Uitgeester begraafplaats inzet voor politiek spel? RUND- EN VARKENSVLEES Prijsnotering Mens als lastdier Het carnaval immigreert in het strakke Australië BERNARD K00MEN jonge kracht (mnl.) Ruim twee jaar onderhandelen zonder resultaat EEN ONVERKWIKKELIJKE HISTORIE Raad wilde onderste uit de kan GEEN DOODSLAG, MAAR NOODWEER Subsidie voor Prov. Brand- weerbond KERKELIJK NIEUWS Business en feestvreugde Geen provinciale steun aan militaire tehuizen Prijsverlaging en loonstop in Verenigde Staten Frankrijk wil conferentie over een Europees leger De verdediging van Afrika MARKTBERICHTEN Beurs Middenmeer Nieuwe chef van Gen Staf? RUNDVLEES VARKENSVLEES SLAGERIJEN DONDERDAG 25 JANUARI 1951 HET VOORMALIGE UITGEESTER RAADHUIS koopsom f 1. den", verklaarde ons een gemeentelijke autoriteit.". De Raad heeft het amendement met algemene stemmen aanvaard. Het Kerk bestuur, reeds zo lang naar zijn gevoelen aan het lijntje gehouden, is er ten zeer ste gegriefd over, en heeft prompt laten weten, dat het er niet over denffl de ge rit WORDT in Uitgeest een stukje dorpspolitiek bedreven, waarbij iemand de haren te berge rijzen. Daar wordt al een paar jaar gebokst over de begraaf plaats, die aan de voet van de eeuwenoude Hervormde Kerk is gelegen. Dat kerk hof is eigendom van de Hervormde gemeente. De burgerlijke gemeente voert, sinds onnaspeurlijk lange tijd echter het beheer over deze dodenakker. Dat beheer was niet naar de zin van het Kerkbestuur. Het meende zelfs, dat het gemeentebe stuur op dit punt schromelijk tekort schoot. En daarom richtte dat kerkbestuur een paar jaar geleden het verzoek tot het gemeentebestuur het beheer over zijn eigendom over te mogen nemen. t|BT gemeentebestuur vond het een ''moeilijke beslissing. Het zag zoveel bezwaren, („dat het rekening moest houden met alle stromingen in de ge meente",) dat de onderhandelingen eni ge jaren slepende bleven. Men zou verwacht hebben, dat hangende onder handelingen het gemeentebestuur toch Zeker aan het werk toog, om de be graafplaats een wat minder verwaar loosd aanzien te geven. Niets is minder waar. Al die tijd is er aan deze open bar» begraafplaats weinig of niets ten koste gelegd. Wie de situatie op dit ogenblik dan ook opneemt, moet con cluderen, dat het een oud overjarig kerkhof Is. Geen enkel bloemperkje siert de dodenakker. De paadjes zijn vertreden, en ergens tegen de eeuwen oude kerketoren ligt een hoop puin van een omgevallen muurtje. Een schamel beeld. Te schameler ongetwij feld voor degenen, die hier geliefden achterlieten. Enfin, na ruim drie jaar onderhande len, kwam een concept-overeenkomst uit de bus. Niet de Hervormde Ge meente zou het beheer in handen wor den gegeven, maar een Stichting. Het bestuur van die Stichting zou gevormd worden door drie leden, aangewezen door het Kerkbestuur en twee man. aangewezen door de gemeente. Mr. Rutgers uit Haarlem concipieerde een stichtingsacte, B. en W. maakten een raadsvoorstel. Dat voorstel omvatte be halve de overdracht van het beheer en de uitbreiding van het Kerkhof, even eens de overdracht (voor het symbo lisch bedrag van f 1.van de naast de kerk gelegen ruïne, waarin tot 1917 het raadhuis van Uitgeest gevestigd was. Het donkergrijs gepleisterde stenen gebouwtje moet uit 1680 dateren. Het is een aanfluiting voor de gemeente, zo als het eruit ziet. Er zit geen raam meer in. De kozijnen zijn vermolmd, en in de dakgoot groeit het gras