Conferentie van Grote Vier binnen de grens der mogelijkheden Tanks twaalf km. van Seoel Ook de Amerikaanse fiscus draait - de duimschroeven aan VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Moskou accoord met voorbereidende besprekingen te Parijs V.S. voor verenigd Europees leger Loonstakingen in Australië, Engeland, de Verenigde Staten en Israël De Noordzee sloot zich over het ding Clementis zou in West-Duitsland zijn KdaI B Moederzondzoons op inbrekerspad Dinsdag 6 Febr. 1951 76e Jaargang No. 11020 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna WYSJINSKI OVERHANDIGT RUSSISCHE NOTA !l!!H;!llH!lll(1i!!hlHHWfflHI!fniillitlltlllHI1IHtWllllH!«1IWtHHWill Amerikaanse diplomaten te Frankfort bijeen Westen stelt lijst van agendapunten op DE drie diplomatieke vertegenwoordi gers werden afzonderlijk, een kwar tier na elkaar, op het Russische minis terie van buitenlandse zaken ontvangen. Over Russische tactiek te Lake Success Hoge inkomens worden het zwaarst getroffen Weer atoomexplosies in Neveda Conflicten dreigen industrie te verlammen Vakbondsleiders in Australië gedagvaard Weerbericht ZORIN TE PRAAG Geleide projectielen met atoomlading Luchtmacht poogt tegen stand te breken BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helaer Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BÏJUSMA en C. KRAK TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p m.m Kleine advertenties („Juffertjes") tot 15 woor den l._ elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 5.15. per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten -y Russische minister van Buitenlandse Zaken Wysjinsky heeft Maandag de Jiplomatieke vertegenwoordigers van Amerika, Engeland en Frankrijk het Russische antwoord overhandigd op hun nota's van de vorige maand inzake het Russische voorstel tot een conferentie van de „Grote Vier". Welingelichte kringen te Moskou verklaren, dat de nota, die thans wordt vertaald voor doorzending naar Washington, Londen en Parijs en waarschijnlijk vandaag of morgen gepubliceerd jal worden, een voorbereidende bijeenkomst van de plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier beslist mogelijk maakt. Men gelooft, dat in de Sowjet-nota opnieuw tot uiting zal komen het grote belang, dat de sowjctunic hecht aan dc bespreking van de kwestie der Duitse herbewapening. De vier mogendheden schijnen het er over eens te zijn. dat de voorbereidende conferentie in Parijs moet worden gehouden. Te Frankfurt is de conferentie van Amerikaanse diplomatieke vertegen woordigers in West Europa en hoge functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken achter gesloten deuren begonnen. Aan de conferentie wordt o.m. deel genomen door Alan Kirk. de Ameri kaanse ambassadeur in Moskou; Spof- ford, voorzitter van de permanente groep van het Atlantisch Pact: Miltón Katz. speciaal vertegenwoordiger voor het plan-Marshall in Europa; Byroade, directeur voor Duitse zaken aan het ministerie en George Murphy, de Ame rikaanse ambassadeur in Belgie, die als een deskundige in Duitse aangelegen heden bekend staat. De ambassadeur in Nederland, Selden Chapin neemt geen deel aan de confe rentie. In verband met drukke werk zaamheden blijft hij in Den Haag. Naar in welingelichte kringen van de Amerikaanse hoge commissie te Frank fort verluidt, heeft McCloy op deze conferentie de mogelijkheid geopperd van inschakeling der Westduitse in dustrie in de indirecte bewapenings productie van West-Europa. Verder zou McCloy verklaard hebben, dat tegen het plan-Schuman ernstige be zwaren zijn geopperd in de kringen van de zware industrie in het Ruhrgebied. Ook zou de conferentie zich hebben be zig gehouden met de mogelijkheid van uitbreiding der bevoegdheden van de Westduitse republiek om haar positie te genover de Oostduitse regering te ver sterken. nu deze het openen van onder handelingen aanbiedt. In