PUN. De „Sultan van de Istiqlal' JIMMY BROWN ALS BOKSER DE SIMEI; 0 Twee Marokkaanse grootheden hebben ruzie Aspect van een politieke ontwikkeling Tegen Gebr. De Vilder anderhalf jaar geëist Het Radioprogramma Wie pijn lijdt leeft maar half. Bestrijdt Uw pijnen met Ir. H. Vos blijft in het bestuur van de P.v.d.A. Zeug wierp 21 biggen E Berucht inbreker werd te Amsterdam gepakt De ideale autoband Maarschalk Mannerheim overleden Leider in twee oorlogen PLEVEN NAAR TRUMAN fPim, Pam en Pom aan zee SANATOGEN Kantklossen, verdwijnend handwerk in de steden van Vlaanderen W Dat murbranden op Uw maaq kunt ge blussen in enkele minu'en MAANDAG 29 JANUARI 1951 (Van onze correspondent te Cairo). Het openlijke conflict, dat in Marokko tassen de Sultan Sldi Mohammed Youssef en één van de grote heersers in het binnenland, de Pasja van jlarrakesh El Glaoui, uitgebroken is, werpt een scherp Ucht op de situatie in Marokko met haar stromingen en partqenstryd. De Pasja, die over meer dan een nillioen Berbers In het Zuiden van het land heerst, is zeer duidelqk en openlijk tegen de autoriteit van de Sultan opgetreden en verwijt hem, dat hij de „oproerige nationalisten van de Istiqlal, de bondgenoten der commu nisten en verloochenaars van Mohammedaanse tradities, openlyk begun stigt". Daarop werd de weerspannige leenheer tot nader order verboden het Keizerlijk Paleis te Rabat te betreden. nisme hun grootste vijand om welke reden ook in alle Arabische landen behalve de Libanon de communisti sche partijen verboden zijn en het moet wel sterk afbreuk doen aan de autoriteit van de Sultan, wanneer iemand als El Glaoui jiem openlijk en voor de grote massa, die evenmin on der de indruk geraakt van de propa ganda van de Istiqlal als van de com munistische leuzen, de „Sultan van de Istiqlal" noemt. In geen enkel ander land zijn godsdienstige tradities nog in staat de monarch zo zeer te binden en tot voorzichtige behandeling van de openbare mening te dwingen als in Marokko. De Istiqlal, die volgens El Glaoui door de Sultan begunstigd wordt, is een nationalistische vereniging, hoofd zakelijk bestaande uit jonge Marok kaanse intellectuelen, die volgens hun eigen verklaring „iedere door de Fran se regering in naam van Marokko on dertekende verplichting bestrijden". De invloed van de Istiqlal heeft zich tot nu toe beperkt tot bepaalde bur gerlijke kringen in de steden en is nog niet tot het binnenland doorgedron gen. El Glaoui, die 73 jaar oud en na een 40-jarige regering een soort „Sultan van het Zuiddn" geworden is, zal waarschijnlijk niet meer bereid zijn zich te onderwerpen; hij heeft dan ook de strijd opgenomen en rekent daarbij op de steun van de Berberbe volking, maar ook van de Franse Re sident. Al is de Sultan in Rabat niet alléén de politieke, maar ook de reli gieuze leider van het land, toch Schijnt zijn autoriteit bij de machtige feodale heersers niet zeer groot te zijn, want El Glaoui heeft reeds van verschillen de standgenoten sympathiebetuigingen ontvangen. De stamvorsten uit het binnenland dulden slechts een centra le .macht, die zo onzichtbaar mogelijk en niet voelbaar is. Het reeds in alle landen der wereld voorgekomen conflict tussen een mo dern staatsbestuur en een feodaal stel sel, zal ook in Marokko niet te vermij den zijn maar het is slechts een as pect van de ontwikkeling in dit land Politieke fout De onstuimige drang naar algehele vrijheid en souvereiniteit, die na veer tig jaren van consequente Europese zelfvernietiging in alle volkeren ont