Hoe Hollands Noorderkwartier reilde en zeilde Amusant Russisch toneelstuk De leeuwentemmer werkt rustig dóór.... 1950 over het algemeen een niet ongunstig jaar 1950 was gunstig voor Urker visserij JAARVERSLAG KAMER VAN KOOPHANDEL Werkloosheid beneden landsgemiddelde Scheepvaartberichten Eddie Christiani in het ongelijk gesteld Snoekbaars aan de spits Van Ewijcksluis Schaakclub opgericht Ninotchka gespeeld door Haagse Comedie Opvoering voor Wieringer Kunstkring Pleven naar Truman Verdachten van moord op Kamphuisen vrijgelaten Purmerender markt Wonderlijk wereldje van circus Strassburger in het Amsterdamse Carré Iedereen is er als kind mee begonnen WOENSDAG 17 JANUARI 19S1 £i d« heden te Alkmaar gehouden vergadering van de Kamer van Koop- bande! en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier, waaronder tot 31 December ji. ook West-Friesland res sorteerde, heeft de voorzitter, de heer g, W. Arntz, het jaarverslag over 1950 Uitgebracht. m de aanvang van het verslag werd geconstateerd, dat de welvaart van ons gewest ten nauwste samenhangt met de vlotte afaet van de aldaar voortge brachte land-, tuinbouw- en zuivelpro ducten én de financiële uitkomsten van de agrarische bedrijven. In mindere mate is dit wellicht het geval in de gemeente Den Helder waarvan de be drijvigheid een sterke correlatie ver toont met de personeelssterkte van de marine en de bezetting van de Rijks werf en m Alkmaar door haar meer dere industrie en tal van ambtelijke instellingen. Beziet men deze factoren, dan mag het afgesloten jaar wel tot voldoening stemmen. Dooreengenomen steeg de export van onze district-producten. Wèl liep de uitvoer van grove tuinbouw producten, dit typische Noordhollandse artikel, in de tweede helft van het jaar vergeleken bij vorige jaren sterk te rug, maar daarbij mag niet uit het oog worden verloren, dat gedurende de eerste maanden van 1950 hierin een levendige export was tegen vaak zeer hoge prijzen en dat de opbrengsten van vroege aardappelen en pootaardappe- len van de nieuwe oogst zeer bevredi gend waren. De omzetten op de vei lingen konden zich derhalve in het 'ca- lenderjaar 1950 vrijwel handhaven op een bedrag van f 17.275.000 tegen f 17.885.000 in het daaraanvoorafgaande jaar. Het behoeft niet te verwonderen dat daarom ook de uitkomsten van het overige bedrijfsleven dooreengenomen a1 niet Ongunstig kunnen worden oe- stempeld. Een en ander werd nog ge accentueerd door de internationale conflicten, tengevolge waarvan een lichte hamsterwoede ontstond en ook vaak spaarpenningen moesten worden aangesproken. Zo werd bij de Nuts- spaarbanken en de kantoren der Rijks postspaarbank in dit district over 1950 een bedrag van f 2.870.000 meer terug betaald dan ingelegd. De toekomst. Bij een terugblik alleen kan het ech ter niet blijven. Men vraagt zich af: wat zal de toekomst ons brengen? Zal Duitsland, gezien zijn nadelig saldo in de Europese betalingsunie bereid zijn onze tuinbouw en zuivelproducten in voldoende hoeveelheden af te nemen? Zal de bloembollenexport, in zekere zin toch een luxe artikel, haar onge kend hoge uitvoercijfer kunnen hand haven nu de bewapeningswedloop op de deviezenvoorraad van vrijwel alle landen een extra-aanslag doet? Deze en meer vragen wellen op, waarbij zich nog voegen die in verband met het ernstige tekort op onze Rijksbegroting en de moeilijke positie van ons land in de Europese betalingsunie. Zo rijen de moeilijkheden van het district zich naast die van het gehele land aaneen. Arbeidsmarkt. Nadat in de eerste maanden van 1950 de cijfers der werkloosheid een stijging hadden te zien gegeven, werd in de tweede helft van 1950 een sterke terug gang