Truman's economische boodschap in het teken der bewapening Ook Nederland zal zijn deel krijgen van de vitale grondstoffen W.-Duitsland op eigen voordeel uit V.N.-troepen brengen schema van communisten in de war Weinig hoop voor het Vredesplan VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Productie moet met kwart verhoogd Christiansen krijgt gratie Griep in Engeland eist vele doden JCo>it BjeMk Kwestie-Nieuw Guinea komt volgende week in de Tweede Kamer Zaterdag 13 Jan. 1951 76e Jaargang No. 11000 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Verzoek aan Amerikaans Congres om 140 milliard dollar Voor defensie en steun aan het buitenland 45 55 milliard per jaar Vrees weggenomen Kirkpatrick berispt de Duitsers Zij willen van twee wallen eten Weerbericht Koningin, Prins en Beatrix weer op Soestdijk ZAL EISENHOWER OOK FRANCO BEZOEKEN? Reeds 24 slachtoffers Luchtmacht weer actief Heden stemming Zes jaar oude moord in Den Haag opgehelderd Seafury voor Noordwijk in zee gestort Peking zal het waarschijnlijk verwerpen Emigrantenschip seinde SOS Kabinet wil op minister Van Schaik wachten BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: j BIJLSMA en C. KRAK TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den i._ elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten capaciteit van alle vrije landen en steun door deze landen aan de Ver. Staten, evenals steun door de Ver. Staten aan die landen. 6. Uitoefening van toezicht op uit voer en toewijzingen teneinde de V. S. in staat te stellen hun aandeel te leve ren in de overeenkomsten voor inter nationale toewijzingen betreffende doel matige verdeling van schaarse, produc ten. 7. Een vermindering in het Ameri kaanse verbruik, teneinde de defensie inspanning te steunen en het prijsgeven van verbeteringen op het gebied van landbouw-, bedrijfs- en huishoudelijke installaties. 8. Een doeltreffende loon- en prijs- stabilisatie. 9. Een uitbreiding van de gewa pende strijdkrachten met bijna 1 mil- president Truman heeft gisteren het grootste gedeelte van rijn jaarlijkse economische boodschap aan het Amerikaanse Congres gewijd aan de middelen, ardoor de kracht van de Verenigde staten en van de vrije naties der wereld ouden kunnen worden gebruikt ter „ondersteuning van iedere militaire kracht- Inspanning, welke noodzakelijk zou kunnen zijn ter vermijding van een alge mene oorlog of voor het winnen van een dergelijke oorlog, indien deze zou komen." president Truman vraagt in zijn eco nomische boodschap: 1. Volmacht voor het opnemen en uitgeven van in totaal 140 milliard dollars voor het lopende fiscale jaar, eindigende 30 Juni 1951, en het volgende fiscale jaar. 2. Een verhoging der belastingen met „aanzienlijk meer" dan de in totaal 8 milliard dollars der twee laatste belas tingverhogingen. 3. Een algemene verhoging van de ca paciteit van de Verenigde Staten voor het produceren van staal, aluminium, electrische kracht en andere basispro ducten in het kader van de herbewa pening, met inbegrip van een uitbrei ding der capaciteit van de staalindustrie tot ongeveer 120 millioen ton in de eerstkomende drie of vier jaar en een uitbreiding van het vermogen tot op wekking van electrische stroom met aanzienlijk meer dan 20 millioen kw in de eerstkomende drie jaar. 4. Een verhoging der productieve bracht van de Ver. Staten in vijf jaar met minstens 25 procent. 