waakt is, die nog in koloniale toestand, in een protectoraat of in halfsouverei- nitëit leven, is ook in Marokko te be speuren. Frankrijk, onder welks pro tectoraat Marokko staat, heeft dit in gezien en bestrijdt dit streven eigenlijk niét. Alleen blijft de vraag open van hef tempo, waarin de onvermijdelijke hervormingen tot stand gebracht moe ten worden. De Istiqlal, die zich tof bijzondere spreekbuis van de felste nationalisti sche stromingen had gemaakt, was blijkbaar op een dwaalweg, toen zij in al te nauw contact met de communis ten trad. De overtuigde aanhangers van Mohammed zien in het commu- De officier van justitie bij de Am sterdamse rechtbank heeft tegen de di recteuren van de Amsterdamse Ballast Maatschappij, de gebr. De Vilder een jaar en zes maanden gevangenistraf ge- eist. In zijn requisitoir zei de officier, dat beide verdachten angst hadden en niet de moed konden opbrengen werk voor de Duitsers te weigeren. Aan angstmotieven hebben de verdachten nationale belangen opgehangen. Acht maanden zijn beide verdachten in be waring geweest onder vernederende omstandigheden. Hierin ligt een zekere tragiek, maar ik wil wijzen op een an dere tragiek, aldus mr. De Walle, en hij wees op de vliegtuigen die van de door de A.B.M. aangelegde vliegvelden op stegen en bij onze Engelse vrienden schade hebben aangericht. Deze inter nationale zandzuigkoningen hebben geen dag en geen uur te lang gezeten, zo besloot spr. De verdediger, mr. Giltay Veth be twijfelde of van de betrokken vliegvel den gebruik is gemaakt voor de lucht oorlog. Overigens konden zijn cliënten zich volgens hem beroepen op het ad vies van dr. Hirshfeld. Voor beiden vroeg hij om ontslag van rechtsvervol ging. DINSDAG 30 JANUARI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 AVRO, 7.50 Vl'RO, 8.00-24.00 AVRO. - 7.00 Nieuws. 7.15 Gram.muziek. 7.50 Dagopening. 8.00 'Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 8.45 Idem. 9.00 Morgenwijding 9.15 Gram.muziek. 9.30 Water standen. 9.35 Gram.muziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Orgelspel. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 RVU: „Kinderpsychologie": „Spreekstoringen uit geestelijke oorzaken (stomheid, heesheid, stotteren)", door Dr* J. Schouten. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Zang en piano. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Pro menade-orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Avro- allerlei. 13.20 Financieel weekoverzicht. 13.30 Promenade-orkest en soliste. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Gram.muziek. 15.30 ,,Onze Amerikaanse buren". 16.00 Gram.muziek. 16.30 Voor de kinderen. 16.50 Kinderkoor. 17.15 Giara.muziek. 17.30 Muziek-étalage. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 RVU: Drs. M. Klaassens: „Nieuw-Guinea: Wordende we reld: Nieuw-Guinea vandaag". 19.00 Gram.- .platen met commentaar. 19.30 „Paris vous parle". 19.35 Zuid-Amerikaanse muziek. 19.50 Voor burger en militair. 20.00 Nieuws. 20.05 *- B adio-Schaakwedstrij d Nederland—Noorwe gen 20.06 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma 21.15 „Cijfers", praatje. 21.20 „Antwoord man". 21.35 Bel Santo. 22.00 „Goede moed", causerie. 22.15 Saxofoonkwartet. 22.45 Buiten lands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00-24.00 KRO. r>- 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Symphonette orkest en solisten. 9.00 Voor de Buisvrouw. 9.35 Lichtbaken". 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram.muziek. 