geconstateerd, waardoor in Octo- ber en November vrijwel hetzelfde gunstige peil van het vorige jaar werd bereikt. Wanneer voorts in aanmerking wordt genomen, dat het aantal be roepggeschikte mannen door natuur lijke aanwas met circa 1400 is toegeno men, kan vastgesteld worden, dat de omstandigheden in 1950 in het alge meen gunstig zijn geweest voor een verruiming van de werkgelegenheid. Hierbij dient echter gewezen te worden op de 502 personen, die in het verslag jaar uit dit district zijn geëmigreerd, terwijl voorts opnieuw een aantal hier woonachtige arbeidskrachten in de in dustrie te Velsen en de Zaanstreek te Werk werd gesteld. De gemiddelde Werkloosheid in dit gewest bedraagt circa 1,2 van de mannelijke bevol king, tegenover een landsgemiddelde Van 1,5 hetgeen zonder twijfel een gunstig beeld geeft van de arbeids markt. Kaashandel Dat de afzet van kaas bevredigend was, moet helaas voor een deel worden toegeschreven aan de ongunstige ont wikkeling van de internationale ver houdingen. Nadat uitvoerig is stilge staan bij het verloop van de handel in het voorbije jaar en de instelling van een exportheffing, wordt dankbaar ge- «onstateerd, dat de Alkmaarse kaas markt, als gevolg van een subsidie van het Bedrijfschap voor Zuivel, weer ge handhaafd kon blijven, waarbij het eminente belang van deze markt voor de onpersoonlijke reclame van ons na tionale zuivelproduct in het licht wordt gesteld. De aanvoer ter Alkmaarse kaasmarkt, aan welk cijfer overigens h'et meer die betekenis van vroeger kan worden toegekend, bedroeg 1.118.268 kg tegenover 1.115.078 kg in 1949. Zuivel, land- en tuinbouw h>e gang van zaken in de zuivel industrie wordt uitvoerig geschetst, waarbij o.a. wordt stilgestaan bij de v«*hoging van da melkproductie, bet consumptie-melkverbruik, de boterpro- duetie en de verschillende overheids maatregelen. Voor de landbouw was 1950 in ver band met de abnormale slechte weers gesteldheid een bijzonder jaar. Vooral bij de aardappel- en bietenoogst wer den grote moeilijkheden ondervonden. Ook de tarra-percentages lagen onge kend hoog, zodat met de bieten onge kend grote hoeveelheden grond zijn verscheept. Alleen al voor de Wierin- germeer neemt men aan dat globaal 20.000 ton grond uit deze polder bij de fabrieken werd aangevoerd. Ook de hooibouw ondervond ondanks de beste grasgroei de belemmeringen van het slechte weer. Niettegenstaande deze tegenslagen kunnen de financiële uitkomsten van de akkerbouw- en vee teeltbedrijven gunstig genoemd wor den. Voortgaande wordt stilgestaan bij de handel in de verschillende koolsoorten en die in pootaardappelen, zo ook bij de zuurkoolindustrie die haar voorraad vlot kon plaatsen. Ook de vraag naar groentenconserven was gunstig. De blikpositie voor de naaste toekomst is zeer kritiek, zodat een belangrijk klei nere productie in 1951 verwacht moet worden. Voor de zaad teelt en -handel was 1950 in het algemeen niet zeer gun stig. Door de onverkocht gebleven grote voorraden van de overvloedige zaadoogst-1949 werd het teelt-areaal van tuinzaden in 1950 met ongeveer 50 pet. ingekrompen. Zowel de groot als de exporthandel was minder vlot dan in vorige jaren. Omtrent de bloembollenhandel wordt in een uit voerige beschouwing geconstateerd, dat men over de resultaten tevreden kan zijn. Ook voor de handel in gra nen was het afgelopen jaar niet on gunstig. Nadat het begin van 1950 enige prijsdaling had vertoond, zijn de prijzen nadien gestegen. Visserjj en vishandel Is de visserij op de Noordzee over het algemeen meegevallen, de wad denvisserij wordt daarentegen van jaar tot jaar slechter, zijnde de na weeën van de tot stand gekomen Afsluitdijk. Bij de