5. Versterking van de productieve Gevangenisstraf met vier jaren verminderd Bjj K.B. is gratie verleend aan F. Chr. Christiansen, destijds Wehrmachts- bevelhebber in Nederland, op 12 Au gustus 1948 bij sententie van het Bjjz. Gerechtshof te Arnhem tot 12 jaren gevangenisstraf veroordeeld is met af trek tot 15 Januari 1946. Deze straf is thans met vier jaren verminderd. Bjj het verlenen van de gratie is rekening gehouden met de gezondheidstoestand en de hoge leeftijd van Christiansen. lioen mannen en vrouwen en van het aantal arbeiders, werkzaam in indu strieën voor de defensie met vermoe delijk niet minder dan vier millioen mannen en vrouwen. Dit zal beteke nen, dat ook vrouwen en oudere ar beiders aan het werk zullen moeten gaan. Defensie en steunverlening Wat het bovengenoemd bedrag van 140 milliard dollar betreft wees Tru man er op, dat dit bedrag niet nood zakelijk betekent, dat de regering het gehele bedrag wil uitgeven in de twee jaar. Wel moet tegen het einde van 1951 de uitgaven voor defensie en steunverlening aan het buitenland een bedrag van 45 tot 55 milliard dol lars per jaar bereiken, of ongeveer het dubbele van de huidige uitgaven. Truman waarschuwde er voor de krachten, welke onder contröle staan van het Sowjet-communisme, en de militaire en industriële kracht, welke dit dank zij het grote arbeidspoten tieel aan het opbouwen was, niet te onderschatten. De president voegde hier echter aan toe, dat de economi sche kracht der vrije volkeren van de wereld groter is dan die van hun vij anden. Aan de ministers van Buitenlandse Zaken en van Financiën der achttien landen van het plan-Marshall van West-Europa, die deelnemen aan de bijeenkomst van de bestuursraad van de O.E.E.S., zijn de bijzonderheden medegedeeld over de tussen de drie grote mogendheden bereikte overeen stemming inzake de verdeling van de vitale grondstoffen, welke in de vrije wereld beschikbaar zijn. Het voorstel legt de nadruk op het belang van een bestudering door de O E.E.S. en door de Noordatlantische organisatie van het vraagstuk der schaarse materialen en wijst erop, dat grondstofproblemen niet op een regio nale basis moeten worden behandeld, doch moeten worden beschouwd in verhouding tot de behoeften en belan gen van de vrije wereld met inbegrip van het Britse Gemenebest. Het voorstel houdt de volgende pun ten in: 1) een spoedige actie voor be- De Britse Hoge Commissaris in Duitsland, Sir Ivone Kirkpatrick, heeft Vrij dagavond West-Duitsland in scherpe bewoordingen gewaarschuwd voor de poli tieke instelling, die tracht Oost tegen West uit te spelen om ogenblikkelijke voor delen voor Duitsland te bereiken. Neutraliteit in het huidige conflict was volgens Kirckpatrick niet aanvaardbaar. Duitsland moest zelf beslissen, of het met de Westelijke mogendheden wenste samen te gaan, doch nam het die beslissing dan zou het zich ook dienovereenkomstig moeten gedragen. Kirkpatrick sprak de overtuiging uit, dat de Atlantische gemeenschap Europa een solide basis gaf voor hoop op de toekomst, „onafhankelijk van hetgeen Duitsland zal besluiten." meest afhankelijk zijn". Kirkpatrick vervolgde: „Tweemaal in deze eeuw heeft Duitsland er de voorkeur aan ge geven zich tot vijand van de gehele wereld te maken en het kan zich niet permitteren een derde maal een derge lijke fout te maken. Het moet inzien waar zijn belangen liggen". Een man van Mars, die Duitse kran ten zou lezen, zou de indruk krijgen, dat het Duitse volk bij iedere gelegen heid een graantje wenst te pikken, zo wel bij Rusland als bij de Westelijke geallieerden en dat het Duitse volk geen behoefte heeft aan bijzonder vriendschappelijke betrekkingen met wie dan ook. Op het ogenblik heeft het Duitse volk weinig begrip voor de opofferin gen, die een bondgenootschap met zich ®aee brengt. Ik heb weinig tekenen ge zien van openlijk verlangen om het standpunt van anderen te begrijpen, of om de Duitse politiek af te