Circus Mikkenie trok door Zuidelijke landen LAATSTE NIEUWS Avonturen, successen en tegenwerking LIN PAN, de Chinese wasbaas Spanjaarden en Italianen enthousiast, de Fransen kleinzielig Streep onder conflict Concertgebouw orkest Tuinbouw en fruitteelt van West- Duitsland slaan de handen ineen De mstrategische weg werd genomen Scheepvaartberichten Echt Amerikaans: Van tobbe tot fabriek Wetenschappelijk onder zoek van groot belang geacht Engelse havenarbeiders weer aan hef werk Internationale valse mun tersbende gearresteerd Cylinder met gevaarlijk gas verdwenen Russen zouden bestuur in handen nemen Geeft Andersen zijn Europese medaille terug? DENSDAG 13 FEBRUARI 1951 (Van onze speciale verslaggever). OIJNA TM EE JAAR is Circus Mikkenie op tournee geweest door Beigie, Luxemburg, Frankrijk, Spanje en Italië. Dezer dagen is het op zyn Hol landse basis teruggekeerd. De enorme, oranjekleurige wagenkaravaan heeft stalling gevonden in de grote loodsen van Beynes tegenover het station in Haarlem. De paarden, leeuwen en andere dieren vertonen hun nummer nog ergens in Spanje of Engeland, om aldus hun eigen kost te verdienen ook in deze paar maanden, welke gebruikt worden om het wagenmateriaai een goede beurt te geven. De tientallen internationale artisten, die de gehele trip meemaakten, vonden elders employ. De heren Mikkenie voeren dag-in dag-uit besprekingen voor de voorbereiding van een nieuwe tournee. Die tournee zal gieh beperken tot Belgie en Luxemburg, waarvoor alle papieren inmiddels alweer in orde zjjn. Op de reis daarheen zullen in enkele Hollandse steden aog voorstellingen gegeven worden. VIEDAAR een flits uit het leven van een groot circus. In enkele regels overbruggen we hier een paar jaar strijd, moeite, zorg, maar ook vrolijk heid en eerste rangs avontuur. De conceptie van elk dezer kwaliteiten is evenredig aan de grootte van het object, waarmee gewerkt wordt. Wie hier weet van heeft, zegt het dus iets, wanneer we vertellen, dat Circus Mikkenie een bedrijf is, waarin onge veer een millioen gulden geïnvesteerd is. Laten we u dit alles verduidelijken. Een gesprek met de heer Fr. Mikke nie. een jonge veertiger, die samen met zijn broer de moeilijkheden on vervaard te lijf gaat, leidt ons tot de details van die paar jaar zwoegen. „Voor Spanje waren we tevoren heel erg gewaarschuwd. Die waar schuwingen waren misplaatst. Men had ons beter voor Frankrijk kunnen waarschuwen," begon de heer Mikke nie. „De hele reis was tevoren gere geld. De karavaan was geheel op auto- tractie ingesteld. Toen we uit Belgie aan de Franse grens kwamen, lieten de Franse autoriteiten de Hollandse wagens niet door. Of we al betoogden, dat de papieren toch in orde waren, de heren vertikten het de vereiste Aagtekerk, R'dam-Japan, 7-2 te Hongkong -Alamak, Rasrah-R'dam, pass. 11-2 Kaap St Vincent Alcyone, R'dam -Calcutta, pass. 11-2 Gibraltar Algorab, Abadan—R'dam. 11-2 te Genua - Almkerk, R'dm-Japan, 12-2 te Genua Aludra, 10-2 van Duinkerken naar Cuba Amstelland, Buenos Aires—A'dam, pass. 11-2 St. Pauls Rocks - Arkeldijk, R'dam -Ver Cruz, 10-2 van Antwerpen Aardijk, R'dam—Cuba, pass. 12-2 Azoren - Amstelkerk, 11-2 van New Orleans naar Le Havre Appingedam, Oporto—Barcelona, pass. 10-2 Kaap de Gata - Aagtedijk, 10-2 te Boston - Blijdendijk, 10-2 van Newport News te Antwerpen - Bantam, Balik Papan—R'dam, 7-2 van Semarang - Ba- rendrecht, 11-2 van Willlm Barendsz naar Mon tevideo -* Beverwijk, 11-2 van Bougie naai Melilla Blommersdijk, 10-2 te New York, 13-2 naar Antwerpen Bomeo, A'dam—Hol- landia, 12-2 te Djakarta - Breda, Chili-A'- dam, 10-2 te Antwerpen - Ceram, Calcutta- R'dam, 11-2 van Karachi naar Suez - Cla- vella (t), 11-2 van Bahrein te Bombay - Cottica, A'dam—W.