IJselmeervisserij hebben de prijzen gelukkig veel goed gemaakt. De totale omzetten aan de afslagen te Den Helder, Den Oever en Oudeschild waren f 2.908.800 tegen over f 2.933.200 in 1949. De Helderse en Texelse Noordzeevloot is dit jaar weer met een paar nieuwe schepen verrijkt. De vooruitzichten voor 1951 worden voor de visserij niet somber ingezien. Vee- en vleeshandel Voor de houders en fokkers van schapen is het wel een zeer bijzonder jaar geweest. Mede door de hoge wolprijzen is de waarde van deze dieren meer dan verdubbeld. De han del in slachtvee heeft zich, na af schaffing van de vleesdistributie, in November 1949 geheel hersteld en richtte zich wederom tot die mark ten die voorheen werden bezocht. Zo steeg b.v. de aanvoer op de Alk maarse markten van 13.697 dieren in 1949 tot 23.907 stuks in 1950. De ex port van levend, zowel als van ge slacht vee, heeft op de prjjzen sti mulerend gewerkt. De enigszins optimistische ver wachting, waarmede het bouwbedrijf 1950 is ingegaan, is helaas niet vervuld geworden. Het bewoog zich hoofdzakelijk op het terrein van de woningbouw. In Alkmaar kwamen in het verslagjaar 147 woningen gereed, terwijl er nog 99 in aanbouw zijn; in Den Helder Zijn deze cijfers aanzien lijk hoger, resp. 528 en 620. De we deropbouw in de kustplaatsen vond gestadig voortgang. In de Wieringer- meer ondervond echter de wederop bouw van agrarische bedrijfsgebou wen vertaging, speciaal door perso neelsgebrek. Per 1 Jan. 1951 moesten nog 23 nchuren en 244 pachterswo ningen in bewerking worden geno men, terwijl op die datum 62 wonin gen en 63 schuren in uitvoering wa ren. De in Middenmeer en Wieringer- werf in aanbouw zijnde arbeiderscom plexen werden in het verslagjaar vol tooid, terwijl een nieuwe groep ln Slootdorp in aanbouw kwam. Machinefabrieken De kleinere bedrijven hebben in het jaar 1950 moeten constateren, dat de willigheid van de binnenlandse opdrachten in sterke mate afnam. De grotere bedrijven konden zich door het aantrekken van export-orders beter handhaven. Binnenscheepvaart De particuliere binnenscheepvaart is over 1950 gunstig geweest, voor namelijk voor de schepen van 100 ton en daarboven. De kleine particuliere binnenvaart was minder gunstig, daar deze nog steeds veel concurrentie on dervindt van het vrachtauto-vervoer. In het drukst van de vlas- en bietencampagne was er meer aanbod van lading dan disponibele vervoers ruimte. De beurtvaart, die zich in het algemeen moeilijk kan handhaven, heeft veel te lijden onder het „eigen vervoer" en het „ongeregeld vracht auto-vervoer", dat de goederen van huis tot huis levert. De daling van het aantal vervoerde passagiers, welke vanaf 1947 jaarlijks werd geconstateerd, is blijkbaar tot stilstand gekomen al geeft het cijfer van 1950 door de abnormale weersge steldheid nog geen zuiver beeld van het huidige vervoer. Van belang voor het vervoer van buspassagiers zullen ongetwijfeld zijn: De oplossing van het parkeer- en verkeersprobleem op het Stationsplein te Alkmaar; het nieuwe NACO-station te Purmerend; de nieuwe Friesebrug te Alkmaar: de te maken overdekte wachtgelegenhe- den te Alkmaar; het beschikbaar stel len van nieuwe touringcars. Wanneer nu ook eens uitzicht zal komen op een tunnel voor snelverkeer bij de spoorwegovergang aan de Ber- gerweg, dan zullen zowel de vervoer ders als de passagiers daarvoor onge twijfeld dankbaar zijn. Vreemdelingenverkeer Voor het vreemdelingenverkeer was 1950 vergeleken met 1949 een ongun stig jaar. De voornaamste oorzaak lag wel in de ongunstige weersomstandig heden. Voorts is duidelijk gebleken, dat de zogenaamde „neergaande tijd" ernstig zijn stempel op het vreemde lingenverkeer