Lang debat over subsidie voor Stichting Geestelijke Volksgezondheid Vreemdelingenverkeer in gemeente Zijpe gaat grote toekomst tegemoet Raad Callantsoog besloot tot aankoop van bouwterrein Nieuws uit Wieringen Raad Zijpe behandelde de begroting Straatbelasting ondanks de vele bezwaren ioch verhoogd VERVOLG STADSNIEUWS IN HET KORT Burgemeester deed onthullingen tijdens raadsvergadering Gerepatriëerden in het nooddorp te Petten Ge zinsverzorging vraagt hulp PREDIKBEURTEN Callantsoog Vreemdelingenverkeer nam in 1950 toe reesfeiijK« ouderavond van O.u.a. te Oen uever Texel Breezand De namen van de dorpen in de Noordoostpolder Siraaibelasiing blijfi een strijdpunt ZATERDAG 17 FEBRUARI 1951 y fïü hteft T ïcmeentebeSrotlnE in de raadsvergadering van Zijpe heeft een zeer interessant debat plaats gehad. Wethouder Ott maakte bedaar tegen de verhoging van de subsidie voor de Stichting Geestelijke olksgezondheid. Hij had alle waardering voor het werk van deze instelling, ThJrLt Jh V"dKUbbel?B Van de Subsidie nlet 8er®chtvaardigd was. De stichting gaat zich ook bemoeien met de beroepskeuze van geestelijk volwaar. digen en dat achtte hij onjuist, vooral omdat de Stichting subsidies verleent aan bureaux van bepaalde richting. Hij vond dat te betreuren. Waarom moet er WMndeti kan weer splitsing komen? HU had de persoonlüke ervaring, dat het anders kan en dat die overal doorgetrokken scheidslijn funest is. Bovendien heeft de voorzitter van de Stichting verklaard, dat de Stichting dit werk zal laten vervallen. De heer Ott achtte het onjuist, te meer dan het Rijk per uitgebracht ad vies subsidie verstrekt, dat de ge meente daarnaast meewerkt. Deze be- roepsvoorlichting heeft met levens overtuiging niets te maken. Bovendien zien we nu het onaangename ver schijnsel, aldus de heer Ott, dat de ene gemeente twintig, de andere tien en een derde drie en een halve cent per inwoner verstrekt. In afwachting van nadere gegevens betreffende het kos- tenbedrag van de beroepskeuze zou hij met tien cent per inwoner willen vol staan. De voorzitter zei, dat het hier in we zen gaat om de f 15000, die de Stichting geeft aan het R.K. bureau voor be roepskeuze. Er is met grote moeite bereikt, dat deze bureaux geen sub sidie aan dë" gemeenten zullen vragen. Men kan verschillend oordelen over de vraag of scheiding noodzakelijk is, maar we hebben rekening te houden met de realiteit vffn de dingen. De be- roepsukeuze is slechts een klein on derdeel van het werk van de stichting en zal misschien twee cent per inwo ner vergen. Ook het Rijk heeft grote interesse voor het werk van de Stichting, ge tuige de f 60000 subsidie. De Stichting, die met zo veel moeite is opgebouwd en nu alle groepen omvat, zou ineen storten, als men het standpunt van de heer Ott aanvaardde. Wij kunnen toch niet zeggen: „Laten we nu ook maar minder geven omdat andere gemeen ten dat hebben gedaan. Wij moeten zien te voorkomen, dat mensen in een krankzinnigengesticht komen. Dat is de grote taak van de stichting". Op een vraag van de heer Raatgers antwoordde de voorzitter, dat de Katholieke bureaux alleen bereid wa ren hun subsidie-aanvragen in te trek ken, als de Stichting hun werk subsi dieerde. Wethouder Kok zei, dat hij zjjn ge voel had laten spreken. Dat zei hem, dat de stichting goed werk deed. Hij gevoelde anderzijds echter ook voor het argument, dat de verschillende gemeenten