een halve meter hoog. Tot 1939 kon de politie nog de oude raadhuis-cachotten gebruiken, die er in ondergebracht zijn. Voorts werd dit voormalige raadhuis na 1917 spuithuis en werkplaats voor gemeen tewerklieden bij slecht weer. Voor 1.zou de Herv. Kerk eige naresse worden van deze ruïne, maar met de verplichting, dat het gebouw op geknapt zou worden. Het Kerkbestuur dacht er over het te verbouwen tot jeugdhuis en aula, en mogelijk in de toekomst er een consistoriekamer in onder te brengen. Een amendement. Van al deze goede voornemens kan niets terecht komen. De Raad heeft op het allerlaatste moment een kink in de kabel gebracht. Dat geschiedde in de vorm van een amendement op het voorstel van B. en W. Dat amendement hield in, dat de Herv. Kerk zich ver bond het terrein van de begraafplaats aan de gemeente te verhuren, wanneer de Stichting onverhoopt het beheer niet langer vol zou willen of kunnen hou den. Om de draagwijdte van dit samen- dement goed te begrijpen, moet men weten, dat de Herv. Kerk een paar jaar geleden een stuk aangrenzende tuin grond gekocht heeft, waarmee de be graafplaats zal moeten worden uitge breid. De gemeente verzuimde tijdig maat regelen te treffen om straks zijn doden te kunnen begraven. Van kerkelijke zijde deelde men ons mede, dat er nog slechts ruimte is op het oude terrein voor zeven doden. Men is dus wel heel •rg gauw toe aan het nieuwe gedeelte. De gemeente daarentegen is van me ning, dat deze voorstelling van zaken onjuist is. „Er is voorlopig nog ruimte genoeg op de oude begraafplaats. Tal van graven kunnen nog geschud wor- amendeerde overeenkomst te accepte- Het meent, dat het thans om der wille van het algemeen belang al ver ge noeg gegaan is voor oplossing van de hopeloze situatie. Het wil de volle ver antwoording gaan dragen voor het be heer van de begraafplaats, een intijds aangekocht stuk grond zelfs voor uit breiding beschikbaar stellen, en bo vendien nog de verplichting op zich nemen een schandelijk verwaarloosd gemeentegebouw te restaureren. De ge meente stelde tegenover dit alles hoe genaamd niets, hoewel het toch een ge meentelijke zorg is van de eerste orde. Inplaats van dankbaarheid voor zijn tegemoetkomendheid, ziet het Herv. Kerkbestuur dat het thans slachtoffer wordt van een politiek spel. Wanneer namelijk de Stichting haar werkzaam heden onverhoopt zou moeten staken, zou de gemeente voor enige huur de beschikking krijgen over alle terrein van de Herv. Kerk. Het zou een voor de gemeente wel uitermate goedkope oplossing zijn van het nijpende be graafplaats-probleem in Uitgeest „Mien voelt toch wel", zo verklaarde men ons van kerkelijke zijde", dat bij die stand van zaken de Stichting binnen de kortst mogelijke tijd het werken onmogelijk gemaakt is. De gemeente, zelf in het bestuur vertegenwoordigd, heeft bij de Stichting geen belang meer. Het heeft alleen maar belang bij een zo vlot mo gelijke mislukking van deze opzet. De lijdensgeschiedenis is te groot, dan dat het bestuur van de Herv. Kerk nog vertrouwen kan hebben. Er zijn nu eenmaal grenzen". Langs andere weg zal het kerkbe stuur thans gedaan zien te krijgen, dat de gemeente Uitgeest tenminste maat regelen neemt om het bestaande kerk hof rond de eeuwenoude kerk de ver zorging te geven, die voor een doden akker past. De Officier van Justitie te Arnhem, heeft gisteren de gebroeders D. uit Nijmegen, die betrokken waren bij de dodelijke