drukte. Geschat wordt, dat het aantal dagtoeristen in het ge bied van de Kamer wel 300.000 minder is geweest dan in het voorgaande iaar. Omtrent de tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ" in Alkmaar en „Land uit Zee" in de Wieringermeer wordt gezegd, dat ondanks de finan cieel slechte uitkomsten, zij in haar opzet als zeer geslaagd kunnen wor den beschouwd en dat de initiatiefne mers een woord van bijzondere erken telijkheid voor hun initiatief en durf niet mag worden onthouden. Middenstand De eerste maanden van het jaar 1950 gaven in verschillende bedrijven uit de detailhandel een teruggang van de omzetcijfers te zien. Reeds in de eer ste zomermaanden trad enige verbete ring in, terwijl na het uitbreken van het Koreaanse conflict de kooplust weer vermeerderde. In vele branches viel in de maanden September en Oe- tober een grote opleving waar te ne men. Hierop is weer enige terugslag gevolgd, totdat de gang van zaken zich in de bedrijven weer normaal ontwikkelde. Over het algemeen geno men kan van een bevredigend jaar ge sproken worden, alhoewel de exploi tatiekosten zich nog steeds in stijgen de lijn ontwikkelen. 13.453 zaken Het aantal werkelijk ingeschreven zaken in het Handelsregister op 31 December (vóór de wederinstelling van het Handelsregister te Hoorn) bedroeg 13453 tegenover 13226 een jaar tevoren Een ernstig verlies leed de Kamer door het overlijden van twee harer prominente leden: de heren M. A. Kol- ster en J. Valkering. Altair, Porto Alegre—R'dam, 15-1 te San Francisco do Sul Amstelpark, A'dara—Basrah, pess. 15-1 Masira Abbedijk, 12-1 te Monte video Alpherat, 16-1 v.m. te Houston A verdijk, 16-1 van Norfolk naar New York Bennekom, A'dam—Chili, 16-1 van Mollendo te Arica verwacht Beverwijk, 15-1 van Alexan- drie te Les Falaises ten anker Blijdendijk, 15-1 van New York naar Philadelphia Bor- neo, A'dam-Hollandia, pass. 15-1 Tenez Ce lebes, Sorong—A'dam, pass. 15-1 Minicoy Clavella (t), Ras Tanura—Suez, pass. 15-1 Aden Caltex Pernis (t), 15-1 van R'dam naar Sidon Caltex Utrecht (t), 15-1 van R'dam naar Rat Tanura Delfland, A'dam—Buenos Aires, 15-1 van Rio Grande Garoet, R'dam—Balik Papan, 15-1 bij Minicoy Johan van Olden- barnevelt, Fremantle—Melbourne, 15-1 350 mijl w.z.w. van Kangaroo Eiland Jupiter, A'dam— Levant, 15-1 te Oran Kota Agoeng, Dja- karta—R'dam, pass. 15-1 Finisterre f Kota Baroe, Djakarta—New York, pass. 15-1 Minicoy Kota Inten, 16-1 van Surabaja te Djakarta Macoma (t), Miri—Sydney, pass. 15-1 Cairns Mapia, A'dam—Makassar, 15-1 van Suez naar Djeddah Marpessa (t), Curagao—Buenos Aires, pass. 15-1 Kaap Frio Meerkerk, R' dam—Sydney, 15-1 van Aden naar Cocliin Merwede, 12-1 te Houston Oranje, Dja karta—A'dam, pass. 15-1 Socotra Oranje fontein, A'dam—Z.-Afrika, 15-1 van Durban, 16-1 v.m. te Lorenzo Marquez verwacht Polydorus, Surabaja—New York, pass. 15-1 Gi braltar Prins Maurits, 15-1 van Alicante, 16-1 te Gandia Rondo, Portland—Lorenzo Marqutz, 12-1 te Vancouver Sloterdijk, 12-1 van Mobile naar Hampton Roads Straat Soenda, Buenos Aires—Yokohama, 13-1 van Port Elizabeth naar East Londen Sarangan, R'dam—Balik Papan, pass. 15-1 Ouessant Slamat, Rangon—Makassar, 15-1 te Pangkal Pinang - Soestdijk, Surabaja—New York, 15-1 van Belawan naar Kantang Stad Maastricht, 15-1 van R'dam te Spezia Stad Schiedam, Safi—Kralingseveer, pass. 15-1 Finisterre Stad Vlaardingen, 15-1 van Narvik naar R'dam Teiresias, Balik Papan—A'dam, pass. 15-1 Sabang Tarakan, Makassar—Baltimore, 16-1 te Halifax Tegelberg, Singapore—Buenos Aires, 12-1 te Port Elizabeth Utrecht, Los Angeles—Calcutta, 13-1 te Kaapstad Wester- d;;m, R'dam—New York, pass. 14-1 Portland Willem Ruys, R'dam—Djakarta, pass. 15-1 Gi braltar. De president van de Amsterdamse Rechtbank heeft de zanger Eddle Christiani tegen wien het Decca Gra- mofoonplaten Concern een kort geding aanhangig had gemaakt, in het onge lijk gesteld. Christiani had in Augustus een con tract afgesloten voor twee jaar, waar in hij zich verbond slechts door de Decca opnamen van zijn stem te Ia- ten maken. Desalniettemin heeft hj) voor eén Belgische firma gezongen. Hij stelde zich op het standpunt, dat hij dit kon doen, indien hjj een bedrag van 3000.