-Indie, 11-2 van Madeira naar Trinidad Caltex Utrecht (t), 11-2 van R'dam naar Sidon Diemerdijk, Vancouver -P'dam, 12-2 te Balboa - Delfland, A'dam- Buenos Aires, 11-2 van Santos naar Bahia - Drente, San Francisco—Basrah, 10-2 van Sin gapore naar Colombo Enggano, R dam— Basrah, 11-2 te Bushire - Farmsum, R'dam- Savona, pass.' 11-2 Gibraltar Friesland, New York—New Orleans, 11-2 van Curaeao Ga- dila (t), 10-2 van R'dam naar Curauao Grootekerk, A'dam—Beira, 11-2 van Aden naar Mombassa Hector, 11-2 van Valencia naar R'dam Hera, A'dam—W.-Indie, 11-2 te Cu- rr.cao Jobshaven, 10-2 van SagUnto naar Gi braltar Japara. New Orleans—Calcutta, pass. 11-2 Suez Kota Agoeng, R'dam—Makassar, pass. 10-2 Dover Leuvekerk, 10-2 van R - dam naar Basrah via A'dam Leopoldskerk, Calcutta—R'dam, 11-2 van Port Said naar Genua Loosdrecht, R'dam—Calcutta, 11-2 te Co lombo Lekkerkerk, Calcutta—R'dam, pass. 11-2 Ouessant Luna, R'dam—Beiroeth, 10-2 van Gibraltar Maaskerk, 10-2 van Bordeaux naar Dakar Mariekerk, Japan—R'dam, 1-2 te Aden - Marisa (t), A'dam-Curasao, pass. 11-2 Plymouth Meliskerk, Japan—R'dam, 11-2 te Manilla - Metula (t), 12-2 van Cura- «ao te Haifa - Nelly (tr.), ca 20-2 van Dja karta, ca 18-3 te A'dam verwacht Noor- dam, 10-2 van New York naar R'dam Nieuw- Amsterdam, 12-2 te Trinidad - Oranje, A' dam—Djakarta, pass. 11-2 Kaap St. Vincent ©ranjefontein, Beira—A'dam, pass. 1Q-2 Dakar Oranjestad, 11-2 van Aruba te Puerto Limon —Parkhaven, 11-2 van Algiers te Venetie Prins Maurits, 11-2 van Savona naar Burriana Prins Willem II, Norfolk-R'dam, pass. 11-2 Scillies - Prins Willem III, 11-2 te Gandia - Radja, 11-2 van Djakarta naar Belawan Riouw, Surabaja—A'dam, 11-2 van Belawan "aar Aden - Rijn, 11-2 van Cardiff te Dakar Rijnkerk, 10-2 van Santa Cruz Daar Kaap- stad Salawati, New York—Calcutta, 11-2 van Colomo naar Madras Saparoeg, Beira—A' dam. paas. 12-2 Gibraltar Sibajak, R'dam- Melboume, 11-2, 10 uur, van Suez naar Aden Singkep, Makassar—A'dam, 11-2 te Dja karta Slamat, Makassar—New York, 11-2 te naar Bandannashur Stad Alkmaar, 11-2 van Narvik te Vlaardingen. Stad Arnhem, 11-2 Van Huelva te R'dam - Stad Dordrecht, 11-2 Van Setubal naar R'dam - Stad Maassluis, 10-2 van Genue naar Melilla Stad Schie dam, 10-2 te Philadelphia, 12-2 naar Neder- land - Stad Vlaardingen, 10-2 van Vlaardingen "aar Narvik Talisse, A'dam—Balik Papan, Pass. U-2 Stromboli naar Port Said Tamo, R dam—Rosario, 11-2 te Montevideo Taria (i)> R'dam—Curacao, pass. 11-2 Dover Ta- rakan, 12-2 van Philadelphia t, A'dam Tei- tesias, 11-2 van Balik Papan te A'dam - Ternate, R'dam—Makassar, 10-2 te Port Said Themisto, 10-2 te Santiagodcuba Veen- ég®, 11-2 van Hevanna naar New York Vul- «anus, A'dam-Levant, 11-2 van Piraeus naar Thes Saloniki Westerdam, R'dam—New York, P^ss- 11-2 Scillies - Willemstad, 11-2 van Uristobal te A'dam Weltevreden, Djakarta— dam. pass, 10-2 Dungeness Westland, A'- Bam—Buenos Aires, 12-2 te Monpvideo Wieldrecht (t), 8-2 van Tjuban te Auckland - '"em Ruys Djakarta—R'dam, 10-2 van Sin- «apoee. medewerking te verlenen. Op het laat ste moment hebben we de hele zaak dus op de trein moeten zetten. Alle wielen moesten van de wagens ge sloopt worden om de vele tunnels te kunnen passeren. Met tien kilometer snelheid zijn we door de tunnels ge trokken in de richting van de Spaan se grensplaats Port Bou. Daar moest alles overgeladen worden. Spanje heeft namelijk een andere spoor breedte dan overig West-Europa. De „strategische weg". Wat bleek echter? Er waren niet genoeg spoorwagons beschikbaar. Spanje heeft een groot gebrek aan spoorwagons. Alles is in het werk ge steld om voldoende wagons te kra gen. Aan medewerking heeft het stel lig niet ontbroken. Maar ze waren er nu eenmaal niet. Ten slotte bleek, dat zes zware Macks met aanhangwagens niet