De Wereld der Vrouwen Cristian Dior Stichting „Supro" wil een voetbal pool oprichten r Fenny Heemskerk schaakkampioene blijft Nederlands Kwestie-Kasjmir naar de Veiligheidsraad? Zuilens echtpaar werd na bevrijding geliquideerd Geen Brits coalitiekabinet Truman over Stalin Stalins gezondheid zou slechter worden Kankerprijsvraag bracht zestig mille op Twentse beken door regen gezwollen Oost- en Midden-Java zijn nog onveilig fruH. steunen dFarabische landen het westen? kerkelijk nieuws Haven van Lemmer nog door Ijs geblokkeerd Toestand in Louwsmeer nog precair Generaal Eisenhower in Luxemburg Wat weten wij van elkaar? ontwerper van de schuine lijn Felle strijd in Beverwijk Diplomatieke activiteit te Peking ZATERDAG 30 JANUARI 1951 p« stichting Centraal Bureau SUPRO (Sportuitslagenprognose) heeft aan de minister van Justitie toestemming ge- vraagti voor de oprichting van een voet balpool, waarvan de opbrengst bestemd zijn voor liefdadige, culturele en gociale doeleinden. In het veraoek stelt de stichting voor veertig procent van de opbrengst te bestemmen voor de uit betaling van prijzen, tien procent voor onkosten en vijftig procent voor lief dadige en andere instellingen. De mi nister heeft nog geen beslissing geno men- De promotor van het plan is mr. J. J. Risseeuw, referendaris bij het ministe rie van Sooiale Zaken, die in de laatste drie jaar ai zijn vrije tijd aan de uit werking van het plan heeft gegeven. Hy kwam op het idee, de pool te exploite ren ten bate van de NIWIN, toen hij deel uitmaakte van de financiële com missie van deze instelling. Minister Wijers, die toen Justitie beheerde, was or echter niet voor te vinden, hoewel verschillende instellingen hun steun »an het plan wilden geven. In September van het vorige jaar werden de plannen opnieuw bekeken De KNVB, die er aanvankelijk voor was geweest, verklaarde zich mi te gen, andere instellingen wilden een eigen pool organiseren dan wel eerst bet oordeel van de minister afwachten, maar het Rode Kruis en het Koningin Wilhelminafonds bleken er nog voor- Pakisians leider wil contact met Rusland Pakistan zal er bij de Veiligheids raad op aandringen, dat het vraagstuk- Kasjmir eind Januari io behandeling zal worden genomen. De secretaris van de afdeling Baloetsjistan van de Mohammedaanse Liga, waarvan de premier van Pakistan, Liaquat Al' Khan, voorzitter is, heeft verklaard, dat Pakistan zijn blik naar de Sovjet unie moet richten lnplaats van naar het Westerse blok, teneinde een recht vaardige oplossing van de kwestie Kasjmir te verkrijgen. Rusland heeft een vriendschappelijk gebaar gemaakt door de premier uit te nodigen voor een bezoek aan Moskou. Pakistan moet deze gelegenheid gebruiken om de vriendschapsbanden met het Kreml nauwer aan te halen. stander van te zijn. Derhalve is thans de stichting SUPRO opgericht, die zich voorstelt, per jaar vijentwintig pools van elk f 120.000 te houden. De formulie ren zullen, wanneer de plannen door ban, worden afgedrukt in kranten en tijdschriften. De deelnemers zullen tenminste twintig jaar moeten zijn, de inleg zal ten minste een kwartje en ten hoogste vjjftig cent per formulier bedragen. De prijzen zullen in waarde bonnen worden uitgekeerd en ten hoog ste f 500 per deelnemer bedragen. Zware straffen tegen de daders geëist In de nacht van 6 op 7 Mei 1945 werd te Zuilen het echtpaar Pel-Wei- mar door leden van de illegaliteit ge liquideerd. Mevrouw Pel was een pro- Duitse figuur, wier liquidatie volgens de daders reeds in het najaar van 1944 was gelast, haar man stond evenmin gunstig bekend, hoewel men hem als minder gevaarlijk beschouwde. Hij werd neergeschoten, om het gevaar voor herkenning weg te nemen. De rechtbank te Utrecht had de drie personen, die by dit drama betrokken