Abonneert U op dit blad CULTUREEL NIEUWS Na Leopold: herrie om de taal VAN TEULINGEN BERNARD K00MEN N.K.S.O. gaf subliem concert voor de Helderse Volksuniversiteit Sluizen bij Deventer thans voltooid PRACHT STOFFEN Nagedachtenis dr. Franssen treffend geëerd „Letzter Frühling" als muzikale proloog Urk ,Ceen mes gebruikt' verdachte zei IN HET KORT Anna Paulowna Spar-klanten kregen „Het volle pond" BKCOudesluis Wieringen Dokter Van Hesteren sprak over de kanker Vliegramp bij Rome Juli'anadorp ,,'t Kleine Dorp" had een gezellige avond Callantsoog Voorjaarsboden MARKTBERICHTEN Beurs Middenmeer Bij onze Zuiderburen Groeiende invloed van het Frans Naar afbakening der taalg renzen Scheepvaartberichten Voor het opnieuw overtrekken van Uw meubelen MEUBELFABRIEK Als reclame tot Zaterdagavond halve kilo metworst 1.00 halve kilo leverworst 0.35 SLAGERIJEN DONDERDAG 1 FEBRUARI 1951 Bi] alle activiteit, die in Den Helder kan worden waargenomen op cultureel gebied, zijn degenen die een voorliefde hebben voor symphoniemuziek-in-natura (en dat zUn er velen) helaas slecht bedeeld. Des te meer te waarderen valt daar om het initiatief van de Helderse Volksuniversiteit, om een uitvoering door het Nederlands Kamersymphonieorkest op te nemen in haar programma voor dit seizoen. Het was wel tragisch, dat dit concert mede werd voorbereid door dr. r. Franssen, die Zondagmiddag zo plotseling heenging. Alvorens het orkest gisteravond in de Nieuwe kerk zijn openingsnummer speelde, werd de over leden arts, die zich ook als adviseur van de Volksuniversiteit zo verdienstelijk heeft gemaakt, op sobere doch niettemin treffende wijze herdacht. heer Swaap telkens gaf. De avond werd besloten met het Wilhelmus. Schoolconcert Reeds in de middaguren had het N.K.S.O. zich zeer verdienstelijk ge maakt door het geven van een concert voor de schooljeugd. De Nieuwe kerk was geheal door het jonge volkje in beslag genomen, maar het zij tot hun ere gezegd dat de jongens en meisjes zich als geroutineerde concertzangers gedroegen. De orkestleden waren vol lof over het gedrag van de Helderse jeugd, en hebben zich welicht daar om met alle ambitie geworpen op de uitvoering van een kort, maar vol waardig programma. Het ensemble speelde o.m. de „Serenata Notturna" van Mozart, de beide elegische melo dieën („Herzwunden" en „Letzter Frühling") van Grieg en de „Sympho- nie Concertante" van Donizetti Het werd door de jeugd kennelijk op prijs gesteld, dat de heer Swaap de instru menten stuk voor stuk besprak en de bespelers ervan een paar maten liet improviseren. Met een enkel woord heeft eerst de heer J. Pb. Klapmeyer namens het *.U.-bestuur de nagedachtenis van dr. franssen geëerd. De dirigent van het ensemble, de heer Sam Swaap, voegde daaraan toe, dat met de overledene een goed vriend van het N.K.S.O. en ook van hem persoonlijk, was heengegaan. Zeer fijngevoelig en getuigend van begrip voor de levensbeschouwing van dr, Franssen, eerde daarop het orkest de nagedachtenis van de overledene door het spelen van Grieg's elegische melodie „Letzter Frühling", in welke onsterfelijke compositie zulk een hooggestemde synthese tussen diepe melancholie en sterke berusting wordt verklankt. De dames en heren musici hebben, geïnspireerd door de strekking van deze muzikale proloog, hun talen ten met zoveel gevoel aan de uitvoe ring van dit wonderschone werkje gevstid, dat „Letzter Frühling" slechts zelden