10.40 School radio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 School radio. 12.00 Angelus. 12.03 Gram.muziek. 12.30 Land- en tuinboüwmededelingen. 12.33 Gram.muziek. 12,55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amusementsorkest. 14.00 Gevarieerd pro gramma. 14.53 Kamerorkest en soliste. lo.40 Gram.muziek. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Rege ringsuitzending: Prof. Dr. K. A. H. Hidding: «.Lectuurvoorziening in Indonesië". 18.00 Gram.muziek. 18.15 Metropole-orkest. 18.48 Sport, „Dit is leven" en voor de jongeren. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.23 Piano-duo. 19.38 Gevarieerde muziek. 19.52 Politiek overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio- Schaakwedstrijd Nederland—Noorwegen. 20.06 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 »Messa da Requiem". (20.55-21.05 „Gedemo- bilisCerden ontvangen een scholing op de Rijks- ^cikplaats", vraaggesprek. 21.05—21.20 Gram. muziek.) 22.05 Piano-recital. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15- 24.00 Gram.muziek. De partijraad van de Partij van de Arbeid heeft zich in een tweetal druk bezochte vergaderingen rekenschap ge geven van de situatie ontstaan door het aftreden van mr. H. v. d. Goes van Na~ ters als voorzitter van de Tweede Ka merfractie en het uittreden van ir. H. Vos uit het partijbestuur. De partijraad heeft mr. Van der Goes van Naters een stemmig uitgenodigd zijn kamerzetel te blijven bezetten. De discussies hadden verder tot resultaat, dat ir. Vos zich bereid verklaarde zijn zetel in het par tijbestuur te blijven bezetten en een candidatuur te aanvaarden voor het op 8 9 en 10 Februari in de Rivièrahal te Rotterdam te houden nieuw te kiezen partijbestuur. Een zeug van de heer J. Spaander Jr. te Obdam heeft niet minder dan 21 big gen geworpen, waarvan twee levenloos werden geboren. De overige negentien verkeren in blakende welstand. In verband met de voeding worden de biggen in twee gedeelten bij de moe der toegelaten. Een electrische straal- kachel neemt in dit kille jaargetijde c!e functie waar van kunstmoeder om de biggetjes de vereiste lichaamstempe ratuur te laten behouden. Vanzelfspre kend vereist een en ander de nodige zorgen. KWART MILLIOEN VARA-LEDEN In een feestelijke uitzending heeft de VARA Zaterdagavond aandacht ge schonken aan de toetreding van het 250.000-ste lid. b Ze hebben 1783 adspirant-em i- granten gevraagd wat zij het liefst zouden meenemen naar Nieuw-Zeeland. 1692 hebben geantwoord eld.een opvouwbaar uitklap- aar huis, onze hond. 90 hebben geantwoord: geld, een opvouwbaar uitk'"" baar huis, onze poes. 1 heeft geantwoord: zoveel mogelijk pakjes Bond Street, nog meer pakjes Bond Street, nóg meer pakjes Bond Street. In alle ernst: De sigaret met de record omzet! Pleegde inbraken in de kop van Noord-Holland De centrale recherche te Amsterdam is overgegaan tot de arrestatie van de beruchte Amsterdamse inbreker M. O. De man heeft een kleine vijftig 'in braken op zijn geweten en was enkele maanden geleden weer uit de gevange nis ontslagen. In verschillende gemeen ten in de kop van Noord-Holland en laatstelijk ook in Apeldoorn waren in braken gepleegd op de wijze, die voor O. gebruikelijk was. Hij is thans gear resteerd en naar Apeldoorn overge bracht voor een nader- onderzoek. - De Firestone Tire and Rubber Co heeft bekend gemaakt, dat zij het doel bereikt heeft, waar de bandenmakers reeds meer dan een halve eeuw naar streven: de vervaardiging van de eerste band, bestand