Voetbal met bijverdiensten India's begraven schatten Een systeem met gevaren Reeds in 1921 professionalisme De blauwjassen zien geel van over de groenjassen nijd Fruit voor het Buitenland Ook in ons land bijna onvermijdelijk r Slachtoffertjes van de brand ie Sloten begraven M J. Adriani Engels DE vergoeding aan de Belgische en Zweedse voetballers is aan een be paald maximum gebonden om te voor komen, dat het echt profesionalisme wordt. In Zwitserland werkt men ook op deze wijze. In Portugal bestaat of ficieel geen professionalisme, maar de spelers ontvangen er salaris en pre mies! De grootste Portugese clubs be hoeven daar heus geen financiële zor gen over te hebben, want bijv. Benfica en Sporting Lisboa beschikken elk over een dertigduizend leden, die een stevige contributie betalen. Minister Bevans problemen Arbeid contra Gezondheid Prinses Wilhelmina naar Zwitserland Nu inenten tegen mond- en klauwzeer Rau niet in Commissie van Goede Diensten Australische mijnbedrijven in moeilijkheden De „Metamorphosis" wordt in delen opgeruimd m Nieuw conflict iussen Nehroe en de Maharadja's Grootste rijkdom op aarde Motie van wantrouwen tegen Britse regering SITTA-SCOOTERFABRIEK IN AMSTERDAM Britse communisten hebben nieuw program Uitzaai van wintertarwe gedeeltelijk mislukt DONDERDAG 1 FEBRUARI 1951 glNDS enkele maanden is in Nederlandse voetbalkringen de kwestie van prof-voetbal het meest besproken onderwerp geworden. Volledig beroeps voetbal is in ons land niet mogelijk, omdat een eventuele profclub sou moeten rekenen met f150.000 aan jaarlijkse salarissen en niet veel meer dan de helft van dit bedrag aan ontvangsten, gebaseerd op het feit, dat een eerste klasse K.N.V.B.-club gemiddeld f26.000 aan bruto-recettes ontvangen heeft in het sei- «oen 19491950. De tegenstelling amateurisme-professionalisme is zoiets als de tegenstelling tussen wit en zwart met de restrictie, dat daar ook nog een kleur grijs tussenin ligt, terwijl het buitenlandse voetbal in sommige landen iets wat men afwisselend semi-professionalisme en „amateurisme met geldelijke vergoedingen" noemt. Dat heeft men in Belgie met zijn „onafhankelijken", in Zweden met zijn „amateurs in Zwitserland en Portugal met zijn voetballers, van wie het onbelangrijk is of ze veel, weinig of helemaal geen geld kriigen voor hun voetbalprestaties gulden voor onze clubs onmogelijk is, vraagt zich af, of we dan niet beter zouden doen het Zweedse en Belgische voorbeeld te volgen, nu de toeschou wers per jaar over het hele land toch meer dan drie millioen gulden aan entreegelden betalen. Inderdaad zullen enige vesenigmgen, speciaal in het Westen van ons land, de in Belgie en Zweden geldende be dragen aan hun eerste elftalspelers kunnen betalen, doch voor de over grote meerderheid der eerste klassers is het een absolute onmogelijkheid. WIET is zeer zeker niet de eerste keer. dat er over beroepsvoetbal in ons land gepraat wordt In Augustus 1921 ie er zelfs al een Beroepsvoetbalclub Amsterdam opgericht, die roodzwart ais olubkleuren koos en de belangrijk ste spelers van Ajax, Blauw Wit, e.a. lot zijn leden zou tellen. Het standpunt van het toenmalige KNVB-bestuur ten opzichte van prof voetbal in Nederland was wel heel an ders dan thans. Midden Augustus 1921 verscheen er een communiqué: „Het Bondsbestuur, van oordeel, dat thans de tijd gekomen is om beroepsvoetbal in Nederland toe te laten, gaat over tot de benoeming van een commissie, die tot opdracht heeft bepalingen daar voor te ontwerpen". Gelijk zo vaak werd de commissie de kapstok, waar aan men de hele kwestie ophing. Noch van de roodzwarte profclub Amster dam, noch van de commissie heeft men ooit meer iets gehoord. Zo nu en dan zijn er sindsdien nog wel eens een paar stuntelige pogingen gedaan om proef voetbal in Nederland in te voeren. In 1933 is er zelfs