rekening mee te nou- den, dat de heer Huizinga zijn particu liere practijk als dierenarts te Rijss°n nog steeds niet heeft kunnen verkopen De heer Prins wilde de zaak echter niet op de spits drijven. Hij verklaarde zich accoord met het verlenen van enig uitstel, en wel tot 1 Februari. De heer C. R a n (KVP) kon zich wel indenken, dat de zaak zo gelopen „De toestand in de wereld heeft schaduwen geworpen op de viering van het Kerstfeest en de jaarwisse ling", zei burgemeester Rehorst gis teravond in zijn openingswoord. „Wy als gemeentebestuur mogen ons niet verhelen, dat ons ook in dit jaar weer een moeilijke taak wacht. Sommige illusies zullen wij voorlopig moeten opgeven. Over dat alles zullen wjj in den brede kunnen spreken bij de be handeling van de begroting voor 1951, die B. en W. in Februari hopen aan te bieden. Laat ieder onzer met het vaste voornemen bezield zijn om, elk op zijn plaats, zijn beste krachten in te spannen." De burgemeester deed tenslotte een beroep op aller medewerking bij het eendrachtig bevorderen van de belan gen der gemeente en haar ingezetenen. Namens de raad sprak de nestor, de heer G. J. Eijlders (A.R.) een woord van dank voor de uitgesproken gelukwensen, waaraan hij wederkerig zijn beste wensen voor de burgemees ter en de wethouders, alsmede voor hun gezinnen, verbond. De heer Eijl ders uitte de hoop, dat Gods zegen op aller arbeid zou mogen rusten. Finsterwolde Bij de ingekomen stukken was een brief van de gemeenteraad van Fin sterwolde, waarin verzocht werd ad- haesie te betuigen met een door die raad aanvaarde motie over het rege ringsbeleid inzake Finsterwolde. Door B. en W. werd geadviseerd, dit gchrijven voor kennisgeving aan te nemen. De heer B. Schreuder (C.P.N.) was het daarmee niet eens, omdat hij de houding van de regering als ondemocratisch beschouwde. De raad van Finsterwolde was door de be volking van die gemeente gekozen, en het ging zijns inziens niet aan, deze raad nu opzij te schuiven en de bur gemeester tot regeringscommissaris te benoemen. De heer C. R a n (KVP) had een an dere kijk op de zaak. Inderdaad is de autonomie der gemeenten een kostbaar goed, maar het is evenzeer van grote waarde dat alle raadsbesluiten onder supervisie staan van Gedeputeerde Sta ten en Binnenlandse Zaken. Zo blijft er een noodzakelijk toezicht, waardoor het van kracht worden van aan ernstige critiek onderhevige besluiten kan wor den voorkomen. „In de democratie moet rekening worden gehouden met aller belangen", zei de heer Ran. „Dat heeft de raad van Finsterwolde nu juist niet gedaan" Deze politieke achtergrond van de zaak wilde mr. J. Mulder (AR) lie ver geheel buiten beschouwing laten. De Helderse raad kent niet alle facto ren en heeft zich daarin ook niet te verdiepen. Reeds op technische gron den kan de raad zich van het vellen van een oordeel onthouden en het ver zoek voor kennisgeving aannemen. Nadat ook de heer J. H. Smith (PvdA) de mening van het college had onderschreven, vroeg de voorzitter of iemand het standpunt van de heer Schreuder deelde. Dat was niet het ge val, zodat overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd besloten. Uitstel De raad verleende vervolgens het ge vraagde crediet van f 18.500 voor de bouw van twee transformatorhuisjes in het plan „Groot Den Helder", en ging eveneens accoord met het voorstel om een terrein aan de Duinroosstraat te bestemmen voor de bouw van een openbare lagere school met gymnas tieklokaal. Minder te spreken waren enkele 'e- den over het feit, dat de heer A. M. Huizinga te Rijssen zijn functie als Twee kustvaarders arriveerden gisteren in Nieuwediep. De Duitse kus- ter „Mogat" kwam uit het Noordhol lands kanaal en heeft zijn reis van Ant werpen naar Rostok in Zweden onmid dellijk