geladen konden worden. Port Bou ligt in een dal. Er lopen geen auto wegen van het plaatsje over de om ringende bergketens. Alleen een smal pad, dat men een „strategische weg" noemt. Er leek geen mogelijkheid om hier met de zware Macks weg te ko men. Enkele malen reed ik met mijn Buick het pad. Er zaten levensgevaar lijke bochten in, met rechts de steile bergwand en links een ravijn. Omdat er toch wat moest gebeuren, heb ik het pad ook gereden met de chauf feurs, en hun toen gevraagd, of ze de rit aandurfden. Waarachtig één durf de, mits ik de volle verantwoording nam. Dat heb ik gedaan. Zo zijn we met één Mack met aanhangwagen op pad gegaan. Zes man wandelden er achter met grote houtblokken, die eventueel voor de wielen gelegd zou den kunnen worden. Zonder ongeluk ken -kwamen we aan de overkant. Maar vraag niet hoe. Terug was na tuurlijk helemaal niet mogelijk. Er moest dus doorgezet worden. Maar het linker achterwiel van de aanhang wagen heeft in verscheidene bochten geen grond meer gevoeld. Het balan ceerde tollend boven de afgrond. Met open mond hebben de plaatselijke autoriteiten het avontuur aangezien. In opperste verbazing belden ze ten slotte naar Madrid. De generale staf kwam er zelfs aan te pas. Het expe riment opende voor hun strategie vol komen nieuwe gezichtspunten. De practijk had de meest ingewikkelde en stoutste berekeningen omver geke geld. Voorpul sneuvelde, yOORDAT het circus in Barcelona voor het eerst de tenten kon opslaan, moest nog een moeilijkheidje overwonnen worden. Dertig kilometer van Port Bou kwamen de Macks door een dorp, waarvan de straten zo smal waren, dat er links noch rechts een handbreedte ruimte overbleef. Wan neer er geen bocht in die weg gele gen had zou het niet zo erg geweest zyn. Maar die bocht was er. En in die bocht stond een boerdery. De voorpui moest norden afgebroken, om ons te laten passeren. Kosten 2800 peseta's. In Barcelona was de ontvangst overweldigend. Zelfs overweldigend naar onze begrippen. Pers, film en ra dio ijverden om het hardst om de be volking in te lichten over onze komst. Twee maanden hebben we hier ge draaid. In die twee maanden verleen den we medewerking aan 41 radio uitzendingen. Van Barcelona gingen we naar Va lencia. Het transport ging nu in zijn geheel over de weg. Maar bruggen om de rivieren over te komen waren er niet. In de burgeroorlog werden ze vernield, en herstel laat nog steeds op zich wachten. Ook hiervoor schrok ken we echter niet terug. Door de rivierbedding reed de karavaan naar de andere oever. Vier weken stond het circus in Valencia. Het was omstreeks Kerstmis 1949. Op de eerste Kerstdag gingen de circusmensen sinaasappels plukken onder een warm stovend zon netje De grootste sinaasappelexpor teur van Spanje is eenHollander. De heer Raad. Hij stuurde het circus iedere dag vijf kisten sinaasappelen als presentje. Naar Frankryk. ^Ade gulle ontvangst in Spanje werd Frankrijk een koude douche. Het begon in Marseille. Daar waren veer tien dagen van tevoren al grote affi ches aangeplakt om de bevolking kond te doen van de komst van het circus. Twee-en-een-half millioen francs wa ren aan reclame besteed. Drie dagen voordat de voorstellingen zouden be ginnen kwam de prefect mededelen, dat al die reclame fout geweest was. Daar mocht niet op staan, dat het een Nederlands circus was. Ook werd ver ordonneerd, dat de naam Mikkenie van alle wagens gehaald moest worden. Evenmin mocht die naam voorkomen op de facade van 't circus. Een krank zinnige eis, ingegeven door de kenne- lijk oppermachtige groep van kleine Franse circusdirecteuren, die in Mik kenie duidelijk een te zware concurrent zagen, die het Franse publiek maar teveel zou verwennen. Hqjnel en aarde werden bewogen om, de gestelde eis tenminste