steekpartij van Zaterdagmid dag, vrijgelaten. De gebroeders D. wa ren gearresteerd als verdacht van doodslag, doch het verhoor heeft uit gewezen, dat hier vermoedelijk van noodweer sprake is. Uit waardering van de door de Noordhollandse Provinciale Brand- weerbond ontwikkelde activiteit én ter stimulering van de verwezenlij- kng van verdere plannen, doen Gede puteerden aan Provinciale Staten het voorstel, aan deze bond een bijdrage van 500.te verlenen. Een Zuid-Koreaan heeft voor zijn draag stel, waarmede men als regel zware lasten op de rag vervoert, een nieuwe bestemming gevonden. „Waarom geen taxi-dienst begon nen?" dacht hij en voegde de daad bij het woord. Zijn „vrachtje", een Engelse soldaat, die blijkbaar geen haast heeft, schijnt over de „ser vice" nogal tevreden te zijn. EEN JOLIGE BEZOEKER (Van onze correspondent in Australië) £ARNAVAL! Magisch woord voor Brabanders, Limburgers, Vlamen, Fransen, Italianen en bewoners van de Rivièra! Carnaval, de dagen waarnaar welhaast alle Europeanen ten Zuiden van 'n zekere ljjn, welke in Nederland „de rivieren" genoemd wordt, het gehele jaar reikhalzend uitkijken. Het carnaval, dat is een van die traditionele dingen, welke wij wel achter ons zullen moeten laten, denken de meeste immigranten, wanneer zij op weg naar de nieuwe wereld de kust van Europa zien verdwijnen.En dan vallen zij bij aankomst in Australië in het nieuwe land, met hun neus in een carnaval. Hoe vreemd dit ook mag klinken, het carnaval heeft zijn intrede gedaan in een land, dat er wel het minst toe geëigend lijkt. Want wanneer één volk van nature volkomen on geschikt is voor de ware carnavalsgeest, dan Is het wel het Britse volk. Evenals de Brit reageert de gemiddelde Australiër van Britse afkomst met grote terug houdendheid op „jolijt". Allegorische optochten en vertoningen vindt de Austra liër, evenals zijn Britse voorvaderen, prachtig. Maar zelf met masker en gekke muts zich laten gaan in de allen omvattende carnavalsgeest, dat ligt hem aller minst. Dan voelt hjj zich, wanneer hjj niet een heleboel alcohol in zich heeft, ongemakkelijk en links. En wie zichzelf een beetje belachelijk vindt en zich niet op zijn geraak kan voelen, kan zich ook niet laten gaan op een manier, welke nu eenmaal bij het carnaval hoort. Alleen de tijd zal kunnen leren, of het Carnaval iets is wat men kan im porteren als een film, of dat de Australische carnavals een kermis met geforceerd jolijt zullen blijven. De Europese carnavals zijn alleen ge bouwd op traditie en hebben alle een achtergrond van bepaalde heidense feestelijkheden, die door tweeduizend jaar Christendom zijn blijven voort' leven. Van dit soort „echte" carnavals, waarbij in vele attributen nog het zinnebeeldige te bespeuren valt, heeft het vijfde werelddeel er slechts een paar en dan natuurlijk niet in de grote stad, welke de neiging heeft alle traditie uit te wissen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Haaften: G. H. van Kooten te Brandwijk; te Vriezenveen (toe zegging): E. H. Broekema te Waardenburg »n W. E. Heijboer te Geldermalsen. Gereformeerde Gemeenten. Tweetal te BenthuizenChr. v. Dam te Werkendam en F. J. Dieleman te Bor- «ele, Beroepen te Beekbergen T. J. Dieleman te Borsele. Johannes Calvijn Stichting. Gisteren vond aan de Theologische Ho geschool der Gereformeerde Kerken te Kampen de rectoraatsoverdracht plaats. Prof. dr G. M. den Hartogh droeg het