Mevr. Mansholt opende Kleding- tentoonstelling te Alkmaar KoubijUwKind Show met speciale ontwerpen Van Zeelands herbewapeningsplan Wetsontwerp ouderdomsvoorziening nadert zijn voltooiing Wonderbaar Reimann kwam, sprak en verdween Waar is de Oterleker brandweerstaf? DE PLATTELANDSVROUW KIEST HAAR KLEDING Eigen stijl en smaak Geheimzinnige lichtstraal schoot door de nacht Achttal communisten te Helmstedt gearresteerd Noors zeeman overleed in KLM-vliegtuig Gebaseerd Een vast premiebedrag per jaar? Duitse wereldreizigers landden op Schiphol De Noordhollandse veilingen in 1950 Brazilië wil militaire hulp van Amerika op een Europese eenheid Canada heeft wel plaats voor de Hobbema Het eerste kievitsei VN-Commissie van Goede Diensten is compleet De „Prawda"' beschuldigt: Noorwegen is op fatale weg naar aggressie DIT WOELIGE LEVEN Verblijfplaats thans weer onbekend Drie mannen roofden reliquie uit Alkmaarse Brandweerkazerne Lodenverrader No 2 DINSDAG IS FEBRUARI 1951 J\E NEDERLANDSE BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN, die in zijn ■'twintig-jarig bestaan zijn leden op zo brede basis heeft voorgelicht, door Biiddel van bijeenkomsten, cursussen en lezingen, is zich thans gaan bezighouden met de kleding voor het platteland. Er is daartoe een reizende tentoonstelling georganiseerd, die in de eerste maanden van het jaar 1951 ons land zal door kruisen en die Maandagmiddag door mevrouw H. Mansholt—Postel te Alkmaat werd geopend. Te vaak is het platteland de prullenmand van hetgeen men In de stad niet wil dragen en even vaak komt het voor, dat de plattelandsvrouw uit de stad terugkeert met een kledingstuk dat voor het buitenleven totaal onge- schik blUkt. Om de Juiste voorlichting te geven hoe men zich practisch en toch smash vol. in de heersende modestijl zal kunnen kleden, heeft men deze belang- rflke tentoonstelling tot stand gebracht en men heeft daar tevens richtlijnen voor kand-, huid- en haarversorging aan toegevoegd. heeft dan haar buitenlandse zusters en dit is dan ook de reden waarom de, uit het buitenland geïmporteerde mo dellen haar niet kunnen voldoen. De Nederlandse industrie is echter op de ze figuren wel berekend en vele van de zgn. moeilijke gevallen, zullen zich met een passend Wala-eorset en B. H. niet alleen gesteund, doch tevens goed gekleed weten. Dit is dan ook wel een van de zeer belangrijke dingen, die men voor de verzorging van een goed uiterlijk nodig heeft. INE fleurig versierde zaal van het „Wa- kpen van Heemskerk" te Alkmaar, was Maandagmiddag gevuld met talrüke genodigden en bezoeksters toen mevr. C. W. Willinge Prins—Visser, namens het hoofdbestuur van de Bond, haar welkomstwoord sprak. Zij deed dit in het bijzonder tot me vrouw H. MansholtPostel, de echtge note van de minister van Landbouw, die zij de eerste plattelandsvrouw van ens land noemde en die zich bereid had verklaard deze belangrijke ten toonstelling te openen. Tevens heette mevr. Willinge Prins de buitenlandse gasten welkom. Dit waren Mrs Par king. de echtgenote van de vice-consul der Verenigde Staten en mevrouw Schuman. de echtgenote van de gezant van Zuid-Afrika. De opening. MEVROUW H. MANSHOLT—POSTEL zeide in haar openingswoord, dat de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen haar leden belangstelling wilde bijbrengen voor velerlei onder werpen, om daardoor het leven van de plattelandsvrouwen op een hoger ni veau te plaatsen. Het valt daarom niet te verwonderen dat men met het plan tot het organiseren van een