de nota, die Engeland, Frankrijk en Amerika de vorige maand aan de Sow- jetunie deden toekomen, aanvaardden zij het Russische voorstel tot een voor bereidende conferentie te Parijs om een agenda vast te stellen. Zij vroegen nog nader, of Rusland bereid was alle oor zaken van onenigheid tussen de vier regeringen te bespreken en niet alleen de herbewapening van Duitsland, zoals door Rusland voorgesteld. Westers overleg IJIT diplomatieke bron verluidt, dat Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten vorige week te Washington reeds voorbereidende besprekingen zijn be gonnen over een mogelijke conferentie met Rusland. De besprekingen worden gevoerd door de Britse ambassadeur in de Ver. Staten Sir Oliver Franks, de Ameri- Chinezen ontevreden De Berlijnse correspondent van de N. R. C. meldt, dat men in de Chi nese ambassade te Berlijn niet tevre den is over de tactiek, die de Russen en hun satellieten te Lake Succcss hebben gevolgd. Feitelijk hebben de „bondgenoten" tegen de belangen van China gehandeld, aldus het verwijt. De Amerikaanse regering heeft het Congres gevraagd om aanzienlijk hogere accijnzen en omzetbelastingen ten einde de inkomsten uit belastingen met 10 milliard dollars te verhogen. Hieronder zijn een heffing van 20% op auto's en van 25% op televisie- en radiotoestellen, alsmede een verhoging van de individuele inkomstenbelastingen met 4%, een verhoging van de vermogensaanwasbelasting van 25 tot 3714% en een verhoging van de normale inkomstenbelasting voor Maatschappijen met 8%. De minister van financiën stelde voorts een extra belas ting van 30% op buitensporige winsten voor, alsmede een verhoogde omzetbe lasting op sterke dranken, bier en sigaretten. Volgens te New York gepubliceerde cijfers blijken de meeste Amerikanen °P het ogenblik bijna het dubbele van hun inkomen in 1940 nodig te hebben om op hetzelfde niveau te kunnen le ven, doch hooggeplaatste personen heb ben vier rnaal zoveel nodig. De National Industrial Conference Board verklaarde, dat de hogere in komstenbelastingen en de hogere kos ten van levensonderhoud de meeste loonsverhogingen te niet doen. De be lastingen treffen het meest hem, die in 1940 100.000 dollar inkomen had. Ten einde dezelfde levensstandaard te hand haven heeft hij thans 450.000 dollar hodig. 0^ weerspiegelt volgens de Board de tendens om een steeds groter gedeelte van de hoge inkomsten als be- lasting te heffen. In 1948. het laatste jaar waarvoor cij I s beschikbaar zijn, viel 46 pet van de 9*"ntrekkers i de inkomensgroep van 990 a 5000 dollars. Negen jaar geleden vt*! slechts 9,7 pet in deze groep. kaanse reizende ambassadeur Philip Jessup en de Franse afgevaardigde bij de Verenigde Naties, Jean Chauvel. De conferentie heeft ten doel een lijst van onderwerpen samen te stellen, welke door het Westen zal worden ingediend als Rusland accoord gaat met een con ferentie vanl de ministers van buiten landse zaken der Grote Vier over alle geschillen tussen Oost en West. Koerswijziging J^AAR onze I.ondende correspondent meldt, doen in Britse politieke krin gen geruchten de ronde, dat in de Sow- jetzone van Duitsland de Volkspolitie sterk wordt ingekrompen. Hoewel men rekening houdt met de mogelijkheid, dat het hier een Sowjetmanoeuvre be treft, neigt men er toch toe over te menen, dat dit het begin is van een verandering in de Russische politiek ten aanzien van het Westen. In een brief aan zijn Franse collega Robert Sehuman heeft de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken Dean Acheson medegedeeld, dat de Amerikaanse regering het Franse voorstel voor een verenigd Europees leger van ganser harte onderschrijft. Acheson sprak daarbij als zijn ver wachting uit, dat een nauw samen gaan van Frankrijk. West-Duitsland en andere Europese landen, die tot sa menwerking geneigd zijn „een rede lijke hoop oplevert, dat oplossingen op lange