Mr. v. d. Goes afgetreden als leider van de Tweede Kamerfractie Ir. Vos uit het partijbestuur Versterkte V.N.-patrouille in Soewon Byrnes: Amerika moet zich op Europa concentreren Communistisch China zou het vredesplan niet verwerpen VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Dief kreeg berouw Nederlanders bij Wondjoe trekken terug na zestien dagen harde strijd Protest-actie tecen Paul van Kempen Woenackg 17 Jan. 1951 76e Jaargang No. 11003 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Vlieringen en Anna Paulowna Ernstige moeilijkheden in de P.v.d.A. Meningsverschil over Nieuw Guinea-kwestie Vertrek minister Götzen een week uitgesteld Clandestiene Chinese delegatie in Duitsland? Menten kan niet worden uitgeleverd Wapens voor Tito en Franco Weerbericht Zware verliezen voor de communisten Hoopvol nieuws uit New Delhi Nehroe voert heiliqe strijd voor de vrede Morgen ontmoefing met Trygve Lie EVC eist een derde loonronde van 5 pet. Handelsverdrag met Bonn nagenoeg gereed Geraamte in duikboot BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: j. BIJLSMA en C KRAK TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten Een diepgaand meningsverschil over de oplossing van de kwestie-Nieuw- Guinea heeft tot ernstige moeilijkheden in de boezem van de Partij van de Arbeid geleid. Bij de aanvang van de vergadering van de Tweede Kamer deelde de voorzitter, mr. L. G. Kortenhorst, gistermiddag mede, een schrijven te hebben ontvangen van Jhr. mr. M. van der Goes van Naters, waarin deze bekend maakt, dat hij als fractie leider van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer is afgetreden. De partij heeft nog geen nieuwe fractieleider benoemd. Als plaatsvervanger zal voor lopig optreden mr. J. A. W. Burger. Kort daarna werd bekend dat ir. H. Vos het lidmaatschap van het nartijbestuur had neergelegd. In Amsterdam deden verachten de ronde, dat nog meerdere vooraanstaande figuren zouden volgen. Onder hen werd ook genoemd de burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly. Van de zijde van de burgemeester werd ieder com mentaar op de vraag of hij uit de partij was getre den, geweigerd. Jhr. v. d. GOES Het schrijven van Jhr. mr. van der Goes van Naters, die zelf niet in de Ka mer aanwezig was, luidt: „Er is om mijn persoon ais fractieleider enig rumoer ontstaan, in verband met een inter view betreffende de kwestie Nieuw- Guinea, dat ik op 3 Januari, tijdens het reces, aan de pers heb verleend en dat ik, omdat het mijn opvattingen niet zuiver weergaf, na mijn terugkomst heb moeten rectificeren. Om de persoon van een fractieleider mag geen rumoer ontstaan. Dit schaadt het morele gezag waarmee hij in een parlementaire democratie in en buiten de Kamer behoort te zijn bekleed. Ik heb hieruit de consequentie getrokken en treed terug als voorzitter van de Tweede-Kamerfractie van de Partij van de Arbeid. Onze parlementaire redacteur tekent hierbij aan dat het een heengaan als fractievoorzitter is, zoals nog wel nim mer in de parlementaire geschiedenis voorgekomen zal zijn. De voorzitter van de socialistische fractie in de Tweede Kamer is altijd beschouwd als de parlementaire leider van het socialistisch stemmend volks deel. De heer Van der Goes van Naters heeft nu dus ook dit leiderschap prijs gegeven. Het heengaan van ir. Vos Ir. H. Vos heeft in een brief aan het partijbestuur geschreven, dat de gang van zaken ten aanzien van de Nieuw Guinea-resolutie de directe aanleiding is van het neerleggen van zijn be stuursfunctie. Gedurende de onder- fr. H. VOS handelingen, aldus de heer Vos, heeft de Tweede Kamerfractie van de partij een standpunt geformuleerd: over dracht van de souvereniteit van dit ge bied aan Indonesië onder, bepaalde waarborgen. De