(in het contract ge noemd als schadevergoeding bjj con tractbreuk) aan de Decca zou betalen. De president achtte de betaling van deze som geen rechtvaardiging voor contractbreuk en legde een dwangsom van 5000.op vjor elke opname, die hij mocht laten maken door een an dere maatschappij dan de Decca. Over het algemeen kan men zeggen, dat de resultaten over 1950 beter wa ren dan men aanvankelijk had ver wacht. Bij de kuilpaling was vanaf het begin een regelmatige prijsdaling te constateren, zelfs tot f 1.00 per kg. La ter evenwel liep deze weer op zelfs tot boven f 2.00 per kg. Zodoende kon toch nog een gemiddelde prijs bereikt worden van f 1.54 per kg. tegen f 1.75 in 1949. De totaalaanvoer bedroeg 704.365 kg, tegen in 1949 653.625 kg. droeg resp. 0.75 en 0.57 per kg. De aanvoer van blei en voorn was bijna 100.000 kg tegen 105.700 in 1949, de ge middelde prijs resp. 0.14 en 0.10 per kg. De grootste vooruitgang boekte het nest. Daarvan werd in totaal 3.286.552 kg. aangevoerd, tegen in 1949 1.750.000 kg. De gemiddelde prijzen bedroegen resp. 7 cent en 4,7 cent per kg. In totaal werd aan de visafslag Urk aangevoerd: 704.365 kg kuilpaling; 63.317 kg. lijnpa- ling; 2.128 kg. fuikpaling; 92.781 kg. noordzeevis; 213.979 kg snoekbaars; 40.108 kg rode baars; 100.000 kg voorn en blei; 50 kg. snoek; 1.031 kg. karper; 1403 kg. bot; 3.286.552 kg nest; 243 kg spiering; 575 kg sardien en 12 kg zalm. De totale omzet bedroeg f 1.716.477.07. Bij de Hjnaalvisserij waren de resul taten niet zo gunstig. Was er in 1949 een aanvoer van 73.818 kg tegen een doorsneeprijs van f 2.25, per kg, voor 1950 waren de cijfers resp. 83.317 kg. en f 1.97. Ook de aanvoer van fuikaal was beneden die van 1949. Vorig jaar aangevoerd 2.128 kg, tegen 3.500 kg in 1949. De middelmarkten in 1949 en 1950 waren resp. f 1.99 en f 2.04 per kg. De aanvoer van Noordzeevis was iets beter dan in 1949, hoewel nog niet van grote betekenis. De aanvoer bedroeg 92.781 kg. voor een waarde van f42.312. tegen een aanvoer van 50.855 voor een waarde van f 30.241 in het vorig jaar. De beste resultaten werden bereikt met de snoek baarsvisserij. Hoewel de vangs ten veel minder waren dan in 1949, werd toch een behoorlijk resultaat be reikt door de veel hogere prijzen. In In Ewijcksluis is een schaakclub op gericht met aanvankelijk veertien leden. De wekelijkste clubbijeenkomst is vastgesteld op Vrijdagavond half acht in het lokaal van de heer J. Keu ris. Het bestuur bestaat uit de heren H. Loer (voorzitter), C. Marees (secre taris) en S. Brommer (penningmees ter). Nieuwe leden (er zijn er intus sen reeds enkele bijgekomen) kunnen zich aanmelden bij de heer Marees Sluisweg 14 of op de okibavond. 