termijn zullen worden be reikt voor vele vraagstukken der wes terse staten, of deze nu op politiële, militair of economisch gebied zijn ge legen". De Amer. commissie voor atoomener gie heeft de inwoners van Nevada en omstreken gewaarschuwd, dat bij In- dian Springs in Nevada nog meer atoomontploffingen zullen komen. Men krijgt de raad zich in de vroege och tenduren niet bij de ramen op te hou den. Zowel Australië, dc V.S., Engeland ais Israël kennen momenteel grotere of kleinere loonconfiio.ten, welke tot stakingen hebben geleid. De staking van 17.000 Australische mijnwerkers doet werkloosheid op grote schaal vrezen. In Melbourne wordt slechts drie uur per dag gas geleverd. In Amerika zijn 125.000 arbeiders in de autobedrijven tot werkloosheid gedoemd, als gevolg van de spoorwegstaking. Het is mogelijk, dat dit aantal aan het eind van de week tot 600.000 zal zijn opge lopen. In Israël zijn 10.000 stakende metaalarbeiders, die meer loon eisen, uitge sloten. Arbeiders uit andere industriële sectoren schijnen zich solidair met de stakers te willen verklaren, waardoor dc gehele industrie bedreigd wordt. De Engelse havenstaking biedt nog het gunstigste beeld. De stakingen beperken zich hier tot Liverpool, Manchester, Salford en Merseyside. dustrieel conflict betrof. De mijnwer kersvakvereniging heeft het verzoek van de Raad van Vakverenigingen om de staking af te gelasten en de grie ven voor het Hoge Gerechtshof te brengen van de hand gewezen. De staking omvat in totaal 250 mijnen in Zuid-Australië. Ook in de mijnen van Queensland, Victoria en Tasmanie wordt effectief gestaakt. In Melbour ne konden 20.000 arbeiders niet wer ken wegens gebrek aan stroom. Het Australische Hof van Arbitrage heeft Williams, algemeen voorzitter van het verbond van mijnwerkers, Sweeney Grant, secretaris-generaal en Parkinson, vice-voorzitter van het verbond, gedagvaard in verband met het feit, dat 17.000 mijnwerkers begon nen zijn met een staking van een dag per week. De Australische regering heeft de staking verboden. De gedaagden zijn beschuldigd var. belediging van het Hof. Reeds eerder waren zij tot twaalf maanden gevan genisstraf veroordeeld, toen zij weiger den te zeggen, waar zij de fo- dsen van hun vakverenigingen hadden verbor gen, tijdens de staking in 1949. Na zeven maanden werden ze evenwel vrijgelaten, nadat ze verzekerd had den te aanvaarden, dat de wetten van het land boven de regels van 'de vak verenigingen staan. Premier Arthur Fadden heeft ge waarschuwd, dat de strijd aangebon den zal worden, indien de mijnwer kers de wet negeerden. Men acht de oproeping van vrijwilligers mogelijk. De mijnwerkersleiders hebben de be schuldiging, als zou de staking op communistische instigatie gehouden worden tegengesproken en ver klaard, dat het hier een zuiver in- ZEEMANSGRAF VOOR RADIO-STUNT H jjï GOLVEN van de muziek hebben het gisteren niet van de watergolven voor Zandvoorts strand kunnen winnen. Gezegend inet een vloed van ziltheid heeft Ger de Roos de liquidatie van het „onding", dat gedurende een week of wat „ding" genoemd werd, voltrokken. Op het Raadhuisplein te Zand poort wachtte een honderdkop- pige menigte des middags op de aankomst van de bus, die de he ren uit Hilversum bracht. De combinatie „Orkest zonder Naam Bietenbouwers" stapte uit en al hoempa-end trok men naar 't wijde water, waar met de nodi ge dwaasheid aan de zotternij een eind gemaakt werd. De duck met het orkest zonder naam en een duck vol persfotografen zocht de zee op en reporter Wini Jansen zou waarschijnlijk zijn verloofden van 2 x 1 is 1 nooit meer hebben gezien als niet een krachtige hand hem aan boord had gehouden Terwijl tal van Zandvoorters misleidende dingen als rollen afval, lege flessen tm dito kistjes naar de zee droegen naderde een bevrijdende golf. Mensen en muzikanten in de eer ste duck werden door de brui sende branding aan het