voortgezet. De Nederlandse kustvaarder „Ponsa" vertrouwde het weer niet en bleef hier overnachten. Het bootje kwam van Harlingen en moet naar Rotterdam. Hr. Ms. mijnenveger „Schouwen" verliet gisteren de Werf en maakte op de rede een proeftocht. Het is morgen hoog water om 10.35 en 22.20 uur, en laag water om 4.40 en 16.25 uur. De temperatuur van het zeewater was 4,1 graden Celsius. De besommingen van Dinsdag waren: Logger KW 47 f 3240. Prijzen per kg.: gr. tong 2.702.40: gr.m. tong 2.262.23; kim. tong 2.24 2,10; kl. tong I 1.92—1,90; kl. tong II 1,44—1.40; tarbot I 1.90—1,04. Prijzen per 50 kg.: gr. schol 6057; grm. schol 68; kim. schol 7775; kl. schol I 65; kl. schol II 48—27; schar 32 28,50; wijting 3230. Da aanvoer bedroeg 120 kisten. J^LVORENS mevrouw C. A. HamelDito en de vroede vaderen gisteravond hun hoof den bogen over de ernstige ge meentelijke aangelegenheden, stelde burgemeester Rehorst hun voor, gedurende enige minuten het oor te neigen naar de zwarte labch-concertvleugel, die achter in de raadzaal vooralsnog zwij gend stond te glanzen. De raads leden konden dan eens horen, dat zij enige maanden geleden na lang wikken en wegen toch een lofwaardig besluit hadden ge nomen. Mocht in de harten van enige hunner nog altijd een spoortje van twijfel aan de juist heid van dit beslissing zijn ach tergebleven, dan werd dat wel in luttele ogenblikken weggevaagd door de parelende klanken die de heer Herman Zaal aan het fraaie instrument ontlokte. Deze kunstenaar wij behoeven hem niet meer aan de lezer voor te stellen vergastte de vroed schap, de beide dames notulisten, de chef-bode, de publieke tri bune (door drie personen bezet) en de vier persmensen op enige meesterlijke improvisaties over het lied „O Heer die daer des hemels tente spreidt". Alle sna ren van het instrument kwamen daarbij in beroering, en dat in alle nuances van pianissimo tot fortissimo. Dat was juist de be doeling. De Helderse gemeente vleugel werd op grondige wijze geëxamineerd en dat wel zo danig dat de aandachtige toe hoorders bovendien enige minu ten van muzikaal genieten moch ten beleven. Wij zouden zeggen: voortaan iedere keer zo'n klein recital vooraf, tot verheffing van de geest en tot het scheppen van een eensgezinde en blijmoedige stemming. is. De heer Huizinga heeft de benoe ming aangenomen, in de veronderstel ling. dat hij zijn practijk wel tijdig zou kunnen overdragen. Daarom had de heer Ran geen bezwaar tegen het ver lenen van uitstel tot 1 Februari. Niet langer, omdat het bij de bevolking een vreemde indruk moest wekken wan neer de toekomstige woning van de heer Huizinga enige tijd leeg bleef staan. Namens het college verklaarde wet houder L. F. v a n L o o dat een spoe dige indiensttreding van de nieuwbe noemde hoofdambtenaar zeer gewenst werd geacht. Het gemeentebestuur zou de heer Huizinga berichten, dat hem uitstel tot 1 Februari werd verleend. Hiermee ging de raad accoord. Benoemingen De raad benoemde mevr. H. Gomes Duinker en de heer P. S. van der Vaart tot bestuursleden van .Het Algemeen Weeshuis", vervolgens de heer J. M. W Zaalberg van Zeist tot leraar in de wis- en zeevaartkunde aan de Zee vaartschool. mej. G. J. H. Platt tot on derwijzeres aan school 10 (Vismarkt) en mej. A. C. Quant tot onderwijzeres aan de school aan de Bankastraat. Tot leden van de Commissie van Ge organiseerd Overleg voor het jaar 1951 werden benoemd de raadsleden C. Bak ker (P.v.d.A.), W. de Boer (A.R.) en S. Prins (V.V.D.), en tot plaatsvervan gende leden de heren J. J. Landman f P.v.d.A.), J. H. Keijzer (C.H.) en J. J. Kistemaker (V.V.D.). Door B. en W waren uit hun midden aangewezen de wethouders L. F. van Loo (P.v.d.dA.) en P. Th. Luyckx (K.V.P.). Na de rondvraag, die geen vermel denswaardigheden