kleding- tentoonstelling voor de dag is geko men. De tijd van de klederdrachten is voorbij, al doet men pogingen de ze in stand te houden door ze aan te passen aan de eisen van deze tijd. „Mijn mening", aldus mevrouw Mansholt, „ls, dat Iets dat niet leeft onder de vrouwen altijd iets kunstma tigs zal houden. Wij moeten trachten een elfen stijl en een elven smaak te ontwikkelen. Om goed gekleed te gaan behoeft de plattelandsvrouw Parijs of Londen niet klakkeloos na te volgen. Dit dient slechts commerciële be- langen. De eisen die aan de kleding voor de vrouw van het platteland ge steld dienen te worden, zlln. dat deze bestand zal zijn tegen weer en wind en practisch ia bij de dagelljkae werk zaamheden". Spreekster bracht verder onder de aandacht, dat deze expositie niet alleen de kleding, doch het gehele uiterlijk van de vrouw betreft, Zij eindigde met de wens, dat de tentoonstelling op de tocht door ons land druk bezocht zal worden en zal bijdragen tot de per soonlijkheid van de plattelandsvrou wen. Inleiding tot de mode-show ALVORENS over te gaan tot de show, hield mevrouw ElemaBak ker hierna een korte inleiding om het doel der tentoonstelling uiteen te zet ten. Niet alleen bij de confectiezaken eijn de goede modellen uitgekozen, doch ook zijn er door de heer Van Kampen uit Amsterdam verscheidene nieuwe modellen ontworpen. Deze zijn niet zo aan een bepaald seizoen ge bonden, dat men ze het volgend jaar niet meer zou kunnen dragen. Mevrouw Elema legde tevens de na druk op de vele belangrijke dingen die een goed uiterlijk bevorderen, zoals goed onderhouden haar en een fris fn verzorgd gezicht. Belangrijk is ook degelijk en practisch schoeisel, een goed corset en last not least een goe de houding. Dit alles geeft een gevoel van zelfbewustzijn en daar ontbreekt het de Hollandse huisvrouw nog wel eens aan. „Hoog op de klompen QNZE collega's die uit Amsterdam en Den Haag waren overgekomen hebben elkaar een ogenblik vreemd aangekeken toen zij, inplaats van de uitwassen der haute couture op welk terrein zij experts zijn een •tevig Hollands meisje in een donker blauwe overall over het podium zagen wandelen. Ditmaal geen kwijnende blikken on der een dikke laag make-up, geen rupsachtige bewegingen of onpersoon lijke filmster-lachjes. Fier voortstap pend op haar grote, botergele klom pen. toonde dit meisje haar practische werkkleding, die voorzien was van een '*nge ritssluiting en aardige kleppen °P de borst- en heupzakken. Dit beeld gaf al direct het kader Weer waarin deze tentoonstelling wordt gehouden. Het waren dan ook geen mannequins die de verschillende mo dellen toonden, doch eigen leden van de Bond en hiermede kon men de plat telandsvrouw het best overtuigen van de doelmatigheid der kleding. Een beige overall, zonder mouwen, doch voorzien van schouderbanden, was zeer geschikt voor tuinwerk en er kan naar verkiezing een blouse of stevige jumper onder worden gedra gen. De belangrijkheid van een goed figuur. TIJDENS de show werd door een vertegenwoordigster van de Wala Corsettenfabriek het een en ander °v*r de voordelen, het gebruik en het onderhoud der corsetten en bustehou ders verteld. Hierbij werd er de nadruk Voor een goed begin van de dag. pRIS als de morgen, zo waren de vele wasechte katoenen en linnen ochtendjaponnetjes waarin men stevig kan werken en die men ten slotte met een gerust gevoel in de was kan stop pen, Ze zullen er niet van lijden en moeilijk te strijken zijn ze ook niet. Over het algemeen waren de rokken zeer