verschillend betalen en zou voor dit jaar de subsidie willen toe staan. De heer Hopman daarentegen ging met de heer Ott mee en betreurde het, dat opnieuw een seheiding op confes sionele grondslag werd gemaakt. Naar zijn mening moet de stichting zich niet met beroepskeuze gaan bemoeien, maar zieh bij haar oorspronkelijke werk houden. Hij geloofde niet, dat het werk van de Stichting teloor zou gaan als men de helft uittrekt. Heeft de Stichting voor dat andere werk twintig cent nodig, dan moet ze dat hebben. De heren Hooij, Peys, Doqrn en Van der Sluis deelden evenmin de bezwa ren van de heer Ott. De heer Doorn haalde de doorbraak er nog bij, terwijl de heer Van der Sluis verklaarde, dat, als er door het werk van de Stichting een patiënt minder in een gesticht moet worden verpleegd, het de ge meente niets kost. De heer Doedens liet een principieel geluid horen. Hij achtte een rooms katholiek bureau noodzakelijk. Een neutraal bureau zal nimmer een ad vies uitbrengen om priester te wor den. Het liefst was hem nog een Katholieke stichting ook. De heer Ott bestreed dit. Indien men priester wordt, dan wordt men dit uit roeping. Dan gaat men piet naar een bureau voor beroepskeuze. Hij vond. dat dit eigenlijk praten was met een pistool op de borst en geloofde niet, dat de Stichting zou verdwijnen ten gevolge hiervan- Laat het Rijk deze materie ter hand nemen, Dan krijgen allen een gelijke subsidie. Het gaat hier niet om het benadelen van een bevolkingsgroep, maar hij was van oordeel, dat hier geen seheiding be hoeft te bestaan. Met acht tegen twee stemmen werd besloten om twintig cent per inwoner te geven. Kleine opmerkingen. De behandeling van de begroting verliep overigens in een vlot tempo, uitgezonderd het debat, dat we hier boven vermeldden en dat bijna ander half uur in beslag nam. De heer Peys had bezwaar tegen de Post „Steun wettig gezag". Op een vraag van de heer Doorn zette de heer Ott uiteen, dat het hier ging om het gezae. dat op democratische weg to' stand was gekomen, te steunen. De voor zitter zei, dat het ging om het com munisme te bestrijden en ongewenste elementen te verwijderen in geval van nood, waarop de heer Doorn er onder grote vrolijkheid van de raad aan herinnerde, dat hij ook eens een onge wenst element was genoemd. De voor-' ter zei. dat het geld in geen geval zou worden gebruikt om de heer Doorn te verwijderen. De heer Van der Sluis wenste nog maals te weten of de aanleg van wa terleiding in de onrendabele gebieden nu werkelijk zal doorgaan. De voorzitter zei, dat deze middag het principe-besluit zou vallen en dat dan partieel de raad er telkens op terug zou komen. De heer Van der Sluis was niet te vreden over de medewerking van de bevolking bij de rattenbestrijding. De voorzitter was dit met hem eens en drong er op aan, dat men toch vooral zal medewerken. De heer Hopman deed de suggestie om een betaalde kracht in te schakelen. Er bleken ech ter ook dorpen te zijn, waar het zeer goed loopt. De heer Doorn informeerde of er in Schagerbrug geen klok kan komen De blikken melkbus is een aanflui ting. De voozitter betwijfelde het met het oog op de kosten, maar het zal worden onderzocht. De heer Peijs wilde er een uurwerk in een zou dat van Petten maar zo lang willen gebruiken. Geen der raadsleden bleek er echter voor te gevoelen om zich de ontstemming van de Pettenaren op de hals te halen. Op een