tegen lekken en zonder binnenband. (Vervolg van pagina 1) Mannerheim, die populair was bq het Russische hof, vocht in de Rus sischJapanse oorlog van 19041905 In de eerste wereldoorlog voerde hij het bevel over het zesde Russische ca- valerie-korps, dat aan de fronten van Polen, Galicie, de Boekowina en Bes- sarabie streed. Na de revolutie der Bolsjewiki, in October 1917, bouwde hij met Duitse hulp een „boerenleger" op en wist hiermede de Russen uit Finland te verdrijven. Vervolgens wist Mannerheim de Duitsers, die hij ook niet vertrouwde, uit Finland te krij gen. Mannerheim werd nu tot regent van Finland benoemd. In November 1939 vielen de Sowjet- russische legers Finland binnen. Aan vankelijk verliep de oorlog zeer gun stig voor de Finnen, maar op den duur was de Russische overmacht te groot. Na een uiterst hardnekkige en held haftige Finse tegenstand aan de z.g. „Mannerheimlinie", die overigens niet bestond, wisten de Russen deze, na een dagenlange beschieting met ge schut van het allerzwaarste kaliber te doorboren. Finland, dat geheel alleen tegen de Sowjetunie streed, moest in Maart 1940 de ongunstige vrede van Moskou sluiten. Eind Juni 1941, toen de Duitsers de Sowjetunie binnen vielen, vatten ook de Finnen de wapens tegen hun oude vijand weer op. Midden 1944 waren de krijgskansen opnieuw gekeerd en moest Finland ten, tweeden male voor Rus land capituleren. Veldmaarschalk Man nerheim bleef president van Finland en hij behield zijn reusachtige per soonlijke invloed en gezag, doch hij speelde geen grote rol meer in het Finse nationale leven. Op 4 Maart 1946 trad Mannerheim wegens ziekte als president af. Hij werd opgevolgd door Paasikivi. Met het oog op zijn gezondheid ver toefde Mannerheim de laatste jaren in Zwitserland. Alleen in het voor hem gunstige seizoen, alsook ter vervulling van zijn burgerplichten, zoals het uit brengen van zijn stem, placht hij naar Finland te komen. Het stoffelijk 'overschot zal Dins dag of Woensdag naar Finland wor den overgebracht. De Franse premier Pleven is in de loop van Zondag op het Newyorkse vliegveld Idlewild aangekomen. Hij zal heden per trein naar Washington verder reizen en Truman ontmoeten. Tegenover journalisten verklaarde Pleven: „Wij leven in 1951 en hebben zo goed als geen tijd om datgene te bereiken wat wij willen: het inrichten van een verdedigingsstelsel voor de Atlantische landen. Wij moeten aan vele vraagstukken in de gehele wereld aandacht wijden. Het herbewapenings program heeft vele facetten. Hét is daarom nodig, dat de hoofden van re geringen van tijd tot tijd bij elkaar komen, niet om details te bespreken maar om gegevens en meningen uit te wisselen en daardoor een grotere har monie van de inspanningen te verze keren. Dit is het doei van mijn reis". 31. Pim, Pam en Pom hebben wel iets anders te doen dan aan zeeslangen te denken, maar als zij des avonds sla pen gaan, vertelt Pom hen toch nog even van zijn ontmoeting met de oude zeeman. „Je weet wel, diezelfde van gisteravond", zegt hij. Maar Pim en Pam moeten er hartelijk om lachen. „Ach die oude man is natuurlijk om een praatje verlegen", roept Pim, „en nu weet hij niets anders dan die zee slang om over te praten. Wat heb je hem geantwoord?" „Oh, ik zei dat jullie op me wachtten en dat we zo'n honger hadden en toen liet hij me zonder een woord gaan". Pom weet natuurlijk niet, welke bedreigingen de zeeman achter zijn rug geuit heeft. En midden in de nacht gebeuren er dan ook vreem de dingen. De tent zakt plotseling op