Amerika bereid tot besprekingen met communistisch China West-Europa is te verdedigen r Levenslang geëist tegen Ilse Koch VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Malik houdt een slag om de arm Wij willen de grote rijkdom van onze beschaving redden Nederlanders, Fransen en Amerikanen vochten zich een weg naar Wondjoe Amerikaan leider van Productieraad KoAt Bz&teJk Vrydag 12 Jan. 1951 76e Jaargang No. 10999 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Conferentie van Vier voorgesteld na staking van het vuren in Korea Truman bevoegd troepen Explosie in gasfabriek te Hilversum Leeuwin viel lemmer aan Eisenhower voor zijn vertrek naar Kopenhagen Slager verdient aan concurrenten Dapperheid van onze vrijwilligers geprezen naar Europa te zenden Nederland vraagt taak voor Koninklijke Marine Commissie voor verdeling van grondstoffen Weerbericht Slecht weer speelt luchtmacht parten ,,De rode heks" speelde comedie BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 3.15. per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten VERENIGDE STATEN hebben zich Donderdagavond bij monde van Warren 1/ \ustin in de Politieke Commissie van de Verenigde Naties bereid verklaard tot besprekingen met communistisch China, de Sowjetunie en Engeland over de problemen in het Verre Oosten, na het staken van het vuren in Korea. Het voorstel in deze richting, dat ontsproten schijnt aan het brein van de premiers van het Britse Gemenebest, werd door Lester Pearson, de Canadese minister van Buitenlandse Zaken, namens de Commissie van Drie ingediend. Behalve de eis „staakt het vuren", overleg over een verenigd democratisch Korea met een grondwet en een regering door vrije verkiezingen verkregen, het etappe- gewijs terugtrekken van alle niet-Koreaanse troepen en een voorlopige regeling ter handhaving van vrede en veiligheid voor de tussenperiode, zegt het voorstel in het vijfde en laatste punt. dat zodra overeenstemming is bereikt over een staking van het vuren, de algemene vergadering een commissie zal vormen van vertegenwoordigers van Amerika, de Sowjetunie. de Volksrepubliek China en Engeland om te komen tot een regeling der problemen in het Verre Oosten waaronder de kwestie-Formosa en de vertegenwoordiging van China in de Verenigde Naties. Nadat de Amerikaan Warren Austin gezegd had: „wij steunen bet plan in overeenstemming met de principes die er in belichaamd zijn", ver klaarde de Russische afgevaardigde Jaeob Malik. dat hij het plan voor een conferentie niet verwierp, maar de voorstellen niet kon steunen. Korea verdeeld en gedeeltelijk onder communistisch bestuur zou blijven. „Geef ons wapens en wij zullen vechten als wilde katten", zei hij. Limb betreur de het „defaitisme" wat betreft de mo gelijkheid dat de VN-troepen het initia tief hernemen. Tijdlimiet. yolgens de Amerikaan Austin zou Pe king voldoende tijd moeten hebben Behalve de Verenigde Staten spraken zich ook Engeland, Frankrijk, India *n Noorwegen voor hot plan van de Commissie van Drie uit. De Franse afgevaardigde Jean Chau vel zou gaarne zien, dat Frankrijk ook bij het overleg zou worden betrokken. Sir Gladwyn Jebb (Engeland! zei dat de strijd in Korea zal worden voortge zet als Peking het voorstel verwerpt. „Ik kan categorisch verklaren, dat wij er niet aan denken ons over te geven", aldus Sir Gladwyn. Kolonel Ben Limb. de Zuidkoreaanse minister van Buitenlandse Zaken, waar schuwde tegen een oplossing waarbij om op het voorstel te antwoorden. „Als deze poging niet het resultaat heeft waarop wij hopen, ben ik sterk van