rectoraat over aan prof. dr. H. N. Ridder bos. Na deze plechtigheid vond de ope ning plaats van de Johannes Calvijn- Stichting, waardoor het mogelijk zal zijn, dat de leraren der school bij hun eigen hoogleraren, die ook als hoogleraren der stichting zullen optreden, zullen promo veren. knaapje m rioolput gestikt Bij het oplichten van het deksel, is een vierjarig jongetje uit Velp in een rioolput gevallen en in de modder ge stikt. J7N toch heeft het Carnaval sinds kort zijn intrede in de nieuwe wereld gedaan. Zojuist is in de badplaats Bon- di bij Sydney de tweede jaarlijkse Yulunga begonnen en over enige da gen zal een andere Sydney badplaats, Manly, met zijn Mardi Gras beginnen Wat Mardi Gras betekent, weet na tuurlijk iedere het carnaval liefheb bende Europeaan van bezuiden de rivieren van Nederland. Maar de naam Yulunga is nieuw. Zij is samen gesteld uit een tweetal Australische negerwoorden en betekent spel en dans. Waar het Australische neger woord Bondi ,bij de zee" betekent, kan men dus voor Bondi Yulunga de veel belovende woorden; spel en dans bij de zee zetten. Hoe zijn deze nieuwe carnavals plotseling de nieuwe wereld binnen geslop«U Hoofdzakelijk door het initiatief van hen, die hun brood verdienen met de pret van anderen. Want in deze harde, moderne wereld, is ook pret en jolijt „business" gewor den. Zo hebbën de organisatoren van deze pret' sinds kort de Australiërs het goede, oude Carnaval voorgezet, en de Australiërs hebben er met nog al strakke gezichten aan gesnuffeld als een konijn aan een wat vreemd uitziend koolblad. Maar ondanks hun achterdocht hebben zij van dit vreem de gerecht gegeten, want de Manly Mardi Gras bracht het vorig jaar een kwart millioen gulden op en de Bondi Yulunga een anderhalve ton. En dit jaar zal het, dank zij het gouden vlies, nog wel een beetje meer zijn. Jolijt is aangeboren PARNAVAL vieren is iets, wat men niet zo maar kan leren. Dat moet het bloed gaan zitten, zoals het in het bloed van welhaast iedere Bra bander en Limburger zit. En in het Australische bloed zit het nog op geen stukken na. Maar zoals door de onge kend grote toenemingen van het aan tal Europese immigranten reeds ver schillende aspecten van het dagelijks leven gekleurd en beïnvloed worden, zo is het ook zeer goed mogelijk, dat het Europese element Australië begrip voor de ware Carnavalsgeest zal bij brengen, of zoals de zuurpruim het zou uitdrukken, daarmee besmetten. Natuurlijk is het ook heel goed moge lijk, dat het andersom zal gaan en dat de terughoudende Australiër de nieuwkomer zal gaan besmetten met zijn angst voor verkleedpartijen en jolijt Van de Vereniging Christelijk Tehuis voor Militairen te Haarlem en van de Nederlandse Militaire Bond Pro Rege te Utrecht zijn enige verzoeken bij Provinciale Staten ingekomen om een subsidie uit de provinciale kas ten be hoeve van de door die organisaties ge- exploiteerde Christelijke Militaire te huizen te Haarlem, onderscheidenlijk Den Helder, Bussum en Hilversum. Hoezeer het bestaan van deze tehui zen en de mogelijkheid, die zij aan de militairen bieden om hun vrije tijd op gepaste en aangename wijze te beste den. op zich zelf alle waardering ver dient, menen Ged. Staten toch, dat het niet op de weg der provincie ligt voor dit werk een bijdrage te verlenen. In ambtelijke kringen te Washington werd voorspeld, dat er vandaag een verplichte algemene prijsverlaging zal worden