Parijse krantenlezers belust op sensatienieuws Vacantiespreiding neemt toe Frankrijk begrijpt weinig van onze kabinetscrisis Eerst het noodzakelijke, later komt het mooie wel Van bloembollen en babies Dievenbende uit Kolhorn gestraft Talrijke moorden op de voorpagina ien redacteuren voor criminele rubrieken WEL moet toegegeven worden, dat het grootste gedeelte van de Fran se kranten en vooral van de Parijse bladen sensationeel en vaak niet erg betrouwbaar is. Wanneer we kranten als „Le Monde" en „Le Figaro" buiten beschouwing laten, dan is het met de rest vaak nog al treurig gesteld. Het grootste blad in Parijs heet „France Soir" met een oplaag van drie kwart millioen. Het is een avondblad, maar om elf uur 's morgens komen de eer ste edities al op straat. Het blad kost 10 francs (11 cent) en heeft dagelijks tien pagina's. Het is in zijn soort een meesterwerk. Smakelijke, gezellige verhalen, geestige geschiedenissen, ge. waagde schandaaltjes; alles is prettig leesbaar en zeker nooit vervelend. Chauffeur veroorzaakte dodelijk ongeval Zes weken hechienis Verhoging buitengewone pensioenen 1940'45 Nieuw type wegwijzer van ANV/ft if'""Tg? Maar vele directies van bedrijven werken niet mee Ook van economisch belang r Recordvlucht over Atlantische Oceaan Zonderlinge opvattingen over Nederland Jacht in Stockholm Nederlandse delegatie naar Leger-conferentie De gemeenten worden onder druk gezet Geiden voor overheid en bedrijfsleven Oostduitsers bezetten gebouwen in Staaken Ernst Reuter wenst herenigd Berlijn in Zwaarste kerkvervolging Tsjechoslowakije Meisje door gas gestikt (Van onze Parijse correspondent) ^y.ANNEER MEN' een willekeurig Parijs avondblad inkijkt, valt het oog altijd onmiddellijk op de sensationele moordverhalen, die dagelijks onder vette koppen op de voorpagina's prijken. Een flinke moord neemt zeker net zoveel plaatsruimte in beslag als de oorlog in Korea. Het geheel wordt met indiscrete plaatjes van de slachtoffers en van de vermeende moordenaars verlucht en geen détail, hoe verschrikkelijk ook, wordt vergeten. Hieruit leidt men wel eens af, dat er in een stad als Parijs zoveel meer moorden gepleegd worden dan elders. Dat Parijs dus een gevaarlijke stad zou zijn, waar men na het vallen van de duisternis liefst niet in zijn eentje moet rondkuieren. Om op de begrijpelijke vraag „Is het wel zo erg?" antwoord te kunnen geven, moet men de verschijn selen eerst uiteenrafelen. Er is in de eerste plaats het probleem van de pers en in de tweede plaats dat van de misdaad. Ti laatste pagina van „Le Monde" terug. In Frankrijk is men niet op een ^rant geabonneerd, zoals wij dat in #ns land gewend zijn, maar men koopt zijn krantje op straat, leest het vluch tig door (meestal in de metro) en gooit het dan weg. En aangezien men geleerd heeft, dat de kranten met de schreeuwendste, met de sensationeel ste koppen het meest gekocht worden, zorgen de directies van de Franse bla den ervoor, dat de koppen op hun voorpagina's zo vet mogelijk gedrukt zijn. Bovendien blijkt het grote pu bliek in Parijs graag uitvoerig over moorden en andere misdaden te lezen. De kranten hebben dan ook vaak tien of meer journalisten, die zich alleen met deze criminele rubrieken bezig houden. Daarmee gaat gepaard, dat deze zelfde kranten vaak nauwelijks aandacht besteden aan tentoonstellin gen en aan literatuur. En daar men hieruit toch ook niet afleidt, dat in Parijs het kunstleven in het dagelijks bestaan geen rol speelt, moet men uit de dikte van die moord-koppen ook niet concluderen, dat de misdadigheid in Parijs zo griezelig groot zou zijn. Eenzijdige sensatie-pers Maar op het gebied van de buitenland se politiek wordt het publiek zo slecht geïnformeerd als men het niet voor mogelijk zou houden. De buitenland se correspondenten bellen uitgebreide verhalen over de jurk, die prinses Eli- zabeth gedragen heeft of over het een of andere proces in Amerika. Maar goede politieke informaties zijn zeld zaam. De