gevoelen, dat wü ons moeten ver enigen in het verzet tegen aggressie", aldus de Amerikaanse afgevaardigde. In kringen van de Amerikaanse dele gatie is men van mening, dat Peking vóór Dinsdag of Woensdag ruimschoots kan antwoorden. Russische critiek. TACOB MALIK (Sowjetunie) behield J zich het recht voor later tot in bij zonderheden op het plan in te gaan. Hij zei dat het voorstel blijkbaar met opzet „vaag" gehouden is om later ver schillende uitleggingen mogelijk te ma ken. De voorgestelde terugtrekking van alle niet Koreaanse troepen in stadia kon jaren in beslag nemen. Deze be antwoording zou een excuus verschaf fen om de Amerikaanse strijdkrachten onbepaalde tijd in Korea te houden. „De Sowjetunie kan deze voorstellen niet steunen omdat zij in werkelijkheid niets nieuws bevatten en een herhaling van vroegere voorstellen zijn. Zoals te voren staat een staking van het vuren bovenaan de lijst. Er is ook iets in de Britse en Franse redevoeringen, dat op een ultimatum wijst in de zin van: Als u niet aanvaardt, zullen we maat regelen nemen om de oorlog voort te zetten". De Politieke Commissie ging tot heden uiteen zonder dat werd gestemd. Alleen materiële schade Donderdagavond heeft zich in de watergasfabriek te Hilversum een ont ploffing voorgedaan. Met een hevige klap. die tot ver in de omtrek werd gehoord, explodeerde een electrische blazer, waarmede de lucht in de ws- tergastoestellen wordt geperst. Een grote buis scheurde en stukken ijzer kwamen van de vier meter hoge stel lage naar beneden, terwijl alle ruiten in het gebouw sprongen. Er ontstond een grote ravage. Behalve enige schrammen liepen de in het gebouw aanwezige arbeiders geen verwondin gen op. VLEESOORLOG IN DE VEENKOLONIËN Toen Donderdagavond tijdens de voorstelling van circus Strassburger in Carré te Amsterdam de Spaanse leeuwentemmer Dola zijn nummar bi.ina had beëindigd en hij zijn lie velingsleeuwin Simba als laatste de kooi wilde doen verlaten, viel de leeuwin, die in een enigszins nerveuze stemming verkeerde, de temmer aan en verwonde hem aan de linkerhand. De verwonding was echter niet van ernstige aard en het publiek bleef rustig, daar het dier dadelijk kal meerde en de kooi gewillig verliet. De voorstelling kon normaal doorgang vinden. De leeuwentemmer zal zijn werk heden weer kunnen hervatten. HOND BEET 115 KIPPEN DOOD Een hond heeft honderd en vijftien kippen van de pluimveehouder P. de Groot te Uden (NB) dood gebeten. In de Veenkoloniën heerst mo menteel een vleesoorlog, waar van het publiek een dankbaar gebruik maakt om tegen goed kope prijzen vlees in te slaan. De georganiseerde slagers zijn n.l. een actie begonnen tegen de prijsbrekende slager D. te Stads kanaal die op eigen houtje de vleesprijs van 1.80 tot f 1.40 ver laagde en verkopen nu al wekenlang vlees voor ƒ0.95 a fl per pond. De actie schijnt even wel op niets uit te lopen, daar D. rustig zijn prijs van f 1.40 hand haaft en toch zijn uitgebreide klantenkring weet te behouden. Het kopend publiek is er van doordrongen, dat het met de lage prijzen van de „dumpende" slagers snel afgelopen zal zijn. als zij er op deze wijze in moch ten slagen, de prijsbreker D. op zijn beurt zelf te breken Er zijn de laatste weken in Stadskanaal enorme hoeveel heden vlees verkocht. Bestellin gen van vijftien tot twintig pond in eens kwamen veel voor. De betrokken kopers bestemmen dit voor de weck, hetgeen uiteraard een doorn in het oog is van de georganiseerde slagers, daar zij hiermede hun debiet in de toe komst stellig verkleinen. Verder doet het gerucht de