regering, in moeilijke onderhandelingen opererend, is geko men tot een in de kwestie van de sou- vereiniteitsoverdracht veel minder ver gaand voorstel. Hoewel hij geen bezwaren heeft tegen het ene, noch het andere voorstel, kan ir. Vos niet meer volgen, wanneer het partijbe stuur zich een oordeel vormende en daarmede naar buiten tredende, de door de fractie aanvaarde oplossing niet kiest, maar het regeringsstand punt. Elk helder stelling nemen ont breekt daardoor, tot schade van de partij en het land, aldus ir. Vos. Regering onmachtig. „Door deze houding dreigt steeds meer het compromis in de regering te worden tot standpunt van de partij. Op deze wijze wordt de onmaeht van de regering en waar bleek deze duide lijker dan bjj het behandelen van de Indonesische zaken in 1948 en nu tot onmacht van de partij". Ir- Vos zegt Naar wij vernemen, heeft minister L. Götzen zijn vertrek naar Suriname een week uitgesteld. Zijn vertrek is thans vastgesteld op Vrijdag 26 Jan. deze houding niet meer met zijn ver antwoordelijkheid als lid van het partij bestuur te kunnen dekken. Hij besluit: „Ik heb overwogen dat het doen van deze stap gevolgen heeft en zal de con sequenties daarvan aanvaarden". Het bestuursstandpunt. Het partijbestuur van de Partij van de Arbeid geeft op de beslissing een commentaar, waarin gezegd wordt: Ir. Vos spreekt over een oplossing van de fractie, die het Partijbestuur niet kiest. Het is anders. Toen begin December de onderhandelingen met Indonesië volkomen vastgelopen sche nen te zijn, maakte de fractie aan de regering kenbaar in welke richting naar haar mening nog kon worden ge zocht. Noch de fractie noch het partij bestuur heeft het daarbij gegeven denk beeld verloochend. In meerderheid achtte het partijbestuur het inmiddels aan de orde gekomen voorstel van de regering een te aanvaarden uitgangs punt voor verdere onderhandelingen met Indonesië. Dit laat de in het voor stel van de fractie aangegeven oplos sing als mogelijkheid onaangetast. Het oordeel, dat hierdoor elk helder stelling nemen ontbreekt, is voorbarig. Het spreekt vanzelf, dat dit helder -en duidelijk stelling nemen zal geschie den bij het Irian-debat in de Tweede Kamer door het daarvoor aangewezen lichaam: de Kamerfractie. Het partij bestuur zegt in zijn commentaar op de actie van ir. Vos het te betreu ren, dat deze aan partijraad en con gres de mogelijkheid onthoudt met hem van gedachten te wisselen. Het con stateert met diepe spijt, dat ir. Vos „tot schade van de partij door zijn af wezigheid dit debat verarmt en het congres plaatst voor een ernstige moeilijkheid". Volgens een geallieerde functionaris te Bonn speurt de geallieerde Hoge Commissie naar een handelsdelegatie van communistisch China, die zich in West-Duitsland zou bevinden. West- duitse persberichten zeggen, dat de de legatie met particuliere firma's onder handelt over goederen ter waarde van S milliard Mark, w.o. staal, machine rieën en afgewerkte producten. De Hoge Commissie was na een voor bereidend onderzoek „stom geslagen", aldus de functionaris. Het Westduitse ministerie van Economische Zaken zou „neen" geantwoord hqbben op de vraag of de delegatie bestond, terwijl het Westfaalse ministerie van Econo mische Zaken bevestigend zou hebben geantwoord. De Hoge Commissie heeft een verder onderzoek gelast. De Chinezen zouden West-Duitsland Landbouwproducten in ruil aangeboden hebben. Genoemde zegsman verklaarde, dat een aantal Chinezen in Duitsland woon de, vooral in Hamburg en Berlijn. In dien enkelen van hen in opdracht van Peking zouden handelen, zou het moei lijk zijn er achter te komen. Inzake het Poolse verzoek om uit levering van P. N. Menten, waarover de minister van Justitie het advies van de Haarlemse