te ver zachten, zo niet ongedaan te maken. Groot was de medewerking, die men daarbij heeft ondervonden van de Nederlandse consul-generaal in Mar seille dr. Hogenstein. Maar het resul taat bleef nihil. Het was een order van de Franse regering, en daar was niets aan te doen. De order werd dus uit gevoerd, maar had zoveel stof doen opwaaien dat succes bij voorbaat was uitgesloten. Twee maanden bleef men doormartelen. Na Marseille volgden Toulon, St. Etienne, Grenoble en nog tal van klei nere plaatsen. Maar het ging niet. De tegenwerking was overal zo groot, dat er niet tegen op te, tornen viel. Zelfs de eigen vlag mocht men niet voeren. Succes in Italië. J\[EE, dan weer de ontvangst in Ita lië, waarvoor men inmiddels een werkvergunning had gekregen. Via Belgie, Duitsland, Oostenrijk en ten slotte de Brennerpas rolde men de laars binnen. Begin Juli van het vorig jaar startte men te Rome op een ter rein midden in de stad. Drie en ze3tig dagen lang gaf men er twee voorstel lingen op één dag. Het succes was overweldigend. Maar niet alleen in Rome. Ook in Florence, Plsa, Livorno en Genua liep het storm. Men had er zeker nog drie of vier maanden kun nen doorspelen. Maar de werkvergun ning werd niet verlengd. Toch had men inmiddels al zo'n naam gemaakt, dat de Italiaanse regering de heer Fr. Mikkenie benoemde tot Commandeur in de Orde van St. George van An- tiochië. Deze hoge onderscheiding dankte de circusdirecteur aan zrjn medewerking aan niet minder dan vijf grote Italiaanse films, waarvoor de opnamen gedeeltelijk in de studio's en gedeeltelijk in het circus zelf werden gemaakt. Ontslag aan orkestleden ongedaan gemaakt De bemiddeling, verleend door de mi nister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen en het college van B. en W. van Amsterdam bü bet conflict dat gerezen is tussen het bestuur van het Concertgebouw IT.V. en een gedeelte van het Concertgebonw-orkest heeft tot een bevredigend resultaat geleid. Tot hun voldoening is de bemidde laars gebleken, dat bij alle partijen de wens leeft om zo spoedig mogelijk de onderbroken werkzaamheden te her vatten. De leden van het orkest, die op 28 Januari J.l. werden ontslagen, betuigen hun leedwezen, dat zij onder grote spanningen, het podium hebben verla ten. Met begrip voor de spanningen, waarin de orkestleden hebben ver keerd, heeft de raad van bestuur van t Concertgebouw N.V. zich bereid ver- U/IE in de Verenigde Staten over een wasserij spreekt, denkt daarbij direct aan een Chinees. Immers, de wasserijen in Amerika worden byna zonder uitzon dering gedreven door zonen van het Hemelse Ryk. Wanneer men dus kennis maakt met een man in New York, die E. Lin Pan heet en eigenaar is van een wasserij, dan zal men daar op het eerste gezicht niets bijzonders in zien. Maar als men wat meer hoort over deze wasserij en de persoon van E. Lin Pan, dan blijkt, dat men zeker niet te doen heeft met een gewone wasbaas, die een gewone wasserij exploiteert. Lin Pan is een Chinese professor, die slechts enkele jaren geleden naar de Verenigde Staten kwam. Voordien do ceerde hij Engelse taal en letterkunde aan de Universiteit in Sjanghai. Hij was tevens directeur-commissaris van één van China's grootste banken. In 1945 vestigde hij zich in de Ver enigde Staten. Hij was er nog niet lang, of hij deed een ontdekking, die hem geen windeieren gelegd heeft. Vele tientallen jaren reeds bezitten duizen den van zijn landgenoten in Amerika wasserijen, waarmee zij een krap be- staantje verwerven. Die wasserijen zijn dikwijls erg primitief van opzet. Het meeste werk geschiedt nog met de hand, zoals eertijds, toen de eerste Chinese emigranten in de Verenigde Staten hun bedrijf begonnen. Professor E. Lin Pan zag in, dat een wasserij ook in de tegenwoordige