Het Nieuw Guinea-debat begonnen r Twee Amerikaanse divisie commandanten vervangen Een tweede front in China? TWEEDE KAMER GING /N BESLOTEN ZITTING Dr. Schouten (AR verzoekt het kabinet af te treden Expo rt van groenten en fruit met twintig procent verminderd Na 1 Februari twintig procent minder kolen voor industrie Austin brandmerkt communistisch China als aggressor Kowt B VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Dit jaar beslissend Vrijdag 19 Jan. 1951 76e Jaargang No. 11005 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna „De regering schaadde het vertrouwen in haar woord" Felle brand in Amsterdam eist een dode Nederland deed concessies Weerbericht Stagnatie in levering leidt tot tekorten Nog geen Amerikaan Reeds 5000 verlaten kinderen Peking moet de gevolgen dragen Prof. Reuter herkozen Offensief der Vietminh is vastgelopen Indonesië bereidt revisie R. T. C.-accoorden voor Boot met straalmotor Invasie wordi overwogen BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BÖLSMA en C KRAK HELDU COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. man Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 5.16, per maand 1.71 bij vooruitbetaling plus incassokosten »«£T NIEUW-GUINEA-DEBAT in de Tweede Kamer, dat alom met grote spanning is tegemoet gezien en waarin, naar verwacht wordt, vele harde noten gskraakt zullen worden, is gisteravond vroegtijdig onderbroken, toen de Kamer reeds twee uur na het begin besloot in comité-generaal te gaan. Te middernacht heropende voorzitter Kortenhorst de vergadering om mede te delen, dat de beraadslaging hedenmiddag te 1 uur in besloten zitting wordt voort gezet. De belangrijkheid van het debat werd onderstreept door de aanwezigheid van negen ministers en een staatssecretaris. Achter de regeringstafel hadden plaats genomen de minister-president, dr. Drees en de ministers Van Schaik, Van Maarseveen, Götzen, Stikker, Teulings, Struycken, Joekes, Van den Brink en staatssecretaris Blom. Op de drukbezette tribune luisterde de voormalige Indonesische minister van Voorlichting Mononutu naar hetgeen de eerste spre ker, de anti-revolutionnaire fractieleider dr. Jan Schouten te zeggen had. Veel verder dan deze eerste woordvoerder kwam men niet. Prof. Romme stelde n.1. voor de vraag van de heer Schouten om bepaalde gedeelten van de notulen van het comité-generaal van 88 en 29 September te publiceren, in behandeling te nemen. Pers en publiek werd daarop verzocht de zaal te verlaten, waarna de deuren gesloten werden. 0£ HEER SCHOUTEN ving zijn rede aan met op te merken, dat de moti vering van het aftreden van de heer Van der Goes van Naters als voorzitter van de P.v.d.A.-fractie tot enige tegen spraak noopt. De reden ligt niet in het rumoer rond de fractievoorzitter, maar in de omstandigheid, dat dit rumoer zijn oorzaak vond in handelingen, wel ke in- en extern afkeuring verdienen. Het is voor goede constitutionele ver houdingen niet voldoende, dat het partijbestuur van de P.v.d.A. het inter view van prof. Schermerhorn in Ame rika betreurt. Ingaande op de brief van de PvdA-fractie aan de regering, waarin zü mededeelt, dat het voor Ne derland nationale politiek is om afstand te doen van Nieuw-Guinea en waar mede het partijbestuur zijn instemming heeft betuigd, mits de voorstellen be schouwd worden als uitgangspunt voor verdere besprekingen, heeft geen an dere betekenis dan de suggestie aan de regering om verder te gaan, dan zij in haar eigen voorstellen gegaan is. Touwtrekken. HET is touwtrekken geworden tussen de fracties van de KVP en de PvdA, maar het