onverklaarbare wijze in elkaar. f i Geef Uw kinderen een Gezondheidskapitaal mee. Huil leven lang zullen zij rijke lijk rente trekken van de ge zondheid. die zij nu opbouwen met het ideale zenuwsterkende voedsel Verleden herleeft op een expositie (Van onze correspondent te Brussel) J.JET kantklossen, het kunstambacht, waaraan Brussel en de Vlaamse steden een deel van hun wereldver maardheid danken, leidt in deze mo derne tijd een kwijnend bestaan. Nog kan men in Brussel, Mechelen en an dere plaatsen in het Vlaamse land wel een aantal winkeltjes vinden, waar de tourist zich voor veel geld een kanten kleinood kan aanschaffen, doch dit zijn dan zuiver souvenirs. De tijden, waar in het kant een essentieel onderdeel vormde van de kleding der welgestel- den en het onontbeerlijk was voor de versiering van huizen en kerken, zijn voorbij. Het handwerk is aan het uit sterven en geen enkele jonge Vlaam se zal er aah denken dé fnbeilijke kunst van het klantklossen te gaan leren om er haar brood mee te verdie nen. Zij kan voor het stompzinnigste fabriekswerk immers een veel betere betaling krijgen dan voor zo'n kanten priegelwerkje. Het kantwerk, dat men thans nog tn Brussel kan kopen, zijn kleine werk stukken: zakdoekjes, corsages in vlin der- en bloemenmotieven en waaiers. 59. Jimmy vermaakte zich dol met Kid de Kneuzer die zo zijn best deed zijn naam alle eer aan te doen. ,,'t fs een brave jongen", dacht-ie. „Kijk 'm toch eens zijn best doen. Hq heeft geen vuisten genoeg om mij op m'n gezi't f te trommelen. Hij werkt zich zo in net zweet dat ik gewoon medelijden met hem krijg". Intussen zat meneer Goo chem zich naast de ring te verbijten. „Wat mankeert 'm toch, wat mankeert 'm toch?" fluisterde hij in zich zelf. „Hij laat zich als een stokvis bebeuken en intussen blijft-ie als een halve dwaas staan lachen zonder een vin te verroeren en als hij eens een poot uit steekt dan aait-ie meer dan hij stoot" Meneer Goochem begon van de zenu wen op zijn nagels te kluiven en tel kens als Jimmy in zijn hoek terug: keerde na tfloop van een ronde raasde hen zo tegen zijn pupil, dat de mensen in de zaal het konden horen. „Ach wat", lachte Jimmy, „waarom zal ik die goeie Kid tot pap slaan? Ik hoef hoef toch niet altijd te winnen. Die brave knul legt mij toch niks in de weg". Toen meneer Goochem dat hoor de, scheelde het maar weinig of hij ging van alle ellende van zijn stokje Patricia Wenthworth 13) „De oude Bush is een paar jaar ge leden gestorven, maar al lang tevoren had hij er eigenlijk niets meer aan gedaan. Frederick was zijn z.g. helper en natuurlijk heeft hij het baantje ge kregen." „Is hij niet voor de dienst opgeroe pen?" „O, neehij moet bij de vijftig zqn. Hij heeft de vorige oorlog al ge diend, weet je. Ik vroeg me wel eens af hoe de oude Bush zich voelde, want ofschoon de kinderen hier geboren zijn, waren hij en zijn vrouw Duitsers en ze heben er nooit over gedacht, zich te laten naturaliseren dat deden mensen van hun slag als regel niet. Maar wèl hebben ze bijna dadelijk hun naam op z'n Engels gespeld". Er ging iets als een zachte electri sche schok door Carth's handpalmen. „Dat was ik vergeten?" zei hij „Ik denk niet, dat je het ooit ge weten hebt, beste jongen, maar de naam was Buschmet een sch Adolf Busch. N u klinkt de naam Adolf ons afschuwelijk in de oren, maar vroeger was er niets erger aan dan aan andere Duitse namen. Toch i ied je grootvader hem zich voortaan maar op z'n Engels Adolphug te noe men en doopte hij alle kinderen zelf met