bij Den Haag een wedstrijd tussen 22 Nederlandse beroepsvoetballers ge speeld, maar dat waren merendeels geschorste of geroyeerde voetballers uit de lagere KNVB-regionen. Het pu bliek had er geen cent voor over en daardoor bloedde dit gevalletje dood Het Belgische en Zweedse systeem pij de enige serieuze poging in 1921 verkeerde Nederland in de gelukkige omstandigheid, dat het geld de mensen nogal los in de zak zat na de drie jaar tevoren geëindigde wereldoorlog, waar ons land buiten was gebleven en waar bij het niet slecht had geboerd, precies zoals de neutraal gebleven landen Zweden en Zwitserland bij de tweede wereldoorlog. Nu, dertig jaar later, staan de Nederlanders er heel anders voor! Illllllilllllllllll!lll!llll!lll!l!ill!!!!lll!!!llllllllllllllllllllllllllllllllHII1IIIIMI^ Door lllllllllllllllllll!ll!llllllllllllill!!llll!lll!l!ll>!!!ll!i!l!llllllll!ll!IIIIINIIIII!ll!lllllllll!lllilllllllll!l In Belgie krijgen de spelers een tien tje of vijf en twintig gulden per wed strijd en een paar rijksdaalders per trainingsavond. Dat noemt men in Belgie „onafhankelijken" en in Zweden zuivere amateurs. Zij konden het Olympische amateurvoetbaltournooi te Londen in 1948 winnen. Het correcte Nederland had bij het vorige Olympi sche voetbaltournooi in 1936 verstek laten gaan, omdat we bij langdurige uitreizen van het Nederlands elftal loonderving uitbetaalden, teneinde vrouw en kinderen der spelers niet een week zonder inkomen te laten. Die loonderving werd zeer correct uitbetaald aan de werkgever van de speler, wiens loon dan gewoon kon doorgaan; het geld van de KNVB kwam dus niet eens aan de speler zelf in han den. Niettemin vonden we dat zelfs niet 100% amateuristisch en namen we niet deel aan dit Olympische voetbal tournooi in Berlijn, waar minstens de helft der deelnemende landen enorm smokkelde met de amateursbepalingen. Italië won toen de Olympische titel met een „studentenelftal", waarvan twee maanden later alle studenten, met het later zo beroemd geworden backstel Foni-Rava aan het hoofd, profvoetbal lers waren geworden (of het al lang waren!) Amateurs met salaris en premies In West-Duitsland mag een voetbal ler uit de Oberliga per maand maxi maal 300 gulden verdienen. Dat is wel Wat te veel om te spreken van onaf hankelijken of amateurs met vergoe dingen, het is met semi-professionalis me het beste te omschrijven. Welis waar verdient lang niet elke Westduitse oerste klasser dat maximum, maar juist daar wordt er aan de cracks „on der de tafel" het nodige extra gegeven. Wie begrepen heeft, dat in ons land volledig beroeDsvoetbal met salarissen van 600 gulden per maand en semi- Wofessionalisme met maxima van 800 Een systeem met gevaren AN dit systeem kleven gevaren. Ten eerste de kans dat er, zoals in Bel gie, stiekum veel meer dan het maxi mum betaald wordt, ten tweede de kans dat de spelers steeds meer gaan eisen, ten derdeoch laten we op houden. Het voordeel is, dat de clubs, die aan een speler geld gegeven heb ben, moreel meer recht op hem hebben dan op een amateur, die door middel van zjjn contributie toegegeven heeft, zodat de thans allerwegen als onbillijk beoordeelde KNVB-bepaling van drie maanden wacht'.jjd voor een amateur, die prof wenst te worden, rechtvaardig is voor spelers, die reeds door „gouden banden" aan hun club gebonden zijn. Als ze eenmaal geld uit de clubkas ge accepteerd hebben, kunnen ze zelfs niet meer naar een buitenlandse prof club overgaan zonder dat hun oude vereniging een stevige schadeloosstel ling ontvangt. AFC voor beroepsvoetbal jyjERKWAARDIGERWIJJZE onder vinden thans diverse Belgische cracks de nadelen van hun „onafhanke lijkheid". Ze zijn juist zo afhankelijk van hun club, dat die hen niet wil la ten vertrekken en speciaal midvoor Mermans is danig ontevreden over het feit, dat midvoors van minder