rechtbank heeft in gewonnen, heeft de officier van justi tie, mr. G. W. F. van der Valk Bou- man, als zijn mening uitgesproken, dat uitlevering volgens de bepalingen van de uitleveringswet niet mogelijk is. Bovendien zou uitlevering in strijd zijn met de grondwet. De Haarlemse rechtbank zal spoedig advies uitbren gen. De Oostenrijkse „Nationalrat" heeft eenstemmig het wetsontwerp volgens hetwelk de nieuwe president van Oostenrijk bij algemene, geheime en verplichte stemming gekozen moet worden, goedgekeurd. James t. Byrnes, de voormalige Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft er in zijn installatie-rede als gouverneur van Zuid-Carolina op aan gedrongen dat de Verenigde Staten hun strijdkrachten in Europa zullen con centreren. „Wanneer het tijdstip, waarop de Sowjetunie gereed zal zijn om een oorlog te beginnen, nadert, is het niet verstandig ons leger verdeeld te hebben tussen Korea en Europa", aldus Byrnes. Naar mijn mening vormt West-Euro pa ontwijfelbaar de eerste linie bij de verdediging van de beschaving. Het is een eis van zelfbehoud dat wij hande len, voordat de Sowjets toeslaan. Wij moeten onze vrienden in Europa wak ker schudden en het hen goed duide lijk maken dat de tijd om te praten voorbij is en er nu gehandeld moet worden". Gouverneur Byrnes drong er verder nog op aan dat de Westduitse repu bliek „op voet van gelijkheid zal wor den behandeld, daar de Westduitsers, indien zij een rechtvaardige behande ling ontvangen, met ons mee zullen vechten". „Er moeten zo spoedig moge lijk militaire voorraden naar Spanje worden gezonden", vervolgde hij, „want Spanje beschikt over meer divisies van geoefende soldaten dan welk West europees land ook. Verder moeten wij ons van de vriendschap van maar schalk Tito verzekeren en militaire voorraden naar Joegoslavië zenden". Engeland heeft twee Poolse diplo maten uitgewezen als vergelding voor de uitwijzing van twee leden van de Britse missie in Polen. Broers mei gelijke namen De groenten im- en exporteur J. Groothuizen, uit Noord-Schar- woude, een goede vijftiger is een van de zestien kinderen van de gelijknamige familie uit St. Pan- cras. In die familie doet zich, voorzover ons bekend, een curio sum voor. Er komen twee Jannen, twee Klazen en twee Corren in voor, die cmderscheidenlijk ge noemd werden de grote en de kleine. Wij meenden, dat zoiets niet mogelijk was. „Ja, vertelt de heer Groothui zen ons, in St. Pancras is er op 't secretarie nooit bezwaar tegen gemaakt. Waneer m'n vader weer een aangifte kwam doen, dan ver welkomde de ambtenaar van de burgerlijke stand hem al met de vraag: Weer een zoon? Hoe moet-ie hieten?" Tot driemaal toe antwoordde mijn vader: Maar Weer op t oude af. Zo kwam het, dat deze gelijke namen bij ons in de familie kwamen. Dinsdagmorgen om zeven uur werd *an het politiebureau op de Admiraal de Ruyterweg te Amsterdam gebeld. Toen de wachtcommandant ging kijken «gen in de gang een groot en een klein pak met een brief. De inhoud van de Pakjes bleek een meisjesmantel en een kistje sigaren te zijn, die in het begin Van Januari uit een vestiaire van een Verenigingsgebouw waren ontvreemd en waarvan aangifte was gedaan. Voorts deelde de dief in de brief mede, dat hij nog een fiets had gestolen. Het «'ecu van de stalling waar het rijwiel ttond plus 60 cent voor het stallen wa ren bij de brief gevoegd. Alle gedupeer- n hebben nu hun goederen terug. Verwachting, geldig tot Woens dagavond: Overwegend zwaar be wolkt met plaatselijk enige lichte regen of motregen. Matige tot krachtige wind tussen Zuid-West en Zuid. Dezelfde of iets hogere temperaturen als gisteren. Donderdag: zon op 8.40, onder 17-02: maan op 12.28, onder 05,16. Volgens berichten van het front is een versterkte patrouille