ronde, als zou slager D. ver schillende mensen naar zijn con currenten sturen om. daar vlees a fl.per pond te kopen om dit daarna zelf voor fl.40 weer te verkopen. Op deze wijze zou D. dan nog verdienen aan zijn ge organiseerde collega's, die de be doeling hebben hem eruit te werken. Voor het eerst wordt in de berichten van het Koreaanse front melding ge maakt van het optreden van de Nederlandse vrijwilligers. „Nederlandse en Franse bataljons steunden de tweede Amerikaanse divisie en vochten zich met grote dapperheid een weg tot drie kilometer van Wondjoe", aldus wordt, ge meld. Zjj hebben daarbij een felle aanval van zevenduizend Noordkoreanen afgeslagen. In een strijd, die zeven» uur duurde. Het de vijand meer dan twee duizend man aan doden en gewonden op het slagveld achter. De verbonden legers hebben hun stellingen behouden en men heeft de communistische aanval onder bedwang. Later nam de strijd buiten Wondjoe in hevigheid af. Het front strekt zich thans uil van zestien kilometer ten Zuidwesten van Wondjoe aan de weg van die stad naar Tsjoengoe tot bijna drie en een halve kilometer ten Zuiden van Wondjoe en ten Oosten van Tsjetsjon, een stad vier en dertig kilometer ten Zuidoosten van Wondjoe. de rede van Taft, verklaard, dat hij als opperbevelhebber van de Amerikaan se strijdkrachten het recht heeft Ame rikaanse troepen naar het buitenland te zenden. Het besluit om troepen naar Europa te zenden, was al ge nomen. Hij kon niet zeggen, wanneer de troepen daarheen zouden vertrek ken. Wat de sterkte van deze strijd krachten betreft, 'had Amerika zich tegenover de landen van het Atlan tisch Pact niet verbonden. De president deelde verder mede. dat maatregelen tot beheersing van prijzen en lonen in de V.S. onderweg zijn. President Truman heeft op een VOOR "tt" vertrek naar Kopenhagen heeft generaal Eisenhower gistermiddag persconferentie, in antwoord op de ^et ministerie van Marine aan de Lange Vijverberg te Den Haag, waar vroeger het Duitse gezantschap was gevestigd, voor ruim zeventig journalisten een verklaring afgelegd, waarin hij nogmaals bevestigde, dat de verbonden naties het niet op een bepaald land gemunt hebben. „Wij zoeken geen overwinning, doch willen alleen de grote rijkdom van onze beschaving verdedigen". De generaal verklaarde, dat men van hem op dit ogenblik geen belangrijke mededelingen kon verwachten, omdat hij zich op zjjn reis door West-Europa ging oriënteren. Hij had nog geen bepaalde plannen. Eisenhower deelde mede groot vertrouwen te hebben in de mogelijkheid om West-Europa te verdedigen. „Indien wij ons ver enigen en vertrouwen hebben, zullen wij zeker slagen bij de verdediging van onze beschaving, die gebaseerd is op de erkenning van de waarde van het indi vidu". Ten slotte zeide de opperbevelhebber het te betreuren, dat hij geen gelegen heid meer had om eventuele vragen van de journalisten te beantwoorden. Bij een volgend bezoek aan Den Haag beloofde hij de persmensen te woord te zullen staan. Vriendelijk lachend nam hij afscheid om zich per auto naar Schiphol te begeven, vanwaar hij om ruim drie uur met de Constellation van de „Military Air Transport Service" naar Kopenhagen vloog. QISTERMORGEN te half tien bracht generaal Eisenhower, vergezeld van lt. generaal Grünther en enige andere Amerikaanse officieren een bezoek aan de minister van Oorlog en Marine, mr. s' Jaeob. Op het bordes van het minis terie werd de opperbevelhebber opge wacht door de adjudant van de minister, ritmeester De Savornin Lohman. die kort daarop de Chef van de Generale Staf. generaal