geschiedde op het gebied be zet door de fractie van de PvdA ffiÉllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllI Explosie na verhitting ven plasticstoffen Een brand, die gistermorgen om half elf uitbrak in het perceel Keizersgracht 325 te Amsterdam, heeft een slacht offer geëist, n.1. de 25-jarige J. F. In bet perceel zijn enige advocatenkanto ren, een handel in kunststoffen en een verkoopkantoor van technische plasti sche producten gevestigd. In de kelder van het achtergedeelte van het huis is een explosie ontstaan, waarschijnlijk een gevolg van het feit, dat bij het verwarmen van plastic zeer licht ontvlambare gassen vrijkwamen. De slag was zo hevig, dat aan de ach terzijde van het huis alle ruiten spron gen en ook aan de voorzijde grote ichade werd aangericht. Al spoedig was het aan de achterkant van het hoofdgebouw en aan de voorkant van het achtergedeelte een vlammenzee. Deze tastte al het houtwerk aan. De brandweer moest met negen stralen het vuur bestrijden en had het na ruim een uur onder de knie. De schade is zeer aanzienlijk. Toen de brandweer een onderzoek naar de oorzaak van de ontploffing in stelde, vond zij in de kelder het geheel verkoolde lijk van F. Handelsverdrag met Duitsland gesloten De onderhandelingen, welke gedurende de laatste maanden met enige onder brekingen tussen een Nederlandse en een Duitse delegatie zijn gevoerd, hebben thans geleid tot het sluiten van een handelsverdrag. Het nieuwe verdrag treedt niet terugwerkende kracht in werking van 1 November 1950 af en geldt tot 31 October 1951. Het heeft als doel gesteld een goederenverkeer ter waarde van een milliard gulden in elke richting in de periode van twaalf maanden tot 1 November 1951. Slechts dertig procent van het handelsverkeer volgens de nieuwe overeenkomst zal op de vrije lijst voorkomen, het restant van het ver keer zal volgens quota geschieden. Volgens de vorige overeenkomst stond negentig procent van de Nederlandse export naar Duitsland op de vrije lijst en Ongeveer vijftig procent van de Duitse export naar Nederland. zich genoodzaakt gezien haar ver langens te matigen, aangezien men er aan Duitse zijde op heeft gestaan de import van deze producten terug te brengen tot een niveau, dat men in West-Duitsland als normaal beschouwt, nadat de Nederlandse export naar Duitsland op dit gebied geduren de enkele jaren zeer groot is geweest. Zoals reeds eerder werd gemeld wa ren de voornaamste moeilijkheden bij bet afsluiten van deze overeenkomst plegen op het terrein van de Neder landse export van groenten en fruit. Ten slotte is hieromtrent een accoord bereikt waardoor de aanvankelijk door de Nederlandse delegatie gevraagde uitvoerquota met ongeveer twintig pro- tent moesten worden verlaagd. Oor- •pronkelijk had de Duitse delegatie als gevolg van de drang der Duitse boeren- pganisaties op een veel sterkere ver ding dezer importen aangedrongen. Dit is aanleiding geweest tot enkele onderbrekingen der conferentie. Bij de beoordeling van deze verla- Png moet in het oog worden gehou- flen: dat de Nederlandse fruitexport !