vraag van de heer Doedens of de subsidie aan het Centraal Zieken huis te Alkmaar nog hoger kon worden, antwoordde de voorzitter, dat er over 1949 f 9Ö0 terug was ontvangen. HU ver wachtte ook nu geen stijging. Op een vraag van de heer Peys be treffende de resultaten van de doorlich ting antwoordde de voorzitter, dat hei onderzoek buitengewoon gunstig was verlopen en dat 95 van de bevolking er aan had deelgenomen. Honderd en vijftig mensen moeten nog eens worden behandeld, maar dat houdt niet in, dat een dergelijk aantal besmet is. Er zitten waarschijnlijk heel wat mislukte foto's tussen. En zo behoorde de behandeling van de begroting weer tot hét verleden. De post onvoorziene uitgaven was bijna zes duizend gulden. Erg veel speling is er dus niet. Tevens werden in deze verga dering zonder op- of aanmerkingen vastgesteld de begrotingen yan het Weeshuis tot een totaal van f 14.454,30 met een gemeentelijke subsidie van f 4400 en die van de Sociale dienst. Deze laatste sloot in ontvangsten en uitgaven op een bedrag van f 96.290.93, terwijl de subsidie van de gemeente f 56.000 be droeg, dat is f 6500 méér dan vorig jaar In deze begroting is nog geen rekening gehouden met de bouw van het nieuwe tehuis. Onsympathieke belasting Tijdens de avondvergadering deelde de heer Hopman mede, dat hU zijn stem niet aan de verhoging van de straat belasting kon geven. Hij was van me ning datd e bewoners al zwaar belast worden voor het onderhoud van wegen die er in het algemeen belang zijn. De voorzitter was het met de strek king van dit betoog eens. De gemeente moet echter in opdracht van hogerhand een bepaald bedrag heffen. Is dat be drag te laag, dan wordt de bijdrage van het rijk aan de gemeente ook nog eens met het verschil verminderd en komt men dus dubbel tekort. Er is geen keus en het heeft ook geen zin een brand, verzekeringsbelasting te gaan heffen Dan moeten dezelfde mensen betalen Ten slotte is men in Zijpe niet eens zo heel ver gegaan: de ongebouwde eigen, dommen zouden ook belast kunnen worden. Dat laatste wilde de heer Peijs liever dan een belasting van de ge bouwde eigendommen. Zijn voorstel in deze geest werd echter niet gesteund en omdat er toch verder niets aan te doen is slikte de raad de verhoging. De rondvraag leverde niets op. De guiiccotiuiiuige dienst wordt gedurende dit weenend te Den Helder waargenomen door de artsen mevrouw Schrauwen, Timoriaan 8, telefoon 2707 en dr. M. G, Vroom, Plantaoenstr. 11, telefoon 2485. Dc Zondagsdienst voor apotheken wordt tot en met Vrijdag waargenomen door apotheek F. Bijl, Sluisdijkstraat 133, telefoon 2303; na zes uur Soemba- straat 34, telefoon 3556. Vanmiddag van vier tot vijf uur houdt de Christelijke Vereniging Ze denopbouw haar wekelijkse spreekuur in de ULO aan de Vismarkt. In Formosa organiseert de „Youth for Christ" hedenavond om acht uur een jeugd rally. De medewerkers zijn: Leo Pasman (spreker), mevrouw B. Riek* welBruin (zang), mevr. A. Gtuaff— Kamp (piano) en Herman van Brum- melen. In het Badpaviljoen te Huisduinen wordt vanavond voor de ouden van da gen uit het verzorgingshuis van de R. M. Z. en van het gemeentclUk ver pleeghuis een gezellig programma ge bracht, waaraan medewerken het caba ret-gezelsehap van de Nederlandse Bond van gemeente-ambtenaren, de illusionnist Sudrah, het dameskoor van de Z.R.O.V. „Harmonie" en het Harmo nie-amusementsorkest onder leiding