stemmen °P de politiek van enige andere mo gendheid. De Duitse regering ontmoet nooit critiek wanneer zij de Duitse be langen zodanig verdedigt, dat daar door de betrekkingen met Amerika, En geland of Frankrijk worden geschaad. „De populairste redevoeringen in Duitsland waren volgens Kirkpatrick «ue welke die landen tartten, waarvan tslands veiligheid en voorspoed het Verwachting tot Zaterdagavond: Wisselend bewolkt mot enkele verspreide regenbuieu. Matige ï?1. ^3 krachtige wind tussen Zuid en West. gisteren. Iets kouder dan ZONDAG: Zon op 8.43, onder 16-55; maan op 11.22. onder eJ.19. MAANDAG: Zon op 8.42, onder 16.57; maan op 11.33, onder 01.34. paalde niet genoemde producten; 2 oprichting van internationale grond- stoffengroepen, waarin de meest ge zaghebbende producenten/consumen- tenlanden vertegenwoordigd zijn; 3 spoedig overleg met belanghebbende regeringen in verband met het voort bestaan en het lidmaatschap van de centrale groep. Volgens deskundigen zullen de vol gende producten waarschijnlijk vool ae voorgenomen verdeling in aanmerking komen: papier, zwavel, wol, koper, zink, lood, nikkel, kobalt, magnesium, chroom, tin, rubber en katoen. Volgens de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Robert Schuman, is het accoord door de leden van de O.E.E.S. gunstig ontvangen. Gistermor gen is de vrees van enkele kleine lan den, als zouden hun belangen ten achter worden gesteld bij die van Frankrijk, Groot-Brittannie en de Ver. Staten weggenomen. De delegaties van Nederland en Zwitserland zijn er thans van overtuigd, dat er een nauwe sa menwerking zal komen tussen de O.E.E.S. en het nieuw op te richten orgaan te Washington en dat de kleine landen bij de toekomstige ver deling van grondstoffen niet zullen worden vergeten. Economisch leven ontwricht De in Noord-Engeland heersende griep-epedemie maakt zoveel slacht offers, dat op sommige begraafplaatsen extra grafdelvers in dienst genomen moesten worden en dat de begrafenis sen bij meer tegelijk moeten geschie den. In Liverpooi is het sterftecijfer van de laatste week drie en een half maal zo groot als normaal. De gang van za ken in de industrie wordt door het grote aantal absenten ernstig belem merd. Van de 57.000 mijnwerkers in het Noordwesten zijn er ruim elfdui zend ziek gemeld. Vele busdiensten moeten uitvallen wegens gebrek aan personeel. Koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Beatrix zijn gistermiddag om 14.05 van het vliegveld Innsbrück ver trokken, om na hun va-cantieverbljjf in Sankt Anton naar Nederland terug te keren. De reis werd gemaakt met de Dakota van de prins, die zelf aan het stuur zat. Om vijf uur landde de Koninklijxe familie op Soesterberg en begaf zich onmiddellijk naar het paleis Soestdijk Bij het afscheid van Sankt Anton verklaarde het Koninklijk Paar dat het zeer van zijn vacantie had genoten en Prins Bernhard voegde hier aan toe: „Wij voelen ons hier thuis en on getwijfeld komen wij het volgend jaar weer terug". De skileraren ontvingen bij het afscheid foto's die van hand tekeningen waren voorzien. Reuter verneemt te Madrid van een hooggeplaatste en betrouwbare zegsman dat generaal Eisenhower tijdens zijn reis door Europa ook Spanje zal bezoe ken, waar hij een onderhoud zal heb ben met generaal Franco. Na zijn besprekingen te Kopenhagen is generaal Eisenhower Vrijdag naar Oslo gevlogen, alwaar hij zal confere ren met de Noorse regering en de lei ders der Noorse weermacht. Eisenho wer zal verder door Koning Haakon en Kroonprins Olaf in audiëntie ontvangen worden. Vandaag vliegt Eisenhower uit Oslo naar Londen. Drie vliegtuigrampen Alle acht inzittenden van een bom