Peking komt met nieuw voorstel Itsjon, het brandpunt van de strijd Vulkaanramp op N.-Guinea eist talrijke doden r 1 Reeds 225 doden geborgen Eisenhower ontmoette Adenauer VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Austin (Amerika): Niet veel meer dan poging om vrije wereld te verdelen KoaI B-eóieJk Dtasdag 23 Jan. 1951 76e Jaargang No. 11008 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna SirGladwyn(Engeland): Aanbod nader tof principes der Verenigde Naties Twee etmalen uitstel voor nader overleg M Officieuze bespreking te Frankfort Juin opperbevelhebber Franse strijdkrachten Weerbericht De sleuiel lag op de brandkast Aswolken maken geiroflen gebied bijna onbereikbaar Zes zware erupties waargenomen ZWARTE ROUW IN DE WITTE ALPEN Het aantal slachtoffers zal nog stijgen Patrouille-activiteit belemmert de opmars der communisten Enorme schade aan huizen en vee Escadrille in Ierland BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur. A. KAPTEIN Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK (MANT TARIEVEN: Advertenties: 16 et p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den f 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten S® BEN EG AL RAU, hoofd van de Indische delegatie, heeft gisteravond nieuwe voorwaarden van communistisch China betreffende Korea en de regeling van andere kwesties in het Verre Oosten aan de Politieke Commissie der V.N. voorgelegd. In het aanbod doet Peking de toezegging, dat na aanvaarding en uitvoering van het principe, dat alle buitenlandse troepen uit Korea moeten wor den terugggetrokken, China de verantwoordelijkheid op zich zal nemen de Chi nese vrijwilligers te adviseren naar China terug te keren. Tot een stoking van liet vuren voor een beperkte tijd kan. aldus het Chinese voorstel, worden be sloten op de eerste vergadering van de zeven landen-conferentie. Als dit besluit wordt uitgevoerd, kunnen de onderhandelingen worden voortgezet. Opdat de oorlog in Korea volledig kan worden beëindigd en de vrede in Azie kan worden verzekerd, moeten alle voorwaarden worden besproken in verband met de poli tieke problemen. Over de volgende punten moet volgens Peking overeenstem ming worden bereikt: 1) Terugtrekking van alle buitenlandse troepen uit Korea; 2) Oplossing van de interne problemen door het Koreaanse volk zelf; 3) Terug trekking van de Amerikaanse strijdkrachten uit Formosa en bevestiging van de rechtmatige status van de Chinese Volksrepubliek in de V.N.; 4) Oplossing van de andere problemen in het Verre Oosten. |ET een kleine meerderheid van 27, w.o. die van Engeland,, tegen 23 stemmen o.a. Amerika, bij zes onthou dingen, besloot de Polifieke Commissie de besprekingen 48 uur uit te stellen teneinde de gedelegeerden gelegenheid te geven het aanbod te bestuderen, na der overleg te plegen en zo nodig nieu we instructies te vragen. OIR BENEGAL RAU deelde mede, dat hij het nieuwe aanbod had ontvan gen via de Indische ambassadeur te Peking en het reeds in een vergadering van de twaalf Aziatische landen ter sprake had gebracht. Hij deed vervol gens het voorstel de vergadering 48 uur te verdagen. EngelsAmerikaans verschil. ENGELAND steunde Rau's voorstel. Sir Gladwyn Jebb zei, dat het nieu we Chinese voorstel op het eerste ge zicht „duidelijk van groot belang is". Hij behield zich zijn definitieve mening voor, doch meende, dat het nieuwe aanbod dichter komt bij een bevesti gend antwoord op de vraag „of China onze principes aanvaardt". „Als Peking deze aanvaardt, zullen we allen opge lucht zijn. Misschien zuTlen enkele dele gaties denken, dat China niet werkelijk bereid is met de principes accoord te gaan zonder er onaanvaardbare voor waarden aan te verbinden, maar een korte tijd is nodig om onze regeringen in deze nieuwe toestand te raadplegen", aldus Sir Gladwyn. De Amerikaan Warren Austin was een tegenovergestelde mening toege daan. Volgens hem is het