van Louis van Loo Jr. In het gymnastieklokaal van de ULO aan de Molenstraat worden van middag de school-damwedstrijden voort gezet. De eerste wedstrUden beginnen om half drie. Om vier uur komt een tweede groep jeugdige dammers aan de beurt. Wij ontvingen ook nog enkele pre dikbeurten: Lutherse kerk, Wezenstr,, 10.30 uur dr. J. A. Stellwag (koorzang); Bethel (Julianadorp): 10 en 19 uur sa menkomst, 15 uur Zondagsschool; Dins. dag 18 uur rteigjeskrans; Woensdag 19,30 uur bidstond. Mej. C. Bot van de Helderse Athletiek Vereniging staat weer als linksbuiten opgesteld in 't Bondselftal tijdens het handbalweekend dat in het Zuiden wordt gehouden. De Helderse Athletiek Vereniging houdt zijn jaarvergadering op Maandag 26 Februari. De kleine plechtigheid die heden middag om drie uur op het graf van de „Gorrel" en de „Gul" op de Algemene Begraafplaats te Huisduinen zou wor den gehouden, kan door verhindering van de burgemeester geen doorgang vinden. N» de opening van de raadsvergadering van de gemeente Zijpe, waar de heer Veter wegens ziekte afwezig was, sprak burgemeester Breebaart de heer Hop man toe, die als voorzitter van de Sociale dienst de heer Van der Sluis zal vervangen. HU gewaagde van de moeilUke taak, die de heer Hopman zal hebben om zijn voorganger te vervangen, alsmede van het ontzaglöke werk, dat de dienst vooral In de toekomst zal krijgen, daar men begonnen is met de bouw van het nieuwe tehuis. De heer Hopman dankte de raad voor het In hem gestelde vertrouwen. HU zal zich ten volle voor dit werk inzetten, maar wees er op, dat hU daarnaast zün bedrijf en vele andere functies heeft. Hij deed een beroep op de medewerking van de raad. HU staat open voor alle zakelüke critiek en goedbedoelde opmerkingen. ter lengte van ruim 1000 m. Het aantal aansluitplichtige percelen bedraagt daar zes. Het project zal voorrang werden verleend boven andere delen, die geen waterleiding hebben omdat er plannen in zeer ver gevorderde staat zUn om tussen Sint Maartens- vlotbrug en Sint Maartenszee een groot kampeerterrein te stichten, waar op zomerhuisjes van de Amsterdamse brandweer zullen worden geplaatst. De voorzitter betoogde, dat de kosten, die de gemeente zich voor deze aanslui ting getroost, ruim driehonderd gul den, rijkelijk sullen terugkomen uit de leges, die men zal inoeten betalen voor de kampeervergunningen. Ook zal er een hotel verrüzen en dat kan niet buiten waterleiding. Hoewel verschillende raadsleden van oordeel waren, dat er gedeelten zijn in de gemeente, die eerder aan de beurt waren, zag men in, dat het hier een zeer urgent geval was, vooral toen de voorzitter mededeelde, dat in dit De voorzitter deelde verder nog mede, dat de gemeente een extra toe wijzing van zes woningen heeft ge kregen, doordat zes gezinnen van ge- repatrieerden zijn opgenomen in de gemeente. Het is niet uitgesloten, dat in de toekomst nog meer gezin nen zullen volgen, omdat er in het nu langzamerhand leegkomende nooddorp van Petten geschikte woongelegenheid voor gerepatrieerden vrij komt. Mede in verband met de toewijzing zal Zijpe in dit jaar 15 woningen kunnen bou wen, waarbij dan nog komt het volu me voor herbouw. Dan volgden enkele punten, die on der de hamer doorgingen. De verorde ning betreffende het verhaal van pen sioensbijdragen werd opnieuw vastge steld; voor het gemeentepersoneel word'ep dezelfde regelingen geldend verklaard