1949 werd aangevoerd 319.885 kg. bij een middelmarkt van f 0.52 per kg. Voor 1950 waren deze cijfers resp. 213.979 kg. bij een middelmarkt van f 0.89 per kg. De aanvoer van rode. baars bedroeg 40.108 kg., tegen 27.855 kg. in 1949. De middelmarkt bedroeg resp. f 0.75 en f 0.57 per kg. De aanvoer van blei en voorn was bijna 100.000 Vg. tegen 27.855 kg in 1949. Dezer dagen ia de Haagse Comedie in Cinema de Haan voor de Kunst kring Wieringen voor het voetlicht ge treden met „Ninotchka", een blijspel in 3 bedrijven van Melchior Lengyeil. Het was een prachtige voorstelling, die een uitbundig succes oogstte. Reeds vóór de oorlog was er een film „Ninotchka" Het daarin behandelde thema behield echter een zekere actua liteit, zodat er na de oorlog ook een toneelstuk onder deze titel verscheen Er schijnt nu eenmaal een tegen stelling Oost-West te bestaan, een tegenstelling die zich, helaas, de laat ste jaren wel zeer heeft toegespitst. Zó ernstig zelfs, dat het nu bijna wrang is daar grapjes over te maken, maar Lengyeil schreef zijn stuk kort na de oorlog, omstreeks de tijd dat er ook nog wel gewone mensen waren, die wat sympathie gevoelden voor de bondgenoten uit de oorlog. In ieder geval de grapjes gingen er in als koek. want een Rus denkt en doet nu een maal anders dan een West-Europeaan, vooral anders dan de luchtige Parij- zenaar en inzonderheid anders dan de Parijse advocaat Leon Dagoult (Cees Laseur). Nu zouden we niet gaarne willen beweren, dat de drie ten tonele ge brachte Russische mannetjes, Ivanor, Brankor en Bibiuski, afgevaardigden met een speciale missie in Parijs, een specifiek Russische mentaliteit beza ten. Grappig waren zij met hun brab beltaaltje in ieder geval wel en vooral Bibiuski (Bob de Lange) gaf een zeer zotte typering, waarmee hij de lachers op de hand kreeg. Overigens waren deze drie man netjes, die er in Parijs een goed leven tje van namen, heel onbelangrijk en het ging dan ook meer om het Rus sische meisje Ninotchka (Heieen Pi- De premier van Frankrijk, Rene Ple- ven zal op 29 en 30 Januari te Washing ton besprekingen voeren met president Truman, zo deelt het Amerikaanse de partement van buitenlandse zaken mede. Dit geschiedt op verzoek van Pleven. De heer Eduard Messer, chef ver- slaggeverij van „Het Vrije Volk", die enige tijd te Cairo heeft vertoefd in verband met de moord op de corres pondent van zijn blad. rar. G Kamp huisen, is per vliegtuig in ons land te ruggekeerd. Een koffer met enige per soonlijke bezittingen van mr. Kamp huisen heeft hij uit Cairo naar ons land meegebracht. De heer Messer deelde ons mede, dat de twee verdachten, die door de politie ter plaatse in hechtenis waren geno men, inmiddels weer zijn vrijgelaten. De politie volgt thans een ander spoor. De heer Messer was vol lof voor de wijze, waarop de Nederlandse legatie te Cairo hem heeft bijgestaan. SOLDATEN VAREN THUIS. RANCHI (rep.) Djakarta-Amsterdam passeerde 15 Jan. kaap Finisterre. mentel), dat als inspectrice van d« drie genoemde heren naar Parijs komt. Ook zij, de staalharde gemechaniseer de Sowjet-mens, blijkt ontvankelijk »e zijn voor Westerse invloeden en voor het comfort en de warmte die de Wes terse samenleving kan bieden. Gemak kelijk gaat dat niet, maar de char mante en galante maitre Dagoult (Cees Laseur) doet daar vreselijk zijn best voor. Zó erg als eenverliefd man maar doen kan. Hij laat haar zien en ondervinden, dat er in het leven nog waarden zijn als persoonlijke vrij heid van denken en doen, geluk, lief de en schoonheid. Het geestige stuk heeft op Wierin gen een goed onthaal gehad wegens de grappige scènes en het voortreffelijk acteren van de beide hoofdpersonen en Het aanbod van vette koeien was opnieuw voldoende voor de vraag, waardoor de handel zich heel kalm inzette. De prijzen bleven echter sta- tionnair. Wel was er vraag naar worstkoeien. Met de geldekoeien ging het heel kalm, doch voor de verse melkkoeien begint er wel iets meer animo te komen. Niet dat de handel vlug genoemd kon worden, maar er was meer belangstelling en de prijzen bleven iets vaster. Voor het jongvee, zoals pinken en graskalveren, was de animo