Kruis, de Chef Lucht machtstaf. lt. generaal Aler en de Chef Marinestaf, viee-admiraal Jhr. van Hol- the kon verwelkomen. Het onderhoud duurde zeven kwartier. Om kwart over De Productieraad van het Noord- atlantisch Verdrag heeft met algemene stemmen de benoeming van een Ame rikaanse industrieel tot hoogste pro ductieleider goedgekeurd. Hij zal in rang gelijk staan met generaal Eisen hower. De raad heeft 't Belgische lid Henri Jeanne tot voorzitter gekozen. De Ame rikaan Batt had voorgesteld, dat de eerste voorzitter een Europeaan :ou zijn. De Canadees Gill is tot vice-voor- zitter benoemd. Deze benoemingen gel den voor de tijd van een half jaar. De grondstoffenverdeling Te Parijs wordt verwacht, dat spoe dig een overeenkomst zal worden be kend gemaakt tussen Engeland, Frank rijk en de Ver. Staten voor de vorming van een kleine internationale leiding gevende commissie, die plannen moet opstellen voor de verdeling van vitale grondstoffen in het Westen. Het orgaan zou rechtstreeks komen onder de generale staf van de onder oevel van generaal Eisenhower staande Europese strijdkrachten. De Atlantische geallieerden zouden de grondstoffen verdelen op basis van een verdelings- schema, dat rekening zou houden met Qe voor militaire doelen werkende pro ductie der afzonderlijke landen en met riviele behoeften in die landen, Het orgaan zou dan voor de Atlanti- 'dne groep als koper op de wereld markten voor grondstoffen optreden. Door de enorme mogelijkheden, waar over deze groep landen beschikt, zou den de mogelijkheden voor speculatie sterk beperkt worden. Verwachting tot Vrijdagavond: Wisselend bewolkt met nu en dan buien, sommige met hagel. Aan vankelijk krachtig tot matige, later weer harde en langs de kust tijdelijk stormachtige Zuidweste lijke wind. Iets kouder dan giste ren. ZATERDAG: Zon op 8.44. onder 18 maan op 11.K. Weer bommen op Helgoland Een woordvoerder van het Britse ministerie van Luchtvaart heeft Don derdag aan de vertegenwoordiger van DPA te Londen verklaard, dat men weer begonnen is met bombardemen ten op het eiland Helgoland. Prins Hubertus zu Loewenstein, die de „bezetting" van Helgoland heeft ge leid, heeft verklaard, dat hij naar het eiland zal teruggaan. elf verliet Eisenhower het ministerie, toegejuicht door enkele honderden per sonen, onder wie een aantal verkoop sters uit omliggende winkels, die zonder jas of hoed, regen en wind trotseerden om Eisenhower te kunnen zien. In gezelschap van minister s' Jaeob reed de Amerikaanse gast naar het kabinet van minister-president Dr. Drees op het Plein 1813, alwaar een half uur gecon fereerd werd. Na voor een groot aan tal Amerikaanse en Nederlandse foto grafen te hebben geposeerd, begaf gene raal Eisenhower zich naar het ministe rie van Buitenlands» Zaken voor een kort bezoek aan minister Stikker. Met een lunch op het ministerie van Marine en een persconferentie, waarop ook mi nister s' Jaeob en generaal Kruis aan- LJoewel het Theodoor bekend is. dat de Franse rechters een „crime pas- sionel" over het algemeen lichter ple gen te bestraffen dan hun zwaarbloedi- ger vaderlandse collegae vond hij toch dat Madame Mena uit Champigny sur Ujke wegen; In stadje in het Zui_ Marne. die de politie kwam vertellen, dgn van _,God£ own country" leverden dat ze haar echtgenoot vermoord had, poiitietroepen een complete veldslag te- leerlingen bij wijze van opinie-onder zoek de namen van de in zijn of haar ogen aardigste en onaardigste klasge noot neerschrijven. Veertien dagen la te»- vroeg hij op dezelfde wijze naar de knapste en de lelijkste. In