opleverde, deelde de voorzitter mee, dat de raad op Dins dagavond 13 Februari opnieuw zou bij een komen. De leden van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen, afdeling Den Helder, legden een grote belangstelling aan de dag voor de filmavond, die het bestuur in samenwerking met de Ver eniging voor Nederlands Fabrikaat had georganiseerd. Vrijwel alle leden gaven gisteravond acte de présence ;c ..Musis Sacrum", waar een aantal inte ressante en leerzame films werd ge draaid door de heer W. Beets Jr., die tevens het gebodene van een duidelijke toelichting voorzag. Na het openingswoord van de presi dente, mevrouw Veen, gingen de da mes eerst een kijkje nemen in de fabriekscomplexen van Paul C. Kaiser te Roterdam, waar zij beschuit en aller lei biscuits zagen vervaardigen. Dit filmpje bevatte ook verscheidene iu- moristische momenten. Via de Tornado- fabrieken, waar huishoudelijke artike len worden gemaakt, ging de tocht naar de zeepfabriek van de fa. Jan Dekker, waar de dames konden zien hoe zo n eenvoudig stukje toiletzeep en ook hoe huishoud- en zachte zeep tot stand komen. Een korte reportage van een ballonwedstrijd was de inleiding tot een bezoek aan de Union-vulpenfabriek, waarna men overschakelde op de mos terd. Van het zaaien en oogsten in de Wieringermeer werd het mosterd plantje gevolgd tot en met de bewer kingen in de fabriek van Van Rijn. Toen zagen de dames nog Felix' kat tenbrood vervaardigen en Timtur schoenen, zij volgden met belangstel ling de fabricage van dekens bij Van Wijk in Leiden en brachten ten slotte nog een bezoek aan de Gero-fabriekeh te Zeist. In de pauze werden verversingen rondgediend en werd een collecte ge houden ten bate van de kankerbestrij ding. De opbrengst was f 17,57. Alvo rens de avond werd gesloten werd eea verloting gehouden, die verscheidene dames in het bezit stelde van een aar dig prijsje. Morgenochtend om kwart over elf zal Hr. Ms. torpedobootjager „Tjerk Hiddes" onder commando van de luitenant ter zee der eerste klasse J. F. G. Haentjes de haven van Nieuwediep verlaten om zich naar Indonesië te begeven. Zoals bekend zal deze oorlogsbodem na aankomst al daar aan de marine der Hepublik worden overgedragen. Bij Koninklijk Besluit is aan de schout bij nacht L W. Reijnierse op zijn ver zoek met ingang van 1 December 1950 eervol ontslag uit de zeedienst verleend, onder dankzegging voor de goede diensten door hem aan den lande bewezen. Schout bij nacht Reijnierse heeft, nadat hij op 17 Juli 1950 het commando over de zeedienst in Nederland had overgedragen aan de vice-admiraal J. J. L. Willinge, een functie bekleed bij de Marinestaf in Den Haag. vankelijk op de vervulling van een of- Toen in October 1918 de luitenant ter zee der 3e klasse I. W. Reijnierse als officier werd beëdigd, was dit de be kroning van een opleiding, die aan- Het Scapino-ballet heeft 9edert 1945 voornamelijk bekendheid verworven door het dansen van sprookjes voor kinderen. Zijn wij goed ingelicht, dan werd slechts enkele malen voor volwassenen gewerkt. Dat de leden van het Scapino- ballet dikwijls voor jonge mensen dansen, kwam wel tot uiting in het pro gramma dat gisteravond in „Casino" voor de Helderse Volksuniversiteit werd uitgevoerd. Bovendien was er aanvankelijk in het optreden een zekere mate van nonchalance te bespeuren, die aan het geheel enigszins afbreuk deed. Zo was er voortdurend een niet-begrijpen tussen één van de ballerina's en de vertelster. Aan laatstgenoemde dame was voorts wel te merken, dat zij niet veel op heeft met het gesproken woord. Zo waren er aan het begin van de avond talrijke tekortkomingen, die wij het gezelschap toch kwalijk menen te moeten nemen. Toen men wat in het programma vorderde, ging het aanmer kelijk vlotter en kon zelfs