inzake de salariëring als voor het rijkspersoneel. Er werd in verband met de bouw van het nieuwe tehuis een rekening-courant-overeen komst aangegaan tugsen gemeente en sociale dienst en aan het R.K. school bestuur te Burgerbrug werden de be nodigde gelden beschikbaar gesteld om bet plein te betegelen, een rijwiel- bergplaats te bouwen en nog enkele voorzieningen te treffen. De heer Kra mer bepleitte voor het gehele plein ba- saltinetegels, daar deze minder eJijtege veroorzaken aan het schoeisel. De voorzitter zei, dat men aan een bepaald bedrag gebonden was. HU zeg de echter overleg met het schoolbe stuur toe. Wethouder Kok zei, dat het schoolbestuur eerst met betontegels accoord was gegaan. Het zal er maar om gaan om beneden de prijs te blij- ven. Het R.K. schoolbestuur te 't Zand zal de nodige gelden krijgen om de herstellingen wegens in de oorlog ge leden schade t« betelen Naar aanlei ding van een opmerking van de heer Van der Sluis deelde de voorzitter mede, dat het reeds lang was hersteld, maar nog niet betaald. Aan de heer W. Jonker te Petten werd een perceel grond verkocht, groot 390 m2 voor f 2.25 per m2, teneinde hierop een huis te bouwen. Ztype recreatieoord. Krachten* besluit van de raad zal de waterleiding worden doorgetrokken van de Belkmerweg tot de Duinweg, jaar ook met de andere gedeelten zal worden begonnen. Dit moet echter, al dus de voorzitter, vóór de zomer klaar zijn en het andere kan in de loop van het jaar geschieden. De raad besloot daarna tot het doen verrichten van verschillende buiten gewone werkzaamheden aan onder scheidene gemeentelijke eigendommen- Wij verwijzen daarvoor naar onze voorbeschouwing van Woensdag. Er is een totaalbedrag mee gemoeid van on geveer f 11500. De heer Doedens bepleitte aanbeste ding van verschillende werken. Het zou anders de schijn kunnen verwek ken, dat degene die bij een bepaalde gemeentelijk functionaris een witvoet, je heeft, het werk krijgt. De voorzitter noemde dit een insinuatie ert uit het gesprek bleek wel, dat de heer Doe dens er geen kwaad mee bedoeld had. Met zijn wens zal zoveel mogelijk re kening worden gehouden. Consequenties Aan de voetbalvereniging Petten zal een bijdrage worden verleend ter grootte van f 400 in de kosten van het nieuw gebouwde kleedlokaal. De Pet tenaren hebben- zelf voor t 800 ge zorgd. „Dat zün nu eenmaal de conse quenties", aldus de voorzitter, dat men in Schagerbrug is begonnen. De heer Doedens merkte op, dat alleen Oudesluis nog over bleef, waarop de heer Peijs onder grote vrolükheid op merkte, dat die ook nog komt. De afdeling Schagen van de Bond voor Veilig Verkeer zal een bijdrage ontvangen in de kosten van het afleg, gen van eep verkeersexamen door de leerlingen van scholen tot een totaal bedrag van f 43.71, Van Zaterdag 17 tot Woensdag 28 Februari zal er een grote ploeg propa gandisten over geheel Wieringen op huisbezoek gaan om in de gezinnen antwoord te halen op het drukwerk over gezinsverzorging, dat dit weekend bezorgd wordt. De reden van deze actie is, dat be halve de geldelijke steun van RUk, ge meente en diaconieën en behalve de kleine vergoedingen, die de gezinnen voor verleende gezinshulp betalen, er nog ongeveer een f 900 jaarlijks nodig is voor een gezinsverzorgster. En de huisbezoeksters komen vragen, dit werk te willen steunen met een jaarlijkse bijdrage. Over de vraag „wat doet de gezins verzorgster" is