nog niet groot. Er waren ook hele beste slachtstieren, maar voor deze dieren was de handel stug. In ae vroegte bleek de markt ook voor nuch tere kalveren stroef, doch later werd het iets beter, maar dre prijzen waren evenmin groot, doch een goed ge- bruiksdiertje bracht nochtans een flin ke prijs op. De schapenmarkt was maar matig bezet doch de vraag was heel goed. Zowel de schapen als de lammeren brachten hoge prijzen op, enkele schapen zelfs beduidend hoger dan de notering. Voor bokken en gei ten was de handel weer stug. De han del in vette varkens zette vrij stroef in met een prijs van f 1.68. Daar er een vrij flink aanbod was, verwacht te men een inzinking, maar dat viel nogal mee daar alles behoorlijk prijs houdend bleef en goed geplaatst kon worden. Op de biggenmarkt was de handel iets williger, waardoor de prijzen iets beter waren. Ook voor fokzeugen was de vraag iets gunstiger, maar de paar denmarkt was weer stug. Wegens het geringe aanbod van konijnen was het op de pluimveemarkt uiterst stil. PURMEREND, 16 Januari. - Aangevoerd 492 runderen, waaronder 248 vette koeien van f 2,— tot i 2,60 per kg, handel stug; 65 melk en kalfkoeien van f 650,— tot f 1050,— per stuk, kalm; 130 geldekoeien van f 390,— tot f 675,— per stuk, stil; 22 pinken van f 340,— tot 1 500,- per stuk, kalm; 12 graskalveren van f 160,— tot f 240,— per stuk, kalm; 284 nuchtere kalveren van f 35,— tot 1 100,— per stuk, stugger; 12 nuchtere kalveren, fokkers, van f 65,— tot f 125,— per stuk, goed; 16 stieren van f 650,— tot f 1275,— per stuk, stug; 346 schapen van 85,— tot f 140,— per stuk, vlug, en lammeren van f 75,— tot f 110,— pei stuk, vlug; 24 bokken en geiten van f 10,— tot i 50,— per stuk, stug; 242 vette varkens van f 1,60 tot f 1,68 per kg, kalm; 836 schrammen van f 55,— tot f 75— per stuk en biggen van f 35— tot f 55,— per stuk, beter handel; 11 fokzeugen van f 260,- tot f 325,— per stuk, goed; 31 paarden van f 450,— tot f 650,— per stuk, stug; totaal 2279 dieren. Pluimveemarkt; 400 konijnen van f2,— tot f 12,— per stuk, goed; 5000 kjpeiejen van f 11,— tot f 12,— per 100 stuks; 1000 eend eieren van f 10,— per 100 stuks. Het ART1STENLEVEN is enerverend, maar hard. Spijkerhard. Neem nu Dola, de Spaanse leeuwentemmer van Strassburger in Carré. Gister avond kwam de dokter weer even naar hem kjjken, nieuw verband leggen om de wonden, die de leeuwinnen Fula en Simba hem Zaterdagmiddag had den toegebracht. Maar voordat dit gebeurde werkte de 36-jarige dompteur nog even z'n nummer af. De spanning in Carré was ten top gestegen. Niet alleen onder het publiek, ook onder de artisten. Dola zelf was misschien het meest gespannen van allen. Hij kent als geen ander de kracht van het levende materiaal, waarmee hij werkt. En vond zjjn vader vjjftien jaar geleden ook niet een ontijdig einde in de leeuwenkuil? nok van het circus halsbrekende toe ren verrichten, of die andere twee luchtacrobaten Jeanette en Groot. Het is één sensatie, al sensatie. Een door lopend spel met magere Hein, die maar grijzend staat te wachten, tot- ie er een paar op de punt van z'n zeis kan vangen. Het is ook hier weer het oude lied je. Als kind ben je er mee begonnen en nu kan je niet anders meer. Het is zeker onder de circusartisten zeld zaam, wanneer de herinnering aan het werk niet terug gaat tot de kinder jaren. Nemen we de Trebla's. Hjj, eigenlijk Albert hetend, en Belg van geboorte, bedrijft z'n oefening al van z'n twaalf de jaar. Met z'n vijftiende trad hij voor het eerst in de piste. Als slan genmens begon hjj, maar al veertien jaar verkoopt hjj nu z'n „schouder bladen-nummer". Een krachtpatser is-ie met de schouderbladen. Hij de