tijd een lucratief bedrijf kan zijn, mits ge heel gemechaniseerd en met een mini mum aan personeel. Zo kwam hij ertoe zelf een wasserij te beginnen en op het ogenblik is hij de trotse eigenaar van twee zogenaamde wasautomaten, dat zijn inrichtingen met een aantal was- machines waar de gezinswas op een lopende band gegooid wordt, waar het publiek rustig kan zien, hoe het werk verricht wordt en men de was, maar nu kraakhelder, na een half uurtje weer mee naar huis kan nemen. Als men Lin Pan in een van zijn be drijven gadeslaat, kan men zich niet voorstellen hoe hy zou kunnen falen Hij past de Amerikaanse reclametech niek toe; hij is een uitstekend regisseur en is zeer scherpzinnig. Alles is geme chaniseerd. De wasmanden hebben dek sels van rose en wit linoleum. Er liggen nette stapeltjes van alle nieuwste tijd schriften, waarmede het wachtende pu bliek zich de tijd kan korten. Flessen bleekwater. blauwsel en ammonia staan tussen de machines in en er lopen be leefde vrouwelijke bedienden in witte uniformen rond. Vriendelijk mens Men ziet er alle beproefde reclame- Parool: Productieverhoging en invoerbeperking J)AAR HET VOOR onze fruitteler» en tuinbouwers van groot belang is te weten hoe zich de situatie in hun branches in West-Duitsland ontwikkelt, lijkt het ons juist, indien men zich op de hoogte stelt van de gedachten en plannen, welke in West-Duitsland omtrent de toekomst van de groente- en fruitteelt aldaar worden gekoesterd en overwogen. Enkele weken geleden werd te Wiesbaden een bijeenkomst gehouden van belanghebbenden bjj de Duitse fruit- en groententeelt. waaraan vertegenwoordigers van de Bauern- verband, de Zentralverband des deutschen Obst-, Gemüse- und Gartenbaues en de Deutsche Raiffeisenverband deelnamen. De bijeenkomst had tot doel een werkprogramma op te stellen voor de verbouw van groenten en fruit in het Bondsgebied en om, zoals men dat noemt, de noodtoestand in de Duitse tuinbouw te verzachten. Men wil daarbij komen tot een nauwere samen werking tussen de verschillende organisaties. Betreffende de fruitteelt werd op gemerkt, dat in eerste instantie een sta tistisch overzicht van 't aantal fruitbomen en een opbrengstschatting dienen te wor den gemaakt. Streeksgewijs wil men dan bestuderen of men tot vergroting van het frultboomareaal of verkleining dient over te gaan. (Een kwestie, die ook in ons land onder ogen dient te worden gezien. Red). Aan de kwestie van het bewaren van het fruit werd veel aandacht besteed. Aan het bovenstaande moge worden toegevoegd dat een „Obstbaugesetz" in voorbereiding is, dat o.a. zal bepalen welke fruitsoorten ge teeld mogen worden. De afzet Inzake de afzet van groenten en fruit werd naar voren gebracht, dat een regel matige afzet alleen verzekerd is indien vraag en aanbod ongeveer in evenwicht zijn. Hieraan werd toegevoegd, dat in 1950 door de grote invoer de afzet van het ei gen product in gedrang kwam en de pro ducent dikwijls voor zijn aangevoerd pro duct geen redelijke prijs kreeg. Dit had o.a. tot gevolg, dat de producten vaak niet meer via de veilingen werden aange voerd. maar rechtstreeks in de handel werden gebracht. Zou dit bestendigd blij ven, dan zou de sinds jaren bestaande coöperatieve afzet van groenten en fruit in gevaar komen. Er werd voorts op gewezen, dat de eigen productie met het ingevoerde product moet kunnen concurreren, waartoe alle aandacht besteed moet worden aan goede sortering, verpakking en kwaliteit, zijnde de voornaamste noodzakelijke factoren voor een betere afzet. Uiteindelijk dient men tot standaardproducten te homes ten INZAKE de productie van groenten werd, aldus het „Landbouwwereldnieuws een uitgave van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, het vol gende vastgesteld: De