°riS jaar bijzonder groot is geweest. °°k ten aanzien van de export van priverkte producten in de agrarische wetor heeft de Nederlandse delegatie Verwachting tot Vrijdagavond: Wisselend bewolkt met plaatse lijk enkele buien, maar ook flinke opklaringen. Aanvankelijk nog harde tot krachtige, later krach tige tot matige Noord-Westelijke Wlnd- Iets lagere terpperaturen. Zaterdag; Zon op 8.38, onder •05. Maan op 13.49, onder 7.25. Na herinnerd te hebben aan de ver klaringen van de regering van 26 Mei en 20 Juni 1950, waarin gezegd werd, dat Nieuw-Guinea onder Nederlands gezag moet blijven, wees dr. Schouten er nogmaals op, dat de PvdA de rege ring thans suggereert haar onverander lijk standpunt los te laten. Wanneer die verklaringen niet door de regering wa ren afgelegd, zou het debat in de Ka mer een breder en ander karakter heb ben gehad. Spr. zou het daarom op hoge prijs stellen als alsnog de beraad slaging, die in comité-generaal van 28 en 29 September geschiedde, gepubli ceerd zou worden. „Wanneer de regering bij monde van de minister van Oorlog mededeelt, dat zij zich wenst te houden aan de RTC- overeenkomst, is dat zielloos als het een partner betreft, waarvan zij verklaart dat hij het fundament der RTC ontrouw is geworden", aldus ging de AR-fractie- leider voort. Spr. betoogde, dat de re gering het vertrouwen in haar woord heeft geschaad, hetgeen de laatste jaren meer is gebeurd. „Vele leden van ons volk geloven niet meer in het woord der regering en in Indonesië zegt men: De Nederlandse regering spreekt wel fiere woorden, maar zij houdt zich er niet aan". Treedt af! yOLGENS spreker moet het kabinet overwegen de portefeuille ter be schikking te stellen. Hij maakte er ern stig bezwaar tegen, dat de regering blijkbaar haar woord zo laag waar deert, dat zij het niet nodig vindt con sult met de Kamers aan te vragen. Komende tot het voorstel van de Ne derlandse delegatie, sprak dr. Schouten als zijn oordeel uit, dat de Unie geen souvereiniteit heeft en niet geequi- peerd is om souvereiniteit uit te oefe nen. Uit een opdracht van de souverei niteit aan de Unie kan geen oplossing geboren worden. Van internationale be middeling is ook al heel weinig te verwachten en in Indonesië staat men op het standpunt, dat alleen te spreken is op grondslag van overdracht der souvereiniteit aan de R.I. Een ernstig protest liet spr. horen tegen het feit, dat het belang der bevolking van Nieuw-Guinea weinig of geen gewicht in de schaal schijnt te leggen. Hoop. dat de regering ten aanzien van Nieuw-Guinea op het goede spoor zal komen, heeft dr. Schouten niet meer. Hij zou willen zeggen: „zet mij beschaamdDoet de regering dat niet, dan zal spr. een uitspraak der Kamer vragen. Spr. wilde niet verder ingaan op andere aspecten. „Wie geen vreem deling is, zo zeide hij, weet, dat wat ik gezegd heb uitgaat van een onveran derlijke geloofsovertuiging. Dat de re gering die niet toont, heeft mij ge griefd". Vervolgens deed prof. Romme (KVP) het hierboven vermelde voorstel. Minister Van den Brink In Heerlen JJE minister van Economische Zaken, prof. dr. L. J. NL van den Brink, heeft gisteren op een vergadering van de Münindustrieraad te Heerlen mede gedeeld. dat de toewijzing van kolen aan de industrie met ingang van 1 Februari a.s. tot tachtig procent zal moeten worden teruggebracht. Als gevolg van het uitblijven van verwachte leveringen van kolen uit het buitenland zal n.1. in het eerste kwartaal van dit jaar een tekort van naar schatting 260.000 ton kolen optreden. Vooralsnog zal het niet mogelijk zijn, de voorgenomen korting ook toe te paseen op electrische centrales. Daarom zal de reclame- en etalage- verlichting ook na 27 Januari a.s. aan beperkende bepalingen onderworpen blijven. De gasfabrieken zullen echter bezuinigingen moeten Invoeren, om zich aan de noodzakelijke besparingen aan te passen. De Ned. Spoorwegen zullen het personenvervoer beperken. Het goederenvervoer zal echter niet worden in gekrompen. Uitvallende personentreinen zullen merendeels door bussen of diesel-electrische treinen worden vervangen. De laatste zullen