zulk een diepe ontroering zal hebben gewekt. Het zou niet vreemd zijn geweest, wanneer het ensemble dit peil voor het overige van de avond niet had kunnen handhaven, en evenmin wanneer het auditorium niet dezelfde devote aan dacht aan de composities uit het eigen lijke programma had geschonken. De juiste sfeer voor het geven, als ook voor het beluisteren van een subliem concert was echter geschapen en bleef tot het einde toe gehandhaafd. Het was met deze sfeer geenszins in strijd, dat het programma was sa mengesteld uit werken met een blij moedig, soms zelfs feestelijk karakter. De opgewektheid van Mozart, met zo veel kunstenaarschap muzikaal uitge drukt in de „Serenata Notturna"; de evenwichtige blijdschap, waarvan Schubert getuigt in zijn derde Sym- phonie; de welluidende „Ballet Suite" van de Belgische componist Grétry; de speelse, maar nimmer banale dansen uit de „Capriol Suite" van Peter War. lock; en tenslotte de edele lichtvoe tigheid van Haydn's dertiende Sym- phonie, dat waren allemaal elementen van een programma dat in de uitvoe ring door het uiterst muzikaal spelen de N.K.S.O. een onvergetelijke indruk moest achterlaten. De violisten Wim de Zoete en mevr. E. van Riemsdijk, de alt-violiste mevr, Lundquist, de contrabassist G. F. Zieck en de pauke- nist H. Bing, alsmede de niet genoem de bespelers van fluit, hobo en fagot, hadden als solisten een groot aandeel in dit succes. Er werd niet geapplaudisseerd, maar ook zonder dat wisten de toehoorders hun erkentelijkheid te betuigen, zo wel voor het concert op zichzelf als voor de korte toelichtingen, die de De 24-jarige B. S. uit Urk hoorde Woensdag voor het Amsterdamse Ge rechtshof in hoger beroep twee weken voorwaardelijk eisen met een proeftijd van drie jaar en f 40 boete of 20 dagen hechtenis wegens mishandeling van een mede-eilandbewoner. De Alkmaar, se politierechter had verdachte een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken opgelegd. Verdachte gaf voor het Hof toe ze kere Klaas Visser geslagen te hebben, maar ontkende met een mes of een hard voorwerp te hebben gestoken. De mishandelde verklaarde echter, dat hij een diepe snede in de bovenarm had opgelopen. Een meisje had hem gewaarschuwd, dat verdachte hem had willen vermoorden. „Ging het om het meisje?" vroeg de president. Getuige, zowel als ver dachte ontkenden dit. Verdachte meld de, dat getuige hem had uitgescholden voor „dief, schooier en luizebos". De procureur-generaal, mr. Hoeffel- man zeide een voorwaardelijke straf te willen eisen, omdat het zolang ge leden gebeurd is. Voerts wilde hij re kening houden met geringe geestelijke vermogens van verdachte. VISSERIJ URK, 31 Jan Door 46 vaartuigen ^erd aangevoerd: 3065 pond snoek baars, prijs f 0.55—f 0.57; 1140 pond rode baars, prijs f 0.35f 0.36; 440 pond blei f 0.09 en 4165 pond voorn f 0.06, alles per pond. VERORDENING GOEDGEKEURD. Bij het gemeentebestuur is bericht binnengekomen dat de wijziging van de verordening op de Hinderwet, waar door het mogelijk wordt dat de Vis- meelfabriek tijdelijk haar bedrijf weer mag uitoefenen, door Ged. Staten werd goedgekeurd. ONTSLAG GEVRAAGD. Mej F. Jansen van Doorn, directrice van de huishoudschool, heeft met in gang van 1 April a.s. ontslag aange vraagd wegens vertrek naar Canada. GEREF. KERK. Blijkens mededelingen van de Ger. Kerk bedroeg het aantal leden op 1 Ja nuari 1951: Belijdende leden 1487 en doopleden 1765. Het is vandaag veertig jaar ge leden, dat de heer G. W. Aalderink, employé eerste klasse der PTT, Van Leeuwenhoekstraat 30, in dienst kwam bij „Tante Pos". De heer M. Quant, Ruyghweg 90, onderwijzer aan de B.L.O.