moord, waarvan men over zes kolom op de voorpagina van een van de Parijse avondbladen leest, vindt men in drie regels samengevat op de Boekbinder vergiste zich In „Magnus", het orgaan van de boekbinderspatroonsvereniging, komt de volgende vermakelijke geschiede nis voor, juist 50 jaar geleden in een Franse boekbinderij voorgevallen. Men werkte gelijktijdig aan twee boeken, een „Gezondheidsleer voor het huisgezin, raadgevingen voor jonge moeders" en een catalogus van zaden en bloembollen. De vellen van de boekjes raakten door elkaar en nu las men in de „Ge zondheidsleer" onderaan pag. 48: „Jeugdige echtgenoten, hoort naar de raad van een ervaren geneesheer Wilt gij schone, gezonde kinderen heb ben, krachtig van gesteld en in staat om alle aanvallen van ziekte te door staan, dan moeten zij En verder boven aan pag. 49: „in Maart in de grond gaan, die daartoe bereid moet worden. Dat wil zeggen, gij moet een kuil graven van 50 c.m. diep en ongeveer 70 c.m. breed en op de bodem behoorlijk droog ge maakt. Deze voorafgaande werkzaam heden zijn noodzakelijk. Zo schieten zij het best op, en zullen zij verschei dene jaren voortreffelijk groeien. Zij moeten echter niet maar zo woest en wild ingeworpen worden, maar met een voorzichtige en geoefende hand, anders gaan er te veel van verloren". Daarentegen las men in de catalogus van de zandhandelaar onderaan op pag. 48: „Deze soort van bloembollen zijn zeer gemakkelijk te kweken. Zij ge dijen in bijna elke grond. Men kan ze op tuinperken in rijen of in groepen verenigd planten. Bij voorkeur plant men ze in Maart en April, maar wil men ze in Juli planten om ze in Octo- ber in bloei te zien, dan is het on misbaar dat zij En dan volgde er bovenaan op pag. 49: „onmiddellijk een goede mm krij gen die aan alle vereisten voldoet. Men moet daartoe een jonge kiezen, bij voorkeur wat kloek van gestalte, zonder juist dik te zijn' Dit blad heeft nooit foto's, nooit vette koppen, maar het gaat door voor een van de beste kranten ter wereld. Het heeft een oplaag vah nog geen 200.000 exemplaren, maar het wordt door in tellectuelen in heel de wereld gelezen. „Le Monde" is strikt objectief en heeft deskundige correspondenten in alle delen van de wereld. De misdaad tiert welig ^yANNEER we de kranten en hun sensatie buiten beschouwing laten, dan is het toch ontegenzeglijk een feit, dat er in Parijs betrekkelijk veel misdaden worden gepleegd. Maar wat wil men? Er wonen in de Franse hoofdstad vijf millioen personen. Een belangrijk gedeelte daarvan bestaat uit buitenlanders. Emigranten van achter het ijzeren gordijn, Noordafri kanen zonder werk. avonturiers uit Zuid-Amerika enz. Dat in een derge lijke stad een onderwereld is ontstaan, waar de dertigduizend Parijse agenten hun handen vol aan hebben, is te be grijpen. Die onderwereld, die gangsters, beschikken over grote middelen. Zij verplaatsen zich in snelle auto's, ze zijn goed gewapend en wanneer zij een overval plegen, gaan ze niet zel den met millioenen naar huis, zonder dat de politie heeft kunnen ingrijpen. Zo zijn er verschillende benden, die elkaar onderling ook nog bestrijden. De ene zware jongen vermoordt de andere en dat gebeurt in een milieu, waar de monden van alle omstanders zo muurvast gesloten zijn, dat de da der onvindbaar blijft. Maar laten we de zaken niet over drijven. Er zijn misschien twee buur ten in heel Parijs, waar men na twaalf uur 's nachts beter niet in zijn eentje met een goed gevulde portefeuille kan gaan wandelen. Zelfs de dienstdoende politicagenten lopen daar steeds met zijn tweeën. Maar die buurten kent iedereen en verder is het in donker Parijs net zo veilig als in uw stad of dorp. Millionnair ondervoed Te Germiston (Transvaal) is onder kommervolle omstandig heden aan een hartkwaal en on dervoeding op 73-jarige leeftijd een man overleden, die bij zijn dood in het bezit bleek te zijn van 600.000 Pond Sterling, door grond- en aandelenmanipulaties bijeen gegaard. Een ziekelijke