kaliber, zoals Appel, Brandes en Roosenburg in het buitenland zoveel kunnen verdie nen; hij doet nu voor zijn dub vaak zijn bést niet. Vroeger of later zal ook Nederland tot deze vergoeding moeten overgaan als een bijverdienste voor de spelers naast hun eigenlijke beroep, waarmee we dan het enige andere amateurland Denemarken in de steek zouden laten. Wat 't KNVB-bestuur van dertig jaar geleden erkende, kan men thans uit prijzenswaardig idealisme, maar met gebrek aan werkelijkheidszin niet ne geren. Een enthousiast voorstander van profvoetbal vonden we kortgeleden in een der leidende figuren van een 1CD% amateursclub, namelijk de Amster damse tweede klasser AFC. „Bij een splitsing tussen profs en amateurs", zei hij, „is AFC best tevreden om te gen HBS, HFC, Hercules e.a. te spelen, dan wordt de zaak veel zuiverder". (Van onze Londense correspondent) pjET EERSTE ARBEIDSPROBLEEM voor Aneurin Bevan, de nieuwe Britse minister van Arbeid, heeft niet lang op zich laten wachten. Het betreft zjjn chauffeur! Bevan, die tot verleden week Donderdag minister van Gezond heid was, reed toen altijd in een auto van dat ministerie. De „bijpassende" chauffeur, in het groene uniform van het ministerie van Gezondheid, was Robert Shearer. Bevan's probleem be gon deze week, toen hij in Londen naar zijn nieuwe ministerie van Arbeid reed in de auto van „Gezondheid". Hij wilde Shearer namelijk als chauffeur houden. Dat gaat echter zo maar niet, ook niet als men minister is. En blijkbaar hele maal niet als men minister van Arbeid is. Het ministerie van Arbeid heeft na melijk zijn eigen vloot van dienstwa gens, eveneens met bijpassende chauf feurs in blauwe uniformen. Aan het hoofd van deze blauwe brigade staat William Garrod, die volgens stilzwij gende traditie altijd de chauffeur van Grote woorden van Dewey Gouverneur Thomas Dewey van New York heeft in een redevoering verklaard, bondgenoten te willen heb ben als zijn land in gevaar is. „Ik wil Spanje en Tito nemen, de Turken en Tsjiang Kai Sjek, die aan onze zijde stond in de laatste oorlog". Dewey herhaalde, dat de V.S. niet „lafhartig in hun schulp" dienden te kruipen. Joseph Stalin, „de grootste moorde naar uit de hele geschiedenis", be heerste thans het meeste land van de aarde. Het was een simpel feit, „dat wij ons thans tegenover aggressie door de Sowjetunie gesteld zien". Wegens het voltooien van de vertrek ken van het Koninklijk Gezin op het Loo zal Prinses Wilhelmina aldaar af wezig zijn tot ongeveer medio Maart. De prinses verblijft thans nog enige dagen in het paleis Lange Voorhout te Den Haag om daarna voor een dag of tien naar Zwitserland te gaan. Na haar terugkeer stelt de prinses zich voor haar intrek te nemen op de Ruigen- hoek. Tijdens haar verblijf in Zwitser land is haar correspondentie-adres: Lange Voorhout 74, Den Haag, vanwaar voor doorzending wordt zorg gedragen De Gezondheidsdienst voor Dieren in Noord-Holland wijst er op, dat de veehouders er goed aan doen het in enten tegen mond- en klauwzeer te doen geschieden vóór het einde van de staltijd. Er verloopt een periode van ten minste 14 dagen tussen het ogenblik, waarop het dier is ingeënt en dat, waarop het immuun is geworden. Met het oog daarop is het zaak, de dieren tijdig te laten behandelen. Over het algemeen zijn de veeartsen aan het eind van de staltijd overbelast. Daarom wordt aangeraden zich nu reeds op te geven. En wel (ten einde het werk zo vlot mogelijk te laten ge schieden) bij voorkeur in fabrieks of vuranigtogavMband. de minister zelf is. Achttien jaar lang al heeft William alle ministers van Ar beid rondgereden. Dus toen de nieuwe minister deze week kwam aanrijden met de groengejaste chauffeur van zijn voormalige ministerie, ging er begrij pelijkerwijze een luidkeels protest op van de negen blauwjassen van het mi nisterie van