van de verbonden troepen in Soewon doorgedrongen, nadat de stad Maandag met raket- en benzinebommen was bestookt en een sterke pantsergroep ten Zuiden van de stad was ingezet. Het is nog te vroeg om van een herovering van Soewon te spreken Inmiddels is Osan, ten Zuiden van Soewon, Dinsdag door de troepen der V N. bezet. Er wordt in de stad geen tegenstand meer geboden. De Amerikaanse tweede divisie meldt, dat regimenten van deze divisie zich Maandag op een Zuidelijk gelegen, nieuwe verdedigingslinie hebben teruggetrok ken Drie bataljons, waaronder het Nederlandse Korea-detachement, trokken zich het eerste terug uit de stelling, die zestien dagen lang tegen een strijdmacht van meer dan 50.000 Chinezen en Noord-Koreanen werd verdedigd. ren per helicoptere een vlucht boven Volgens Reuters correspondent bij het achtste leger ontmoetten de op rukkende V. N.-troepen bij hun aanval op Soewon geen noemenswaardige te genstand. De terugtocht van de ver bonden troepen nabij Wondjoe ver liep ordelijk. Vrachtauto's vervoerden de uitgeputte manschappen naar de nieuwe verdedigingslinie, die een ver sterking van de gevechtslinie der VN- troepen is. Zo hoopt men een ver wachte communistische aanval het hoofd te kunnen bieden. De stafchef van de Amerikaanse luchtmacht, ge neraal Hoyt Vandenberg heeft giste- het Wondjoe-front gemaakt. Over de terugtocht der V. N.-troepen vernam Reuter nader, dat deze 24 uur in be slag nam. De communistische troepen leden zware verliezen door het vuur van luchtmacht en artillerie, die de verbonden troepen dekking verleenden. Het bombardementscommando van Verre Oosten staat thans onder bevel van brigade generaal James, E. Briggs. Zijn voorganger, gen.-maj. O'Donnell, zal het bevel op zich nemen van het strategische luchtcommando van het eerste luchtmachtkorps op de basis „March Air" in Callfornie. De overplaatsing van O'Donnell houdt waarschijnlijk verband met de uit breiding van het programma der luchtmacht. -i j 5 'lil ^%VM' ,;*T <;p: I r I k-Vj'.,,* - k In de toekomst zal in Tilburg een monument opgericht worden als herin nering aan de Koninklijke Nederlandse Brigade „Prinses Irene". Onze foto toont de maquette van het monument, dat ontworpen is door de Haagse beeldhouwer Albert Termote. De Indische minister van Binnenlandse Zaken, Radjagopalatsjari, heeft aan een officiële maaltijd te New Delhi gezegd van oordeel te zijn, dat het communisti sche China mogelijk het jongste vredesplan om de crisis in het Verre Oosten op te lossen niet van de hand zal wijzen. Premier Nehroe bevond zich thans in het buitenland „voor het voeren van een heilige strijd voor de vrede". De minister zeide geen berichten te hebben doch „instinctief" te voelen, dat Nehroe „een moeilijke strijd" zal winnen. Men was over een critiek punt heen geraakt. „Ik geloof niet, dat China de rampspoedige fout zal begaan de uitgestoken hand van vriendschap en samenwerking niet te grijpen". Functionarissen van het Amerikaan se departement van Buitenlandse Za ken wilden geen commentaar leveren op de rede van de Indiase minister van Binnenlandse Zaken. Op een persconferentie heeft Nehroe zelf verklaard, thans niet de bedoeling te hebben Moskou of Peking te bezoe- De algemene raad der Eenheids Vak Centrale heeft drie resoluties aange nomen, betreffende de lonen en prij zen; de taken van de Nederlandse ar beiders-klasse in de strijd tegen het dreigend oorlogsgevaar en de huis huren. De eerste resolutie bepleit een prij- zenstop op het peil van 31 Augustus 1950.. De raad stelt alle werkers voor te strijden voor een derde 5 loons verhoging, met een minimum van f 2 per week. De te nemen maatregelen zullen op een op 10 Maart te Amster dam te houden congres worden be sproken. In de tweede