o.m. worden gebruikt op de lijnen van Amersfoort naar het Noorden en van Apeldoorn naar het Oosten van het land. Hierdoor zullen dagelijks driehonderd ton industrie- kolen worden bespaard. Oan. worden gestaakt de diensten op de trajecten AlkmaarHoorn en AlkmaarBergen aan Zee en LeeuwardenStaveren. Ook zal het aantal werkuren in de mijnen van begin Februari tot half April worden uitgebreid. Daardoor zal men ongeveer de helft van het geschatte tekort over het eerste kwartaal kunnen dekken. De rest hoopt men te vinden in extra aankopen in het buitenland. KOREA-FRONT: De Amerikaanse afgevaardigde in de Politieke Commissie der Verenigde Naties heeft Donderdagavond China als aggressor gebrandmerkt en de Ver enigde Naties verzocht collectieve maatregelen tegen de aggressie te nemen. Austin diende niet formeel een resolutie in. Men neemt aan, dat een dergelijke resolutie ter tafel zal worden gebracht, zo gauw de andere indieners instructies hebben ontvangen. In berichten van het Korea-front wordt melding gemaakt van Chinese troepen concentraties tegenover het Westelijke en centrale deel van de verdedigingslinie der verbonden troepen in Korea. In militaire kringen gelooft men, dat een Chinese divisie opereert ongeveer 50 km ten z.o. van Seoel en een Chinees regiment 12 km ten z.o. van Wondjoe. Ten zuiden van Wondjoe gevangen genomen Noordkoreanen hebben meegedeeld, dat de Noordkoreaanse 31ste divisie tot taak heeft door de linies der V.N. heen te glippen om te trachten Taegoe te bereiken. Communistische troepen zijn achter de linies van de ver bonden strijdkrachten doorgedrongen aan het centraal-oosteljjk front. Aan de oostkust z\jn eenheden van de V.N. opgerukt naar stellingen ten zuiden van Kangnoeng, 40 km ten zuiden van de 38ste breedtegraad, zonder dat zij tegen standers ontmoetten. Deze stellingen zijn de Noordelijkste, die op het ogenblik door de V.N.-troepen worden bezet. Warran Austin verklaarde dat het uit de jongste gebeurtenissen duidelijk gebleken is, dat China tot aggressie is overgegaan. „De algemene vergadering dient dit thans vast te stellen", zo zei- de hij. „Zij moet de Chinezen somme ren de vijandelijkheden tegen de strijd krachten van de Verenigde Naties te staken en de Chinese troepen uit Korea terug te trekken". Verder stelde Austin voor, dat de Assemblée een beroep doet op de com missie voor collectieve maatregelen (die verleden jaar is ingesteld) om de te ne men maatregelen te bestuderen. Te- zelfder tijd, zo stelde Austin voor, dient een of ander orgaan van goede diensten in het leven te blijven, dat met Peking zou kunnen onderhandelen als China zou besluiten vrede aan te bieden. Austin deed ten slotte een beroep op de algemene vergadering om een reso lutie te aanvaarden, die aan de feiten zou beantwoorden. Turkije, Peru en Nationalistisch Chi na schaarden zich achter Austin, doch Engeland, Frankrijk en Australië drongen aan op enig uitstel om de le- denstaten tijd te geven het Chinese antwoord zorgvuldig te bestuderen. De Sowjet-afgevaardigde Tsarapkin, die Malik verving, verklaarde, dat de Sowjetunie volkomen achter de Chine se tegenvoorstellen stond. Tsarapkin achtte het onmogelijk de onderhavige kwestie in de commissie te bespreken zonder deelneming van het Koreaanse en Chinese volk. De commissie verdaagde het debat hierop tot hedenavond. Als burgemeester van W -Berlijn De 61-jarige professor Ernst Reuter (sociaal-democraat) is Donderdag her kozen tot burgemeester van West- Berlijn. Hij verwierf 77 stemmen tegen 11, bij 36 onthoudingen. rvE gasten van een logement in Sal- ford vinden