Arbeid. De eer van Wil liam stond op het spel en de negen be ledigde blauwjassen wendden zich prompt tot hun vakbond, die der Trans portarbeiders. De vakbond zond onmid dellijk een vertegenwoordiger naar Bevan's eigen ministerie van Arbeid en diende een klacht in. Een hele mid dag werd gewijd aan de bespreking. De minister zelf was niet aanwezig. Hij zat in het Lagerhuis, waarheen hij tot nog grotere woede van de blauwjassen weer onbezorgd met de auto ge bracht was door groen jas Shearer. Een zegsman van het ministerie van Arbeid heeft thans verklaard dat „de zaak in behandeling is", maar dat de minister het te druk heeft om zich er mee te bemoeien. De negen blauwjassen, die ploffen van woede, zeggen: „Het ergste van alles is nog, dat wij niet kunnen gaan staken, omdat we in dienst van de Kroon zijn. Maar die groenjas mag onze minister niet blijven rondrijden. Wij zullen niet rusten, voordat hjj eruit ligt". Laatste communiqué van het mi nisteriële chauffeursfront: Blauwjas Garrod, die „niets lagers dan een mi nister rijdt", is uit nijd en verveling aan het wandelen geslagen en wil geen auto meer zien", tenzij de minister die groenjas ontslaat". Groenjas Shearer zit in het Lagerhuis te klaverjassen met de andere wachten de dienstchauffeurs op de traditio nele stoel van blauwjas Garrod.... Op uS i,.-.. i p.CU.3 >c zijn Woensdagmorgen de stoffelijke resten van de vier kinderen uit het gezin Meekel, die bij de nood lottige brand te Sloten om het leven kwamen, ter aarde besteld. Tijdens de aangrijpende plechtig heid aan de groeve. Als de Amerikaanse resolutie van daag door de Assemblée wordt goedge keurd, zal de volgende stap zjjn het oprichten van de Commisise van Goede Diensten. Van gewoonlijk betrouwbare zijde te New Delhi is verklaard, dat India geen zetel in deze commissie zou aanvaar den. Volgens berichten uit Lake Suc- cess, zou de voorzitter van de Alge mene Vergadering, Nasrollah Entezam, de Indische afgevaardigde Rau en de Canadees Pearson willen uitnodigen met hem in deze commissie zitting te De plaatsvervangende Australische premier heeft verklaard, dat de rege ring zal „strijden" tegen de „commu nistische aanval" der mijnwerkers die hebben besloten een dag per week te staken uit protest tegen zekere ar beidsvoorwaarden. Door de staking zijn reeds 150.000 industriearbeiders werkloos geworden. Een functionaris van de mijnwer- kersbond verklaarde, dat de arbeiders wellicht twee dagen per week zouden staken en zouden weigeren overuren te maken als er maatregelen tegen de mijnwerkersleidu'i getroffen zouden worden. Dinsdag zijn arbeiders van een ber gingsmaatschappij op het wrak van de „Metamorfosis", het Griekse schip, dat 2 December j.1. op de Noorderpier in IJmuiden is gestrand, begonnen met het losbranden van de koperen pa trijspoorten. Een duiker zal dezer da gen onderzoeken of de schroef van het schip het ophalen loont. Men is er nog niet zeker van, of het wrak zal worden opgeblazen. In de komende weken moet nog worden onderzocht of de boven water uitstekende delen afge zaagd kunnen worden. Een zich snel uitbreidende sta king van spoorwegrangeerders, die in Chicago en Detroit begon, dreigt het spoorwegverkeer in de V.S. te ont wrichten. Het is een wilde staking; de tweede in zes weken. üiifi - m», \flILLIOENEN kilo's fruit bevinden zich in de gigantische koelhuizen van de verschillende Nederlandse fruit-exporteurs. Er is een geringe, doch allerminst denkbeeldige kans, dat grote partijen daarvan vernietigd zullen moeten worden, omdat er voor het Nederlandse fruit geen afzetgebied meer is. Overal worden thans nieuwe afzet-centra gezocht Er zijn reeds monsterzendingen naar Zuid-Amerika gestuurd. Er zijn hieromtrent gun stige geluiden te beluisteren, maar tot een definitieve handelsovereenkomst is het nog niet gekomen. Een voorname concurrent