resolutie wordt gezegd, dat de herbewapening van de voorma lige Nazi-legers een dodelijke bedrei ging van de vrede in Europa vormt. In de derde resolutie worden de huur ders van woningen opgewekt op te tre den tegen elke poging de huren met meer dan 15 pet. te verhogen of extra lasten op te leggen voor onderhoud e.d Een ernstig zieke Koreaanse vluch teling, die per trein in Taegoe arriveerde, wordt met een hand wagen, die als ambulance dienst doet, naar het ziekenhuis vervoerd. Tengevolge van het ontbreken van voldoende medische hulp vallen onder de duizenden vluchtelingen op Korea zeer veel slachtoffers. De besprekingen over een handels verdrag tussen Nederland en West- 1 Duitsland, die 11 Januari hervat wer den, staan op het punt te worden be ëindigd. Op het ogenblik is men bezig om te Bonn de wederzijdse goederen lijsten vast te stellen. De nieuwe over eenkomst beoogt een regeling van het handelsverkeer gedurende het gehele jaar 1951. De mogelijkheid bestaat, dat zij nog in de loop van deze week gepa rafeerd zal worden. De heer C. J. Oosterhof te Sura- baja is Maandagochtend vroeg, toen hij rampokkers achtervolgde, door een kogel in de hartstreek getroffen en ge dood. ken. „Indien zulks de zaak van de vrede kan dienen, ben ik evenwel be reid naar het uiterste der aarde rei zen" aldus Nehroe, die als zijn oor- deel uitsprak, dat voortzetting van de steun der V.N. aan Tsjiang Kai Sjek niet met de werkelijkheidszin strook te. Het nieuwe China was een grol» mogendheid, die op voet van gelijk heid door de andere grote mogendhe den behandeld moest worden. De re geling van de kwesties in het Verre Oosten moest niet op plaatselijke, doch op wereldbasis geschieden. Donderdag zal Nehroe te Parijs met Trygve Lie beraadslagen over de in ternationale toestand. In Franse krin gen meent men, dat de besprekingen in hoofdzaak zullen gaan over de po gingen van India om de vrede in het Verre Oosten te herstellen. Een comité heeft besloten te protes teren tegen het engagement dat de raad van bestuur van het Concertge bouw de als Duitser genaturaliseerde Nederlander, Paul van Kempen, heeft aangeboden. Het comité, dat o.m. be staat uit prof. mr. dr. G. v. d. Bergh, prof. dr. A. Donkersloot, Albert Hahn Jr, mevr. prof. mr. dr. Leo Poiak- Schwarz, prof. dr. J. Presscr, mevr. Annie Romein Verschoor en Johan Winkler, volstaat niet met het protest tegen dit engagement alleen, doch eist, dat de aanstelling ongedaan wordt ge maakt. Paul van Kempen, die als gast-dirt- gent van het Concer gebouworkest is geëngageerd, werd in 1932 tot Duitser genaturaliseerd. In de oorlogsjaren leidde hij uitvoeringen voor de Wehr- macht in ons land. Het bestuur van het Concertgebouw, zo betoogt het co mité, „ontziet zich thans niet, ons Am sterdams orkest, dat nog onlangs Ne derlands beste culturele ambassa eur is genoemd, onder leiding te plaatsen van de man, die in 1943 propaganda maakte voor de NederlandsHui' se „Kultur-gemeinschaft". Onder toezicht van de reciierche heeft men een onderzoek ingesteld in de Duitse eenmans-duikboot, die enige tijd geleden te Vlissingen is gebracht. Men trof er in een geraamte, alsmede een trui, een riem met een in tweeën gevouwen, verroeste en gebroken ver rekijker en een revolver. Terwijl nor maal onder dit soort duikboten zich twee torpedo's bevinden, zat onder deze slechts één torpedo. Op de plaats van de andere was, blijkbaar door gebrek aan torpedo's, een bom aangebracht. DE GRIEP IN IERLAND Ook in Ierland heerst een griepepi demie, vooral in Ulster, waai- alleen al in Belfast 34 personen aan deze ziekte zijn gestorven en bovendien nog 24 per sonen aan longontsteking Te Dublin zijn talrijke scholen gesloten.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1