wijd. De aardige schortjes van Brabants bont, vaak voorzien van kruissteek-borduurwerk of fleurig band. moeten wel bijdragen tot opge ruimdheid bij de taak in de keuken. Voor de oudere dames zagen wij en kele namiddagjaponnen. die vooral door een klein heups<ukje keurig slank afkleedden. Bij meerdere modellen viel ons een volant op, die meestal over de linkerzijde was verwerkt. Bij een don kere georgette japon zagen wi). naaat deze volant zelfs een draperie ever de rechter heup. Eenvoudig van model waren de mid dagjaponnetjes. De mouwen waren kort en vaak aangeknipt. Driekwvt mouwen zagen wij slechts een enkele keer, bij de meer geklede modellen, die op deze tentoonstelling, welke op practische kleding is gebaseerd, dan ook sporadisch voorkwamen. Als het werken is gedaan. QOK de Nederlandse plattelands vrouwen heeft haar uitstapjes, feesten en visites. Wanneer zij echter haar wo ning verlaat, gaat het haar niet zoal? haar zusters in de steden, die in de bus of tram stappen, De plattelandsvrouw moet vaak grote afstanden lopend of fietsend afleggen. Dat ook hierbij de kleding zich moet aanpassen, spreekt dan ook wel haast vanzelf. In het man- tel-eostume, dat het klassieke tailleur model vertegenwoordigt, was in de rok dan ook zowel vóór als achter een diepe plooi aangebracht om meer ruimte te verkrijgen. Iets bijzonders was een okerkleurige geplisseerde wollen blouse op een zwart rokje, waarbij een korte zwarte cape werd gedragen, die tegengevoerd was met dezelfde stof van de blouse. Zou de plattelandsvrouw haar te sterk gevoel van degelijkheid overwinnen en zich hieraan eens durven wagen? Het actieve gedeelte van deze show werd ten slotte besloten met een fraaie witte avondjapon van taft moiré, waar aan op de linker heup een grote rode corsage was gehecht. Mevrouw VisLeguit, voorzitster van het Provinciaal bestuur bracht een woord van hartelijke dank aan allen die aan het welslagen van deze ten toonstelling hadden medegewerkt en böod mevrouw Elema bloemen aan. Een rondgang langz de stands. QNDER kleurige parasols en tentlin nen zijn langs de wanden der zaal een aantal stands opgesteld. De ia Rayon uit Alkmaar, die een belangrijk aandeel had in de levering der mate rialen voor de show, zorgde eveneens voor een grootse versiering der zaal met haar Splendo Slik stoffen, die er aantrekkelijk uitzien. De fa. Hildering geeft een demon stratie met Pfaff naaimachines, die vele mogelijkheden bieden, zoals knoopsgaten maken, borduren, stoppen enz. In een aardige stand toont de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen talrijke brochures over haar werk, mappen voor het organiseren van avonden, insignes, richtlijnen voor be sturen en handwerkvoorbeelden. De fa. Van Wijk toont aardige jum pers van Spoeltjeswol en moderne breipatronen en de stand van de we verij „De Ploeg" te Bergeyk, ziet er aantrekkelijk uit door de vele stalen van Brabants bont. De inzending Forma Natura-schoe- nen werd verzorgd door de schoen handelaren Van Dijk en Wijdeman en de reeds besproken Wala-corsetten wa ren natuurlijk eveneens vertegenwoor digd. De firma Meyer brengt de in de show getoonde modellen en de fa. Lind toont in hoeden en taaien een ruime keuze. De verscheidene stands dragen door hun fleurig uiterlijk in grote mate bij tot de aantrekkelijkheid en de gezellige sfeer van deze ten toonstelling. Verscheidene inwoners van Den Haag en Delft hebben in de afgelopen nacht om ongeveer vijf minuten vóór twaalf een lichtstraal waargenomen, die