Fel communistisch tegenoffensief leidt tot val van Hoengsong Strijdkrachten der Oosteuropese satellieten moeten verminderd Canada krijgt 115.000 soldaten VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Nieuwe lawines in Zwitserland Minder Marshall-hulp voor Europa PerkinsinBelgrado Frans-Italiaanse conferentie begonnen Enorme bosbrand in Australië Dmsdag 13 Febr. 1951 76e Jaargang No. 11026 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Hevige strijd in cenirale frontsecior Zuid-Koreanen niet over breedtegraad Wonjoe wordt bedreigd Stakingsdreiging in de Borinage opgeheven Grondstof fenvoorziening is niet voldoende voor alle programma's Weerbericht Ir Staf bij formateurs Waf doei het Westen bij een aanval op Joegoslavië Anthony Eden in het Lagerhuis: Toenemende bedreiging voor Joego-Slavie Spaanse anarchisten hadden vliegtuig Plan om Franco te om bombarderen Drie arbeiders gewond Regiment en elf escadrilles onder Eisenhower Wapenleveranties aan Europese landen Titoisme ook in ons land VLIEGENDE SCHOTELS ZIJN BALLONNEN Ko-ït ïS^AieA L werd Berlijnse humor AttleeV.N. niet over 38ste breedtegraad zon der voorafgaand overleg De Sjah huwde onder een gelukkig voorteken BUREAU: Koningstraat 7880 DeD Helder Telefoon 2345 postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK COURAIT tarieven: Advertenties: 16 ct p. nun Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—. elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten gIN'NEN EEN ETMAAL heeft de strijd op Korea een geheel ander karakter gekregen doordat ruim vijftig-duizend man Chinese en Noordkoreaanse troepen gisteren in de centrale frontsector een hevig tegenoffensief zijn begon nen, dat geleid heeft tot de herovering van Hoengsong. Ook in de Westelijke frontsector nam de tegenstand van de Noordelijken plotseling toe en waren de verbonden troepen zelfs genoodzaakt zich onder de vijandelijke druk op de Zuidelijke oever van de Han terug te trekken. Aan het Oostelijk front onder vonden de Zuidkoreanen geen tegenstand van betekenis. J-Jet ziet er naar uit. dat de Noordelijke troepen op Korea weer een troef op tafel hebben gegooid. Met vijftigdui zend man drongen zij Maandag de op rukkende verbondenen in de centrale frontsector terug, omsingelden vooruit geschoven eenheden en veroverden na felle gevechten van man tegen man Hoengsong, waardoor zij thans een ern stlge bedreiging vormen voor de van vitaal belang zijnde stad Wonjoe. Een woordvoerder van het Amerikaanse leger verklaarde te Tokio, dat vele co lonnes der communisten door de stel lingen zijn geslopen en wegversperrin gen in de rug van de geallieerden heb ben opgeworpen. In Amerikaanse legerkringen zei men, dat het nog te vroeg was om te kunnen zeggen of de communistische aanval op het centrale front het begin' is van een algemeen offensief. De verbondenen hebben in deze sector een diepe wig Dertien mensen omgekomen Pr Zwitserse meteorologische dienst heeft bekend gemaakt, dat het lawine gevaar ten Noorden van dc St. Got- hard „critiek" is. Een lawine te Airoio, nabij de St. Gothard, heeft zes personen het leven gekost, onder wie twee vrouwen en twee kinderen. Men heeft de hoop op gegeven verscheidene andere mensen nog levend aan te treffen. De lawine kwam in de buurt van de dorpskerk tot stilstand. Een lawine te Frasco werd vooraf gegaan door een hevige sneeuwstorm gepaard gaande met onweer. Het dorp je is volledig bedolven onder de sneeuw. Slechts de kerktoren is zicht baar. Tien van de zestien onder de sneeuw bedolven personen zijn tot dusver gered. Men slaagde er niet in de overigen te redden. Te Tschamutt in Graubünden zijn Zondagavond electrische leidingen en telefoonverbindingen door lawines vernield. Een deel van de plaats moest worden geëvacueerd. Het dorpje So- meo