al vael gesproken en geschreven; zU is, kort gezegd, degene die bU ziekte van de huisvrouw het gezin door die zware tUd heen helpt, door de huisvrouw zo goed mogeiUk te vervangen. ZU let op de zieke, neemt tijd voor de kinderen, wast, kookt, enz. Welk een geruststelling zou het voor menig gezin zijn, wanneer ook op Wieringen een paar gezinsverzorgsters ter beschikking zouden zijn. Of dat sla gen zal hangt af van de bevolking zelf. Tot goed begrip diene, dat het hier voorlopig gaat om een toezegging tot steun. Het bedrag wordt pas geïnd als het werk begint, niet eerder. VOOR ZONDAG 18 FEBRUARI Ned. herv. gemeente: Hippolytushoef, 10.30 uur, ds. Adr. Schouten. Doop*- gez. gemeente: Hippolytushoef, 10.30 uur ds. A. P. Goudsbloem. Den Oever, 2.30 uur, ds. A. P. Goudsbloem. Ge reformeerde kerk: Hippolytushoef, 10 u. ds. Kuyswijk; 2.30 uur dienst. Den Oever, 10 u. dienst, 2.30 uur ds. Kruys- wijk. OSLO—PARIJS OVER AFSLUITDIJK Aan D. Burger en Zoon te Rotter dam, vertegenwoordigende Bennett's Keisbureau A.S. te Oslo, is vergunning verleend voor de uitoefening van een autobusdienst in de route „Oslo- Parijs" over het traject: a. „Nederlands/Duitse grensEnsche de, 's Hertogenbosch, Breda, Ne derlands/Belgische grens; Op de terugweg: „Nederlands/Belgische grens, Breda, Rotterdam, Amsterdam, Afsluitdijk, Groningen, Nederlands/Duitse grens. De dienst zal tweemaal per week mo gen worden uitgeoefend. GESLAAGD Voor het practijkdiploma machine- schrijven zijn op 10 Februari te Den Helder geslaagd mej. A. J. Dam en de heer M. de Haan uit Hippolytus hoef, die beiden hun opleiding ontvin gen van mej. D. M. de Vroome te Den Helder. Burgemeester Correljé heeft tijdens de eerste raadsvergadering in 1951 weer zün traditionele overzicht van het voorbije jaar gegeven en het waren eigenlijk allemaal maar prettige dingen die hij opnoemde. Zo is de bevolking, voornamelük door het huisvesten van gerepatrieerden In de gemeente, ge groeid van 1096 tot 1185 zielen. Het leeriingental van de lagere schooi kwam, om dezelfde reden, van 88 op 95 en dat betekent, dat voorlopig df rijkssubsidie voor een derde leerkracht verzekerd is. Er werden in 1950 zeven normale en vijf zomerwoningen gebouwd. Het aan tal gasten bedroeg 1361 tegen 1140 in 1849, het aantal kampeerders 1143 te gen 872. De gasten verbleven gemid deld zeventien dagen in Callantsoog en onder hen waren 36 buitenlanders. Het bezoek van de „dagjesmensen" liep aanzienlek terug: van vijftienduizend in 1949 tot elfduizend in 1950. We os hoeven wel niet te vertellen, dat net slechte weer deze teruggang veroor zaakte! JDcnueiu-igaivumi waren ue n-e.iingen van de U.L.o. en hua ouüei» in zaal „Wi- lun" injetngekomen om een heiiialing bij te wonen van het prugi ainma daj. de Kin deren eerder ter gelegenheid vau het Sint Nlcolaauccsl nadden uitgevoerd. De proef met een dergelijke feestelijke ouderavond mag zeker geslaagd heten. Op frisse, on- geuwoiigen wijze werden de verschillende nummers uitgevoerd. Bovendien sprak nog de heer W. J. Hoil, hoofd der school te Wierlngerwerf. over het onderwerp „De nieuwe beheersvorm van de openbare school". Na een kort historisch overzicht ging hü san de hand van verschillende frappante voorbeelden na, hoe de Paeifi- ca'ie (de onderwijsbevrediging) 'van 1917 ut de practjjk werkte. Daarna besprak nfj in het kort het rapport, uitgebrach- door een commissie uit „Volksonde. .v.