al het beddegoed voor zien van het stempel: „Gestolen van no. 1 Park-place, Salford". Het adres van het logement? No. 1 Park-plaoe.D Een zestien-jarige jongen in Warring- ton benadeelde het G.E.B. Hij stopte een shilling in de electriciteitsmeter en wist deze vervolgens weer te ver wijderen. Het gelukte hem tachtig maal. Afgevaardigden naar een con gres van vrijwillige brandweerlieden in Syracuse in Uncie Sams Amerika hadden na een oer-gezellige avond met veel whisky de aardigheid alle straat brandmelders in werking te steHen. Teneinde eens nader met de bevolking kennis te maken, kwam een groep mi litairen op het lumineuze idee de bur gerij van het dorp. waar z»j geiegetri waren, uit te nodigen voor eenge maskerd bal. O Herr Lauter, onder wijzer te Odeweg in Saksen, ontving op een morgen twee medailles voor grote verdiensten: tw. één voor het kweken van goede leerlingen, de an dere voor het fokken van prijs-biggen. Enkele voetgangers in Bristol ke ken verrast om toen zij plotseling ach ter zich op het trottoir een otow» hoorden. Zij zagen een man, die een actetas droeg, waaraan zo'n toeter was bevestigd. Zij maakten ruim baan waarop de man doodleuk passeerde A.R. kan zoveel betekenen als anti- revolutionnair, anti-regering, anti- AapwfeKefc e* o»m-Komme QM nog even op hotels terug te ko men. Een hotel in de omgeving van de studio's in Hollywood plaatste de volgende advertentie„Uitstekende verzorging en accommodatie. Goed zicht op Joan Crawford, Virginia Mayo en Doris Day. In Toronto zucht een bloemistknecht achter de tralies. Htj stal ruim drieduizend dollar bij zijn baas, omeen concurrerende bloe- menzaak te beginnen. De handige Hudson dealer Jim Moran uit Chicago had per advertentie alle bezoekers van zijn showroom vergoeding van reiskosten aangeboden. Dit geintje kostte hem dezer dagen 708 dollar, welke hij kon betalen aan Bernard J. Ment, die per vliegtuig uit Svdtiey (Australië) was e.ekomen. Het 70-jarige conserva tieve parlementslid Sir Waldron Smi- thars heeft de BBC aangeraden het communisme te bestrijden door de crooners te weren. De Schotse na tionale party verklaarde, dat de BBC alleen omroepers met verwijfde stem men m dienst heeft. „Wij kunnen ons niet voorstellen, zo wordt gezegd, dat Drake en Shakespeare spraken op de zijden toon van eunuchen" O Tot mor gen luiatoraar». Twee Amerikaanse divisiecomman danten in Korea zullen naar de Ver enigde Staten terugkeren op grond van een plan „om jongere generaals een kans te geven gevechtservaring op te doen". Generaal MacArthur heeft ver klaard, dat zijn hoofdkwartier met te genzin heeft toegestemd m de vervan ging van deze „uiterst bekwame com mandanten". Van hun ervaring zou bü de opleiding van personeel in de V.S. gebruik worden gemaakt. Het aantal Amerikaanse verliezen in Korea bedroeg 12 dezer 45.137 man, het geen 2242 meer is dan een week ge leden. Het aantal verlaten kinderen, dat te Taegoe in Zuid-Korea is aangekomen, heeft de vijfduizend al overschreden. De stad kan de kinderen geen onderdak bieden en heeft zelfs geen mensen om hen te verzorgen. Alle weeshuizen te Taegoe zijn overvol en de Verenigde Naties zullen zich met het steeds stij gende aantal ouderloze Koreaanse kin deren moeten bezighouden. Verhaal van een Nederlands soldaat. Een correspondent van Reuter seint een verhaal over de gedragingen van een Nederlands soldaat in Korea, Hans van Oordt uit Boskoop, die thans in een hospitaal te Tokio herstelt van de verwonding, die hij bij een gevecht heeft opgelopen. Een groep kamera den die bij een dorp op patrouille wa ren. zagen v. Oordt