afgekondigd, die Vrijdag zal worden gevolgd door een loonstop. Volgens welingelichte regeringskrin gen zou het in de bedoeling liggen voor alle prijzen maxima vast te stel' len, die zouden liggen op het prijs' niveau, zoals het op 2 Januari was. De loonstop zou echter niet van terug werkende kracht zijn en ingaan op de dag, waarop de afkondiging geschiedt. Tussen Hamburg en Büchen zijn een passagiers- en een goederentrein met elkander in botsing gekomen, waardoor vier personen om het leven kwamen, vijf ernstig en zeventien licht gewond werden. De Franse regering zal een aantal Europese landen voorstellen begin Fe bruari een conferentie te houden ter bestudering van de vorming van een Europees leger. Tot de landen, die uitgenodigd zou den worden, zou o.a. Groot-Brittannie behoren. Parijs wordt voorgesteld als vergaderplaats. Op initiatief van de Zuidafrikaanse regering zal binnenkort in Nairobi een conferentie worden gehouden over de verdediging van het Afrikaanse con tinent. Aan de conferentie zal hoogst- v aarschijnlijk worden deelgenomen door Frankrijk, Belgie, Groot-Brittan nie, Portugal en de Verenigde Staten. EEN TWAALFDE AMERIKAANSE LUCHTMACHT Er zal een twaalfde Amerikaanse luchtmacht worden ingesteld, omvat tende alle Amerikaanse luchtmacht eenheden in Duitsland en Oostenrijk. Deze twaalfde luchtmacht zal ressor teren onder het Europese commando te Wiesbaden, dat alle Amerikaanse luchtmachteenheden in Europa, Groot- Brittannie en het Middellandse-Zee- gebied onder zich heeft. MIDDENMEER, 24 Jan. Tarwe f22—f23.60; gerst f32.50—f35; haver f30—f 34.50; rogge f31—f33.75; duiven- bonen f 30f 36; capucijners f 45f 77.50; groene erwten f 40f 43.50; schokker erwten f38f 43.50; bruine bonen f48 —f55; koolzaad f59—f 60.50; karwei- zaad f 150—f 130; blauw maanzaad f 165 f 185. Wegens onzekerheid over rege ringsmaatregelen, van landbouwersziide weinig belangstelling voor zaaitarwe en gerst. Aardappelen; pootaardappelen 28/35 binnenland f 17f 35. export f 17f 35; 35/45 binnenland f 14f30, export f 14 f 30; boven 45 f 13f 18, export f 13— f 18. Consumptie-aardappelen: f 8— f 11.50, export f9f 12. Handel in poot- goed 28/35 en 35/45 export vlot, boven 45 matig. Consumptie, export matigi consumptie binnenland vlot. Vlas: voorverkoop nieuwe oogst, ver huur per ha: veel aanbod, weinig vraag fllOO. Withooi f 110—f125; rood klaver- hooi f 100—f 110; lucerne hooi f 115— f 125; klaverstro f 50f 57.50; gerststro f 55f 60; tarwestro f 55—f 60; roggestro f 50f 55; groen erwtenstro f 65—f 75; ander erwtenstro f 45f 60; bonenstro f30; voederbieten (met hoog gehalte) f 25f 26; voeraardappelen f 4f 5. Stro is duur, doch de vraag lui. Ruw voeder weinig aanbod. LANGEDIJKER GROENTENCENTRAL*, 24 Jan. 7000 kg oien 4,70—5,90, grove 4,20 -4,90, drielingen 4,40 en nep 11} 500 kg witlof: I 38—41 en H 31} 25.000 kg groene kool 7-14,60; 5000 kg rode kool 5,50-12,90} 19.000 kg gele kool 6—6,50; 24.000 kg witte kool: Deense 5.50. Doorgedraaid: 300 kg rode kool, 5000 kg gele kool en 600 kg witte kool. NOORÜERMARKTBOND, 24 Jan. - 4100 kg uien 4,60, grove 4,50, drielingen 5—6.50 en nep 12,80; 14.000 kg rode kool 7,30— 14,60; 7600 kg gele kool 8-6,50; 3200 kg groene kool 10.40—13.90; 33.000 kg witte kool 5,50. DE WATERSNOOD BIJ ZUIDBROEK In de situatie van de watersnood in de omgeving van Zuidbroek en Mun tendam, waar een dijk is doorgebroken, is nog niet veel verandering