-sue Maatschappij to' Nut van het Algemeen en de Nederl. Onderwijzers Vereniging over een nieuwe beheersvorm van het on derwijs. in het bijzonder van bet open baar onderwijs. Dit rapport is rt.g altijd in studie bij de minister van O.. K. en W. De heer Jofriet, hoofd der school, sprak een slotwoord, waarin hij allen, die deze avond hadden helpen slagen, hartelijk dank zei. BURGERLIJKE STAND Geboren: Henricut A. M., z. van H. A. Salman en P. L. Büster. Jan, z. van W. van der Veen en P. Hegeman. Elisabeth M., d. van J. Mintjes en R. van der Veen. Ondertrouwd: D. Lont en J. He geman. G e trouwd: D. Jes en A. A. van der Velde. D. Veerdig en M. Metselaar. P. Wierenga en S. de Jonge. Ov e r i e d e n: Martha Daalder 30 jaar. Antje Lont, echtg. van J. Tij- sen, 83 jaar. Pietertje Koorn, wed. v. S. Lont, 66 jaar. Simon Lont, 7 jaar, te Alkmaar. Hilbrand J. Smit, echtg. van J. Bolhui», 51 jaar, te Alkmaar. VESTIGINGSVERGUNNING Aan J. Brandsma en echtgenote, al hier, is vergunning verleend tot het vestigen van een drogistbedrijf in per ceel Koningstraat 24 te Hippolytushoef. BURGERLIJKE STAND Geboren: Johannes J., z. van C. Bakker eu M, G. Schraag. Hendrikus K., z. van L. Mechielsen en H. F. Verhoeven. Johan nes, z. van C. J. van der Star en E. H. A. M. Keijsper. Marinus W., z. van A. Dootjes en G van JLiere. Agatha M., d. van C. Hin en A. M. Bakker. Harry, z. van J. Heikamp en Z. Ajtfter. Ondertrouwd: Hans van der Wal en Johanna p. van Santen. Thijs Tiessen en Antje Spaans. George J. Dekker en Hen- riette van den Berg. Getieuwd: Pieter List en Magrieta J. Roeper. Overleden: Theodora M. Spies, 82 jaar. Trijntje Bruin, 61 jaar, echtg. van W. C. Kooiman. GEVONDEN VOORWERPEN Gevonden: een schapenwollen want, een paar bruine wanten (met geel) en een blauw kinderwantje. DAMCLUB „EXCELSIOR" Uitslagen van gespeelde partijen: le klasse: K. D. SasH. J. van de Berg Jb. WeijersT. Wiersma W. WeijersD. v. d. Wallen 3e klasse: W. A. MeijerJ. Jeninga Jo SchurerF. Schurer J. Schouten Az.—A. Heerschap A. HeerschapK. Wiersma Sj. v. d. Wal—Jo Schurer N. RoslootL. Schouten Lz. J .Schouten Az.A. Schouten A. SchoutenJ. Schurer F. SchurerA. Schouten Az. J. Jeninga—A. Kapitein C .LeijnseK. Wiersma D .KruithofL. J. van Leeuwen F. TielensL. Schouten Az. N. Rosloot—J. Schurer 1—1 0—2 2—0 1—1 0—2 1—1 0—2 2—0 0—2 0—2 1—1 1—1 0—2 2—0 0—2 0—2 2—0 De aardrijkskundige namen in de Noordoostpolder zyn thans officieel vastgesteld. De namen der dorpen blij ven zoals ze waren: Emmeloord, Mark nesse, Ens, Nagele, Espel, Rutten, Lyt- telgeest, Kraggenburg, Toilebeek, Creil, Bant Verschillende wegen en tochten on dergingen naamsveranderingen, die herinnering aan de oorlogstijd levend houden. MET algemene stemmen heeft de raad van Callantsoog Vrijdagavond besloten een perceel land van de erven van wyien de heer O, Kater aan te kopen voor bouwterrein. We schreven hierover Woensdag reeds uitvoerig. De heer Mooij (Arb) had echter liever gezien, dat het perceel voorlopig werd gebruikt voor tuingrond, waaraan een groot gebrek is. Als men het kon gebruiken voor volks tuinen zou een algemeen belang gediend lijs, Voorzitter, burgemeester Correljé. moest echter de heer MooU voorlopig teleurstellen? want de eigenaren willen slechts verkopen als de tegenwoordige huurder het land mag biyven gebruiken. Als de mogelijkheid om het perceel een andere bestemming