bij Bellinzona (Z.W. kanton Tes- lino) is eveneens dooi' eëit lawine ge troffen Er zijn evenwel geen slacht offers. Te Onserone is een mensenleven te betreuren. Het verkeer tussen Italië en Zwit serland door de St. Gothardpas is Maandagavond laat hervat. Skitroepen van het Zwitserse leger hebben Maandagavond het dal van Verzasca, in het kanton Tessino. be reikt en zijn met het reddingwerk be gonnen. Te Airoio zijn 400 militairen en vrij willigers uit omliggende dorpen in ploegen bezig de nog bedolven vier mensen uit te graven. Op het laatste ogenblik hebben de po gingen om een stakingsepidemie in de Belgische steenkolenmijnen af te wen den, Maandagavond geleid tot overeen stemming tussen vertegenwoordigers van werknemers en werkgevers. De mijnwerkers hadden 5 procent loonsverhoging geëist plus een extra be taalde vacantiedag per jaar. De werk geversorganisatie wees deze eis af en daarop braken Maandag verspreide mijnwerkersstakingen uit in de gebie den van Charleroi en Bergen. Intussen hebben de onderhandelingen echter tot een compromis tussen vertegenwoordi gers van werknemers en werkgevers geleid, dat nog door de mijnwerkers zelf moet worden goedgekeurd. In vanverenigingskringen hoopt men, dat de reeds uitgebroken stakingen zul len worden opgeschort hangende de uitspraak van de mijnwerkers over het nieuwe aecoord. William Foster, de administrateur van het plan-Marshall, heeft verklaard, dat in de toekomst de economische steunverlening van de züde van de Verenigde Staten aan West-Europa voor niet essentiële civiele doeleinden of geheel zal ophouden of nagenoeg geheel zal verdwijnen. Hij verklaarde, dat de zuivere steun voor economische •>r "teldoe! einden in de toekomst onge twijfeld aanzienlijk kleiner zal zijn dan tot dusverre. Door mi .dei van de Economie Coope - ration Administration zal Amerika ech ter het tweeledige doel blijven nastre ven van handhaving van de economi sche kracht en van handhaving van die elementen in de economie, die bijdra gen tot de defensieproductie. De zuiver economische hulpbronnen van de vrije wereld moeten in hun ge heel aan de defensiepolitiek worden gewijd, aldus Foster. Ten aanzien van de grondstoffenvoor- aiening verklaarde hij. dat het zeer moeilijk is te zeggen, hoe de verdeling tal worden. Er zal in ieder geval niet voldoende van alle grondstoffen zijn om tjt alle behoeften te voorzien, zelfs niet •te behoeften van bepaalde urgente pro gramma's. Foster gelooft, dat de maat delen, die de afzonderlijke landen ne men om hun productie in overeenstem ming te brengen met de behoeften van Verwachting tot Dinsdagavond: Koude ochtend met plaatselijk mist. Over het algemeen toenemen- de bewolking met voornamelijk in het Oosten van het land kans op enige regen. Matige Oostelijke wind.. Iets minder zacht. Woensdag. Zon op 7.59. onder 17.50: maan op io.28. onder 3.01. hun nerbewapening en met hun essen tiële behoeften van zeer veel invloed zullen zijn op hun toewijzingen. Som mige landen maken goede voortgang bij het aanpassen v&n hun productie. De kabinetsformateurs Drees en Van Schaik hebben Maandag laat in de mid dag een onderhoud van ongeveer een half uur gehad met ir. C. Staf, direc teur-generaal van de landbouw. gedreven in de communistische stellm gen en de mogelijkheid bestaat dus, dat de Noordelijken hier alleen het front willen „rechttrekken". Intussen nemen de aanvallen van de Chinese en Noord koreaanse divisies nog in kracht toe. Zij werden daarbij gesteund door talrijke aanvallen van uit de lucht en zwaar artillerievuur. Ook te Seoel onderna men de Chinezen gisteren een tegen aanval, die door de Amerikaanse 25ste divisie beantwoord werd met een hevig artillerie vuur. Geen overschrijding. Het hoofdkwartier van het 8ste leger heeft vandaag het bericht tegengespro ken. dat de Zuidkoreaanse Kapitool- divisie aan de Oostkust de 88ste breedte graad zou hebben overschreden en de stad Jangjang, 8 km ten noorden van de breedtegraad, zou hebben veroverd. Meegedeeld wordt, dat het bericht op een vergissing ber istte. daar de Zuid koreanen I: ter gedwongen werden te rug te trekken toen zij vlak bij de breedtegraad waren. Het hoofdkwartier van het 8ste leger noemt de toestand in het gebied van Hoengsong „beweeglijk". Een V.N.