vrees om in het armenhuis te sterven heeft hem zijn gehele leven achtervolgd. Hij leefde als een kluizenaar en ontzegde zich zelfs de kleinste genoegens. De Haarlemse rechtbank heeft giste ren de chauffeur W. de V. uit Midden- Beemster, die op 2 Augustus met een trailer op de Wagenweg te Haarlem een dame zodanig had aangereden, dat zij aan de bekomen verwondingen overleed, veroordeeld tot zes weken hechtenis. De chauffeur voerde veertien dagen geleden aan, dat hij oververmoeid was geweest. Hij was op de bewuste dag reeds om 4 uur uit Midden-Beemster vertrokken om stenen in Hillegom te laden en had ook verder de gehele dag gereden. Het ongeluk vond plaats te twee uur. De officier van justitie mr. Van der Valk Bouman had twee maanden hech tenis en intrekking van het rijbewijs voor de tijd van een jaar geëist. In zijn requisitoir sprak de officier zijn verontwaardiging uit over het feit, dat het rijtijdenboekje niet was bijgehou den. Hij deelde mede zijn ambtgenoot te Alkmaar verzocht te hebben maat regelen te nemen tegen de onverant woordelijke werkgever van verdachte, die zijn chauffeur het rijtijdenbesluit deed ontduiken. DE 20.000 OP 9314 In de 512e Staatsloterij, le klasse, tweede lijst viel de prijs van f 20.000 op nr. 9314. De Rechtbank te Haarlem heeft gis termorgen uitspraak gedaan in de zaa j tegen de dievenbende, die haar domicilk j had in een woonschuit te Kolhorn en vandaar uit het Noorderkwartier onvei lig maakte door het stelen van een groot aantal fietsen. Een van hen, de 50-jarige M. C. uit Kolhorn, die reeds drie-en-twintig von nissen achter de rug heeft, werd ver oordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek. De eis was twee jaar en zes maanden. Zijn 28-jarige zoon, Hendrik B. C.f die vooral in de omgeving van Alkmaar zijn rol vervul de, kreeg conform de eis twee jaar ge vangenisstraf. Het echtpaar N„ dat met de familie C. lief en leed deelde en bij vele diefstallen betrokken was, werd eveneens tot gevangenisstraf veroor deeld .De man, D. N., kreeg tien maan den en zijn echtgenote werd veroordeeld tot acht maanden onvoorwaardelijk en vier maanden voorwaardelijke gevan genisstraf. Tegen het echtpaar was resp. anderhalf jaar en een jaar gevangenis straf geëist. Bij de Tweede Kamer Is ingediend een wetsontwerp van de wet buitengewoon pensioen 19401945. Hierin wordt voorge steld de toegekende en toe te kennen bui tengewone pensioenen tijdelijk te verho gen. Voorgesteld wordt de buitengewone pensioenen, voor zover zij op 1 Januari niet zijn geëindigd, met ingang van 1 Ja nuari 1950 of van het later tijdstip, waar op zij zijn ingegaan of zullen ingaan, tij delijk te verhogen met een toeslag van vijf procent Deze toeslag wordt noodzake lijk geacht in verband met de met ingang van 1 Januari 1950 toegestane loonsverho ging van vijf procent. Verder wordt voorgesteld de buitenge wone pensioenen, voorzover zij op 1 Sep tember 1950 niet zijn geëindigd, met in gang van 1 September 1950 of van het la ter tijdstip, waarop zij zijn ingegaan of zullen ingaan, tijdelijk te verhogen met een toeslag van vijf procent van het inge volge vorenstaande verhoogde pensioen. Deze verhoging houdt verband met de jongste loonsverhoging. JN 1950 heeft het Centraal Werkcomité Vacantie toenemend succes gehad bij haar pogingen om te komen tot gro tere vacantiespreiding. Hierbij moet jn het oog gehouden worden, dat het hier gaat om een actie, die, zonder enige dwang of bindend voorschrift de Ne derlandse bevolking heeft opgewekt De 41-jarige Amerikaanse piloot Charles Blair is met een verbouw de éénmotorige Mustang-jager in 7 uur en 48 minuten van New York over de Atlantische Oceaan naar Londen gevlogen, waarmede hij het bestaande record, dat door een Pan-American Strato-Clipper gevestigd werd met 1 uur en 7 mi nuten heeft gebroken. Blair in zijn „Mustang" na de aankomst op het vliegveld van Londen. en (ongevraagd geadviseerd om in een bepaalde gewoonte wijziging te bren gen. Dat