even later gevolgd werd door een harde slag. Vooral in Delft was de klap, die gehoord werd vrij hevig, De lichtstraal bewoog zich van Zuidoos telijke naar Noordwestelijke richting en werd ook in Alkmaar gezien. Het verschijnsel deed denken aan een hel dere, vallende ster, met dit verschil echter, dat de lichtbron tijdens de val verschillende malen fel opflitste. Het licht was zo krachtig, dat een wande laar, die in de Ridderstraat te Alk maar lisp, een weerschijn zag op de huizen. In Alkmaar werd geen slag gehoord. Te Helmatedt, op de grens van de En gelse en de Sowjétrusslsche zone van Duitsland, itjn Zondag acht vooraan staande Westduitse communisten gear resteerd, toen zij, komende uit de Sow- jet-sone, trachtten de grens op illegale wijze over te steken. Onder de gearresteerden bevinden zich leden van de Bondsdag en de pro vinciale parlementen. Zij behoorden tot een groep van 35 personen. die de grens wilden oversteken. Zeventien van hen wisten te ontsnappen. De Noorse kapitein Reinius uit Oslo is overleden enige minuten nadat hjj aan boord wss gegaan van het KLM- vliegtuig, dat hem van Amsterdam naar Oslo zou brengen. De kapitein wls reeds ziek geworden in Antwerpen. Hu en zijn vrouw wilden echler zo spoedig mogelijk naar Noor wegen terug reizen. Een Belgische dok ter, die geconsulteerd werd, gaf een at test af dat kapitein Reiniui per vlieg tuig vervoerd kon worden. De reis naar Amsterdam werd per auto gemaakt. Op Schiphol werd hij op een brancard ge legd en het vliegtuig binnengebracht onder hoede van de medische dienst op de luchthaven. Men zag echter reeds spoedig dat de patiént onder geen om standigheid de luchtreis kon aanvaar den en maakte reeds aanstalten om hem weer uit het vliegtuig te brengen toen zijn toestand plotseling veel slech ter werd. Hij overleed nog ln het toe stel. Zijn vrouw was in zijn laatste ogenblikken aan zijn zijde. Er bevonden zich op dat moment nog geen andere passagiers in het vliegtuig. Mevrouw Reinius heeft de vlucht naar Oslo daar op alleen aanvaard om de familieleden, die op het vliegveld Forrebu bij Oslo stonden te wachten van de droevige tij ding in kennis te stellen. Het stoffelijk overzocht van de Noorse kapitein zal per vliegtuig naar Oslo worden overgebracht. Op een Zaterdagmiddag te Leeuwar den gehouden buitengewone vergade ring van het Provinciaal Comité Fries land van de Bond voor Staatspension- nering, heeft het hoofdbestuurslid, de heer R. Zegering Hadders, burgemees ter van Emmen en lid der Tweede Ka mer, medegedeeld, dat het wetsontwerp, dat de ouderdomsvoorziening definitief beoogt te regelen, de voltooiing nadert. Als lid van een van de bij deze kwestie De eerste buitenlandse luchthaven, die de Duitse journalisten Betram ;n Wundshammer na de start voor hun vlucht om de wereld hebben aange daan, is Schiphol. Vandaag zal burge- mester d'Ailly in bezit gesteld worden van een brief van de burgemeester van West Berlijn, Ernst Reuter. Burgemees ter Reuter gaf de wereldluchtreizigers tevens voor de volkeren van de landen waar zij neerstrijken een „groet aan de vrije wereld" van „de vrije stad Berlijn" mee, waarin de hoop wordt uitgesproken, dat de vlucht het hare zal bijdragen tot het scheppen van sterkere en nauwere relaties tussen Berlijn en de vrije wereld. Op de Noordhollandse veilingen werd in '50 voor een totaal-bedrag van f 55.650.568,92 omgezet, tegen f.58.174.260,41 in 1949. De omzetten van de laatste jaren waren: 1948 t 61.776.397,80, 1947 f 57.767.357,- en 1946 t 