verbouw van diverse groentesoorten is wat omvang, tijd waarop ze aan de markt komen en kwaliteit betreft, niet voldoende aangepast aan de vraag van de gebruiker. Dit geldt in het bijzonder voor kas- en vroege groenten en latere winter groenten. Daarentegen was in 1950 de pro ductie van sla. komkommers en diverse koolsoorten van de koude grond te groot en het werd wenselijk geacht de verbouw van deze producten voor de komende ja ren in te krimpen. Om de Duitse produc tie sterker te doen staan tegenover de buitenlandse concurrentie werd geadvi seerd de teelt van kas- en vroege groenten te vergroten, waarbij opgemerkt werd dat deze zeer rendabel is, in het bijzonder wanneer een bedrijf voorzien is van on verwarmde kassen en van platglas. De tuinbouwers werd geadviseerd hun bedrijf in ieder geval te voorzien van een kleine kweekkas om op tijd te kunnen beschik ken over plantmateriaal. Ten slotte werd het noodzakelijk geacht dat de bedrijven en veilingen voorzien zijn van goede be waarplaatsen voor verse groenten om vraag en aanbod zoveel mogelijk op eikaar te kunnen afstemmen. behoeve van de gebruiker. De afzetorga nisaties dienen door reclame de kooplust van het publiek vooral van het binnen landse product te -bevorderen. Verder werd de oprichting van een „Markt- und Preiseberichtersstattungsstelle" vermeld, welke het mogelijk maakt tijdig nauwkeu- keurig op de hoogte te zijn van de markt situaties. Samenwerking In een apart hoofdstuk behandelt het door de vergadering uitgebrachte rapport de samenwerking van de producent en de handel, de verwerkende industrie, de con sument en ten slotte met al de andere be drijfsgroepen, waarmede de producent di rect of indirect te maken heeft, zoals de zaadteelt en de handel, de boomkwekerij en, de kunstmestindustriën, de werktui gen- en gereedschappenindustrie en de verpakkingsindustrie. Er wordt op gewe zen de belangen van al deze groepen te coördineren. Het rapport eindigt met he' verzoek aan het Bondsministerie van Landbouw om voor de diverse projecten financiële steun te geven, opdat het werk programma kan slagen. Uit de inhoud van het rapport kan de conclusie worden getrokken, dat men van de zijde van de producenten alle mogelij ke moeite zal doen om de productiecapa citeit van de Westduitse tuinbouw te ver hogen. Daarnaast zal men proberen de In voer zoveel mogelijk te beperken. Ten behoeve van besprekingen met het ministerie van financiën over financiële steun wil men een algemeen plan opstel len, waartoe de regeringen van de „Lan- der" vóór 15 Januari plannen zouden in dienen. Men wil vooral tot een betere wetenschappelijke samenwerking komen b.v. bjj proefnemingen, selecties, enz. dan tot dusverre het geval was. Derhalve is men ook voornemens „werkgemeenschap pen" voor de fruit-, groente-, bloemen en sierteeltproductie te stichten. Ten slotte vermelden wij de richtlijnen, welke door de ..Zentralverband" voor dc groenteteelt in 1951 werden opgesteld: 1. Iedere verbouw van gToente in verband met de conjunctuur moet achterwege blijven. 2. Verbouw van grove groenten mag slechts in zodanige omvang geschieden als met de be- en verwerkende indus trie is gecontracteerd of als met de tot dusver gebleken afzetmogelijkheden overeen komt. Verbouw van fijne groenten moet daar entegen op dezelfde schaal als tot dus ver plaats vinden, waarbij aandacht moet worden besteed aan een zo groot mogelijke verscheidenhe'd prima kwa liteit en gelijkmatige voorziening van d« markt gedurende het gehete jaa*. methoden toegepast, echter met kleine Chinese nuances, die ze dubbel interes sant maken. In de inrichting te New York City b.v., temidden van een mo derne entourage, gebruikt Lin Pan een ouderwetse abacus (die de Chinezen duizenden jaren geleden al als