hieraan door verschillende groepen een zodanig gevolg is gege ven. dat de spitsweek van begin Aug. verdwenen is en dat een gelijke sprei ding binnen het tijdvak half Juli-eind Augustus (tijdvak der Lagere School vacanties) ontstaat, is voor het publiek van recreatieve waarde en voor de be trokken vervoers-accomodatie- enont- spanningsbedrijven (dus voor het land) van economisch belang. {-JET Openbaar Lager Onderwijs heeft vrijwel geheel (ca. 95 pet.) aan de geadviseerde indeling gevolg gegeven. Van de Pot. Christelijke en Rooms- Katholieke scholen is de deelname vergeleken met 1949 in dat deel van het land, dat half Juli zou moeten be ginnen 57 pet. (1949: 12 pet.), in dat deel waar 22 Juli als aanvangsdatum was geadviseerd 81.5 pet. (1949: 49 pet.) Daar de ouders geen vacantie kunnen nemen, wanneer hun kinderen nog op school zitten, dient in 1951 een ver dere verbetering verkregen te worden. -Meer en meer worden de weerstand en de lasten, die aanpassing soms met zich brengt, overwonnen. Helaas blijkt echter nog te vaak, dat men niet zui ver wil afwegen de wijdere nationale belangen die in het geding zijn tegen over het eigen ongerief, dat uit om schakeling ontstaat. De cijfers van de niet-collectief slui tende bedrijven, dit zijn dus de bedrij ven en kantoren waar men alle zomer maanden kan benutten, zijn onbevre digend. Er moet helaas geconstateerd worden, dat de leidingen van onze grote en middelgrote bedrijven voor het belangrijkste deel geen moeite voor grotere doorvoering van de binnen hun bereik liggende spreiding doen. De A.N.W.B. neemt op het ogenblik proeven met een nieuw type uer. keersbord: inplaats van de zwarte letters op een witte achtergrond hebben de nieuwe borden n.l. witte letters op een blauwe achtergrond. Op de foto links het nieuwe en rechts het oude type hord (Van onze Parijse correspondent). VOOR DE GEMIDDELDE FRANSMAN is Nederland nog altijd het land van de windmolens, de Edammer kaasjes, de bollenvelden, de gezellige interieurs en van de politieke stabili teit. Een regeringscrisis in „la Hollan- de" verwondert de Fransen dus. In Frankrijk leeft een kabinet gemiddeld zes maanden. Vandaar, dat men voor die politieke evenwichtigheid van ons land een grote bewondering heeft. Laten we de zaken echter scherp stellen. De meeste Fransen hebben niet het flauwste idee, waarom het kabinet- Drees is afgetreden. En met uitzonde ring van „Le Monde" blijken de kran ten er ook niet veel van te begrijpen. Trouwens, men heeft er in de Franse pers tot nu toe nog maar heel weinig over gelezen. Wat men wel overal heeft kunnen lezen, dat is de critiek, die generaal Eisenhower op onze militaire zaken heeft uitgeoefend. Over het al gemeen zoekt men een direct verband tussen deze critiek en de ontstane crisis. Wat men in meer officiële krin gen van de val van het kabinet-Drees denkt? Men weet hier, dat de econo mische en financiële positie van ons land veel te wensen overlaat (ofschoon de gulden op de zwarte markt in Pa rijs blijft stijgen), dat Benelux bezig is op een mislukking uit te draaien, dat de handel met Duitsland niet wil vlot ten en dat de handelsbalans over 1950 er treurig uitzag. Men ziet de crisis dan ook meer als een algemene be zinning. Minister Stikker heeft in Frankrijk een buitengewoon goede Een 48-jarige Pool uit Londen, die Woensdagavond van een Russisch schip in de haven van Stockholm ontvlucht is, heeft als politiek vluchteling Zwe den om asyl verzocht. Hij werd na zijn vlucht achtervolgd door de tweede stuurman en een matroos van het Rus sische schip. Op een van de drukste pleinen van de stad slaagde hij er met de hulp van twee automobilisten in aan zijn achtervolgers te ontkomen. Hij moest zich daartoe uit zijn overjas wringen. De Russen hadden hem in Londen een vrije overtocht aangeboden als hij beloofde naar Polen te zullen te rugkeren. Engeland siuuri waarnemer De Nederlandse regering heeft de uitnodiging van Frankrijk tot bijwo ning van