52.118.596.40. De omzet over 1950 wn de hoogste drie veilingen was: (tussen haakje 1949) veiling Grootebroek f7.472.994,87 (f 6.378.128.24), veiling Noordscharwoude f6.737.399,59 (f6.415.128,92). veiling Broek op Langendijk f 5.756.023,81 (f 5.873.785,17) Hierop solgde de veiling te Amsterdam met t 5.136.649,24 (f 5.632.301,50). De kleinste veiling was die te Edam met eet. omzet van f 16.872,72 (f 23.688,67). Brazilië zal op de in Maart a.s. te Washington te houden interamerikaanse conferentie er bij de Verenigde Staten betrokken commissies was bet spreker bekend, dat het voorstel beoogt, alle Nederlanders bij deze voorziening te betrekken, maar langs de weg van een vast premiebedrag per jaar. Daartegen had spreker ernstig be zwaar. Met de noodwet-Drees heeft de regering bewezen, dé ouderdomsvoor ziening als een rijkstaak te zien. Het zou nu onbillijk zijn, de betrokkenen in deze voorziening te laten bijdragen door van hen een" vast premiebedrag te vragen. Er zal moeten worden betaald naar gelang van de grootte van het inkomen. Voor vele kleine middenstanders zal het anders onmogelijk zijn, het vaste premiebedrag op te brengen. Met een heffing naar draagkracht zal de op brengst voor het rijk ongetwijfeld guns tiger zijn dan me^ een vast premiebe drag. De heer Zegering Haddes sprak de hoop uit, dat het wetsontwerp in deze zin zal worden geamendeerd °n wekte de leden van de Bond voor Staatspensiorvnering op, daarvoor actie te voeren. (Het ANP tekent hierbij aan, dat er van een wetsontwerp nog geen sprake is, al heeft men wel aan een oplossing in bovenvermelde geest gedacht.) op aan dringen het militaire en econo mische hulp te verlenen, zulks op grond „1C,ulJ „Clu .van het feit dat de Braziliaanse staat °P gelegd, dat"de ^Nederlandse vrouw j van paraatheid van wezenlijk belang 15 ov« het algemeen veel bredere heupen voor de verdediging der Ver. Staten Het Belgische blad „La Nation Beige" heeft nadere bijzonderheden bekend ge maakt over het „Intér-Europees en Inter-Atlantisch herbewapeningsplan", dat de Belgische minister van buiten landse zaken onlangs aan de plaatsver vangers van de organisatie van het Noordatlantisch Pact heeft voorgelegd. Van Zeeland zou zijn plan er op ba seren, dat de Westeuropese landen be- Wrijf Vides VtpoRub flink op keel, borst en rug. Ze voorkomt du de msag vsn streek rukt door inwendige medi cijnen. Deze zalf geeft vlugger verlich ting. omdu ze de verkoud heid rechtstreeks bestrijdt. .t De Canadese ambassade deelt ons of ficieel mee dat de berichten, als zou in de Canadese parlementen de plaats ontbreken om het door Nederland ge schonken schilderij „De Watermolen" van Hobbema op te hangen, geheel on gegrond zijn. Canada is verheugd met dit onschat bare blijk van Nederlandse vriendschap en dit prachtige schilderij zal hangen op een veilige en voorname plaats in een Canadese parlementsgebouw, waar allen die binnentreden het kunnen De heer H. van Prooyen uit Dord recht heeft Zondagochtend in een wei land onder de gemeente Dordrecht een kievitsei (het eerste?) gevonden. De heer Van Prooyen is voornemens het ei aan H M. de Koningin aan te bieden. Dr. Padilla Nervo, hoofd van de Mexi caanse delegatie bij de Verenigde Na ties, heeft zich bereid verklaard zit ting te nemen in de commissie van Goe de Diensten der Verenigde Naties voor Korea. Aangezien de Zweed Grafstrom er ook in heeft toegestemd deel uit te maken van de commissie, is deze thans gevormd (het derde lid, tevens voorzit ter, i», zoals bekend, de