waren, veroordeeld tot vier jaar ge vangenisstraf. Voor het Amsterdamse Hof is gisteren tegen de hoofdfiguur, de Utrechtse magazijnbediende Van- der H., zeven jaar gevangenisstraf ge- eist, omdat de procureur-generaal, mr. Hoeffelman, deze daad op dat tijdstip overbodig achtte en persoonlijke mo tieven aanwezig achtte. Dezelfde straf werd geëist tegen zijn helper, de bio scoopportier B. Tegen de vrouw, die de beide mannen van wapenen had voorzien, werd thans vier jaar geëist. De Britse vice-minister van Buiten landse Zaken, Davies, heeft te Berlijn ontkend dat in Engeland een coalitie regering zou worden gevormd. President Truman heeft op een diner o.m. gezegd: „Er is geen verschil tussen dictators als Hitier, Mussolini, Karei de Eerste van Engeland, Lodewijk de Veer tiende van Frankrijk en de Rus sische leider. Alle dictators wil len het individu tot slaaf maken voor het welzijn van de staat. Wij daarentegen geloven, dat de staat er is voor het welzijn van het volk". Truman heeft het regiem in de Sowjetunie herhaaldelijk ge- critiseerd, maar dit was een van de zeldzame gelegenheden, waar bij hij over Stalin persoonlijk sprak. De gezondheidstoestand van Stalin, die 71 jaar oud is en reeds verscheidene jaren aan een hartkwaal zou lijden, zou in ernstige mate slechter geworden zijn. Stalin zou reeds toebereidselen maken voor zijn opvolging door Molo- tof aan wie hij in feite reeds zijn be voegdheden zou hebben overgedragen. Stalin zelf zou zich thans alleen vog maar laten raadplegen over kwesties van zeer bijzónder belang. Deze te Washington ontvangen inlichtingen zijn afkomstig van personen, die in contact staan met diplomatieke krin gen in Oosteuropese landen. Bijna 120.000 inzendingen zijn bin nengekomen op de landelijke prijs vraag, uitgeschreven door het Neder lands Kankerinstituut. De opbrengst bedraagt minstens f 80.000, welke be steed zal worden ter modernisering van de röntgeninstallatie van het Kan kerinstituut. Militairen ingeschakeld bij strijd tegen benden Na de moord op het echtpaar Van Wel in het Banjuwangische hebben de militaire instanties in Besuki, Malang en Surabaja aan de burgerlijke auto riteiten hulp toegezegd bij het herstel van de orde en de rust en de bestrij ding van de misdaad. In iets meer dan een jaar tijds zijn thans negentien per sonen vermoord op Oost-Java. In som mige gebieden zijn de bestuursambte naren thans niet meer in staat, hun taak uit te oefenen. Het bestuur is vol komen ontwricht, de bevolking leeft in ononderbroken angst. Echter is van Nederlandse zijde tegengesproken, dat aan de planters in het gebied van Be suki last zou zijn gegeven, de onder nemingen te verlaten. In Midden-Java concentreert de on veiligheid zich rondom Semarang, Djokja en Pekalongan. In de omgeving van Brebes treedt de Darul Islam nog steeds op. In Semarang tracht men de toestand te verbeteren door de mili tair» politie t» versterken. Duitse protesten Tegengrote Nederlandse groenten- en fruitexport D« Duitse Boerenbond heeft bij het Westduitse ministerie voor de Voedsel voorziening geprotesteerd tegen de ho ge fruit- en groente-contingenten, die rijn vastgesteld in de nieuwe handels overeenkomst met Nederland. Naar in vakkringen bekend ia geworden zou *an Nederland een invoercontingent rijn toegestaan van 10 milïioen dollar Voor groente en van 2 millioen dollar 'oor uien, alsmede 8 millioen dollar voor fruit. De Duitse deskundigen had den echter slechte een invoercontin gent voorgesteld van 5.5 millioen dol lar voor groente, met Inbegrip van en van 1.5 millioen dollar voor Iraakse minister-president Noeri Pasja Said heeft te Cairo verklaard Jri een neutrale houding van de Ara- wsche landen in de huidige interna- tl0«al» omstandigheden volkomen mis plaatst