is NoordAmerika De kwaliteit van het Nederlandse fruit is echter moeilijk te overtreffen In de fruit-centra van West-Friesland werkt men hard aan de verbetering van de kwaliteit. Ook besteedt men alle aandacht aan de sorteringen en de verpakking. Het publiek verlangt vooral in Amerika naast kwali teit ook het bekende ..mooie papiertje". Onze foto toont het sorteren op grootte met een. speciale machine, in één van de modernste fruit-bedrijven mm Weet-Friestamd. (Van een correspondent in India). J-JET CONFLICT, dat tussen een aantal van de vroegere Indische vorsten en de regering van Pandit Nehroe uitgebroken is, begin steeds grotere vormen aan te nemen. Weliswaar zjjn niet al deze onttroonde potentaterv wier macht met het einde van de Britse heerschappij afgelopen was, het eens met de Gaekwar van Baroda, de aanvoerder van de in Bombay verzamelde vorstencllque. Sommigen zjjn zo slim geweest om vrede te sluiten met de regering, zoals de Maharadja van Pastlala, die thans zjjn onbetwistbare bestuurstalenten als gouverneur van Madras kan demonstreren, of zjjn col lega van Bahvanagar, die onder contróle van Delhi de federatie van Sikh- Staten in het Indoes-dal leidt (waartoe ook het vroegere vorstendom Baroda behoo«t). Anderen, zoals de Nabob van Kapoerthala, hebben tjjdig zoveel van hun vermogen naar het buitenland gebracht, dat zjj onverschillig kunnen toe. zien bjj deze strijd, die, zoals de verstandigen heel goed weten, ten siotta toch alleen maar ten gunste van de nieuwe Indische staat kan eindigen, om dat deze de tjjd heeft zjjn republikeinse en centralistische opvattingen door te zetten. INMIDDELS is een nieuw conflict ontstaan, dat misschien toch zoiets als een eenheidsfront tussen de afge zette vorsten tot stand zou kunnen brengen. De regering van Delhi heeft namelijk besloten de op de bezittingen van de Maharadja's, Gaekwars, Na bobs en andere monarchen begraven schatten te laten opsporen en in be zit te nemen, om zich op deze wijze de kapitalen te verschaffen, die voor de uitvoering van haar industralisatie- plannen nodig zijn. Met deze schatten zit het zo: iedere Indische vorst, al was het maar een eenvoudige Radja, was volgens een meer dan duizendjarige traditie verplicht een begraven schat te bezitten; ieder jaar moest hij er iets bijvoegen. Deze schatten, die meters diep onder de grond van de ondoor dringbare jungle liggen, zijn niet zo zeer aan veranderingen onderhevig als aandelen of andere papieren waar den; zij bestaan uit edele metalen en edelstenen, staven goud en zilver, saf fieren, smaragden en robijnen. Nie mand kan ook maar bij benadering de waarde van deze begraven kostbaar heden schatten, ook al omdat steeds alleen de vorst en zijn directe erfge naam de plaats kenden, waar de schat ten begraven waren. Sluimerend goud IN oorlogen en bij bewapende veten zijn dikwijls zulke schatten spoorloos verdwenen; zij werden nooit terugge vonden. Maar toch zijn ernstige des kundigen nog steeds van mening, dat in India's bodem schatten sluimeren, die meer waard zijn dan de goudvoor raad van alle grote staten met inbe grip van Rusland en Amerika. In iede: geval zouden duizend en meer plaat sen, waar ze begraven zijn, gevonden moeten worden. De regering heeft daarom aanwijzingen gegeven om in de omtrek van de residenties de bo men in de jungle om te kappen en sy stematische naspeuringen te doen. De Gaekwar van Baroda hoopt hen na deze nieuwe aanval van de regering aan zijn kant te krijgen. Terwjjl de vorsten zich erop beroepen, dat de schatten particulier eigendom zijn (wat ze in deze absolute staten ongetwijfeld ook waren), staat de regering op het standpunt, dat ze bestaan uit de door de onderdanen betaalde belastingen en bijdragen en dus aan het volk toebe horen. De Gaekwar wil dit niet toe geven en al schijnt hij ook de vertegen