gekomen. Nog steeds stroomt het water uit het Muntendammerdiep de Oostelijke pol der binnen. Vandaag zullen twee deta chementen militairen naar Zuidbroek komen om de dijk met grote hoeveel heden zand en steen te dichten. „ORANJE" ZATERDAG IN AMSTERDAM Het m.s. „Oranje", dat met 800 pas sagiers onderweg is naar Amsterdam, wordt Zaterdag te 8 uur voor IJmui- den verwacht. De ontscheping zal vermoedelijk 's middags om één uur in Amsterdam beginnen. Aan boord bevindt zich ook de oud-legercomman dant uit Indonesië, de generaal-majoor J. A. Scheffelaar. Kolonel der Huzaren B. R. P. F. Hasselman, inspecteur der cavalerie, die wordt genoemd als Chef van de Generale Staf van het Nederlandse Leger per 1 Februari a.s. Brfi l5 W Zeer fijne fit 1 11 Mf FROU-FROU KaHHl:i;y,7:Ull!g|m per 100 gram j rji'rt'' vsn 30 voorct m CACAO VBOTERHAM^I 1 BRUINMERK W WORST 1 4 pak 100 gram Cï i per 100 gram Q O j 5 van42voorO w et SÊj. van36voor „Ubet J AF^VhaaldCUUÓEwfi^ ALBERT HEIJN MAAKT U HET LEVEN GOEDKOPER! Spaart de prachtige Cindereila (Assepoester) plaatjes verpakt in Albert Heijn's artikelen Het wijnogstfeest P)IT zijn het wijnoogstfeest in de Ba- rossa Vallei in Zuid-Australië, tiet Jacaranda-feest in de provinciestad Grafton in Nieuw Zuid Wales en het lentebloesemfeest van de provincie stad Orange. Deze feesten zijn meren' deels meegebracht door immigranten uit vroeger jaren, want in Zuid-Austra- lie hebben zich in vroeger jaren veel Duitsers op het platteland gevestigd, vooral jn de wijnstreek. Het Carnaval is ontsprongen en ten nauwste verbonden met de oerkrach ten van aarde en natuur. Daarom heb ben de organisatoren van het nieuwe Bondi Carnaval getracht er iets van de aardgebondenheid van de Austraal- neger in te brengen. De negers in hun natuurlijke staat zijn eerste klas Car- naval-vierders. Bij hun feesten geven zij zich met hart en ziel over aan hun soort Carnavalsfeest, in hun muziek, dans en verkleedpartijen leven sterk de oerkrachten, die ook in het Carnaval van de oude wereld nog /oortleven. Vreemde mengelmoes MUCHTER bekeken zijn deze nieuwe Carnavals dus een rare cocktail, een fantastische poging om iets blij vends en levends te scheppen uit een mengsel van atavistische krachten en het materialistische, koude leven van de moderne grote stad. Het is echter nog te vroeg om een oordeel te vel len. Per slot van rekening zijn alle tradities van oudere werelddelen ont staan uit mengsels van verschillende gebruiken en culturen. Misschien blijf het nieuwe Carnaval van de nieuwe wereld een lelijke, vervelende groot scheepse kermis. Doch het is even goed mogelijk, dat voor een komende gene ratie, voortgekomen uit een menging van nieuwe en oude Australiërs, de Bondi Yulunga even echt en levend is, als Prins Carnaval voor de Oetel- donkei». per Vt kilo HAAS 2.15 BIEFSTUK 2.15 ROSBIEF 1.95 RIBLAPPEN 1.85 LAPPEN mager LAPPEN doorregen 1.76 GEHAKT 1.65 POULET 1.66 per kilo f 1.90 1.70 1.50 1.20 FRICANDEAU LAPPEN (mager) CARBONADE LAPPEN (doorregen) GEHAKT BLADREUZEL VERS VET SPEK 1.80 GEHAKT (door elkaar) 1.65 per i/2 kilo. VET ROOKSPEK 1.80 per >/2 kilo. Onze WORSTSOORTEN en FIJNE VLEES WAREN zijn uitsluitend eigen fabrikaat. KEIZERSTRAAT 93 - DEN HELDER DRUKKERIJ EN BOEKHANDEL EGNER Keizersiraai 37 - Den Helder vraagt voor de administratie en verdere werkzaamheden een actieve Vlot typen vereist.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 4