de grootste leek iets begrijpen van de toewijding waarmee Serafine Giezen haar „Herin nering" danste. Lustig en luchtig als een kind. Spelend en licht op de tenen, zich juichend van de grond verheffend. Uitdrukking gevend aan een innerlijke blijdschap. Hoe teder werden de bewe gingen in de herinnering van de moe der aan haar kind. Een zuivere type ring die groots opbloeide in een warme genegenheid. En ten slotte de slepende bewegingen, de diepe ellende, het gro te leed na het overlijden van haar lie veling. Deze dans, eenvoudig gebracht, stempelde Serafine Giezen tot een ta lentvolle danseres. Marie Rose Bastiaens danste een geestdriftige „Nar" in vrijwel alle op zichten verantwoord. Voegen wij hier aan toe dat de talrijke aanwezigen (de zaal was te klein) onmiddellijk meer begeestering toonden voor het grappi ge costuum en de acrobatische kracht, die evenwel minder tot de verbeelding spraken dan bijvoorbeeld de „Danse Grecque", die vrij gaaf werd uitge beeld door Jennifer Roders en Cor van Muyden. Weinig overtuigend waren de demonstratie klassieke training en de demonstratie uitdrukkingsdans, waar van vooral de laatste al voor zichzelf sprak. Heel anders kon men reageren op de demonstartie pantomime door Jan Bronk. Misschien herinnert men zich nog de prachtige Pierrot uit de film „Les enfants du paradis". Jan Bronk was voor velen ongetwijfeld de eerste Pierrot die men in levende lijve voor zich op het toneel mocht aanschouwen. Hij heeft als zodanig stellig niet teleur gesteld. Zeker niet bij zijn „waspartij" na de pauze. Tegen het eind van de avond kwam de groep bij de volksdans terecht. Van de Schotse volksdans door Sonja Al- bring en Els Mul oogstten de vlotte ruitrokjes meer waardering dan het rhythmische element. Niettemin een aantrekkelijk programmapunt. Via .Lagarteranas" door de talentvolle Els Lindenheuvell op het rhythme van castagnetten, „Geisha" door Serafine Giezen (die zich toch wel geneerde toen zij haar Japanse pruik verloor) en een pantomime door Jan Bronk, bereikte de groep de finale. Die bestond uit een Russische dorpsidylle, gevat en geestig. Een stukje décor op de achter grond en de typisch Russische aankle ding gaven wat meer uitdrukking aan het geheel, dat wat betreft de „jongens- dansen" tegenviel. Vergeven 'wij Cor van Muyden die in menige dans een vertrouwd partner bleek. Mogen wij 't hierbij laten. Het heeft ons vooral gespeten, dat vanuit de zaal zo weinig van het belangrijke voeten werk te zien was. Dan viel de pianist Peter Rester, die vooraan in de zaal was gezeten eerder in het oog. Een beetje meer zorg had hij aan zijn bege leiding wel kunnen besteden. Wij zijn evenwel de mening toegedaan, dat de belangstelling voor de balletkunst in onze stad na deze avond aanmerkelijk is gegroeid. Dat is slechts toe te juichen, daar ook in Nieuwediep de gelegenheid bestaat, zich in deze kunst te bekwa men. VERLIES ^Sreeg Gradus toch een brief die hem in de waan bracht dat hij een tikkeltje wèg-had van Sherlock Hol mes! Op 30 December van het vorige jaar moest een achttienjarige Helderse jon gen even ergens een bood schap doen bij kennissen. Zet me daar die domme knaap zijn fiets neer en laat zijn handschoenen op de bagagedrager liggen. Wie denkt dat de fiets verdwe nen was toen hij na twee minuten terugkeerde, is mis. Maar wél had men de hand schoenen, zogenaamde mo tor-handschoenen, gele, met kappen, meegenomen. Nu heeft Gradus helemaal niets weg van een speurder. En dat heeft de briefschrijver ook wel begrepen. Daarom, opperde die de gedachte: zou den kinderen die handschoe nen misschien van de fiets hebben gepikt? Dan weten de ouders nu meteen op wel wijze de handbescher mers hun weg terug kunnen vinden. Het zij Gradus niet temin vergund, er even