is. Deze landen moeten zich f30 de zijde van de Westerse mogend- den scharen, doch blijven streven herziening van de verdragen van ®ngeland met Egypte en Irak. De af- aderlijke overeenkomsten tussen '«geland en de Arabische landen °eten worden vervangen door een gemeenschappelijke overeenkomst tus- d» Arabisch» en de Westerse sta- STiLLR OMGANG TE AMSTERDAM sterri nachle'ljke Stille Omgang t» Am- 0- am zal dit jaar gehouden worden U !vta^ndagen 25 Februari, 4 Maart »n Tengevolge van de langdurige regenval zwollen de beken iw Twente op onrustbarende wijze, zodat de eigenaren van de 'water molens alle schutten moesten ver wijderen. Wild zoekt het water zijn weg naar de molenkolk. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kesteren: J. W. v. d. Linden te Kamerik; te Rotterdam-Vreeu- wijk: D. C. van Wijngaarde te IJmuiden. Aangenomen naar Zuidbroek (toe zegging): J. W. Schaap te Kooten (Fr.) Bedankt voor Benschop en voor Loon op 't Zand: D. J. v. d. Graaf te Leerbroek. Ds. J. Kuylman, emeritus-predikant te Vreeland, heeft de benoeming tot hulp prediker te Kothen aangenomen. Ds A. Addink, Ned. Herv. predikant te Wolsum. is benoemd tot reserve-legerpredikant met standplaats Breda. Ds W. K. Kansil. predikant van de Protestantse kerk in In donesië, woonachtig te Zeist, stelt zich beroepbaar. Gereformeerde Kerken. Beroepen te GoëngaJ. Spoelstra. candidaat te Meden. De classis Leeu warden der Gereform. Kerken heeft ge ëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer G. Sinia te Huizum; de classis Apel doorn de heer G. Veeneman te Apeldoorn en de classis Middelburg de heer L. de Nood te Middelburg, allen candidaat aan de Theologische Hogeschool te Kampen. Gereformeerde Gemeenten. Beroepen te 's Gravenhage: Chr. v. Dam te Werkendam. Aangenomen naar Waardenburg: L. Kieboom, candi daat te Barneveld, die bedankte voor Aag- tekerke. Boskoop. Dinteloord. Dirksland Enkhuizen, Moerkapelle. Ril^nd-Bad, Tholen, Ierseke en Westzaan. Tankhout hijst noodvlag Na sen worsteling tegen het ijs van bijna twaalf uur op het IJsselmeer zijn het stoomschip „Jan Nieveen" en de sleepboot „Orion" in de haven van Lemmer teruggekeerd. Op tien kilo meter afstand van Lemmer zat zo veei ijs tot aan de grond toe, dat het on mogelijk was om er door te komen. Deze reis had ook de bedoeling om een olie-tanker van de Shell-maat- schappij uit het ijs te verlossen welke al drie dagen in het ijs bekneld zit op ongeveer drie kilometer uit de kust, en de noodvlag in de mast heeft. Aan boord bevindt zich een vie<|al Perso" nen. De beide boten zijn de tanker op twee kilometer genaderd, maar kon den de boot niet uit het ijs verlossen. Hoogwater in Friesland: Hoewel het gemiddelde waterpeil lm Friesland Vrijdag van 03.7 tot 64.7 bo ven Fries zomerpeil bleek te zijn ge stegen, is de situatie voor het lage noordelijke deel van de provincie min der dreigend geworden, vooral ook, omdat de harde noordwestelijke wind is gaan liggen. Bij Bergumerdam was de stand 1 cm lager dan de dag tevo ren, en daarmede is het onmiddellijke gevaar voor de uitgestrekte Eerne- woudsterpolder geweken. Voor de Louwsmeer in de gemeente Tietjerksteradeel is de toestand echter nog précair, want er is zoveel water over de dijk gevloeid, dat de water stand in de polder in een nacht 20 cm. steeg. De dijk is poreus geworden, een doorbraak wordt nog steeds mogelijk geacht. Heden bezoek aan W -Duitsland Generaal Eisenhower heeft gisteren na aankomst uit Home geoonfereerd met de premier van Luxemburg, Pietre üupong, teven» minister van de fensie, en de minister van buitenlandse zaken, Bech. Het groothertogdom, dat 350.000 inwoners heeft, bezit een leger van twee bataljon» ter sterkte van samen 2000 man, en een generaal- titulair. Het