-school, is vandaag een kwart eeuw werkzaam bij het Helderse onderwijs. ïen goed gevulde zaal met „Spar"- klanten uit Anna Paulowna en St. Pan- cras heeft enige uren plezier beleefd aan de muzikale show en revue „Het volle pond". Velen der aanwezigen zagen op de vertoonde film zichzelf of bekenden als deelnemer aan de interessante Spar-tocht naar Brussel. Er is genoten van de ko mische sketches, liedjes en moppen van Berry Kievits, Gerard Walden en Harry Boda, de shownummers als „Don José op sloffen" en „Hoe later op de avond, hoe schoner volk", waarin Martin Erich en zijn orkest de belangrijkste rol speelden Maria Montana's trio trad enige malen op en van het orkest gaven de leden afzon derlijk en in verschillende combinaties blijk van hun meesterschap op meerdere instrumenten. Over twaalven werden de bezoekers met autobussen weer naar huis vervoerd. Een voor beide clubs uitstekende oefenwed strijd vindt Zondag om twee uur plaats op het BKC-tenein, waar de beide vroegere rivalen elkaar in een vriendschappelijke wedstrijd zul len ontmoeten. Zowel voor Dosko, die in baar afdeling een zeer goed figuur slaat, als voor de geel-zwar- ten, die een week later voor de krachtproef tegen het bezoekende Succes zullen staan, een goede oefening. Om half drie speelt het tweede elftal op het B-terrein haar competie-wed strijd tegen RK AFC II. HERHALING DOKEV-ADSPIRANTENREVüE De Dokev-adspirantenrevue vond verleden Zondag in zaal Bossen te Breezand plaats en Zondag zal hiervan een herhaling gegeven wor den in zaai De Boer aan de Kleine Sluis, zo dat ook de belangstellenden uit deze omgeving van de verrichtingen van de Dokev-jeugd kun nen genieten. FEESTAVOND VOOR LANDARBEIDERS Voor de leden van de Algemene Land- arbeidersbond is er Zaterdag een feestavond in Veerburg, waarop „De ghesellen van den Spele" de cabaret-revue „Je moet er maar op komen" ten tonele zullen brengen. De auteur is Jan Koopmans; de muziek van Jacq Schutte. In haar openingswoord kon de presi dente van de afdeling Wieringen van de Bond van Plattelandsvrouwen, welke dezer dagen bijeen kwam, een groot aantal belangstellenden welkom heten Het feit, dat de arts, de heer Van Hes teren uit Warmenhuizen over de kan kerbestrijding zou spreken, was hieraan niet vreemd. In een helder betoog, dat voor iedereen begrijpelijk was, heeft de heer Van Hesteren erop gewezen, dat bij de doorlichting ter constatering van tbc ook op kanker en in het bijzonder borstkanker wordt gelet. Nederland neemt in de bestrijding van deze ge vaarlijke ziekte een goede plaats in. Over enige jaren hoopt men in het An- thony van Leeuwenhoekhuis te Am sterdam een apparaat met een zeer grote bestralingscapaciteit te bezitten, waarmede een belangrijke stap op de weg naar een effectieve bestrijding zal zijn gezet. Nadat de heer Van Hesteren gewezen had op het feit, dat de lipkan- ker thans in het middelpunt der be langstelling staat en de verschillende vormen van kanker had besproken, wekte hij op bij verdachte verschijnse len nimmer te dralen medische hulp in te roepen. De arts sprak de hoop uit, dat de commissie van geleerden, welke zich momenteel bezig houdt met de be studering van de kanker en haar be