bijna elk ge- vaj werd de knapste ook de sympa thiekste, de lelijkste de antipathiekste gevonden. Q Dat volwassenen al even- er met 200 gulden boete wel wat eig geQ een jn warenhuisdiefstallen gespe- genadig afkwam. Maar die boete was cialiseerde jongensbende. die zich. ver- 2ee' °P uiterlijk verzot zijn bewe- dan ook wegens een valse aangifte: schanst in hun opslagplaats, aangevoerd j Monsieur Mena werd springlevend aan- een veertlenjarige knaap. met ge. getroffen in Nor mandie. Zijn ega had st0ien machinegeweren en handgrana- deze wonderlijke weg gekozen, omdat net verweerden, totdat er ze hem op geen enkele andere manier aan beide dodw aUeri walen. op t spoor kon komen. Q Mevrouw Butler uit Memphis wil daarentegen graag van haar man scheiden: Omdat hij haar elke dag voor de fouten van (~)ok over Oostenrijks jeugd moet Theo- de Amerikaanse regering aansprakelijk door u vandaag helaas iets minder galagelegenheden nog bijna immer ge- stelt. Dat een dergelijk huwelijk prettigs mededelen: Een Weense onder- dragen, door Londense en Parijse mo- overigens ten onrechte met dat tussen wijzer liet elk van zijn zes tot tienjarige zen een aantal Amerikaanse vrouwen mode-experts. die de filmster Robert Montgomery en de beide autofabrikan ten Henry Ford II en Hem-y J. Kaiser als de drie best geklede mannen van 1950 aanwezen. En voor onze vrou welijke cliëntele hebben we vandaag het nieuwtje, dat de crinoline. door koningin Elisabeth van Engeland bij een kat en een hond vergeleken wordt, bleek in Bordeaux, waar een boer zijn hond voor een zacht prijsje verkocht aan iemand die twintig kilometer ver der woonde, op de voorwaarde dat de koper ook z'n blinde kat er bij zou ne men: Het resultaat van deze koppel verkoop was n.l. dat de blinde kat de hond drie dagen later weer naar huis geleid had. Winston Churchill mag ook wel een goede gids zoeken want een New Yorks astroloog heeft voor speld dat zijn gesternte hem in deze lente langs „gevaarlijke en vreesaanja gende paden" zal leiden. O De Ameri kaanse jeugd bewandelt m de lente van haar jaren trouwns ooft knap hei veen ziet men niet op een bxfutwbje, Ahoa. deontwerpers weer gelanceerd zal wor den. In de Britse hoofdstad werd een model vertoond waarin vele honderden meters tule verwerkt waren. D Waar een vrouw al niet toe komt om en vogue te blijven: In Milwaukee werd ene mevrouw Bohn. die kwam aangeven dal haar bontwerker weigerde haar Chinchilla bontjas terug te bezorgen, prompt achter slot en grendel gezet omdat ze de jas een jaar geleden zelf gestolen had. Q In Canada werden de bedriegers ten slotte ook al bedrogen. Daar werden vier mijnwerkers gear resteerd wegens het uitgeven van valse bankbiljetten die xe ontvangen hadden van een heler die uit de mijn ge stolen zilver van ben gekoekt bad. Bij het vertrek van het kabinet van de minister-president: v.l.n.r. Generaal D. Eisenhower, minister s' Jaeob. generaal Gruenther en de minister-president Dr. W. Drees. wezig waren, werd het bezoek aan Nederland besloten. Drie divisies militaire autoriteiten hebben Eisenhower het plan ontvouwd, waarbij ons land tegen het einde van dit jaar drie divisies (75.000 man) mo bilisabel zal hebben. Deze drie divi sies zullen worden gevormd uit de lichtingen 1949 II. 1950 I en 1950 H (een divisie) en de lichtingen 1946 tot en met 1949 I, de Indonesische vete ranen (twee divisies). Het drie-divisie plan houdt niet in, dat et tegen het einde van dit jaar drie divisies onder de wapenen zullen zjjn. Zij zouden ech ter gereed zijn, indien de omstandig heden daartoe