voorzitter van de algemene vergadering, de Pers Ente- zam). sloten hebben zich te verenigen in een gemeenschappelijke verdedigingspoging en dat dus gewapende conflicten tussen deze landen of streven naar autarkie niet meer te vrezen zijn. De bewape ningsprograma zouden moeten worden vastgesteld op het hoogste niveau van de internationale organisatie. Het plas zou verder nopen tot een ruimere en snllere vrijmaking van de interne Eu ropese handel en tot afschaffing van de douanebarriéres. Op het gebiegf van de arbeidskrachten zou het plan overwe gen: instelling van een intern Europees lichaam voor werkverschaffing, instel ling van Europese eentra voor snelle vakopleiding en internationale inspan ning voor het bouwen van arbeiderswo ningen. Ten slotte zou Van Zeeland vrije kapitaalcirculatie willen, ook tus sen de Ver. Staten en Europa, waarbij evenwel een massale kapitaalsuitvoer naar Amerika vermeden zou moeten worden. Het offielële Sowjetruseische partij blad „Prawda" beschuldigt Noorwegen er van het plan te hebben deel te ne men aan een aggressieve politiek. Het blad uit de beschuldiging in een commentaar op een kort geleden in gediend Noors wetsontwerp „dat ten doel heeft de aggressors militaire bases te verlenen. Dit toont aan", zo gaat de Prawda verder, „tot welk 'n betreurens waardige schandelijke rol de corrupte politici van de Westerse landen hun volken veroordelen. „Noorwegens be wandelt een fatale weg die tot voor het Noorse volk gevaarlijke consequen ties zal leiden", aldus het blad. CR ZIJN van die dagen, dat 'n simpel mens rieh uosthoudt aan zü>t eigen hoofdharen teneinde niet om te rollen ven verbazing. Zie eens het nieuws van de laatste 48 uren. De heer Adenauer, die het land bestuurt dat de oorlog verloor (maar waar ze viermaal zoveel spek en vleet eten alt ln het zegevie- itnde Engeland), geeft ln het openbaar tc kennen, dat de Grote Vier kunnen besluiten wat ze willen maar dat hij niets zal accepteren dat niet klopt met de Duitse wensen. En dat is don de item van het volk, dat nog vijf ge neraties bevlekt zal z\jn met het vuil van z(jn eigen barbaarsheid en dat zich onvoorwaardelijk overgaf na vijf jaren moorden en plunderen. Deutschland iiber alles. Veertien dagen geleden herstelde Eisenhower de Duitse Wehr- machf i» eer en over een paar maanden zal Adenauer nu van Neder land wel schadevergoeding eisen voor het inbeslaggenomen nati-kapitael. Warum nicht? Intutitn heeft de vorstelijke Fa roek zich dan eindelijk verloofd met het lieve burgermeisje Narrtman Sadek, een jaar nadaP hij rijn jongste zuster had verbannen en onterfd omdat te met een aardige burgerjongen was ge trouwd. Adeldom verplicht. En Japan dat Pearl Harbour boni- bardeerde en de bloem der Amerikaan se natie deed sneuvelen in de Stille Zuidzee Japan heeft medegedeeld de Amerikaanse soldaten, die aldaar gestationneerd worden gretig te zullen verwelkomen als vrienden, broeders en kameraden. Maar in Amsterdam komen er relletjes als er een Neder- landt schip met Nederlandse munitie gelost moet worden. De Sowjetunie wil geen „hete oorlog", zo wordt ons uit Bonn gemeld, maar de koudbloedigste politiechef uit Moskou, de heer Beria, komt naar Praag om Tsjeehosloïüakye zodanig te zuiverendat het een vol strekt betrouwbaar apparaat wordt in handen van vadertje Stalin. En Tsjechoslowakije is het strategisch be langrijkste punt op de Balkan. Zoek 't maar uit 7r. Hein Vos, die met een officiële verklaring en opzienbarende kranten artikelen drie weken