strijding, haar zegenrijke arbeid met succes bekroond zal zien. Nadat in het tweede gedeelte van de avond talrijke vragen beantwoord wa ren, bracht de presidente, mevr. Boon dokter Van Hesteren hartelijk dank voor de interessante lezing. MA EEN ERNSTIGE ziekte (hij had een hartkwaal) is in een ziekenhuis in Los Angeles een der veteranen van het witte doek, de filmster Jack Holt overleden. Hij werd in 1888 te Winches ter geboren als zoon van een predikant van de Episcopale kerk. Jack was be stemd voor de balie, maar het zittenae leven beviel hem niet. Hij was beurte lings cowboy, havenarbeider, civiel in genieur, besteller, arbeider in de ko permijnen, goudzoeker in Alaska en speculant in ranches. Zijn paardrijkunst wa» beroemd in Californie. Toen een vermetele sprong moest worden ge maakt in de film „Salome Jane", werd hem gevraagd dat te doen. Dit bracht hem er toe voor de film te gaan optre den. Naar het Parijse blad „Opera" ver neemt, is de weluwe van de beroemde danser Nijinsky in Hollywood aangeko men om daar besprekingen te voeren over een film, die het leven van haar echtgenoot in beeld brengt. Deze film, Dertien passagiers werden gedood toen een viermotorige Savoia- Marchetti 95, die de dienst onder houdt tussen Parijs en Rome, een kwartier voor de aankomst te Rome verongelukte. Van de vier overlevenden zijn er drie zwaar gewond. Het wrak van het totaal uitgebrande vliegtuig. Dinsdagavond hield de buurtvereni ging ,,'t Kleine Dorp" een feestverga- dering in café Van Ammers. De zaal had een gezellig aanzien gekregen, de tafeltjes waren leuk gerangschikt en op elk tafeltje prijkte een bloempje. Het orkestje „The instrumental Kings" was reeds voor de aanvang in actie. De vice-voorzitter, de heer P. Rienstra, heette de aanwezigen welkom, in 't bij zonder de nieuwe buurtgenoten, ds. Trommel en zijn echtgenote. Hierna werd een programma uitgevoerd be staande uit voordrachten, schetsjes, imi taties en dergelijke, die alle werden in geleid met het refrein „Onder ons ge zegd". Het geheel stond onder leiding van de heer D. Purmer. Heel wat buurtgenoten werkten aan dit program ma mee. 't Was bijna twaalf uur toen het programma afgewerkt was en daarna nam de feestvreugde nog toe want in minder dan geen tijd waren alle aanwezigen getooid met een feest- muts en konden de benen nog een tijdje van de vloer. Tegen Wieringerwaard konden we niet op, maar laat zijn ze bij ons toch ook niet, de eerste lammeren. Want ai is het dan nog Januari, ook hier ziet men de lammetjes in de weide lo pen en wel bij de heer C. Zwaan te Grote Keeten. St Maartenvlotbrug Dood aan griep Op initiatief van de heer D. Jonge- jans, directeur van de coöperatieve zuivelfabriek „De Eendracht" heeft het bestuur besloten het gehele per soneel te doen inenten tegen de griep. Een dezer dagen heeft dr. V. van Slooten ten kantore van de fabriek de inenting verricht. Laten we hopen, dat de griep nu vergeefs een aanval zal doen op het personeel, waardoor dit voorbeeld door velen zal worden na- gevolgd. Het is immers beter te voor komen dan te genezen. De noteringen van de beurs van gis teren zijn: tarwe 2223.60, gerst 32— 36, haver 3235.50, rogge 3234, dui- venbonen 3237, capucijners 5079.50, groen erwten 4045, schokker erwten 3843.50, bruine bonen 4854, kool zaad 5960.50, karweizaad 165185. Hooi, stro en ruw voeder. Withooi 110130, rode klaverhooi 115130. haverstro 5057.50, gerststro 