monstreert die spierkracht op veler lei manieren. En hjj vindt er brood in, terwijl hij anders, als kind van de „werkende stand", misschien in een benauwde fabriek had moeten werken, ergens in Antwerpen. Zijn vrouw, die hem assisteert, is eveneens een artis- tenkind. Van pappa en mamma leer de ze de acrobatie. „Als je jong beni vind je het allemaal zo mooi......" zegt ze. „Het valt nu wel eens niet mee. Maar toch houden we ons er aan. We kunnen er immers toch niet buiten. Dat applaus van het publiek't ie zo schoon, zunoe." \\/IE een gemakkelijk leven zoekt, moet verre blijven van dit milieu. Moeder Dola zoekt deze sfeer. Haai man werd slachtoffer van zjjn beroep. Maar onmiddelljjk liet zjj haar zoon Hermanos de lege plaats innemen. En wanneer die mocht vallen, staan er naast de dochter Lola, nog twee zoons klaar om dit werk voort 4e zetten. Moeder volgt achter de coulissen de arbeid van haar kinderen en hun hel pers. Ze is duidelijk de centrale figuur van dit artistengezin, dat nimmer medelijden met zichzelf kent. Sjouwend van wereldstad naar we reldstad, met altijd het loerende ge vaar om zich heen, zodra ze een stap binnen de jjzeren hekken zetten men moet wel uit het goede hout ge sneden zjjn, om dit langer dan een paar dagen te kunnen volhouden. Dat is de familie Dola dan ook ken- neljjk. Het meisje Lola aarzelt zelfs niet haar ontblote arm in de muil van een stevige leeuwin te steken. Niet fors genoeg weliswaar naar de zin van broer Hermanos, die het haar achter de coulissen nog eens precies voordoetMaar ze doet het dan toch maar. Sensatie. Mensen met stalen zenuwen moeten het zjjn. Maar is dat ook niet het ge val met die drie Antaree, die in de f-JET is grappig achter die coulissen van Carré eens zo'n uurtje rond te neuzen. Ieder weet het ogenblik van opkomst op een prik. De laatste minuten is er telkens weer de ner veuze gespannenheid, die men met be drijvig oefenen probeert te verdrijven. De Mexicanen buitelen en springen salto na salto, Victor Julian met zijn kosteljjke collectie gedresseerde hon den en apen, gebruikt z'n wachttijd met het voortdurend trainen van „baby-dogs" in het op hun achterpoten lopen. De genoeglijke Belgische clowns na de mensen van de ele gante paardendressur nog de rus tigste van allen, lopen toch nog steeds te kijken of al hun ingrediënten wel op hun plaats liggen. „Ai, waar zjjn die lucifers nu weer? Jasses, zeker weer de één of de ander, die een grap wil uithalen. Die lucifers zijn altjjd zoek, meneer. Daarom zorg ik steeds twee doosjes bij de hand te hebben."' En dan de koning der jongleurs Paolo. De ballen, stokken en ringen dwarrelen maar onafgebroken de lucht in. Eén van de tien ringen valt. „Bah, altijd op hetzelfde moment," zegt de artist even ontmoedigd. Even maar. Hij lacht alweer, wanneer ons het ver haal verteld wordt van de journalist, die een paar jaar geleden een week met het circus meereisde, en ook hielp met de opbouw van de tent. De jonge man mocht helpen bjj de opbouw, maar werd ten slotte weggestuurd om de niet-bestaande piste-sleutel te ha len. Wel, wel, wat heeft het ontelbaar grote aantal samenspannende perso neelleden de jongeman laten tippelen. Het mopje is bekend. De leerjongen in iedere branche wordt er eenmaal in z'n leven op een soortgeljjke manier eens tussen genomen. In het circus doet men het grondig en genoeglijk. Wie aan die krantenman denkt, schiet nog in de lach. Tjonge, tjonge, wat heeft die getippeld. Een goede gezonde sfeer daar bjj Strassburger in Carré. Een fameus program. Maar een slechte recette. Dat kunnen de laatste paar avonden zeker niet meer goed maken.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 5