oog van- de wachtenden en fotografen ont trokken en met een fikse gooi verdween het ding in. zee. Onder de veilige hoede van politieman Willemsen, de lachende zoveelste op het strand vol mensen, trok ken de doornatten terug vaar de weldoende warmte van een Zandvoortse haard. „Nooit meer zo'n ding" zei Ger de Roos en de muziekmakers bibberden instemmend. Op onze foto: De door obsessie tot ontzaglijke afmetingen ge groeide kist mei „Het Ding wordt over boord gezet. Amerikanen weien echter m VLADO CLEMENTIS .voortvluchtig Verwachting tot Dinsdagavond: Wisselende bewolking met en- kele plaatselijke buien. Matige tot vrij krachtige wind. hoofd zakelijk tussen Zuid en West. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. Woensdag; Zon op 8.12, onder 17.37 Ww. Maan op 8.56, onder 19.15 uur. Mou, daar gaat-ie dan weer". Dit is niet een al te familiaire begroeting van een Theodoor, die z'n plaats t.o.v. zijn geaehte cliëntele een ogenblik uit het oog verloren heeft, doch een uit spraak afkomstig van de filmster Betty Hutton, toen ze ter gelegenheid van haar tweede echtscheiding in negen maanden tijds maanden oud was, gaf hij hem toch al een halve liter port te drinken. Voor welke snode daad hij door de rechter ter verantwoording geroepen werd. Had die vader het van te voren ge weten. wis en zeker zou hij president Ver- Trumans (beruchte) adjudant Harrv Vaughan geciteerd hebben. Die ver telde n.1. op een champagne-partijtje ten huize van de „sterke man" van land dat zo achterlijk is als de enigde Staten." En dat heeft de heer een verklaring Ford' du'ecleur van het televisie-sta voor de rechtbank moest afleggen. in Minneapolis. zich weer aange- Een mens went per slot van rekening h'okken: °mdat door eetl stakulë van aan alles. 0 Dat vond een der spelers gedwongen werden de lessen aan een van de vele roulettetafels, dit het Amerikaanse echtscheidingspara- etijs is Vegas rijk is. kennelijk ook. Toen een ververwijderd even de fel gespannen aandacht af leidde. merkte hij over z'n schouder op „Zeker een ateombommetje" en speel- de rustig verder. 0 De aartsbisschop djng Hoewel zijn zoon pas negentien hectoliter in 1949 tot 1.097.7090 hecto- de conciërges alle scholen in die start *icara«"a P^sident Anastasio Somoza- sta_ Eigenlijk lijken ze (Truman en So- ken. heeft zijn zender de taak van"dé ?oza)..veel. °P elkaal' Ze houden van leraren overgenomen. Vier (kostbare) gerommel zenduren Per dag worden nu aan televisie-onderwijs besteed. dezelfde dingen: een spelletje poker, een goed verhaal en een stevige bor- Omdat Theodoor altijd graag rel. een biertje bij z'n borrel drinkt.: Vol gen Engelse vader uit Cardigan maakte gens het CBS. is de totale binnen- wat al te veel haast met de opvoe- lanase bierafzet gestegen van 1.038.100 van York vat de herbewapening min der luchthartig op en verklaarde: „Er is geen andere keuze mogelijk tenzij we bereid zijn de slaven van het Rus sische communisme te worden. Dit is een tijd voor openhartige taal D President Truman is het daar blijkbaar gloeiend mee eens. want die beet de journalisten op z'n wekelijkse pers conferentie in antwoord op een vraag over China tóe: „Wat mij betreft, ik hou er van een aanvaller, een aanval ler te noemen" Al die openhartige taal heeft op Frank Lloyd Wright. een van Amerika's beroemdste architecten klaarblijkelijk een stimulerende in vloed gehad: „Het Amerikaanse volk heeft de architectuur die het ver dient', spook h#j. „Ik ken geen aoder Dit lykt Theo door een nog beeens piomt voor „Hei DAug liter in 1950. Nog een bierelantijn: De huisvrouwen in Durban hebben ge protesteerd voor een warenhuis, dat bierpullen verkocht waarop een dame in haar blootje was afgebeeld. Mevrouw O'Dwyer. echtgenote van de tot Mexicaans ambassadeur (weg)be- vorderde ex-burgemeester van New York William O'Dwyer had ook „bijna niets meer om aan te trekken" Ge lukkig