5560, tarwestro 5560, roggestro 5055, groene erwtenstro 6575, andere erw tenstro 4560, bonenstro 30, voeder bieten met hoog gehalte 2526, voer- aardappelen 45. Overzicht: Vooral het goede hooi was iets duurder. De stroprijzen ble ven ongeveer gelijk. Aardappelen: pootaardappelen maat 28-35 binnen land en export 17-35. Maat 35-45 voor binnen 1430. Boven maat 45 binnen land en export 1318. Handelpootgoed maat 28-35 export vlot, maat 35-45 export vlot en boven maat 45 eveneens vlot. Vlas, verhuurd per hectare, f1000f1100. ARRESTATIES VAN CHINEZEN IN AMERIKA OP HANDEN De procureur-generaal der V.S. heeft verklaard, dat er een „vrij aanzienlijk aantal" arrestaties zal worden verricht onder de Chinese inwoners van New- York. Hij zeide, dat een aanzienlijk aantal Chinezen lid van de commu nistische partij is. „DAMSTADT" VRAAGT VERLENGING VAN SURSEANCE Namens de stichting „vijf eeuwen Kalverstraat" (Damstadt), die tot Vrij dag surseance van betaling had verkre gen, heeft de raadsman bij de Amstei damse arrondissementsrechtbank een verzoek tot verlenging hiervan inge diend. Naar bekend was er bij de slui ting van „Damstadt" een exploitatie tekort van ongeveer drie ton. (Van onze correspondent te Brussel) rvYVARS over Belgie in de richting Oost-West loopt een denkbeeldige lUn, welke de scheiding vormt tussen de twee taalgebieden, het Nederlands en het Frans. Ten noorden van deze lijn, welke de stad Brussel tot 'n tweetalige stad maakt, spreekt men Nedprlands of althans iets wat er voor moet doorgaan, terwijl In het zuiden het Frans de voertaal is. Reeds lang geleden werden beide talen na een hardnekkige en moeilijke strijd van de Vlamingen als officiële lands talen erkend en in theorie levert deze tweetaligheid dan ook niet meer de minste moeite op. In theorie, want in de practijk is het gekrakeel over de taalrechten feitelijk nooit opgehouden. Het is vooral het grensgebied, daar waar het Frans en het Vlaams in elkaar overvloeien, waar nog dagelijks een felle, zfl het dan aan de oppervlakte niet erg goed waarneembare strijd wordt gevoerd. komen dus neer op een opschuiving In het brandpunt van deze strijd om het bestaan van een taal ligt de stad Brussel met haar ontelbare randge meenten en voorsteden. Reeds tien tallen jaren hebben de verschillende, elkaar opvolgende regeringen pogingen gedaan evenwicht te brengen in het taalgebruik en een oplossing te vinden voor een juiste afbakening van de taal grens. Tot dusver is echter nog geen enkel kabinet er in geslaagd het zo wel de Walen als de Vlamingen naar de zin te maken. Doordat de koningskwestie een tijd lang de gemoederen heeft bezig oezig gehouden, was de taalstrijd de laatste jaren enigszins in het vergeetboek geraakt. Toen nu echter onlangs' de officieuze cijfers van een drie jaar geleden gehouden volksteling, welke tevens taaltelling was, werden gepu bliceerd, vonden zowel de Vlamingen als de Walen daarin genoeg aaniei ding om de strijdbijl weer op te graven en elkaar te lijf te gaan. gUITEN het aantal gebruikelijke vragen moeten de inwoners van dit land bij een volkstelling ook altijd nog antwoorden op de vraag: „Welke taal spreekt u?", waarmee dan bedoeld wordt, welke van de beide landstalen gebruikt u als voertaal. Voor het overgrote deel van het land levert deze vraag niet de minste moeilijk heden op. Iemand uit Brugge ant woordt natuurlijk „Vlaams" en een Luikenaar zal zeker „Francais" invul len. Het grote struikelblok vormt ech ter het grensgebied. Groot-Brussel be staat uit een tiental afzonderlijke ge meenten, compleet met eigen burge meester, gemeenteraad, politie enz. Een gedeelte nu van deze gemeenten heet Franstalig en een ander deel Vlaams- talig te zijn. Over de kwestie, welke taal er in een bepaalde gemeente in het grensgebied gesproken wordt, be slist de volkstelling. Spreekt de meer- I derheid van de bevolking Vlaams, dan it het een Vlaamstalige gemeente en andersom voor het Frans. Onregelmatigheden gIJ DE LAATSTE volkstelling schij nen zich evenwel onregelmatig heden voorgedaan te hebben, waar door gemeenten, welke tot dusver als Vlaams te boek stonden, plotseling als Frans sprekend uit de bus kwamen De Vlaamse dagbladen gaven een uit leg voor dit verschijnsel en beweer den, dat er met de formulieren ge knoeid was en dat er van de zijde der Waalse patroons pressie was uitge oefend op hun Vlaamse arbeiders om bjj de volkstelling op te geven, dat zij Frans sprekend zijn. De mogelijkheid voor een Vlaming zich als Frans sprekend uit te geven, bestaat zeker, daar vrijwel elke Vla ming het Frans behoorlijk spreekt; daarentegen heeft het merendeel der Walen niet de minste notie van de tweede landstaal, het Vlaams. Deze, nog steeds niet officieel gepu bliceerde uitslagen der volkstelling neer op een van de taalgrens ten nadele van de Vlamingen, hoewel deze laatsten en dat is het merkwaardige van het ge val in bevolkingsaantal verre de meerderen zijn van hun Waalse broe ders en nog steeds in zielental boven hen blijven uit groeien. Het zijn vooral de Vlaamse intel lectuelen, die zich zorgen maken over de huidige stand van zaken en naar stig naar een oplossing zoeken, welke meer bescherming biedt aan hun taal Inmiddels gaan de polemieken tus sen de Frans en Vlaamstalige kranten voort en blijft men in Brussel en om streken een mengelmoesje spreken van Frans en Vlaams, waarbij echter het Frans verre de boventoon voert, Brus sel, dat van origine een Vlaamse stad is, verfranst meer en meer en slechts met de grootste moeite en met behulp van de taalwetten weten de Vlamingen Alamak, Basrah—R'dam, pass. 30-1 Elba Cape Alnati, Buenos Aires—R'dam, pass. 30-1 Abrolhos Ariadne, 30-1 van Genua naar Barcelona Bennekom, Chili—A'dam, 30-1 van liqique naar Callao Caltex Leiden (t), IVdam—Ras Tanura, pass. 30-1 Bandarabbas Caltex Pemis (t), Sidon—R'dam, pass. 30-1 Kreta Corilla (t), 30-1 van Lagos naar Curagao Enggano, R'dam—Basrah, 30-1 van Dubai naar Bahrein Hector, A'dam—Italië, 30-1 van Napels naar Genua Heemskerk, R'dam—Sydney, 30-1 van Genua naar Port Said Hera, A'dam—W.-Indie, pass. 30-1 Martinique Jobshaven, 30 van Bagnoli naar Sagunto Johan van Oldenbarnevelt, Sydney die in Londen en Parijs zal worden op genomen, wordt in technicolor ge draaid. Youly Algaroff zal voor Nijinsky spelen. UEN Amerikaans G. E„ die als lid van de UNO-troepen in Korea het stadje Sojong binnendrong, zal zeker wel nooit verwacht hebben, dat hij er een „Stradivarius" zou ontdekken. De viool verkeert in goede toestand en schijnt inderdaad echt te zijn. In het instru ment bevindt zich een papier met de woorden: „Antonio Stradivarius cre- monae faciebat rnno 1725". De ..Stradi varius" bevond zich in een gedeeltelijk leeg geplunderde winkel tussen andere muziekinstrumenten, die waarschijnlijk het eigendom zijn van een plaatselijke orkestvereniging. Een