menwerper van het type „B 50" die .Donderdag in de buurt van de vlieg basis Marot is neergestort, zijn om het leven gekomen. In de omgeving van Seguin is Don derdagavond een superfort ter aarde gestort en in vlammen opgegaan Zes personen lieten het leven. Vijf inzit tenden brachten zich met een para chute in veiligheid. Boven Natal (Zuid-Afrika) is een vliegtuig in de lucht ontploft. Alle tien passagiers en de bemanning van twee kwamen om het leven. Het toestel ver voerde vacantiegangers. Het betere weer van Donderdag heeft de geallieerde vliegtuigen in staat gesteld de vijand weer op grote schaal aan te vallen. Lucht- en grond strijdkrachten der verbonden legers hebben melding gemaakt van zeer grote concentraties van communisti sche troepen rondom Wondjoe en Osan. Noordelijke vliegtuigen hebben gisteren bij Tsjonan en Ansong aan vallen gedaan, doch naar officieel wordt verklaard, zonder enig resul taat. Drie der aanvallende vliegtuigen, die ongeveer veertig kilometer ten Zuiden en Zuid-Oosten van Osan hun aanvallen lanceerden, Konden niet worden geïdentificeerd. Drie kilometer ten Zuid-Westen van Wondjoe hebben de troepen der V.N. een heuvel bezet, nadat eerst een ge vecht van een uur was geleverd. De sterkte van de tegenstander werd op Australië sprak zich ook voor de re solutie uit. Eventueel zal dit land gaar ne aan de voorgestelde conferentie over het Verre Oosten deelnemen. Ook de afgevaardigden van Zuid Afrika, Griekenland, El Salvador, Peru. Egypte, Ecuador, Haiti, Irak en Syrië steunden de resolutie. De Israëlische delegatie stelde voor, yeneinde ook het hare bjj te dragen tot het welslagen van de Jan van Riebeeck-herdenking, waarover Theo- door U reeds een en ander vertelde zal het Zuidafrikaanse museum te Kaapstad in 1952 een portrettenten- toonstelling organiseren. Weshalve de directeur thans op zoek is gegaan naar familieportretten uit de 17de, 18de en het begin van de 19de eeuw. Parijse rechercheurs op zoek naar de herkomst van zéér 20ste-eeuwse foto's die om het nu eens netjes te zeggen allesbehalve voor familieportretten konden doorgaan, arresteerde Pierette Tantot, die voor deze obscene kiekjes geposeerd had. Deswege voor de kadi gesleept, verklaarde Pierette, dat zij in de lente wilde huwen en daarom voor de tien procent van de opbrengst, die haar toekwamen, een uitzet ge kocht had. Monsieur Henri Blandin in datzelfde Parijs gearresteerd, daar- hij slechts gekleed in polshorloge en sokken over de boulevards flaneerde baseerde zijn verdediging eveneens op trouwverlangens: Hij beweerde tot zijn (parad)ijselijke daad te zijn gekomen omdat hij, te verlegen dames aan te spreken, toch de aandacht wilde trek ken. De agenten in Oklahoma heb ben anders een best middeltje tegen zulke nudistenneigingen: Een ook al wegens naaktloperij opgepakte dame die weigerde haar Eva's oostuum met HWIII^lliittlliUltttëlillliilllUjiilliUhlIiiUHUIijijllUlhliUijiWiUttHjllittllËiiiaMHO een decenter habijt te verhullen, stop ten ze in een koude cel, waarin zich verder slechts een ijzeren krukje be vond. Ze had zich in een mum weer aangekleed. ■yoor ziekenhuispatiënten schijnt het wonderlijke instrument dat men „steek" oftewel „bedpan" pleegt te noemen al even onaangenaam te zijn als dat krukje voor die dame. Drie New Yorkse artsen hebben 'n lijvige stu die gepubliceerd, waarin zij een terug- NIEUW LIED VCOR FRANCO Eitenhowar de moed maar i« keer naar de gewone huis-, tuin- en keukenpo bepleiten, daar het gebruik van de afgeplatte langorige variëteit bij dc zieken geïrriteerdheid, weerzin en psychologische storingen opwekt en aldus het zuurstofgebruik en de bloed druk onnodig opvoert. De