sprongen vrienden, die begre pen dat het zonder illegale inkom sten moeilijk zou zijn de touwtjes (25.000 dollar 's jaars) aan elkaar te knopen bij. Zij schonken het echtpaar vijftienduizend dollar, waarvan vier en een half duizend aan een paasende gardeeobe weed besteed. van niets De voormalige Tsjechoslo waakse mi nister van buitenlandse zaken. Wladimir Clementis, die sedert acht dagen uit Praag verdwenen zou zgn, is volgens geallieerde kringen te München naar West-Duitsland gevlucht. In kringen van Tsjechoslowaakse re- fugé's te Neurenberg was verklaard, dat dr. Clementis de vorige week aldaar was aangekomen met vier Tsjechoslo waakse ambtenaren en dat hij om asyl had verzocht. Volgens Reuter hebben Amerikaanse autoriteiten te Frankfort verklaard, dat zij niets wisten van deze berichten. Een hoge Amerikaanse functionaris te Frankfort uitte zijn verbazing over de suggestie, dat de Amerikaanse autori teiten op de hoogte zijn van Clementis' verblijfplaats. Zorin, voormalig Russisch ambassa deur te Praag en thans vice-premier, is, naar wordt gemeld. Maandag te Praag aangekomen. In Weense emi grante"'rringen brengt men de aan komst n Zorin te Praag in verband met dc ontslagen over de gehele li nie, die in de laatste tijd in twee Tsjechoslowaakse ministeries hebben plaats gevonden en met het verdwij nen van de vroegere Tsjechoslowaak se minister van Buitenlandse Zaken Clementis. Voorzien van masker, lucht- pistool en valse sleutels De Rijkspolitie te Sexbierum heeft de resp. 15- en 16-jarige R. L. en J. L. ge arresteerd, die gisternacht een inbraak pleegden bij een bakker te Pietersbie- rum, alwaar chocolade en suikerwerk werden meegenomen. Tevens hadden de broertjes verschillende andere winkel diefstallen in de omgeving van Sexbie- rum op het geweten, waarbij zij vaak gebruik maakten van valse sleutels. Uit het onderzoek bleek, dat de jongens 's nachts door hun moeder werden wak- ker gemaakt en voorzien van masker, iuchtpistool en valse sleutels op het in brekerspad werden gezonden. De politie maakte ook tegen haar proces-verbaal op. Allen legden een volledige bekente nis af. „Binnen achttien maanden zal het Amerikaanse leger enkele geleide projectielen met atoomlading hebben, die hun doelwit kunnen opsporen", al dus heeft generaal Collins, stafchef van het Amerikaans leger verklaard. Het zou „niet zo keel veel jaren" du ren voordat een dergelijk waipen ter beschikking zou staan, dat uiteindelijk voor de verdediging van Europa zou kunnen worden aangewend. Een sterke gepantserde colonne van het Amerikaanse achtste leger is Seoel tot op 12 kilometer genaderd. Een andere drong Anjangni binnen, onge veer 11 kilometer van de zuidweste lijke buitenwijken van Seoel gelegen. Alle tegenaanvallen werden afgeslagen. De colonnes keerden terug, nadat de tegenstander zoveel mogelijk schade was berokkend. Aan het centrale front trokken pa trouilles van de V.N. ondanks krachti ge tegenaanvallen de stad Hoengsong binnen, zestien kilometer ten Noorden van Wondjoe. Tegenaanvallen op de verbonden troepen op andeve plaaieen aan het westelijk front werden door geconcen treerd artillerievuur afgeslagen. De verbonden luchtmacht viel bij heldere hemei aan in een poging de gloeiende tegenstand te breken. In een sector, twintig kilometer ten Noord-Oosten van Intsjon trokken de troepen der VN zich enigszins terug, doch elders hand haafden zij hun posities of maakten enige vorderingen, vaak na bittere ge vechten van man tegen man. Het Zuid-Koreaanse ministerie van defensie heeft bekend gemaakt, dat ecu ieder die klaarblijkelijk zonder doel op straal wordt aangetroffen, gevorderd aal worden voor het verrichten va» zware arbeid voor het leger. De in de straten verblijvende menigte kan de militaire operaties belemmeren, aldus wordt als reden voor de maatregel op gegeven.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1