de conferentie over de vor ming van een Europees leger, welke omstreeks 10 Februari te Parijs begint, aanvaard. Omtrent de samenstelling van de Nederlandse delegatie is nog overleg gaande. Eerst als concrete voor stellen ter tafel komen, zal Nederland zich uitspreken over de vraag, of de de legatie de conferentie als waarnemer zal bijwonen, dan wel actief aan de be sprekingen zal deelnemen. Engeland heeft medegedeeld, dat het Sir Oliver Harvey, ambassadeur te Pa rijs, als waarnemer naar de conferen tie zal zenden. Engeland was uitgeno digd om als volledig lid aan de confe rentie deel te nemen, doch acht dit op het ogenblik niet passend. Volgens de huidige politiek van de Britse rege ring is het niet de bedoeling strijd krachten voor een Europees leger bij te dragen. (Van onze economische medewerker) A LLE GOEDEREN, die wij in Nederland tezamen voortbrengen en alle diensten die wij bewijzen, vormen tezamen de nationale productie. Een groot deel hiervan blijft in het binnenland om weer te worden geconsumeerd; een gedeelte gaat naar het buitenland, waarvoor wij dan weer andere goederen kunnen kopen. Allen, die goederen helpen voortbrengen of diensten bewijzen, krijgen hiervoor een geldelijke beloning; hetzij in de vorm van loon of salaris van kapitaalrente, grondrente of ondernemerswinst. Globaal gesproken kunnen wij dus zeggen, dat die goederenstroom weer wordt opgevangen door een geld stroom. Er zijn evenwel in de practijk tal van afwijkingen, waardoor geld- en goederenstroom niet steeds even groot zijn. Vooral als door ingrijpen van de overheid via de banken teveel geld in het economische leven wordt gespoten. het heeft hiervoor geld nodig en daar voor wordt veelal een beroep gedaan op de spaarders om gelden beschik baar te stellen. Wij zeggen dan, dat die gelden in het bedrijfsleven wor den geïnvesteerd. Ook de overheid heeft voor uitbreiding en vernieuwing kapitaal nodig. Toch is er hier een verschil met het bedrijfsleven. Het eerste gebruikt dat kapitaal altijd voor productieve doeleinden, voor nieuwe fabrieken enz. De overheid kan natuurlijk met dat kapitaal kana len aanleggen of inpolderingen ver richten, alles zeer productief, maar zij kan ook plantsoenen maken, zwemba den bouwen, dure kantoren oprichten enz. Uitgaven, die in een tijd als deze niet door iedereen als strikt noodza kelijk worden beschouwd. Vooral de gemeenten geven voor deze doeleinden nogal wat geld uit. Uit het bovenstaan- y^LLE medewerkers aan de productie: de arbeiders en employé's, de ka pitaalbezitters, grondeigenaren en on dernemers, kopen met het ontvangen geld de voortgebrachte consumptie goederen en diensten. Doch zij geven hiervoor niet al hun geld uit. Dat be horen zij in elk geval niet te doen, want een gedeelte moet opzij gelegd worden voor belastingbetaling en de „rijkeren" behoren een deel opzij te leggen in de vorm van besparingen. Deze gelden vloeien dan weer via de banken of verzekeringsmaatschappijen naar resp. het bedrijfsleven en de overheid. Het bedrijfsleven toch moet regelmatig vernieuwen en uitbreiden: de wordt duidelijk, dat alle uitgaven uit de productie moeten komen. Hoe groter deze productie wordt, hoe meer kan er worden uitgevoerd (en daar door weer worden ingevoerd), maar hoe meer ook blijft er over voor de consumptie en voor de besparingen. Minder investeringen Gaat die productie niet voldoende omhoog, dan moet het een ten koste van het ander gaan. Wil de regering vóór alles exporteren, dan moeten óf de consumptie óf de besparingen een veer laten. Gezien de verhoudingen op politiek en sociaal terrein in ons land zal men de beperkingen niet helemaal, resp. zo laat mogelijk op consumptie- gebied willen leggen. Daarom zal de regering proberen minder te doen in vesteren, waardoor er ook minder een beroep op de besparingen gedaan be hoeft te worden. Investeringen voor direct productieve doeleinden als nieuwe fabrieken zal men evenwel eerst het laatst willen aantasten. Zo ligt