land «11 met Amerikaan se hulp een derde bataljon op de been brengen. Eisenhower is hedenmorgen naar Frankfort vertrokken. Hy zal In Duitsland besprekingen voeren met bondskanselier Adenauer, de socia listische oppositieleider Schumacher en met de ex-generaals Speidel en Heusinger, die de Bondsrepubliek ver tegenwoordigen bij de besprekingen over de Duitse deelneming aan de Europese defensie. Dinsdag gaat de Atlantische opperbevelhebber naar Parijs. Westerse diplomaten in Hongarije mogen zich thans niet verder dan dertig kilometer buiten Boedapest be- gev»n. Cchrikt u maar niet van dit vrijpos tige opschrift, want het is beschei dener gemeend dan het misschien op het eerste gezicht lijkt. Ik bedoel vol strekt niet dat wij nieuwsgierig zou den moeten zijn naar eikaars particu liere leven, maar doodeenvoudig: dat wij van eikaars omstandigheden eigen lijk heel weinig weten. En desondanks vaak heel gauw klaar staan met onze critiek en on» oordeel. Deze overtuiging ben ik al een tijd lang door ervaring toegedaan en die wordt voortdurend versterkt door uit latingen in de brieven, die mij voor en na geschreven worden. Zo beweerde iemand onlangs, naar aanleiding van het rollende dubbeltje »n het feit, dat ik het durfde opnemen voor de kapi taalverschaffers": „Die groep van onze bevolking kan het inderdaad slecht hebben, maar dat zal dan ook wel een groot deel haar eigen schuld zijn''. Ik heb mij toen de ogen uitgewreven en vervolgens hoofdschuddend bij deze zin een kruisje gezet. Weet deze brief- schyver werkelijk wel waar hij het over heeft? Ik zou hem vriendelijk wil len raden eens met zo'n „kapitaalver schaffer" te gaan praten. Natuurlijk niet met een of andere grootkapitalist, die een wereldconcern beheert en op een kasteel zetelt maar met zo'n doodgewone timmermansbaas of installateur, die een paar man aan het werk heeft. Hij zal versteld staan van het enorme bedrag alleen al aan sociale lasten, dat deze mensen moeten opbrengen, terwijl zij zelf en hun gezin onder geen enkele voorziening vallen, en de verzorging van hun oude dag ook geheel voor hun eigen rekening komt. Welke „eigen schuld" hierbij te pas komt is mij niet recht duidelijk of het moest zijn dat zij nu eenmaal zo eigen wijs zijn om zelfstandig te willen zijp, wat langzamerhand ietwat op een straf baar feit begint te gelijken. Maar om bij de kwestie van ons op schrift te blijven: hoe gemakkelijk oor deelt de een over de omstandigheden van de ander, zonder daarvan ook maar enigszins op de hoogte te zijn. Mannen hebben daar. blijkens de brieven en in- gezonde stukken, een aardig handje van. Maar vrouwen kunnen er ook wat mee, misschien nog wèl zo erg als de mannen. Die hebben ten slotte nog meer kans op contact met andere be volkingsgroepen. Mannen zijn lid van sportverenigingen of clubs; zij horen veel langs de weg of op hun werk, zij künnen in elk geval van anderer be staan het een en ander weten. Maar vrouwen leven veel meer ge- isoleerd. Zij blijven binnen de ommu ring van haar huis, waar zij bij voor keur vrouwen van haar eigen stand en levenspeil ontvangen. Zijn zij lid van een vereniging, dan is dat er meestal ook weer een van „ons kent ons". Poli tieke verenigingen, waar de mannen el kaar als staatsburgers ontmoeten en de „stand" geen eerste rol speelt, zijn bij vrouwen nooit populair geworden. Vrouwen gevoelen zich werkelijk niet op haar gemak in een omgeving waar zij de kans zouden lopen te moeten praten met een vrouw uit een geheel ander sociaal milieu. En dus blijven zij maar gezellig in haar eigen vertrouwde kringetje. De vrouw van de arbeider praat met de vrouw van de arbeider; de ene doktersvrouw converseert met de andere doktersvrouw, de echtgenote van de ambtenaar houdt zich in de omgang maar