-regi ment waarvan eerder werd gemeld dat het omsingeld was, is op weg zich oij andere eenheden in het zuiden te voe gen. Be Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, belast met Euro pese aangelegenheden, George Perkins, is Maandag te Belgrado aangekomen voor besprekingen met maarschalk Tito en zijn minister van buitenlandse za ken, Edvard Kardelj. Diplomatieke waarnemers veronder stellen. dat Perkins met de Joegoslavi sche leiders zal spreken over de positie van hun land ,.in geval van een Russi sche aanval in het komende jaar of later en over hetgeen het Westen naar aanleiding hiervan zou doen". JJe voormalige Britse minister van Buitenlandse Zaken en plaatsvervangend leider van de conservatieve oppositie, Eden. heeft bij de opening van een debat over buitenlandse zaken in het Lagerhuis de Britse regering verzocht, haar opvattingen over Duitslands herbewapening duidelijk uiteen te zetten. Eden betoogde, dat de Sowjetunie het initiatief genomen had tot herbewapening van de Duitsers. De strijdkrachten van de voormalige vijandelijke landen in Oost- Europa, aldus Eden, waren uitgebreid over de bij de vredesverdragen bepaald* grenzen. De regering had het recht en de plicht te verzoeken, dat zij weer bin nen deze grenzen werden gebracht, mede in verband met „de toenemende be dreiging. die deze strijdkrachten voor Joegoslavië vormen". Er diende te dezer zake overleg gepleegd te worden met Frankrijk en de V.S. De Franse veiligheidspolitie heeft be slag gelegd op een vliegtuig, dat door Spaanse anarchisten gebruikt werd om geld en personen beide landen binnen te smokkelen. Het toestel, een eenmotorige machine van Franse makelij, werd op het vlieg veld Guyaccourt bij Versailles in beslag genomen. De vorige maand werden 29 Spaanse anarchisten door de politie van Lyon gearresteerd na een overval op een postauto op 18 Januari. De overval die door vijf jonge mannen werd gepleegd, mislukte doordat twee politieagenten de zakken met 6 millioen franc, die zich in de auto bevonden, bewaakten. Een der politiemannen werd bij een vuurgevecht gedood, de andere zwaar gewond. Uit het verhoor van een der arres- Autobus kantelde Drie personen werden ernstig gewond toen gistermorgen een autobus van de firma Van der Vlag met 37 werklieden voor de N.O.P. te Eesveen, even vóór Steenwijk tegen een boom reed. kantel de en vervolgens in het water terecht kwam. H. Troff uit Bellingwolde liep een zware hersenschudding op, terwijl H. ^an der Laan en H. Mulder uit Stads kanaal inwendige kneuzingen opliepen. Alle drie slachtoffers werden naar het Meppeler Diaeunesseahuis vervoerd. De overige inzittenden, evenals de chauf feur, kwamen met de schrik vrij. De auto werd ernstig beschadigd, doch is inmiddels weer op het droge gezet. Het Canadese lid van de raad van plaatsvervangers van het Atlantisch Pact, welke te Londen vergadert, heeft bijzonderheden verstrekt over het Canadese herbewapeningsprogram. De Amerikaanse voorzitter. Charles Spofford, noemde dit een ..aanzienlijke intensivering van de Canadese inspanning". Eisenhower. De defensie van alle Cana dese zeehavens zal worden voltooid. De luchtmacht zal worden vergroot tot veertig escadrilles, waarbij een extra 3000 vliegtuigen nodig zijn. Elf esca drilles zullen onder Eisenhowers com mando komen. Canada heeft aangebo den