zyn verbazing over uit te spre ken dat altijd zoveel kost bare kleinoden worden ver loren. Sla de krant er maar op na. Zie de gevonden voor werpen in en tierbaas u. Van alles wordt verloren. En heus niet omdat men denkt: „Zie zo, nu hebben we het lang gnoeg gehad, nou moeten we het maar eens verliezen". Gradus wil maar zeggen: Wat springen Weet U ons iets te vertellen U kunt Gradus bellen: 2-3-4 5 de mensen toch nonchalant om met hun bezittingen. Wie verliest nu zijn handschoe nen! Wat zegt u? Heeft Gradus vorige week zelf verklaard dat hij zijn glacé's kwijt was? Tja, dat was om an deren in de gelegenheid te stellen ze eerlijk terug te brengen. Begrijpt u? DUIKEN "J1 Is verschrikkelijk wat de mensen soms te doorstaan krijgen. Zoals men weet. heeft de Werf zijn fees avonden bepaald op Vrijdag 12 Januari en de daarop volgende Zaterdag, Maandag en Dinsdag. Nu wil het geval, dat de W.S. O.V. achthonderd leden telt. En daar zit de voorzitter, de heer Selier, nu mee. Want het ene lid wil graag Zaterdag. Dan kan hij Zon dag heerlijk uitslapen. Een ander lid wil per sé Maan dag, omdat hij op de andere dagen onmogelijk kan. Weer anderen hebben dit: de rest heeft dat. De kopstukken hebben dus met de verde ling van de beschikbare plaatsen tevens grote moei lijkheden op te lossen. Gradus zou de heer Selier willen aanraden om tot vol gende weekWoensdag een onderduik-adres te zoeken. Dan kan men hem niet meer lastig vallen. TWEEENTWINTIG HONDERD J7r zijn heel wat beroepen in deze wereld. Probeer ze eens te tellen. En al die beroepen zijn vanzelfspre kend zeer belangrijk. Een timmerman kan niet ge mist worden. Een loodgie ter ook niet. Een dokter niet, een verpleegster niet, een machinist niet. Niemand. Dus ook een verloskundige niet. Zondag heeft zuster Smit de 2200ste baby ter wereld hel pen brengen. Omdat het zo'n mooi rond getal was schreef Gradus dit stukje, 't Is ook wèl de moeite waard. SCHAATS geste Gradus", schrijft een jongeman van een jaar of elf", daar ik 29 De- Waneer morgenochtend Hr. Ms. „Tjerk Hiddes" naar Indonesië vertrekt, zal niet alleen Gradus zich afvragen of dit nu de laatste maal is dat een torpedobootjager voor de Oost door Nieuwediep uitgeleide wordt gedaan. Hoe het ook zij, men zal zich de vele malen dat een reis naar Indonesië Werd ondernomen stellig nog wel herin neren. Daarom is er morgen misschien wel sprake van een historisch moment..,. cember mijn schaats ver loren heb, ben ik zeer ge dupeerd. Ik heb hem in de Violenstraat verloren. Zou u zo goed willen zijn om een stukje in de krant te zetten? Bij voorbaat mijn hartelijke dank". Omdat dit jongmens zo vreselijk ge dupeerd is, nam Gradus deze regels op. Was het niet zo dringend nodig geweest, dan was het zeker niet ge beurd. Je kunt ten slotte morgen al wel weer van aangezicht tot aangezicht staan met koning Vorst. HONDJE gen bewoner van de Hoog straat vertelde Gradus dat nabij de Spoorstraat een kleine, zwarte hond dag en nacht in de kou ligt. Dat spijt Gradus, want een hond moet alleen de kou worden ingestuurd voor een bezoek aan de lantaarnpalen in de directe omgeving. Het hondje, dat niet te jong meer is, ligt daar immer als een opgerold hoopje ellende voor de deur van een wo ning. Soms ligt het diertje achter het huis. Maar altijd buiten. De medelijdende verteller zegt: ,Laat men het arme best dan nog lie ver weg doen." Maar daar aan wil Gradus niet denken. Hij zou voor elke hond een behoorlijk leven willen eisen. En dat wil de eige naar van het hondje in de Hoogstraat toch ook wel? ficiersfunctie bij de landmacht was ge richt. Luitenant ter zee Reijnierse werd op 5 October 1920 bevorderd tot luite nant ter zee der 2e klasse en op 1 April 1929 tot luitenant ter zee der le klasse. In deze rang is hij