nieuwste voorstel van Peking niet veel meer dan een doorzichtige poging om de vrije wereld te verdelen en de vredestich tende taak van de V.N. te vertragen. „Uitstellen, vertragen, talmen. Het is niet nieuw, het is geen voorstel en het is zelfs niet aan de Verenigde Naties gericht", aldus Austin. Austin was tegen schorsing van de besprekingen en wilde zo snel mogelijk de Amerikaanse resolutie behandeld zien. De afgevaardigden van Ecuador en Venezuela zeiden, dat zij eerst bereid waren de Amerikaanse resolutie, die China tot aanvaller bestempelt, te.steu nen, maar dat zij nu nader met hun re geringen willen overleggen. Volgens de Griekse gedelegeerde „Spreekt u Duits?", Vroeg de Duitse bondskanselier Adenauer aan generaal Eisenhower, toen hij deze gisteravond op een receptie ten huize van de Ameri kaanse Hoge Commissaris McCloy te Bad Homburg ontmoette. De Atlantische opperbevelhebber antwoordde: „Ik ken maar één Duits woord: Eisenhower". Generaal Eisenhower begaf zich niet onder de gasten, maar zat met de Ameri kaanse Hoge Commissaris in een aparte hoek. Daar had hjj een persoonlijk ge sprek van een half uur met Adenauer en vervolgens met de plaatsvervangend leider der W'estduitse socialisten Erich Ottenhauer, de leider van de Duitse mili taire delegatie, Blank, de voormalige generaals Speidel en Heusinger en ten slotte met de vice-kanselier Franz Blücher. Maandagmiddag heeft Eisenhower een officieus onderhoud van twee uur gehad met McCloy en Kirkpatrick, de Amerikaanse en de Engelse Hoge Com missaris in Duitsland, en Armand Berard, plaatsvervanger van de Franse Hoge Commissaris Poncet, die zich in Parijs bevindt. Een officiële bespreking was met het oog op een verkoudheid van Eisenhower afgelast. Volgens de voorzitter van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden, Sam Rayburn, zal generaal Eisenhower kort na zijn terugkomst vermoedelijk rap port uitbrengen over de vooruitzichten van de Westeuropese defensie in een officieuze gecombineerde zitting van Huis en Senaat, waartoe alle leden van beide huizen en de pers zouden worden uitgenodigd. Naar verluidt heeft Ottenhauer een toelichting gegeven op de houding van de sociaal-democratische partij, die tegen een snelle herbewapening van Duitsland is, en hebben Speidel en Heusinger de nadruk gelegd op de Duitse wens, dat 'n toekomstige Duitse strijdmacht als bijdrage aan de verdedi ging van West-Europa op gelijke voet zou staan met de andere strijdkrachten. In de zeer nabije toekomst valt de benoeming te verwachten van generaal Juin, resident-generaal van Marokko, tot opperbevelhebber van alle Franse land-, lucht, en zeestrijdkrachten. Ver wacht wordt, dat Juin een leidende functie zal krijgen in het Atlantisch opperbevel onder generaal Eisenhower. De 62-jarige generaal, die in 1943 door generaal De Gaulle werd aangesteld als opperbevelhebber van het Franse leger in Italië en daar een schitterende veldtocht leidde, welke o.m. de bevrij ding van Rome tot resultaat had, krijgt de officiële titel van inspecteur-gene- raal van de Franse weermacht. Hij zal lévens voorzitter worden van de com missie van Chefs van Staven en vér strekkende bevoegdheden krijgen. Het £ai voor het eerst na de oorlog zijn, dat Jet bevel over alle Franse strijdkrach ten bij één generaal komt te berusten. Verwachting tot Dinsdagavona. Zwaar bewolkt met enkele op klaringen en hier en daar enige '"6gen of motregen. Gedurende de ochtend plaatselijk mist. Over wegend matige Zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. WOENSDAG: Zon op 8.38, on der 17.12; maan op 18.39, onder 09.30. komt in het nieuwe voorstel geen ver andering in de houding van China tot uiting. Russische stem. JYE Rus Tsarapkin deed een felle aan val op de Ver. Staten, die hij verweet het gezag van de V.N. opnieuw te ge bruiken om de aggressie tegen het Chinese volk te dekken. „Zij willen geen onderhandelingen