mooi succes voor de Haagse com ponist Harry Salice is het feit, dat zijn UNO compositie door de Divisional Band van de tweede divisie USA in Korea werd gespeeld. Ook zou zijn com positie aan de „Bandmaster" van het Achtste Amerikaanse leger op Korea ter uitvoering zijn overhandigd. Het be richt, dat de componist hiervan op de hoogte stelde, eindigde met de woorden; „Dat dit Nederlandse geestesproduct na zijn weg wel door de wereld zou vin den". J^EZER DAGEN werd in „La Gaité- Montparnasse" te Parijs de driehon- derste opvoering gegeven van Jan de Hartogs stuk „Schipper naast God". De pianist Cor de Groot bevindt zich op het ogenblik in Engeland, waar hij deze maand vijftien concerten geeft. De BBC engageerde hem ook voor enkele voor de televisie te geven recitals Enkele maanden terug boekte Cor de Groot ook in Spanje groot succes. Cilli Wang vertrekt 4 Februari naar de Neder landse Antillen voor het onder auspi ciën van de BPM geven van enkele voorstellingen. In de komende zomer zal ze in Engeland optreden. De Opera van Stuttgart heeft voor de eerste maal in Italië en wel te Rome een opvoering gegeven van „Mathis der Maler" van Paul Hindemith. De opera werd gediri geerd door Ferdinand Leitner. De pers was vol lof over de uitvoering. Surabaja, past. 30-1 Nw Cape Jupiter, 30-1 van Alexandrie naar Catanie Kedoe, R'dam—Singapore, pass. 30-1 Finislerre Klip- fontein, 30-1 van Beira te A'dam Lang- koeas, R'dam—Baïik Papan, pass. 30-1 Gibral tar. Lombok, Manilla—Vancouver, 30-1 van Los Angeles naar San Francisco Macuba (t), Gibraltar—Mena al Ahmadi, 30-1 van Suez Manoeran, Lorenzo Marqnez—Maksssar, pass. 30-1 Straat Sunda Mentor. A'dam— Lavant, pass. 30-1 Kreta N'oordwijk, 30-1 van R'dam naar Civita Vecchia Ornnje- fontein, Beira-A'dam, 30-1 van Port Sliza- beth Poelau Laut, Surabaja—A'dam, 30-1 van Port Said naar Londen Prins Maurits, 30-1 van R'dam naar Savona Prins Willem III, 30-1 van Petit Couronne te Dakar Rem- pang, Makassar— A'dam, pass. 30-1 Socotra Rijn, 30-1 van Cardiff naar Dakar Salland, Buenos Aires-A'dam, pass. 30-1 St Pauls- Bocks Slamat, 30-1 van Rangoon te Ma kassar Soestdijk, Surabaja—New York, pass. 30-1 Minieoy Straat Soenda, Buenos Aires Kobe, pass. 30-1 Seycellen Tamo, R' dam—Rosario, 30-1 van St Vincent Taria (t(, Ummsaid—R'dam, pass. 30-1 Bizerta Tomini, Balik Papan-R'dam. pass. 30-1 Perim Singapore verwacht Zijpenberg, 31-1 te Singapore verwact Zijpenberg, R'dam—Sa vona, pass. 30-1 Oporto. Er zijn 21 personen overleden ten gevolge van een brand in een tehuis van ouden van dagen te Hoquiam (Washington). iPillÉII De grote sluizen bij Deventer bij het Industrieterrein zijn thans gereed en zullen over enige tijd, wanneer ook de overige werkzaamheden voltooid zijn, officieel in gebruik worden genomen. De keten en schuren, welke de directie en de arbeiders tot verblijfplaats dienden, worden thans afgebro- ken en naar elders overgebracht. Arbeiders brengen het materiaal naar de schepen, waarmede het vervoer zal geschieden. Alle havenarbeiders te Duinker ken zijn Woensdag in staking gegaan uit protest tegen herbewapening van Duitsland. hebben wij vanaf 8.50 per meter In ons stoffeerwerk worden uitsluitend eerste kwaliteit grondsiotfen verwerkt, dus geen houtwol e.d. Onze prijzen voor goed werk vallen U mee ZUIDSTHAAT 36 TF* OON 3128 KEIZERSTRAAT 93 DEN HELDER

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 3