jaarlijks een 1800 man luchtmacht- personeel van de landen van het At lantisch Pact op te leiden. De omvang van Canada's troepen zal worden ver groot met zeventig procent, tot een to taal van 115.000 man. De defensie-uit gaven voor het volgende belastingjaar zullen 1600 millioen dollar bedragen en over de volgende drie jaar vijf milliard dollar. Canada zal Luxemburg kanon nen leveren. In het kader van het program zal Canada de Europese leden van het At lantisch Pact wapens van Brits type blijven verstrekken. Het zal een ge vechtsgroep ter sterkte van een regi ment beschikbaar stellen voor de gein tegreerde strijdmacht onder generaal tanten bleek, dat de vereniging van Spaanse anarchisten een vliegtuig tot haar beschikking had. Volgens 't Franse blad „France Soir" bestond het voornemen, met het toestel een bomaanval te doen op een residen tie van generaal Franco tc San Sebas- tian. Het plan zou echter te elfder ure opgegeven zijn. Een nieuwe partij Maandag is te Utrecht opgericht de Nationale Communistische Volksbewe ging (NCV). De nieuwe partij keert zich enerzijds, zo vernamen wjj van de voorlopige secretaris, de heer W. van Kuilenburg te Utrecht, tegen de. haars inziens, verwatering van het socialis tische beginsel bij de Partij van de Ar beid en anderzijds tegen de op Russi sche leest geschoeide politiek van de CPN. Naar het voorbeeld van Tito wil zij „een volkseigen aan het Nederlandse nationale milieu aangepast communis me". Volgens mededeling van het voor lopig bestuur bestaat de nieuwe partij voornamelijk uit leden van de Vlam- groep. Revolutionnair Communistische Partij (Trotskisten) en ex-leden van de P. v. d. A. en de CPN. ..Vliegende schotels bestaandoch het zijn niets anders dan reusachtigevan plastic vervaardigde ballonnen, die worden gebruikt voor de studie van kosmische stralen", schrijft dr. Urner- liddle. hoofd vau de afdeling ter be studering van kernsplitsing van het bureau van onderzoek der Amerikaan se Marine, in het tijdschrift „Look". „De ballonnen", vervolgde hij „kunnen tot ongeveer dertigduizend meter hoogte stijgen. Soms worden zij door de wind met een snelheid van 320 kilo meter per uur voortgejaagd. In de schemering verlichten de dan schuin vallende zonnestralen het onderste ge deelte van de balonnen, waardoor het lijkt alsof het schotels zijn". De ballonnen, die „hemelhaken" (skyhooks) worden genoemd, werden het eerst in 1947 gebruikt. Het is thans uit wetenschappelijk oogpunt niet lan ger noodzakelijk geheimhouding te be trachten over het gebruik dezer ballon nen. die door de volksmond „vliegende schotels" werden genoemd. Gisteren zijn de Franse premier Ple- ven en de Franse minister van Buiten landse Zaken, Robert Schuman te Santa Marguerita besprekingen be gonnen met hun Italiaanse ambtsgeno ten De Gasperi en graaf Sforza. De ministers hielden een „informeel bab beltje" van bijna vier uur, waardoor de opening van de officiële conferen- Vijfhonderd jaar geleden werden door Johann Gutenberg de eerste Bijbels in Duitse vertaling gedrukt. Tot nu toe waren van deze eerste oplage slechts vijfenveertig stuks teruggevonden. Dezei v001. automobilisten ^■.JH overigens beslist dagen werd in een Engels huis een zes njej opgaan, ondervond de heer Snyder enveertigste nagenoeg onbeschadigd it Atlanta die door Miss Miriara exemplaar ontdekt. De laatste maal dat Clinkscales aldaar aangesproken werd kel,ler de Pohtle u,t waa'°m hlJ' hoe' r-..ii„.