geleden uit het hoofdbestuur van de P.v.d.A. trad (omdat het geen zin meer had er in te ritten) is Zaterdag in dat hoofdbestuur gekozen en heeft zijn benoeming aan vaard. „Het leven heeft in de laatste vijftig jaar een wijdere horizon gekre gen", zei Koos Vorrink. Hetgeen niet opgaat voor Paul van Kempen, de driemaal goedgekeurde en officieel blankverklaarde dirigent, tegen wie „de straat" revolutionair betoogde met stinkbommen en traangas. Onze over heid is voor de stinkbommen geweken; het ontslagen deel van het orkest zal het podium weer beklauteren en Van Kempen moet eraf. Later zal wel 's worden bekeken of hij nog een concert. mag dirigeren. Hij zal er wel feestelijk voor bedanken. Net als Kubelik, die óók door de kliek werd weggesard. En nu ©achten we maar weer rustig op de beslissingen, die professor Rom- me ral nemen nopens het nieuwe kabi net. Ik verbaas me nergens meer over. AI zouden ze Schermerhorn verheffen tot koning der Papoea's. JEREMIA BLOM Het communistische blad „Sozialis- tische Volkszeitung" heeft een rede ge publiceerd, die de Westduitse commu nistische leider Max Reimann Vrijdag j.1. in Dusseldorp op een besloten ver gadering van het partijbestuur gehou den heeft. Reimann legde in zijn rede de nadruk op de noodzakelijkheid van eén herziening van de tactiek der com munistische partij „met het oog op de gevaarlijker wordende politieke situa tie in West-Duitsland". Deze tactiek zou bepaald worden op het jaarcongres van de partij in Miinchen van 2 tot 4 Maart. De belangrijkste taak van de partij achtte Reimann „het veranderen van de passieve houding van vele West-Duit sers in een. actief collectief verzet te gen de herbewapening". Westduitse politici en Britse functio narissen verklaarden Maandag te Bonn niet te weten waar Max Reimann, die door de vergadering te Dtisseldorf bij te wonen arrestatie riskeerde, verblijf houdt. Reimann wordt ervan verdacht de hand te hebben gehad in het ont voeren van Kurt Müller, zijn voorma lige rechterhand, die in het voorjaar van 1950 naar Oost-Berlijn werd ont voerd. Muller werd ervan verdacht een „agent der Westerse mogendheden" te zijn. De grootste permanente jeugdherberg des lands, De Kleine Grle" aan de voet ven de Hollumer vuurtoren op Ameland, zal op Zaterdag 19 Msi officieel worden geopend door de Commissaris der Konin gin in de provincie Friesland. De radio had „Het Ding", de Koninklijke Marine heeft haar „Loden Verrader" en sedert enige tijd zijn de Noordhollandse Brandweercorpsen zeer gebrand op het bezit van de „Commandeurstaf van Oterleek". De geschiedenis aan deze staf verbonden is de volgende. De brandweer van Oterleek is onlangs opgeheven en als corps ondergebracht bU die van Alkmaar. Het materiaal, waarover men nog te beschikken had, waaronder enige oude handspuitjes uit de vorige eeuw. werd overgebracht naar de Alkmaarse kazerne. Er resteerde uiteindelijk nog de Commandeurstaf die eens de trots had uitgemaakt van de man, die de leiding had van de Oterleker brandweer. Op de laatste jaarvergadering van de Alk maarse Vrijwillige Brandweer deelde de burgemeester van Oterleek, de heer J. Posch, wiens gevoel voor humor niet onbekend is, mede, dat Oterleek niet van zins was deze reliquie zo maar af te geven. Hij gaf de Aikmaarders te verstaan, dat wanneer zij er prijs op stelden ook dit laatste aandenken aan de zelfstandig heid van Oterleeks brandweer te bezitten, zij het maar moesten komen „halen". De Alkmaarse brandweerlieden zou echter geen gemakkelijke taak