een soort telmachine gebruikten) in plaats van een kasregister. Aangezien de klanten in een wasautomaat gemakkelijk fouten kunnen maken, waardoor de was of de machines beschadigd worden men laat bijvoorbeeld wel eens een metalen voorwerp in een zak zitten bedelft Lin Pan zijn klanten onder een stroom van gedrukte mededelingen. Lin Pan is een vriendelijk mens en een prettige verschijning. Hij gaat ge kleed als de moderne Amerikaanse za kenman en spreekt diens taal. Daarom is het geen wonder, dat zijn zaak te Long Island, New York's forensenplaats en een vermaakcentrum van betekenis, een maatschappelijk middelpunt van de omgeving geworden is. Leerlingen van de plaatselijke Hoge School maken daar hun schoolwerk terwijl ze wachten tot de familiewas klaar is. En iedere middag om half zes komen de winkeliers uit de omgeving evefl aanlopen «n een kopje koffie te drinken. Lin Pan's moderne zakelijkheid met behoud van Chin„ e tradities heeft bij zijn landgenoten nog niet veel navol ging gevonden. Weliswaar- zijn verschei dene Chinezen zijn machines en inrich ting komen bekijken, maar tot dusver is er slechts één geweest, die van zijn oude beproefde methode van handwas sing wilde afstappen. Lin Pan houdt echter niet op be- drijfsmechanisatie onder zijn landgeno ten te propageren. Intussen heeft hij ook al weer nieuwe «plannen. Hij wil speciale wasmachines voor babykleer tjes in gebruik nemen, televisieontvan gers in de zalen aan laten brengen en demonstraties geven. Zijn hartewens is de wasautomaat tot een centrum van het culturele en maat schappelijke leven van iedere gemeente te maken. Dit hoopt hij te bereiken door lezingen, cabarets, uitvoeringen, tentoonstellingen, teas, modeshows en ook door het organiseren van avonden voor mannen met geschikte verstrooi ing. In Londen hebben 8000 stakend? havenarbeiders besloten het werk te hervatten tot de behandeling voor de rechter van de kwestie van de zeven collegae, die beschuldigd zijn van aanzetting tot een onwettige staking. Men verwacht, dat de 9000 stakers in Liverpool, Birkenhead en Man chester het Londense voorbeeld zullen volgen. Te Londen ontstond Maandag een nieuw arbeidsgeschil, toen 1200 sjou werlieden van een der grote opslag plaatsen van de Londense spoorwegen een „langzaam-aan-staking" begonnen. Ierse bankstaking ten einde (Van onze correspondent te Londen) De Ierse bankstaking, die op 28 De cember begon, is thans geëindigd. De vakbond bankpersoneel heeft de uit spraak van een onderhandelings-tribu- naal aanvaard. Vierduizend man bank personeel hadden hier hun stem over uitgebracht. De beslissing van het tri bunaal werd met een meerderheid van 900 stemmen aangenomen. Hoewel het personeel weer onmid dellijk aan het werk zal gaan, zullen de banken nog een week gesloten blij ven voor het publiek, wegeijs al het opgestapelde achterstallige werk. AANSLAG OP PLANTERS. Twee planters, de heren K. G. de Vogel en Van Aren, werden gewond tijdens een aanslag op de suikeronder neming Wringgin Anom in de om geving van Situbondo. Zij verkeren niet in levensgevaar. BELGIE STUURT EEN BATALJON NAAR KOREA Ook in Belgie is thans een contingent vrijwilligers voor Korea gevormd. Het is een bataljon ter sterke van ongeveer zevenhonderd man, dat eind April naar Korea wd Tertraéefcerv klaard het gegeven ontslag ongedaan te maken en de salarissen over het tijd vak, waarin niet werd gespeeld, volle dig uit te betalen. Het is de bemiddelaars bij hun be sprekingen met de betrokkenen geble ken, dat de ondergrond van het con flict is gelegen in de onbevredigende regeling der verhouding tussen het Concertgebouw N.V. en het orkest. Alle betrokkenen zijn het eens over de wen selijkheid, dat dit reeds aanhangige vraagstuk zo snel mogelijk tot oplos sing