-vnrM wai-ri wel er geen wapens zichtbaar waren, kend gemaakt, dat dit volkomen in de haak was. Aan het slot van zijn artikel betoogt de hertog voorts nog dat men onbeleefde mensen het best kan afstraf fen door op „onbeschaamde wijze be leefd te zijn" Nog meer beleefdheid: In Chicago legde de zoon van een win- er een „Gutenberg-bijbel' verkocht werd voor een schadevergoeding van een slor- bracht deze 106.000 dollar op. De djge zeventigduizend dollar, omdat hij, toch meteen merkt? dat twee roofover- redactie van een Moskou's blad is ook indien hij niet gepoogd had een zoen- vMJmrs zyn .wder beiaagden: ^ad^ was in oude boeken gaan snuffelen en heeft tje te stelen, die telegraafpaal wèl zou zowaar in een in 1825 in Moskou ver- hebben gezien, schenen boekwerk de onweerlegbare bewijzen aangetroffen dat de Russische Qver kussen gesproken: Er is in Frank- geleerde Egor Tsjelief de samenstelling rijk nogal wat te doen geweest over "«u-Keep en ae van het cement tien jaar vóór de En- het feit dat Generaal MacArthur bij ben' met twee-en-een half gelsen ontdekt heeft. Dat de Russi- zjjn bezoek aan Formosa de gehand- sche geleerden van vandaag voor hun schoende hand van Madame Tsjiang '1® een 'an een d aCu voorgangers trouwens niet onderdoen. Kai Sjek gekust heeft. In het weekblad we et to over oien hebben: blijkt uit de experimenten van profes- .,paris Match" heeft de hertog van Lévis T°en President Truman j.1. herfst zijn sor Wladimor Demichof, die er onlangs Mirepoix, de meest vooraanstaande beruchte scherpe aanval op het Ame- in slaagde in het lichaam van een rat autoriteit op etiquette-gebied thans be- i'ikaanse mariniers-corps deed, ver een tweede hart te plaatsen en daarna het oorspronkelijke weg te nemen, zon der dat de rat het begaf. De chirurg ver klaarde. dat het binnen afzienbare tijd mogelijk zal zijn een dergelijke opera tie bij mensen te verrichten. Andere inwendige organen zou men eveneens op deze wijze kunnen vervangen. Brittania houdt zich daarentegen bezig met het inwendige der verkeersvliegtui gen. Op de luchtvaartconferentie, welke de volgende maand in Montreal zal worden gehouden, zullen de Engelsen voorstellen de passagiers, met het oog op hun veiligheid, voortaan met het gezicht naar de staart te plaatsen. O Dat dergelijke veiligheidsoverwegingen a somnr m0 van c >- vaart Ik word liever maar helemaal niet krijgsgevangen gemaakt zo beleefd!" verklaarde hij. Dieven zelf kunnen trouwens ook zeer beleefd zijn: De gangsters, die in New York de ..Pony Stable-bar" overvielen en er na de barkeep en de manager opgesloten te duizend öcllar vandoor gingen, lieten heel keu- wonderde heel Amerika zich er over. dat Joseph P. Adams. voorzitter van de ..Vereniging van Reserve-officieren der Mariniers" daar helemaal geen scherp :ommentaar opleverde. Dezer dagen de heer Adams benoemd tot lid de Amerikaanse Raad van Lucht- jaarsalaris 15.000 dollar). En omdat hier weer eens uit blijkt dat wat in een goed vat zit niet verzuurt, heeft de Amerikaanse marine bekend ge maakt een methode te hebben gevonden om menselijke beenderen voor medische doeleinden zeven jaar goed te houden Zij worden snel bevroren, in een lucht ledige ruimte gedroogd en steriel be waard. tie met hun deskundigen en adviseurs werd uitgesteld. Volgens welingelichte kringen begon de conferentie met een zeer algemene uitwisseling van stand punten. Volgens officiële kringen, die in nauw contact staan met de conferen tie. hebben de ministers ,.in principe" overeenstemming bereikt over de nood zakelijkheid van oprichting van een Europees leger. Men verklaarde, dat Italië, hoewel nog gekant tegen pre mier Plevens plan voor opneming van Duitse militaire eenheden in de ver schillende Westeuropese legers, gun stig staat tegenover een of andere vorm van een supranationale Europese strijdmacht. nieuwste mop die onder de West-Berlijners de ronde doet. is volgens het Hdb„Indien er oorlog komt wil je dan aan de Amerikaanse of de Russische zijde vechten „Aan de Russische zijde natuur lijk. Ik wil een krijgsgevangene in Amerika worden". JTDEN was van mening, dat tenzij Duitsland volledig deelnam aan de