plotseling tussen de huizen vandaan te voorschijn ko men terwijl om hem heen de kogels in de sneeuw sprongen. Hij was blijkbaar gewond aan zijn rechterarm maar droeg toch een vreemd uitziend voor werp met zich mee. Toen hij bij zijn kameraden was aangeland bleek, dat het voorwerp eengitaar was. Hij had zo gedacht, dit instrument maar mee te nemen naar het hospitaal om er op te leren spelen als hij herstellen de zou zijn Eisenhowert Het verluidt te Londen dat generaal Eisenhower, wanneer hij in Maart a.s. uit de Verenigde Staten naar Europa terugkeert, er bij de Westeuropese landen zal op aandringen de meest mo gelijke spoed bij de uitvoering van hun bewapeningsplannen te betrachten, daar hij van mening zou zijn dat 1951 „het jaar van de beslissing is". Te Saigon ie gisteravond bekendge maakt dat het grote offensief derViet- minh-rebellen, dat vier dagen geleden ten Noordwesten van de Tonkinese hoofdstad Hanoi is ingezet, tot stil stand is gekomen. De Franse patrouil les wisten gisteren op het terrein van de strijd op vele wapens de hand te leggen, doch zü kregen geen contact met de opstandelingen. Elders in Noord-Indo-China werden dorpen door de Vietminh aangevallen. In Zuid-Indo-China hebben Franse troepen de commandopost van een Vietminh-regiment vernietigd, even als de kampen van twee bataljons en grote werkplaatsen voor het vervaar digen van wapens. Zeer grote hoeveel heden ammunitie en springstoffen werden in beslag genomen. Op het ogenblik is een door de Indo nesische regering benoemde commissie bezig, na te gaan welke wijzigingen die nen te worden aangebracht in de over eenkomsten van de Ronde-Tafelconfe rentie. Deze kwestie staat, zo wordt te Djakarta verklaard, los van de moei lijkheden om Nieuw-Guinea. De com missie zal haar werkzaamheden voort zetten, ook indien de Nederlandse rege ring plotseling bereid mocht blijken, Nieuw-Guinea aan Indonesië over te dragen. Brandweerlieden te Southamp- ton hebben een practisch experi ment geleverd met een soort van „straal-boot". Een van de brand weervaartuigen, waarvan de mo tor weigerde, wisten zij namelijk op gang te krijgen, door de pom pen met volle kracht te zetten op vier brandslangen, die over de achtersteven gelegd Waren. De terugstoot van de vier waterstra len ongeveer zevenduizend liter per minuut op de water spiegel achter de boot gaf het vaartuig een snelheid van zes knopen. President lruman heeft op zijn giste ren gehouden persconferentie gewei gerd te antwoorden op de vraag, of steun zal worden verleend aan een actie van de Chinese nationalistische troepen op Formosa tegen de communisten op het Chinese vasteland. Overigens bevat de Chicago Tribune een bericht, volgens hetwelk het gebruik van deze troepen voor een invasie in Zuid-Chinu wordt overwogen. Truman heeft voorts de invoering van contróle op de lonen en de prijzen op vrij korte termijn in het uitzicht ge steld. echter kon h* niet asggen, op welke datum de regering zal overgaan tot het bevriezen van lonen en prijzen of tot andere maatregelen van deze aard. Ook heeft Truman verklaard in te stemmen met het voornemen der De mocratische fractie van de Senaat, om de uitzending van Amerikaanse troe pen naar Europa door dit lichaam te doen goedkeuren. Overigens, zo her haalde de president, bestaat er niet ie minste twijfel aan, dat ik met of zon der toestemming van het Congres het recht heb, Amerikaanse soldaten naar elk deel van de wereld te zenden Ik zou het echter op prijs stellen, indien het Congres mijn handelwijze onder schrijft.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1