veilig bij de echtgenoten-collega's van haar man. En dat is verschrikkelijk jammer om verscheidene redenen. Om te beginnen werkt dat allerlei wanbegrip in de hand, waardoor de standen in de samenleving nóg scherper en vijandiger tegenover elkaar komen te staan. De vrouw van de fabrieksar beider. die in de volle wachtkamer van men (de vuile vaat heeft zij de vuile de dokter zit te popelen om weg te ko- vaat gelaten en de kinderen staan straks voor de dichte deur) benijdt mevrouw die het maar gemakkelijk heeft in zo'n ruim geriefelijk huis met voldoende per soneel en flinke inkomsten. Terwijl de doktersvrouw, die de administratie bij houdt en de telefoontjes aanneemt, om dat manlief is weggeroepen voor een bevalling die wel de nacht door duren zal zuchtend bedenkt dat zo'n arbei- vorder denkt keept motur^f dersvrouw het toch maar heel wat ge makkelijker heeft. Die kan 's middags maar gezellig met haar kinderen gaan wandelen en behoeft zich geen zorgen te maken voor belastingen, studie voor zieningen en levensverzekeringen. De vrouw van de ambtenaar denkt in stilte, dat de vrouw van de winkelier toch maar beter af is dan zijzelf. Er valt in zo'n eigen zaak nog eens een extraatje te verdienen, je ziet nog eens resultaat van zuinig zijn en hard wer kenTerwijl de winkeliervrouw, die mevrouw de ambtenares vriendelijk te woord staat, bij zichzelf overlegt dat zulke mensen met vaste salarissen toch maar een veel prettiger leven hebben. Altijd zeker van je geld, en later van je pensioen; geen dubbele taak van een gezin en een winkel, waar je steeds keurig voor de dag moet komen en be leefd blijven, ook al staat je hoofd er helemaal niet naar. Echt gezellig eens tijd hebben voor je kinderen, geen zorg over stroppen of over wanbetalers.,.. Zo kan ik blijven doorgaan. De ..ge studeerde" vrouw kan zich doodeenvou dig niet verplaatsen in de gedachten- wereld van de „gewone" huisvrouw; de ongetrouwde „werkende vrouw be nijdt de moeder van een gezin, die op haar beurt vindt, dat die schooljuffrou wen en typistes het toch maar gemak kelijk hebben met haar vastgestelde werkuren en flinke verdiensten. Wat weten wij van elkaar? Bitter weinig, laten wij eerlijk zijn. En dat geeft meer wrijving en spanningen dan onze samenleving op het ogenblik kan lijden. Zouden wij er niet goed aan doen, in deze kolom elkaar een» wat nader te komen door af en toe iets van onze levensomstandigheden, onze spe ciale zorgen en moeiten te vertellen? U behoeft niet bang te zijn voor uw naam in de krant, dat weet u. Stort *w hart gerust eens wit by SASKIA. -v: Ghristian Dior heeft zich als ontwer per reeds een behoorlijke staat van dienst op het gebied van de mode ver worven. Men noemt hem in Frankri.k wel de primus inter paris. Ho# het tok zij, in ieder geval was hij de man, die de schuine lijn lanceerde, welke ten doel heeft de natuurlijke vormen van de vrouw zo voordelig mogelijk tot hun recht te doen komen. Voordeel in dat opzicht is, dat het hoofd kleiner en de hals smaller lijkt. De buste wordt door deze lijn breder en de taille dunner. De Fransman werkt veel met „ve lours de Lyon" en vervolgens met otto- man, Franse faille en satijn. Bij de plisseerde japonnen gebruikt hij crêpe en shantung. Als kleuren zien wij vele creaties van Dior in noir-glorieux, blanc royal en zelfs in een speciaal door hem vervaardigde kleur „Rouge- Dior". En wat heeft deze ongekroonde Parijse koning nog meer te zeggen? Tot vijf uur schrijft hij voor; Zwart op het eerste plan met direct volgend grijs en bleu naast rood en violet. Voor de avond ziet men ecter meer mauve en rood, terwijl tijdens het diner naast zwart en wit het rose-bonheur en alle denkbare grijze tinten worden gedra gen. Dior noemde deze laatste catego rie „cheveaux