Franse auteur Marcel Grancher moet U op dit gebied overigens ook niet uit (zit) vlak ken. Die is er na jaren naarstig speu ren in geslaagd tweehonderdzeventig verschillende benamingen voor de plaats waar Theodoor's ziteelt zit bij een te garen. Hij gaat nu een roman schrijven waar ze allemaal in voor komen. Zodra deze „Contes de der rière" in een billijke uitgave verschij nen, hoopt Theodoor U op enkele pas sages uit de sappigste hoofd (bief)- stukken te vergasten. Nog een „ro mantisch verhaal: In Calcutta stelde mevrouw Chet Swital een gauwdief, die haar tas wilde roven, buiten ge vecht door een goedgerichte mep met de (inslaande) roman „Mevrouw knapt het alléén op". Dat de krant ten slotte ook een machtig wapen is, bleek in Boston, waar mevrouw Apple- baumWiener (die het kennelijk niet alleen op wil knappen) toestemming kreeg om te scheiden, daar (werkloos) manlief haar met elk dagblad waaruit ze hem de aangeboden betrekkingen waagde voor te lezen om de oren placht te slaan. Men ie van mening, dat het standhouden van de strijdkrachten der Ver enigde Naties in de centrale frontsector er voor heeft gezorgd, dat het tijd schema der communisten voor een grote omtrekkende beweging in de nar is geraakt. Deze grote actie zou ten doel hebben het achtste Amerikaansei leger te omsingelen, ^ilgens de laatste berichten staan de communistische) troepen ongeveer vijftien kilometer ten Zuiden van Osan, aan de weg tussen Seoel en Taedjon, op ongeveer vjjf kilometer van de 37ste breedtegraad. een bataljon geschat. De aanvallen der verbonden legers werden gesteund door luchtmacht en artillerie. Noodtoestand in Poesan „In Poesan bevindt zich reeds een kwart millioen vluchtelingen en hun aantal neemt per dag met vijftig dui zend toe", verklaarde een hoge Ameri kaanse officier, hieraan toevoegend: „Het is een heel probleem". Zoals be kend. is Poesan de voornaamste aan- voerhaven van de strijdkrachten der V.N. Moskou meldt successen Volgens een door radio Moskou om geroepen bericht van het Chinese communistische persbureau „Nieuw- China" is het „Koreaanse volksleger ten Zuid-Oosten van Wondjoe over een frontbreedte van tien kilometer dertig kilometer gevorderd. Het zou de stad Tanjang hebben bereikt. Ra dio Moskou meldt verder nog, dat in het gebied van Oenson de 37ste breed tegraad is bereikt. Tenslotte wordt gemeld, dat de Noordkoreanen de Oostkoreaanse haven Kangnoeng (ongeveer op dezelfde breedtegraad als Seoel) hebben bezet Lijk in schooltuin begraven Zes jaar geleden, in April 1945, werd de jeugdige Hagenaar J. K., een gedeserteerde S.S.'er vermoord. Deze moord is thans pas aan het licht gekomen en de Haagse politie heeft Vrijdagmiddag een uitgebreid onderzoek ingesteld naar het stoffelijk overschot van de vermoorde, die op een open terrein aan de Lak kade te 's Gravenhage, daar waar de school jeugd een aantal tuintjes verzorgt, be graven zou zijn. Tot op heden hebben deze nasporingen echter geen resultaat opgeleverd. j De Hagenaar J. van der M. Jr., die een straf uitzat in de gevangenis te Scheveningen, heeft bekend de moord op J. K. gepleegd te hebben. Zijn va der J. van der M. Sr, zou hem bij het begraven van het lijk op genoemd open terrein, behulpzaam zijn geweest. Op de aanwijzingen van de zoon is de vader door de recherche eveneens ge arresteerd doch, nadat hij een volle dige bekentenis had afgelegd, op vrije voeten gesteld. Omtrent de motieven van deze moord is thans nog niets bekend. Gistermiddag omstreeks kwart voor vier is een Seafury van de Marine Luchtvaartdienst voor Noordwijk in de Noordzee gevallen. Het toestel zwenkte ter hoogte van Noordwijk in de richting van de