wachten, want desnoods zou Oterleek ln alarmtoestand worden gebracht en de politie zou niet aflaten het raadhuis dag en nacht als wijlen Cerberus te bewaken. Mocht men er desalniettemin in slagen de commandeurstaf te bemachtigen, dan zou de „veroveraars" een koele drank ten deel vallen. Om een lang verhaal kort te maken: het corps „Burgerplicht" van de A.V.B. is na het houden van een vriendschaps bijeenkomst te Oterleek dank zij of on danks enige telepathische experimenten op mysterieuze wijze in bezit gekomen van de staf. Versierd met de rood-witte zouden berusten. Na enkele dagen had kleuren werd ds ongevser een meter het er echter alle schijn van dat de ge schiedenis met de staf als de bekende nachtkaars zou uitgaan. Drie mannen. Totdat gistermiddag omstreeks drie uur zich aan de kazerne te Alkmaar drie „heren" meldden bij de bejaarde oppasser en hem vertelden van „een krant" te komen. Zij verzochten hem een foto van de staf te mogen maken. De oppasser was hiertoe wel bereid, mits de heren een vergunning zouden kunnen tonen van Commandant Van Maarleveld. Die hadden ze niet, maar zouden er wel „even" een vragen. Of ze dan maar eerst de staf mochten zien, want wanneer het object de moeite niet waard was om te fotograferen, dan zou den ze van dat werkje afzien. De op passer, niets kwaads vermoedend, toon de het drietal daarna de staf en een van de heren verklaarde het geval te „nietig" om op een plaatje te zetten. Hierna hadden de „heren" opeens grote belangstelling voor de prachtige outil lage van de Alkmaarse Brandweerka zerne, welke interesse zich zelfs uit strekte tot het kolenhok; Daargekomen had een van de mannen het gezelschap onopgemerkt voor de oppasser verlaten en na een minuut of vijf en twintig lange stat' naar de Vic torie-stad overgebracht. In de kamer van de Brandraad werd de trophee zo lang een plaatsje gegeven, waarbij de oppasser van de kazerne opdracht kreeg vijf verdwenen ook de anderen onder over de staf te waken, want reeds de een stroom van dankwoorden voor de volgende dag was bekend geworden bezichtiging. De oppasser voelde zich dat de Oterlekers niet in het verlies echter niet gerust en ging nog eens even naar de staf kijken, die ver dwenen bleek to Informaties te Oterleek ingewonnen, hebben uitgewezen dat mea daar niet de hand in deze verdwijning gehad heeft. Door deze t gang van zaken is een nieuw licht geworpen over de be geerde „Commandeurstaf van Oter leek". Inderdaad: begeerd, want zo wij uit officiële kringen vernamen, ijveren meerdere brandweercorpsen in Neder land om in het bezit van deze staf te komen. In dit verband mag er op gewe zen worden dat onder de overigen» brave! brandweerlieden een hobby is gegroeid om te trachten van collega- brandweren mascotte's of „relikwies afhandig te maken. Het corps Bever wijk dat zo trots was op de fiere sten- waard welke de auto van de comman dant sierde, heeft enige tijd geleden ook al getreurd over de verdwijning hier van. Intussen peinst men in Alkmaar Over de grote vraag: „Waai is de Oter leker Commandeurstaf gebleven?" Naar Enkhuizen? Wij vernemen nader, dat de aanwe zigheid van een bekend ingezetene van Enkhuizen, die zich gistermiddag „mee smuilend" ophield in de omgevang van de Nieuwesloot te Alkmaar en wiens signalement klopt met ds gegevens, welke de heer Jan Termaat van een dar geheimzinnige bezoekers kon verstrek ken, grond geeft aan ds geruchten, dei de staf zich momenteel in de Haring-

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 3