zuiver Engelse namen. In de vo rige oorlog zijn de twee oudste jon gens gesneuveld. Frederick was de derde zoon en werd op zijn zeven tiende jaar tweede livreiknecht bq Sir James Talbot op Wrestinglee. Niet lang voor de oorlog uitbrak gebeurde er iets heel merkwaardigsDuitse agenten zochten contact met hem. Je weet, dat er op Wrestinglee allerlei mensen kwamen, militairen, politici, journalisten enz. Nu de Duitsers wil den, dat hq zou luisteren naar wat er aan tafel werd gezegd en het hun zou overbrieven. Ze boden hem zelfs veel geld aan, maar maar natuurlijk weigerde hq. Hij ver telde alles aan zijn grootvader en die heeft 't mij weer verteld. Ik herinner me nog hoe verbaasd hij was, dat het Duitse ministerie van buitenlandse za ken een zo eenvoudige familie als de zijne op het spoor was gekomen. Ze moesten toen al een vijf en twintig jaar in Engeland zijn geweest, maar de Wilhelmstrasse wist hen wel te vin den en ook, dat Frederick diende tn een huis, waar hij juist kon te weten komen wat zq nodig hadden. Ik weet ook nog, hoe je grootvader de kamer op en neer liep en zei, dat dit feit hoogst alarmerend was". „Daarin had hij niet helemaal onge lijk, wel? Zo, zo en Frederick is kos ter! Ik moet hem eens opzoeken. Laat eens kijken; hij is immers met een van de meisjes Pincott getrouwd, niet waar?" Nu begon juffrouw Sophy over de Pincotts uit te weiden. En daar er zo om en bij een dozijn Pincotts waren, nam dat nogal tijd in beslag. Om tien uur ging men te bed. Juf frouw Brown deelde hem mee, dat hq een bad kon nemen, maar moest zor gen, niet meer dan vijf inches (pim 13 cm) te gebruiken. Wéér drong zich een onberedeneerd gevoel van wrok bij hem op. Intussen nam hij zijn bad en, eenmaal te bed, viel hij onmiddel lijk en vrij onverwacht in een droom loze slaap. Een poosje later werd hij met een ruk wakker. De maan was inmiddels opgegaan en de twee vensters, waar voor hij de gordijnen had weggetrok ken toen hij te bed ging, waren nu niet leeg en donker meer maar om lijstten een met zilveren gloed over goten landschap, 't Was zó warm in de lucht, dat het wel leek of de licht glans die verwarmde. Garth stond op en keek het naastbijgelegen venster uit. Wind of zelfs een briesje was er niet; alleen de beweging van warme lucht, die langs zijn kaken streek. Be neden in de tuin zag hij het grasveld en de order in het maanlicht. Rechts van hem rees de kerhofmuur van rose- achtig-grijze steen achter de bloemen maar vérsmolt verder in de schaduw van grote bomen: bruine beuken, groene beuken en kastanjes. Naar links wer den de schaduwen dieper. De maan wierp donkere beelden van de alleen staande bomen op het bleek schijnende gras. Seringen, een hoge rode mei doorn, een wat ouderdom betreft met de kerk wedijverende ceder, een enkele zware iep; hij kon nog elke boom de juiste naam geven, ofschoon ze met het licht op dé achtergrond slechts een schaduwbeeld vertoonden, waarin elk detail ontbrak. Ongeveer tien minuten had Garth daar zo gestaan, toen hq zag, dat zich in de schaduw iets (of iemand) be woogen wel daar waar de scha duw het diepst was. Alleen door de be weging werd „het" zichtbaar, maar op geen enkel punt reikte de schaduw tot het huis. Op een gegeven ogenolik moest dat iets of iemand te voorschijn komen dan wel teruggaan én Garth wachtte in spanning af, wat of wie het zou zijn. Dat ogenblik kwam en toen zag nij juffrouw Medora Brown de scheidings lijn tussen licht en donker overschrij den: ze stond nu in het volle licht. Nog altijd had