het voor de hand, dat de regering in eigen boezem grijpt. Onlangs heeft minister Lieftinck op een vergadering in Utrecht de ge meentebesturen dan ook duidelijk ge maakt. dat wij zullen moeten kiezen. Hij heeft al gekozen en gezegd, dat de gemeenten minder kapitaal zullen moeten uitgeven voor die niet direct productieve doeleinden. Alleen dan kan er meer overblijven voor de uit voer en wordt dus ook de betalings balans minder scheef getrokken. En dit zal nog wel meer gaan spreken, als wij binnenkort extra geld en goe deren nodig hebben voor een herbe wapening. Het noodzakelijke moet eerst; het mooie kan later weer ko men. naam. Hij is trouwens de enige Neder- landse politieke figuur, die men kent Zijn prestige als president van de O.E.E.S. is algemeen en de enige op. volger, die men voor de heer Stikker ziet isminister Stikker. Gevoelens van sympathie, J)E critiek van generaal Eisenhower heeft men betreurd. Men wist hier best, dat ons Indonesisch avontuur het ons onmogelijk gemaakt heeft om ook nog eens een sterk leger in het binnen land op te bouwen. Frankrijk, dat nu in Indo-China met zeker net zulke moeilijkheden heeft te kampen, weet er over mee te spreken wat zoiets kost. Vandaar, dat men ondanks alles toch met sympathie kijkt naar dat kleine land, dat in verhouding tot Frankrijk zo ontzaglijk veel gedaan heeft aan zijn wederopbouw en aan de bouw van hui- zen, waarbij men wel verplicht was het leger wat te verwaarlozen. Oostduitse overheidsfunctionarissen bezetten gistermorgen het gemeente lijk bureau en een school in het weste lijk deel van het dorpje Staaken, ge legen aan de rand van de Britse sec tor van Berlijn. Zij verklaarden het gebied tot deel van de „Oostduitse De mocratische Republiek". Het Westberlijnse stadspariement heeft hiertegen geprotesteerd en met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waarbij aan de Senaat wordt verzocht, alle pogingen aan te wenden om het westelijke deel weer onder het gezag van de Westberlijnse overheid te brengen. Voorts wordt gezegd, dat indien de Oostduitse auto riteiten volgens een oude overeen komst gerechtigd zijn om dit deel van Staaken te beheren, de bevolking van ongeveer vijfduizend zielen onmiddel lijk naar West-Berlijn moet worden overgebracht in ruil tegen West-Ber- lijners, die het communisme aanhan gen. Het westelijk deel van Staaken staat sinds 1945 onder bestuur van West-Berlijn, hoewel het op grond van de viermogendhedenovereenkomst officieel bij de Sowjetrussische zone behoorde. Professor Ernst Reuter, de burge meester van West-Berlijn, heeft Don derdag de 14 leden van zijn pasgekozen senaat, aan het stadspariement voorge steld. In zijn regeringsverklaring zeide Reuter, dat de nieuwe Senaat alles zou doen om de weg te effenen voor de hereniging van Berlijn door middel van vrije verkiezingen in alle vier de secto ren. Om dit doel te bereiken wa-> niet alleen de steun van de Westduitse re gering maar ook die van de Westelijke geallieerde hoge commissarissen nodig- Volgens het jaarboek van het Vati- caan is de vervolging van rooms-katho- lieken achter het „ijzeren gordijn" op het ogenblik het felst in Tsjechoslowa- kije, waar de laatste maanden honder den priesters, monniken en kloosterzus ters zijn gearresteerd. Eenendertig aar?T bisschoppen, bisschoppen, bisschoppen- ke administrateurs en hun vervangen waren op het ogenblik in hechtenis oi op andere wijze van hun vrijheid oe roofd in de Sowjetunie en de andere Slavische landen, aldus het jaarboek. In het filiaal van de coöperatie „Voor uitgang" aan het Zwaanshals te dam is Woensdagavond de 19-jall=, winkeljuffrouw A. J. Verwoerd u" Nieuwerkerk aan de IJsel na sluiting'* tijd in de achter gelegen opslagplaa door uitstromend gas bedwelmd gcraa uoen laat in de avond de politic. Se waarschuwd door buren, die een ster* ke gaslucht hadden geroken, kwame kijken, bleek het meisje reeds te zu overleden.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 4