om de proble men van het Verre Oosten langs de vreedzame weg op te lossen. De Ver enigde Naties moeten zich niet laten meeslepen", aldus de Russische afge vaardigde. De Turkse afgevaardigde zei ten slotte er niet zeker van te zijn, of de mededeling van het voorstel aan de Indische ambassadeur te Peking wel de juiste wijze van optreden was voor een land, dat een zetel in de VN wenst. Hij kon geen verschil ontdekken met het vorige antwoord van Peking en ver zocht Sir Benegal Rau enige verschillen te noemen. Sir Benegal antwoordde dat het duidelijk is, dat hij niet in een positie is om opheldering over het plan te geven. Toen een krantenbezorger zich in alle vroegte bij de woning van de steenfabrikant J. H. te Enschede ver voegde. vond hij de deur open en het raampje in de deur gebroken. Het kwam hem vreemd voor en dus maak te hij de bewoners, die zich nog te bed bevonden, wakker. Een snel onderzoek bracht aan het licht, dat de inbreker dank baar gebruik gemaakt had van de omstandigheid, dat de fabrikant zijn safe weliswaar had gesloten, maar het sleuteltje op de brandkast gelegd had. Er ontbraken drie kistjes met siera den ter waarde van tienduizenden gul dens. Twee van deze kistjes behoorden aan een nicht van de heer H., die se dert enkele dagen haar kostbaarheden aan haar oom had toevertrouwd. De inbreker had niet over geluk te klagen gehad: de sleutel van de brand kast lag voor het grijpen, de beide honden ten huize van H. bleven rustig doorslapen en ook de vier huisgenoten, onder ivie een politieagent, hadden niets gemerkt. Minstens twee-en-twintig inheemsen en een Europeaan zijn tot dusver om het leven gekomen tengevolge van een hevige uitbarsting van de vulkaan de Lamington in Australisch Nieuw-Guinea. Men verkeert nog in het onzekere over het lot van vier-en-derttg blanken, van wie men weet, dat zij zich 'n da buurt bevonden toen de vulkaan die honderddertig km van Port Moresby is. verwijderd, tot uitbarsting kwam. De meeste blanken in het gebied van de vul kaan zijn zendelingen en een van hen, de eerwaarde D. J. Taylor van de Ang licaanse Sangara-missie, verbrandde levend toen de lava zijn missiegebouw, op de helling van de vulkaan, overspoelde. Naar verluidt zouden tenminste dertig inheemsen van de missie om het leven gekomen of verwond zijn. Op de missie van de heer Taylor bevonden zich bovendien zijn eehtgenote en vier kinderen, alsmede een Australische onderwijzeres. Het is niet bekend of zij ook tot do slachtoffers behoren. Eerdere berichten gewaagden van vijftig omgekomen blanken. Het eerste vliegtuig met tien over levenden uit de getroffen streek allen vrouwen en kinderen is van daag in Port Moresby aangekomen. Het toestel was opgestegen van het vliegveld Higatoera dat op grote afstand van de vulkaan is gelegen. Het vliegveld van Port Moresby is voor gewone diensten gesloten, ten einde het reddingwerk onbelemmerd te kunnen verrichten. (Zie verder pagina 4) MiiilllltifiWtHiiléStiillHijilllltlltTWiillllllWiiHiiilltlllfflilittlltHiilliitHimittiilillllWlHlWffl Het vrijmaken van een tunnel bij Chur: met behulp van brancards worden de gewonden in veiligheid gebracht. (ANP-Telefoto) Volgens de laatste gegevens hebben ruim 225 personen de dood gevonden bü lawines in Zwitserland, Italië en Oostenrijk. De laatste dodencijfers zijn voor Oostenrijk 127, Zwitserland 71 en Italië 30. In Oostenrijk worden ongeveer 30 ernstig gewonden in ziekenhuizen verpleegd. Verwacht wordt, dat het aantal slachtoffers nog groter zal blijken te zijn. O K'" dorpcn door of UUR. STOR7CNDC SNUUWMASi crisctufto i ~\m. Het vitale verkeerscentrum Itsjon, twee-en-dertig kilometer ten Z.O. van Seoel is momenteel het toneel van fellegevechten tussen strijdmachten van de V.N. en communistische leger-eenheden. Zware gevechten zijn aan de gang en aan communistische zijde worden zware verliezen geleden. Hoewel de verbon den legers aanvankelijk