enige jaren adjudant geweest van de Commandant der Marine te Willemsoord, achtereen volgens bij de vice-admiraals Brutel de la Rivière en Kruys. In 1937 werd hem in Indonesië het bevel over Hr. Ms. „Van Ghent" en tevens over een groep torpedobootjagers opgedragen. Nadien werd hij geplaatst op het Departement van Marine te Batavia, waar op 16 Augustus zijn bevordering tot kapi teinluitenant ter zee volgde. Eind 1941 werd hij benoemd tot Commandant Maritieme Middelen te Tarakan, en enige tijd later tot commandant van het marine-complex „De Oedjong" te Soe- rabaja. Als eerste officier van Hr. Ms. kruiser „Sumatra", waarvan de toen malige kapitein-luitenant ter zee J. J. L. Willinge commandant was, verliet overste Reijnierse in 1942 Indonesië met bestemming Ceylon. Het jaar daarop werd hij met het commando over deze kruiser belast. Kort na zijn plaatsing op het Marine-hoofdkwartier in Londen, en wel op 16 Augustus 1944, volgde zijn bevordering tot kapitein ter zee. In deze rang werd hij na de bevrijding aangewezen als één der eerste marine officieren, die naar het vaderland te rugkeerden. Hij werd Militair Comman dant voor Amsterdam, het Noordzee kanaal, IJmuiden, Zaandam en de IJsel- meer-havens. Kolonel Reijnierse werd in October '45 wederom naar Indonesië uitgezonden, waar hij werd benoemd tot president van de Zeekrijgsraad in het Oosten. Na zijn terugkkeer in het vaderland volgde zijn aanstelling tot Commandant der Marine te Wilemsoord, welkk commando kolonel Reijnierse op 30 Januari 1947 overnam van de kapi tein ter zee J. C. d'Engelbronner. Op 1 Juli 1949 werd hem de voor het eerst sinds de Franse tijd weer' inge stelde rang van commandeur toegekend. Zijn bevordering tot schout bij nacht volgde op 1 December 1949, de datum waarop het commando over de zee nacht in Nederland van Amsterdam ïaar Den Helder werd overgebracht. Schout bij nacht Reijnierse werd toen tevens met de tijdelijke waarneming van dit commando belast, aangezien de toenmalige schout bij nacht J. J. L. Willinge het bevel over het Smaldeel Antillen kreeg opgedragen. Na diens terugkeer als vice-admiraal droeg schout bij nacht Reijnierse op 17 Juli van het vorige jaar het Commando over de Zee dienst weer aan hem over. De verdiensten van de scheidende vlagofficier werden enige weken ge'e- den beloond door zijn benoeming tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. In het kader van haar winterpro- gramma organiseerde de afdeling Den Helder van de Vrouwenbond N.V.V. een leerzame bijeenkomst in „Formosa". De ^eer ^ansen» bedrijfsleider van de Coöperatie hier ter stede, heeft voor een talrijk gehoor (de zaal was geheel bezet) een onderhoudende uiteenzet- ting gegeven over doel en wezen van de coöperatie. Hij schetste aan de hand van de geschiedenis de strijd van de met idealen bezielde pioniers, die door het bevorderen van een betere samen werking tussen de mensen het uitzicht op een menselijker samenleving wilden openen. Behalve deze ideële kant werd ook de practische kant belicht. Na de pauze, waarin men werd gelaafd met koffie en koek, kreeg men door middel van de film een kijkje in de prachtige moder ne productiebedrijven, die tegenwoor dig de Coöperatie-zaken alom in den lande van het nodige voorzien. Bijzon der interessant was de reportage van het moderne fabricage-proces, waarin stalen armen, handen en vingers die van de mens vervangen. De toeschou wers kregen door het zien van dit alles de behoefte, ook eens een kijkje in zo n'productiebedrijf te nemen. Zeer waarschijnlijk zal deze wens reeds binnen enige maanden in vervulling kunnen gaan. Met een hartelijk dakwoord eindigde de voorzitster, mevr. Groot-Drieeen, de aeer geslaagde bijeenkomst.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2