moet worden gebracht Uiteraard zal de uitwerking hiervan, mede In ver band met de financiële gevolgen, enige tijd vergen. Alle partijen betreuren met de be middelaars de ongeregeldheden, die hij het optreden van de gastdirigent zijn voorgekomen, omdat daardoor het nor male verloop van de ooneerten is be lemmerd en is gehandeld in strijd met de verhouding, gelijk deze tussen een dirigent en een orkest behoort te zijn. De partijen spreken in verband met al het bovenstaande de hoop uit, dat te zijner tijd aan Paul van Kempen de gelegenheid kan worden geboden één of meer concerten als gastdirigent te lei den. Na een onderzoek van tien maanden in Italiaanse en buitenlandse steden is de Italiaanse politie een internationale bende van valse munters op het spoor gekomen, die reischeques ter waarde van honderden millioenen lire vervalst heeft. Vijf en twintig bendeleden kon den worden gearresteerd, maar vier leiders wisten te ontsnappen. Volgens de politie legden de heren er zich spe ciaal op toe de toeristen en pelgrims, die Italië bezochten, van hun reis cheques te beroven. De Franse, Zwit serse, Belgische, Amerikaanse en Ne derlandse politie-apparaten hebben aan het onderzoek meegewerkt. Gisteren is van het trottoir op de hoek van de Naarderweg en de Singel te Bussum een kleine cylinder, hoogte 40 cm., middellijn 20 cm., inhoudende een zeer gevaarlijk gas. tr.L chloor- methyl, weggenomen. De mogelijkheid bestaat, dat schoolkinderen deze cylin der wegnamen. TWEE ONDERNEMINGS-EMPLOYEES WERDEN GEARRESTEERD In de loop van de vorige week wer den, naar eerst thans bekend is gewor den, de administrateur Timmermans en de employé Luky van de onderneming Bendo Kerep, in het Besukische, in hechtenis genomen. De reden hiervan zou zijn, dat bij een onderzoek in de woning van de administrateur een handgranaat werd aangetroffen. ZUID-LIMBURG IN HET DONKER Een storing, die vermoedelijk ont stond in een der electrische centrales der staatsmijnen, is de oorzaak, dat Zuid-Limburg gisteravond van 21.15 uur af geruime tijd in het donker heeft gezeten. Alleen in Maastricht werd in beperkte mate stroom gele verd. VIJFHONDERD THUISVARENDE MILITAIREN Met de „Johan van Oldenbarnevelt", «Ha op 10 dezer van Tandjong Priok naar Nederland is vertrokken repatriëren on geveer 500 militairen van de K L. Onder hen bevindt zich het personoel van de 43e hulpverbandplaats afdeling. Ongecorrigeerd) Spanning in Praag Volgens de Weense correspondent van de „Daily Telegraph" bevindt Be- ria, de Sowjetrnssische vice-premier en lid van het Politieke Bureau, zich met 76 Russische specialisten in Praag. Deze groep zou in feite het bestuur van Tsjechoslowak(je hebben overge nomen. De Russische groep zou zich onmid dellijk na aankomst hebben verdeeld over de verschillende ministeries. Thans kan, aldus de correspondent, geen en kel ministerieel besluit worden geno men zonder de goedkeuring van de Russen. In Praag heerst een sfeer van „on beschrijfelijke spanning en angst". Alle nauwe verwanten van Clementis, de gewezen minister van Buitenlandse Zaken, over wiens lot men in de Wes terse pers in het duister tast, zouden gearresteerd zijn. Zelfs de kok en an dere leden van zijn huishouding waren voor verhoren gearresteerd. Reeds eerder werd gemeld, dat Zo- rin, plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken der Sowjetunie, in Praag is. Volgens het JEveninger Dagblad et" is Hjalmar Andersen. Europees- en wereldkampioen hardrijden, voorne mens rijn Europese medaille terug te geven. Hij zou hiermede willen pre testeren tegen de scherpe critiek van de I.S.U. op de Noorse scheidsrechter Reidar Gudmundsson die de leiding bad b(j de Europese kampioenschappen te Oslo.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 5