moesten terugtrekken op nieuwe stellingen, zag^n zij later tijdens patrouilles kans de stad te hernemen. Nadat zij vernieling"!! Idi-n aangebracht, zijn zij behouden op bun stellingen teruggekeerd. Liet Joodse Wereldcongres heeft bij de vier bezettende mogendheden in Duitsland geprotesteerd tegen de voor genomen herziening van de vonnissen tegen nazi-misdadigers. Is Theodoor het gloeiend mee eens, want de rassen waan is nog lang niet de wereld uit: De gouverneur van de Amerikaanse staat Georgia, Talmadge. heeft bepaald, dat elke school die vermenging van blanke en niet-blanke kinderen toelaat de staatssubsidie zal verliezen. Over staatssubsidie gesproken: Wilhelm Pieck president van Oost-Duitsland, heeft zich bereid verklaard de peetoom te worden van elk zesde kind van een Oostduitse moeder, gehuwd of ongehuwd. Ieder petekind van de president zal een spaarbankboekje krijgen van 100 mark. n Walter Marshall uit het Engelse Sheffield moet daarentegen zijn spaar- duiten een flinke aderlating doen on dergaan. Hij kreeg vijfhonderd gulden boete omdat hij een etlageruit had in gegooid en dat nota bene uit woede omdat hij zijns inziens onschuldiglijk honderd gulden boete had gekregen wegens het aan diggelen smijten van diezelfde ruit. Nee dan toonde Rise Stevens, ster van de Metropolitan Ops- ra in New York heel wat meer zelfbe heersing waar het glasscherven betrof Hoewel zij tijdens een scène van „Der Rosenkavalier" een glasspinter in haar oog kreeg bleef zij doorzingen en zong nadat in de pauze de splinter verwij derd is haar gehele rol ten erndeJD En omdat hot van zangew» na» gent nu niet zo'n grote stap is vertelt Theodoor u meteen maar even, dat de dirigent van het New Yorkse Philhar- monische Orkest op de vraag waarom hij altijd zonder partituur dirigeerde geantwoord heeft „gaat een leeuwen temmer soms de kooi in met een boekje „Hoe moet ik leeuwen temmen?" P\e memoires van ex-filmdiva Pola Negri beloven ook al allesbehalve tam te worden. De (veelbelovende) ti tel luidt: „Zo veel als ik durf'. Als Dat is nou uiat je noemt mk sleutelpositie, AUda de heer Ibrahim uit Cairo dat nu nog in het echtelijk bed aan gade voorgele zen had was het misschien nog met een sisser afgelopen. Nu kreeg z'n vrouw toestemming om te scheiden om dat manlief haar 's nachts uit de slaap hield door eindeloos Shakespeare voor te dragen. Wat de mensen allemaal al niet doen om van hun vrouw af te komen: Een Californisch recruut gaf als reden voor z'n vrijwillige dienstne ming in het leger op. Vaderlandsliefde en omdat ik niet met m'n vrouw kan opsehieten. Dergelijke beweeg redenen zullen die veertienjarige school jongen uit Virginia wel vreemd geweest zijn, maar toch trok het soldaat-zijn hem zozeer aan dat hij z'n leeftijd als achttien jaar opgaf en naar Korea ge zonden werd. Nu ligt hij met.bevroren enen en vingers in een Amerikaans ospitaal. Na herstel zal hij „eervol ont jagen" worden uit het leger. Q En om e voorkomen dat de acteur Jean Meyer 'ok in het hospitaal terecht zou komen ïeeft de administrateur-generaal van 'e Comedie Frangaise, Touchard (sic), iem verboden met de criticus Devay te tuelleren. Dat vindt Theodoor maar erstandig ook. want om met senator "onnally (in antwoord op een bewering van Taft dat er geen bewijzen waren lat Rusland de oorlog wilde) te spre ken: „Wij in Texas hebben de gekke gewoonte iemand die op ons schiet als een onvriendelijk mens te beschouwen". Waarin Theodoor, voor één keer dan, da Texanen geen ongelijk kan geven. Voorts zijn vooruitgeschoven posten van de V.N. Osan binnengetrokken, waar zij weinig tegenstand ondervon den. Ook het vliegveld van Wondjoe werd gisteren weer bezet. Een heuvel, die twee dagen geleden moest worden prijs gegeven, werd bestormd. Door deze actie werd een zuidwaartse op mars der communisten belemmerd. In het gebied, negen kilometer ten zuid-westen van Tanjang waren een heden van de Verenigde Naties in ac tie tegen twee communistische batal jons. Aan het centrale front, waar de verbondenen een levendige patrouille activiteit ontwikkelden, kwamen zij zo goed als niet in aanraking met de vij and. Aan het oostelijk front in de buurt van Kangnoeng waren de V.N.