verdediging van Europa, er geen duur zaam gevoel van veiligheid in Europa zou kunnen zijn. Hij verklaarde voor stander te zjjn van het opnemen van Duitse contingenten in een Europees leger. Of Duitsland vliegtuigen zou moeten maken was een kwestie, die later diende te worden beslist. Niet over 38ste breedtegraad y^TTLEE. die na Eden het woord voer de, zeide, dat de 38ste breedtegraad niet nogmaals overschreden moest wor den zonder voorafgaand overleg met de V.N. en in het bijzonder met die lan den, welke strijdkrachten hadden ge leverd. (Zoals bekend hebben Zondag Zuidkoreaanse troepen de 38ste breedte graad reeds overschreden en zijn sedert dien acht kilometer noordwaarts op gerukt. Red.) Naar zijn mening was de positie in Korea thans veel stabieler. Hij achtte mogelijkheden voor onder handelingen aanwezig. De Chinezen zou den er verstandig aan doen thans te onderhandelen. Engeland had de Franse gedachte van een Europees leger nog niet goedge keurd. doch had de noodzaak van een militaire bijdrage van Duitsland aan vaard. Het tijdstip, de manier en de voorwaarden hiervoor zouden echter heel wat besprekingen vergen. Premier Attlee verklaarde voorts o.a. dat Alfred Krupp niet de controle over zijn ondernemingen zal her krijgen. Zij zullen onder controle der geallieerden blijven. De Britse eerste minister achtte het nutteloos de Duitse herbewapening op de voorgestelde viermogendhedenconfe- rentie los van alle andere kwesties te bespreken. Wij pogen te verzekeren, dat de agenda in overeenstemming zal zijn met de werkelijkheid van het ogen blik", aldus Attlee. Teheran in hef wit De Sjah van Perzie, Mohammad Reza, is Maandag in het huwelijk ge treden met Soraya Isfandiari-Bakh- tiarim. negentienjarige dochter van een hoogwaardigheidsbekleder. De plechtigheid werd naar Mohamme daanse ritus voltrokken in het paleis te Teheran. Men beschouwde het als een gelukkig voorteken, dat de stad en de omgeving met sneeuw bedekt waren, want wit is naar Mohamme daanse opvatting een gelukskleur. Twee ton Nederlandse bloe men waren per vliegtuig aangevoerd voor de versiering van het paleis. De huwelijksdag was tot openbare feest dag verklaard. De huizen waren ver sierd met bloemen vlaggen en tapijten De huwelijksplechtigheid vond plaats in de ivoren zaal van het „marmerén paleis". Volgens de jongste zuster van de Sjah. prinses Fatima. had de bruid haar bruidskleed uitgezocht uit van Christian Dior ontvangen modellen. Het was bewerkt met witte vederen en wit te parels. In verband met de algemene wereld toestand en die van Perzie in het bij zonder zullen op wens van de Sjah de gebruikelijke vierdaagse feesten na de huwelijksplechtigheid vervallen. President Truman heeft Maandag aan het Congres verzocht goed te keuren, dat twee millioen ton graan worden gekocht voor India, waar hongersnood heerst. ACHTSTE VAN STAAT QUEENSLAND IN VLAMMEN TWAALF afzonderlijke bosbranden, die reeds een week lang in het zuid-westen van de Australische staat Queensland woedden, zijn Maandagavond in elkan der overgegaan, waardoor een achtste van de staat door een reusachtige vlam menzee is overdekt. Het vuur woedt over een breedte van 190 kilometer. Van de lucht is waargenomen, dat duizenden stuks vee en wild voor de vlammen uit renden. Langs een stuk afrastering van drie kilometer lengte, in de buurt van "harieville lagen minstens 700 dode kangeroes. De boeren in de bedreigde gebie- len worden per radio gewaarschuwd. Een boer vertelde, dat hjj het vuur zag oortbewegen met een snelheid van 35 kilometer per uur. Het maakte een awaai alsof er een trein door een tunnel reed. Ook uit de staten Victoria en Noord-Tasmanie worden grote bosbranden gemeld. Duizenden schapen zijn reeds in de vlammen omgekomen.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1