de Jeanne". Als een van zijn laatste nieuwtjes zag de stola het licht. Ditmaal niet van bont, doch van dezelfde stof als het daarbij gedragen costuum of mantel. Hier ziet men een zijner ontwerpen, dat verfraaid werd met het bloemmo tief ter hoogte van de schouder, ter wijl in het naar beneden vallend pand een horizontale zak verwerkt ie. Dat de stola niet persé in dezelfde kleur behoeft te blijven, laat de mannequin van Balenciage, onderaan op de foto^ zien. Zij draagt n.1. een grasgroen mo del op een zwarte mantel. Een ander Frans ontwerper creëerde hetgeen de tweede illustratie laat zien. Opvallende kleinigheden, welke de toi letten 'n bijzonder cachet kunnen ge ven. Zoals hier bijv. de wijde, korte, opgestroopt lijkende, ballonmouw, waar onder handschoenen, ver tot over de elleboog, in overeenstemmende kleur, worden gedragen. De oorsage, ziet men hier het avond toilet verrijken dank zij een bouquetje donkerrode rozen. De Fransman laat het aan de draagster over om haar lie velingsbloemen te gebruiken voor dit doel; alleen dient zij er dan wel aan te denken, dat deze harmoniëren met de kleur van het toilet. Ten minste de opzichtige armband, niet om de pols gedragen, maar als garnering van de mantelmouw. Zilver neemt de eerste plaats in. Men houde echter goed in het oog, dat al deze hulpmiddelen het onderdeel van de garderobe dienen te verfraaien en niet pompeus ot opzichtig moeten maken. De kans daarop is zeer groot. Zo ooit, dan geldt hier, dat overdaad schaadt. RITA. Er is gister zonder uitzondering hevig en taai gestreden m het Hoogoven- schaaktournooi te Beverwijk. Dat laat ste bljjkt hier wei uit, dat alle vijf par tijen werden afgebroken en 's avonds uitgespeeld, behalve KramerPalomaa en DonnerPoulsen, die 's morgens aan de slag waren, evenals Kieninger en Pilnik, die het gisteren echter niet tot een beslissing brachten. Het belangrijkste feit was echter, dat Fenny Heemskerk haar afgebroken laatste matchparty tegen mevr. Rood zant remise maakte en daarmee haar titel met succes heeft verdedigd. De eindstand van de match is: Fenny Heemskerk 3% pt„ mevrouw Roodzant 2t4 punt. O'Kelly heeft Stumpers verslagen na een moeilijk dasne-etod«pel> det de Belg correct naar winst leidde. Van SatersRossolimo werd na een interes sant gevecht remise. De afgebroken partijen van Donder dag werden ook gisteravond uitge speeld. Kramer leverde de prima pres tatie Rossolimo te kloppen, Donner kon het niet redden tegen Pilnik. Van de afgebroken partyen van gister zijn de kansen in de partijen Kramer—Palo maa en DonnerPoulsen moeilijk te taxeren; Kieninger—Pilnik zal vermoe delijk remise worden. De stand na deze ronde luidt: Poui sen en Pilnik 4% met een afgebroken partij; O'Kelly 414; Kramer 4 met een afgebroken partij, Rossolimo 4, Kienin ger 3V4 met een afgebroken partij, Van Seters 3, Palomaa 1 met een afgebro ken partij, stumpers ~1%, Donner 1 met een afgebroken partij. Het programma voor heden is: Pilnik —Stumpers, PoulsenKieninger, Ros solimoDonner, PalomaaVan Seters. 0'tteup—kmum» Tsjang Han Foe, de onder-minister van Buitenlandse Zaken van de com munistische Chinese regering, heeft John Hutchinson, de Britse diploma tieke vertegenwoordiger te Peking, ontboden, teneinde hem mondeling het antwoord van de regering op de voor stellen der V.N. inzake het staken vsa het vuren uit te leggen. Hem is een af schrift van het antwoord ter hand ge steld. Voorts heeft de ambassadeur ven India te Peking. Panikkar, sen vrij Langdurig onderhoud met de Chinese minister van Buitenlandse Zaken ge had. Naar aanleiding hiervan zou hij een lang telegram aan Nehroe hebben gezonden, die zich op zijn beurt in verbinding stelde met de Britse rege-

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 7