-troepen in strijd met 2000 tot 3000 commu nisten. Na een kort gevecht trokken de roden zich terug met achterlating van ongeveer honderd doden en een aan tal gevangenen. Luchtstrijdkrachten van de V.N. hebben boven Korea vier en vijftig communistische straaljagers ontmoet, het grootste aantal in een enkele dag. In de gevechten werd een Mig-15 neergeschoten, terwijl een an der toestel waarschijnlijk werd ver nield. Van de Amerikaanse vliegtuigen ging er niet een verloren. Door 't optreden van de luchtmacht in de periode van 22 November tot 21 Ja nuari verloor de tegenstander 60.300 man. 30 km van Seoel. Pantserkolonnes der verbonden legers zijn op vier belangrijke punten op een front van 100 kilometer breedte diep in de Chinese linies doorgedrongen Er zijn echter geen aanwijzingen, dat t'.t meer dan krachtige verkenningsacties zijn om de communisten zoveel moge lijk verliezen toe te brengen en hen uit hun evenwicht te brengen hij Hun voorbereidingen voor een nieuwe op mars naar het Zuiden. Onder dekking van vliegtuigen zijn de verbonden le gers Seoel tot op 30 kilometer gena derd. In Zwitserland zijn een honderdtal huizen en boerderijen vernield en 400 stuks vee omgekomen. Men is er in geslaagd een doorgang te banen naar het Italiaanse dorp Livig- no, dat sinds Zaterdagavond van de bui tenwereld was afgesloten. In dit dorp werden zeven personen gedood en twee ernstig gewond. Bijna alle huizen heb ben zware schade opgelopen. De 700 in woners slapen 's nachts geheel gekleed in de minst beschadigde huizen, gereed om te vluchten bij het eerste bericht over nieuwe lawines. Veel vee is verlo ren gegaan. Een nieuwe sneeuwstoring heeft de autoweg door de Brennerpas over een afstand van 500 meter geblokkeerd. Naar schatting zal het vier dagen duren om de weg weer vrij te maken. Het internationale spoorwegverkeer door de Brenner en de diensten door de Sim- plon- en St. Gothardtunnel zijn Maan dag hervat. Boven sommige delen van de Zwit serse Alpen hebben Zwitserse militaire vliegtuigen voedsel en post uitgewor pen. Ook ongeveer 700 buitenlandse toe risten te Zermatt, die zich overigens in goede welstand bevinden, kregen hun post uit de iucht. In Oostenrijk hebben verscheidene honderden toeristen noodgedwongen hun vacantie moeten verlengen, daar zij in de verschillende valleien afgesloten zitten. Sommige hotels zijn van elec- trische stroom verstoken, maar aan voedsel bestaat volgens de laatste ba- richten geen gebrek. Te Innsbrück (Tirol) is de water voorziening door lawines afgesneden. De burgemeester heeft via de radio in structies gegeven over de bereiding van goed drinkwater uit schone sneeuw. In een plaatsje in Opper-Engadin (Zwitserland) werd een achtjarig jon getje, dat achttien uur onder de sneeuw bedolven was geweest, nog levend ge vonden. Studenten demonstreren Het Nederlandse escadrille, dat zal deelnemen aan manoeuvres boven Noord-lerland, is te Eglington aange komen. Volgens het Ierse persbureau zijn slechts zeven Fireflies geland, daar de vier andere wegens een defect s&i het landingsgestel in Engeland moesten blijven. Eén van deze vier werd later in Eglington verwacht. Maandag demonstreerden tachtig Ier» se studenten te Dublin tegen het be zoek van het Nederlandse escadrille^ Met spandoeken en in auto's met luid sprekers begaven zij zich naar de ha ven, waar de „Echo" aankwam De studenten riepen „De Nederlander» moeten vertrekken" en op de pan- doeken stond te lezen: „Richt U voor uitnodigingen naai- Ierland tot het Ier se volk" en .Elke bezettende mogend heid m ia Ierland onwelkom.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1