onverhoopt aanleiding zouden geven. De lichting 1949 II zal dus normaal tegen 1 April met groot verlof kunnen gaan. (Zie verder pagina 4) VIJFTIG GRIEP-SLACHTOFFERS De griep-epidemie in Belgie heeft gisteren het vijftigste slachtoffer geëist. Het is opvallend, dat de griep in Belgie voornamelijk personen boven de veer tig jaar aantast. Elders aan het front werd alleen pa trouille-activiteit gerapporteerd. Com munistische troepen, dié zich ten Noor den en Westen van Wondjoe hadden samengetrokken, bewogen zich drei gend langs de hoofdwegen, die door Wondjoe lopen. Andere communisti sche eenheden zijn langs de Oostelijke arm van de verdedigingsboog door een vijftien kilometer brede corridor naar Tanjang, slechts 130 kilometer van het vitale bolwerk Taegoe, getrokken. De activiteit van de luchtmacht is door het slechte weer beperkt, maar desondanks hebben superforten vier communistische aanvoer- en verbin dingscentra aangevallen. Volgens een woordvoerder zouden de communisten vliegtuigen en tanks in reserve heb ben en de Chinezen over vijfhonderd vliegtuigen beschikken. Waar deze toe stellen echter zijn, is niet bekend. Dit kan zijn in Korea, Mandsjoerije of Zuid-China. Stellingen gestabiliseerd Hedenmorgen werd gemeld, dat de tweede Amerikaanse divisie haar stel lingen op ongeveer drie kilometer ten Zuiden van Wondjoe heeft gestabili seerd. In de met sneeuw bedekte heu vels en bevroren velden in dit gebied heerst patrouille-activiteit. De verbon den troepen gorden zich aan om de stoot van een nieuw offensief der com munistische troepen, dat in het Westen wordt verwacht, op te vangen. Een functionaris van het Amerikaan se ministerie van Oorlog heeft onthuld, dat de legerleiding heeft voorgesteld 5C.OOO miliciens meer onder de wape nen te roepen dan aanvankelijk was bepaald, zulks in verband met de in Korea geleden verliezen. Amerikaanse burgers, ingeschakeld bij de hulpverlening aan de Koreaanse bevolking, zijn begonnen met de ex ploitatie van rijstpellerijen, ten einde te voorkomen dat verscheidene duizen den Koreaanse vluchtelingen van hon ger zouden omkomen. De eerste rijst- pellerij is Donderdag in een stad in West-Korea, die dicht achter de front linie is gelegen, in werking gesteld. Het plan is een keten van dergelijke rijst pellerijen in te stellen langs de weg naar Poesan. De openbare aanklager heeft tegen Ilse Koch, „de rode heks vaB Buchenwald" levenslange gevangenisstraf geëist ZU werd onder meer beschuldigd van mede plichtigheid aan drie moorden, het aanzetten tot zestien moorden en het aanzet ten tot drie pogingen tot moord. De openbare aanklager noemde haar „de vol ledige belichaming van het nazi-sadisme". Zij was de eerste beklaagde in een concentratiekampproces, die zich niet kon beroepen op het ontvangen van orders van hoger geplaatsten. Zij deed alles op eigen initiatief. Tijdens de rechtszitting heeft Ilse Koch nog een scene gemaakt. ZU werd met stoel en al door twee politieman nen uit de zaal gedragen. De dokter van Ilse Koch en haar vrouwelijke cipier hebben gisteren tegenover de rechtbank verklaard, dat 6* ..rode heks" heeft toegegeven dot haar „zenuwtoevallen" van de laatste tijd gesimuleerd zijn geweest. Zij voeg den er aan toe. dat Koch zich op haay „acteertalent" had beroemd. PROEVEN MET ATOOMWAPENS IN DE STAAT NEVADA De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft mededeling gedaan van plannen om atoomwapens te be proeven op een oefenterrein van de luchtmaeht bg Las Vegas m de staat N-wada.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1