te geven bestaat, dan sullen B, en W. het voorstel van dc heer MooU gaarne In overweging nemen. Medegedeeld wed, dat B. en W. be sloten hebben tot toewUzing van gron den aan de coöperatie „De Tijdgeest" en aan Jb. J. Vos. Callantsoog zal ge durende de eerstkomende drie jaar drie woningen mogen bouwen. Gelukkv komen er ook huizen op grond vat de herbouwplicht en blijft de moge- ïykheid bestaan vrU te bouwen. De raadsbesluiten tot handhaving van de aanslagen 1949 in de straatbe lasting van D. Sleutel en J. Sleutel Dz. zijn door de raad van beroep voor de directe belastingen te Alkmaar vernie tigd. Medegedeeld werd, dat de bur gemeester in cassatie is gegaan by de Hoge Raad. Ten aanzien van een wijziging van ae politieverordening vertélde voor zitter, dat thans bepaald is, dat hon den gedurende een bepaald tydvak moeten worden vastgehouden. Lopen de honden toch los en worden ze op gevangen, dan moeten ze drie dagen vastgehouden worden vóór men tot ai- maken kan overgaan. Zoals men weet werd in het plattelandsgedeelte van do gemeente veel overlast van loslo pende bonden ondervonden. Overeenkomstig het advies van B en W. werd op een in de vorige ver- gadering aangehouden verzoek van de Bond van Nederlands Overheidsperso neel om aan het gemeentepersoneel een Kerstgratificatie te verstrekken af wijzend beschikt. De heer Schagen (CPN) pleittg voor inwilliging, doch hij ondervond geen steun. Hetzelfde deed zich voor bij de behandeling van de bekende motie van de raad van de gemeente Finsterwolde. Alleen de heer Schagen was voorstander van het be tuigen van adheasif. Veel besluiten De consumptiecabine op het sport terrein werd verhuurd aan de heer B de Vries. Enkele administratieve pun ten werden vlot afgedaan en de rijks waterstaat krijgt een perceel bouwter rein aan de Zeeweg (950 m2 voor f 1425) voor de bouw van een dubbele dienstwoning. De gemeenteraad van De Wijk heeft aan alle gemeentebesturen in Neder land een motie toegezonden, waarin op de onbillukheid van de straatbelastirip wordt gewezen. B. en W. gingen met de strekking van deze motte accoord. maar maanden, dat de gemeente De Wijk zieh diende te wenden tot de „Vereniging van Nederlandse gemeen ten". De raad deelde dit standpunt. Een verzoek van de heer Jb. Vei om teruggave van alle door hem betaalde straatbelasting en om geen nieuwe aanslag meer op te leggen werd afge wezen. Mevr. M. C. C. Verkoren Riemers te Haarlem krijgt voor de bouw van een zomerwoning bouwter rein aan de Op 't Landweg in huur, de fa. P. de Vries en Zoon voor het zelfde doel een terrein aan de Zeeweg in erfpacht. Rondvraag. De heer Schagen merkte op, dat vol gens de nieuwe verkeerswet slechts brandweerwagens, welke van een si rene voorzien zijn, voorrang genieten. De brandweer van Callantsoog heeft geen sirene en de heer Schagen vroeg of het niet wenselijk is, dat de wagen er een krijgt. B. en W. zullen dit nog eens bezien. De heer MooU kreeg te horen, dat het aangekochte begraaf- toestel nu spoedig zal komen, terwUl aan een bliksembeveiliging voor de burgemeesterswoning wordt gewerkt- De heer Bsken vroeg of de gemeente verantwoordelijk is voor onderhoud van een gedeelte van de Westerwegen Luttlkduin. Volgens de heer MooU was dit het geval, waarna voorzittpr be loofde, dat B. en W. stappen zullen doen dit weggedeelte te verbeteren.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 8