woordiger van een nagenoeg uitgestor ven ras te zijn, hij weet in ieder geval Winston Churchill heeft namens ie oppositie in het Britse parlement een motie van wantrouwen tegen de rege ring ingediend in verband met haar politiek ten aanzien van de genationa liseerde kolenmijnen. Hedenmiddag zal over deze motie gestemd worden. Bij aanvaarding van deze motie zou Attlee gedwongen zjjn, het ontslag van zijn kabinet aan te bieden. Later wordt gemeld dat door toepas sing van een procedurekunststuk" Churehills motie tegen het beleid van de genationaliseerde kolenmijnen niet ais een motie van wantrouwen zal be schouwd worden. Churchill heeft deze gang van zaken geaccepteerd. Om ech ter niet een „pijnlijke nederlaag" te lijden doet de labour-partij haar best om al haar afgevaardigden bjj de stemming aanwezig te doen «ijn. gebruik te maken van de modernste middelen. Op het Vorstencongres in Bombay heeft hjj voorgesteld een fonds van honderd millioen gulden te stichten, om op iedere mogelijke wijze de opvattingen van de vorsten bij het grote publiek ingang te doen vinden. Vorstelijke sollicitanten |_|OEWEL vele afgezette vorsten, voor al de minder belangrijke, geen strijd met de regering wensen, voelen zij toch wel veel voor de actie van Ba roda. Op het ogenblik heeft alleen si het Indische ministerie van Buiten landse Zaken vijf-en-twintig verzoe ken van vorstelijke sollicitanten naar een baantje te behandelen. Ze worden nauwkeurig onderzocht. Wie aangeno men wordt, moet met het gebruike lijke ambtenaarssalaris tevreden zijn. Daarbij moet men bedenken, dat deze vroegere sprookjesvorsten, getrouw aan hun religieuze traditie, al hun vrouwen en bijvrouwen met hun min derjarige kinderen en verdere fami lieleden in hun nieuw bestaan moeten meenemen. Daarvoor is een karig In disch ambtenaarssalaris niet toereikend. Vandaar, dat ook zjj, die loyaal tegen over de regering staan, niet kunnen afzien van de reserves, die deze be graven schatten voor hen betekenen. Te Amsterdam is een vennootschap opgericht, die de Duitse scooter „Sit- ta", uitgevoerd met JLO-motor, in li- censie zal gaan bouwen, Voorlopig zul len de scooters hier worden geassem bleerd, maar het ligt in de bedoeling mettertijd in Amsterdam een fabriek te bouwen. De eerste serie scooters, bestaande uit 100 stuks, zal eind Juni begin Juli gereed komen. De scooters zullen echter, zo ligt in de bedoeling, worden geëxporteerd. Daarbij wordt gedacht aan Indonesië, Zuid-Amerika en het Nabije Oosten. De alleenver- kooprechten in Nederland van de „Sit- ta" zijn in handen van de „Enta". De Britse communistische partij heeft in een nieuw pamflet ontkend, dat zjj het parlement wil afschaffen, het Britse imperium vernietigen en een Sowjet-macht in Engeland wil vesti gen. In het pamflet, dat getiteld is „Engelands weg tot het socialisme" wordt verklaard, dat de partij de theo rie, dat een oorlog tussen het socialis tische en het kapitalistische kamp on vermijdelijk is, verwerpt. In conservatieve en labourkringen beschuldigt men de Britse communis ten naar aanleiding van dit pamflet er van, dat zij een nieuwe gematigd schijnende richtlijn van de Kominform volgen om de linkse socialisten, dis door de extremiteit van het commu nisme worden afgestoten, te lokken. Blijkens cijfers van het Centraal Bureau van de Statistiek is het resul taat van de uitzaai van wintertarwe 1950 ver achtergebleven bij dat van na jaar 1949. Volgens de telling van De cember jl. blijkt slechts 58800 hectare wintertarwe van de uitzaai 1950 over te zijn tegen een oogstcijfer van 82335 hectare In de zomer van het vorige jaar. Dit betekent, dat dit jaar van ongeveer 25000 hectare Nederlandse akkers, die het vorige Jaar wintertarwe droegen, dit product niet geoogst aal kunnen worden. li

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 7