ze de lange zwarte japon aan die ze 's avonds had gedragen en haar tot voeten en polsen bedekte Om haar hoofd had ze een shawl van zwar. te kant gebonden, waarvan de einden haar tot over de kin reikten. Alleen haar handen en haar omhoog gehe ven gezicht maakten witte plekk-m op dit zo duistere geheel. (Wordt vervolgd) vervaardigd door oudere vrouwen, die reeds van jongsaf in „de stiel" zijn. Wil men echter de meesterwerken uit de voorbije glorietijd bewonderen, dan dient men te gaan naar het Konink lijk museum van kunst en geschiede nis. Een dezer dagen werd in dit mu seum een voornamelijk uit particu lier bezit afkomstige collectie kant werken voor het publiek ter bezichti ging gesteld. De bezoeker krijgt hier een overzicht van de evolutie van het kantklossen. Op een achtergrond van rood fluweel liggen zij uitgespreid, deze ragfijne handwerken. Jaartallen en namen op de aangehechte kaartjes roepen beelden op uit vervlogen eeuwen. De bezoeker staat verstomd over het geduld, waarmede deze enorme doeken, welke vaak complete schilderijen zijn, vervaardigd werden. De bezoekster raakt in extase over de bruidssluiers, de bedspreien, de kleed jes en stroken, over de millioenen steekjes, welke nauwelijks mét het blote oog te zien zijn, waaruit deze kunstwerken zijn opgebouwd. Men moet een vrouw zijn om deze verza meling op haar juiste waarde te kun nen schatten. Het mannenoog ontgaan maar al te vaak de technische détails van zulke peuterwerkjes als b.v. dat bruidsbouquet van prinses Louisa van Belgie, oudste dochter van Leopold II. Gemonteerd op steeltjes van ragfijn ijzerdraad omvat dat bouquetje een tulp, enige rozen en rozenknoppen en wat blaadjes, alles op natuurhjke grootte. Zelfs een man kan begrijpen, dat aan dit tuiltje roomkleurige bloe men maanden en maanden gewerkt moet zijn, alhoewel de verklaring, dat het stuk bestaat uit naald en kloswerk hem weinig zegt.. Elke bezoeker, of hij nu verstand heeft van handwerkjes of niet, zal echter in vervoering raken over dat pronkstuk van de collectie, de bed sprei welke het volk van Brabant in 1599 heeft aangeboden aan zijn hertog Albrecht ter gelegenheid van zijn hu welijk met aartshertogin Isabella. De centrale figuur van het doek stelt de aartshertog voor, terwijl daarom heen allegorische voorstellingen zijn aange bracht. En dan zijn er de altaarkleden met hun religieuze voorstellingen en de ornamenten van de priestergewa den, daterend uit de zeventiende eeuw, toen de katholieke kerk een van de grootste afneemsters van de kantnij verheid was. Op deze expositie kan men een ver gelijking maken tussen het schuimige Brusselse kant. het zwaardere en mas sieve product uit Mechelen en Binche en 't een spinrag gelijkende naaldwerk uit Valenciennes Al dwalend door deze kleine tentoonstellingszaal beseft men, hoe jammer het is, dat de kunst van het kantklossen ten dode ge doemd is. Ook wolleverancier De heer N. Bessel in Zutd- Afrika bezat een oude Matras, waarvan de vulling uit wol be stond. Hij stuurde deze wol naar de veiling in East London (Z. Afrika) en ontmnp als opbrengst f 80.—. met één of twee Rennies Laat ze ge woon smelten op de tong zoneter water of wat ook en die brandende pijn wordt sneller gestild dan ze gekomen is Iedere Rennie is apart verpakt en zo kunt ge ze bij U steken om dadelijk Dw pijn te blussen, bq iedere voor komende gelegenheid overal en altijd. Vraagt Rennies bij Uw Apotheker of Drogist. (Advertentie, Ing. Med.)

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 5