zee op een hoogte van 100 m. Boven zee maakte zij een Noordelijke bocht, kwam laag over en raakte met de vleugel het water. Het toestel wipte nog even op en verdween toen in de golven tussen de eerste en tweede bank. De piloot van het een persoonstoestel, de luitenant ter zee vlieger 2e klasse KMR O.V. F. Lan- genbach, kwam om het leven. Hij was ongehuwd en woonde op het vlieg kamp Valkenburg. Een vliegtuig, dat aan de opsporingswerkzaamheden deel nam, heeft een markeerboei boven de plaats van het wrak laten vallen. Ver schillende brokstukken van het toe stel spoelden aan. Tafereeltjes als het hier afge beelde kan men dagelijks op vele plaatsen in Zuid-Korea ontwaren: een zielig hoopje mens, neerge hurkt bij de bagage van de voor het oorlogsgeweld vluchtende ouders. De Politieke Commissie van de Verenigde Naties heeft Vrijdag de bespreking over de door de Commissie van Drie voor Korea ingediende resolutie voortgezet. De Nederlandse afgevaardigde Von Balluseck steunde de principes waarop de resolutie is gebaseerd. Hij zei dat het Handvest de positie van de V N. ten aan zien van aggressie blijft bepalen, ook al zijn de V.N. voor het ogenblik niet in staat collectieve veiligheid te scheppen. „Zij die inzien dat zij op grond van het Handvest verplichtingen hebben, moeten overwegen wat zij kunnen doen om zich van deze plicht te kwijten", aldus de Nederlandse afgevaardigde. dat de commissie de resolutie zou aan nemen en Trygve Lie zou verzoeken haar zo spoedig mogelijk ter kennis van de regering te Peking te brengen. Israël deed dit voorstel in de vorm van een resolutie. De commissie ging daarop tot heden uiteen. Dan zal vermoedelijk worden gestemd. Weinig hoop. Te Lake Success verwacht men dat het communistische China het voorstel zal verwerpen, of, in het gunstigste ge val, het onder onaanvaardbare voor waarden zal goed keuren. Peking zou niet bereid zijn in te stemmen met een staakt-het-vuren, voordat het tevoren de verzekering heeft ontvangen dat de Verenigde Naties zijn voornaamste eisen zullen inwiligen. Det Amerikaanse delegatie, die een verwerking door Peking verwacht, legt thans de laatste hand aan een resolutie, waarin het communistische China in krachtige bewoordingen als „aanvaller" wordt gebrandmerkt. Het onder Panamese vlag varende schip „Liguria", dat op weg is van Bremerhafen naar Australië, verkeert in moeilijkheden ten N.W. van Fre- mantle. Het heeft 950 verplaatste per sonen en een bemanning van 250 kop pen aan boord. Er is per radio om on middellijke sleepbootassistentie ver zocht. De regering heeft aan de Tweede Kamer een nota aangeboden, betreffende de onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië over de politieke status van V\ est Nieuw-Guinea. In deze nota wordt een chronologisch overzicht gegeven van de onderhandelingen in de periode van 4 December tot 27 December. De reeds eerder gepubliceerde redevoeringen en gewisselde „orai notes" vormen bet hoofdbestanddeel van de nota. De voorzitter van de Tweede Kamer is voornemens de vergadering van Dinsdag voor te stellen, de beraadslagingen over deze nota onmiddellijk aan de orde te stellen. Van de zijde van bet kabinet bestaat hiertegen echter enig be zwaar. De minister zonder portefeuille, mr. Van Schaik, vertoeft op het ogenblik in de West en wordt eerst Donderdag 18 Januari terugverwacht. Met het oog op bepaalde eventualiteiten bij de behandeling in de Tweede Kamer, zou het kabinet liever zien, dat de behandeling dezer kwestie enige dagen later zal plaats hebben. Of de voorzitter zün voornemen nog aal wijzigen, dient te worden afgewacht.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1